Drink je omdat je het zo moeilijk hebt? Of heb je het zo moeilijk omdat je drinkt? Gezelligheid zonder drank kan dat eigenlijk wel? Jongeren van RSG en LBO discussieerden TABARIN I® Controle op leeftijd mag best wat scherper SPAR Spelen met radio: auto over de kop Easy East Band op bazaar Omgaan met alcohol PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 2 NOVEMBER ,,0f het op een feestje gezellig kan zijn zonder drank7 Best mogelijk, maar ik heb het nog nooit meegemaakt. A/s er al leen maar fris wordt gedronken ben je binnen een uur uitge praat en ga je vroeg naar huis. A/s je wat drinkt, praat je vrijer en makkelijker. Je zegt dingen die je anders niet zou zeggen..." Dat is een van de meningen die we noteerden tijdens discussies die vorige week werden gehouden op zowel de Rijksscholengemeen schap als het Beroepsonderwijs. Beide scholen hadden voor een van hun klassen (met leerlingen van rond 16 jaar) een lesuur uitge trokken om onder leiding van de leerkracht te praten over alcohol gebruik in het kader van de Texelse informatieweek „Omgaan met alcohol". Dat gebeurde op basis van een vra genformulier dat voor beide scholen hetzelfde was en waarin aan de orde werd gesteld of de leeftijdsgrenzen die gelden om alcoholhoudende drank te mogen kopen juist zijn, wat je moet doen als vrienden of vriendinnen te veel drinken, of de barkeeper moet waken voor gematigd alcoholgebruik, of de ouders zich moeten bemoeien met het drankgebruik van hun kinde ren, of een feestje zonder alcohol ge zellig kan zijn, of iemand die op een feestje uitsluitend alcoholvrije dranken drinkt, belachelijk wordt gevonden, aan welke eisen reclame voor alcohol houdende dranken zou moeten vol doen, wanneer er sprake is van ge bruik en misbruik, of dagelijks drinken van alcohol tot alcoholisme leidt en of alcoholverslaafden verplicht moeten worden om af te kicken. Niet uitgepraat Het bleek al gauw dat een lesuur van drie kwartier tekort is om op dit alles diep te kunnen ingaan. Op beide scholen was' men nog lang niet uitge praat toen de bel ging. Er waren uit eenlopende meningen te beluisteren. Op bijna geen enkele vraag of stelling van het formulier was de reactie una niem, wat tamelijk duidelijk maakte dat over deze zaken niet door alle jon geren hetzelfde wordt gedacht. Op beide scholen bleek er „ruimte" te zijn voor minderheidsstandpunten, zonder dat de vertolkers daarvan belachelijk werden gemaakt of zielig werden ge vonden. Van het wel eens geopperde culturele verschil tussen Rijksscholen gemeenschap en Beroepsonderwijs was weinig te merken. Het enige waarover in de RSG-klas (Havo 4) vrij unaniem anders werd gedacht dan in de LBO-klas (H4 verzorgende beroe pen) was dat laatstgenoemde leerlin gen er bezwaar tegen hebben dat je 16 moet zijn om in een café drank te kunnen krijgen. De LBO-ers wilden de ze grens omlaag hebben omdat ze vonden dat jongere mensen ook wel in staat zijn om deze verantwoordelijkheid te dragen. Controle Een groot deel van de RSG-ers daar entegen vond de leeftijdsgrens van 16 jaar uitstekend en er werd zelfs gepleit voor strengere controle daarop. Dat laatste is alleen mogelijk als de cafébe zoekers een pasje of ander bewijsstuk bij zich hebben waaruit hun leeftijd blijkt. RSG-er Tom: „De controle moet beter worden. Het komt nu voor dat kinderen van 13 of 14 jaar met een pilsje in de disco zitten." Wim: „Dat valt niet te controleren. Als iemand beneden 16 jaar drank wil hebben, kan die het door zijn vriendje van 16 laten halen." Dat laatste lokt de opmerking uit dat elke regel overtreden kan wor den als je een beetje