\port zonder alcohol chijnt niet te kunnen Politiek café op brede basis Wat vindt u ervan? Voor de vijfde keer wie, wat, waar Omgaan met alcohol .WAT IK ZEGGEN WOU..' Toeristenbelasting met verloting ■»~6i ^DAG 30 OKTOBER 1984 TEXELSE COURANT wedstrijd is gedaan, de douches lopen. De eersten zijn al aan- leed en lopen naar de kantine. De achterblijvers horen ze echter jet al weer terugkomen. Het commentaar liegt er niet om: „De- lub is zeker van de blauwe knoop! We kunnen nog niet eens pilsje kopen in de kantine. Kom op, dan gaan we de dichtstbij- de kroeg opzoeken, dan blijven we daar wel op de bus wach- En daar vertrekken de sporters, de gastvrijheid van de thuis- negerend omdat die geen alcohol verkoopt. ;ibovenstaande verhaal is niet onnen. Minstens twee sport- vertelden tijdens de voorbe- g van dit artikel over een der- voorval. Voor alle duidelijk- in beide verhalen werd over ciiillende clubs en verschillen- iantines op het vasteland iroken. Algemeen wordt er op iszen dat zonder bier er geen slligheid is en dat bovendien Iclubs afhankelijk zijn van de ng$l tine-inkomsten om te kunnen oys itaan. i.Oilstelt in haar toneelstuk over •Ta jholverslaving vast dat voetbal der bal is als een kantine zon- bier. Wij vroegen ons in dit 1 naai af of een kantine zonder is als voetbal zonder bal. is er bijna niemand die alcohol- iuik in verband met de sportbeoe- ng slecht vindt. Een voetballer: zou zelfs wel kunnen zeggen dat goed is. De teamgeest wordt be- lijk bevorderd door het gezamen- [nuttïgen van een pilsje na de itrijd. Zou een glaasje Spa of top thee dan niet dat effect kun- bereiken? ,,Nee, kijk maar naar de mes waar geen bier wordt ge- mken, daar blijft niemand han- De praktijk ondersteunt deze be- g. Op Ameland is bijvoorbeeld sporthal met alcoholvrije kantine, ambtenaar van de gemeente eland kon ons vertellen dat de om- in de kantine ,,Een paar duizend laar" beloopt. Ter vergelijkintg, de line van SV Texel zet jaarlijks zo'n :g duizend gulden om met een at van ongeveer zestig procent. Bij- de helft (naar schatting van de I-penningmeester) van deze omzet üaat uit bier en andere zwak- oholische dranken, zodat jaarlijks geveer dertienduizend gulden winst alcohol in de clubkas verdwijnt. In jaar waarop deze cijfers zijn geba ld kreeg de vereniging in totaal .000,— aan inkomsten binnen. Gewoonte dré Delsing, maatschappelijk werker Jellinek-dependance De Nieu- Skuul, meent dat hier de kern van ligt. ,,Wij willen onze ex- slaafden juist leren dat het mogelijk xn gezelligheid en sociaal contact lebben zonder dat daar alcohol aan komt. Vaak hoor je in de verha- van voormalige alcoholisten dat de .Donte om te drinken ontstond om dat het anders niet gezellig zou zijn. Alcohol ontremt, je komt gemakkelijker in contact met anderen en je bent minder kritisch in je contacten als je wat gedronken hebt. Natuurlijk moet je de neiging tot verslaving in je heb ben om alcoholist te worden, maar het idee dat het niet gezellig kan zijn zon der drank is ook een duidelijke factor." Daar komt nog iets bij. Sport blijkt een uitstekend middel te zijn in de strijd tegen de voormalige versla ving. Veel beweging, trimmen en dergelijke maakt een belangrijk on derdeel uit van het programma dat in De Nieuwe Skuul wordt gebo den. Als de ex-verslaafden echter terugkomen in de maatschappij en weer naar een sportvereniging gaan komen ze weer in hetzelfde denkpatroon terecht: geen gezellig heid zonder