„Ouders moeten niet meteen agressief reageren als dronken thuiskomt' je Pznfatnoat SSrSSSSSsSK Gevarieerd gezelschap in discussie over alcohol Politiek café ƒ995,- VERVOLG VAN FWG.l Juttersrit Verleende bouwvergunningen Omgaan met alcohol Martin Tromp VOOR DIT GELD KUNT U NOOIT ONZE KWALITEIT SNERT ZELF MAKEN PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 9 NOVEMBER „Ouders moeten niet meteen agressief reageren als je dron ken thuiskomt. Dat schelden dringt dan toch niet tot je door. Ze laten 20 hun angst zien en als je wilt kun je daar mis bruik van maken door een volgende keer weer bezopen aan te komen zeilen. Dan ga je ze gewoon pesten." Een eerlijke mening over jongeren die teveel alcohol drinken, die dinsdagavond werd geuit door de 16-jarige Natascha Hornby in de discussieavond over omgaan met alcohol. Voor een goed gevulde Lindeboomzaal kwamen diverse „deskundi gen" aan het woord over gebruik en misbruik van dit genotmiddel. Het woord genotmiddel kwam overigens niet vaak over de lippen van de forumleden. De meesten hielden het op een drug maar hoe men daar het beste mee om zou moeten springen bleef een vraagteken. Toch werd één ding, tussen alle algemene gesprekken door, heel duidelijk. Een ex- verslaafde Texelse vrouw zei het zo: „Je kunt allerlei proble men verzinnen waarom je teveel drinkt, of waarom je drinkt. De oorzaak moet je altijd bij jezelf zoeken. Geen beschuldi gende vingers naar anderen, s.v.p." 60% van ,,zijn" bewoners van de afge lopen vijf jaar het nu goed maakt. 25% heeft nog een andere behande ling gevolgd en de resterende groep „kwakkelt nog door." De vraag wanneer men zichzelf alco holist mag moeten werd door Delsing beantwoord met de definitie van de gezondheidsraad: als men geestelijk en lichamelijk afhankelijk is van alcohol en sociaal in de problemen komt door de drank. Dokter Leo Barnard had een andere benadering: „Ik ben verslaafd aan datgene waar ik niet buiten kan zonder beroerd te worden" waarna de onder jongeren ter sprake. Van Lingen was het opgevallen dat de enquete onder scholieren vooral had aange toond dat meisjes al op zeer jonge leeftijd drinken, in tegenstelling tot jongens van 12 en 13 jaar. De jongens halen die „schade" overigens later weer in. Ongerust Hans Wendrich wist niet of veel ou ders ongerust waren over de enquete- uitslag. „Het hangt ervan af hoe je in je gezin omgaat met alcohol. Wij drin ken thuis bij het eten vaak een glas wijn, maar er wordt ook over gepraat in die zin dat ik mijn kinderen probeer duidelijk te maken dat ze zelf verant woordelijk ziin vnnr hun npHran r»r»Iz Met die beschuldigende vingers viel het overigens dinsdagavond nogal mee. Zowel de zaal als het gevarieerde forum waren doordron gen van het feit dat het alcoholge bruik in onze maatschappij niet voor niets steeds vaker een pro bleem wordt genoemd. En voor problemen zijn dikwijls geen pas klare oplossingen te bedenken. Dat was de bedoeling ook niet van de organisatie die de themaweek or ganiseerde. Het praten over het probleem mocht een doel op zich zijn om de mensen te laten naden ken over hun omgang met hun al cohol. Dat nadenken leverde in de Lindeboom nuttige discussies op. De kundige .forumleidster Rennie ten Have had de discussie in drie thema's geknipt en in even zoveel ronden werd gesproken met betrokkenen en ook bij na constant' met mensen in de zaal die vragen of visies naar voren brachten. Na het spelen van een gedeelte uit het stuk „Wat drink ik nou helemaal?" door het UDl-kwartet werd gepraat met verslaafden en hulpverleners van De Nieuwe Skuul. Eén van hen legde uit dat hij verslaafd was door „een leefprobleem." „Ik was bang, ik had faalangst en was onzeker en doodon gelukkig. De alcohol was daarvoor een goed oplosmiddel." Hulpverlener André Delsing vertelde dat de keuze voor verslaafden een kwestie van leven of dood is. Versla ving is een langzaam proces maar uit eindelijk moet men kiezen voor stop pen met drank of dooddrinken. „Een klein percentage haakt af en wil stop pen. De overgrote meerderheid gaat dood aan de drank al dan niet in een psychiatrische inrichting". Er zijn in