handig bent, maar dat mag op zichzelf geen reden zijn om die regel af te schaffen. De meningen over de eventuele ver plichting om een pasje bij zich te heb ben waren verdeeld. Sommigen von den het een onaanvaardbare inbreuk op de vrijheid. Anderen meensen dat alleen het idee afschrikt omdat het be grip „pasjesregeling" als gevolg van de oorlog („ausweis") en Zuid Afri kaanse toestanden nogal is beladen. Ze vinden het tegenwoordig heel ge woon om een bankpas, giropas, be taalkaart of cultureel jongerenpaspoort bij zich te hebben. Dat leeftijdspasje (uittreksel uit het bevolkingsregister) kan er ook nog wel bij. De huidige si tuatie werd in ieder geval onbevredi gend gevonden, temeer daar mensen van fond 16 jaar er zowel heel kinderlijk 'als zeer volwassen kunnen uitzien. „Een 18-jarige kan nu in een café wor den geweigerd omdat hij niet kan be wijzen dat hij ouder is dan zestien." Strenge ouders Geen weerstand ontmoette de stelling dat strengere controle op de leeftijd al lerminst een garantie is dat jongeren niet in contact komen met alcohol. Als jongens en meisjes beneden de 16 een privéfeestje organiseren kan daar onbe perkt worden gedronken. Dat lokte de opmerking uit dat de houding van de ouders ook een belangrijke factor is. Blijkens de antwoorden van zowel RSG-ers als LBO-ers zijn sommige ouders erg makkelijk, anderen daaren tegen zeer „moeilijk" als het om het drankgebruik bij hun kinderen gaat. Sommige ouders trekken er zich niets van aan en weten de volgende och- ROOD. WIT OF ROSE 3 FLESSEN 0.17 LITER 998 DEN BURG-WEVERSTRAAT 82 Een 19-jarige Texelaar zat 's ochtends omstreeks 8.00 uur tussen Den Hoorn en Den Burg in zijn auto met de radio te spelen. Hierdoor raakte hij in de lin ker berm. Door de te forse correctie belandde hij met zijn wagen over de kop in de rechter bermsloot. Een voor bijganger bevrijdde hem, de portieren waren namelijk niet meer open te krijgen. Vrijdagavond (vandaag) zal de Easy East band uit Oosterend optreden tij dens de bazaar van de Nederlands Hervormde zusterkring in 't Skiltje te Oudeschild. De muziekgroep heeft de gelederen versterkt met hervormd pre dikant Cees de Jong, die de zang voor zijn rekening zal nemen. tend niet eens dat de zoon of dochter diep in de nacht dronken is thuisgeko men. Andere vaders en moeders gaan echter niet slapen voordat hun sprui ten thuis zijn en zorgen dan voor een „warm" onthaal. Dat strenge optreden van ouders wordt op het moment zelf door de kinderen niet gewaardeerd. Die zijn meestal zeer verbolgen, roepen dat ze nooit wat mogen en weten al tijd wel anderen te noemen waar het wél allemaal mag. Vrij veel ouders zijn daar gevoelig voor. Ze zijn bang hun kinderen van zich te vervreemden door te streng („ouder wets") te zijn en zijn eigenlijk tolerant tegen hun zin. Een zekere strengheid wordt door de kinderen later vaak wel gewaardeerd. Tom: „Ik ben blij dat mijn ouders me streng hebben aange pakt, toen ik de beest uithing. Ik vind zelf dat ik me nu nogal rustig gedraag maar het is wel eens anders geweest. 31 oktober - 7 november 1984 het ouderlijk gezag blijkt weinig ver trouwen te bestaan. „Die man staat er voor zijn brood en wil zoveel mogelijk drank verkopen. Hij is ook bang dat je niet meer terugkomt als hij weigert te schenken of je naar huis stuurt." De meeste leerlingen vinden echter toch dat die barkeeper verantwoordelijkheid heeft voor het welzijn van zijn klanten. „De-horecabedrijven zouden op dat punt afspraken moeten maken", vindt Jolanda. Wie in het ene café wordt weggestuurd omdat hij al te veel op Ik ben wel eens door het raam