\i I SI et vergaan van Galjootschip „HARLINGEN" er walvisch vangst in Straat Davids Ie 's morgens 5 uren op 23 Augustus 1826 terjasclub Den Burg pen dagen over en snijtechniek pbrengst bazaar udeschild Bakkerij Timmer in Oosterend verbouwd Verkeersborden vernield Zon, maan en hoog water Kanarie in de prijzen door Kommandeur K. HOEKSTRA van Texel Vaste data Schutting gedogen aanvraag aanhouden vergunning weigeren ERlrfDAG 9 N0VEMBER 1984 TEXELSE COURANT PAGINA 15 (0ppel J. Zijm en P. Buysma werd 5 klaverjasavond eerste met 7539 n. Als tweede eindigde F. Witte Kleinveld met 7104 punten. Met score van 6929 punten werd het jl W. Maas en P. Hartog derde. T. en R. Festen eindigden als |emet 6861 punten. Vijfde werd ioppel J. Wiersma en J. Vinke punten, aalstand na 20 partijen: Islman-Fr. Bos 32930 p, J. Spaans 32456 d, Gracht-P. Kooiman 31908 Joogaard-H. Bakker 31781 ;-J. Witte /iersma-J. Vinke ioomen-W. Bakker ;»eken-J. Keijser jfiiin-H. Snoek (ermuë-M.Timmermans jondernemers-aktiviteiten^^ onderneming Hoek Loos (Hoeks ihine- en Zuurstoffabriek) uit •iedam houdt samen met Hobby- irum A. van der Vis open dagen |4 en 15 november in het gebouw de CIV op het haventerrein van jeschild. Bezoekers zullen uitvoerig ien voorgelicht over lassen en snij- in het bijzonder over het laspro- Mig/Mag. Men zal getuige zijn demonstraties lassen en snijden tbij volop gelegenheid is voor het innen van mondelinge informatie, de dagen begint het programma 14.00 uur en duurt tot 21.00 uur. worden lasinstructiefilms vertoond, een lezing (aanvang 19.00 uur op lovember) en er is gedurende beide :en een expositie van het assorti- nt autogene en electrische las- en apparatuur en een deel van het jg-0"programma van lasmechani- e-apparatuur. Beide dagen is ook mobiele werkplaats aanwezig om rituele reparaties aan lasapparatuur :e voeren. Coöperatieve Inkoopvereniging van terijbenodigdheden is depothouder Hoek Loos. Hier wordt dus het opgeslagen. De verkoop van las- aratuur en de serviceverlening is in den van Hobbycentrum Van der aan de Maricoweg in Den Burg. dit adres zal binnenkort (na het nijgen van de hinderwetvergun- een klein gasdepot worden stigd bazaar in Oudeschild voor restaura van het zeemanskerkje heeft bruto 1i72,55 opgebracht. De zusterkring kerkeraad bedanken hierbij ieder- die heeft meegewerkt om dit re- itaat te kunnen bereiken. Nog af te uit de verloting is een ontbijtla- met lotnummer 733 oranje bij N. :houten-Roeper, Loodssingel 36. In het nieuwe winkelinterieur kan alle verpakte waar in de toonbank worden uitgestald. ^jKondernemers-aktiviteiten^jj^ In de afgelopen veertien dagen is de winkel van bakkerij Timmer in Oosterend ingrijpend verbouwd. De hele ruimte werd „kaal" uitge kleed, alles ging eruit, inclusief vloer, plafond en pui. In de nieuwe opzet is de winkel toegankelijk voor rolstoelen. Dat komt goed van pas want bakker Cees Timmer viel de laatste avond van de verbou wing van een trapje. Hij brak zijn been en zal minstens zes weken in het gips moeten. De verbouwing van de winkel kwam niet voort uit behoefte aan meer ruim te, er is slechts twee vierkante meter bijgekomen. Het interieur moest echter aangepast worden aan de eisen van de keuringsdienst van waren. Zo mag niet verpakt voedsel niet bovenop de toon bank staan omdat het dan constant in contact komt met de adem van klan ten. Bovendien kon de ruimte dan ge- Op de hoek van de Bomendiek en Sommeltjesweg werden maandag 3 verkeersborden vernield en een eindje verderop nog één. De/vernielingen bestonden uit het geheel of gedeelte lijk afbreken van de palen waar de bor den aan bevestigd waren. lijk beter worden aangepast aan de brandveiligheidsvoorschriften. Het voorbereidende werk