Nederland 5 a 6000 chronische alcoho listen en volgens Delsing kan hen niet de schuld van die verslaving in de schoenen worden geschoven. „Ze mnüton haf- tA/of br^ronZZTongsren"7 diSCUSS'e met Rennie ten ^chts) over alcoholge- kunt niet zeggen een alcoholist is la biel en zuipt daarom maar. Niemand op de wereld weet waarom meneer A drinkt en alcoholist wordt en meneer B die evenveel drinkt niet verslaafd raakt." Niet ontkend werd dat het drin ken een reactie op de maatschappij kan zijn en Delsing vertelde dat er wel enkele algemene mede-oorzaken voor alcoholmisbruik waren te nemen, zoals een grote jeugdwerkloosheid en veel echtscheidingen. Fridt Blanken bestreed de mening van Delsing dat het „verdwijnen van gezellige gezin nen" ook een oorzaak was. „Kinderen uit gebroken gezinnen of samenle vingsvormen komen niet vaker in pro blemen dan kinderen uit de zogenaam de hoekstenen van de samenleving. Onderzoek heeft dat aangetoond", al dus Blanken. Kwakkelen Ook werd door de bewoners van de Skuul uitgelegd dat zij bezig waren zich voor te bereiden op terugkeer in de maatschappij en dat ze op Texel op kleine schaal die maatschappij in de Jellinekafdeling probeerden na te boot sen. Een behandeling op Texel duurt doorgaans drie tot zes maanden en volgens de maatschappelijk werkster van de Skuul hoeft bijna nooit gezegd te worden dat de bewoners na die. pe riode moeten vertrekken. „Ze zijn er dan zelf aan toe om terug te keren in de grote wereld." Op de vraag of veel bewoners later weer terugkwamen om dat het niet was gelukt van de alcohol af te blijven antwoordde Delsing dat arts opmerkte dat hij bijvoorbeeld ver slaafd was aan frisse lucht, zeker in een zaal vol met rokende mensen. Freek Veldwisch had als principieel niet drinker („ik ben dus van de be faamde blauwe knoop") gemerkt dat hij opdringering benaderd kon worden door mensen die hem persé aan de drank wilden hebben. Incasseren „Ze blijven maar zeuren of je echt geen borreltje wilt", aldus Veldwisch die de indruk had dat vooral de maat schappij er voor zorgde dat ex- verslaafden toch weer over de streep werden gehaald door kennissen. Een bewoner van de Skuul was het niet met Veldwisch eens. „Natuurlijk maakt je omgeving het je wel lastig maar de maatschappij verander je toch niet. Die is ingesteld op alcohol. Je moet jezelf veranderen. Jij zegt ja of nee. Als je stopt met drinken moet je gewoon veel kunnen incasseren, an ders wordt 't niks." Na een uitleg over de mogelijkheden en bedoelingen van de anonieme alco- holistengroep op Texel (waarbij werd opgemerkt dat de deelnemers van die groep niet zo anoniem zijn in deze kleine gemeente en dat dat een extra handicap is om de AA te bezoeken) en de gespreksgroep voor partners van verslaafden, kwam in een ander fo rum, bestaande uit de scholieren Nata scha Hornby en Tom Keijser en de ou derraadvertegenwoordigers van het LBO en RSG, Teake van Lingen en Hans Wendrich, het alcoholgebruik wat betreft alcohol." Wendrich vertel de zijn 17-jarige zoon een keer dronken in het toilet te hebben aangetroffen. „Dan ga je niet schelden. Hij mocht zelf zijn troep opruimen en de volgen de dag gezellig met mij spitten in de tuin. Dan praat je er over." De voorzit ter van de ouderraad zei dat dit één keer was voorgekomen. Hij wist niet wat ouders het beste konden doen als dronkenschap een regelmatige factor bij nachtelijke thuiskomst van het kroost was. Wendrich: „Eén keer dronken thuis komen vind ik niet erg. Je moet dronkenschap kennen als je het later wilt voorkomen." Volgens Tom Keijser was huisarrest bij dronken schap een paardenmiddel. „Je blijft vier weken thuis en gaat dan weer door waar je gebleven was." Een ken nis van Natascha deed vanuit de zaal de suggestie dat ouders dan het zak geld maar moesten inhouden. Nata scha: „Jongens, jullie weten net zo goed als ik dat ik een tijdje geen zak geld had, maar ik leed geen dorst." Joggen Op de vraag of jongeren die geen al cohol drinken niet meer meetelden meenden Tom Keijser en Eddy Stieke- ma, eigenaar van dancing Question, dat dit steeds minder het geval is. Stiekema: „Dat wordt minder. Je merkt een