s Zandsuppletie straks midden in de herfststormen Laatste loodjes dreigen erg zwaar te worden.... PAGINA 8 TEXELSE COURANT VRIJDAG 26 OKTOBER Ook 's nachts gas vark door. Een bulldozermachinist bezig met het verspreiden van het zojuist opgespoten zand. Zo gaat het goed. Kenners zien onmiddellijk dat het mengsel dat uit de pijp komt de meest ,.produktieve" samenstelling heeft waarl 3000 m3 puur zand per uur op het strand terecht komt. ,,'t Is triest". Veei meer wil projectleider Gedink van Boskalis Oosterwijk B.V. er niet van zeggen. Zijn ge zicht staat strak a/s hij voor de zoveelste keer moet bevestigen dat er iets is misgegaan met de zandsup pletie. Eerst schoot het werk niet op wegens onvol doende „produktie", toen kwamen er een paar stor men waardoor de kilometers lange persleiding op hei strand w -ro iergraven en waarbij de koe/water voorziening van het tussenstation onklaar raakte, ver volgens brak de stalen duiker tussen de zandzuiger en de wal een paar keer. Toen liet een pomp aan boord van de zandzuiger het afweten en in de afgelo pen weken eiste de storm zijn tol in de vorm van het kort na elkaar twee keer barsten van de duiker. Dit alles heeft en irtraging gegeven. Volgens de oorspronkelij ke plannen zou de meer dan tien miljoen gulden kostende zandsup pletie op 17 november klaar moe ten zijn, maar het staat nu ai vast dat het minstens een maand later zal worden. De kans op nieuwe vertragingen is nogal groot want volgens de statistieken mag in de ze periode op twee tot drie fikse herfststormen worden gerekend. Het kan natuurlijk meevallen en daar hopen ze dan maar op bij Boskalis. Overigens zijn ze daar niet zo gauw uit het veld geslagen. Waterbouwers en baggeraard we ten dat de natuur dwars kan liggen bij de uitvoering van plannen en de bijbehorende tijdschema's. Bij de kostenberekening van dergelijke werken wordt dan ook altijd ruim schoots rekening gehouden met dit risico. Bij het signaleren van de zoveelste lei dingbreuk wordt dan ook vrij nuchter gereageerd, al wordt de stemming er niet beter op. Om te weten hoe de werkzaamheden vorderen hoef je niets te vragen, je ziet het aan de gezich ten. Van zenuwen of paniek is echter nooit sprake. Alle betrokkenen gaan nuchter en kalm hun gang en lijken zelfs genoegen te scheppen in het oplossen van onverwachte problemen. Er komt nogal wat improvisatietalent aan te pas. Mensen die houden van een leven vol zekerheid en van vaste werktijden horen hier duidelijk niet thuis. Er komt heel wat kijken bij dat zandspuiten, vooral bij de suppletie op Texel waar het benodige zand hele maal van de andere kant van het ei land uit zee moet worden gehaald. Het is maar goed dat bij de aanbesteding van het werk akkoord is gegaan met de Waddenzee als winplaats, want als was vastgehouden aan het plan om het zand op grote afstand van de kust uit de Noordzee te halen, zou men in veel ernstiger problemen zijn geraakt dan thans het geval is. De zandzuiger zou dan met hoge zeegang te maken hebben gehad en ongetwijfeld zou de dan kilometers lange duiker naar de wal het nog zwaarder te verduren heb ben gehad dan nu het geval is. Rekenen Zoals gezegd, bij het zandspuiten is veel afhankelijk van toevallige (weers) omstandigheden, maar er komt ook veel berekening aan te pas. Dat blijkt als we met het sleepbootje Bever" van de gebroeders Van Beek naar de zandzuiger Sliedrecht 27 varen. Het 85 meter lange gevaarte van Nederlandse makelij, eigendom van Volker Stevin, ligt op nog geen kilometer uit de noordoost kust van Texel, tamelijk be schermd tegen de meest