werd uitge voerd door Eelco Vermeulen. Fokko Mulder tekende voor het tegelzetten, waarbij het tegelpatroon buiten de winkel doorloopt in de eveneens ver nieuwde stoep. Voor de electriciteit en de energiezuini ge verlichting zorgde Duinker. De eni ge niet-Oosterender aannemer was Koster Interieurbouw uit Assen die voor de aankleding van de zaak zorg droeg. De vorige verbouwing van de zaak was in 1970. Twee jaar geleden werd de bakkerij geheel gemoderniseerd. De zon komt 11 november op om 7.53 uur en gaat onder om 16.54 uur. Maan: 16 nov. L.K.; 22 nov. N.M. Springtij: 11 nov.; doodtij 18 nov. Hoog water ter rede van Oudeschild: Vrijdag 9 november 8.44 en 21.08 Zaterdag 10 november 9.13 en 21.47 Zondag 11 november 9.46 en 22.15 Maandag 12 november 10.06 en 22.33 Dinsdag 13 november 10.28 en 22.47 Woensdag 14 november 11.12 en 23.20 Donderdag 15 november 11.49 en Vrijdag 16 november 0.19 en 12.23 Zaterdag 17 november 1.39 en 13.30 C. Terwindt uit Oosterend heeft op een keuring voor postuur- en kleurka- naries van de vereniging H.P.K.V. in Den Helder een eerste en tweede prijs gewonnen met zijn Japanse Hoses ka naries. Hij kreeg voor zijn dieren 90 en 91 punten. Terwindt is lid van Op Ei gen Wieken. Vrijdag 9 november De Vereniging voor Vrienden van het Paard heeft de najaarsvergadering in Rebecca in De Waal; 20.00 uur. De Sportvissersclub heeft feestavond in De Schakel in Den Burg; 20.00 uur. In dorpshuis 't Skiltje in Oudeschild is disco-avond; aanvang 20.00 uur. Zaterdag 10 november Omdat de 11e november dit jaar op zondag valt, wordt het Sint Maarten feest vanavond gehouden. De weer- en sterrenkundeclub gaat op excursie naar Amsterdam waar onder andere het NI NT wordt bezocht. Ver trek met de boot van 8.05 uur. Ook niet-leden zijn welkom. Theatergroep „Saai" geeft een extra voorstelling van „Wat drink ik nou he lemaal" in theaterkroeg De Pilaar in de Kantoorstraat, aanvang 21.00 uur. Toegang gratis. Zondag 11 november Theatergroep „Saai" speelt in theater kroeg De Pilaar in de Kantoorstraat in Den Burg het stuk „Wat drink ik nou helemaal"; toegang gratis, aanvang 20.00 uur. Maandag 12 november De Christelijke Plattelandsvrouwen hebben een vergadering met boek- ton 4 September, 's Morgens de vind N.O. doch stil en minder koud, aten nog digt bezet, doch konden Y.W. over van de top meerdere ruimte ten, en aan de lucht te zien ook wa ar, Hetwelk ons veel hoop gaf, niet voor ons behoud maar ook dat «j veel walvisch zouden vinden, doch tonden in dat water niet komen, lig- ende het ijs rondom ons geheel digt. te de middag ruimde het dok weder en ijs, wij zagen een mede een beer vrij digt bij ons kwam, doch niet :o dat wij denzelven konden vangen. ton 5 September, 's morgens stil, at luchtje oostelijk, konden niets be- angrijks doen, zaten nog digt bezet, toch er was meerdere verandering in at ijs, zoodat wij hoopten spoedig uit «zetting te geraken, Na de middag mgen wij weder naar het wrak, doch onden niets bergen dan een weinig randhout. Des avonds verbeelden wij bewesten de ruimte te kunnen ®n, zijnde het luchtje zuidelijk doch til. ton 6 September, 's morgens de *ind Z.Z.O. zittende weder digter be at, konden wij van top geen water :«n, dan achter de ijsbergen, welke «ij in groote menigte om en bij ons 'adden, wij ontdekten toen het Oost- 5r>d klaar, alsmede Buismans eiland in ''elville baai. September, 's morgens de 'ind Zuiden, zaten wij zoo digt bezet, kt wij aan uitkomst begonnen te wanhoopen, daar het zeer koud was en zoo sterk vroor, dat wij gevaar had den geheel in te vriezen. Voor de mid dag zette het ijs weder vrij wat af zoo dat het vlard, waar wij aan of in lagen een watertje had tot aan het wrak. Toen liet kapt. Duncan