Een borrel na de training roofbouw op je lichaam" I DIABETES DUURT EEN LEVEN LANG nlA ilitie voor onbeperkte sluitingstijd café's gaan met alcohol Boulevardpers? Raadsvergadering Vijfde wijkverpleegster op Texel? ae,c Opbrengst collecte voor geestelijk gehandicapten r Weer flinke nederlaag dames Mareis Dagboek van Anne Frank R 19 «DAG 9 NOVEMBER 1984 Yexelse COURANT PAGINA 13 [dagavond werd in De Lindeboom tijdens de forumdis- sie over omgaan met alcohol duidelijk gemaakt dat sport ilcohoi financieel en maatschappelijk gezien alles met el- te maken hebben. Burgemeester Jo Engelvaart verwon- 233 ie zich erover dat sportverenigingen de kreet „een gezon- jeest in een gezond lichaam" niet meer uitdragen. Een vulde dat aan met de opmerking dat als haar kind de disco ging ze wist aan welke gevaren hij ongeveer ot stond. „Daar wordt gedronken en gedanst. Ik weet voor risico's er op de loer liggen. Als hij naar voetballen en hij komt dronken thuis snap ik er niets meer van. Hij toch te sporten?" straallazarus op de dansvloer maar als ze meer bier willen krijgen ze dat." Stiekema antwoordde dat het wel of niet aangeschoten zijn in een volle zaa' moeilijk te controleren was en hele maal niet als de betreffende personen zich rustig gedragen. Voor de agressie ve drinkers had hij een oplossing op dezelfde golflengte. „Die worden er door portier Guus Hoep keurig uitgeknikkerd." Discriminatie Rennie ten Have vroeg waarom er op het Texelse horecacongres was ge vraagd om vrijstelling van de slui tingstijden. Dat verzoek blijkt zijn oor sprong te vinden in problemen rond het vroeg sluiten van cafés op en rond de Veluwe. De kroegen gaan daar ,p Huigens van da Texalse doorgaans om 12 uur dicht en veel va- "Jrtraad beaamde dat ook de kantiegangers balen daarvan. De Ise sport niet zonder een kanti- vaststelling van de sluitingstijden is imet alcoholverkoop kan. Een al- tolverbod in deze lokaliteiten ft de gemeente echter veel extra «sidie kosten, maar er zullen ienkele verenigingen qua leden linde problemen komen. Hui- jb vertelde dat de eilandcompe- volleybal voor veel deelnemers wekelijkse avondje uit is. „Een uurtje vollleyballen en dan ge- lig naar de kantine." teen kort vraaggesprek met Ed Stie- iè, eigenaar van dancing Question, Jan Dekker en adjudant van po- Piet Scheuneman bleek dat zowel jlachtmeester als de barkeeper ver is,van alcoholhoudende drank aan sonen beneden de 16 jaar niet kon- ivoorkomen. Stiekema zei dat de mogelijkheid was om de „kleint- bij de deur tegen te houden en trwerd door zijn portier ook op ge- Het komt uiteraard voor dat eintjes" toch ouder dan 16 blijken tijn en andersom. Stiekema: „Vroe- had ik een tijdje de strenge leef- sgrens van 18 jaar. Daar kwam kri- van ouders en jeugd. Veel ou- maakt het niets uit dat hun jonge fost al in het café zit." Adjudant oktober - 7 november 1984 Slijter Jaap Dekker .....op Texel wordt niet meer gedronken dan elders Jieuneman vertelde dat de Texelse feca de regels uit de drank- en hore- wet redelijk naleeft en dat de politie de barman niet als enige schuldi- Sn moeten worden aangewezen als "personen beneden de 16 bier wit getapt. „Als je niet wilt dat je ld drinkt, moet je ze niet naar het ié laten gaan, de verantwoording ligt st alleen bij ons of bij Stiekema maar "oral bij de ouders en de jeugd zelf." Veilig de drank- en horecawet staat ook «t personen niet „doorgevoerd" mo rn worden tot ze dronken zijn en als dat wel zijn moeten ze uit het café Wien verwijderd. Deze eis in de wet itte Scheuneman genuanceerd op. kan me voorstellen dat je als bar sper een dronken jongen nog een geeft en dan tegelijkertijd regelt "t hij rustig en veilig thuiskomt. Dat deter dan hem de straat op gooien." o voorman van de plaatselijke politie dat het niet te voorkomen is dat ".kinderen thuis