int komt tien nin uten eerder Hoek Loos geeft op 14enl5 november opening van zaken... Welkom op onze open dagen in Oudeschild (Texel) Proefvaart TX 2 Buteriggel-sociëteit na twintig jaar bijeen Doorgereden Gouden FNV jubilaris Wenskaarten en zegels in het postkantoor hoek loos SDAG 13 NOVEMBER 1984 TEXELSE COURANT PAGINA b Erik en Cor Vonk hijsen de ,,Willem"-wimpel nauwelijks aangetast te zijn. Commercieel-technisch directeur Aart Maaskant zei in zijn overdrachtspraatje: ,,We kunnen elkaar recht in de ogen zien. Ondanks die storm die we heb ben beleefd is het vertrouwen dat de firma Vonk ons heeft gegeven, niet beschaamd. We zaten aan de grond maar we zijn vlotgetrokken." Opschieten Omdat men vergeten was de Maaskant-wimpel mee te nemen (zo dat deze niet kon worden gestreken) bestond de overdrachtsdaad uit het overhandigen van de certificaten van- het schip. Schipper Wim Vonk ant woordde op zijn eigen wijze: ,,Hardstikke mooi dat er zoveel volk aan boord is. We spreken mekaar straks nog wel. En nu naar de haven, anders kunnen we er niet meer in." De „Willem"vlag werd gehesen door de zondag 12 jaar geworden Erik Vonk (oudste zoon van de schipper) en de 1-jarige Cor Vonk, zoontje van schip per Adrie Vonk van de andere kotter van de firma Vonk, de TX 1. De waarschuwing van schipper Vonk over de toegankelijkheid van de haven bleek even later profetisch te zijn ge weest. Het schip raakte namelijk even aan de grond, maar kon gelukkig snel weer vlotkomen en vervolgens zonder belemmeringen opnieuw naar binnen varen. De vaargeul naar de haven is tamelijk smal en verzandt na elke bag- gerbeurt weer vrij snel. Telkens ont staat vlak voor de havenmond een bank waar de dieper stekende kotters terdege rekening mee moeten houden. De enige afdoende maatregel is de bouw van langere havenhoofden, maar dat is voorlopig niet te verwezenlijken. Eigen gezicht Tijdens de receptie in het Havenrestau rant van 't Horntje vertelde de direc- teur A. Timmerman van Maaskant dat de werf ondanks de nauwe betrekkin gen met Damen het eigen gezicht zal behouden. Dat „eigen gezicht" en de daaraan verbonden faam en kring van relaties was voor Damen zelfs één van de belangrijkste redenen om de proble men van het bedrijf te helpen oplossen. Timmerman noemde wat cijfers om aan te geven welke belangen zijn ge moeid met de Nederlandse visserij, waarbij hij in het bijzonder doelde op de kleine individuele bedrijven die naar verhouding zeer veel investeren en daardoor de werven en de daarmee verband houdende indirecte werkgele genheid in stand houden. Het totaal geïnvesteerde vermogen van de visserij en de toeleveringsbedrijven loopt in de miljarden. Stagnatie dreigt daar als ge volg van maatregelen als quotering, in vesteringsstop, e.d. en het feit dat het rijkelijk lang duurt voordat de aard van deze maatregelen bekend wordt. Op dit moment weet de visserij bijv. nog steeds niet waarmee zij het komende jaar te maken krijgt, wat een afwach tende houding heeft veroorzaakt. Tim merman deed een hartstochtelijk be roep op ministeries en andere instan ties om zich dat te realiseren en het toonaangevende karakter van de Ne derlandse visserij in stand te houden. „Wij wensen onze bewindslieden veel inzicht en overtuigingskracht in het overleg met de andere partnerlanden." Timmerman liet de heren Vonk vervol gens de overdrachtsverklaring tekenen en overhandigde als geschenk een videorecorder. Voorzitter Bert Weijdt van de visserij vereniging DETV liet weten dat de fe deratievoorzitter Ben Daalder niet van de partij kon zijn omdat hij in verband met dringende visserijaangelegenheden elders actief moest zijn. Weijdt sprak zijn bewondering uit voor de nieuwe TX 2 en constateerde dat aan het schip in ieder geval niet te zien is dat er tijdens de bouw donkere wolken zijn geweest. Hoopvol vond hij dat de bouw van het casco in Polen heeft plaatsgevonden, dus achter het ijzeren gordijn. Hij vond het een vorm van goede samenwerking tussen oost en west. Met de TX 2 kunnen meerdere vormen van visserij worden