Drink je omdat niemand ie begrijpt? Of begrijpt niemand je omdat je drinkt? 'Paikétiaat Voor het weekend Relatienota VERVOLG VAN PAG. 1 Verleende bouwvergunnngen Bazaar in De Schakel Weg pi raat aangehouden Doorgereden Boekenbeurs Jan en Paula Vreemd geld van 27 en 28 oktober 1984 Artsen Groene Kruis Tandartsen Kerkdiensten Apotheek Gezinsverzorging Alcohol en drugs. 1 Dierenartsen Noodslachtingen j Brand/ambulance Rijkspolitie VOOR DIT GELD KUNT U NOOIT ONZE KWALITEIT SNERT ZELF MAKEN I WUIIUM 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 26 OKTOBER Pieters zei dat het streven van de rege ring erop is gericht om de belangen van natuurbehoud, faunabeheer en open luchtrecreatie op elkaar af te stemmen. „Binnen enkele maanden zal dat het geval zijn." Hij gaf toe dat de belangen van natuurbehoud in de zeventiger jaren niet erg handig en doordacht bij het publiek zijn gepre senteerd. Dat kwam omdat men het conflictmodel hanteerde terwijl men er nu achter is dat alleen in harmonie wat valt te bereiken. Pieters zei die middag de indruk te hebben gekregen dat een aanpak op deze basis ook op Texel succes zal opleveren. Voorbeelden Wethouder Klaas Barendregt wilde van Pieters wel eens weten in welk opzicht op Texel de natuur door de landbouw wordt bedreigd. Pieters noemde als voorbeeld de rotganzen. „Die moeten een kans krijgen maar ze pakken het lekkerste gras bij Rutten. Dat is dus een conflict waar we een oplossing voor moeten vinden." Barendregt vond drs. J.B. Pieters dat ene voorbeeld niet erg overtui gend, ook niet toen Pieters vertelde dat de expansie van het leliekweekbe- drijf van Dijt niet strookt met het stre ven om het karakter van het Hoge- berggebied te bezwaren. Pieters gaf toe dat de Texelse boeren zeker niet anti natuur, zijn. Hij had gehoord over een van hen, die trouw stokjes bij nesten van weidevogels plaatste om ze bij het maaien te kunnen ontzien en meende dat in dat geval inderdaad geen bijzonere maatregelen nodig zijn. Maar de algemene situatie ligt anders. „Ik houd staande dat er in een aantal gevallen een reëel conflict is tussen boeren- en natuurbelangen." Baren- d-egt vond dat erg vaag. „Het is best mogelijk dat dit geldt voor Nederland in het algemeen. Maar waar tast de landbouw op Texel de natuur aan?" Pieters kwam echter niet verder dan de reeds genoemde twee voorbeelden en gaf ook toe dat de problemen op Texel klein zijn in vergelijking met die van de hogere zandgronden elders in het land. Dieter Stoll merkte op dat het bedrijf Rutten in de Eendracht in het gedrang komt door de rotganzèn en niet andersom. Wat betreft het relatienota- beleid vermoede hij „adders onder het gras" wat voorzitter Gerard Schraag deed opmerken dat dit in ieder geval niet het geval kan zijn op Zeeburg. „Want daar staat geen gras." Wolf? Drs. Pieters is tegenwoordig in dienst van het ministerie van landbouw, dat het natuurbeleid heeft overgenomen van het vroegere CRM. Pieters was echter ooit een man van CRM, wat Dieter Stoll het gevoel gaf met een wolf in schaapskleren te doen te heb ben. Stoll meende ook dat op grond van wettelijke regelingen het Bureau Beheer Landbouwgronden voorkeurs recht heeft als boerenland dat natuur wetenschappelijk interessant is, te koop komt. Verder wees hij erop dat Texel de oppervlakte heeft van een duizendste van Nederland, zodat