alcohol. Het is bekend dat frisdrinken nogal eens wordt verketterd en dat levert dan weer een forse valkuil op voor de voor malige alcoholist. Zowel voor de aankomende als voor de voormalige drankverslaafde is de combinatie alcohol en sport dus ge vaarlijk. Voorstanders van het pilsje na de wedstrijd reageren hier echter direct op met de mening dat zoiets geen re den hoeft te zijn om dan maar geen bier meer te schenken. Leerschool Ambtenaar sportzaken Ger Praamstra wijst op het maatschappelijk aanvaard zijn van alcoholgebruik: ,,Er zijn meer verslavingen die geaccepteerd worden, koffie drinken bijvoorbeeld, of sport zelf. Daarin kunnen ook zodanige ex cessen voorkomen dat wel degelijk van een verslaving sprake is. Alcoholge bruik hoort er gewoon bij, misschien is het wel beter als dat in de eigen sportploeg gebeurt. De sociale contro le in de groep is vaak behoorlijk groot, zodat het nog niet zo slecht is als bij voorbeeld jonge sporters in hun kanti ne met alcohol kennis maken. Daar ligt dan natuurlijk wel een taak voor sportbestuurders en begeleiders, die zullen het goede voorbeeld moeten geven en in de gaten moeten houden of het niet uit de hand loopt. Als dat goed gebeurt is het natuurlijk veel be ter dan wanneer jongelui op hun eigen houtje de drank ontdekken." De sportwereld dus als leerschool voor het hanteren van een maatschappelijk algemeen aanvaard verschijnsel, het nam mevrouw M.H. Wieten-Gi/lot uit Den Burg in het raadhuis het eerste exemplaar in ontvangst van de vijfde uitgave van het boekje „Wie, wat, waar op Dit gidsje met verenigings- on gemeentelijke gegevens beleefde dus het eerste lustrum en dat was toden om officieel een eerste exem- uit te reiken. Daarbij werd het woord gevoerd door de waarne mend voorzitter van de Wel- djrsstichting, Nico Nagtegaal, die opmerkte dat de vierde uitgave van het boekje nodig aan vervanging was omdat veel gegevens na jaar niet meer klopten. De Wel- djnsstichting is een contract aange gaan me Holland Advertising BV uit üen Helder en daarin is bepaald dat om de twee jaar een nieuwe uitgave op de markt moet komen, steeds aan het begin van het verenigingsjaar. zegde dank toe aan de adverteerders die deze uitgave finan cieel mogelijk hebben gemaakt. Voor „Wie, wat, waar" was weder om geen gemeentelijke subsidie no dig. Mevrouw Wieten kreeg het eerste exemplaar omdat zij de om slag heeft verfraaid met haar knip kunst. „Wat dat betreft doet dit boekje me denken aan de Ronde om Texel. Iedere uitgave ziet er iets beter en mooier uit dan de vorige", aldus Nagtegaal die Froukje Vlaming van de afdeling culturele zaken be dankte voor het verzamelen van de gegevens. Naast vele honderden adressen is een nieuw hoofdstuk in het boekje opgenomen waarin infor matie wordt gegeven over gemeen telijke zaken als: het aanvragen van een paspoort, huisvesting, het star ten van een Arob- of artikel 19 pro cedure, enz. Het boekje wordt in de dorpen bin nenkort door Holland Advertising verspreid, het buitengebied komt iets later aan de beurt. Nieuwe in woners van Texel krijgen „Wie, wat, waar" van de gemeente Texel en ook bij het VW is het boekje verkrijgbaar. drinken. Waarmee Praamstra natuurlijk niet bedoelt dat je in de sportkantine moet leren drinken, of je het nou wilt of niet. Het opvoeden, daat gaat het om. Hoe zit het eigenlijk bij sportverenigin gen, zijn die zich bewust van die ver antwoordelijkheid? Voorzover na te gaan wordt in de Texelse