ie bouwt wat rond de atholieke kerk? Avontuurlijk eten in wilde" Texelse sfeer 5 eube/huis snel verhuizen i Het vergaan van Galjootschip „HARLINGEN" ter walvisch vangst in Straat Davids te 's morgens 5 uren op 23 Augustus 1826 Tmwmranwp ■resBrajmm? Verkeerscontrole met veel grensgevallen Teveel alcohol door Kommandeur K. HOEKSTRA van Texel itwoningbouwprogramma van jmeente heeft realisering van woonwijk rond de katholieke jin Den Burg de hoogste prio- jVoor dit plan zijn al contin- ;n toegezegd en het is zaak Éjlgend jaar met de bouw te «n. Essentieel in de plannen- ;fij is dat het bedrijf Meubel- jlexel van Harm Oosterhof zo nogelijk verdwijnt van die ;en verder is er nog onduide- id welke architect een deel Ie geplande woningen mag erpen en wie ze gaat bouwen. imeente kocht enkele maanden y ien Meubelhuis Texel. Het is de iling dat deze zaak wordt voort in nieuwbouw in de Parkstraat, plaats van de voormalige mu- ihool. Volgens het koopcontract Oosterhof echter nog twee jaar in leubelhuis blijven zitten. Als dat 1 fjrt is dat fataal voor de bouw- rond de kerk. Het college ziet loblemen en heeft het grondbe- jpgedragen om met Oosterhof te ihandelen over een snelle verhui- Dat is makkelijker gezegd dan an want eerst zal er in de traat een nieuwe zaak gebouwd :en worden. Aan de afdeling ruim- ordening is dan ook opgedragen ■Hoor het bouwplan in de Parkstraat ■.spoedprocedure" te volgen, zo- ■fe verklaring van geen bezwaar re- snel kan worden afgegeven. Voortvarend elkaar, eenstemmig materiaalgebruik en minder kosten en toezicht waren de belangrijkste argumenten voor dit oude ambtelijk advies. Die argumenten gel den in een nieuw advies aan het colle ge, volgens de afdeling ruimtelijke or dening, nog steeds maar er is een klei ne complicatie. Architectenbureau Vis ser heeft niet alleen verzocht de teke ningen te maken maar aannemer Vis ser moet de panden dan bouwen. Het idee om alle woningen door één archi tect en één aannemer te laten verwe zenlijken gaat al niet meer op want Zeeman tekent zowel voor Duin als voor de Woningbouwvereniging maar laatstgenoemde wil de panden laten bouwen door Drijver en niet door Duin. Volgens RO is dat geen groot pro bleem want men kan in de bouw pre miekoop (Duin) en woningwetwonin gen (Drijver) scheiden. Dan is het ech ter ook redelijk om het verzoek van Visser te bekijken, alhoewel de afde- de fa. Duin is een contingent wo- »n toegezegd en deze aannemer zaag in 1985 bouwen. Dat is zelfs {zakelijk want als dat niet gebeurt het toegezegde contingent verlo- De gemeente wil Duin, vanwege ^zekerheid over het snel verdwij- van het Meubelhuis geen garantie in dat hij volgend jaar inderdaad douwen. Dat weerhoudt burge ster en wethouders niet van spoed et uitwerken van de plannen. ,,We en er vanuit te gaan dat de bouw- ;d op tijd beschikbaar komt en om is voortvarendheid geboden", la. Duin heeft bouwrecht verkre- aan de zuidzijde van de kerk en daar 13 premiekoopwiningen bou- Aanvankelijk was het de bedoe- in twee lagen te bouwen maar dat :lgens de architect Roelof Zeeman Duin financieel haalbaar. College en ing ruimtelijke ordening hebben problemen met laagbouw al ko ten zuiden van de kerk dan zeven ingen minder dan men aanvanke- lad gepland. De woningbouwvere- ig gaat twintig woningwetwonin- (waarvan de helft HAT— oeden) bouwen in twee lagen. Ook ontwerp wordt gemaakt door archi- Zeeman, die ook verantwoordelijk oor de nieuwbouw aan de ststraat. Het is de bedoeling dat de lieuwe woningen qua stijl lijken op dinsdag j.l. opgeleverde Ringen. zuiden van de kerk vanaf de Mo strast kunnen dan nog dertien pre- tkoopwoningen in één blok worden touwd en iets westelijker een blok 13 woningen waarvan zes premie- p moeten zijn en zeven fiingwetwoningen. Éénstemmig laatstgenoemde bouw hebben vel architectenbureau Zeeman als Visser verzocht het ontwerp te gen maken. Vorige maand werd het college geadviseerd hiervoor man aan te wijzen omdat deze ar- tect ook de rest van de woningen Jeze wijk ontwerpt. Het