naar buiten gevlucht en kwam dan extra laat thuis om ze te tarten. Toen waren de rapen wel gaar. Ik vond dat ik vre selijk onrechtvaardig werd behandeld, maar achteraf vind ik dat het goed is geweest wat ze hebben gedaan. In diezelfde tijd waren ouders van andere jongens veel makkelijker, maar die jon gens zitten nu erger in de problemen." Niet iedereen is het met hem eens. Een meisje zegt dat zij verantwoorde lijk wil zijn voor de manier waarop zij haar leven inricht en dat haar ouders daar niets mee te maken hebben. In de barkeeper als verlengstuk van heeft, moet niet in het volgende café zoveel kunnen krijgen als hij hebben wil. Jeroen: „Natuurlijk moet zo'n man optreden want de klant weet zelf niet meer wat hij doet." Anderen vin den dat de vrienden en vriendinnen waarmee de betrokkene verkeert een taak hebben. Ze moeten elkaar behoe den voor uitspattingen. Desgevraagd verklaren enkelen het wel eens te heb ben meegemaakt dat iemand door de barkeeper de straat werd opgestuurd. „Maar dat was niet omdat die jongen teveel had gedronken, maar omdat hij lastig begon te worden voor andere klanten. Voor ordeverstoringen zijn ze Drank heeft nog nooit iemand geholpen. Stoppen met drinken wel. Voor hulp en advies: 020-267626. Voor informatie: 020-248565 JELL1NEK CENTRUM Langs deze weg bedank ik U voor de hartelijke woorden en vele attenties van U ontvangen, bij mijn vertrek uit de winkel van Timmers Bakkerij te 'Oudeschild. C. Zijm-Riteco Met droefheid geven wij kennis, dat op 30 okto ber van ons is heengegaan onze lieve zuster, schoonzuster en tante Janny Omis-Bakker. M. Bakker M. Bakker-Bakker M. Goënga-Bakker D. Bakker-Buysman neven en nichten Geheel onverwachts is van ons heengegaan mijn lieve man en onze dierbare papa Willem Bruin, op de leeftijd van 41 jaar. Ank, Miriam, Martine Bruin Texel, 31 oktober 1984, Schilderend 46, Den Burg. De begrafenis zal plaatsvinden zaterdag 3 no vember om 11.00 uur op de Algemene begraaf plaats te Den Burg. Gelegenheid tot condoleren en afscheid nemen vrijdag 2 november van 19.30 - 20.30 uur in Rusthuis „St. Jan". Geen bezoek aan huis. Plotseling is van ons heengegaan onze lieve zoon, schoonzoon, kleinzoon, broer, zwager en oom Willem Bruin. T. Bruin-Bruin N. Bruin-Hemelrijk J. J. Kampman J. Trap G. C. Trap-Otten Jack, Kasja, José, Tamara, Peter Nel, Rob, Mirre Wim, Thea, Marco, Marcel Jan, Marga, Marlon en Miranda Rolf, Alice, Nina, Buck Texel, 31 oktober 1984. AAN ONZE ADVERTEERDERS Adverteerders, die gebruik maken van de rubriek „Texe- laartjes" worden verzocht de kosten gelijk te voldoen. Bij het verzenden van een nota wordt voor deze kleine bedragen ƒ2,50 administratie kosten in rekening gebracht. Administratie T.C. als de dood, dan treden ze direct on verbiddelijk op." Instemming ontmoet de opmerking dat de mate van alcoholconsumptie mede afhangt van de beschikbaarheid van (zak)geld. „Toen ik werkte had ik veel geld om handen. Ik gaf alles wat ik verdiend had 's avonds in Casino uit." Stoer doen Drinken is stoer. Ook jongelui die het eigenlijk (nog) niet lekker vinden gaan daardoor drinken. Ze willen meedoen uit angst anders „truttig" of achterlijk gevonden te worden. Jolanda: „Ik drink niet en anderen vinden dat gek". Anderen ontkennen dat. Zowel door RSG-ers als LBO-ers wordt beweerd dat „drankdiscipline" enkele jaren gele den heviger was daan nu. Er zitten nu in elk gezelschap dat een café bezoekt wel mensen die spa of tonic drinken (of de „eeuwige" jus d'orange) en dat wordt allerminst storend gevonden. De angst om uit de boot te vallen is niet meer zo algemeen. Drankgebruik