rVoor 'n goed huwelijk lebben we geen bandleiding „WAT IK ZEGGEN WOU.." TAN HET RAADHUIS ItMkL LÜUHAIkll irk en Annemarie Dapper 60 jaar samen Beroep uitgebracht Toneelpremiere bij SVC 40-jarige bevrijding Het hek van Bongers Ponys in het verkeer Diamiddag voor ouderen Contactavond Gilde en Plattelandsvrouwen Flessenpostactie Kompasschool Mededelingen van B. en Baarmoederkankeronderzoek Leerhuis over Sjema Rb ID IVUVtlVIBttt idó4 at is het geheim van een goed huwelijk", vragen we aan Annemarie jper-Claas. Ze lacht en zegt; „Dat soort dingen staan in de Libelle, moet je dat blad maar lezen." Op onze vraag of Annemarie de ant- orden op huwelijksproblemen uit dit damesblad haalde, komt een ont- jiend antwoord. „Wee, in de Libelle staat vooral hoe je er erg goed uit zien. Mijn huwelijk is zómaar gegaan. Je moet alleen af en toe je lid eens houden." Dirk Dapper, bijna 60 jaar echtgenoot van Annema- heeft ook een nuchter antwoord. „Voor dit huwelijk hebben we geen -dleiding nodig. Het gaat gewoon goed." ensdag zijn Dirk en Annemarie 60 in de echt verbonden, zoals dat cieel heet. Los van het feit dat het tal echtscheidingen de laatste tien rfors is gestegen is een diamanten .velijk altijd al een bijzonderheid ge- ;st. Daarbij moet in alle eerlijkheid den opgemerkt dat het bereiken deze mijlpaal niet alleen te dan- is aan het goed met elkaar kunnen trekkenEen goede gezondheid is iraard ook een factor, en wat dat ireft hebben Dirk en Annemarie niet n. Annemarie is kras, goed ter in en beschikt nog over een prima heugen. Dirk Dapper z'n geheugen iidt wat minder en hij heeft last van ruma. ,,'t Lopen gaat wat moeilijk ar voor de rest kan ik goed meeko- n", aldus Dapper die het duidelijk ■itig vindt als er in huis een beetje nng is.. Tijdens ons gesprek over leven lopen kinderen, kleinkinde ren een achterkleinkind in en uit en rgeniet daar zichtbaar van. Onder genot van een glas wijn duiken we in de geschiedenis. Secretaris heeft door talloze bestuurlijke ac- teiten in vroeger jaren een stempel Texelse samenleving gedrukt, ms weet hij niet precies meer alle nen van mensen waar hij toen' mee •ging maar wat dat betreft is Anne- irie naast ex-voorzitter Dapper een stekende secretaris. „Hij vertelde altijd veei over zijn verenigingswerk raak je er toch in betrokken," is Annemarie. werd in 1895 in Hoorn geboren en 'Énemarie vijf jaar later in Dordrecht. 1924 liepen ze elkaar tegen het lijf leen vakbondsvergadering. Het was (gens beiden geen hevige liefde op teerste gezicht. „Ik vond Dirk aar maar ik was niet smoorverliefd. De ide kwam geleidelijk", zegt Annema- met grote stelligheid. Dirk knikt. De iats van het eerste contact weten den ook nog; het Parkhotel in :orn. Toen ze elkaar ontmoetten iben ze al een wereldoorlog meege pakt en enkele banen doorlopen. An- marie had een „betrekking". Ze ed het huishouden en was dienstbo- bij mensen die dat betalen konden. Palenklimmer de lagere school kon ze meteen ide slag. Eerst voor halve dagen en er geheel in de kost bij de baas. Dat iiekende dag en nacht in touw. Het ;s volgens Annemarie geen slechte itrekking. de lagere schooltijd ging Dirk in de ar bij Goudsmederij Johan Roozen- al. Een firma die erg veel sieraden iar het buitenland exporteerde. Daar '/am in -de eerste wereldoorlog de ad in en het bedrijf stopte in die pe lde, Dirk ging twee jaar in dienst en «n de oorlog was afgelopen kreeg hij n baan bij de spoorwegen. Dapper "gt dat het in die tijd geen probleem as om een baan te krijgen. Bij de "werkte hij in de afdeling „weg en arken". Deze tak van het bedrijf hield ch bezig met.onderhoud van de rail- anen. Toen hij in 1924 Annemarie 'tmoette werkte