afstemmen de verschillende bouwblokken op ling voorstander blijft van één archi tect. „Indien het college van mening is dat op grond van een zekere morele verplichting dan wel op grond van werkgelegenheidsargumenten ingegaan moet worden op het verzoek van Vis ser dan is het meest voor de hand lig aend dat deze architect een losstaand blok van dertien premiekoopwoningen ontwerpt." Zeeman kan zich dan bezig houden met het gecombineerde blok, woningwet en premiekoop, omdat hij voor beide betrokken opdrachtgevers werkt. Dan wordt het hele woonwijkje dus gebouwd met behulp van twee ar chitecten en drie aannemers en daarte gen heeft RO bezwaren. „Dit vergt grote inspanning van de ambtelijke begeleidingsgroep om ont werp en uitvoering toch nog enigszins op elkaar af te stemmen. Zeker op de plaats waar de verschillende bouw blokken samen een smal straatje vor men". Het college concludeert na dit advies dat toch serieus overleg met beide Vissers gevoerd moet worden over de bouw van een deel van het plan. Wethouder Schilling zal „naar bevinden van zaken" handelen en uit eindelijk bepalen wie wat gaat bou wen. Daarvoor heeft hij volmacht van het college gekregen. Twee jachtcombinaties zijn zowel overdag als 's nachts in touw ge weest om in hotel Opduin een bijzonder culinair festijn mogelijk te maken: een Texels wilddiner. Tegen de driehonderd konijnen, ha zen, eenden en fazanten werden geschoten en ongeveer 150 men sen zorgden er zaterdagavond voor dat hiervan weinig overbleef. Het was de tweede keer in korte tijd dat het Opduin-restaurant een Texelse thema-avond" belegde. De eerste keer was een diner aan gericht waarin het Texelse lamsvleesgerecht centraal stond waar mee chef-kok Jan Wolter Timmerman de tweede prijs won van het Prix Mandarine Napoleon concours. Onder de Texelse restaurant exploitanten lijkt de lust om te experi menteren met echt-Texelse lekkernijen definitief te zijn ontwaakt. Enkele we ken geleden bood Jan C. Stolk in zijn haven restaurant een koud buffet aan dat helemaal bestond uit Texelse pro- dukten. Over de kwaliteit (en ook de kwantiteit) daarvan wordt nog steeds bewonderend nagepraat. Nieuwe richting Harry Wuis van „Opduin" ging dus op de klein wild-toer en ook hij heeft daarmee een prima indruk gemaakt. Voor Texel zijn dit soort activiteiten in de herfst- en winterperiode van niet geringe betekenis. Het eiland kan er zijn naam als culinair uitgaansgebied aanzienlijk mee versterken, al zal er vrij veel aanlooptijd met mogelijk onrenda bel dóórexperimenteren voor nodig zijn, voodat die naam definitief is ge vestigd en het een constante klan- tenstroom oplevert. Texelse liefhebbers van lekker eten kunnen hier een verhe ven taak zien: dergelijke avonden be zoeken en na afloop aan iedereen die het horen wil vertellen hoe goed het was! De hotelier verwelkomde zaterdaga vond met champagne zowel eigen ho- Woensdagmiddag heeft de politie de technische staat van 30 auto's gecontroleerd in de Waalderstraat in Den Burg. Tegen twee automo bilisten werd proces verbaal opgemaakt. In één geval ging het om een kapotte uitlaat en de auto van een andere Texelaar had twee gladde banden. Naast deze bonnen werden veel aan gehouden automobilisten geattendeerd op het feit dat ze in „grensgevallen" reden. De auto's waren volgens de maatstaven van de Texelse politie net niet rijp voor een proces verbaal, maar het scheelde weinig. De politie wijst er op dat men in deze tijd van het jaar vooral de verlichting en reflectoren in orde moet hebben. Ook was het opvallend dat veel Texe laars die werden gecontroleerd geen papieren bij zich hadden. Het is ge bruik dat dan niet meteen een bon wordt gegeven. Men kan rijbewijs e.d. later op het bureau tonen. Als binnen kort echter vaker blijkt dat het thuis la ten van de autobescheiden regel is dan wordt van het plaatselijke gebruik afgeweken. „Dan zijn we genoodzaakt meteen bonnen uit te delen", aldus een politiewoordvoerder. telgasten als Texelse passanten. Alle tafels waren bezet; mede