beoefend en Weijdt vond die veelzijdigheid een basis voor goede bedrijfsvoering. Spre ker wees ook nog op het grote belang van eensgezindheid onder de Neder landse vissers en toonde zich tevreden over het op handen zijnde samengaan van de „federatie" en de Nederlandse Vissersbond. De directeur van de gemeentelijke Vis- afslag van Den Helder maakte duidelijk dat ook zijn bedrijf belang heeft bij nieuwe kotters en bij de hogere vangsten die deze bij de afslag in Den Helder afleveren. Het gemeentebestuur van Den Helder voelt zich daarom zeer betrokken bij de op Den Helder geo riënteerde visserij. Hij overhandigde als geschenk een klok en wenste de firma Vonk goede besommingen in de ko mende, misschien moeilijke tijden. De heer C.P. Harting van de Dienst- kring Texel van Rijkswaterstaat wenste de opvarenden van de Tx 2 nog liever een gelukkige thuiskomst dan een be houden vaart toe. Doelend op het feit dat de kotter bij het binnenlopen aan- de grond had gezeten, merkte hij op dat het ongelukkig trof dat de proef vaart plaatshad, vlak voordat de haven opnieuw aan een baggerbeurt toe is.... Verder werd het woord gevoerd door Jan van der Vis Azn. die zijn collega Vonk in het verleden veel nuttige ad viezen heeft gegeven, terwijl Van der Vis ook het nodige leerde van Vonk. Van der Vis had Cor Vonk aangeraden de nieuwe kotter bij Maaskant te laten bouwen. „Ik voelde me daarom wel een beetje bezwaard toen daar moei lijkheden waren." Het was gelukkig al lemaal goed gekomen. Van der Vis overhandigde als geschenk een gradenmeter. Namens de bemanning sprak Cor de Wolf, die al 30 jaar bij het bedrijf werkzaam is. Hij overhandigde twee tekeningen met maten en andere Op tweede kerstdag 1964 werd in de Buteriggel in De Koog be gonnen met dansavonden die alleen voor leden toegankelijk waren. Deze „Buteriggel- sociëteit" heeft enkele jaren bestaan en organiseerde twee tot drie avonden per seizoen. De sociëteit voorzag in een be hoefte want de uitgaansmoge lijkheden waren toendertijd beperkt. De Buteriggel-sociëteit telde zo'n 130 leden van 20 tot 30 jaar. Het bestuur (Gerda Grisnigt, André Bakker, Gerda Ran, Kees Witte, Jacky de Koning en Jan Beerling) hanteerde het besloten karakter om de mogelijkheid te hebben om elementen die de sfeer zouden kunnen verknoeien buiten de deur te houden. Dat heeft wel eens kritiek uit gelokt en de mening doen postvatten dat de Buteriggelsociëteit een „elite club" was. Dat was echter beslist niet het geval. De bezoekers van de avond waren wel netjes gekleed: de heren in pak met stropdas en de dames soms in het lang. Zo heel bijzonder was dat niet in die tijd en in die zaal. De toen malige eigenaar J. Jellema verlangde ook in de openbare exploitatieuren dat zijn klanten in burgerpak met stropdas gekleed gingen. Hij maakte geen uit zondering op die regel en dat had op een gegeven moment de consequen ties dat twee keurig geüniformeerde officieren van De Mok werden gewei gerd, een incident dat de landelijke pers haalde! Twintig jaar na de oprichting heeft een aantal ex-leden van de socië teit het plan opgevat om zoveel mogelijk leden van destijds nog een keer bij elkaar te brengen door middel van een reünie die in de zelfde Buteriggel zal worden ge houden op een nog nader te bepa len zaterdagavond in februari. De oud-leden kunnen dit bericht in de krant als uitnodiging beschouwen. Als ze willen komen, worden ze verzocht zich op fe geven bij een der contact personen: Ineke Reitsma (telefoon 02220-3539); Leo Boekei (telefoon 02720-3412) of Jan Beerling (telefoon 02220-3515). Zeker een kwart van de leden van destijds is inmiddels naar het vasteland verhuisd; zij zullen via familie en andere relaties worden op gespoord en persoonlijk worden uitgenodigd. Zaterdagavond werden de bewoners van de Oesterstraat in Oosterend op geschrikt door klappen en gierende banden. Kennelijk was iemand tegen meerdere van de hier staande paaltjes gereden. De veroorzaker was echter verdwenen. De politie nam sporen op en stelde een onderzoek in. Gisteroch