daar Iedere zaterdagochtend haalt Scou ting Texel in Den Burg oud papier, lompen en oude schoenen op. De mensen worden verzocht deze spullen vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, zodat ze vlot kunnen worden ingela den. Komende zaterdag wordt het ou de papier etc. opgehaald in de volgen de straten: Schilderend, Keesomlaan, Emma- laan, Haffelderweg, Ada van Hol landstraat, Pieter van Cuyckstraat, Elemert. De Waal Te De Waal wordt oud papier op gehaald om 14.00 uur. „dus" niet meer dan een duizendste zou moeten worden aangewezen van het totale Nederlandse areaal relatie- grond.... G.H. Helming (van het Bu reau Beheer Landbouwgronden) zei dat het betoog van Stoll op mis verstanden berustte. De beheerswet heeft het doel de beheersovereen komsten een wettelijk kader te geven. Van voorkeursrecht bij aankopen zal geen sprake zijn omdat dit het vrijwilli ge karakter van de regeling zou onder mijnen, al ontkende hij niet dat zo'n voorrangsregeling wel wordt genoemd in de (thans in de ijskast staande) wet op het agrarisch grondverkeer. „De vrijwilligheid staat bij ons hoog in het vaandel". Ook de bewering van Stoll dat 2/3 van de beheersovereen komsten tijdelijk zullen zijn omdat de betreffende gronden als reservaat zul len worden aangekocht, werd ontkend. „In de beheersgebieden zal juist niets worden aangekocht. Maar in gebieden die als reservaatgrond wordt aangewe zen, vervallen natuurlijk eventuele be heersovereenkomsten zodra aankoop een feit is." Produktieverlies Pieters sprak het vermoeden uit dat de met name op Texel gevrees de agrarische produktieverminde- ring in de beheersgebieden erg zal meevallen. Later op de avond kwam dat aspect opnieuw aan de orde toen Helming commentaar gaf op het rapport dat onlangs door de Texelse landbouworganisa ties naar de gemeenteraad is gestuurd en waarin wordt voorge rekend dat bedragen van maar liefst twee tot drieduizend gulden per hectare nodig zijn om het pro duktieverlies te compenseren. Hij vond dat het rapport was geba seerd op niet reëele uitgangspunten. Het zou betekenen dat een bedrijf van 20 hectare 60 mille per jaar zou ont vangen en dat leek hem een illusie. Hij zei dat beheersvergoedingen slechts voor delen van de landerijen zullen gelden, alleen daar waar de beperken de maatregelen betrekking op hebben. Verder vermoedde hij dat van terug gang van het aantal melkkoeien op de betrokken bedrijven niet of nauwelijks sprake zal zijn. Bollenkweker Wim Timmer meende echter dat de vergoe dingen nog veel hoger zullen moeten zijn dan in het rapport is gesteld als het om bollenbedrijven gaat. Helming erkende dat een bollenbedrijf een bij zonder geval zou kunnen zijn en zegde toe een serieus onderzoek in te zullen stellen naar de gevolgen van de rela- tieregels voor deze categorie bedrijven. Raadslid Joop van der Meer zei het vreemd te vinden dat dit „toekomst gerichte" rapport is gemaakt door de inmiddels gepensioneerde heer Muntje- werf, maar dat zijn opvolger het niet heeft ondertekend. Pieters zei niets over het rapport te willen zeggen om dat hij het niet kende. In ieder geval zal het Bureau Beheer Landbouwgron den een eigen berekening maken inza ke de economische gevolgen van de beheersmaatregelen. Vergeefs Naast Barendregt deed ook Gelein Jansen een (vergeefse) poging om van Pieters te horen in welk opzicht op