libliotheek bereidt jutomatisering voor Herinneringen aan een groot vogelfotograaf WAT IK ZEGGEN WOU.. Jammer Literaire houtsnip Lezing voor plattelandsvrouwen Bloemenexpositie 's avonds open Nova Zembla blijft een probleem AVO-DOET wat écht nodig is Boet Barhorst mag geen woning worden Zwemclub naar Wieringen Brommer gestolen Kalender van Nol Binsbergen Geen problemen met busstalling Van Boven TEXELSE COURANT De kop boven het artikel doet me iets: ,MZW -project wordt snel opgehe sen." (T.C. 2 nov. j.l.). Het zat er aan te komen. Alle berich ten die de laatste tijd in de Texelaar verschenen, wezen in die richting. Haar mijn gevoel weer een staaltje van die boekhoudersmentaliteit waardoor al zoveel welzijnsvoorzieningen om zeep rijn of worden geholpen. Ik ben als ex-MZW vrijwilliger in de ja ren dat ik gebruik heb gemaakt van de geboden voorzieningen tot de overtui ging gekomen dat elke cent overheids geld die er in is gestopt verantwoord is geweest (afgezien van de belachelijke huur die aan de gemeente voor het dorpshuis moest worden afgedragen). Het argument dat wordt gebruikt om het project op te heffen is een heel goedkoop argument. Niet voldoende bezoekers. Het project is inderdaad nooit massaal bezocht door Texelse werklozen. Logisch bezien is dat ook geen vreemde zaak. In een kleine ge meenschap als Texel is het opportu nistisch te veronderstellen dat er erg veel werklozen gebruik zullen maken van een speciaal voor hen in het leven geroepen voorziening. Je wordt al snel nagewezen en aangestaard. Het „fan wie is dat 'r ien" effect. De meeste vrijwilligers die ik bij het project heb meegemaakt waren jonge ren die niet zoals de ouderen onder ons aan de arbeidsmoraal zaten vast geroest. Het staat voor mij als een paal boven water dat het project een flink aantal mensen een prima alterna tief heeft geboden voor het grote nietsdoen of dat andere enorme wer- klozenproject op Texel, de kroeg. Bezig kunnen zijn met drukwerk voor clubs, cursussen, biljarten, sporten, fi losoferen over van alles en nog wat, hield je op een prettige manier zinvol bezig. Zinvol want je kwam onder de mensen, kon je ontspannen of iets le ren. Je kon iets betekenen voor de ge meenschap door als vrijwilliger met al lerlei klussen bezig te zijn. Of, als je daar geen zin in had, was er ook altijd een bak koffie en een gewillig oor. Ik ben er al bijna een jaar niet meer geweest, dus kan ik moeilijk de huidi ge situatie beoordelen. Wel is het zo dat, ondanks wrijvingen en problemen (maar waar heb je die niet?) het pro ject een positieve ervaring is geweest voor veel mensen. Ik zelf heb er veel geleerd, mensen leren kennen en in heb er direct en indirect veel aan te danken. Het doet me dan ook pijn te moeten lezen dat het rendement niet groot genoeg is. Dat er een streep on der wordt gezet. Het is jammer. Erwin Witte Amsterdam Door de open deur van boekhan del Het Open Boek vloog woens dag een vogel naar binnen, die koers zette naar de afdeling vogel boeken. Het dier zette zich vervol gens neer naast een boek over hout. Ook dat was toepasselijk want toen deze tladderaar werd opgepakt en met het vogelboek in de hand werd gedetermineerd, bleek met om een houtsnip te gaan. De Chr. Plattelandsvrouwen houden maandag hun vergadering om kwart voor acht in De Poort achter de gere formeerde kerk in Den Burg. Mevrouw F. van Sluijs-Bijl houdt een boek bespreking over „Ik heb je nooit een rozentuin beloofd" door Hannah Green. Gasten zijn welkom. De expositie van droogbloemen in de kelder van het raadhuis is donderdaga vond 8 november ook geopend: van 20.00 tot 21.00 uur. De Wampex-organisatie is de afgelo pen weken overspoeld met telefoontjes van Texelaars en mensen van de vaste wal die meenden te weten waar de schuur (of hoeve) Nova Zembla staat of stond. Veel mensen kwamen met dezelfde suggesties als die voor en tij dens de Wampex al waren gedaan. De aanstichter van de Nova Zembla zoek actie is de heer Koopman uit de Bins- bergenstraat (tel. 3596) die al maanden fanatiek op zoek is naar Nova Zembla en de Wampex organisatoren had ge vraagd met de oplossing te komen. De uitgeloofde prijs, een tas met Wampex embleem, is nog niet weggegeven want niemand kan met