sportkantines vrij goed de hand gehouden aan een leeftijdsgrens van een jaar of 17, 18. Ook de sluitingstijd, een uur nadat het sportevenement is afgelopen, schijnt redelijk nageleefd te worden, hoewel daar bij horecaondernemers nog wel eens aan getwijfeld wordt. Eén voet baller wijst op het positieve gevolg dat het biertje na de wedstrijd voor de teamgeest heeft. Verder wordt niet erg bewust met die verantwoordelijkheid omgegaan, hoewel dat natuurlijk niet wil zeggen dat er onverantwoordelijk wordt gehandeld. Gezellig Is sport met alcohol wel zo gezellig? Is sport zonder alcohol nou zo ongezel lig? De eerste vraag kan volmondig met ja" beantwoord worden. Alcohol ontremt", zoals Delsing al vaststelde. Gaat die ontremming dan niet te ver? Dat lijkt er, voor Texel, tenminste niet op. Politieadjudant P. Scheuneman heeft niet kunnen constateren dat er een stijging in bijvoorbeeld het aantal vechtpartijen of het aantal drankrijders optreedt als de voetbal- of andere wedstrijden zijn afgelopen. Ook veroor zaken bijvoorbeeld voetbalteams die aan de overkant hebben gespeeld geen last. Piet Evers, exploitant van de Teso-buffetten: ,,Als die jongens te rugkomen drinken ze gewoon een pils je. Vooral als ze gewonnen hebben is er ook wel eens wat bravoure, maar het is echt gezellig, ook de supporters blijven rustig. Wij hebben veel meer last van bijvoorbeeld pupillenteams. Als die een leiding bij zich hebben die niet genoeg mans is kan je je soms beter bergen." Veel dieper gaat de vraag of het zon der alcohol zo ongezellig is. Die indruk wordt gewekt. Het verhaal waarmee dit artikel begon zal weinig mensen verbaasd hebben en sportkantines waar geen alcohol wordt geschonken kennen veel kleinere omzetten dan wanneer er wel bier en dergelijke op de verkooplijst staat. Kan het alleen met behulp van een drug als alcohol gezellig zijn? In dat geval strekt het probleem zich veel verder uit dan het sportcomplex, dan hebben de mensen de ontremmende werking echt nodig voor ze contact met anderen kunnen hebben. Als het ook zonder alcohol gezellig kan zijn, waarom kan dat dan niet in sportkantines? Hier zou sprake kunnen zijn van een zichzelf vervullende voor spelling. Omdat iedereen roept dat het alleen gezellig is met een biertje wordt de situatie waarin alleen thee of een „spaatje" te krijgen is bij voorbaat ver ketterd. Met als gevolg dat sportploe gen op de drempel van drankvrije kan tines omdraaien om een kroeg op te zoeken. Delsing geeft een hint in die richting: ,,Het idee dat het zonder drank niet gezellig zou kunnen zijn is natuurlijk onzin. Wij proberen onze mensen nu juist te leren dat dat wel kan. Dat je met iemand kan praten en plezier maken zonder dat een borrel eerst de drempels moet slechten". Wellicht komt dit enkel bij de denksporten voor. Forum Tijdens de forumduscissie volgende week dinsdag zal het onderwerp sport en alcohol" misschien ook aan de orde komen. In ieder geval neemt een sportraad-lid zitting in het forum. Wellicht dat daar verderstrekkende be zwaren naar voren komen dan die tij dens de voorbereiding van dit artikel. Opvallend is dat er twee sporten uit springen als het gaat om eigen kanti nes waarin bier en dergelijke verkocht worden: voetbal en tennis. Een moge lijke verklaring bij het voetballen zou zijn dat de groep wil drinken en dat daarom iedereen meedoet. Bij tennis zou het zo kunnen zijn dat deze sport sociaal belangrijk is, bijvoorbeeld voor mensen die contacten willen opdoen als ze kort op Texel wonen of die an derszins in een isolement verkeren. De deskundigen mogen het zeggen. Eén ding is zeker, praten over sport zonder alcohol is praten over gezellig heid zonder alcohol. 