AAK ER OOK DE KOMENDE 5 JAAR WERK VAN ontrole brandpreventie i laag pitje Bolder los van de tros CENTRALE WERKPLAATS DE BOLDER ,**»T ER OOK m 25 JAAR WERK V& Meierblis Den Burg komt in De Mars Sluitingstijd genegeerd I Engelvaart gaf de Bolder de vrijheid. receptie die door het gemeentebestuur aan de 25-jarige werkplaats werd aangeboden gooide burgemeester Jo sart symbolisch de tros van de bolder, begeleid door het vekkende geluid van een stel scheepstoeters. Daarmee sloot periode af die door de voormalige minister van sociale üoolvink was ingeluid. Deze had namelijk bij de jikname van het gebouw aan het Wezenland een tros die werkplaats vastzat om de bolder in het grasperkje bij de gelegd, aldus symbolisch de werkplaats aan Texel Engelvaart vond het tijd dat De Bolder een eigen koers sren. hij de tros losgoode de de burgemeester een gevelbord dat geheel in ps) stijl gehouden was.. Met leurige letters vermeldt het blank houten bord de naam werkplaats. Naast het was speciaal voor deze iheid de volgende tekst bracht: Maakt er ook de 25 jaar werk van....." kreeg uit de zaal. Engelvaart gaf aan wat volgens hem over het hoofd gezien wordt: ,,De mensen van de Bolder zijn niet anders, ze doen alleen anders." Rijk Engelvaart filosofeerde even verder over de rol van het rijk in het laten functioneren van de werkplaats. Hij prees het werk van de rijksconsulent en vooral van diens contactambtenaren. „Er wordt wel lord gl voor de receptie was de gehal veranderd in een gezellige waar de genodigden, inclusief rsoneel, plaats konden nemen, aart weer op de aanwezigheid medewerkers om een verschil geven met de tijd waarin aRoolvink het gebouw opende. ion het personeel er namelijk jzijn, omdat er ruimtegebrek in tine zou zijn. „Misschien was een demonstratie van dat men lacht dat het beter was de in die in de sociale corziening zaten aan het lijntje te n", vertelde de eerste burger, and naar het „afmeren" van het 'iV. Ifc raart constateerde dat er vaar veel is veranderd in het J ia over de werknemers van de Pp, maar dat het nog niet zo is als moeten zijn. „Medewerkers Burgemeester J. A. Engelvaart onthulde een fraai nieuw naambord voor de werkplaats, waar voor de gelegenheid oen optimistische tekst aan werd toegevoegd. krijgen nogal eens seintjes uit hun omgeving, dan worden ze bijvoorbeeld neerbuigend behandeld door kennissen. Ook mensen die werk aanbieden spreken nogal eens van „een mooi klusje voor de Bolder" en dan bedoelen ze dom werk dat op een goedkoopje moet worden gedaan. Sommige mensen denken toch ten onrechte dat hier een verzameling kneusjes werkt." Waarop de burgemeester duidelijk hoorbaar bijval eens gezegd dat de rijksoverheid de hoogste overheid is. Dat vind ik niet, eigenlijk is de plaatselijke overheid de hoogste, want die staat voor de taak om met het beleid naar de mensen te moeten gaan. De staat kan alleen maar goed besturen als zij mensen in het veld heeft. Daarom mag er ook nooit op de contactambtenaren bezuinigd worden". Engelvaart ging en passant ook in op de decentralisatiegedèchte, waardoor ontrole op brandpreventie in gebouwen is dit jaar op een laag pitje in te staan. In de begroting van volgend jaar is 50 mille minder voor oei te besteden dan dit jaar en burgemeester Jo Engelvaart kon ■ndagavond in de raadscommissievergadering algemeen en ■nisatorisch beleid meedelen dat de aanvankelijke planning om alle iuwen binnen korte termijn meer brandveilig te maken waarschijnlijk i zal worden gehaald. Blijkbaar was deze mededeling voor de Finissieleden geen ramp want er werden geen voorstellen gedaan om [j i geld uit te trekken voor brandveiligheidscontrole. ankelijk heeft de gemeente met lart gewerkt aan het brandveilig in van hotels, pensions e.d. maar kwam verandering toen Cenaar Veenema met pensioen Hij was speciaal belast met en uitvoering van de iipreventieverordening. !1 wankel ijk werd zijn werk verdeeld -verschillende ambtenaren maar J lep niet zo goed, gewoon door Pbrek," aldus Engelvaart. Ilanks vermindering van de dstijd kan de uitvoering van de 1 iipreventieverordening nog op min "eer redelijke wijze worden iliseerd" staat er in de begroting het niet meer invullen van de Iïure Veenema, maar Engelvaart doorschemeren dat het aantal - Wrijvingen aan bedrijven die nog aan de