zekerheid zeg gen waar Nova Zembla is. De oplos singen: een schuurtje tussen licht van Troost en Molwerk, nabij Fak-Fak aan de Prins Hendrikdijk, in Zuid-Haffel bij hoeve Elba, naast het sportveld van de Waal mogen niet meer genoemd wor den. Er zijn twee twijfelgevallen bij de suggesties: één van de voormalige wierschuren van Nieuweschild of een voormalige schuur in het land achter de Witte Hoek, tussen vuurtoren en Sluftervallei. Volgens naspeuringen stond bij de Witte Hoek ongeveer zestig jaar geleden een klein boerderij tje met die naam, bewoond door Rens Pais. De grond en opstallen zijn later verkocht aan Langeveld. Dat verhaal is bevestigd door Teun Buis en Martinus Langeveld. Veel Texelaars beweren echter dat er zeer recent (en zelfs nu nog) een Nova Zembla bestond. Daar om houdt de organisatie de hoofdprijs nog even in handen voor de aller laatste suggesties, tel. 02220-4802. minder kansenop sociaal kontakt, werk, vervoer, vorming, wonen,studieenz. Antwoordnr.201, 3800 VB Amersfoort. Tel.033-63 5214. De heer H.J. Barhorst mag van „Hopman's Boet" aan de Pontweg geen woning maken, dat wil het college althans aan de raad voor stellen. Barhorst heeft namens zijn zoon het verzoek ingediend of het stuk grond rond de boet als bouw blok aangemerkt zou kunnen wor den met de boet als bedrijfswo ning, zodat daar een agrarisch be drijf gestart zou kunnen worden. Het college staat positief tegenover de plannen voor een nieuw bedrijf maar wil het stuk grond achter de boet tot bouwblok bestemmen. Openbare Bibliotheek zijn de orbereidingen voor een automa ting van de catalogus en de uit- inregistratie in volle gang. Voor it omvangrijke karwei van het immeren en labelen van de boe- nis een werkervaringsproject in gehaald. Vijf jongeren die al figere tijd werkloos waren zijn 9t behoud van uitkering bezig dit andwerk uit te voeren. De hele jtomatiseringsoperatie kost de jxelse bibliotheek ongeveer der- jduizend gulden. Verwacht wordt it de exploitatiekosten door het juwe systeem niet veel zullen jjgen. .catalogus met kaartenbakken zal gfdwijnen. In plaats daarvan komt sn microfilmleesapparaat dat niet al- het boekenbestand bevat van de •jxelse bibliotheek maar ook dat van !e andere bij de Provinciale Biblio- reek Centrale aangesloten Èliotheken. üa een codenummer zijn de boeken te herkennen als „Texels". Op de licrofilm staan zowel een titel en •ymmer als een schrijverscatalogus, •et omgaan met het leesapparaat lijkt eerste instantie lastig, het is echter luttele minuten te leren. In Schagen ijjkt een dergelijk apparaat voor het iiibliek goed te voldoen. De computer slvia een vaste lijnverbinding „on li- contact staan met de centrale :omputer van de PBC in Alkmaar. )aardoor is het mogelijk om bijvoor- :eeld boeken aan te vragen die in het :estand van andere bibliotheken zitten .-onder dat dit veel tijd kost. De com pter gaat na waar het gezochte boek au moeten zijn en zodra het wordt in geleverd wordt het voor de aanvrager astgehouden. Labels Daarvoor is het nodig dat de computer :e titels van de boeken zelf kan lezen, adat niet elk uitgeleend boek hoeft te «orden ingetoetst op een toetsenbord. Omdat te bereiken zijn de „werkver- vaarders" nu aan het labelen. Zij plak- in de omslag van het boek een klevend plaatje dat magnetische infor matie bevat. Door het boek over een .schuifbalie" heen te halen wordt het ;eregistreerd. Er komen twee van die jlies, zodat rijen wachtenden in het ><rvolg zo goed als tot het verleden wllen behoren. vijf jongeren werken met plezier in de bibliotheek. Ze hebben niet zo'n hoge hoed op van de werkervaring die ze in die drie maanden opdoen: „Ik weet niet of drie maanden labelen ons nu een voorsprong gaat geven bij het solliciteren, maar we hebben het hier wel gezellig." Het verhogen van de waarde die een sollicitant op de ar beidsmarkt heeft is een doelstelling van het werkervaringsproject. Reserve Het bibliotheekbestuur heeft in de af gelopen jaren uit de subsidie ƒ20.000— gereserveerd om de auto matisering te kunnen bekostigen. Bi bliotheken die zich bij het systeem aansluiten dienen zelf de benodigde veranderingen te betalen, maar de computer in Alkmaar is van de PBC, daarvoor hoeft alleen een abonne