Texel sprake is van conflicten tussen natuur- en agrarisch belang. Het ge bied bij de Rogsloot en het Hogeberg- Burgemeester en wethouders hebben aan de volgende personen en instan ties bouwvergunning verleend: A. Terpstra, Schilpbanck 9, Den Burg, voor het plaatsen van een berging; NIOZ, Landsdiep 4, 't Horntje, voor het plaatsen van een windgenerator; P. van der Slikke, Loodssingel 19, Oude- schild, voor het gedeeltelijk vergroten van een woonhuis; C. P. Kuip, Nieuw- landerweg 36, De Waal, voor het bou wen van een machineberging; D. Im- hoff, Mienterglop 39, De Koog, voor het gedeeltelijk vergroten van een woonhuis; G. van der Star, Zanddijk 334, De Cocksdorp, voor het gedeelte lijk veranderen van een zomerhuis aan' Zanddijk 258 te De Cocksdorp; H. H. Elzinga, Langwaal 2, De Waal, voor het plaatsen van een garage; A. Kie- wiet, Plevierstraat 31, De Koog, voor het plaatsen van een garage; Aholb n.v., Zaandam, voor het gedeeltelijk vergroten van een winkel/supermarkt aan de waalderstraat 48 te Den Burg; R. Veenstra, Californiëweg 29, De Koog, voor het gedeeltelijk vergroten van een kantine; W. Schubert, Dort mund, voor het gedeeltelijk uitbreiden van een zomerhuis aan de Californië weg 195 te De Koog; PEN, Bloemen- daal, voor het uitbreiden van een elec- triciteitscentrale aan de IJsdijk 9 te Oudeschild; J. J. Vlaming, Klif 17, Den Hoorn, voor het plaatsen van een paviljoen aan Hoornderslag 8 te Den Hoorn. Derden-belangstellenden kunnen tegen deze bechikkingen ingevolge de Wet Administratieve Rechtspraak Over heidsbeschikkingen een bezwaarschrift indienen. Nadere informatie hierover is te verkrijgen bij de gemeentesercreta- rie, afdeling R.O.V., kamer 205. Drank heeft nog nooit iemand geholpen. Stoppen met drinken wel. Voor hulp en advies: 020-267626 Voor informatie 020-248s65 JELLENEK CENTRUM gebied vond hij geen goede voorbeel den want die zijn in het Texelse bestemmingsplan reeds als resp. natuur- en landschappelijk waardevol gebied opgenomen zodat er al be schermende regels voor gelden. Het gaat dus om terreinen die buiten deze door de gemeenteraad bepaalde gren zen liggen. Jansen vond dat Pieters de vermeende bedeigingen van de natuur in die delen van Texel niet aannemelijk had ge maakt. Verder liet Jansen weten wei nig vertrouwen te hebben in inspraak bijeenkomsten, ook al wordt daarbij door de mannen achter de tafel veel begrip getoond. De ervaring heeft tot dusver uitgewezen dat er meestal niets verandert en dat zal ook bij de aanwij zing van relatienotagebieden wel het geval zijn. Verder herinnerde Jansen eraan dat de gemeente zich wat de landschapsbescherming betreft van een betere kant laat zien dan het rijk want de gemeente geeft per jaar aan de bijdragereling voor het oude land 785.000,— uit en het rijk slechts 725.000,—. Pieters liet blijken dat men met die 725.000,— nog blij mag zijn, want die bijdrage past in geen enkele kader en is een extraatje dat afkomstig is uit de pot voor de proefgebieden nationale landschappen. Jansen zei met name slechte ervarin gen te hebben gekregen bij de behan deling (in de commissie voor ruimtelijk en huisvestingsbeleid) van het be heersplan Roggesloot. Volgens hem waren er van de zijde van Texel allerlei redelijke voorstellen gedaan, waar niet op was ingegaan. Natuurbehoudcon- sulent H. de Gelder reageerde scherp en legde