verordening voldoen felijk is afgenomen. „Het gaat *aal wat langzamer dus het gaat wat langer duren, voordat in aan de eisen voldoet." Daarbij wel opgemerkt dat de jrijkste categorieën overblijven inmiddels aan de voldoen en dat de bedrijven die imeente onder handen heeft irp worden gecontroleerd". „We iu bezig met hotel De Pelikaan, dit bedrijf heeft een aanschrijving >ngen. Als ze niet snel beginnen ten we de zaak sluiten". Henk ■okes van het Pakt, die een vraag over de controle op "^veiligheid, zei verheugd te zijn ondanks een lagere snelheid nog het rechtsgelijkheidsprincipe wordt gehanteerd. „Als dat niet gebeurt is het oneerlijk ten opzichte van de bedrijven die wel meteen op de gemeentelijke eisen hebben gereageerd en vaak veel kosten hebben gemaakt." Vliegveld Henk Beumkes vroeg ook of er geen mogelijkheden zijn om het vliegveld kostendekkend te exploiteren. Het exploitatietekort wordt gedragen door gemeente, rijk en provincie en voor volgend jaar is voor de gemeente een subsidie aan het vliegveld begroot van bijna 13 mille. „Het Pakt vindt eigenlijk dat het vliegveld zichzelf moet kunnen bedruipen." Burgemeester Engelvaart antwoordde dat het tekort van het vliegveld steeds minder wordt. Daarnaast vraagt men elk jaar om een verhoging van de landingsrechten. De minister van Economische Zaken wijst dat verzoek altijd toe met het maximum percentage dat voor vliegvelden wordt vastgesteld. Van die zijde kan er dus niet meer worden gedaan en hoewel Texel geen duur vliegveld is, voelde de burgemeester er weinig voor om het landingsgeld zeer fors te verhogen. „Het Paracentrum is een belangrijke financier van het veld en je moet oppassen dat de tarieven er niet voor zorgen dat deze en andere potentiële klanten wegblijven." Bevroren Tine Krijnen-Bays van Texels Belang plaatste vraagtekens bij het collegeuitgangspunt dat investerings subsidies eenmalig moeten zijn en geen kapitaalslasten voor de toekomst mogen opleveren. Ze zei dat het college met dit uitgangspunt opvolgers niet opzadelt met financiële problemen „maar het wordt wel een bevroren toestand, zo kun je ook niet veel meer verwezenlijken." De Texels Belang- vrouw vroeg zich af of er geen zaken geschrapt kunnen worden om ruimte te scheppen voor investeringen. Ze had echter nog geen concrete voorbeelden. Ate Rienstra van het CDA sloot zich bij spreekster aan. „Een nieuwe sportzaal voor Oudeschild kost bijna zeven ton. Die kun je niet bouwen zonder langdurige afschrijvingen op de bouwkosten." Financieel ambtenaar Piet Blankenvoort legde uit dat deze werkwijze waarschijnlijk eenmalig is. „Nu halen we geld uit de saldi-reserve omdat er geen ruimte in de begroting is. Volgend jaar zullen we opnieuw moeten bekijken hoe we nog kunnen investeren, met misschien weer kapitaalslasten op de langere termijn." Energie Henk Beumkes stelde voor de „winst" die ontstaat door het nemen van energiebesparende maatregelen te investeren in nieuwe plannen voor energiebesparing. Het college wil volgend jaar anderhalve ton uittrekken voor energiebesparing in het raadhuis en de gemeentelijke werkplaats. Tine Krijnen-Bays vulde aan dat energiebesparing ook bereikt kan worden door de werknemers voor te lichten. „Er branden weieens teveel lampen." De kortingen op de ambtenarensalaris sen bedragen voor de gemeente Texel in totaal drie ton. Dat geld is bedoeld voor het creëeren van nieuwe banen maar Peter Bakker van de PSP zag daar weinig van terecht komen. „Met dat geld kunnen we vijf ambtenaren aannemen maar we hebben met moeite één halve kracht." Engelvaart beaamde dat Texel weinig met.deze maatregel opschiet. Doordat er minder salaris wordt betaald wordt de algemene uitkering uit Den Haag ook minder. „Je houdt er niet veel aan over." in dit geval de gemeente dus volledig verantwoordelijk zou worden voor de sociale werkplaats: „Ik geloof absoluut niet in decentralisatie waar geen geld tegenover staat." De rijksconsulent voor de sociale werkvoorziening, C.J.K. van Aalst, noemde die decentralisatie ook in zijn toespraak. „De decentralisatie geeft de gemeente meer vrijheid van handelen." Het budgetbeleid, waarbij werkplaatsen vastgepind worden op een bepaald kostenniveau zal volgens de consulent nog wel even op zich laten wachten. „Dat lukt deze kabinetsperiode niet