proberen het zelve bij hem in het dok te krijgen, dat ook gelukte, schoon het voor mij zeer aandoenlijk was. Men beproefde het wrak te ligten en provisie te bergen, doch het ging niet best, zijnde het ook nacht, staakte het tot de andere dag. Den 8 September, 'smorgens de wind Z.O. hadden een heel water bij ons vlard, dóch konden verder geen water zien. Wij begonnen weder het wrak te ligten en kregen hetzelve zoo hoog, dat wij met ijsboomen een vat brood kregen, doch geheel doornat. Voor den middag kregen wij de ankers van de boeg, zijnde drie zware en twee werpankers, de zwaarste touwen en kabeltouw voor het grootste ge deelte, en de kenterjijn geheel voorts eenige einden wand, pardoens, blok ken en brandhout. Den 9 September, 's morgens de wind Z.Z.W. harde wind en sneeuw- jagt. Kapt. Duncan beproefde het wrak van achteren te ligten, hetwelk zeer weinig was. Een kist van het scheeps volk geborgen, zittende toen het wrak met de voor- en achtersteven even bo ven water. Den 10 September, 's morgens de wind Oost met mooi weer. Hadden een watertje bij het vlard, konden van top verder geen water zien, 's mod- dags geobserveerde 74 gr. Des avonds en nacht wind ZZ.W. met vlugge koel te, doch weinig of geen verandering in het ijs. Den 11 September, 's morgens de wind Zuiden met mooi weer en weinig vorst. Des middags geobserveerde breedte 74 gr 9 mn. Na de middag heel mooi weer, vischten wij weder in het wrak, kregen twee vaten brood, geheel doornat en bedorven, een vat gort, een vat grauwe erwten en een vat duiveboonen, doornat doch kon den gebruikt worden. Tegen de avond konden wij Duivelsduin zien, naar gis sing 15 mijl van ons. Den 12 September, 's morgens de wind Z.W. met heel mooi weer. Voor de middag sloopte kapt. Duncan met neushaken en dreggen, het onderka- juitsdek er uit, om ware het mogelij kde walvlslijnen en verder loopend touwwerk uit de lijnenkamer te krijgen, kregen ook zestien lijnen en een tros loopend touwwerk van 42 draad, kon den van de victualie niet meer krijgen, des avonds en snachts stormweer, de wind hetzelfde. Den 13 September, 's morgens de Z.W. stormweer, beginnen het ijs vrij wat te persen zoodanig dat het dok waarin wij lagen vooraan begon te breken, en waren in groot gevaar het schip te verliezen, daar er drie groote ijsbergen tegne het vlard aandrongen. Wij zaagden al verder en verder in het bespreking in De Poort bij de Gerefor meerde kerk in Den Burg, aanvang 19.45 uur. Dinsdag 13 november De Overkoepeling van Vrouwenorgani saties heeft de jaarlijkse open dag in de Witte Burcht, aanvang 10.00 uur. De gemeenteraad vergadert in het raadhuis, aanvang 19.30 uur. Voor de Vrouwenbond FNV spreken de dames Vis en Wassink over het werk van Amnesty International. Om 20.00 uur in De Buureton. vlard op, hoopende dat de bergen voor ons over zouden geraken. Voor den middag iets handzamer, na de middag goed weer, liggende het ijs toen stil zonder persing. Des avonds de wind O.N.O. 's nachts hetzelfde met mooi weer van wind doch dik van sneeuw. Den 14 September, 's morgens de wind O.Z.O. met dik van sneeuw. Voor den middag de wind zuiden, 's avonds N.W. met harde koelte, zaten wij nog digt bezet, konden van top geen water zien. Des nachts donker met een ver stopte lucht. Den 15 September, 's morgens de wind W.Z.W. met goed weer en een weinig vorst, zaten wij zoo digt bezet, dat wij geen uitkomst zagen, vreezen- de het schip te moeten verlaten en op genade Gods met de sloepen te ver trekken, in welk geval wij bijna een ge- wissen dood voor oogen hadden. Des middags geobserveerde breedte 74 gr. 16 min. en zo westelijk dat wij het oostland niet konden zien, gisten 25 mijlen bewesten hetzelve te zijn. Des avonds en