mentsgeld betaald te worden. Biblio thecaris H. Polman: „Dit systeem be tekent niet alleen een snellere afhande ling van de mensen die geleende boe ken willen laten registreren, het is ook een vermindering van de werkdruk voor het personeel. Er is absoluut geen sprake van het inleveren van per soneel voor de automatisering, dat zou slechts over mijn lijk en over die van de bestuursleden kunnen gebeuren." Gezellig samen boeken labelen.. -v Het apparaat dat de catalogus gaat vervangen. De schuif links van het beeld is om de film vertikaal te transporteren. Voor het horizontale transport zorgt de draaiknop rechts. De klei ne draaiknop rechtsboven is om het beeld scherp te stellen. De boet is destijds met subsidie van monumentenzorg verplaatst van Oosterend naar de Pontweg. Als daar nu een woning in zou komen zou het oorspronkelijke karakter sterk worden aangetast en dat ondergraaft het be leid dat aan de subsidieregeling ten grondslag lag. Bovendien zijn zowel de bouwverordening als het tot nog toe toegepaste beleid er op gericht om boeten niet tot woning te laten ombouwen. Als de boet in het bouwblok wordt opgenomen zou het zicht op het ge bouw vanaf de weg kunnen verdwij nen. Dat acht het college ongewenst, zodat nu wordt voorgesteld het blok, in tegenstelling tot de eigen plannen van Barhorst, wat verder van de Pont weg af te situeren. De directeur Landbouw en Voedsel voorziening reageerde positief op de plannen van de jonge Barhorst om de grarische activiteiten die zijn vader niet meer uitvoerde weer op te pakken. De gemeente vindt dat overigens uit het advies van de Lavo nog niet voldoen de blijkt dat de noodzaak van een be drijfswoning ook aanwezig is. Een dienstwoning, aldus het ambtelijk ad vies, is pas mogelijk wanneer de nood zaak uit oogpunt van bedrijfsvoering aangetoond is. Eerst moet het bedrijf dus draaien, dan mag er een huis bij. Voor het toestaan van een bouwblok moet een artikel 19 procedure gevolgd worden om het bestemmingsplan ter plaatse te wijzigen. Zaterdagmiddag vertrekt om 14.30 uur vanaf zwembad Molenkoog een groep leden die meedoen aan de eerste zwemwedstrijd in het kader van de winterse vijfkamp. Deze eerste wedstrijd is in zwembad De Terp te Wieringerwerf. Zo'n tweehonderd deel nemers zullen in de diverse series trachten om de eer voor hun club te verdedigen. Die verenigingen zijn Nor merven Wieringen, De Stern Mid- woud, EZV Enkhuizen, Koggeland Ab- bekerk en de eilandelijke ZPC TX'71. Elke vereniging organiseert de komen de maanden zo'n vijfkamp. ZPC zwemt op 3 maart 1985 haar thuiswedstrijd in het sfeervolle bad Den Knieck in Bree- zand. Zondagmiddag vertrekt om 14.05 uur de zwemclub weer voor de trai ning naar het Helderse marinebad. Er wordt deze keer aandacht geschonken aan conditie, snorkel en kunstzwem- training. De briefjes voor de sinter klaasmiddag en -avond moeten de le den zo snel mogelijk inleveren, alsme de de briefjes van de oudste leeftijds groep voor het toneelstukje, dit alle maal bij de bekende adressen. In de kalender wordt achterin meer technische informatie gegeven over de gefotografeerde soorten zoals de plaat sen waar ze leven en hoe oud ze kun nen worden. Die tekst is gemaakt door een kleinzoon van Nol, dre. E.M. Bins- bergen, volgens zoon Michel „ook al een Bins die veugeltjesgek is". Gezien de kwaliteit van de kalender is het te hopen dat de nazaten van „veugeltjes gek" Nol er in slagen vaker dergelijk drukwerk op de markt te brengen. De Zündapp GTS 50 met het verzeke ringsplaatje RTQ 103 van een 16-jarige Texelaar werd maandag gestolen. De jongen had de brommer met pech langs de Laagwaalderweg gezet, op slot; Toen hij hem wilde halen, waren voertuig en helm verdwenen. Roerdomp met jong. Een foto van Nol Binsbergen die in de originele afdruk uiteraard een betere kwaliteit heeft dan deze afdruk op krantenpapier. Vorige week heeft drukkerij Hoogkarspel uit Midden-Beemster een bij zondere kalender van de drukpersen laten rollen. „24 unieke foto's van de bekende vogelfotograaf Nol Binsbergen" is de titel van dit keurige stuk drukwerk. De foto's van Nol Binsbergen geven aan dat fotografie tijdloos kan zijn. Het initiatief tot het uitgeven van de kalender in fors formaat is