,,We komen graag nog eens naar Texel Beroepszaak pierenstekers aangehouden voor onderzoe PEN-bedrijf ontving meer dan 1000 bezoekers Sleutel vergeten: boot vertraagd Jongen (15) door brandweer bevrijd Contract niet rechtsgeldig? ;r v Optreden Rijkspolitiekapel groot succes het raadhuis. rug gezien van links naar rechts burgemeester Engelvaart, adjudant Scheuneman, rasds De veerboot die vrijdagavond om 19.35 uur uit Den Helder zou ver trekken liep een kwartier vertra ging op omdat de man van de verkeerstoren even naar buiten was gelopen en de deursleutel binnen had laten liggen. Hij kon niet meer terug om de fuikbrug te bedienen, zodat niemand de boot op of af kon. Teso heeft al gerui me tijd geleden rekening gehou den met een dergelijke gebeurte nis en heeft daarom reservesleu tels besteld die in het loket ge bouw zullen worden neergelegd. Het zijn echter speciale sleutels waarvan de levering lang op zich laat wachten. PAGINA 2 Bekneld in aardappelrooier Bij een ongeval met een aardappel- rooimachine, raakte vrijdag een 15-jarige Hoornder gewond. De at tente reactie van de trekkerchauf feur, die met de machine werkte, voorkwam dat de jongen zwaar ge wond raakte. Het slachtoffer hoef de slechts één nacht in het zieken huis te blijven. Hoogstwaarschijn lijk wordt samen met de arbeids inspectie proces verbaal opge maakt tegen de jongen en de hoofdfirmant van het betrokken agrarisch bedrijf. Op het moment dat het gebeurde stond de machine stil, maar de lopen de band, waarmee de aardappels in een kar worden geladen liep wel. De jongen zag dat met de knollen graspollen werden meegevoerd en klom op de machine om die met de hand te verwijderen. Toen hij zijn evenwicht verloor, viel hij met zijn arm in het loopwerk. Door de schreeuw die hij daarbij gaf, zette de trekkerchauf feur onmiddellijk het apparaat af, daar bij voorkomend dat meer dan alleen de arm in de machine werd getrokken. De jongen liep slechts spierletsel op. Onmiddellijk na het gebeurde werd een voorbijganger gevraagd hulp te halen. Door het wijzigen van de instelling van de machine kon de arm in een iets minder pijnlijke houding worden ge bracht. De brandweer kwam er echter aan te pas om met een snijbrander het slachtoffer te bevrijden. De jongen werd met de ambulance naar het zie kenhuis in Den Helder gebracht. DINSDAG 23 OKTOBER,^ De president van de Alkmaarse rechtbank heeft vorige week besloten nog geen uitspraak te doen in de hoger beroepzaak die door de pie- renstekers Roel en Hans Veldman, Martin van de Werve en Maarten Boon was aangegaan tegen eerdere vonnissen van de Helderse kanton rechter. De president heeft de rechter-commissaris opgedragen deze zaak nader te onderzoeken omdat niet duidelijk is of het huurcontract 3 tussen het Waterschap en de Vereniging tot Behoud van Natuurmonu menten rechtsgeldig is en of de natte Schorren wel tot de gemeente r Texel behoren. De president besloot tot nader onder zoek nadat de advocaat van de vier Texelaars, Mr. Movig, had aangevoerd dat de beheersovereenkomst tussen Natuurmonumenten en waterschap mogelijk geen rechtsgeldigheid heeft omdat Gedeputeerde Staten het con tract niet heeft goedgekeurd. De advo caat heeft gepoogd bij GS zekerheid inzake genoemde goedkeuring te krij gen maar die kon tot vorige week niet worden gegeven. De rechter commissaris zal nu moeten onderzoe ken of het contract is goedgekeurd. Volgens Mr. Movig is de overeenkomst nietig als GS deze niet mede heeft ondertekend. Vanuit die optiek hoeft justitie niet lan ger te zoeken naar een verklaring van GS want de administratie van het Wa terschap Texel deelde ons desgevraagd mede dat de verhuurovereenkomst met Natuurmonumenten nooit voor goed keuring naar GS is gestuurd. L. Flisijn, secretaris van het Water schap: ,,Dat contract bestaat al vele jaren en is alleen in 1972 een