'PanJeAtïoat Meer alcohol naarmate men ouder wordt Uitslag alcoholenquete scholieren Omgaan met alcohol Morgen sponsorloop van gymvereniging Geslaagd VOOR DIT GELD KUNT U NOOIT ONZE KWALITEIT SNERT ZELF MAKEN „Almarkt" en „Brons" eindelijk open Fietser tegen auto Bazaar bracht tien mille op KSV ten onder tegen Texelse Boys (0-3) Winst voor SVC-vrouwen Bowling: dames huisrec voor Karin Zijm Antennes vernield Goede opbrengst kaarsenverkoop Bert Segerink winnaar snertrit Burgerlijke stand Onder ruim 1000 leerlingen van de Rijksscholengemeenschap en het La ger Beroepsonderwijs is de afgelopen weken een enquete gehouden die meer inzicht moet geven in de drinkgewoonten van scholieren als het gaat om alcohol. Uit de enquete blijkt dat 40 procent van de jongens kennis heeft gemaakt met dronkenschap bij zichzelf en dat bijna dertig procent van de meisjes ook wel een zo diep in het glaasje heeft gekeken dat men dronken was. Een uitschieter naar boven is ook het drinkgedrag van jongens van 18 en 19 jaar. Achttien procent van hen drinkt elke week meer dan twintig glazen alcohol. Cijfers die mogelijk nog ter sprake kun nen komen bij de forumdiscussie over omgaan met alcohol, die vana vond in hotel De Lindeboom wordt gehouden. Van de groep die wel alcohol tot zich neemt houdt de grootste groep, 25%, het bij één tot drie glazen per week. Bij dit aantal wordt hoog gescoord door 12, 13, 14 en 15 jarigen maar ook een kwart van de 18 en 19 jarigen be perkt zich tot drie glazen. 28% van de 16 en 17 jarige jongens drinkt vier tot negen glazen per week en 23% van deze leeftijdsgroep drinkt tien tot twin tig glazen per week. Drie procent van de groep die dan wettelijk net alcohol mag drinken heeft niet genoeg aan dit aantal en vulde twintig glazen en meer in. Bij de jongens van 18 en 19 drinkt maar liefst 18% meer dan twintig gla zen en 35% van deze leeftijdsgroep drinkt per week tien tot twintig glazen alcohol. Jong geleerd Opvallend bij de meisjes is dat vijf pro cent van de groep 12 en 13 jarigen in vulde meer dan twintig glazen per week te drinken terwijl bij de jongens niemand van die leeftijd niemand tot een zo hoog aantal kwam. Bij deze groep jongens was er ook slechts één procent dat tussen de tien en twintig glazen dronk, maar bij de 12 en 13 jari ge meisjes drinkt zes procent (32 leer lingen) tussen de tien en twintig gla zen. Negentien procent van deze leef tijdscategorie meisjes drinkt vier tot negen glazen en datzelfde geldt voor de groep 14 en 15 jarige meisjes. Na een piek in de hoeveelheid drank bij de meisjes van 16 en 17 jaar, hebben 31 oktober - 7 november In de enquete werden slechts drie vra gen gesteld en daaruit mag men con cluderen dat aan de uitkomst niet al te veel waarde moet worden gehecht. Het onderzoek is vooral een duidelijke indicatie dat alcoholgebruik een nor male zaak is voor veel jongeren. Een voorbeeld dat het onderzoek op de scholen niet diepgaand beschouwd kan worden is de vraag hoeveel glazen alcohol men per week drinkt, waarna voorbeelden worden genoemd van aantallen. Als iemand invult dat hij of zij per week vier tot negen glazen drinkt, kan dat bier zijn, maar voor hetzelfde geld betreft het een scholier die bij voor keur glaasjes jenever nuttigt. De enquete is ingevuld door scholieren van 12 tot en met 19 jaar: 536 meisjes en 487 jongens. De eerste vraag was of men wel eens een drankje