Belastingverhoging in 1986 met veel reserve ontvangen i Alcoholstuk niet voor alcoholisten Drink je omdat niemandie begrijpt? meman ie omdat ie drinkt? 4 G. Poster allergisch voor onderzoek Zagers gestolen r,Wat drink ik nou helemaalindringend Omgaan met alcoh Handtasje gestolen Shima versloeg Callantsoog r- Thssen dijk duinenr De beste stuurlui staan aan wal Ijst PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 30 OKTOBER De raadsleden van de commissie financieel, economisch en technisch beleid reageerden maandagavond niet enthousiast op het voorstel van wethouder Klaas Barendregt om in 1986 de gemeentelijke belastingen ex tra te verhogen. Het advies was om voorzichtig te zijn met belastingver hoging, maar zoals Ate Rienstra van het CDA het uitdrukte: ,,We kunnen er natuurlijk over praten." Het collegevoorstel om na 1986 minder geld te stoppen in het fonds recreatie en natuurbehoud kon wel ieders goedkeu ring wegdragen maar op het idee om het begrotingsoverschot van vol gend jaar automatisch te gebruiken voor wegwerken van het begro tingstekort in 1986 reageerde de commissie weer verdeeld. De gemeente Texel krijgt in 1986 ƒ450.000— minder geld van het rijk dan volgend jaar en om deze klap fi nancieel op te vangen heeft het colle ge genoemde maatregelen bedacht. Barendregt wilde maandagavond al weten hoe over de voorstellen werd gedacht want als men unaniem nega tief zou zijn heeft hij nog tijd andere ideëen uit te werken. Barendregt: ,,1986 wordt een zwaar financieel jaar en daarom moeten we nu al kijken hoe we deze dreun kunnen verwerken," Alle commissieleden toonden begrip voor de problemen maar er werden vraagtekens gezet bij de financiële op brengst van extra belastingverhogin gen. Als het tarief van de onroerend goed belasting 1% stijgt, levert dat slechts 15 mille op. Peter Bakker en Gerbrand Poster zagen belastingverho ging dan ook niet als maatregel om grote begrotinstekorten weg te wer ken, waarbij Bakker de aantekening maakte dat het voorstel later bespreek baar is mits het college dan ook een beleid wil maken voor de burgers die dergelijke tarieven niet meer kunnen opbrengen. Zoals bekend is B en W niet ingegaan op de PSP-suggestie een kwijtscheldingsbeleid voor de mi nima te presenteren. De PSP-er conformeerde zich ook aan het Pakt-standpunt dat nieuwe investe ringen (zeker bij belastingverhoging) vooral gericht moeten zijn op de min der draagkrachtigen. Bakker ging ak koord met het voorstel het begrotings overschot te gebruiken in 1986 en min der geld te stoppen in de toeristische reserve. H. Beumkes zei dat het Pakt tegen belastingverhoging is. Rienstra achtte belastingverhoging bespreek baar als het de Texelaar volgend jaar in het algemeen financieel beter gaat en Paul Kikkert van Texels Belang hield nog meer slagen om de arm. ,,Als de belastingen omhoog moeten, dan wel minimaal". Een kleine discussie ont stond over de vraag of de wensen die het college in 1985 wil uitvoeren wel aan de door henzelf opgesteld criteria voldoen. Barendregt verdedigde zich door te stellen dat de gevraagde subsi dies „zoveel mogelijk" aan de uit gangspunten moeten voldoen waarbij het criterium dat een investeringssub sidie geen kapitaalslasten voor de toe komst mag opleveren een ijzeren wet Kleine groep De plannen van de Stichting Overdek te Manege komen in een steeds zwaarder politiek vaarwater. Ate Rienstra verklaarde weliswaar niet te gen te zijn, zoals eerder door zijn frac tiegenote was bericht, maar het princi piële ja van het CDA moet wel ge volgd worden door een college- onderzoek naar de haalbaarheid van het plan. Paul Kikkert van Texels Be lang zei dat zijn partij geen hoge prio riteit toekent aan de manegeplannen. ,,Het is voorlopig alleen interessant voor een kleine groep." Ook Gerbrand Poster was niet enthousiast, in tegen stelling tot zijn partijgenoot Joop van der Meer die eerder zeer positief