beetje aangepast. Voor het Waterschap is het contract rechtsgeldig en het is daarom nooit naar GS gestuurd." Mr. Movig beweert dat de overeenkomst „eeuwigdurend" is en daarom de handtekening van GS behoeft. Volgens Flisijn is dat niet het geval. ,,Het is niet eeuwigdurend. Het is een contract met een opzegtermijn en stilzwijgende verlengingingsovereenkomst, maar één van beide partijen kan afhaken." Als de rechter beslist dat toch een ver klaring van GS nodig is zal het Water schap met Natuurmonumenten om de tafel moeten om een nieuwe overeen komst op te stellen maar volgens het Waterschap is het zo ver nog lang niet. „Het is een contract met op schortende voorwaarden en zolang de rechter niet anders beslist hebben wij een rechtsgeldige overeenkomst met Natuurmonumenten." Grens Een andere reden waarom de rechter nader onderzoek wil is de vraag of de Schorren gemeentelijke grond is. In Ie dagvaardingen (waarop eerdere nissen zijn gebaseerd) wordt gespi over grond binnen de gemeente Te> Dat bestrijdt Mr. Movig. De Wadder zee is gemeentelijk nog niet ingeds en het bestemmingsplan buitenge! is ook nog niet rechtsgeldig. Toevallig! is over de grens van het bestem mingsplan aan de Waddenkant c heid ontstaan. De gemeente Texelb© paalde dat de grens liep tot de waterlijn, dus inclusief grote stukken Waddenzee die bij laag water drooga H vallen. De provincie was het hier mee eens en steide dat de teen v de dijk en de hoogwaterlijn als grens ri van het bestemmingsplan moeten vl f den aanvaard. Tegen deze beslissing tekende de ge meente Kroonberoep aan. Een uit spraak over dit geschil moet nog vol- J' gen; J. Ie Roux van de gemeentelijke afdeling ruimtelijke ordening rekent een compromis. „Voor alle pierenspit- ters zou het in dit geval gunstig zijn als het voorstei van de provincie won gevolgd, maar wij willen die grens verf der zee in." Le Roux plaatst overigens vraagteken! bij de stelling dat een planologische grens van een bestemmingsplan bij een strafrechterlijke zaak een rol kan spelen. „Dan heb je straks een plant logische grens en een gemeentelijke grens die elkaar gedeeltelijk overlap pen. Waar moet je je als rechter dan aan houden?" Die vraag zal de rechter-commissaris moeten beant woorden. De verwachting is dat het onderzoek veel tijd in beslag zal men en de inmiddels drie jaar actie voerende en wederom op de „verbo den" Schorren spittende pierenspittei de Texelaars rekenen dan ook nietopl een snel antwoord. „Dit kan nog eet'd hele tijd duren. Dat is jammer want we willen nu wel eens weten hoede vork op de Schorren in de steel zit. We krijgen telkens een proces verbal maar of dat volgens de wet mag we ten we nog steeds niet, aldus Roel Veldman. •Je Welkom TEXELSE COURANT Een PEN-medewerker met een groepje bezoekers (voorzien van oorproppen) bij de dieselgenerator. Meer mensen dan was voorzien hebben vrijdag en zaterdag gebruik gemaakt van de gelegenheid om de electriciteitscen trale en de waterfabriek van het PEN te Oudeschild te be zichtigen. Vrijdag werden ongeveer 500 bezoekers geteld en zaterdag 600. Op de eerste open dag meldden zich voorna melijk toeristen terwijl de belangstellenden op zaterdag vrij wel allemaal ingezetenen van Texel waren. De toeristische belangstelling was nog al aangewakkerd door een uitvoerig ar tikel dat het blad Texeltoerist aan de open dagen van het PEN-bedrijf had besteed. De centrale heeft al eens eerder een open dag gehouden, ter gelegenheid van de havenfeesten van Oudeschild. De toeloop was toen echter veel klei ner. Men verklaart dit door te wijzen op de toen aanwezige „concurrentie" in de vorm van allerlei festiviteiten en het feit dat er toen niet- zoveel publici teit aan het gebeuren was gegeven. Problemen heeft de grote toeloop niet gegeven. Er was voor elke bezoeker koffie of frisdrank en er waren PEN- medewerkers