meer." Van Aalst kon verder weinig meer over het te verwachten beleid vertellen, iets waar directeur K. Fraanje hem om gevraagd had in zijn toespraak. Hij liet nog wat vaktermen vallen die weinigen uit het publiek begrepen zullen hebben. De consulent noemde wat zaken op die samenhingen met de kleinschalige opzet van De Bolder, met name de noodzaak om op werk uit te gaan. Hij besloot dit gedeelte van zijn toespraak met de opmerking dat die kleinschalige werkplaats toch in de afgelopen 25 jaar tot „gezonde volwassenheid" was gegroeid. ovo Opperspreekstalmeester tijdens de receptie was de personeelsman van de Bolder, Leo de Zeeuw. In een volgens rethorische principes opgebouwd grappig toespraakje vertelde hij dat er een bepaalde volgorde moest zijn in het welkom heten van gasten. Die volgorde lapte hij aan zijn laars, als eerste heette hij het personeel van de Bolder welkom, daarna pas het notabele gezelschap. De eerste spreker die hij inleidde was directeur K. Fraanje. Deze brak een lans voor het beter functioneren van het overlegorgaan waar het personeel in zit, het OVO. „We leven in een maatschappij waarin steeds meer de nadruk komt te liggen op individualisering en inspraak. Ik weet niet of dat juist is, het eigen ik zou wel eens te belangrijk kunnen worden, maar we zien dat de leiding zich ontwikkelt tot begeleiding en dan wordt overleg erg belangrijk. Daarvoor is het wel nodig dat het personeel de OVO-leden beter steunt en dat de leden meer hun achterban informeren." Abva/Kabo voorzitter van de afdeling Texel, Dirk Terpstra, ging hier later op in met de opmerking dat de motivering om mee te beslissen in de eerste plaats uit de werknemers zelf zou moeten komen maar dat de bond bereid was te steunen waar ze kon. Fraanje nodigde de bond namelijk uit om het overleg te begeleiden: „Met de deelname van bondsadviseurs aan het OVO-overleg zou ik geen enkele moeite hebben." De directeur vertelde dat de recente verbouwing het bedrijf helemaal bij de tijd had gebracht. „Dat ook het bestuur volledig achter de verbouwingsplannen stond bleek wel uit het feit dat het gemeentelijk krediet zelfs hoger was dan dat van het rijk. We hebben dat verschil overigens fatsoenshalve niet opgemaakt." Beter Fraanje stelde vast dat De Bolder slechts bestaanrecht had als het net iets betere spullen leverde dan een ander; „We zijn gelijkwaardig aan andere bedrijven, maar ons deel van de werkgelegenheid komt niet vanzelf, daar moet voor geknokt worden. Het bedrijfsleven stelt terecht de kwaliteits- en leveringsnormen voor de sociale werkvoorziening niet lager dan gebruikelijke." Dat knokken zou zich moeten uiten in een betere kwaliteitsbewaking, het aantrekken van structureel (blijvend) werk, het voeren van een beter public relationsbeleid en zorgen dat de produkten altijd op tijd bij de klant zijn. De werkleiding, zo constateerde de directeur, moet steeds meer naast technische ook sociale vaardigheden ontwikkelen. Mensen die zowel technisch als sociaal begaafd zijn, zijn dun gezaaid, maar sociale vaardigheden zijn ook door studie op te doen. Fraanje besloot zijn toespraak toepasselijk: „Een leger kent geen slechte soldaten, wel slechte officieren. En om alle misverstand direct uit te sluiten voeg ik daar aan toe dat ik de werkplaats beschouw als een slagvaardige eenheid die de strijd om het bestaan ook de komende 25 jaar zal winnen." Sfeer Huib Kok, voorzitter van het OVO, stelde in een relativerend toespraakje vast dat er altijd dingen en zaken in het bedrijf zullen veranderen, zo ook bijvoorbeeld de ontwikkeling van leiding naar begeleiding. „Zolang de 19 OKTOBER 1984 TEXELSE COURANT Het college van burgemeester en wethouders heeft besloten de meierblis van Den Burg in De Mars te situeren. De hoop brandbaar afval kan een plaatsje krijgen ten westen van het nieuwe woongebied op een stuk nog niet bebouwde gemeentegrond. Zoals bekend moest Den Burg door het ontbreken van een geschikte plaats dit jaar een meierblis ontberen. Het collegebesluit gaat in tegen een meerderheid van ambtelijke adviezen waarin de oude plek, de noodcamping aan de Westerweg, als meest geschikt werd genoemd. Sinds de zomer van vorig jaar is de noodcamping verhuurd aan C. Barhorst. Naast de noodcamping ligt ook een stuk land van Barhorst en dat wordt