tend kwam een Oosterender in het po litiebureau vertellen dat zijn zoon de dader was geweest. gegevens. Teun de Visser, huisvriend van de fa milie Vonk, kwam ook zijn gelukwen sen aanbieden. Hij sprak er zijn vreug de over uit dat de oude Willem van der Vis deze dag nog heeft mogen meemaken. De echtgenote van schip per Arie Vonk van de TX 1 bood sa men met Kees Vonk een collectie fo to's aan van alle kotters die het bedrijf tot dusver in gebruik heeft gehad. Wethouder Klaas Barendregt sprak na mens de gemeente Texel, gevolg door Tine en Jan Vonk en werfdirecteur Aart Maaskant. Willem Vonk tenslotte bracht dank aan allen. De 69-jarige heer J. van Dorp uit Eierland heeft vrijdag de gouden FNV-speld met robijn ontvangen wegens het 50-jarig lidmaatschap van de industriebond. Het ereblijk werd hem overhandigd door dis trictsbestuurder Willi Wemmers, die in zijn toespraakje in de huiska mer van de familie Van Dorp het trouwe lidmaatschap als voorbeeld stelde voor veel anderen. De huidi ge tijd lijkt in veel opzichten op de periode waarin Van Dorp zich als lid aanmeldde. Het is dringend noodzakelijk dat de vakbond een sterke vuist kan maken en dat dus zoveel mogelijk werknemers geor ganiseerd zijn om te voorkomen dat de rekening die hen door de crisisomstandigheden wordt gepre senteerd te hoog is. emmers benadrukte daarbij dat de den niet alleen oog moeten hebben voor bondsinspanningen die op korte rmijn tot resultaten leiden, maar wat verder moeten kijken. Het streven van de bond is voor een deel gericht op het behouden van van de sterk verbe terde rechtspositie die de werknemers sedert de jaren dertig hebben opge- Bestuurder Willi Wemmers van het district Velzen van de industriebond FNV voorziet Jan van Dorp van de gouden speld met robijn. bouwd. Het is daarom te betreuren dat zoveel mensen de laatste jaren hun or ganisatie de rug toe hebben gekeerd. Dat laatste geldt dus duidelijk niet voor Van Dorp die destijds werkzaam was als fabrieksarbeider in zijn geboor teplaats Vlaardingen, daar lid van de bond werd en er sindsdien zelfs niet aan heeft gedacht om ooit te bedan ken. „Vijftig jaar bondslid dat is niet niks. Dat is langer dan ik oud ben", al dus districtsbestuurder Wemmers, die niet alleen de speld met robijn over handigde maar ook bloemen, een che que van f250,— en een portefeuille. Jan van Dorp woont sinds 1949 op Texel waar hij tal van werknemers heeft gekend. De aard van het werk maakte hem niet zoveel uit, als hij maar werkte. „Ik ben nooit werkloos geweest", vertelt hij trots en voegt er lachend aan toe dat minister Ruding hem vast wel een beste vent zal vin den. Van Dorp werkte op Texel in de landbouw, onder andere bij Van Strien en L. Stroo, maar ook bij het loonbe drijf van Van Strien, Grisnigt en Witte, de aannemers De Vries en Van de Wiel, de Bataafse Aanneming Maat schappij (bij de bouw van het NIOZ en het RIVO in 't Horntje), bij Van Wij nen, Nelis en de scheepswerf van Vis ser in Den Helder. Hij heeft totaal 14 jaar in de marinestad gewerkt. Om ge zondheidsredenen moest daar 10 jaar geleden een eind aan komen en raakte hij in de WAO. it Nicolaas zet zaterdag a.s. om 40 uur voet aan wal in Oude- hild. Dat is dus iets vroeger dan andere jaren. Een ander verschil dat de goedheiligman deze keer ibruik maakt van de kotter TX 94 üvontuur" van Boersen, omdat kotter van W. Boom naar Enge- nd is verkocht en zijn nieuwe op- ilger nog niet klaar is. Voor de stgaat het er bij aankomst en in- cht ongeveer toe als in vorige ren. i intocht wordt weer georganiseerd jor de winkeliersvereniging Den irg, samen met de dorpscommissie. aankomst wordt Sint Nicolaas op haven verwelkomd door het stuur en gedurende ongeveer een df uur zal de hoge bezoeker op het iventerrein vertoeven om de ken- imaking met de daar verzamelde kin- iren te hernieuwen. Ti kwart over twee stappen Sint en n zwarte medewerkers in een taxi en ten zich naar het Schilderend („Heli- in Den Burg rijden, waar om half ie de rondgang begint. De stoet ordt voorafgegaan door het Kon. jxels