Vaarom zijn statencommissies pessimistisch over egensubsidies?" AM SI 1 "i Het vergaan van Galjootschip „HARLINGEN ter walvisch vangst in Straat Davids te 's morgens 5 uren op 23 Augustus 1826 arts llegebrief aan minister koo Waarom deze onderneming? lernationaal zenden Scouting ontactavond Baha'i sxelse jongeren en jaar voor de ugd Lezing over afscheiding 1834 Kommandeur K. Hoekstra ,,echt" feuilleton u kunt hen helpen doet u het? HU nationale kallekte geestelijk gehandicapten Opbrengst collecte gedeeltelijk voor Maartenhuis door Kommandeur K. HOEKSTRA van Texel Verkeerd nummer bazaar zeemanskerk Zon, maan en hoog water )BER AG 19 OKTOBER 1984 TEXELSE COURANT PAGINA y er uur) UUR- provinciebestuurders te listisch of is het college te stisch geweest over de quenties en kosten voor de wegen vanwege de npassing?", vroeg het id Jan van Asselt aan uder Schilling. Het Texels raadslid had begrepen dat iieente kon rekenen op 90 it subsidie voor o.a. ising van de Pontweg. Dat zier miljoen en de gemeente haar begroting dus vier dit werk opgenomen. Uit datingen van de iciebestuurders tijdens de dering van de commissies olijke ordening, waterstaats egenbeheer had Van Asselt aders begrepen. ,,Het lijkt me ■elemaal niet zeker of dat komt. Wie heeft er nu luder Schilling legde iRATfi it'a9avonc' 'n ssievergadering uit hoe het had gehandeld nadat bekend A/orden dat minister Neelie Kroes 20 miljoen wil geven voor aanpassing van de fuiken. Op 21 september is het college naar Haarlem geweest en het heeft gesproken met de verantwoordelijke gedeputeerden Sanders en Alma (beiden VVD). „Ons werd verteld dat de provincie voor een voldongen feit is geplaatst en daardoor wel moet meewerken aan de consequenties van de fuikaanpassing. Allereerst werd ons toegezegd dat er geen planologische beletsels waren en dat dit aspect dus snel afgehandeld kon worden", aldus Schilling. Honderd procent Op de vraag of de provincie wilde mee betalen aan de aanpassing van de Texelse wegen had Alkma, volgens Schilling, geantwoord dat als de provincie akkoord gaat met de fuikaanpassing (waar men dus niet tegen kan zijn zoals vorige week in de vergadering in Haarlem door iedereen werd geconstateerd) de gemeente Texel kan rekenen op 100% subsidie uit de Wet Uitkering Wegen. „Dat viel me dus zeker tien procent mee", aldus de wethouder. Daarbij werd wel verteld dat de provincie de prioriteiten van de verschillende subsidieaanvragen bepaald. „Wij hebben toen duidelijk gemaakt dat men onze aanvraag niet naar achteren kan schuiven. Als de fuiken worden aangepast kun je niet drie jaar wachten voordat ze met de wegen ook zo ver zijn". Schilling had uit een ambtelijk verslag van de Haarlemse vergadering begrepen dat er uitlatingen waren gedaan die „bezijden de waarheid liggen." „Er werd bijvoorbeeld verteld dat de gemeente Texel bij de minister heeft aangeklopt om fuikengeld. Dat klopt helemaal niet. Dat heeft Teso op eigen houtje gedaan". Niet gerust Het college is niet helemaal gerust op de afwikkeling van een en ander en zal de minister een brief sturen waarin wordt verteld wat de provincie aan de gemeente heeft toegezegd. „Het lijkt ons nuttig die toezeggingen even mee te delen. Die kunnen van pas komen tijdens het gesprek dat Alma op 14 november met Smit-Kroes heeft." Zoals bekend verklaarde gedeputeerde Alma vorige week vrijdag dat de provincie nadrukkelijk niet heeft toegezegd dat ze zal bijdragen in de kosten voor aanpassing van de wegen. bovenstaande foto is in het bezit van de heer Huysman uit De Koog. Hij teeft geen idee wanneer de prent is gemaakt en ter gelegenheid waarvan. De foto is gemaakt op de Groenep/aats en het feestelijk rijtuig heeft iets te maken met zuivelfabriek ,,De Onderneming". Degenen die