met alco hol tot zich nam. 81% van de jongens beantwoordde deze vraag met ja en bij de meisjes was dit percentage ruim 62%. Onderverdeeld naar leeftijd blijkt dat 67% van de 12 en 13 jarige jon gens kennis heeft gemaakt met alco hol. Bij de meisjes is dit percentage in deze leeftijdsgroep 57%. Dat percenta ge loopt op naarmate men ouder wordt. Bij de 14 en 15 jarigen drinkt tachtig procent wel eens alcohol. Bij de meisjes is dit percentage bij de 16 en 17 jarigen weer lager: 57%. Bij de jongens wordt op die leeftijd door 88% wel eens alcohol gedronken en dat geldt ook voor de 18 en 19 jarigen. Van de meisjes van 18 en 19 jaar drinkt 66% soms alcohol. De helft niet Op de vraag hoeveel glazen alcohol men gemiddeld per week drinkt ant woordde bijna 49% van de meisjes van 12 tot 19 jaar nooit alcohol te drinken. Bij de jongens was dit per- centage 36,7%. Weer- en sterrenkundevereniging op excursie naar NINT De Texelse vereniging voor weer- en sterrenkunde houdt zaterdag 10 no vember een excursie naar Amsterdam, 's Morgens wordt daar het scheep vaartmuseum bezocht en 's middags het Nederlands Instituut voor Nijver heid en Techniek (NINT). Daar wordt speciale aandacht besteed aan de af delingen computers en telecommuni catie, tevens wordt de tentoonstelling over holografie bezocht. (Holografie is de techniek waarmee driedimensionale opnamen zijn te maken met een la serstraal als lichtbron). Men vertrekt mét de boot van 8.05 uur en gaat naar Texel terug met de boot van 18.35 uur. Ook geïnteresseerde niet- leden mogen mee. Even bellen naar de heer C. v.d. Eijk, telefoon 02220-2535. SniZ?ld UrJf9r, Texel kreeg een J'ej9dsoos („De PaardenstalCoca Co/a en kaarten tva Morgen houdt Gymvereniging Texel een sponsorloop om de kas van de groep extra training te spekken. Diver se leden hebben zich financieel laten sponsoren door vrienden, familie of bedrijven en zullen morgen van start gaan voor een lange afstandsloop. De start is in de Beatrixzaal en sponsors worden uitgenodigd bij de loop aanwe zig te zijn om te zien hoe hun geld wordt besteed. Deelnemers worden verzocht hun sponsorlijsten mee te nemen. Loopschema: 16.00 uur: Sandra Bakker, Marleen Roeper, Anneke Veltkamp, Daniëlle van Veen en Leonie Daman. 16.15 uur: Ingrid Brouwer, Hennieta Mulder, Monique van de Broek, Moni que de Ridder en Pauline Mets. 16.30 uur: Nienke Postma, Linda Moor, Susane Kikkert, Martiene Brü- gemann en Mariëlle Vonk. 16.45 uur: Tascha Witte, Danny Witte, Angelique Rood, Arthur Kloosterman,' Jacco Bakker. 17.00 uur: Yvonne Daalder, Irene Wit te, Esther Witte, Bianca van de Wete ring, Karei Dijker en Jurgen Gerritsen. 17.15 uur: Joost Brügemann, Jacco Trap, Mark Jan Mulder, Emiel Keyzer en Martijn Visser. de 18 en 19 jarigen ingevuld minder te drinken. Bij de 16 en 17 jarige meisjes drinkt 16% tien tot twintig glazen en bij de 18 en 19 jarigen is dat 8,5%. De klassieke vraag onder pubers ,,Ben je wel eens dronken geweest?" kan door de 12 en 13 jarigen jongens en meisjes door 9,5% met ja worden beantwoord. Bij de 14 en 15 jarigen is 29% wel eens dronken geweest en bij de 16 en 17 jarigen is dit percentage 51%. De 18 en 19 jarigen leren het daardoor waarschijnlijk niet af want ook hier zegt 49,5% wel eens dronken te zijn. Van deze laatstgenoemde groep blijft dronkenschap bij de meis jes. beperkt tot 34% er) bij de jongens 65%. Bij de 16 en 17 jarigen