Fanfare en bestaat verder uit de Ford van Jan Geus die de voorraad epernoten meevoert, Sint Nicolaas iet paard en verzorger, een groep rui ns en een landauer met het bestuur, let tijdschema is zo krap dat het on- logelijk is voor kinderen en ouders n alle onderdelen mee te maken, fie de aankomst op de haven wil en, kan het beste direct daarop naar e zaal van Azië of (de wat oudere nderen) naar de aula van de Rijks cholengemeenschap gaan. Route ij de rondgang wordt de volgende jute genomen: Schilderend, We- erstraat, Stenenplaats, Waalderstraat, urgerhoutstraat, Kogerstraat, Jon- irstraat, Beatrixlaan, Gasthuisstraat. 1/isselFanfare loopt door, Margaretha iinclair staat opgesteld in de Hollewal oor de hoofdingang verpleeghuis en eemt over voor de rest van de rit: lollewal. Lijnbaan, De Zes, Ko gerstraat, Stenenplaats, Weverstraat, Parkstraat, Doorbraak, Warmoesstraat, Gravenstraat, Hogerstraat, Stenen plaats, Binnenburg, Groeneplaats. Vanaf 14.40 uur is de zaal van Azië open, waar de kleuters worden bezig gehouden met muziek van Jan Lub bers en vanaf 14.50 uur met poppen kast. Even na half vier komen Sint en Pieten hier aan. De oudere kinderen (klassen 1, 2 en 3 van de lagere school) zijn vanaf 14.15 uur welkom in de aula van de Rijks scholengemeenschap, waar Betty Bak ker voor muziek zorgt en waar om 14.45 uur een programma van start gaat met optreden van clowns. De au la is voor dit doel ingehuurd omdat de Lindeboom niet beschikbaar is. De schoolleiding van de RSG heeft vrij strenge voorwaarden gesteld aan het gebruik van de zaal en de winkeliersve reniging wil via de ouders dan ook een beroep op de kinderen doen om ge bouw en inrichting met zorg te behan delen. Even na half vier arriveren de Pieten in de aula en om tien voor vier komt Sint Nicolaas die zal worden toe gesproken door de burgemeester en door voorzitter E. Momberg van de dorpscommissie. Natuurlijk zal Sint Ni colaas zelf ook het een en ander zeggen. Ingaand woensdag staat in het post kantoor van Den Burg weer de kraam waar wenskaarten en zegels van het comité kinderzegels te koop zijn. Dit verkooppunt wordt weer „bemand" door vrijwilligsters die ook deze keer weer een ruime keus aan fraaie ont werpen kunnen bieden. Zoals bekend komt de opbrengst van de actie ten goede van tal van belangrijke kinder projecten. Mogelijk voelen kopers en koopster zich gestimuleerd door het feit dat het comité kinderzegels on langs een groot bedrag beschikbaar stelde voor het „Tesselhuus", het va kantiehuis voor gehandicapten in De Koog. HoekLoos loopt voorop De open dagen worden gehouden op het adres van de Coöp. Inkoopvereniging van Oók in voorlichting! Visserijbenodigdheden (C.I.V.), Haven 15,1792 AE Oudeschild. Tel. 02220-2771. Met know-how van las- en snijtechniek kunt u in de praktijk véél geld verdienen. En die know-how bieden wij u aan! Meer dan 75 jaar ervaring in gassen en apparatuur van HoekLoos staat op 14 en 15 november gratis tot uw beschikking, bij ons depot "Coöp. Inkoopvereniging van Visserijbenodigdheden" (C.I.V.), dat samen met Hobbycentrum A. v.d. Vis in Oudeschild open dagen houdt. U bent op deze open dagen van harte welkom tussen 14.00- 21.00 uur. Naast het demonstratie- en informatieprogramma houdt onze Las- en Snij-adviesgroep op 14 november om 19.00 uur een boeiende lezing over beschermgaslastechnieken, met vertoning van high-speed filmopnames. Bovendien staat op beide dagen een mobiele werkplaats klaar voor het uitvoeren van reparaties. En... voor het natje en droogje wordt natuurlijk gezorgd... #81 Programma: Specialisten van de HoekLoos Las- en Snijadviesgroep doen moderne technieken uit de doeken. Las- en snijdemonstraties, o.a. met het kostenbesparende MIG-/MAG- proces en Protegon bescherm gassen voor een hoogwaardige kwaliteit. Adviezen m.b.t. de gaskeuze voor uw proces. Ons assortiment autogene en elektrische las- en snijapparatuur staat te kijk en te koop. En... vragen staat vrij, maak het ons gerust moeilijk!

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 5