Zou je ook zoveel Zou je ook zoveel drinken als problemen eniet zoveel nebben als problemen had? ie mei zoveei dronk? vergaan van Galjootschip „HARLINGEN" walvisch vangst in Straat Davids s morgens 5 uren op 23 Augustus 1826 AIDEND4. door Kommandeur K. HOEKSTRA van Texel terdag weer opertest Ontdekking Schietoefening Visserskoor in kerkdienst Vaste data ;G26 OKTOBER 1984 ER 1 TEXELSE COURANT rHunsH eten iur. vlaag zijnde, zagen wij een ijs- ,yen ons liggen, roeiden een stel it aan dezelve, maakten weder ons aan een andere ijsberg vast, ;ken nog vijf schepen lagen. Het l6er herhaalde zich, waardoor ve- oen gaande geraakten en een van zijnde de „BASSIN" tegen de stiet. Wij boden, benevens de schepen, hem alle hulp, waar mede onder zeil kwam en bij ons berg. Anderen geraakten de Fi eri waren schielijk uit het oog. [Julij. 's morgens de wind O.Z.O. >n hard weer, bewesten ons kon- igroote ruimte zien, maakten ons ,den ijsberg, benevens de Engel- thepen, boorden door een pak ijs kwamen in de ruimte. Halende Noord als het ijs toeliet. Voor- mooi weer, soms stil. Namiddag wij weder tegen het ijs aan, jlles gebroken ijs, liggende echter te digt, om in de wind in te kun- jrken, 's avonds zetten wij het in |e, om aan een grooten ijsberg, elke wij niet veraf waren, vast te ;n, alwaar het ijs, hetwelk om de iep, ons konden passeeren. Kapt. ;AN van de „DUNDEE" maakte daaraan vast, benevens Komman- J. GROENDIJK, zijnde het een ijsberg, zeker eens zoo hoog als 'IJ xamsteng, en van eene verbazen de onder water, zittende dezelfve jn grond, om reden, dat het water ip en neer viel wij loodden en had- :p 150 vademen nog geen grond, dreef ons voorbij om de Zuid, des mooi weer, zagen weder vier en opwerken om den Noord. Augustus, 's morgens de wind ijk, mooi weer. Genoemde vier m hielden het onder de kant gaan- len niet meer bij ons komen. Te- middag de wind N.Ö. zagen wij .knollen digt bij ons, maakten los in ijsberg, en wij, en GROENDIJK, aan eene van dezelve vast. Des is een mooije koelte met mistvlam- dreven wij weder om de Zuid, kon- jen de groote ijsberg nog krijgen, iten los en bragten weder een lijn Kden grooten ijsberg, of op de NDEE" van LONDEN. GROENDIJK toen zijn geus en maakte zeil. j| wij bezig waren over te halen, is GROENDIJK om de west zeilen, Ischijnlijk om om de Zuid te gaan, over hij twee uren te voren (bij hem bcord zijnde) zoo niet dacht. Dit geheel tegen mijn concept, temeer wij 73 graden 36 m. breedte hadden rtsoms om een graad te doen was, «j benoorden het ijs konden komen het Westland, alwaar wij dadelijk lerij hadden te wachten. Des kwamen wij weder aan den ijs- doch aan den andere zijde, waar INDEE van Londen lag en wij ook ..„...^.n hadden, komende de IDEE nader bij ons en maakte daar i is vast. Ik ging toen bij hem over, om «nemen wat hij dacht en hoe te ft Atletiekvereniging Texel houdt za- ÏJilsga.s weer een Cooper-test op B-veld van Texelse Boys in Den j, Door het lopen van een zo groot lelijke afstand in 12 minuten kan een indruk krijgen van de konditie Je eventuele verbetering daarvan, st degenen, die de vorige keer een aflegden, zijn uiteraard ook nieu- igen welkom. De kosten zijn f2,.