Dapper als netten- auwer bij het PEN in Hoorn. In de ngeving van Hoorn werd een electri- "eitsnet gemaakt en Dapper hield ch ook bezig met het verhelpen van «ringen. Buiten de stad werd de 'oom nog bovengronds getranspor- £rd en dat betekende veel in palen rnmen. Het werk in Hoorn was ech- tijdelijk. „Toen alles daar goed liep seg iedereen ontslag." Dapper werk- in Hoorn onder opzichter De Roode toen die op Texel directeur van de EM werd, solliciteerde Dirk in 1926 'etjucces naar een baantje als on- ^houdsmonteur. Twee jaar na het «ven van het ja-woord verhuisde het naar Texel. Truc er was voor zijn komst naar het knd al bij het vakbondswerk betrok- en dat werd voortgezet. Daar was reden voor. Als mede-oprichter en Wrzitter van de toenmalige NVV af ding de Texelse Bestuurders Bond '°est hij concluderen dat de vier per- «neelsleden van de TEM niet de offi ce ambtenarenstatus met bijbeho- ":nd salaris hadden. 99% van de TEM édelen was in handen van de ge rente en Reijer Keijser bezat de rest. Die constructie maakte het mogelijk dat TEM-medewerkers geen ambtenaar waren. Dirk Dapper: „Het was natuur lijk een truc. Het heeft nog lang ge duurd voordat die constructie was op- geheven." Ter illustratie van deze truc vertelt Dapper dat bij het PEN in Hoorn f36,— verdiende en bij de TEM f27 Het bondswerk vergde veel tijd. Het percentage georganiseerden was in die tijd op Texel vrij hoog. „Maar je moest de zaak wel bij elkaar houden. Er werd veel vergaderd", aldus Dapper. Het NVV kende toen al onderafdelingen maar volgens Dapper was dat on derscheid naar werk op Texel niet zo duidelijk. „Je zat in de bond of je zat niet in de bond". Het feit dat hij als niet-officieel ambtenaar toch voorzitter van de Texelse ambtenarenbond was, vormde dan ook geen probleem. Voor de tweede wereldoorlog werden in het gezin Dapper twee zoons gebo ren. Eén woont nu in Amstelveen en vloog overeind en snauwde tegen de officier dat het bij de familie Dapper gebruik was eerst te kloppen voordat men het huis betrad." De officier droop snel af. Jeugdtrainer Na de oorlog kreeg de TEM gemotori seerd vervoer. Voor die tijd had Dap per een fiets met een tweewielige kar er achter. Groot materieel werd ver voerd met de T Ford van Adriaan Stig- gelbout. Wie Dapper zegt, zegt ook SV Texel. In 1926 werd Dirk ingelijfd bij de groot ste voetbalclub van het eiland. Dap per: „Ik stond in de tuin en Hans Gie- les zei tegen me: jij bent ook van 't Groentje zeker. We kenne je best ge- bruuke bij Tessel." Voor alle duidelijk heid: het Groentje was een voetbal blad uit die dagen. Dapper had in Hoorn gevoetbald en was zelfs doorgedrongen tot de Noordhollandse selectie. Bij SV Texel speelde hij wisselend in het eerste en tweede team maar hij was vooral ac tief in het trainen van de jeugd. „Dat vond ik ook het leukste. Veel met jon geren omgaan en binnen de club veel doen voor de jeugd." Twee jaar na zijn entree werd Dapper voorzitter en dat bleef hij tot 1961. Die jaartallen hebben we uit de archieven. Dapper wist zelf niet meer hoe lang hij voorzitter is ge weest. Zijn vrouw dacht „ongeveer de ander woont, na 30 jaar in het bui tenland vertoefd te hebben, in Ooster end. Zowel de vakbond als Dapper merkten weinig van de crisis in de der tiger jaren. Er was, zeker voor de TEM, werk zat. Knipperen Toen Dapper op Texel kwam had Den Burg nog een bovengronds stroomnet en het buitengebied had nog helemaal geen electriciteit. Een diesel met gene rator stond in de Wezentuin en er wa ren restricties aan het stroomgebruik. „De mensen in Den Burg hadden al leen overdag stroom, 's Avonds om een uur of tien schakelde je een paar keer. Dan begonnen in de