31 oktober - 7 november 1984 Discussie over gemeentebegroting Er is een punt dat de discussie moge lijk onzuiver maakt. Het halen van gro te kantineomzetten en dus het verko pen van alcoholica zou financieel noodzakelijk zijn om de clubs in leven te houden. Diezelfde clubs hebben echter vaak hoge vaste lasten omdat er fors in kantines en dergelijke is geïn vesteerd. Hier treedt voor een deel dus ook een cirkel in werking: er wordt een kantine gebouwd om gezellig een pilsje te kunnen drinken en dan moet er weer gedronken worden om de kan tine te betalen. Dat gaat echter maar voor een deel op, de sportvoorzieningen kosten ook een hoop geld. Een club die onlangs nog een kantine realiseerde is tennisvereniging Deuce. In de bouw commissie zat dokter R. Coutinho. Hoe kijkt hij als arts tegen deze pro blemen aan? Ik vind het niet zo'n goed idee om sport en alcoholgebruik te combineren. Toch besef ik heel goed dat een behoorlijke kantineomzet noodzakelijk is. Het bestuur van Deuce heeft er wel over nagedacht, maar er was toch een behoorlijk deel van het bestuur tegen het drankvrij houden." Met de nodige voorzichtigheid komt Coutinho tot de uitspraak dat twee of drie biertjes na de wedstrijd niet zo schadelijk zijn: ,,Je moet vochtverlies bestrijden, maar dat kan natuurlijk net zo goed met water. Teveel alcohol is natuurlijk slecht. Er moet niet maar raak gedronken worden omdat de dok ter het goed vindt. Dat is net zoiets als wanneer ik tegen iemand met slaapprolemen zeg dat hij maar eens een borreltje moet nemen. Er zijn mensen die na zo'n advies een hele fles leegdrinken en dat is natuurlijk niet de bedoeling." De vraag of het misschien wel verstandig is om de kennismaking met alcohol door jonge mensén goed bégéleïcTm' de'spörtkatö- tine te laten plaét§Viïïdëh''ttï&kfcfl'de Es i dokter nog voorzichtiger. Mits het op timaal wordt aangepakt zou het echter ,,een beetje" positief kunnen zijn. Melkzuur In een foldertje van de Koninklijke Al- gemeene Vereniging Volksbond tegen Drankmisbruik wordt gewaarschuwd tegen het combineren van sport en al cohol. Daarin wordt echter vooral ge waarschuwd tegen de gevaren van eerst drinken en dan sporten. Een ef fect dat na het sporten op kan treden is dat melkzuur zich ophoopt in de spieren omdat de lever het niet snel genoeg kan verwerken door de alco hol. Melkzuur is een stof die wordt vrijgemaakt in de spieren tijdens het sporten en daardoor ontstaat een ge voel van vermoeidheid. Hoe langer het duurt voor het melkzuur kan worden afgevoerd, hoe langer het gevoel van vermoeidheid aanhoudt. Er zullen niet veel sporters zijn die drinken vóór ze moeten gaan sporten. Het is een bekend feit dat met de hef fing en afdracht van de toeristenbe lasting in de gemeente Texel wordt ges joemeld. Schattingen lopen uiteen, maar vergelijkingen tussen VW- overnachtingscijfers, Teso- vervoersaantallen en de door de ge meente werkelijk ontvangen afdracht ge ven een verschil van ongeveer 300.000 overnachtingen. Dit betekent dat de ge meente jaarlijks een bedrag van f240.000,— misloopt. De gemeente zou moeten overgaan tot meer en scherpere controle, maar dit brengt veel kosten met zich, is in het hoogseizoen vrijwel onmogelijk, en werkt verstorend op de verhouding tussen bur gers en gemeente. Ik denk aan een geheel andere opzet van de heffing. 