— niet-leden en f\— voor leden en Jt ders van een zg. drempelaktivitei- lart. De vorige keer viel de be- i stelling een beetje tegen. Men be- l; daarom om 11.00 uur in de hoop Ji er dan meer mensen in de gele- liid zijn om te komen. handelen, zijnde DUNCAN een oud er varen Kommandeur, welke mij zeide, dat hij althans Noord zoude houden en zien, hoe het ijs zich wendde, daar het ijs al gebroken en de Noord volgens zijne ge dachten open was, dat het ijs spoedig om de Zuid zouden drijven, en dat wij daar komende veel Walvisch zouden vin den, dat altijd in deze tijd van het jaar, de visch zich daar ophield, hetwelk ook al les met onze gedachten overkwam. Wij konden toen GROENDIJK nog zien, die onder en bovenlijzeilen bij had en om de Zuid ging, hetwelk mij geweldig speet, daar wij gaarne bij elkander waren geble ven en om de Noord getracht te komen, zooals GROENDIJK mij, bij hem aan boord zijnde, ook verklaarde. Ik sprak voorts met mijne Officieren, die mede de Zuid afkeurden; zoo dat het besluit was, om de Noord het af te wachten. Den 2 Augustus, 's morgens de wind N. Oostelijk met een mooije koelte, kon den wij in het N.W. al geheele watertjes zien, welke bewezen, dat het ijs vrij wat afzetten, en ons veel hoop gaf. Wij haal den zooveel Noord, als wij dachten noo- dig te hebben om aan het Westland te komen, des avonds haden wij een Zuide lijke lucht doch meest stil. Het ijs kwam uit het Zuiden weder om de Noord. Wij lagen op de lager van den berg en raak ten geheel bezet, hadden veel moeite om van den berg ontslagen te worden en alles te bewaren. Wij zetten zoo veel sloepen op dek als wij konden en die van de zijde naar de „DUNDEE" gekeerd op eene schots. Wij ligtten ons roer en hin gen het dwars, daar het soms vrij wat aankwam en wij tegen den berg aan drongen, zijnde den geheelen nacht werkzaam en doende al wat mogelijk was om van den berg ontslagen te worden. Den 3 Augustus, 's morgens dik van sneeuw het luchtje Zuidwestelijk, raakte In het artikeltje waarmee dit feuil leton werd geïntroduceerd hebben we onbedoeld de indruk gewekt dat de heer A. Wuis de ontdekker van het verhaal is. De heer J.A. van der Vlis wees de redactie erop dat hij de geschiedenis echter al in zijn boek 't Lant van Texsel ver meldde, compleet met een afbeel ding van het schip in het poolijs. Van der Vlis was zo vriendelijk toestemming te geven voor het gebruik van deze afbeelding. wij ontslagen van den ijsberg en lieten het, elkander opzijde liggende drijven, schoon geheel bezet, voor- en namiddag mooi weer, en des avonds de wind Z.O. met een mooije koelte hingen wij ons roer aan en gingen aan het booren, lig gende het ijs weder iets ruimer. Den 4 Augustus, 's morgens de wind N.O. kwamen wij weder tegen een digt pak aan, hadden daar een watertje, zet ten de sloepen van dek, heschen dezelve weder op hunne plaatsen en hielden het alzoo gaande, doch namiddag liep het watertje digt, gingen toen iets Zuid over in een ander water, hielden het daar gaande en kregen het Rotterdammer schip bij ons, 's nachts een verstopte lucht werkte wij Oost over, waar meer dere ruimte was. Den 5 Augustus, 's morgens de wind Z.W. stormweer en dik van sneeuw. Wij maakten twee reven in de marszeils en in het kruiszeil, maakten het groot zeil vast, hielden het toen gaande, voormid dag dik van mist, namiddag hetzelfde, 's avonds en 's nachts handzaam weer. Op 31 oktober wordt te Breezanddijk van 16.00 tot 19.00 uur geschoten met 155 mm geschut in sector Charley. Zondagmiddag wordt in de Gerefor meerde kerk van Den Burg een specia le kerkdienst gehouden waarin het „Nieuwedieper Visserskoor" uit Den Helder zal optreden. Dit koor bestaat uit 130 zangers en staat onder leiding van de Texelaar Ab Kuik. In de dienst wordt voorgegaan door kandidaat T. Sallaky uit Kampen. De kerkdienst begint