huiskamers de lampen te knipperen en wisten ze dat de olielamp aanmoest of het bed opgezocht", vertelt Dapper met pretoogjes. Ver voor de tweede wereldoorlog werd een nieuwe centrale aan het Schilder end in gebruik genomen en was heel Texel, onder toezicht van Dapper, voor het grootste deel voorzien van een on dergronds electriciteitsnet. Stiekem In de tweede wereldoorlog mocht men daar van de bezetter niet privé van profiteren. Bedrijven en enkele andere instellingen konden stroom krijgen en de Duitsers hadden altijd electriciteit. „Als er een storing was stonden de moffen op hun achterste poten. Je moest meteen mee om de pech te verhelpen." Mevrouw Dapper vult aan dat het ook voorkwam dat haar man daarvoor 's nachts uit z'n bed werd gehaald. Dat de TEM-medewerkers de eisen van de bezetter niet altijd serieus namen blijkt uit de mededeling dat de Texelaars „officieel geen stroom had den". Het kwam voor dat bepaalde panden toch stiekem tijdelijk van stroom werden voorzien. „Dat werd nogal eens gevraagd, maar je kon de regels natuurlijk niet op grote schaal ontduiken. Je stak je nek uit." Zoon Niek vertelt dat het gezin een keer naar de Engelse radio zat te luisteren toen opeens een Duitse offi cier in de kamer stond. „Die man vroeg toestemming om het voetbalveld van SV Texel te gebruiken. Mijn vader schrok maar liet dat niet merken. Hij zijn hele leven". „Hij was nooit thuis. Altijd op pad voor de club of de bond." Dapper schreef ook prognoses en ver slagen van de wedstrijden voor de Texelse Courant. „D.D" was als zoda nig een van de trouwste vrijwillige medewerkers. Maatregelen Een willekeurig verslag: „Texel A won van een zwak Flevo A. Maar slechts zelden zagen we prettig voetbal. Indi vidueel spel, dat voortkwam uit onder ling elkaar niet verdragen, maakte het geheel onaangenaam. Voor alles moet in een elftal een prettige kameraad schappelijke verhouding bestaan. Als Dirk en Annemarie Dapper hebben geen handleiding nodig voor een goed huwelijk. ..Het is vanzelf gegaan". dat niet het geval is zullen we maatre gelen moeten uitdenken." Of de voor zitter gedwongen was bij SV Texel vaak harde maatregelen in te voeren wil hij niet zeggen. Op de vraag of er grote ruzies in de club waren, wordt ontkennend geantwoord. „Ach er was wel eens wat in het bestuur. Ik liet dat gewoon even uitrazen. Het loste zich vanzelf op." De splitsing in de club en de oprich ting van Texelse Boys kon de ex- voorzitter, volgens eigen zeggen, ook niet beroeren. „In die tijd had je dat. Er was een kapelaan die pleitte voor katholiek voetbal en daar werd gevolg aan gegeven. Veel katholieken bleven echter bij ons voetballen." Op de vraag wat er leuk aan is om zo veel tijd aan een voetbalclub te geven, kijkt Dirk Dapper verbaasd. „Moet ik dat nou nog aan jou vertellen?" Geen last Mevrouw Dapper heeft zich dat blijk baar ook nooit afgevraagd. „Dirk was 's avonds veel weg maar ik had daar geen erg in. De buurvrouw zei wel eens dat ik altijd alleen zat maar ik had er geen last van. Hij had er veel plezier in en ik vermaakte me thuis uitstekend." Bestuurlijk werk hoefde voor Annema rie niet zo nodig. „Als mijn man werd gevraagd vond hij het moeilijk om nee te zeggen. Ik ben alleen penning meester van de vrouwenbond NVV ge weest. Dat vond ik zat." Toch was ze wel betrokken bij het vrij willigerswerk van haar man. Dirk Dap per was voorzitter van de Vereniging van Volksonderwijs maar kan zich moeilijk herinneren waar die vereniging zich precies mee bezig hield. Annemarie weet dat nog wel. „Ze pleitten voor algemeen openbaar on derwijs. De doktersvrouw zat er bij en de notarisvrouw. Ze hielden zich ook bezig met de inhoud van de