naar aanlei ding van de roep die van de vorige thema-avond was uitgegaan waren er nog veel meer gegadigden die men dus had moeten teleurstellen. Collega's mogen derhalve concluderen dat er markt is voor waf bijzonders. Het Texelse wildkarakter was overigens niet consequent doorgevoerd. Het me nu vermeldee ook ree („Crevette") en die moet ergens anders vandaan zijn gekomen. Ook het feit dat de menu kaart, zoals gebruikelijk, in de Frans was gesteld, zou als „on-Texels" kun nen worden aangemerkt. Zou het geen Vóór en achter de schermen tijdens het Sint Hubertus-diner in Opduin". Boven: koorts achtige activiteit in de keuken (in het mid den chef-kok Jan Wolter Timmerman). Rechts: overzicht van een deel van de zaal. Inzet: wildspecialist Ruig tijdens zijn praatje. aardig idee zijn om de gerechten een volgende keer in Texels dialect te ver melden. Het zal wel even moeten wennen. „Consommé de Giebier" klinkt anders dan „knienesoep", net als de klassieke „buste de veau" waarmee cabaretier Wim Sonneveld „kalfsborst" aanduidde bij wijze van effectieve aanbeveling. Het eetfestijn ging van start met konijn in gelei, vervolgens wildsoep en fazant met zuurkool, aardappels en cranber ry's. Aangenaam van smaak was ook het eindevlees (bereid met Mandarine Napoleon) met aubergines en sperci- boontjes. Vervolgens „Granité de mü- res sauvages" (een gerecht met bra men) een ree en haas in een saus die met crème de cacao was bereid met wat attractieve extraatjes, waaronder Texelse kaas. Als afsluiting een pud dinkje met amandelen (Bavarois pista che sabayon d'Amande). Dit alles werd rijkelijk overspoeld met diverse wijnen, geselecteerd door vino- loge mevrouw Truce Parlevliet uit Den Hoorn. Zij had een afgestemd arrange ment samengesteld dat bij de ree en de haas moest worden gedronken en waarvan de meesten gebruik maakten. Mevrouw Parlevliet hield een praatje over wijn en vertelde iets over het spe cifieke karakter van de voor deze gele genheid gekozen soorten van het Rho- nehuis Paul Jaboulet ATné. Ook wildspecialist Jan Ruig leverde in de vorm van een korte uiteenzetting over Texelse wild een bijdrage aan de avond. Hij maakte onder meer duide lijk dat het op Texel levende kleinwild een kenmerkende smaak heeft die het gevolg is van het zilte karakter van de bodem waarop zij leven; dus net zoiets als het „pre salé" van het Texels lams vlees. Muzikale luister aan de avond werd bijgezet door de Easy East Band uit Oosterend. Om dit bewerkelijke eetfestijn voor zo veel mensen mogelijk te maken was een indrukwekkende schare keuken- en bedienend personeel in actie. Onder leiding van respectievelijk chef-kok J.W. Timmerman en René Rijk presen teerde dezze colonne zich aan het slot van de avond aan het publiek en mocht een welgemeend applaus in ontvangst nemen. Den 18 September, 's morgens de wind O.N.O. met heel mooi weer doch koud. Des middags geobserveerde breedte 74 gr. 9 min. Des avonds en nachts een harde koelte en zeer stren ge vorst, zoo dat alles aaneen vroor. Den 19 September, 's morgens de wind O.N.O. met een harde koelte, konden geen water zien voor de mid dag mooi weer, des middags waren breedte 74 gr. 1 min. Na de middag konden wij hier en daar Z.W. eenige rillen zien, dien wind en zoo aanhou dende begonnen, zoo engelschen als ons volk, tespreken om het schip te verlaten, doch het konde met die kou de niet geschieden, daar men de met de sloepen ijs ijs moest en des nachts niet kunnen de zien, onder de bloten hemel moest huisvesten. Vele zouden waarschijnlijk in een eetmal doodge vroren zijn. Den 20 September's morgens de wind Z.Z.O. met mooi weer van wind en weinig sneeuw. Voor en namiddag zacht weer, doch dik van mist, des avonds dood stil, des nachts wind Z.W. stormweer. Den 21 September, 's morgens de wind W.Z.W. met stormweer, kregen meerdere beweging in het ijs, zoo dat men bezuiden en bewesten ons, ver scheidene rillen water zien konde. Na de middag liet kapt. Duncan een vaat je kruid met een lange pijp op het zel ve in het wrak