iets (of alles) over deze foto te vertellen hebben worden verzocht contact op te nemen met de eigenaar, telefoon 02228-294. Deze foto is ook aanwezig op de ruilavond die de verzamelclub van munten en oude ansichtkaarten dinsdag in de Witte Burcht houdt. De mnd is bedoeld voor verzamelaars en is niet beperkt tot munten of miehten. Alle mogelijke verzamelingen zijn welkom. De avond begint om 20.15 uur en de toegang is gratis. laterdag 27 oktober brengen leden van de verzamelaarsclub een bezoek aan de algemene beurs voor verzamelaars in Leeuwarden. In de bus is nog ruimte over. Geïnteresseerden kunnen zich dinsdagavond opgeven in De Witte Burcht. Als dit beursbezoek een succes wordt staat later een bezoek m de jaarbeurs in Utrecht op het programma. juting Texel neemt dit weekend aan een internationale Oefening. Met behulp van legale alse zendamateurs zal in het kader de oefening „Jota" contact 'den gezocht met amateurs in flei Europese landen. Het zenden in iScoutinggebouw begint iiagnacht om 12.00 uur en duurt tot 'dagmorgen 12.00 uur. De oefening °la" is een internationale scouting Mteit die al enkele jaren wordt 'ouden. Scouting Texel wilde vorig al deelnemen maar toen was de Msche voorbereidingstijd te kort. technisch aspect van de oefening "ot plaatsen van een immense tfmast naast het scoutinggebouw. i'i jongeren uit Nederland en d willen inspelen op het „Jaar Jeugd" 1985. In een brief :fden alle Texelse 9erenorganisaties uitgenodigd voor bijeenkomst die door de Baha'i- "toktpersoon Gerard van Mazijk wordt belegd op vrijdag om 20.00 uur in dorpshuis d'Ouwe ULO. In de brief wordt verteld dat het Nederlands Platform voor Internationaal jeugdwerk heeft deelgenomen aan de algemene vergadering van de Verenigde Naties, waarin het besluit tot de instelling van een jongerenjaar werd genomen. Uitgangspunt daarbij was dat het niet zou uitdraaien op een jaar van vieringen zonder concrete resultaten voor jongeren. De baha'i-jeugd vindt dat die kans aangegrepen moet worden, temeer daar de VN nu die gelegenheid biedt en later wellicht niet meer. Inlichtingen (02220) 4565 bij Gerard van Mazijk. De oud-Texelaar R. Visser uit Kampen zal in de Doopsgezinde kerk van Den Burg op 26 oktober een lezing houden over de afscheiding van 1834, van de Hervormde kerk, waaruit de Gereformeerde kerken ontstonden. Visser zal spreken over „Is de afscheiding een goede zaak?", „Het ontstaan van de afgescheiden gemeente op Texel" en „De afscheiding en de kerkelijke situatie van nu". De aanvang is 20.00 uur en er zal een ruime gelegenheid zijn voor het stellen van vragen. Donderdag 18 oktober In de kerkekamer van de N.H. kerk van De Waal wordt tot tien uur vanavond bazaar gehouden. De Baptistengemeente heeft in de Doopsgezinde kerk van Den Burg een bijbelstudieavond. Aanvang 19.30 uur. De raadscommissie financieel economisch en technisch beleid vergadert vanavond vanaf 19.30 uur in het raadhuis. Belangrijk agendapunt is de begroting van volgend jaar. Al sinds jaar en dag verschijnt in deze krant een feuilleton. Soms zijn dat stuiversromans, een genre dat goed aanslaat bij de feuilletonlezers, soms zijn dat detectives, zoals het laatste Baantjer-verhaal. Dankzij de heer A. Wuis van het Schilderend in Den Burg kunnen wij u deze keer iets heel anders bieden: een authen tiek dagboek van een kapitein ter walviswaart, K. Hoekstra. Wuis vond dit dagboek tussen bezittin gen van familieleden en vond het verhaal zo aardig, dat hij bij afloop van het vorige feuilleton de redactie benaderde om de belevenissen van Hoekstra en zijn mannen in de krant te laten verschijnen. Het verhaal is geschreven in 19e eeuws Nederlands en ook de stijl is uit die tijd. Dat betekent af en toe lange zinnen en voor ons gevoel vreemde