om 17.00 uur. Maandag 29 oktober Den 6 Augustus, 's morgens de wind Oostlijk, doch stil met mistvlammen, voormiddag de wind N.O. met mooi weer. Wij gingen toen, benevens de Rot terdammer en de „DUNDEE" om de Zuid, om te zien of daar meerdere ruimte was, hetgeen tegen mijn concept was, maar moest wel om reden dat alleen daar te stoppen, geen doen was, daar één schip geen schip is, wetende dat wij geene schepen benoorden ons hadden. Wij gingen aan het booren, kregen dan een watertje dan een pak ijs, daar wij door moesten booren, voorts den ge heelen dag hetzelfde, des nachts kwa men wij tegen een digt pak aan, zoo groot, dat wij over noch in hetzelve wa ter konden zien, werkten Oost over naar de ruimte, des nachts bespeurde wij dei ning en hadden het toen vrij ruim van ijs, en mooi weer. Den 7 Augustus, des morgens de wind Oostelijk, mooi weer, zagen een En- gelsch schip uit de Zuid komen, hielden het gaande tot dat hetzelve bij ons was, om van hem te vernemen, hoe het om de Zuid gesteld was. Bij ons zijnde ging deszelfs Kapt. naar de „DUNDEE" van Londen, die toen oogenblikkelijk mij lie ten verzoeken bij hun te komen, om met elkander te spreken, en daar de Kapt. van de „DUNDEE" wist, dat ik tegen mijn zin de Noord had verlaten, deed mij denken dat zij weder om de Noord wil den, zoo als bij hen zijnde ook wierd besloten, en zulks gezamenlijk te doen, te meer daar genoemde Kapt., zijnde de „ARIEL" van HULL, goene gunstige be- rigten van de ligging van het ijs om de Zuid bragt, berigtende ons verder, dat hij aan boord van de „EVERTHORPE" was geweest, welke uit Groenland was geko men, die mede zeer ongunstige berigten van daar bragt, zijnde daar onder de ge heele vloot slechts drie visschen gevan gen en dat een Engelsch schip was ver gaan, in het gezigt van een Duitsch schip dat geene de minste hulp had kun nen aanbrengen. Volgens berigt van het Deensche proviandschip, zouden 14 man met 2 sloepen op IJsland zijn aan gekomen, en dat verders vele schepen groote schade hadden bekomen, alle in het westijs. Des avonds en nachts de wind N.O. werkten wij in het ijs op om de Noord. Den 8 Augustus, des morgens de wind O.N.O. met een vlugge koelte, maakten wij de Bramzeils vast, voor den middag een harde koelte, staken een rif in de Marszeis en in het Kruiszeil, volhandig van ijs, doch alles los en gebroken. Na den middag de wind afnemende, had den wij tegen de avond mooi weer. Wij staken de reven uit, zetten de bramzeils bij, waren met ons drie schepen bij el kander, konden bezuiden ons een schip zien, waarschijnlijk de Rotterdammer. Des avonds de wind Noorden, volhandig van ijs, lieten wij-het -naar land-overloo- pen, des nachts ruim van ijs, de wind N.W. met sneeuw, konden weder bij de wind op zoo veel het ijs zulks toeliet, stil te maar een slecht gezigt. Den 9 Augustus, 's morgens de wind Westelijk met een kleine koelte en vrij ruim van ijs, vormiddag hetzelfde, des avonds volhandig van ijs en doodstil, wij (wordt vervolgd) Horizontaal: I. ovenkrabber 3. hoofddeksel 8. noorse jongensnaam II. bervoermiddel 13. deel van de bijbel 15. soort onderwijs 16. vervoermiddel 18. per expresse (afk.) 19. Vogel 20. steen 22. tuin 23. N.V. (frans) 24. geluk 27. water in Friesland 28. persoonlijk voornaamwoord 30. ambtshalve 31. van onderen 32. zangnoot 34. vogelprodukt 36. zangnoot 38. spaans landvoogd 39. soort beeld 40. versterking 41. onmeetbaar getal 42. dierengeluid 43. inhoudsmaat 44. maarschappijvorm 46. de onbekende 47. inhoudsmaat 