is het percentage dronkenschap tussen jon gens en meisjes nog vrijwel gelijk. Uit deze uitkomsten zou men voorzich tig de conclusie kunnen trekken dat meisjes op zeer jonge leeftijd flink drinken maar zich later matigen en dat het bij de jongens precies andersom is. 53% van de jongens van 18 jaar en ouder drinkt namelijk tien tot (minstens) twintig glazen alcohol per week. Bij de meisjes is dit percentage dan nog slechts 8,5%. Belangrijker is wat er aan deze cijfers moet gebeuren en hoe ernstig ze wor den opgevat. Hopelijk zal in de forum discussie vanavond niet alleen het ge zegde ,,Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst" aan de orde komen maar zullen forumleden en bezoekers zich ook spiegelen aan de kreet ,,goed voorbeeld doet goed volgen." Y. M. van der Meer en M. van der Slikke slaagden voor de cursus „Fit ness Begeleiding", een opleiding'die waarschijnlijk binnenkort erkend zal worden door het ministerie van Volks gezondheid. De lessen werden samen gesteld en gegeven door Pro-Fit, een adviesbureau voor sport en fitness te Purmerend. De beide cursisten zijn werkzaam in het Fitnesscentrum Texel. Afgezien nog van al het werk als u het toch zou proberen. Een hele liter snert vol spek en worst voor maar f4,25. NEEM EEN PAN mee en zolang de voorraad strekt, scheppen wij erwtensoep van de „allerbeste restaurantkwaliteit". SNACKBAR KWALITEIT UIT EIGEN KEUKEN. 4^gndOTemers -aktiviteiten Wat veel-mensen al lang niet meer verwachtten, gaat morgen gebeuren: de Almarkt en de vestiging van Brons (Zeeman) aan de Gasthuisstraat gaat open. Na veel vertraging door allerlei oorzaken werd op 2 oktober begonnen met de afwerking van het winkelge deelte van het complex, nadat zich in het kleinste afgescheiden deel al het administratiekantoor Bongers en Room had gevestigd. In laatste instantie had Maas een conflict met Jarino, omdat Maas het pand niet van Jarino wilde afnemen. Laatstgenoemde was vol gens Maas in gebreke gebleven bij de oplevering en afwerking van het com plex. De rechter heeft volgens Maas uitgesproken dat de afname moet doorgaan en dat Jarino het pand afge werkt oplevert. De Almarkt van Maas is een grote, complete supermarkt van 800 m2, 'die qua inrichting en presentatie sterk doet denken aan de gelijknamige zaak van Maas aan de Dorpsstraat/Nikadel in De Koog. Ook in Den Burg dus een compleet levensmiddelenpakket met ambachtelijke siagerijafdeling, royaal gepresenteerd onder herkenbare Al- marktkleuren en vignetten. De zaak zal zich vooral als „lage prijzenwinkel" moeten waarmaken, zodat gezegd kan worden dat de strijd tussen de super markten in Den Burg en daarmee de zuiging van Den Burg als koopcentrum voor het hele eiland nog meer is verhevigd. Nieuw voor Texel is de Brons- verstiging die door Maas op franchising-basis wordt geëxploiteerd in een 280 m2 groot afgescheiden deel van de zaak. Hier zijn dezelfde artike len voor dezelfde prijzen te koop als bij Brons- en Zeemanvestigingen elders in het land. Het assortiment bestaat uit huishoudtextiel, ondergoed, modearti kelen, een beperkte maar gunstig ge prijsde collectie dames7 heren- en kin derkleding. Verder breigarens, cadeau artikelen en zelfs speelgoed. Zowel Almarkt als Brons zijn te betre den via dezelfde toegang en hal aan het verbindingspad tussen Gast huisstraat en Vogelenzang. Volgens wettelijk voorschrift heeft de slijterij een