1. ledereen die onder de huidige regeling toeristenbelasting veschuldigd is, blijft dat ook onder de nieuwe opzet. 2. De gemeente verkoopt aan iedere heffingsplichtige logiesverstrekker cou ponboekjes, welke coupons door de logiesverstrekker aan de toerist als be talingsbewijs worden afgegeven. Voor deel: gemeente ontvangt de belasting vooraf. Eenvoudige administratieve ver werking en afhandeling. 3. De toerist ontvangt de coupon die uit 2 gelijk genummerde delen bestaat. Een deel kan hij deponeren in ge meentelijke bussen die op verschillende Texelse punten aanwezig zijn. Het an dere deel bewaart hij als contro- lestrook. Periodiek organiseert de ge- Dinsdag 6 november begint het nieuwe seizoen voor het politiek café. Aanvang 21.00 uur is iedereen welkom in De Twaalf Balcken in de Weverstraat om in het bijzijn van politieke kopstukken te praten over plaatselijke politiek. Deze keer is het onderwerp de gemeentebegro ting, die de raad binnenkort zal moeten vaststellen. Vorig jaar was het politiek café wat de organisatie betreft een aangelegenheid van de plaatselijke PvdA afdeling. Het is echter wenselijk gebleken een wat bredere opzet na te streven. De orga nisatie berust nu bij mensen van ver schillende politieke stromingen zoals Mark Fonds van de PvdA en Willem Bakker (,,Spyk") van de VVD. De groep organisatoren wordt aangevoerd door Joop Groen. De initiatiefnemer van vorig jaar, Rob Valkenburg, heeft zich teruggetrokken, wegens drukke werkzaamheden. „Enquete" Het vaststellen van de begroting is het belangrijkste jaarlijkse besluit dat door de gemeenteraad wordt genomen. Im mers, op deze wijze wordt bepaald waaraan in het komende jaar geld wordt uitgegeven en waaraan niet. Vooral onder de druk van de bezuini gingen van de laatste tijd waardoor de gemeentebegroting het resultaat is van een zeer bewuste keuze, is de waarde van de begroting als beleidsstuk, dus als blijk van wat men wel en (voorlo pig), niet wil, toegenomen. De door het college ingediende ontwerpbegro ting is voor allerlei door raadsleden voor te stellen wijzigingen vatbaar, waarbij echter wel bij voorbaat vast staat dat de zaak sluitend moet blij ven. Tegenover extra uitgaven moeten extra inkomsten of besparingen wor den aangewezen. Opinipeiling Goede raadsleden zijn niet ongevoelig voor de mening van hun kiezers en ze zullen dan ook zeker luisteren naar de geluiden uit het publiek, zoals die bij voorbeeld te vernemen zullen zijn in het politiek café. Om er zoveel moge lijk mensen bij te betrekken en om de discussie op te rakelen hebben de or ganisatoren van het café een soort enquete" gemaakt. Een echte enque te is het natuurlijk niet. De uitslag kan niet representatief zijn voor de mening van de Texelse bevolking, maar het is wel een opiniepeiling die onze bestuur ders zou kunnen inspireren. De redactie van de Texelse Courant is bereid geweest de vragen van deze opiniepeiling in deze krant op te ne men. De lezers worden opgeroepen de vragen in te vullen, de lijst uit te knip pen en zo spoedig mogelijk te bezor gen op een van de volgende adressen: Den Burg: Reisburo Texel, Weverstraat 36 en Langeveld en de Rooy, Parkstraat 10. Oosterend: 't Cafeetje, Kerkstraat 7 De Waal: dorpshuis Wielewaal De Cocksdorp: Eierlandsche Huis, Klimpstraat 12. meente een trekking uit de gedepo neerde coupons, en aan de getrokken nummers wordt een prijs toegekend. Doordat de toerist er belang bij heeft dat hij coupons ontvangt (hij kan im mers gratis een prijs winnen!) zal hij zeer beslist staan op verstrekking van de hem rechtens toekomende cou pons. Op deze wijze heeft men een gratis en unieke controle op juiste afdracht. 