genoeg om de mensen rond te leiden en om vragen te beant woorden. Het PEN had zich zeer in gespannen om de voor velen onbegrij pelijke techniek die in het complex is samengebracht in dubbel opzicht toe gankelijk te maken. De verschillende onderdelen van de technische installa ties waren herkenbaar gemaakt met naambordjes en op verschillende pun ten in het centralegebouw waren klei ne stands ingericht waar interessante onderdelen, schakel- en ander materi aal waren tentoongesteld. Afgezien van enkele plekken die in verband met de veiligheid niet toegankelijk waren, kon men alle onderdelen van het volop in werking zijnde bedrijf betreden. Oorproppen Veel indruk maakte de grote dieselge nerator die men van dichtbij kon bekij ken nadat men oorproppen had gekre gen om de trommelvliezen te bescher men tegen het helse kabaal maar ook een kijkje (via een donker glaasje) in de vlammen van de ketel van een der stoomunits werd als spectaculair erva ren. Voor de meeste bezoekers was het de eerste keer in hun leven dat zij een electriciteitscentrale van binnen zagen. De meest gehoorde reactie was: „Ik wist niet dat er zóveel tech niek nodig is om stroom te maken. Daar heb je geen idee van als je thuis op de lichtschakelaar drukt of een stekker in het stopcontact steekt." Uit die reactie blijkt dat het doel van de open dagen is bereikt en het zou re den kunnen zijn iets dergelijks perio diek te herhalen. Koude douche Eén bezoeker deed een wel heel bij zondere ervaring op tijdens de bezich tiging. Hij ging met een nat pak naar huis toen hij in de waterfabriek op een rooster ging staan waardoor een grote douche begon te werken. Het is een noodvoorziening die georuikt wordt als een medewerker in aanraking komt met zwavelzuur van de zuurdosering van de installatie. voor onder en liet foutloos solistisch werk horen. Niet alle mensen in de zaal kenden dit stuk blijkbaar want en kele keren werd geapplaudisseerd lang voordat het slotakkoord daar was. De Rijkspolitiemannen wilden het graag beschouwen als een open doekje.... Amusement Het overgrote deel van het resterende programma bestond uit muziek met amusementskarakter, merendeels be kende werken waarbij herhaaldelijk fraai solowerk te beluisteren was, zoals in Trumpet Blues waarin drie trombo nisten swingend van leer trokken. Even over tien uur werd het program ma afgesloten met een samba en bracht het publiek een staande ovatie. Dat leidde tot een toegift in de vorm van een briljant stukje dixieland. De totale presentatie van de uitvoering was allerminst stijf. Presentator Folgers schrok niet terug voor (soms cynische) grapjes. Bijvoorbeeld door op te mer ken dat de transpiratie van de groep op een gegeven moment aanmerkelijk sterker was dan bij de gemiddelde Ne derlandse ambtenaar. Ook nam hij solo trompettist John Weusten in de ma ling toen deze moest omlopen om zijn plaats vooraan te kunnen innemen. „Het duurt wat lang. Hij komt name lijk uit Maastricht en heeft nog kapso nes ook..." Vrijdagmiddag direct na aankomst was de Rijkspolitiekapel reeds officieel door de burgemeester verwelkomd. Dat ge beurde in de raadszaal na een rond gang van de drumband door het dorp en het brengen van enkele nummers van het totale korps op het terras van het raadhuis, waarbij enkele collegele den en een vijftal raadsleden op het bordes stonden. Geheel in stijl werd de kapel bij de burgemeester gemeld, die het gezelschap vervolgens uitno digde voor een borrel. Veel tijd was daarvoor niet want een kwartiertje la ter moest in De Lindeboom al worden gerepeteerd. Engelvaart wees in zijn begroetingswoord op het belang van goede contacten tussen burgerij en politie. De Rijkspolitiekapel draagt daaraan bij. Voor deze uitvoering op Texel waren ook de commandanten van de Rijkspolitiegroepen van het Gijs Oskam van de afdeling culturele zaken