drinken ze dat in het ook doen. In de zaal vertelde een lisje dat diverse barkeepers het niet nauw nemen met het tappen aan ^nken lieden. „Soms liggen ze In de forumdiscussie van dinsda gavond kreeg deze krant het ver wijt zich te bedienen van boule- vardjournalistiek met de bewering dat er op Texel meer gedronken wordt dan gemiddeld elders in het /and. Op 24 december 1981 publi ceerden wij een uitgebreid artikel over alcoholgebruik op Texel en daarbij stond een verantwoording van de gepubliceerde cijfers. Die verantwoording staat hieronder. Over het caféverbruik van gedistil leerd werd informatie ingewonnen bij de gemeente a/s inner van de accijnzen. In 1980 werd 36.818 li ter van dit soort dranken verac- cijnseerd in de horeca en 59.136 li ter bij de slijter. De verhouding horeca en thuisgebruik is dus 1:1,6. De totale consumptie ge destilleerd was in dat jaar 95.954 liter. Het gemiddelde alcoholper centage van deze sterke drank werd gesteld op 30%. Het aantal geconsumeerde liters pure alcohol is dan 31.984,6. De gemeente re kent met een vast inwonertal van 12.500 maar de toeristen drinken een ferme slok mee. Daarom, zijn de 1,8 miljoen toeristische over nachtingen gedeeld door de 365 dagen van het jaar en dan komt men uit op 4932 toeristen die ge middeld dagelijks op het eiland verblijven. Dat getal wordt opge teld bij 12.500 en die 17.182 inwo ners gebruiken dus 31.984,6 pure alcohol oftewel 1,86 liter per hoofd van de bevolking. Het Cen traal Bureau voor de Statistiek deelde ons mee dat het landelijk gebruik per hoofd van de bevol king 2,71 liter is. Op Texel zou dus minder gedistilleerd worden ge dronken dan elders. Bij onze bere kening is geen rekening gehouden met sterke drank die aan de vaste wal wordt gekocht. Wat betreft bierverbruik bestaan alleen nauwkeurige cijfers wat be treft de café's. Aan die bedrijven werd in dat jaar 800.000 liter bier geleverd. Aan supermarkten e.d. werd via de groothandel op Texel 540.000 liter geleverd maar dit ge tal is buiten beschouwing gelaten omdat veel kratjes via overkantse inkoopcombinaties e.d. het eiland bereiken. Uitgegaan is van dezelf de verhouding a/s bij gedestilleerd tussen café en thuisgebruik 1:1,6. 1,6 maai 800.000 liter is 1.280.000. Daarbij wordt de 800.000 liter van de horecabedrijven opgeteld en deze 2.080.000 liter wordt gedeeld door de genoemde 17.182 inwo ners. Per ,,Texe/s" hoofd van de bevolking wordt dan 121 liter bier verbruikt en dat is 7,27 liter pure alcohol. Het landelijk cijfer van bier was volgens CBS in 1980 5,184 liter Bier en gedestilleerd verbruik op Texel levert samen 9,12 liter pure alcohol op en dat is beduidend meer dan het gemiddelde landelij ke gebruik (CBS) van 7,894 liter. Door deze cijfers kwamen we dan ook tot de conclusie dat er op Texel veel meer wordt gedronken dan gemiddeld in de rest van ons land. een zaak van de gemeenten en om aan die werkwijze een einde te maken heeft Horeca Nederland voorgesteld voor alle gemeenten een vrije slui tingstijd te hanteren. „Dan is er geen discriminatie tussen gemeenten onder ling", aldus Stiekema. Adjudant Scheuneman zei dat het indertijd ge houden experiment met vrije slui tingstijden goed was verlopen. „Er waren wat randverschijnselen maar ik ben er voorstander van om dit systeem weer in te voeren. Je kunt de openbare orde veel beter handhaven als de cafés niet op één bepaald tijdstip leegstromen." Engelvaart was het niet met de adjudant eens. „De burgerij heeft behoefte aan duidelijke regels en de regeling die we nu heb ben functioneert redelijk goed." Minder drank Slijter Dekker had zich gestoord aan de cijfers in de Texelse Courant die moesten aantonen dat er op Texel ge middeld meer gedronken wordt dan aan de vaste wal. „Daar klopt niets van. Als men op deze manier wil aan tonen dat er op Texel