snachts goed weer. Den 16 September, 's morgens de wind van 't Zuiden, mooi weer met harde vorst, konden wij geen water naar het oostland zien, zijnde het Dui velsduin, naar gissing 18 mijl. Des avonds en snachts zacht weer maar dik van sneeuw. Wij hadden weder een klein water bij het vlard, waarin vele eenhoorns. Den 17 September, 's morgens de wind O.N.O. met een klein koeltje, dik van sneeuw en mist, hoopende dat die wind aanhalen zouden, en verandering geven, daar het naar onze gedachten de regte wind is of was. Alle sloepen werden gereed gemaakt, met zeilen, kompassen, provisie, enz. om des noods, het schip verliezende, ons le ven te redden en het mogelijk zijnde Lively te krijgen, zijnde eene Deensche kolonie, schoon wij dachten dat, zoo niet alle, vrij zeker de meeste althans, zulks met de dood zouden bekoopen. (wordt vervolgd) Psychologe. Spreekuur volgens af spraak: op woensdag van 14.00 - 17.00 uur, tel. (02220) 4887, het Groene Kruisgebouw, kamer A1, Witte Kruis- laan 19, Den Burg. Mevrouw drs. R. Postma. Tevens bereikbaar: tel. (02223) 234, Kotterstraat 24, Oosterend. Spreekuren college van B en W: Burgemeester Engelvaart en wethou der Zegers maandag van 10.00 tot 11.00 uur; wethouder Schilling woens dag van 8.30 tot 9.30 uur en wethou der Barendregt vrijdag van 10.00 tot 11.00 uur. Iedere woensdagavond houdt de Volksdansvereniging Texel een volksdansavond in De Wielwaal in De Waal, aanvang 20.15 uur. Nieuwe le den zijn welkom. Informatie via tele foon 02220-3565. Maatschappelijk werker Frank van Lare houdt spreekuur in d'Ouwe ULO maandags, dinsdags, woensdags en vrijdags van 8.30 - 9.30 uur en don derdags van 18.30 - 19.30 uur. Spreekuur raadsfracties: Iedere don derdag voorafgaand aan de week waa rin de raadsvergadering wordt gehou den hebben de raadsfracties van CDA, PSP, Pakt en WD spreekuur in het raadhuis, van 19.30 tot ca. 20.15 uur. leder kan daar terecht met vragen, aan- en opmerkingen, in het bijzonder over kwesties die in de raadsvergade ring aan de orde zullen komen. Texels Belang houdt dit fractiespreekuur op de maandagavond voorafgaand aan de raadsvergadering. De WAO—groep komt elke woens dag van 10.00 tot 12.00 uur bijeen in dienstencentrum De Buureton (oude St. Jan) aan de Molenstraat in Den Burg. Trombosedienst. Iedere woensdag ochtend bestaat na afspraak van 9.00 tot 10.30 uur in het Groene Kruisge bouw in Den Burg (ingang tandartsen praktijk) gelegenheid om bloed te laten prikken. Telefoon 02220-4887 (b.g.g. Geminiziekenhuis Den Helder 02230-11414). Wie niet op dit tijdstip kan komen, moet contact opnemen met het laboratorium van het Gemini ziekenhuis in Den Helder, telefoon 02230-11414, toestel 232 of 299. Men dient trombosedienstgegevens en ver zekeringspapieren (ziekenfondskaart) bij zich te hebben. Milieuklachten (over b.v. stank of la waai, bodemverontreiniging, e.d.) kun nen dag en nacht worden ingediend via telefoonnummer 023-310200. De privacy van de indieners wordt gega randeerd en elke klager krijgt antwoord. Het Natuurrecreatiecentrum is geo pend van maandag tót en met zater dag van 9.00 tot 17.00 uur. Entreeprijs f4 voor volwassenen en ƒ2,50 voor kinderen. De speel-o-theek is elke woensdag middag van 14.00 tot 16.00 uur en elke vrijdagmiddag van 15.00 tot 17.00 uur geopend in de voorspeelzaal van het dorpshuis aan de Wilhelminalaan. De Openbare Bibltiotheek aan de Drijverstaat in Den Burg is (behoudens feestdagen en andere bijzondere gele genheden) geopend op de volgende tijden: Maandag 10.00 tot 12.00 uur; dinsdag 14.30 tot 17.00 uur en 19.00 tot 21.00 uur; woensdag 14.30 tot 17.00 uur; donderdag gesloten; vrijdag 14.30 tot 17.00 uur en 19.00 tot 21.00 Begeleidingsgroep borstamputatie