van de gemeente sprak aan het begin van de uitvoering een welkomst woord, waarbij hij er zijn voldoening over uitsprak dat het was gelukt de kapel voor het eerst in zijn bestaan op Texel te laten optreden. De uitvoering had overigens wel aan een zijden draadje gehangen omdat het er naar uitzag dat men niet over een goede zaal kon beschikken. Na de ope ningstune ging het programma van start met een mars van Gerard Boedijn die perfect werd gebracht. Het publiek maakte aangenaam kennis met de „houten" klankkleur waardoor het po- litieorkest zich onderscheidt van wat men van de plaatselijke fanfareorkesten gewend is. Vervolgd werd met de in drukwekkend gespeelde Nabucco- ouverture en de nog beter vertolkte Slavische Rhapsodie. De langdurige „Nacht in Granada" deed daar weinig Tijdens het concert 's avonds in ,,De Lindeboom" was herhaaldelijk mooi solowerk te beluisteren. Voor een uitverkochte schouwburgzaal van hotel De Linde boom heeft de Rijkspolitiekapel vrijdagavond een uitvoering gegeven, waaraan alle betrokkenen uitstekende herinnerin gen bewaren. Het 75 man sterke orkest, voor het eerst in zijn 35-jarig bestaan op Texel, bood een programma van prettig in het gehoor liggende werken en demonstreerde daarbij een grote bedrevenheid, vooral bij de uitgesproken amusementsnummers. Dit „amusementsgedeelte" van de uit voering vormde een gode overgang naar het optreden van de suborkesten die tot in de kleine uurtjes voor een uitstekende stemming zorgden, zodat veel mensen tot het eind bleven. Verse dirigent Men was met hooggespannen ver wachtingen naar de zaal gekomen, er vanuit gaande dat de Rijkspolitiekapel een niveau zou demonstreren dat ver gelijkbaar is met dat van de nationaal befaamde marinierskapel of lucht machtkapel. Daar bleek het gebodene inderdaad weinig voor onder te doen, waarbij het wel merkbaar was dat or kest en dirigent nog bezig zijn aan el kaar te wennen. Majoor-dirigent Bep Warnas vertelde ons na afloop: „Ik ben pas sinds 17 augustus dirigent van de Rijkspolitiekapel, als opvolger van de heer Schaap. We hebben feitelijk nog veel te weinig gerepeteerd." Voor de kenners onder het publiek heel wat muzikanten van onze Texelse fanfarekorpsen zaten in de zaal was dat laatste merkbaar maar, zo vertel den ze, aan de zeer gunstige totaalin druk heeft het nauwelijks afbreuk ge daan. Vooral wat de eerste helft van de uitvoering betreft had men het zich niet makkelijk gemaakt, getuige bij voorbeeld de geslaagde vertolking van een nummer als de Ouverture Nabuc- co en de zeer romantisch geïnterpre teerde Slavische Rhapsodie. Het foutje in het eerstgenoemde werk werd graag voor lief genomen. vasteland uitgenodigd. De burge- I meester zei van plan geweest te zijn een grap te maken door een relatie leggen tussen Texel als schapeneilai Q en dirigent Schaap, maar dat kon ni doorgaan want Schaap was zojuist door Warnas opgevolgd. Hij had wel voor alle politiemuzikanten een TexeMt presentje: het inmiddels bekende wit schimmelkaasje van Sint Donatus, ;!d „Texels Witje". j( Er zijn de afgelopen dagen nogal v.at ;ps reacties geweest die er op wijzen dat ;be het op prijs wordt gesteld als de Vt Rijkspolitiekapel vaker op Texel zou :id concerteren. Volgens majoor-dirigent rr Warnas zou dat best kunnen, maar gt. het initiatief moet dan wel van Texel ei uitgaan waarbij afspraken vroegtijdig rijf moeten worden gemaakt. Aantrekkelijk voor de politiemuzikante is dat ze het bezoek aan Texel kunner aangrijpen om daar een korte of wat i langere (herfst) vakantie door te breit :=r gen. Ook deze keer waren er meerde lv ren die een paar dagen zijn gebleven; aki De kennismaking schijnt goed te zijn oc bevallen. „We komen graag nog n eens." $t De presentatie 's middags voor Gerbrand Poster en wethouder Piet Zegers.

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 2