uit dat hem van Texel niet meer dan drie verzoeken hadden be reikt (zoals het uitbreiden van de visstoepen bij de Rogsloot en het stichten van een uitzichtspunt) waarop alleen maar positief was gereageerd. Tijdens de verdere discussie bleek dat Staatsbosbeheer alleen had geant woord op de schriftelijke voorstellen die door de gemeente waren gedaan en niet op alle opmerkingen die tijdens de commissievergadering naar voren waren gekomen. De Gelder: „We kun nen alleen maar reageren op voorstel len die ons officieel namens de ge meente bereiken. Zo werkt dat in ons land." Opnieuw beginnen? PC. Hin zei dat de relatienotaplannen en andere maatregelen in de jaren ze ventig op een verkeerde wijze tot stand zijn gekomen. De verantwoorde lijke mensen geven dat nu zelf toe en daarom- vond hij dat alle plannen moesten worden geschrapt en dat men opnieuw om de tafel moest gaan zitten. Pieters voelde niets voor dat idee. Het gaat hier om parlementaire beslissingen die niet zomaar kunnen worden teruggedraaid. Hij adviseerde de op handen zijnde beslissingen van de provincie af te wachten. Barendregt meende echter dat het best mogelijk is om het inderdaad wet telijk tot stand gekomen relatienotabe- leid niet toe te passen in gebieden waar dat overbodig is, zoals Texel.... Nog geruime tijd werd gediscussieerd. Daarbij kwam onder andere naar voren dat het onmogelijk is dat de overheid een „salami-taktiek" toepast door tel kens nieuwe stukken tot relatie- of be heersgebied te verklaren. Zodra de grenzen zijn vastgesteld moet men daar binnen blijven. Relatienotagebie den kunnen dus later niet „aan elkaar groeien." J.C. Dros schetste op zijn eigen wijze het gevaar dat verminderde werkgele genheid (veroorzaakt door de aanwij zing van relatienotagebieden) voor Texel betekent. Al spoedig zal het aan tal gezinnen zodanig verminderen dat tal van openbare voorzieningen (zoals scholen) geen bestaansmogelijkheid meer hebben. „We kunnen geen vier kante meter agrarische grond missen." Terloops liet Dros zich ontvallen dat hij om die reden ook de aanplant van het Krimbos op agrarische grond afkeurde. Overbodige aankoop? Bevestigend antwoordde Pieters op de vraag of het de bedoeling is het Zee- burgland voor 100% voor rotganzenop- vang geschikt te maken. Waarop Dros concludeerde dat het dan niet meer nodig is om „Dorpszicht" aan te ko pen. De geplande aankoop van Dorps- zicht vond hij trouwens in de eerste plaats een persoonlijk belang van de man die daar nu zijn bedrijf uitoefent. Die kan dan een nieuw bedrijf in de Flevopolder beginnen, wat hij graag wil. Het algemeen belang verzet zich echter tegen verkoop van Dorpszicht voor natuurdoeleinden, aldus Dros. Gerbrand Poster stelde vast dat de re latienotaplannen niet worden gedragen door de bevolking en dus beter niet kunnen doorgaan. Pieters herinnerde eraan dat die plannen wél worden ge dragen door de bevolking. Het parle ment heeft er namelijk in ruime meer derheid zijn steun aan gegeven en zo' n besluit hoort dus uitgevoerd te worden. Dat neemt niet weg dat in de gebieden zelf zoveel mogelijk met ge rechtvaardigde wensen rekening moet worden gehouden. Als dank voor hun aanwezigheid en toelichting kregen de vier ambtenaren uit handen van voor zitter Gerard Schraag een pakket Texelse produkten in de vorm van een Hoornder Hart. Daar zit onder andere