lessen voor openbare scholen." Feest Dirk Dapper zat ook in het bestuur van het Groene Kruis dat vroeger een badhuis exploiteerde, hij was met zijn vrouw betrokken bij het TBC-fonds en voor Texel toeziend voogd voor de re- BRIEVEN VAN LEZERS - BUITEN VERANTWOORDELIJKHEID VAN DE REDAKTIE Dirk Dapper (geheel rechts met bril) met een kampioensteam van S.V. Texel, de club waar hij zijn sporthart aan heeft verpand. Verder op deze foto achterste rij, v.l.n.r.: Wim van Zeijlen, Henk Broekman, Dick Huizinga, Jan Bruin, Gommert Witvliet, Piet Neijens. Middelste rij: Harry de Porto, Henk Boon, Herman Neijens, Arie Huizinga. Voorste rij: Jaap Koorn, Ben Beumkes en Wim Langeveld. De Gereformeerde kerk van Den Burg heeft misschien binnenkort een nieuwe predikant. Een beroep is uitgebracht op kandidaat Ted Salakay uit Kampen en het ziet er naar uit dat hij dit zal aannemen. Ted Salakay is 34 jaar, ge huwd en vader van een dochter van 6 en een jongen van 4. Hij werd geboren in Malang op West Java en kwam in 1950 met zijn ouders naar Nederland, waar hij opgroeide in Geleen in Zuid Limburg. Hij studeerde in Kampen. Zaterdagavond brengt de toneelgroep van SVC in het Eierlandsche Huis het stuk „Er loopt een streepje door" op de planken. Het is een drie bedrijven tellende klucht die geschreven is door de gebroeders Berend en Rob Heems kerk. Het is een gloednieuw stuk dat nog nergens anders is vertoond. Zater dag is dus sprake van een premiere en het is de bedoeling dat de schrijvers daarbij aanwezig zullen zijn. Tien leden van de toneelgroep hebben het stuk tien weken in studie gehad en zijn er zelf erg enthousiast over. Het verhaal speelt zich af in een hotel-restaurant dat vroeger een kasteel is geweest. De regie is in handen van Piet Zijm. In de pauze wordt een verloting gehouden. Met verbazing heb ik het bericht in de Texelse Courant van 6 november j.l. gelezen over de herdenking in mei a.s. van de 40-jarige bevrijding van Texel. Enkele initiatiefnemers zouden ter gele genheid van dat feit verschillende eve nementen willen organiseren. Daarbij denken zij o.m. aan een plechtige her denking in de hervormde kerk te Den Burg in aanwezigheid van Canadezen en Georgiërs. Zelfs bij een oppervlakki ge kennisname van de Texelse ge schiedenis in de jaren 1940-45 zouden de initiatiefnemers tot de conclusie zijn gekomen dat de Georgiërs niets aan de bevrijding van Texel hebben bijge dragen. Het motief van de Georgiërs om eerst met de nazi's mee te werken was lijfsbehoud. Het motief om pas in april 1945 tegen de Duitsers in opstand te komen was ook lijfsbehoud. De opstand van de „Russen" heeft veel rampspoed over Texel gebracht. Laat het in mei a.s. een reünie van de be vrijders zijn (w.o. de reeds in de 30-er jaren naar Z. Afrika geëmigreerde oud- Texelaar S. de Waal). En dan die voor genomen puzzeltocht langs terreinen en objecten op Texel waar zich in de oorlog bijzondere gebeurtenissen heb ben afgespeeld. Ziet u de vragen al voor u? Kom Texelaars, verdraai de ge schiedenis niet en laat de herden kingsplechtigheid in mei ook aanvaard baar zijn voor de nabestaanden van de slachtoffers van de Russenopstand. W.J. Duinker, Alkmaar. Aan de Hoofdweg staat een mooi en simoel hek Maar in de ogen van het college, blijk baar véél en vééls te gek Ook de welstandscommissie, het zal u niet verrassen, wist het niet in het landschap in te passen Zelfs de Raad van State kwam er aan te pas, of het iets heel bijzonders was De advocaat kwam met foto's van meerdere van zulke hekken Maar de ambtenaren komen zeker niet op deze plekken Met het einde van het betoog, doe je werk maar beter, maar volgens de wet, is het te hoog Kon Salomo