49. uitroep 50. richtsnoer 55. jongensnaam 57. communicatiemiddel .58. wilde haver 59. scheel 60. bolgewas 61. selenium 62. klaar 63. zoals de akten getuigen 65. vechten 71. maatstaf 72. lichaamsholte 73. vrucht. Verticaal: 1. richting 2. voegwoord 3. vaartuig 4. meisjesnaam 5. amerikaanse sierheester 6. getij 7. frans persoonlijk voornaamwoord 9. de lezer heil 10. toestand van rust 11. deel van de Verenigde Staten 12. volksoverlevering 14. vervoermiddel 15. ter attentie van 17. wiel 18. groente 20, omroepvereniging 21. in plaats van 25. oorsprong 26. sieraad 29. gebrek 32. damp 33. vloerbedekking 35. plaats in België 37. staatsbedrijf 43. vis 45. nagerecht 46. visgerei 48. brandbaar koord 49. kleur 50. sluis 51. borduursel 52. knolgewas 53. geestdrift 54. groente 56. russisch heerser 64. onder het nodige voorbehoud 66. meisjesnaam 67. godsdienst 68. lidwoord 69. stofmaat 70. voorzetsel Donderdag 25 oktober In het Eierlandsche Huis begint om 20.00 uur een informatie-avond voor bewoners van De Cocksdorp over het „bomenplan". Vrijdag 26 oktober In de Doopsgezinde kerk in Den Burg houdt de heer R. Visser een lezing over de „afscheiding'van 1834"; 20.00 uur. Zaterdag 27 oktober Bij jeugdhotel „De Zilvermeeuw" aan de Ruijslaan begint om 9.00 uur een samengestelde menwedstrijd. Op het b-veld van Texelse Boys houdt de atletiekvereniging weer een Cooper- test, waaraan iedereen kan meedoen, aanvang 11.00 uur. frank heeft nog nooit iemand geholpen. Stoppen met drinken wel. «r hulp cn advies 020 - 2676 26. Voor informatie: 020- 24 85 6s JRT ,T .TNF.K CENTRUM De raadscommissie voor financieel- economisch en technisch beleid heeft vanaf 19.30 uur een openbare vergade ring in het raadhuis. Gesproken wordt over de gemeentebegroting, wijziging van belastingverordeningen en het rio leringsplan ter opheffing van de zg. verspreide lozingen. Psychologe. Spreekuur volgens afspraak: op woensdag van 14.00 - 17.00 uur, tel. (02220) 4887, het Groene Kruisgebouw, kamer A1, Witte Kruislaan 19, Den Burg. Mevrouw drs. R. Postma. Tevens bereikbaar: tel. (02223) 234, Kotterstraat 24, Oosterend. Spreekuren college van B en W: Burgemeester Engelvaart en wethouder Zegers maandag van 10.00 tot 11.00 uur; wethouder Schilling woensdag van 8.30 tot 9.30 uur en wethouder Barendregt vrijdag van 10.00 tot 11.00 uur. Iedere woensdagavond houdt de Volksdansvereniging Texel een volksdansavond in De Wielwaal in De Waal, aanvang 20.15 uur. Nieuwe leden zijn welkom. Informatie via telefoon 02220-3565. Maatschappelijk werker Frank van Lare houdt spreekuur in d'Ouwe ULO maandags, dinsdags, woensdags en vrijdags van 8.30 - 9.30 uur en donderdags van 18.30 - 19.30 uur. Spreekuur raadsfracties: Iedere donderdag voorafgaand aan de week waarin de raadsvergadering wordt gehouden hebben de raadsfracties van CDA, PSP, Pakt en VVD spreekuur in het raadhuis, van 19.30 tot ca. 20.15 uur. leder kan daar terecht met vragen, aan- en opmerkingen, in het bijzonder over kwesties die in de raadsvergadering aan de orde zullen komen. Texels Belang houdt dit fractiespreekuur op de maandagavond voorafgaand aan de raadsvergadering. De WAO-groep komt elke woensdag van 10.00 tot 12.00 uur bijeen in dienstencentrum De Buureton (oude St. Jan) aan de Molenstraat in Den Burg. Trombosedienst. Iedere woensdag ochtend bestaat na afspraak van 9.00 tot 10.30 uur in het Groene Kruisgebouw in Den Burg (ingang tandartsenpraktijk) gelegenheid om bloed te laten prikken. Telefoon 02220-4887 (b.g.g. Geminiziekenhuis Den Helder 02230-11414). Wie niet op dit tijdstip kan komen, moet contact opnemen met het laboratorium van het Geminiziekenhuis in Den Helder, telefoon 02230-11414, toestel 232 of 299. Men dient trombosedienstgegevens en verzekeringspapieren (ziekenfondskaart) bij zich te hebben. Milieuklachten (over b.v. stank of lawaai, bodemverontreiniging, e.d.) kunnen dag en nacht worden ingediend via telefoonnummer 023-310200. De privacy van de indieners wordt gegarandeerd en elke klager krijgt antwoord. Het Natuurrecreatiecentrum is geopend van maandag tot en met zaterdag van 9.00 tot 17.00 uur. Entreeprijs f4— voor volwassenen en ƒ2,50 voor kinderen. De speel-o-theek is elke woensdagmiddag van 14.00 tot 16.00 uur en elke vrijdagmiddag van 15.00 tot 17.00 uur geopend in de voorspeelzaal van het dorpshuis aan de Wilhelminalaan. De Openbare Bibltiotheek aan de Drijverstaat in Den Burg is (behoudens feestdagen en andere bijzondere gelegenheden) geopend op de volgende tijden: Maandag 10.00 tot 12.00 uur; dinsdag 14.30 tot 17.00 uur en 19.00 tot 21.00 uur; woensdag 14.30 tot 17.00 uur; donderdag gesloten; vrijdag 14.30 tot 17.00 uur en 19.00 tot 21.00 uur. aidingsgroep borstamputatie Den Helder en omstreken. Wie belangstelling heeft voor individuele of groepsgesprekken kan contact opnemen met de kruisvereniging Den Helder, Antwoordnummer 10, 1780 AM Den Helder, telefoon 02230-14375. Iedere eerste dinsdag van de maand kunnen leden van de diabetesvereniging spuiten en testmateriaal kopen bij de zusters J. B. Mannessen en J. Hol, Schoorwal 45, Den Burg (tel. 02220-3242) tussen 16.00 en 19.00 uur. Bewijs van lidmaatschap meebrengen. In dringende gevallen kan telefonisch een afspraak gemaakt worden. De club Texelkoers speelt elke dins dagmiddag koersbal van 13.30 tot 15.30 uur voor mensen die al langer lid zijn. Nieuwe leden zijn welkom van 15.30 tot 17.30 uur. Gespeeld wordt in De Buureton aan de Molenstraat in Den Burg. De Texelse AA-groep (Anonieme Alcoholisten) komt elke dinsdagavond van 20.00 tot 22.00 uur bijeen in De Schakel bij de Hervormde kerk in Den Burg. leder met alcoholproblemen is vrijblijvend welkom voor een of meerdere gespreksbijeenkomsten. De dam- en schaakclub En Passant komt elke dinsdagavond, aanvang 20.00 uur bijeen in hotel De Lindeboom, Elke maandagavond worden door de Klaverjasclub Den Burg zomeravonddrives gehouden in Chinees restaurant Azië aan de Groeneplaats in Den Burg. Aanvang steeds om 20.00 uur. Het Agrarisch Museum in De Waal is dagelijks (behalve maandagochtend en zondag) open van 10.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur. Bovendien op elke eerste zondag van de maand van 14.00 tot 16.00 uur. Groepen kunnen voor bezoek buiten de genoemde openingstijden een afspraak maker? vi3 telefoon 02223-622 of 02223-909. Elke woensdagavond van 19.30 tot 22.00 uur is op het terrein achter de Christelijke school in Oosterend zomeravondvolleybal en voor de jeugd lijnbal. Hulp zoeken bij de Dienst Ambulante Geestelijke Gezondheidszorg in Den Helder is dag en nacht mogelijk via telefoon 02230-15805 of 17044. Bovendien op donderdag van 14.00 tot 15.00 uur bij het bureau van de maatschappelijk werker in d'Ouwe ULO in Den Burg, telefoon 02220-4185. Elke woensdag van 14.00 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 21.00 uur wordt in het gebouw naast de Hervormde kerk in De Cocksdorp verkoping van handwerken gehouden.

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 13