veel meer ge dronken wordt dan aan de vaste wal, vind ik dat boulevardjournalistiek." Dekker las landelijke omzetcijfers van gedistilleerd voor en daaruit bleek dat het alcoholgebruik dit jaar ongeveer zes procent minder zal zijn dan vorig jaar. Gemiddeld wordt er per hoofd van de bevolking 8,8 liter pure alcohol gedronken. Dat getal werd onderschre ven door André Delsing. Freek Veld- wisch vond het prachtig dat het alco holgebruik afnam. „Dat mag ook wel. In de afgelopen tien jaar is het gebruik met 248% gestegen." Verantwoordelijk „Vroeger kon je alcohol krijgen bij de slijter en in café's. Dat was overzichte lijk. Nu word je overal met verkoop van alcohol geconfronteerd. Bij de groenteman, de supermarkt en het benzinestation liggen de flessen en als je gaat sporten heb je diezelfde con frontatie. Ik ga niet voor de drank naar een sportvereniging. Ik wil daar spor ten", aldus de ex-verslaafde André Del sing over de combinatie alcohol en sport. De maatschappelijk werkster van De Skuul merkte op dat men bij een sportvereniging niemand mede verantwoordelijk kan stellen voor het dronken thuiskomen van haar kroost. „Daar heb ik behoorlijk moeite mee." Jo Engelvaart onderschreef die zorg. „Dat overal drank verkrijgbaar is maakt de omgang met alcohol niet makkelijker. Bovendien is drinken voor of na een wedstrijd roofbouw Op je li chaam. Drank staat haaks op een goe de sportprestatie." Dokter Leo Barnard onderschreef dat laatste. Verbod Joop Huigens van de stichting Texelse Adjudant Piet Scheuneman vertelt dat hij voorstander is van een vrij sluitingsuur voor horecabedrijven. Ed Stiekema (linksj luistert. Sportraad zei dat dit principe ook voor hem opging maar dat de verenigingen niet meer buiten de inkomsten uit de kantine kunnen. Die inkomsten betref fen uiteraard niet alleen de verkoop van alcohol. Ook menig kroket vindt een weg naar de mond van sporter of supporter. Op de vraag van Rennie ten Have of de gemeenteraad bereid zou zijn alcohol in sportkantines te verbie den en daar meer exploitatiesubsidie voor de verenigingen tegenover te stel len, kon Engelvaart geen antwoord ge ven. „Ik denk dat het dan om heel veel subsidie gaat. Principes worden dan meer centenkwesties, vrees ik". Vanuit de zaal werd beweerd dat sportleiders pilsjes weggeven aan jon ge kinderen als een wedstrijd is ge wonnen maar de beheerder van de kantine van Texelse Boys zei dat dit op Texel niet voorkwam. „Hoogstens één pilsje bij jongens van een jaar of vijftien." Joop Huigens zei dat de controle op omgang met alcohol door jongeren in kantines groter kan zijn dan in dan cings. Frans Busch vond de gemeente niet zo makkelijk over een alcoholver bod heen mag stappen. „Sporters die na de training alcohol willen kunnen ook naar een café gaan. Waarom wordt niet uitgerekend wat alcoholvrije kantines de gemeenschap extra kosten. Dan kun je kijken of de over heid principes heeft." Dinsdag 3 november, aanvang 19.30 uur vergadert de gemeenteraad. De agenda luidt als volgt: 1Vaststelling besluitenlijst vergade ring 9 oktober 1984. 2. a. Ingekomen stukken; b. Medede lingen; c. Beantwoording vragen. 3. Aanschaf tweedehands naaimachine voor De Bolder. 4. Energiebesparing. 5. Begrotingswijziging voor de aanko pen van Lunter Beheer b.v. ten be hoeve van het reconstructieplan Den Burg Centrum. 6. Begrotingswijziging voor de "aanko pen van de heren N.P. Graaf en R.C. Beers ten behoeve van het reconstruc tieplan Den Burg Centrum. 7. Omzetting van de algemeen bijzon dere kleuterschool te De Cocksdorp tot openbare keuterschool. 8. Jaarrekening 1983, begrotingen 1984 en 1985 openbare bibliotheek en bibliotheekplan 1986-1988. 