blijkt hevig gestimuleerd te worden door het geven van rondjes. De een wil dan niet achterblijven bij de ander. Voor je het weet heb je het volgende glas alweer voor je staan en zelf geef je ook een rondje omdat zelfs de „suunigste" Texelaar niet als profi teur te boek wil staan. Zo gaat er in korte tijd veel drank naar binnen, ei genlijk tegen ieders zin. Tips om dat te doorbreken vernamen we zowel in de RSG- als in de LBO-klas: „Je kunt toch zeggen: bij het volgende rondje neem ik cola?" Het gevoel dat je moet meedrinken omdat je anders niet gezellig wordt ge vonden heeft volgens meerdere leerlin gen maar een smalle basis. „Degenen die je uitlachen omdat je geen alcohol wilt drinken, drinken zelf meestal nog maar kort. Wie langer met alcohol om gaat maakt het weinig uit wat een an der doet of laat. Als iemand drinkt wordt dat in ieder geval niet zo gewel dig gevonden als algemeen wordt ge dacht. Maar in bepaalde vriendenkrin gen schijnt het anders te liggen. Daar heerst wel degelijk „drinkplicht" op straffe van sociale uitsluiting. Dat zijn vaak mensen die moeilijk aansluiting bij anderen vinden en er daarom veel voor over hebben om in hun kringetje in de gratie te blijven. Remmingen Hoe (on)gezellig is een feestje zonder alcohol? Vrij algemeen wordt gevon den dat de echte stemming er zonder drank niet makkelijk inkomt, ,,'t Is stom maar het is zo. Als er niet ge dronken wordt, vinden de meesten er al gauw niets meer aan" Bij de LBO- leerlingen komt een interessant on derscheid naar voren. Volgens sommi gen van hen is een feestje zonder al cohol in de huiselijke kring en in aan wezigheid van ouders wel denkbaar, omdat op dergelijke avonden meestal over concrete, zakelijke dingen wordt gepraat. Maar als jongelui onder elkaar zin, gaat het meer om het leggen en onderhouden van kontakten waarbij gevoelens een rol spelen. De meesten kunnen of durven die gevoelens niet onder woorden te brengen,. Die drem pel verdwijnt na een paar glazen bier j cola tic of andere alcoholhoudende drank. „Als ik wat op heb, spreek ik mijn gevoelens veel beter uit. Dan wordt ik wat losser. Dan zeg ik dingen die ik tegen dezelfde persoon de vol- gende dag niet zou durven herhalen". Dat stemt overeen met het verhaal dat jongens heel bewust eerst een paar glazen bier drinken voordat ze op de versiertoer gaan. Anders durven ze het niet. Op de vraag of iemand wel eens een alcoholvrij feestje heeft meegemaakt, gaan in de LBO-klas vijf vingers om hoog. Ervaringen met zulke avonden zn overwegend niet negatief, maar met school erbij is het „anders". Op de opmerking met de verslaggever dat het toch eigenlijk jammer is dat jonge lui niet in staat zin om zonder alcohol hun gevoelens onder woorden te bren gen, volgt een bedrukt zwijgen. Maar er zijn ook tekenen van onverschillig heid. Alcohol als hulpmiddel wordt niet ais iets negatiefs gezien. Deze ge neratie heeft nooit anders meegemaakt en raakt al gauw geïrriteerd over ver halen van „vroeger" toen mensen er blijkbaar in slaagden met veel chocola demelk en een dood enkel borreltje een lange avond plezier te hebben. Reclame Over de wenselijkheid van alcoholre clame in de media blijken de meningen zeer uiteen te lopen. Sommigen willen een absoluut verbod, zeker bij een ir dringend medium als televisie. In ied geval wordt het inconsequent gevon den dat de STER wel reclame voor drank uitzendt maar niet voor tabak. Na enig heen en weer praten blijken beide klassen terdege te doorzien dat in vrijwel alle alcoholspotjes wotdt ge suggereerd dat het alleen gezellig kan zijn met alcohol. Vaak wordt drank