eigen toegang. Die slijterij wacht overigens nog op de vergunning en is dus nog niet in bedrijf. Een aparte hoek bij de ingang van de Almarkt is ingeruimd voor een afdeling bloemen en planten, die wordt bevoorraad door kwekerij Eureka in het Noorden. Afvalwarmte In de winkelruimte is geen centrale verwarming aangelegd. De ruimte kan makkelijk op temperatuur worden ge houden met de teruggewonnen warm te die afkomstig is van de koelappara tuur in onder meer de slagerij en vleeswarenafdeling. In de Almarkt wordt afgerekend met behulp van een nieuw soort kassa's die tevoren zijn geprogrammeerd waar door met een druk op de knop een kaartje wordt geproduceerd waarop het product staat omschreven, alsmede de prijs per kilo (zodat vergelijken makke lijk is) en de totaalprijs. Deze appara tuur werd geleverd door J.J. Abbo die ook voor de kasregisters, weegschalen, groentemachines en slagerijinventaris zorgde. In de nieuwe Almarkt zijn 15 personeelsleden werkzaam, deels af komstig uit de winkel in De Koog (tus sen beide zaken wordt personeel uitge wisseld) terwijl negen personen nieuw zijn aangeworven. Er zitten er enkele bij die werkloos werden toen het Maasbedrijf. aan de Gravenstraat twee jaar geleden door brand werd ver woest. In de Brons-afdeling zijn drie tot vier medewerkers actief. Ze hebben de nodige ervaring opgedaan tijdens een stageperiode in Heerhugowaard. Aan de afbouw werd meegewerkt door het bouw- en timmerbedrijf Visser, de Verenigde Electromonteurs en loodgie ter J. Veltkamp. De 14 woningen bo ven het complex werden al langer ge leden voltooid., Ze zijn op één na alle maal verkocht. Gistermorgen reed een 15-jarige Texelse jongen met zijn fiets vanaf de Buytengors pardoes de Bern- hardlaan op. Hij werd daarbij ge schept door een auto. De jongen werd met een gebroken been per ambulance naar het Gemini- ziekenhuis gebracht. De auto, bestuurd door een 56-jarige Texelaar, had lichte schade. De vrijdag gehouden bezaar in De Schakel ten bate van het kerkorgel van de N.H. kerk te Den Burg heeft ruim ƒ10.000,— opgebracht. Er werden voor verschillende artikelen lootjes verkocht. Het servies met ont- bijtlaken viel op no. 252 en blauw en werd gewonnen door Biem Lap, De Dennen. De prijs van de boodschap pen was 91,46 en die werd met 792,— bijna geraden door Jelle Wiersma. De taart, die gewonnen kon worden met het letterspel kwam na loting terecht bij mevrouw T. Zegel-van der Vis. De geboortedatum van de egelbaby was 12 april. Niemand raadde dat goed. Na loting werd de egel eigendom van me vrouw M. de Brave. De rode kool woog 7330 gram. Mevrouw J. Boon uit Nieuweschild was er met 7350 gram het dichtst bij. Het hoogste bod op de klok werd gedaan door B. Lap, de Dennen, die daardoor eigenaar werd. Bij het sjoelen werd mevrouw Kramer-Oosterbeek eerste met 80 pun ten, tweede werd mevrouw Eelman- Westerlaken uit Oost met 72 punten en derde werd mevrouw Eelman-Lap met 70 punten. Bij het schieten werd Biem Lap met 35 punten eerste, tweede Van Noort en derde Mariëtte van der Vis. Het circus is gevallen op nr. 23 groen en het schilderij op nr. 702 blauw. Deze prij zen kunnen op vertoon van het lot nummer worden afgehaald bij J. Kra mer, Wilsterstraat 16, Den Burg. 