grotere toleratie onder el kaar." Toehoorder Gijs Keijser zei dat dit ook kwam omdat de jeugd groten deels in de ban is van de „fitness- en joggingrage". „Bij dat lekker gezond doen en er goed uitzien past geen al- Dat betekent dat het voor de volgende goepkoper is om erin te stappen. We hebben het hier over een commercieel opgezet bedrijf, de verantwoordelijk heid ligt dus bij de financiers." Schilling lichtte de positie van De Lin deboom vanuit planologische hoek toe: „Wij hebben daar een „postze- gel"bestemming voor gemaakt, dat het huidige gebruik min of meer vast legt. Er kan dus geen grote super markt of zo in het pand gevestigd worden, zodat de 1,3 miljoen gemeen tegeld niet echt weggegooid is." Omroep Jan Brandenburg vroeg zich af waar om de Lokale Omroep niet in de be groting wordt genoemd terwijl het ver werkelijken van die voorziening toch in het collegeprogramma is opgenomen. Medewerkers van de lokale omroep waren woensdagavond in De Twaalf Balcken bezig met het verzorgen van een directe uitzending van de discussie via het Lichtboei-net. Het was dan ook niet zo verwonderlijk dat diverse mensen op de ketting sprongen toen Van der Meer zijn gebrek aan vertrou wen in de omroep uitsprak. Het raadslid bleek nog nooit een program ma van de omroep beluisterd te hebben. De meeste raadsleden stonden echter wel positief tegenover het initiatief, maar ze hadden moeite met de eerste I subsidieaanvraag, waarop gelijk een bedrag van f250.000,— was ingevuld. Hans Oosterhof vertolkte de mening van de medewerkers: „Zoveel is echt niet nodig, het is volstrekt begrijpelijk dat die aanvraag direct weer door de achterdeur van het raadhuis naar bui ten is verwezen. Toch is er een groep vrijwilligers sinds de cursus al een half jaar bezig elke zaterdag een actualitei tenprogramma te maken en nu worden er ook live-uitzendingen op locatie ge maakt. Waar baseert Van der Meer zich eigenlijk op, zijn bezwaren gelden bijvoorbeeld net zo goed voor de over dekte manege. Misschien speelt hem nog enigszins een Vara-syndroom door het hoofd.?" Van der Meer wees erop dat voor het maken van radio hooggekwalificeerde mensen nodig zijn en dat vrijwilligers het op de lange duur niet volhouden. Oosterhof weerlegde dat door te wij zen op de Lichtboei die al jaren ach tereen elke avond een uitzending van een uur verzorgt. Roelie Bakker, ook medewerkster van de omroep, wees op de mogelijkheid om hier werkloze jongeren met behoud van uitkering in te schakelen. Tact Die eerste subsidieaanvraag bleek ook bij de andere gemeentebestuurders verkeerd te zijn gevallen. Schilling: „Dat werd inderdaad direct afgewe zen. Laten we zeggen dat die aan vraag niet zo tactvol was opgesteld. Bovendien heeft de minister nog niet beslist over de zendmachtiging." Dirk Terpstra liet voor de omroep nog het meest positieve geluid horen. Hij vroeg om een overzicht van de kosten die de omroep moet maken om van start te kunnen gaan. Fietspad Willem Bakker gebruikte de pu- blieksmicrofoon voor het slaken van een hartekreet: „Er zijn nu plannen om een fietspad langs de Westerweg te leggen. Dat kan leuk zijn voor toe risten maar er fietsen het hele jaar door schoolkinderen langs de Hoorn- derweg naar Den Burg en over een tijdje zijn mijn kinderen daar ook bij. De veiligheid van die kinderen is toch het grootste belang? Waarom kan dat fietspad dan niet worden verplaatst, het zou nog korter zijn ook." Ate Rienstra beaamde dat maar hij vertelde dat het fietspad langs de Westerweg toch goedkoper uit zou komen omdat daar al ruimte is vrijgehouden langs de weg, terwijl bij de Hoornderweg vrij veel grond nog aangekocht en anders ingericht zou moeten worden. Joop Groen besloot de avond met de constatering dat de nog niet voor de helft gevulde zaal blijkbaar te maken heeft gehad met concurrentie van voetbal op de tv. De Blijde Rijders houden zondag de traditionele juttersrit waarbij een stuk over strand gereden wordt. Iedere aan spanning is van harte welkom en dat geldt ook voor ruiters. Tevens is er plaats voor passagiers die mee willen. De start is om 12.00 uur op het par keerterrein aan de Emmalaan. Bij