advi seerde. Poster: ,,Wij wachten deze ontwikkeling even af." Beumkes van het Pakt had dezelfde mening als Kik kert en Peter Bakker zei zeer verbaasd te zijn over dit subsidievoorstel. „Wet houder Zegers heeft enige weken gele den gezegd dat de honkbalvereniging nog geen recht heeft op subsidie om dat ze zichzelf eerst moeten bewijzen. Moet deze nieuwe stichting zich niet bewijzen?" aldus de PSP-er. Wethouder Barendregt antwoordde dat de financiële opzet van de stichting zeer reëel is en dat deze voorziening gewenst is voor de hele Texelse paar- denwereld. Verschillende commissiele den twijfelden aan dat laatste. „De vraag is of ze er ook allemaal gebruik van zullen maken. Als de paardenwe- reld een echte eenheid was, zou ik an ders tegen het plan aankijken", aldus Bakker. Tine Krijnen-Baijs zorgde vanaf de publieke tribune voor een vrolijke noot door op te merken dat de paar den het zelf mogelijk niet zo leuk. vin den om in een manege te lopen. „Hebben die beesten geen inspraak?" Discussie ontstond wederom over de vraag of Deuce volgend jaar, volgens een oude afspraak, mag rekenen op 19 mille subsidie voor de inmiddels aan gelegde tennisbanen. Barendregt be weerde dat het een logische conse quentie was van de subsidieverorde ning maar alle commissieleden, uitge zonderd Gerbrand Poster, meenden dat er nooit geld is toegezegd. Vuilstortplaats Het college wil proberen de vuilstort plaats bij de Mokbaai na 1985 nog eni ge jaren open te houden. Volgens het provinciaal afvalstoffenplan moet de vuilstort officieel voor 1 januari 1986 dicht maar het provinciaal overleg over het gezamenlijk aanpakken van de vuil verwerking is nog lang niet afgerond en een totale oplossing is dus ook nog niet in zicht. In 1986 is de stortplaats vol en het college wil nu ondezoeken hoe men meer vuil kan bergen op dezelfde op pervlakte. Dat zou kunnen door gasuit- drijving („ontluchten") waardoor de hoop vuil in volume afneemt. Voor een onderzoek naar de mogelijkheden wil het college volgend jaar 45 mille uit trekken. In dat bedrag zit ook een on derzoek naar de grondwatervervuiling rond de stortplaats. Barendregt zei dat het college geen keuze heeft. „We moeten wat vinden. Uitbreiden in op pervlakte is eigenlijk ook onmogelijk. Voordeel voor de burger is dat de rei nigingsrechten nog niet omhoog gaan. Pas als we samen met andere ge meenten vuil gaan verwerken wordt het veel duurder." Aluminiumfolie Zoals bekend heeft Texel aan de pro vincie gevraagd op het eiland een voorscheidings- en composteerinstalla- tie te installeren. Peter Bakker vroeg of er niet alvast geld opzij gelegd kan worden voor de hoge vuilverwerkings- kosten in de toekomst. „Je moet nu een fonds vormen zodat de financiële klap straks niet zo hard aankomt." Gerbrand Poster was als enige fel te gen het onderzoek maar dat gold voor alle onderzoeken die het college vol gend jaar wil uitvoeren. „Onderzoeken leveren alleen maar rapporten op die toch in een la verdwijnen. Dat is weg gegooid geld. We hebben in het raad huis toch krachten genoeg die dat al lemaal kunnen uitzoeken?" aldus de WD-er die eerder tegen een onder zoek voor gemeentelijke energiebespa ring („Met aluminiumfolie achter de radiator bereik je al erg veel") en een onderzoek om te komen tot planmatig onderhoud van de wegen stemde. „Ik stem nu gewoon tegen alle onderzoe ken want ze zijn echt niet nodig", al dus Poster. Bootkaart Door één van de genoemde onderzoe ken uit de begroting te schrappen zou de gemeente volgend jaar weer een Drank heeft nog nooit iemand geholpen. Stoppen met drinken wel. Voor hulp en advies: 020-267626. Voor informatie: 020- 24 856s. j~F!T J JNEK CENTRUM goedkoop bootkaartje kunnen subsidië ren en de VVD-er merkte op dat hij niet begreep waarom het college dat niet meer wilde. „Zo'n goedkoop boot kaartje is nuttig voor alle Texelaars." Barendregt legde nog eens uit dat het college