formuleringen, maar al le zende went men gauw. Eén van de redenen die ons deed besluiten dit verhaal te plaatsen is de aanwezigheid van diverse Texe laars aan boord van de galjoot Ha dingen". Hoe het hen verging kunt u het beste zelf lezen. Vrijdag 19 oktober Op het sportveld van SV De Koog wordt vanaf 13.30 uur een minivoetbaltoernooi gehouden voor de jeugd van zes tot en met veertien jaar. Vandaag en morgen houdt de PEN- centrale bij Oudeschild open dag. Publiek is welkom van 10.00 tot 17.00 uur De Rijkspolitiekapel maakt om 16.00 uur een rondgang door Den Burg. Om 19.45 uur concerteert de kapel in de schouwburgzaal van hotel De Lindeboom en rond 22.00 uur wordt in deze ruimte dansmuziek ten gehore gebracht. Om 20.00 uur begint in het Dorpshuis van Den Burg een door de Baha'i jongeren georganiseerde avond over het VN-jaar voor de jeugd. Alle jongeren zijn uitgenodigd. Zaterdag 20 oktober Het Maartenhuis nabij De Koog houdt een open dag. In het Maartenhuis worden geestelijk gehandicapten opp antroposofische grondslag opgevangen. Kleindiersportvereniging Kotex houdt in De Schakel een algemene ledenvergadering, aanvang 20.00 uur. Zondag 21 oktober In de Mokbaai wordt van 8.00 tot 10.00 uur een viswedstrijd gehouden. Maandag 22 oktober De Stichting Texelse Sportraad vergadert vanaf 19.30 uur openbaar in het raadhuis. Punten van bespreking zijn o.a. een trainer voor de atletiekvereniging, het zomerrecreatie- werk en winteractiviteiten. Dinsdag 23 oktober De vrouwenbond FNV houdt in de Buureton een lezing met dia's over energiebesparing in het huishouden, aanvang 20.00 uur. De verzamelaarsclub heeft een ruilbeurs in de Witte Burcht, aanvang 20.15 uur. giro II22 22 2 utrecht bank 70 70 70 333 al 25 jaar hulpvaardig,hulp._ujaardig Dit jaar wordt voor de 25e keer ook op Texel de nationale collecte voor geestelijk gehandicapten gehouden. Tien procent van de opbrengst blijft op het eiland en zal dit jaar besteed worden aan het Maartenhuis in De Koog, dat nog steeds zonder rijkssteun draait. De collecte wordt gehouden van 22 tot en met 27 oktober. De opbrengst wordt besteed aan voorlichting, steun en advies aan ouders van geestelijk gehandicapten. Deze ouders kunnen elkaar onderling enorm tot steun zijn. Ook wordt praktische thuishulp bekostigd in gezinnen waar een geestelijk gehandicapt kind is geboren en wordt de vrijetijdsbesteding en de vorming van geestelijk gehandicapten ondersteund. Bovendien zou geld besteed kunnen worden aan het vroegtijdig onderkennen van zwakzinnigheid. Het Maartenhuis houdt 21 oktober open dag. De collecte op Texel wordt georganiseerd door de vereniging van Ouders van gehandicapten op Texel. Iedere zaterdagochtend haalt Scouting Texel in Den Burg oud papier, lompen en oude schoenen op. De mensen worden verzocht deze spullen vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, zodat ze vlot kunnen worden ingeladen. Komende zaterdag wordt het oude papier etc. opgehaald in de volgende straten: Beatrixlaan, Kogerstraat, Waalderstraat, Burgerhoutstraat. Marsplan Zaterdagmiddag om 2.00 uur haalt Scouting Texel oud papier op in het Marsplan. Iedere derde zaterdag van de maand. In het berichtje over de bazaar die voor de zeemanskerk in Oudeschild gehouden zal worden, werd een verkeerd telefoonnummer afgedrukt. Er stond 5364; dit moet echter zijn 5367. De zon komt 21 oktober op om 7.15 uur en gaat onder om 17.32 uur. Maan: 24 okt. N.M.; 31 okt. E.K. Doodtij: 20 okt.; springtij: 26 okt. Hoog water ter rede van Oudeschild: Vrijdag 19 oktober 1.35 en 13.30 Zaterdag 20 oktober 3.13 en 15.35 Zondag 21 oktober 4.52 en 17.44 Maandag 22 oktober 6.19 en 19.21 Dinsdag 23 oktober 7.28 en 20.17 Woensdag 24 oktober 8.23 en 20.54 Donderdag 25 oktober 9.08 en 21.36 