twij felachtig weer kan A. Kikkert vertellen of het doorgaat, tel. 02220-2825. Burgemeester en wethouders hebben aan de volgende personen en instan ties bouwvergunning verleend: L. Wit te, Polderweg 10, De Waal, voor het bouwen van een loods/werkplaats; J. Koomen, voor het vernieuwen van een woonhuis aan Pontweg 99 te Den Burg; K.J. Veenbaas, voor het bouwen van een mothok aan Schilderweg 254 te Oudeschild; R. Veenstra, Pontweg 137, Den Burg, voor het bouwen van een schuur; MAB-club Texel, voor het bouwen van een clubhuis aan Hoofd weg 35 te De Cocksdorp; M.P. van de Wetering, voor het bouwen van een pension aan Warmoesstraat 22 te Den Burg; R. Hennicken, Duitsland voor het bouwen van een bijkeuken aan De Ruyterstraat 109, Oudeschild; Melkunie Holland, voor het verbouwen van een dubbel woonhuis tot één, aan Schil derweg te Oudeschild; J. Bakker, Schilderend 15, Den Burg, voor het plaatsen van een dakkapel; PEN, Bloe- mendaal voor het verbouwen van een kantoor aan Schilderend 70 te Den Burg; C.J. Koning, Oost 82, Ooste rend, voor het plaatsen van een paar denstal; R.J. Verhoeve, Pontweg 185, De Koog voor het gedeeltelijk vergro ten van een recreatieve bungalow; K. Tjepkema, Laagwaalderweg 21, Oude schild voor het uitbreiden van een schuur/stal. 31 oktober - 7 november 1984 cohol." De vraag van Rennie ten Havi hoe het toch komt dat mensen alcofo blijven drinken ondanks het feit dat het eerste glas als smerig wordt erva ren kon niet worden beantwoord, Gijs Keijser: „Je vindt het niet lekker maai je moet want je wilt een grote jongen zijn." Dat bracht dokter Barnard tot A uitspraak dat de ellende in feite al be- gint als ouders een peuter manen tot het eten van een groente die het kind niet lust omdat de peuter „dan een grote jongen wordt." Op de stelling dat ouders kunnen proberen hun kin deren al jong met alcohol te leren om- gaan hanteerde de arts dezelfde uit spraak. „Als ze er aan toe zijn merk het wel. Je kunt een kind van 12gee bier voorzetten met de opmerking dal hij of zij hier maar aan moet wennen.' Advocaat Die opmerking bracht Freek Veldwiscfi in het geweer. Hij vertelde dat één van zijn kinderen hem recent had verweter dat hij haar niet had geleerd met alc^ hol om te gaan. „Zo'n verwijt doet m niets. Ik zag laatst mijn kleinkind van zes met een glas advocaat lopen. Dat doet me wel wat. Daar krijg ik kippe- vel van." Veldwisch zei dat als zijn kinderen lata toch verslaafd zouden worden aan eet of ander drug hij zichzelf geerTvèrwij-' ten hoefde te maken omdat deze mid delen nooit in het ouderlijk huis waren gebruikt. Antoon Goes had een tegen overgestelde mening. „Ik gebruik geei hard-drugs en als mijn dochter daar li ter aan verslaafd raakt hoef ik mezelf André Delsing ..verslaafden zijn niet labiel.... niets te verwijten, want ik had het ni in huis. Als ik het wel gebruikte hoef de ik mezelf ook niets te verwijten. Verslaving ligt aan de persoon zeifin die zin dat men een uitvlucht zoekt voor wat dan ook." Een vrouw uit de zaal vertelde dat in haar omgeving al coholisme voorkwam en dat ze die el lende in haar jeugd had aanschouwd „Daar heb ik juist veel van ge Vooral hoe het niet moet." Fred Jan sen dacht dat het er niet zoveel toe deed. Hij had in het forum een ver slaafde gehoord die zijn eerste borrel als kind nam op zijn kamertje. „De jongen vergat op dat moment alles. viel kennelijk iets te verwerken, iets te vergeten. Dat is het probleem. Daar moet je geen alcohol voor nemen." Derden belanghebbenden kunnen te gen deze beschikkingen ingevolge de Wet Administratieve Rechtspraak Over heidsbeschikkingen een bezwaarschrift indienen. Nadere informatie hierover te verkrijgen bij de gemeentesecretari afdeling R.O.V., kamer 205. Novemberaanbieding 1 staande klok notenhout, hoogte 215 cm., van ƒ1595,— Juwelier Afgezien nog van al het werk als u het toch zou proberen. Een hele liter snert vol spek en worst voor maar f4,25. NEEM EEN PAN mee en zolang de voorraad strekt, scheppen wij erwtensoep van de „allerbeste restaurantkwaliteit". SNACKBAR KWALITEIT UIT EIGEN KEUKEN.

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 2