tegen kaartjessubsidie is omdat de Texelaar deze subsidie zelf betaalt. Poster was het daar niet mee eens. „Als Deuce subsidie krijgt profiteren de Texelaars daar ook van, terwijl ze het ook zelf betalen". Ate Rienstra zei dat het CDA er niets voor voelt om weer subsidie te geven voor een goed kope bootkaart. Vorig jaar had deze partij voor gestemd in de hoop dat rijk of provincie met subsidie zouden vol gen. „Dat gebeurt toch niet en dus heeft het geen zin hiermee door te gaan." Poster zat verslagen in zijn stoel en vroeg of de hele CDA-fracïie die mening had. Rienstra: „Meneer Poster, dat geldt voor de hele fractie". Het VVD-raadslid telde in gedachten de koppen (6 voor en 9 tegen) en wist genoeg. Promotie Ate Rienstra had zijn twijfels over het verminderen van de controle op de brandpreventie. Hij vroeg zich af of dit verantwoord is en meende dat het hui dige personeel toch meer controle zou moeten uitvoeren. Volgens Barendregt was dit onmogelijk. Het personeel van gemeentewerken heeft de handen vol aan andere klussen. De wethouder legde uit dat het een bewuste keuze was geweest om op dit werk te bezui nigen. „Dit vinden we jammer maar wel verantwoord. We moesten ergens beginnen", aldus Barendregt. De gemeente wil graag met Teso, VVV, RST en „eventueel TVO" rond de tafel om te praten over een breed promotieplan. Zoals bekend heeft Teso-directuer Theo Hoogerheide voor gesteld een zakelijk promotieplan met deze partners op te stellen en Baren dregt liet maandagavond blijken dit een goed initiatief te vinden. „Daarbij gaan wij ervan uit dat er eerst geld op tafel komt. Met dit bedrag in de hand wordt dan een plan gemaakt. Ander- som leidt tot niets." De gemeente i geeft-zelf de voorzet en wil', als de raad dit in een later stadium goed keurt, 50 mille voor Texelpromotie uitgeven. Openbaar groen In de begroting van volgend jaar is 50 mille extra geraamd voor onderhoud aan openbaar groen en Paul Kikkert vond dat niet nodig. „Met plantsoe nen die eenvoudiger van opzet zijn kun je geld besparen en je kunt mis schien ook nog efficiënter werken". De directeur van gemeentewerken, Dop- penberg, legde uit dat die verhoging noodzakelijk is omdat de gemeente steeds meer openbaar groen moet on derhouden en omdat er een salarisver hoging is vanwege de wettelijk ver plichte arbeidstijdverkorting. Henk Beumkes vond een verhoging van 50 mille op een bedrag van 1 miljoen voor dit doel geen ramp. „Je dient de werkgelegenheid er mee." Wel zal er in de commissie FET nog eens gepraat worden over deze kosten. Ate Rienstra: „We moeten nu niet dom weg gaan korten maar het eens kri tisch bekijken in relatie tot de kosten die in vergelijkbare gemeenten aan openbaar groen worden besteed. Ba rendregt zei dat menig rozenperk op Texel al was vervangen voor een grasmat maar dat het gemeentelijk groen ook een visitekaartje is. „We zijn ook een toeristeneiland en een beetje kleur en fleur mag best." Stokpaardjes Die kleur en fleur zat niet in de rest van de langdurige discussie. Wederom werd gesproken over het al dan niet noodzakelijk zijn van nieuwe toiletten voor het Maritiem Msueum, het nut van openbaar inschrijven, speciaal wat betreft het schoonmaken van het openbaar toilet, de noodzaak van het straten vegen in De Cocksdorp en de herinrichting van de Parkstraat, om maar enkele oude stokpaardjes van FET-leden te noemen. Beumkes vertelde weer dat de ge meente zoveel mogelijk grond moet verkopen waarvoor geen directe bestemming is en bracht in de rond vraag een nieuwe Pakt-wens naar vo ren die tijdens de raadsvergadering on getwijfeld terug zal komen. De socia list zei dat de gemeente een meevaller van 40 mille heeft wegens overname van de Kompasschool en 11 mille daar van moet worden gebruikt voor het uitbetalen van de zogenaamde vuil werk toeslag aan gemeentelijk personeel. Afgelopen weekend werd een kilo za gers gestolen uit een kaar