voorkomende windrichting maar desondanks vastge legd aan zes ankers van vijf ton, waar van de draden door even zoveel lieren permanent op spanning worden ge houden. De Sliedrecht 27 is een pro fielzuiger van het grootste type dat in West-Europa beschikbaar is. De capa citeit van de pompen aan boord is zo danig dat het bij transporteren van het zand over een afstand van meer dan vijftien kilometer, slechts één tus senstation nodig is in de vorm van het gemaal" dat even ten noorden van de Slufter op het strand staat. Bij de vorige zandsuppletie werd gebruik ge maakt van een zg. cutterzuiger. Bij zo'n zuiger is de kop van de zuigbuis roterend en voorzien van tanden. Cut terzuigers worden gebruikt in een bo dem waarin men veel obstakels ver wacht. Die hindernissen worden door de draaiende kop vermalen. Productie De Sliedrecht 27 is een „gewone" pro fielzuiger die voorzien is van een veer tig meter lange zuigpijp die aan de kop voorzien is van openingen waar door met enorme kracht water naar buiten wordt gepompt. Door die wa terstralen wordt het zand rond de pijp (die twintig meter diep in de zeebo dem steekt) losgespoeld zodat het sa men met een ongeveer even grote hoeveelheid zeewater kan worden op gezogen. Die zand-water verhouding geeft aanhoudend zorg, zoals blijkt als we binnenstappen in de brug van de Sliedrecht 27, waar schipper Kees de Bruin (in ploegendienst met drie colle ga's) de-scepter zwaait. Hij heeft de blik gericht op een batterij meters en is haast permanent bezig om door al lerlei ingrepen de „productie" op peil te houden of te brengen. Het mengsel dat wordt opgezogen en uiteindelijk bij De Koog op het strand wordt gespo ten, moet dus voor 50% uit zand bestaan; bij dat gehalte kan het zand nog in het water zwevende worden gehouden en is het dus als vloeistof te transporteren. Radio-actief Het meten van de zandconcentratie gebeurt aan boord van de Sliedrecht 27 met radio-actief kobalt. Op een zo diep mogelijk punt van de buis laat men de gammastraling dwars door de pijp gaan. De hoeveelheid straling die de andere kant van de buis bereikt, is afhankelijk van de zandconcentratie en kan dus worden gemeten en geregistreerd. Door niet altijd duidelijke oorzaken kan die concentratie soms aanzienlijk te ruglopen. Het heeft te maken met de korrelgrootte van het zand, met de aanwezigheid van klei en obstakels in de vorm van stenen, veen en schel pen. Er moet dan direct worden inge grepen want minder produktie kost veel geld. Door het iets optrekken of neerlaten van de „ladder" (de constructie waarin de schuin in de bo dem stekende zuigbuis is opgenomen) wordt getracht de concentratie op te voeren. De afgelopen maanden is dat niet altijd gelukt. Een vrij lange perio de zat er teveel water in-het-mengsel, de produktie was dus niet-optimaal en het zandspuiten ging daardoor niet snel genoeg. Uiteraard probeert men reeds tevoren zo nauwkeurig mogelijk te bepalen met welke produktie- omstandigheden men te maken krijgt, onder andere door het uitvoeren van zeebodemonderzoek, om zo scherp mogelijk te kunnen calculeren Tijdens de uitvoering van het werk wordt be paald in hoeverre de praktijkervaringen overeenstemmen met de verwachtin gen. Aldus wordt de „zandzuigweten- schap" vergroot en daarvan kan bij volgende werken worden geprofiteerd. Research Boskalis heeft voor deze vorm van re search speciale mensen in dienst, die zich af en toe op de Sliedrecht 27 la ten zien en dan uren lang bezig zijn met meten, waarbij zij niet alleen ge gevens betrekken van de bestaande meegebrachte apparatuur, maar