Den Helder en omstreken. Wie be langstelling heeft voor individuele of groepsgesprekken kan contact opne men met de kruisvereniging Den Hel der, Antwoordnummer 10, 1780 AM Den Helder, telefoon 02230-14375. Iedere eerste dinsdag van de maand kunnen leden van de diabetesvereni ging spuiten en testmateriaal kopen bij de zusters J. B. Mannessen en J. Hol, Schoorwal 45, Den Burg (tel. 02220-3242) tussen 16.00 en 19.00 uur. Bewijs van lidmaatschap meebrengen. In dringende gevallen kan telefonisch een afspraak gemaakt worden. De club Texelkoers speelt elke dins dagmiddag koersbal van 13.30 tot 15.30 uur voor mensen die al langer lie zijn. Nieuwe leden zijn welkom van 15.30 tot 17.30 uur. Gespeeld wordt in De Buureton aan de Molenstraat in Den Burg. De Texelse AA-groep (Anonieme Al coholisten) komt elke dinsdagavond van 20.00 tot 22.00 uur bijeen in De Schakel bij de Hervormde kerk in Den Burg. leder met alcoholproblemen is vrijblijvend welkom voor een of meer dere gespreksbijeenkomsten. De dam- en schaakclub En Passant komt elke maandagavond, aanvang 20.00 uur bijeen in hotel De Lindeboom. Hulp zoeken bij de Dienst Ambulante Geestelijke Gezondheidszorg in Den Helder is dag en nacht mogelijk via te lefoon 02230-15805 of 17044. Boven dien op donderdag van 14.00 tot 15.00 uur bij het bureau van de maatschap pelijk werker in d'Ouwe ULO in Den Burg, telefoon 02220-4185. Elke woensdag van 14.00 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 21.00 uur wordt in het gebouw naast de Hervormde kerk in De Cocksdorp verkoping van hand werken gehouden. Zwemmen in warm (32 graden Celsius) water is elke maandagmiddag van 14.00 tot 17.00 uur mogelijk in het overdekte bad van appartementenhotel Tubantia aan de Pontweg. Kosten f8— per bezoek. Postzegelvereniging „de Postzegel- beurs" heeft iedere tweede donder dagavond van de maand een ruilavond in De Witte Burcht om 20.00 uur. Het CDA-vrouwenberaad komt elke eerste woensdag van de maand behalve in december bijeen bij mevrouw T. Witte, Bernhardlaan 82, Den Burg. De bijeenkomsten beginnen om 9.30 uur. HOU REKE De heer C. G. A. Paagman zag zijn bouwaanvraag voor een schuur en een schutting bij zijn woning in de Mars beantwoord met het volgende, bijna poëtische, ambtelijke stijlbloempje: Schutting gedogen, aanvraag aanhouden, vergunning weigeren. Paagman wil een schutting van 1.80 hoog en een berging bij zijn woning aan de Buytengors bou wen. Het bovenstaande besluit van het college, dat overigens nog naar de raad moet, wil zeggen dat er een ,,gedoogregeling" voor der gelijke schuttingen is, zodat daar geen vergunning voor aange vraagd hoeft te worden. De berging is echter strijdig met een beleidsvoornemen van burge meester en wethouders. Hoewel bij woningen van dit type in be ginsel plaatsingruimte voor een los schuurtje wordt geboden mag dat toch niet. Dat moet formeel gere geld zijn in een uitwerkingsplan" voor dit gebied, maar dat plan is er nog niet. Vandaar dat de aan vraag wordt aangehouden tot het uitwerkingsplan van kracht is ge worden. Daarna wordt de vergun- ning geweigerd. Iedere zaterdagochtend haalt Scou ting Texel in Den Burg oud papier, lompen en oude schoenen op. De mensen worden verzocht deze spullen vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, zodat ze vlot kunnen worden ingela den. Komende zaterdag wordt het ou de papier etc. opgehaald in de volgen de straten: De Zes, Jonkerstraat, Willem van Beierenstraat, Boogerd, Schoon oordsingel, Witte Kruislaan, Wagemakerstraat. De Koog Zaterdag wordt vanaf 10.00 uur oud papier opgehaald in De Koog en direk- te omgeving. Dit gebeurt iedere twee de zaterdag van de maand.

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 15