Vrijdag 26 oktober 9.52 en 22.20 Zaterdag 27 oktober 10.34 en 22.54 Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Kommandeur K. HOEKSTRA van Texel overwinterde met de bemanning bij Eski mo nederzettingen, 44 personen hebben dit overleefd en een tweetal n.l. Reijnier Krul geb. 1779 te Den Helder, overleed 13-10-1826 en schieman Harmen Treking uit 't Oldenburgsche, overleed 28 Januari 1827. De overlevende waren de volgende namen, waarvan sommige hun teenen geam puteerd: Klaas Hoekstra, S. Hoekstra, Jan Bakker, koksmaat Jacob Karsman, Wil lem Schuil, Pieter Kok en Arie Rab, en mogelijk enkele andere Texelaars waren o.a. P. Hassing en P. Langeveld, Arian Koudenberg en Hendrik Lolkes uit Vlieland en Ameland, waarschijnlijk meerdere Hartman Hoek, Nis Broersma, Zwerus Koerse, waren Harlingers en onder de volgende zijn er nog mogelijk meerdere: Booij Booijse, Lieue de Graaf, P. J. Gordijn, Doctor. J. Oom, P. Hassing, P. Langeveld, J. Hanne- ma, Jan de Lange, Jan Visser, Olfertsz, Johannes Visser, Jan Park, Jurjen Hoffius, Jan Hovinga, S. van Dorpen, M. van Es, Evert Bakker, Job Adema, M. Dekker, Ja cob Stavenga, Jan Mores, Dirk Mores, Tjaard Blom, Jan H. Hoedfiller, Jan Haver- kost, Abraham Kart, Pier F. v. d. Woude, Doede Lemstra en Folkert Koudenburg, 2 jongens worden waarschijnlijk niet met name genoemd, maar eenige malen als de kinderen aangeduid. Petrus Josephus Gordijn is in 1813 op Texel gehuwd met Neeltje Cornelis v. d. Schans. Den 14 Maart 1826 vertrokken wij met het nieuwe Galjootschip „Harlin- gen" bemand met 46 koppen, en bestemd ter walvischvangst in Straat Davids, uit de haven van Harlingen on der groot gejuich van talrijke aanschou- wers, en in tegenwoordigheid van de Heeren Directeuren, welke met ons af zeilden tot op de reede van het Vlie en 's avonds, na eerst aan boord gegeten te hebben, onder een driewerf herhaald Hoera! weder vertrokken, gevende ons volk, ten blijke van genoegen, een goe de drinkpenning. Wij maakten vervol gens ons in alles gereed tot zeilen. Den 18 Maart, 's morgens de wind Z.W. met vlugge koelte ligtten wij ons anker en gingen naar Zee, doch waren nauwe lijks buiten gaats, of hadden contrarie en harden wind, en vele Noordelijke winden op de Noordzee tot 9 April wanneer wij de Noordhoek van Mitland passeerden. Toen staken wij de groote Noord Atlanti sche Oceaan in naar Straat Davids, al waar wij na eene gewoonlijke reize, hoe wel niet voorspoedig, den 10 Mei arriveerden. Den 25 Mei. zagen wij voor het eerst walvisch aan het Westijs, zijnde ook daar voor onze komst door de Engel- schen zes visschen gevangen. Den 27 Mei. verliep het ijs zoodanig on der een harde koelte, dat wij weder ruim te moesten zoeken, om niet bezet te ra ken, zijnde toen met zeven schepen bij elkander. Vervolgens hebben wij zoo het geheele Westijs bezien tot dwars van Zuid-oostbogt of Walvisch-eilanden. Toen staken wij over naar genoemde bogt. Alwaar in vorige jaren de visscherij werd uitgeoefend, doch vonden daar geen walvisch, en was ook aldaar, vol gens berigt van de Deensche Komman deur, aldaar aan land de directie der vis scherij hebbende, het geheele jaar geen visch gezien. Wij verlieten weder de bogt en zeilden om de Noord, en maakte, nadat wij 25 Junij benoorden het eiland Disko kwa men, kunnende op dien tijd door volhan digheid van ijs niet verder om de Noord, daar aan een ijsberg onder het Hazenei- land vast. Toen waren wij met negen (schepen) en twintig schepen bij elkan der, waarvan de meerderheid nog geen visch had gezien, werkten vervolgens van tijd tot tijd om de Noord Zoo spoe dig het ijs zulks toeliet. Den 29 Junij. kreeg ik een sloep aan boord van het schip „Cicero" kapt. Lêe van Huil, welke zijn schip den 6 Junij had verloren, en verzocht