9. Voorbereidingsbesluiten: a. bouw plan van de heer M.R. Wernand, Wilsterstraat 56, te Den Burg; b. bouwplan van mevrouw M. Pansier- Klosters, Molenstraat 81 te Den Burg; c. bouwplan van de Stichting Dorps herstel Texel voor bergingen bij wo ningen aan de Schoolstraat te Ooste rend; d. bouwplan van mevrouw D. Huysman, Slufterweg 216 te De Cocksdorp; e. bouwplan van de heer P. Agter, Kogerstraat 22, te Den Burg; f. bouwplan Texvis b.v. op per ceel nabij electriciteitscentrale te Oudeschild. 10. Plan van nieuwe scholen. 11. Overzicht onvoorziene uitgaven. 12. Vaststelling geluidhinderverordening. 13. Sanering riolering en verspreide lozingen. 14. Aankoop materieel voor de dienst gemeentewerken. 15. Aangaan vaste geldlening van 73.000.000,— met de n.v. Water- schapsbank te Den Haag. Het bestuur van het Groene Kruis, af deling Texel, hoopt dat met ingang van 1985 het aantal wijkverpleegkundi gen op het eiland uitgebreid kan wor den tot vijf. Dat bleek uit de toespraak van voorzitter Gerbrand Poster tijdens de algemene ledenvergadering die woensdagavond werd gehouden. Voor de uitbreiding zal Texel opnieuw inge deeld worden in wijken. De ledenvergadering was bijzonder slecht bezocht: er waren geen leden. Bovendien dreigt het aantal bestuursle- den onder het door de statuten toe gestane maximum van vijf te komen. De kruisvereniging kent 3200 lidgezin nen, dat is bijna de hele Texelse bevol king. Het bestuur hoopt dat volgend jaar zich enkele enthousiaste mensen willen aanmelden voor een bestuurs functie en wil zich bezinnen op goede manieren om naar buiten te treden, zodat de betrokkenheid van de leden vergroot kan worden. Dp nationale collecte geestelijk gehan dicapten, gehouden in de week van 22 tot 27 oktober, gaf op Texel een uitste kende opbrengst te zien: 76481,35. Vo rig jaar was de opbrengst 76126,70. Na geringe aftrek van kosten is 10% van de opbrengst overgemaakt aan het Maartenhuis te De Koog (7640,— De opbrengst is gespecificeerd als volgt: Den Burg 72662,35; De Dennen en de Westen 7318,55; De Koog en omgeving 7491,65; De Cocksdorp 7358,90; Eierland en 't Noorden 7446,44; Oosterend 7485,15; De Waal en omgeving 7360,90; Oudeschild en Dijkmanshuizen 7672,30; 't Horntje, PH Polder, Westergeest 7331,25; Den Hoorn 7353,75. De organisatie, de vereniging van ou ders van gehandicapten op Texel, ver zocht ons dank over te brengen aan allen die aan de collecte hun mede werking hebben verleend. Dinsdag 23 oktober speelde het da mesteam van basketbalclub de Ma reis tegen 't Zwin uit Den Oever, 't Zwin speelt al jaren met dezelfde ploeg, die dus echt goed op elkaar is ingespeeld. Dat was goed te zien, getuige de ruststand 4—18 in het voordeel van 't Zwin. De score van de Mareis werd gemaakt door R. Zijm en M. Bakker. Echt slecht speelden de Mareis niet, er werd goed rondgespeeld, vooral in de eerste helft, maar punten leverde dat niet op. M. van Heerwaarden was de enige scheidsrechter, dus ze kon niet alle p's zien. In de tweede helft speel de de coach van 't Zwin met de Ma reis mee. daardoor ging het beter. De eindstand was 8—32, er werd nog twêe keer door R. Zijm gescoord. Op I 10 november is de tegenstander mar- mag 3. De wedstrijd zal op Texel gespeeld worden. Vrijdagavond (heden) zal in de schouwburg van Den Helder het to neelstuk „Het dagboek van Anne Frank" worden gespeeld, aanvang 20.15 uur. Dit stuk is zeer succesvol gebleken. Er wordt in opgetreden (on der regie van Jeroen Krabbé) door be kende acteurs maar ook door nieuwe lingen: Jip Wijngaarden, Wilke Durand ep Frank Rigter. Na afloop vaart een extra boot naar Texel terug. De kaar ten voor deze uitvoering (722,— Pas 65 718,— zijn uitverkocht. Mensen die kaarten hebben en het stuk om een of andere reden toch niet kunnen bezoe ken, worden verzocht zich te wenden tot het bureau culturele zaken van het raadhuis, waar zal worden getracht er anderen mee te helpen.

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 13