in de haven van Oudeschild. Het aas is eigendom van een Oudeschilder en heeft een waarde van ƒ50,—. DE KOOG TEXEL Aafke Geense en Ineke Reitsma a/s twee verslaafde zusjes, de één aan de chips met marsh mellows, de ander aan de alcohol ei nicotine. Het toneelstuk „Wat drink ik nou helemaal?" waarmee UDI de alcohol- projectweek op zal luisteren werd maandagavond in café de Pilaar gespeeld voor een publiek van ex-verslaafden uit de Nieuwe Skuul, de Texelse dependance van de Jellinek kliniek. Zij waren de „echte deskun digen", zoals iemand uit de zaal het omschreef. Zij waren duidelijk onder de indruk van de manier waarop Aris van Zeijlen, Ineke Reitsma, Aafke Geense en Sjoerd Jan Visser en problemen van een aan de drank ver slaafde verpleegster utbeeldden. Bij het napraten vertelden ze dat de si tuaties zoals die gespeeld werden volkomen realistisch waren en dat de uitbeelding soms zelfs nog mild genoemd kon worden. Toch verklaarden ook diverse ex-alcoholisten dat het stuk niet voor hen bedoeld was, het hield voor hen niets nieuws meer in. Juist de mensen die alcoholist wor den en dat nog niet bij zichzelf herkennen, die kunnen profijt hebben van dit toneelstuk. 31 oktober 7 noverpber 198 Het toneelspel was bijzonder indrin gend, zowel voor het publiek als voor de spelers. Ih èerfvorig artikel schre: ven wë al óvér de intensieve voorberei ding. Het is duidelijk dat die resultaat heeft gehad. De inzet en betrokken heid van de spelers waren meer dan genoeg compensatie voor de momen ten waarop toneeltechnisch wel wat viel aan te merken. Op de gezichten van het publiek viel duidelijk te lezen dat het spel ook uit hun leven gegrepen had kunnen zijn. Vooral de uitbeelding van een delirium tremens door Ineke Reitsma en de daarop volgende verhalen vern ver slaafden die in therapie waren maakten indruk door het levensechte spel. Deze opvoering was een „try-out", een uitprobeeravond. Er kan dus nog het nodige aan veranderen. Het spel straalde zo'n sterke emotie uit dat spe lers en toeschouwers daarin volkomen werden meegesleept, iets dat nog niet veel Texelse gezelschappen tot nog toe hebben weten te bereiken. Huiveringwekkend Ineke Reitsma bleek terecht de hoofd rol te vertolken. Zij bereikte al vrij snel Een 15-jarige Texelse deed aangifte dat haar handtas met kappersbenodigdhe den ter waarde van ƒ50— vrijdag was gestolen uit Sporthal Ons Genoegen. Het meisje had haar tas even onbe heerd achter gelaten in de hal van Ons Genoegen. Ongeveer 50 personen namen za terdag deel aan onderlinge wedstrijden tussen de judoclub van Callantsoog en Texel (Shima). In een ogenschijnlijk gelijk opgaande strijd trok Texel de overwinning naar zich toe. Uitslagen: 24-27 kg: 1. Peter Visch (T); 2. Ivo Pansier (C). 27-29 kg: 1. Rawdy van Bemmel (C); 2. Dennis Trauwerbach (T). 30-33 kg: 1. Hans Kraai (T); 2. Albert ter Wolde (T). 34-35 kg: 1. Paul Hin (T); 2. Marjet Loning (T). 36-37 kg: 1. Sahien During (T); 2. Eel- co v.d. Meer (C). 38-39 kg: 1. Ingrid v.d. Wetering (T); 2. Selge Nagel (C). 40-42 kg: 1. Jesse v.d. Meent (T); 2. Rob Bruin (T). 43-45 kg: 1. Ivo Kok (T); 2. Bastiaan Nooy (C)/3. Menno Loning (T). 46-50 kg: 1. Anno Dijkstra (T); 2. Ivo de Porto (T). 50 en meer: 1. Hans Hendriks (T); 2. Erik Overweg (C). het magische moment dat de rol ster ker werd dan haar eigen persoon en dat kwam over. Dat had natuurlijk ook van alles te maken met de kleine af stand die er tot het publiek was omdat in een klein café werd gespeeld. Haar bibberende handen, haar verloedering, de mooie droom die bitter eindigt en tenslotte het delirium, het werd alle maal huiveringswekkend echt gebracht. Aafke Geense toonde eens te meer dat zij uitstekend types kan neerzetten. Vooral als het intolerante zusje dat door de boel te blijven beredderen ei genlijk de verslaving in stand hielp houden en dat bovendien zelf nog een eetverslaving had, maakte ze indruk. De