ook van meters die op verschillende punten van de kilometers lange transportlei ding zijn opgesteld. Dit is duidelijk het „fijnere" werk bij de zandsuppletie. Vermogen Voor de rest is alles bij het project groot, zwaar en duur. Het totale ver mogen van de pompen ligt in de buurt van de 12.000 pk, inclusief het tus senstation bij de Slufter. Vier pompen in de zandzuiger voeren de druk van het zand-water mengsel in fasen op tot 18 atmosfeer, waarbij het met een snelheid van 2Vz meter per seconde door de zuig- en vervolgens door de Het bereiken ven p al 20 bij de Badweg viel samen met het opspuiten van de 2.000.W bieke meter zand. Een medewerker van Rijkswaterstaat brengt het dwarsplankje aan dl aangeeft hoe hoog het nieuwe strand moet worden. transportleiding gaat. Op deze wijze wordt, als het een beetje meezit, 3000 m3 zand per uur vervoerd. Dé energie voor deze prestatie is afkomstig van gasolie waarvan wekelijks 120.000 liter nodig is. De pompen slijten als gevolg van het schurende zand enorm. Minstens eens per week wordt al les stilgelegd om de schoepenwie- len en andere draaiende delen van de pompen te vervangen of op te lassen. Dat gebeurt door mensen van het bedrijf van Hans Boom uit Oudeschild die aan de zandsupple tie dan ook heel wat werk dankt. „We schakelen graag lokale bedrij ven in", zegt projectleider G.C. de Bruijn. „Die zitten altijd met hun mensen en materiaal vlakbij. Als we het zelf zouden doen, zou dat niet goedkoper zijn." Het is duide lijk dat de technische pech van de laatste tijd niet tot al te veel ver driet stemt bij die lokale bedrijven. Want alles wat kapot gaat, moet weer worden gerepareerd. Een Texelse vereniging die een graantje meepikt is de Duikclub Texel. Tel kens als er iets bij de zinker moet worden gecontroleerd, gaat één van de leden van de club naar be neden. Ze laten zich graag dag en nacht inschakelen en de clubks vaart daar wel bij. De zandsuppletie is een continue! drijf. Dag en nacht moet het spuite doorgaan, afgezien van de noodge dwongen pauzes voor onderhoud e reparatie. De mensen van Boskalis werken in vier ploegen van elk 16 man: 12 uur op en 12 uur af. Dews kweken lopen van dinsdag tot dins en het systeem is zodanig dat niet steeds dezelfde mensen 's nachtsin touw zijn en dat er periodiek voor ie der een vrije week is. Sleutelaar Ook in meer rechtstreekse zin zijn i al wat Texelaars bij het project beö ken. Onder hen zijn de door Willen Bakker uitgeleende „sleutelaars' dk actief zijn in drie ploegen van twee man. Hen zien we aan het werk op „stort" de steeds meer in zuidelijke richting verschuivende plaats op lie strand waar het zand wordt gespote Zodra een laag zand van de vereiste dikte is aangebracht komen ze in ac om de spuitpijp met één of tweesti ken te verlengen. Dat is een routine opdracht die zich enkele malen p dag (als het goed gaat) voltrekt, Kort voor het eind van de pijp b zich een splitsing die voorzien is vanT afsluiters. Door het sluiten van d en het openen van de andere Een kijkje op In de brug van de Sliedrecht 27 de tafel linksvoor heeft iemand geschreven: met projectleider De Bruijn, de schipper met dezelfde naam en de research-man Dik Kort. Op Valt er nog wat te plukken als het bos kaai is." Het eerste stuk van de zandleiding tussen zandzuiger en zinker is drijvende. Het d... gen danken de pijpstukken aan hetpiepschuim" dat er omheen zit. In dit flexibele deal van de leiding zijn ook tien meter lange rubber „zakken" opgenomen die een waarde Af' ben van f25.000,—.

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 8