genomen door de zoons van Nol, Andri, Jaap en Michel Bins bergen en dit drietal wil doorgaan op de weg om meer werk van de vo gelvriend met de camera in herinnering te brengen en daardoor levend te houden. Volgend jaar is het veertig jaar geleden dat Nol Binsbergen overleed. Hij werd slechts 37 jaar. In het kader van deze „verjaardag" willen de gebroeders Binsbergen volgend jaar een ten toonstelling op Texel brengen met veel meer foto's en achtergronden van Nol als nu in de kalender zijn vervat. Een deel van die tentoonstelling zal bestaan uit de collectie die onderdeel uitmaakte van de bekende Haagse ten toonstelling „Fotografie in Nederland 1920-1940" waar onder andere een dia- kijkkast en 16 mm films van Nol wer den vertoond. In dit herdenkingsjaar willen de gebroeders Binsbergen we derom een kalender uitbrengen voor 1986 met daarin foto's die op Texel zijn gemaakt. Gedacht wordt aan beelden van o.a. lepelaars en kluten. Langzaam De kalender die nu op de markt is ge bracht en op Texel voor 716,50 te koop is bij het Open Boek en Langeveld en de Rooy bevat foto's die in de Beemster zijn genomen in de periode 1937 tot en met 1940. Nol zijn leven was het vogelleven en dat straalt van de beelden af. De 24 foto's in de ka lender zijn geen wirwar van vogelsoor ten. De samenstellers hebben zich be perkt tot beelden van de blauwe- en purperreiger, de roerdomp en het wouwaapje. Rietbewonere (alleen de blauwe reiger vertoont zich nog wel in de buurt van mensen) die niet eenvou dig te fotograferen zijn, zeker niet met de fotoapparatuur uit die tijd. Nol Binsbergen kon niet beschikken over camera's met automatische belich- tingsmetere en lenzen met een groot lichtvermogen. De geleverde glasplaat „films" uit die tijd waren „langzaam" en dat hield in dat men bij weinig licht in de problemen kwam. De geringe scherptediepte van de grootbeeldca mera uit die tijd zorgde er alleen al voor dat de prooi voor de lens doodstil, moest zitten of staan. Telelenzen wa ren al wel in de handel maar voor Nol onbetaalbaar. Hij fotografeerde vanuit een tentje of vanuit een zelfgebouwde hut en moest vaak dagen wachten voordat de vogels op hun gemak rond zijn schuilplaats scharrelden en hij in staat was dit alles in zwart-wit vast te leggen. Schrijver Bij elke maand staan twee grote zwart-wit foto's, haarscherp en het le ven van deze dieren boeiend vastleg gend. Onder de foto's staan teksten die ontleend zijn aan het boek „Uit Neerlands Vogelleven" van Nol Bins bergen. Die teksten tonen nog weer eens aan dat het enthousiasme voor de natuur door de schrijvende Binsber gen werd vertaald in een persoonlijk, vaak sfeervol, verslag van zijn beleve nissen. Hij schreef met gevoel op wat hij zag en dat blijkt onder andere uit deze kalendertekst: „Soms zagen wij reigers geruime tijd beneden ons onder de bomen, daarbij liepen ze allerlei, volgens ons, mooie takken voorbij, totdat ze er eindelijk één hadden, die zij op dat ogenblik konden gebruiken. Gedurende al die tijd bleef de ander op het bouwwerk (het nest) de wacht houden en dat was wel nodig, want wanneer het maar een ogenblik onbe zet was, kwam direct één van de bu ren om een tak te stelen." Met derge lijke teksten worden de belevenissen van een vogelfotograaf een spannend jongensboek en dat was het misschien ook wel. Robert Aris van Boven mag op een stuk braakliggende grond tussen de graanmaalderij en een opslagplaats aan de Barentszstraat een busstalling bouwen. Hoewel het bestemmingsplan wat be treft de bebouwingsgrenzen en de in acht te nemen afstand tot de zijdeling se perceelgrens'strijdig is met de plan nen van de busondernemer wil het college de raad vooretellen dit toch toe te staan. De omwonenden hebben geen bezwaar, zo wordt in het ambte lijke stuk geconstateerd en er komt een einde aan het „her en der parke ren van autobussen." Ook krijgt het rommelige terrein zo een zinvolle bestemming. Bovendien ziet het colle ge geen onoverkomelijke hinderaspec- ten in de stalling en het onderhoud van bussen, zolang dit onderhoud de normale garagewerkzaamheden niet te buiten gaat. Voor de toestemming zal een artikel 19 procedure gevoerd moe ten worden.

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 11