zaal vertelde later dat beeld heel herkenbaar te hebben gevonden. An- dré Delsing van de Skuul: „Juist der gelijke familieleden en partners doen enorm hun best om de verslaving ver bórgen te houden. Eigenlijk is dat heel slecht, zo worden juist de omstandig heden geschapen waardoor het kan blijven bestaan. Toen ik in de laatste fase van mijn verslaving zat was ik dolgelukkig omdat een baas mij op staande voet ontsloeg op het moment dat hij merkte hoe de vork in de steel zat." Een voormalig partner van een exEverlsaafde bevestigde het beeld dat Delsing schetste: „Ik denk dat het beste wat ik voor die jongen heb ge daan de scheiding is geweest. Daar voor deed ik zo mijn best om te ver doezelen dat hij verslaafd was, dat ik aan alle kanten meehielp om hem te laten blijven drinken." Marokkaan Sjoerd Jan Visser zette veel verschil lende types neer. Hij blijkt een talent voor accenten te hebben. Moeiteloos wisselde bij van Marokkaan naar Hage nees. De daarbij behorende verande ring van houding waren ook goed neergezet. Goed was ook het spel van Aris van Zeijlen, die zowel als kroegbaas als in de rol van ex-verslaafde overtuigde. Vooral in de laatste hoedanigheid bleek zijn talent. Minder overtuigend was hij als droomprins, maar dansen en toneelspelen zijn duidelijk twee ver schillende zaken. Als geheel maakte het groepje een uit stekende indruk. Wellicht zou het spel nog compacter en daardoor sterker zijn geweest met een niet- meespelende regisseur, maar de regie was nu ook al prima. Het licht en ge luid werden bediend door Thijs Steffens. Herkenning Het sleutelwoord voor het deskundige publiek was „herkenning". Dat was volop aanwezig en daardoor zou het stuk volgens de deskundigen in de zaal goed zijn voor een andersoortig publiek. De ex-verslaafden herkenden veel, maar de confrontatie was niet zodanig dat er gevaar bestond c grote pils nodig zou zijn om de en|l wég te spoelén. Daarmee was oval gens door sommigen wel rekening! houden: „Waarom dacht je dat ik] naast de deur was gaan zitten?" Zoals in de inleiding al staat, die hl kenning is juist belangrijk voor me|voc iapti loop iede door Klaas Bon ;,i<or bof' :3S Ze schieten zo geen mieter op, hoewel het mij egaal is. Zei Jan, terwijl hij met mij keek Naar 't spuitwerk van Bos Kalis. En ze zitten in het buuteland Ook al met flinke stroppen. Ze gaan straks net as RSV Met het zootje naar de knoppen. En 't zit hem echt niet in het volki Dat bouten staat te draaien, Maar in de veul te grote top, Die met de scepter zwaaien. En as ik dan naar vroeger kiek, Dan denk ik, potverdorie, Wat bluuft er nou nog over van Ons ouwe Hollands Glorie. Maar wie benne wij, we zelle ons Er maar niet in verdiepen, Want het benne toch die groten i de kat in donker kniepen. Ik ga naar Truus, ik hoor het wel Wanneer de klus hier klaar is, Maar ik denk as het niet harder <^ie Dat het wèl volgend jaar is. Maar wie niet graag verzuipen vul Die moet wel bluve pompen. En stapte moeizaam op zijn fiets Met zin versleten klompen. Maar raakte in het mulle zand, Wat voor een fiets fataal is, En lag nog eerder op zijn rug Dan het wankele Bos Kalis. die gevaar lopen alcoholist te wor „Wij hebben dit allemaal al dooriet maar er zijn veel mensen die alcoh zijn of worden en het zelf nog niet de gaten hebben. Die zouden ditsgaar moeten gaan bekijken. Natuurlijk je geen norm geven voor het aantaj.'elzi drankjes dat iemand per dag moet drinken om alcoholist te zijn mensen die iets van zichzelf in dit herkennen zouden maar eens zichzelf te rade moeten gaan.' In het vorige artikel raadden wij de Texelaars aan om naar dit toneelsti ol te gaan kijken. De UDl-spelers heb maandag laten zien dat deze ving nog steeds van kracht kan zijl derc !0.O( twee IO.O fluu KOOS 0 tol de 2 afé ik de ii fiol", sychi aaak slaat Postr 223) tterei ipree "gem thoui 11.0(

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 2