een flesje drank bij: „Kees Boontje". Dieter Stoll: „Als Pieters die fles leeg drinkt komt hij vast tot betere gedach ten." Pieters: „Die lol gun ik u niet." Vrijdag 2 november wordt in de Schakel een bazaar gehouden ten bate van de restauratie van het ker korgel in de Nederlands Hervormde kerk van Den Burg. De bazaar be gint 's morgens om 9.30 uur. Er is tijdens de bazaar van alles te koop waaronder handwerken, kleding, boeken, planten, koffie met cake, etc. Ook wordt een rommeltjesmarkt ge houden en kan men sjoelen en schie ten. Kinderen kunnen touwtje trekken en er zijn voor hen diverse andere spelletjes. Vrijdag 26 oktober van 19.00 tot 20.30 uur en zaterdagmorgen 27 oktober van 9.30 tot 11.00 uur kunnen rommeltjes en andere spullen worden ingeleverd in de N.H. kerk. Degene die niet in de gelegenheid is artikelen voor de bazaar in te leveren kan vervoer vragen via de telefoonnummers 02220-2464 of 4082. De trekking van de loten die ten bate van de restauratie op Texel zijn ver kocht, gebeurt niet op 2 november maar op 9 november, tijdens een bingoavond. Dank zij tips van mensen uit de buurt naar aanleiding van het bericht in de vorige krant, heeft de politie de jonge man kunnen aanhouden die in de nacht van zondag op maandag met zijn auto in de omgeving van de Wil lem van Beierenstraat wild aan het crossen was en daarbij verschillende paaltjes ramde. Een tot dusver onbekende weggebrui- Ker heeft in de nacht van zaterdag op zondag een in de Ada van Hol landstraat geparkeerde auto aangere den, waarbij een flinke kras in het rechterportier ontstond. De 25-jarige eigenaar heeft aangifte gedaan. In het pand Warmoesstraat 42 in Den Burg wordt van maandag tot en met zaterdag weer de jaarlijkse bijbelse boekenbeurs gehouden. Naast boeken zullen ook platen, cassettes, borduur werkjes, tegels en gebruiksvoorwerpen uit Israël te koop zijn. De beurs is elke dag van 10.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur. Maandag en vrij dagavond is er koopavond van 19.00 tot 21.00 uur. Westduitse marken 100 7110,50 Belgische franken 100 7 5,38 Franse franken 100 7 35,50 Zweedse kronen 100 7 38, - Zwitserse franken 100 7135, - Deense kronen 100 7 29,50 Amerikaanse dollars 1 7 3,39 Engelse ponden 1 7 4,01 Oostenrijkse schilling 100 7 15,82 Italiaanse lires 10.000 7 17,20 Spaanse peseta's 100 7 1,90 Uitsluitend voor spoedgevallen Van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur Dokter A. Waverijn, Kogerstraat 87a, Den Burg, tel. (02220) 2016. E Consult uitsluitend na telefonische afspraak. Dokter Coutinho is met vakantie tot 29 oktober. Dokter Eissen is met vakantie van 29 oktober tot 19 november. Van vrijdagavond 18.00 uur tot E maandagmiddag 13.00 uur Zr. M. Th. Groothuis-Zijlstra, Marelstraat 8, Den Burg, tel. (02220) 2996. E Telefonisch bereikbaar zaterdag en zondag van 13.00-14.00 en 18.30-19.30 uur. Uitleen van verplegingsartikelen en informatie: Maandag t/m vrijdag 16.30 - 17.30 E uur. Lidmaatschapskaart meebrengen. Voor zeer spoedeisende tandheelkundige hulp kan men zaterdag en zondag om 18.00 uur precies terecht in het E tandheelkundig centrum in het Groene Kruisgebouw, Witte Kruislaan 19. Weverstraat 95, telefoon (02220) 2112. Open van maandag t/m E vrijdag van 8.30-18.00 uur. Zaterdag van 11.00-12.30 uur en van 15.00-17.00 uur. Zondag van 11.00-12.30 uur