's Avonds werden na de bingo de prij zen van de grote verloting getrokken. De eerste prijs, een fiets, viel op nr. 336 en werd gewonnen door de heer Pauptit, Thijsselaan, de tweede prijs, tuinmeubelen, viel op nr. 2914 en kwam in het bezit van de familie Kra mer, Wilsterstraat, de derde prijs, een workmate, viel op nr. 884 en kwam te recht bij J. J. Dogger, Elemert. Alle resterende prijzen zijn inmiddels thuisbezorgd. De Texelse Boys kwamen zondag terug naar Texel met een verras sende maar verdiende 3—0 over winning op een sterker geacht KSV. Al in de eerste helft, die met een 0—0 stand werd afgesloten, bleek dat de Boys meer in hun mars hadden dan de thuisclub en dat er meer in zat dan een gelijkspel. In die periode kwamen de Boys echter goed weg toen de scheidsrechter eerst om onduidelijke redenen KSV een vrije trap toekende maar toen het daaruit ontstane KSV doelpunt tot ieders ver rassing afkeurde. Al snel in de tweede helft zorgde Frank de Grave met een knap doel punt voor een 1—0 voorsprong. Hal verwege die periode nam Jaap van Kranenburg nummer twee voor zijn re kening en vlak voor het eindsignaal scoorde Frank de Grave zijn tweede doelpunt, daarmee de eindstand op 3—0 bepalend. Bij de Boys is Paul de Grave nog steeds ziek en zijn vervan ger Han Pastoor geblesseerd. Jan Zijm mocht daarom de honneurs op het middenveld waarnemen en verrichte daar goed werk. 29,5 km. Vervolgens door Onge» Kogerweg, Gerritsland naar Deh en terug door de Dennen naarfc Hoorn waar de finish stond op 3 nuten 28 km. De snert werd] veerd in Loodsmansduin waar oj prijsuitreiking plaatsvond. Uitslag: 1. Bert Segerink 71 str, J Jan de Wit 91 str., 3. Leon de V strf. De tussenstand van het kampj schap 1984 na vier ritten: 1. Ann Dogger 62 pnt.; 2. Jan de Wit 6: pnt.; 3. Jaap Keijser Azn. 36 pn- Ben Moor 32 pnt.; 5. Bert I 28 pnt. Zondag speelden de SVC vrouwe Winkel tegen Winkel 4. Met de in de rug speelden de Texelse vrc de eerste helft. Ze combineerden en er werd veel aanvallend spel g toond. Enkele prachtige kansenw den gemist maar vlak voor rust r Linda Hooyschuur een hoekscho; Annerie Broekman kon de bal aannemen en daarna scoren: 0-' Ook na de rust zetten de SVC vrc wen de wedstrijd naar hun hand het was Evelien Boon, die na eer kwartiertje in de tweede helft voo 0—2 kon zorgen. De vrouwen va- Winkel werden niet echt gevaarlij) Echter tien minuten voor tijd were bal door de verdediging van SVC slecht weggewerkt. Een attent ree rende spits van Winkel liet keeper rola Brokken vissen. Verder hield! het doel dicht en daardoor twee» punten mee naar De Cocksdorpn men. Eindstand 1—2. Karin Zijm zette dinsdagavond de ling in spanning. Negen strikes op rij. Zou ze de 300 halen? Op de tis worp lukte het haar niet meer. De spanning werd te groot en ze spa: haar game uit tot 276. Hordifood onder dit geweld van Loodgieter niet verder komen dan 4—1. Een, den week zo goed gestarte Black Beauty liet alle punten liggen tege het sterk spelende Paal 19. Wikokt speelde deze week op volle sterkte maar kon Team 6 dat deze week twee man uitkwam niet bereiken. Penha nam op baan vijf het baanre cord van Bram de Ridder af en zet dit op 233. Woensdagavond kwam Dubbel L tegen de Reizenboetiek en ging te onder met 4—10. Brügemann map kort emetten tegen Strandplevier door 11V2 punt voor zich op te eis Van de Sommeltjes en Kwartel is geen uitslag te melden. Van één de teams moest de handicap nog rekend worden. Het afgelopen weekend werden van di verse auto's in Den Burg de antennes verbogen of afgebroken. Dat gebeurde