4. Kosten nieuwe opzet: a. Kosten drukwerk, zullen gelijk zijn aan het huidige systeem. b. Publiciteit, jaarlijkse kosten te begro ten op f10.000— initieële campag ne die f25.000— zal kosten. c. Prijzen bedrag, f50.000,— per jaar. d. Kosten van trekking en administratieve afwikkeling, gelijk of goedkoper dan de huidige opzet. 5. Baten nieuwe opzet: a. Extra belastingopbrengst, te stellen op 75% van f240.000,- is f180.000,-. b. Gunstig voor toeristvriendelijk imago van Texel. c. Gratis initieële publiciteit in de landelij ke pers, op radio en tv voor Texel. d. Aantrekkelijke publiciteit als trekking wordt gecombineerd met festiviteiten op Texel zoals folklore, braderie, Hoornder donderdag, enz. 6. Juridische consequenties: Doordat het hier gaat om een onver schuldigde prestatie van de gemeente, is deze opzet niet in strijd met de lote- rijwet. De wettelijke plicht tot betaling van de toeristenbelasting wordt ge woon gehandhaafd. j.r Groen, Den Burg. Naschrift: We hebben het voorstel voor commentaar voorgelegd aan B en W. Waarschijnlijk komt binnenkort een reactie van die kant. -red. A. Vindt u het terecht dat de volgende posten voor 1985 op de ge meentebegroting zijn geplaatst? (geschat ja nee geen bedrag) mening 1. Werkervaringsprojecten 22.000 2. Groot onderhoud Maritiem Museum 58.000 3. Uitbreiding toiletten Maritiem Museum 20.000 4. Promotie Texel 50.000 5. Fomdsvorming monumentebeleid 245.000 6. Spreekruimten gemeentehuis 27.000 7. Aanpassing kruisingen Pontweg (75% subsidie) 142.000 8. Aanleg fietspad Westerweg (90% subs.) 170.000 9. Investeringssubsidie overdekte manege 31.000 10 Aanvullende subsidie tennisbanen Deuce (al 37.000 subs, gehad) 19.000 B Vindt u het terecht dat de volgende posten voorlopig van de be- groting zijn afgevoerd? 1. Werkgelegenheidsmaatregelen 45.000 2. Subsidiëring bootkaartje Texelaars 80.000 3. Voorbereidingskrediet voor overdekt zwembad in Den Burg 50.000 4. Vergroting sportaccommodatie Oosterend 137.000 5. Crossfietsbaan Den Burg 25.000 6. Nieuwe sportaccommodatie Oudeschild 600.000 7. Verdere uitbreiding Maritiem Museum 184.000 C. Vindt u het gewenst dat de gemeente financiële maatregelen neemt om de toneelzaal van De Lindeboom in die functie te behouden? D. Vindt u hogere gemeentebelastingen acceptabel? E. Zo ja, wélke van bijv. de volgende gemeentebelastingen zouden dan eventueel verhoogd mogen worden? (huidige opbrengst) 1. Onroerend goed belasting 1.400.000 2. Riool- en reinigingsrecht 1.400.000 3. Woonforensenbelasting 600.000 4. Hondenbelasting 40.000 5. Toeristenbelasting 1.450.000 F. Als er sprake is van heroverweging van gemeentelijke taken, mag de gemeente dan bijv. de volgende taken afstoten? (huidige kosten) 1. Strandbewakingsexploitatie 360.000 2. Gemeentelijke recreatievoorzieningen 83.000 G. Vindt u in het algemeen dat privatisëring van gemeentetaken wenselijk is, als dit tot lagere kosten leidt? H. Vindt u dat de gemeente Texel nog meer zou moeten bezuinigen? I. Waarop zou, volgens u, de gemeente nog meer kunnen bezuinigen? (Eén antwoord graag, kort formuleren)

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 7