zakken, om ware het mogelijk het schip te doen springen en alzoo nog eenige provisie te krijgen; afgestoken zijnde, kwamen verscheide ne watervaten boven, doch geen pro visie. Des avonds en nachts stormweer wind Z.W. Den 22 September, 's morgens de wind Z.W. stormweer, vreesden wij voor het breken van het vlard, daar het ijs vrij wat gang kreeg. Des nachts begon het ijs zoodanig te krijen dat een punt van het vlard afbrak en wel bij ons dok, streken de sloepen op het vlard, vreesden het schip te verliezen, zulks gebeurende het dadelijk zoude zinken, daar het een oud schip was en zeer veel ijzeren knieën had. Den 23 September, 's morgens de wind Z.W. doch handzamer weer, lig gende het ijs weder stil. Voor den mid dag mooi weer. Na den middag be proefde de Engelschen weder het wrak te laten springen. Er kwamen verschei dene watervaten boven, alsmede een vaatje robbentraan en eenige stukken spek. De zon ging des avonds half zes onder. Des nachts mooi weer met vorst. Den 24 September, 's morgens de wind Z.W. met een klein koeltje, mooi weer, doch koud, zaten wij zoo digt bezet in velden en vlarden dat men weder aan uitkomst wanhoopte. Na de middag doodstil, zagen wij een beer. Des avonds en nachts donker. Den 25 September, 's morgens de wind N.N.O. klein koeltje mooi weer. Voor de middag een vlugge koelte, hoopende dat die wind ruimte zou ge ven, doch vreesden tevens voor de strenge koude van in te vreizen. Tegen de middag roep het engelsche volk of wel de officiers, hun kapitein boven, zeggende: dat zij bij dat randzoen niet konden leven, dit had tot gevolg dat zij niet smeer kregen, maar dat de ka pitein in de kajuit mede rantsoen nam, gevende aan den speksnijder de sleu tels van de provisie, zijnde zij toen te vreden. De kapt. vroeg tevens of zij ook verkoze n dat de hollanders zou den vertrekken, en van koude, honger en ellende sterven, dat zij dan zulks moesten ordeonneeren, dat hij zulks niet wilde doen, maar begeerde met dezelve te leven zoo lang hij konde, om dat het onmenschelijk zoude zijn. Doch hierop zwegen zij allen, zijnde het voor ons zeer hard zulks te moe ten hooren, en zoo er eenig uitzigt was geweest, dat wij het leven hadden kunnen houden, waren wij vertrokken, maar wij moesten nu zulks hooren en verdragen. Den 26 September, 's morgens de wind Z.W. met mooi weer, zaten zoo digt bezet, dat er geen uitkomst in te zien was, vreesden meer en meer het schip te moeten verlaten. Des middag geobserveerde breedte 74 gr 28 min. voorts het geheele etmaal hetzelfde. Dinsdagavond hield de politie een 31-jarige automobilist uit Almelo aan die met teveel alcohol op achter het stuur zat. Na het afnemen van twee blaasproeven werd ook een bloedproef afgenomen. De bestuurder moest zijn auto acht uur laten staan. Den 27 September, 's morgens de wind Z.O. met strenge vorst, konden geen verandering in het ijs zien. Des middags geobserveerde breedte 74 gr 28 min. zoo dat wij vrij wat om de noord dreven. Na den middag, des avonds en nachts mooi weer doch koud. Den 28 September, 's morgens de wind O.N.O. met een gladde koelte. Voor de middag konden wij beoosten en in het N.N.W. van ons, water zien, en zagen in dat water ook geblaad van walvich, gevende ons hoop van nog uit bezetting te geraken, doch het vroor zo sterk, dat de harde wind alleen het water open hield. Den 29 September, 's morgens de wind N.O. met mooi weer, konden meerder water zien alsmede de wal visch in hetzelve, doch konden bij mo gelijkheid niet in hetzelve komen. Des avonds de wind N.W. mooi weer, gaande de zon toen te vijf uren onder. Des nachts koud. Den 30 September, 's morgens wind Z.W. konden geen verandering in het ijs zien, behalve dat het water dat wij hadden,w as digt gevroren. Des avonds en nachts mooi weer doch fijn koud. Den 1 October, 's morgens de wind N.O. met gladde koelte en heel koud, zoo dat alles aaneen vroor. Na den middag, des avonds en nachts mooi weer van wind doch fel koud. (wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 11