onder andere in de Wagemakerstraat en de Vaargeul. Degenen, die inlichtin gen kunnen verschaffen over dit van dalisme, worden verzocht zich te mel den op het politiebureau. Met een groot aantal leden is de zwemclub TX '71 zaterdag de straat opgegaan om ten bate van de clubkas kaarsen te verkopen. De venters wer den vanuit meerdere „kaarsencentra" bevoorraad. Een algemene klacht was echter wel dat er de afgelopen weken wel heel erg vaak een beroep op de offervaardigheid van het publiek wordt gedaan door middel van collectes en andere acties. Er zou wat meer sprei ding moeten komen. De zwemclub heeft daar blijkbaar niet zoveel nadeel van ondervonden want er werd 71400,— aan de actie overgehouden. Het geld is onder andere nodig voor het financieren van het winterprogram- ma van de club (met diverse bezoeken aan overkantse zwembaden). Het bestuur is erkentelijk jegens allen die de actie hebben helpen slagen. De traditionele snertrit van de MAB club Texel die zaterdagavond werd ver reden is een overwinning geworden voor Bert Segerink. Tweede werd Jan de Wit die hiermee nog maar twee punten achter Annie Dogger staat om het kampioenschap van 1984 zodat de oudejaarsrit op 29 december beslissing moet brengen. Dat snertrituitzetter Peter Daalder er veel werk van hard gemaakt konden de 22 deelnemers aan de bordjes on derweg zien. Als men de rit foutloos had gereden, wat niemand lukte, had men 17 letters op de routekaart staan. De route ging vanaf Den Burg via Ou- deschild terug naar Den Burg. Dan door de Westen naar het Burgernieuw- land richting De Waal waar de eerste tijdcontrole stond op 59 minuten De donderdagavondleague verliep; rustig met weinig spektakels. Door Wimpy en de Wielewaal werden tv» baanrecords gebroken. Op baan zes nam Karin Zijm de serie van 202 va Jannie Mets over en zette dit op 2! Ton Witte van de Wielewaal nam v de vier baanrecords van Peter Veldi er één af op baan vijf en veranderd: deze in 209. Koogel en Strandplevi: konden deze avond niet erg uit de komen. Het voordeel ging op het r laatste moment naar de Koogel, do dat Peter Veldman zijn laatste gam; zeer goed afsloot. Paal 19 had weir moeite met de fel strijdende dames van MRS en deze konden toch noo drie punten voor zich opeisen. Dinsdag Paal 19-Black Beauty Loodg. Zijm-Hordifood Team 6-Wikoko of Woensdag: Dubbel L-Reizenboektiek 4 Brügeman-Strandplevier 11%- Donderdag: Winpy-Wielewaal Koogel-Strandplevier 1 Paal 19-MRS Geboren: Evelien, dv. Jacob Sipma en Louise Beijert; Chris, zv. Robert Vinke en Neeltje T. Zuidema; Jeffre, zv., Cornelis J. Witte en Mieke Eel- man; Fons, zv. Cornelis B. Huisman Petronella A. J. van Benthum. isti Overleden: Jan Eelman, oud 39 ju*. Janna M. Neijsen-van Tatenhove, ou 78 jaar; Cornelis W. van Ingen Sche nau, oud 89 jaar; Guurtje Rab-Dros, oud 89 jaar; Hendrik Smit, oud 91 jaar; Leentje Daalder-Reuvers, oud 92 jaar; Catharina Graaf-Kauw, oud 66 jaar; Wicia M. Haarsma-Agricola, otf 89 jaar; Anna van Heerwaarden-de Porto, oud 75 jaar; Alida G. Eelman- Bakker, oud 80 jaar; Martha P. Schaatsenberg-Sattler, oud 73 jaar; Henrik W. Hoogerheide, oud 79 jaar; Pieter Roeper, oud 77 jaar: Ondertrouwd: Nicolaas P. Bonne en Bertha H. Jazet; Johannes W. Gieles en Anne W. Kuil; Jeroen M. Nautaf Emelie Schuppers; Gerardus M. Legie se en Alexandra C. M. van Swindere:

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 2