in verband gebracht met succes. Succes volle zakenlui in televisieseries zie je al tijd drinken, zoals in Dallas. Mensen die niet drinken moeten dus wel saai en weinig succesvol zijn. De scholieren willen bijna geen van allen al alcohol reclame verbieden. Wel voelen sommi- gen iets voor een toegevoegde waar schuwing. Net als op een pakje siga retten moet op de fles drank iets staan over de risico's van het gebruik en in de drankspotjes op de tv zou een sym booltje te zien moeten zijn, zoals het bekende tandenborsteltje in spotjes over snoepgoed. De LBO-klas blijkt bijna unaniem voor stander te zijn van een alcoholverbod in sportkantines. Protest van Mariska: „Dat gaat te ver. Want dan zou je daar het roken ook moeten verbieden. Er komen verhalen los over het mis bruik van drank in kantines. Samen iets drinken na afloop van de wedstrijd is leuk, maar er zijn ook ,sporters"die de hele avond in de kantine rondhan gen en dan meer krijgen dan goed voor hen is. Vaak zijn het vaders die zogenaamd met hun zoontje zijn mee gekomen om hen te zien voetballen. „Zo'n man komt dan aangeschoten thuis, krijgt bonje met zijn vrouw en loopt dan het huis uit naar het dichtstbijzijnde café..." Met grote verslagenheid hebben we kennis ge nomen van het heengaan van onze neef Wim. J. D. Koning J. Koning-Bruin Joop Erwin Janny Ralph Dick Berry Dirk Met groot leedwezen geven wij kennis van het overlijden van onze neef A. Vos O. Vos-Bruin A. Moor T. N. Moor-Bruin P. Bruin H. Snoek H. C". Snoek-Bruin neven en nichten. Na een lang, zorgzaam leven, is toch nog geheel onverwacht van ons heengegaan onze lieve moeder, schoonmoeder en grootmoeder Neeltje Schellinger, weduwe van Rikus Witte, in de ouderdom van 86 jaar. Wij zijn dankbaar voor haar voortdurende zorg en haar intense meeleven tijdens haar leven met ons allen. Sonja Witte René Witte Nicole Witte-Meyer Ivor Witte Neelson Witte Hilversum, 30 oktober 1984 Peerlkamplaan 3, 1217 RT Hilversum. Moeder is opgebaard op Peerlkamplaan 3 in Hilversum. De crematie zal plaatsvinden op vrijdag 2 no vember in het crematorium te- Schagen om 13.00 uur. Vertrek uit Hilversum om 11.15 uur. Vertrek Texelse boot 11.05 uur. Algemene kennisgeving Hiermede geef ik kennis, dat plotseling van mij is weggenomen, mijn lieve, dierbare vrouw Anna de Porto, echtgenote van Willem van Heerwaarden Hzn, op de leeftijd van 75 jaar. W. van Heerwaarden Texel, 28 oktober 1984, Beatrixlaan 45, kamer 114, Den Burg. Na een lang ziekelijk leven ben je nu verlost van de pijn, die je jaren hebt moeten dragen. Laat de Heer je opnemen in al Zijn heerlijkheid. Bedankt voor al je zorgen aan mijn besteed. Je Wim De crematie heeft inmiddels plaatsgevonden. Bedroefd, maar dankbaar voor wat hij voor ons heeft betekend, delen wij u mede dat plotseling van ons is heengegaan onze zorgzame vader, grootvader, overgrootvader en huisgenoot, Hendrik Willem Hoogerheide weduwnaar van Geertje Bakker op de leeftijd van 79 jaar. H. W. van de Kerkhof-Hoogerheide C. van de Kerkhof C. Hoogerheide N. Hoogerheide-Daalder mevr. A. C. Kalis-Vermeulen klein- en achterkleinkinderen Texel, 30 oktober 1984, Wintergroen 21, De Koog. De begrafenis zal plaatsvinden op vrijdag"2 no vember om 11.00 uur vanuit de vergaderzaal van de Doopsgezinde kerk, op de Algemene be graafplaats te Den Burg. Gelegenheid tot condoleren donderdag 1 no vember van 20.30 - 21.30 uur en na de begrafe nis in de vergaderzaal van de Doopsgezinde kerk. Geen bloemen Correspondentie-adres: C. Hoogerheide, Pijpersdijk 15, 1796 MH De Koog.

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 2