en van 16.00-17.00 uur. Buiten die tijd alleen voor spoed- E eisende gevallen. Spreekuur: elke werkdag van 9.00-10.00 uur en van 14.00 tot 15.00 uur, Julianastraat 3a, Den Burg, telefoon (02220) 4152. E Dit weekend kan tussen 17.00 en 19.00 uur gebeld worden met C. de Kruyff, telefoon (02228) 643. Consultatiebureau voor alcohol en drugs, Molwerk 31/45, 't Horntje. Spreekuur volgens afspraal^: telefoon (02226) 413. Zelfhulpgroep voor partners van E verslaafden: overdag (02226) 413 of 593, vragen naar Lies of Carla; 's avonds (02223) 821 (Lies) Alleen voor spoedgevallen telefoon (02220) 2527. Voor noodslachtingen bellen op werkdagen (02220) 2182 (slachtplaats); na werktijden en in het weekend (02220) 3541 via TEM-centrale. Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen: 02220- E 2066. Bij geen gehoor 02230- 22222. Voor niet spoedeisend ambulancevervoer: 02230-12888, bij geen gehoor 02230-22222. Zondag 28 oktober 1984 HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 9.30 uur ds. Hanenburg m.m.v. Asser Mannenkoor Uitzending via De Lichtboei Den Hoorn 9.30 uur drs. P. C. Kardol De Koog 9.30 uur ds. Verbeek De Waal 11.00 u. drs. P. C. Kardo Oosterend 9.30 uur de hr. Wieten Oudeschild 11.00 uur ds. Hanen- burg De Cocksdorp 11 uur ds. GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 10 uur Kand. T. Sallaka uit Kampen 17.00 uur Kand. T. Sallakay, m.m.v. Nieuwedieper Vissers koor Uitzending via De Lichtboei Oosterend 10 uur ds. J. Donker 19.00 uur ds. J. Donker GEREFORMEERDE GEMEENTE in Kerkgebouw Schoolstraat Oosterend 10.00 uur Dienst 16.00 uur Dienst GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk Kc Den Burg 16.15 uur dienst DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 9.30 uur ds Knipscheer Broederschapsdag Kerkbusje Den Hoorn BAPTISTENGEMEENTE in de Doopsgez. kerk, I Den Burg 19.15 uur ds. Wijekers, uit Workum ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg: zaterdag 19.00 uur Themadienst, The Gospeltrain uitzending „De Lichtboei" zondag: 10.45 uur. Herenkoor zondag: 19.00 uur Marialof De Koog: zondag 9.30 uur De Cocksdorp: zondag 10.00 uur Woord-Communiedienst JEHOVAH'S GETUIGEN Koninkrijkszaal, Schilderend 1 10.30 - 11.20 uur Openbare lezing thema: „Herstel van harmonie voor de aarde" 11.20-12.30 uur Wachttorenstudie. Thema: „Het is geen strijd van u, maar van God". BAHA'I Weverstraat 106, Den Burg Iedere woensdag bestuderen van en lezen uit de Baha'i Heilige Ge schriften, van 20.00-22.00 uur. Kustwacht Eierland Voor meldingen van schepen of zwemmers in nood: Kustwacht Eierland, tel. (02222) 270. Het politiebureau te Den Burg van de groep Texel van de Rijkspolitie is van maandag t/m donderdag geopend van 8.00 tot 18.00 uur er zaterdag en zondag van 9.00 tot 17.00 uur. Het bureau te De Koog is dinsdag en donderdag van 16.00 tot 18.00 uur geopend. Telefonisch te bereiken, dag en nacht, via tel. (02220) 2644. lii!iiiii>i|||iiii>iiiiiiiiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii:iiiiiiiiiiiiiiiiiii(iill Afgezien nog van al het werk als u het toch zou proberen. Een hele liter snert vol spek en worst voor maar ƒ4,25. NEEM EEN PAN mee en zolang de voorraad strekt, scheppen wij erwtensoep van de „allerbeste restaurantkwaliteit". SNACKBAR KWALITEIT UIT EIGEN KEUKEN.

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 2