met het volk bij mij aan boord te mogen komen, dan, daar wij toen met drie en veertig sche pen bij elkander in het gezicht waren en buiten mij, alle Engelschen, dacht mij beter, dat zij bij hunne eigene natie aan boord gingen, doch zulks niet willende gelukken, dat zij dan moesten komen. Wij werkten verder om de Noord in het ijs op, komende den 12 Julij bij de Zuie- lijkste van de Vrouwen-eilanden alwaar vele schepen aan ijsbergen vast lagen en mede Kommandeur JAN GROENDIJK van de Visscherij Sociëteit te Harlingen. Wij hadden insgelijks ten oogmerk al daar vast te maken, doch hetwelk door een spoedig opkomende wind niet ge lukte, zoodat wij voor digtgereefde marszeils hoe volhandig van ijs ook, het moesten gaande houden, verliezende kapt. Robbertsen het schip „Dexterity" van Peterhead, 's Avonds mooi weer, liep het ijs zodanig in elkander, dat wij bijna bezet waren, doch met veel moeite kwamen wij aan een ijsberg onder het land vast, liggende toen met zestig schepen elkander in het gezigt. Den 20 Julij. Maakten wij weder los van den ijsberg, schijnende het ijs iets ruimer en kwamen ook een weinig Noordelijker: dan 's avonds bevonden wij, dat er geen doorkomen aan was. Wij liepen een wei nig Zuid over, toen N.W. en al Noordelij ker, om te zien daar door te komen. Den 21 Julij. kwamen wij tegen velden en vlarden ijs aan, (zijnde velden verba zende groote en vlarden een weinig klei nere stukken), dat te digt lag om door te kunnen komen, vernemende ook geen walvisch. Wij waren toen bij onze con frater JAN GROENDIJK, ik ging bij de- zelven aan boord en wij besloten geza- melijk daar het ijs te verlaten en weder naar land over te werken. Na den mid dag werden wij door de Engelschen ge volgd, behalve één, welke om de zuid ging. Wij kwamen weder onder land, al waar wij meerdere ruimte hadden om om de Noord te kunnen komen, werken de al onder land langs Noord over tot op circa 72 graden. Den 29 Julij. maakten wij weder los van een ijsberg waaraan wij, om de volhan digheid ons hadden vast gelegd. Door een menigte van de Vrouwen-eilanden en ijsbergen heen, zeilden wij om de Noord, de wind Z.W. met een mooie koelte, 's Avonds konden wij niet verder Noord en maakten toen weder vast aan een ijsberg, hebbende verscheidene schepen in het gezigt. Den 30 Julij. 's morgens de wind omlo pende, voor de middag brak van de ijs berg een stuk af; wij ligtten hem zooveel op, dat hij vlot wierd, en met ons ging drijven, maakten ons toen los en gingen onder zeil, de wind Oost en O.N.O. Voorts werkten wij om de Noord en tegen den middag kwamen wij bij de vaste kant van het ijs aan. Benoorden ons konden wij van den top geen water zien, werkten over naar land en zagen daar veertien schepen liggen, wij maak ten ons bij dezelve vast, doch alleen aan een ijsberg, liggende GROENDIJK aan een andere berg, de wind Zuidelijk. Na middag de wind N.O. vierden wij om den ijsberg heen, doch waren naauwelijks omgevierd of kregen stormweer uit het Z.W. zoodat wij oogenblikkelijk dwars tegen den ijsberg aangeraakten en gansch niet zonder gevaar. Onze Griet jesteng sloeg aan stukken alsmede de galgstuiten, wij kwamen met veel moei te weder vrij van den ijsberg, doch kon den niet spoedig onder zeil komen, doordien de agterste galg op de roerpen lag en wij dus geen roer konden gebrui ken. Wij moesten in het lager, kregen van Kommandeur GROENDIJK, alsme de van alle Engelschen schepen, sloe pen aan boord tot adsistentie. Alleen de Rotterdammer, welke mede daar was, heeft ons geene de minste hulp bewezen 'of aanbieding gedaan, doch wij konden op dat tijdstip niets uitvoeren van wege den harden wind. Wij repareerden onze schade zoo spoedig mogelijk, 's avonds (Wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 9