door de eigenaar in de periode van 15 juli tot 15 augustus vrij gehouden ten behoeve van noodkampeerders. De noodcamping mag buiten de zomermaanden door Barhorst gebruikt worden voor het weiden van schapen. Van ambtelijke zijde werd voorgesteld het contract met Barhorst op te zeggen. De uitbreiding van de noodcamping met het extra stuk land van Barhorst in juli en augustus is dan weer teniet gedaan maar voordeel is dat de meierblis weer op die plaats gehouden kan worden. De politie gebruikte de noodcamping voor het verwijzen van illegale kampeerders en daarover was nu overeenstemming bereikt met camping Loodsmansduin. De politie kan campers „in het wild" verwijzen naar deze camping. Hitte Het college is echter van mening dat de noodcamping van maart tot oktober gebruikt moet kunnen worden en dat het extra terrein van Barhorst in de toeristische topmaanden ook beschikbaar moet zijn, ondanks het feit dat dit stuk grond de laatste twee jaar leeg bleef. Het gemeentelijk grondbedrijf adviseerde de meierblis te verplaatsen naar een hoekje grond aan de Haffelderweg, naast de wielerbaan. De beschikbare ruimte is daar gering en daarom zouden eisen gesteld moeten worden aan de omvang van de blis en de inzameltijd. Ook zal de wielerbaan beschermd moeten worden tegen hitte en afval. De geadviseerde plek moet. volgens het bestemmingplan echter beplant worden en daarom wordt gesuggereerd een ander beplantingsplan te maken. Daartegen adviseerde weer gemeentewerken. „De afspraken met de werkgroep Landschapszorg over beplantingsstroken dienen te worden nagekomen". Deze afdeling acht het gevaar voor schade aande wielerbaan te groot. „De te hoge temperatuurwisselingen zijn funest voor het beton van de baan." Ook deze afdeling adviseerde de meierblis weer aan de Westerweg te houden omdat in het verleden is gebleken dat de grasmat van de noodcamping weer tijdig in goede staat gebracht kan worden. B en W denken daar dus anders over en vinden De Mars het meest geschikt. De politie moest in de nacht van dinsdag op woensdag een eigenaar van een café in De Koog verbaliseren omdat zijn café te lang open was. Om half twee zaten nog enkele mensen in het horecabedrijf. sfeer echter als vanouds blijft, zal het hier prettig werken zijn." Ook Cor van Poelje, die namens de FNV in de WSW-commissie zit bleek het overleg bestudeerd te hebben: „Naar mijn mening wordt er nog niet voldoende gebruik gemaakt van de medezeggenschap". Van Poelje bood namens de commissie een glasschilderij aan. Dirk Terpstra sprak, zoals al vermeld werd, de goede wil van de bond uit en overhandigde een ets. Goggo Een uitstekend intermezzo vormde de toespraak van Dries Dekker, voormalig werknemer van de Bolder. Hij haalde herinneringen op aan de tijd dat hij met een „Goggo" die niet harder mocht dan 20 km/u naar zijn werk moest. Ondanks die geringe snelheid en de veelheid aan medicijnen die hij moest slikken begonnen ze toch altijd op tijd. Zijn constatering dat werknemers van de Bolder weliswaar niet zo snel maar wel erg constant werkten ontlokte het publiek een daverend applaus. De lachers kreeg hij op.zijn hand toen iemand er nogal lang over deed om van hem een foto te maken. Spontaan zong hij toen a la Willy Alfredo een ter plekke gedicht lied over de fotograaf. Hij schatte het vermogen van de Boldermensen hoog in: „Het onmogelijke presteren we hier dagelijks, maar wonderen duren even." Na Engelvaart besloot De Zeeuw met een uitnodiging aan het college dat de receptie had aangeboden, compleet met verzorging door de huishoudelijke staf van het raadhuis. Uit alle toespraken tijdens de receptie bleek weer dat het begrip „gelijkwaardigheid" enorm hoog in het vaandel staat bij de werkplaats. Weinig mensen weten bijvoorbeeld dat er ook een doorstroming is via „externe" plaatsingen naar „gewone" banen Zo kwam een werknemer van de Bolder terecht bij de dienst gemeentewerken, verzorgt een werknemer van de Bolder het beheer van het Maritiem Museum en zijn er mensen geplaatst bij het verzorgingstehuis Irene en op andere plaatsen. De sprekers bleken het grotendeels over één ding eens te zijn: De Bolder maakt het nog wel 25 jaar. Dries Dekker vertelde over zijn Goggo en zong een ter plaatse gemaakt gedicht.

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 7