nog beslissen, ik kan er nu alleen naar gissen Dan spak hij: Bongers die verdient straf, zaag er van onder 25 cm af En bouw voor de man die dit rappor teerde, een gesloten inrichting in H eerde Als burger vraag je met goed fatsoen: hebben de heren niets beters te doen? Daar hebben we die bollebozen, beslist niet voor gekozen. J.K.P. Zwan Den Burg. Wij zijn trots dat we een pony bezitten en we willen na schooltijd graag nog even een stukje rijden. We maken zo weinig mogelijk gebruik van de weg en houden rekening met het andere verkeer. Als er een auto of tractor aan komt dan gaan we zo ver mogelijk aan de kant. Nu willen we de chauffeurs vriendelijk vragen om even wat gas te rug te nemen en niet de claxon te ge bruiken. Dan schrikken onze paarden ook niet en wij zijn er u zeer dankbaar voor. Petra Wuis, Petra Dijker en veel andere ruiters. Woensdag wordt in De Buureton een diamiddag gehouden. Ben van der Berg vertoont een serie dia's met als titel „De vier jaargetijden op Texel". De aanvang is 15.00 uur. De middag wordt georganiseerd door de ANBO en de St. voor Voorzieningen Oude ren. Gratis kaarten zijn vanaf maan dagmiddag verkrijgbaar in De Buureton. De jaarlijkse gezamenlijke avond van de Plattelandsvrouwen en R.K. Vrou wengilde wordt woensdag gehouden in dorpshuis De Wielewaal in De Waal, aanvang 20.00 uur. Nel Kars komt voor de contactavond naar Texel en speelt haar solotoneel „Carré Vrou wen". Dit zijn vrij korte stukken over vrouwen, bestaande uit o.a. een inter view over Hannie Schaft en een mo noloog over Nina Kruseman. classering. „Ik was de enige op Texel die dat deed. Dat was werk waar je niet over roemde maar het gaf wel vol doening." Ongetwijfeld zijn er nog meer verenigingen of instellingen ge weest waar de familie Dapper zich voor inspande. De betrokkenheid bij het Texelse bonds- en verenigingswerk werd bij het 50-jarig jubileum van SV Texel vertaald in een zilveren ereme daille verbonden aan de orde van Oranje Nassau. Dat was feest en woensdag is dat weer zo. In hotel De Lindeboom wordt een re ceptie gehouden en beide echtelieden verheugen zich er duidelijk op. „Vader heeft graag mensen om zich heen. Daarom was hij misschien ook bij veel zaken betrokken. Moeder is iets nuch terder en bekijkt het meer van een af stand", zegt een schoondochter. Als we aan Dirk Dapper vragen of hij zestig jaar samen als eeD bijzonderheid ervaart, haalt hij zijn schouders op. „Ach, ik weet niet. We hebben het goed met elkaar en wat wil je dan nog meer. Schrijf maar dat de tijd is omgevlogen." De winnaars van de tijdens de Konin- ginnedagmarkt 1984 door de Kompas- school georganiseerde flessenpostactie zijn: 1 L. V. Bakker, Bernhardlaan 11, Den Burg; 2. Peter jan Geus, Emma- laan 3, Den Burg; 3. Yvonne Koster, Dunantstraat 14, Krommenie. De eerste prijswinnaar ontvangt een horloge dat beschikbaar is gesteld door juwelier Martin Tromp. De twee de en derde prijswinnaars ontvangen een foto van Texel, gemaakt en be schikbaar gesteld door Pieter de Vries. De flessen werden in de Noord- en Oostzee gedeponeerd door Evert Baijs met zijn schip de „Willie B" Voor bepaalde jaargroepen zijn de vrouwen opgeroepen voor het baar- moederhalskankeronderzoek. Velen hebben aan de oproep gevolg gege ven. Voor hen die met vakantie waren of geen gelegenheid hadden en niet hebben afgebeld wordt de gelegenheid geopend om maandag 19 november tussen 9.00 en 10.30 uur in het Groe ne Kruisgebouw te Den Burg, alsnog aan het onderzoek deel te nemen. Maandagavond zal drs. H.J. Huyser uit Utrecht de vierde Leerhuislezing van dit seizoen houden. Hij studeerde o.a. in Basel, met als hoofdvak Talmudica. Het onderwerp van de lezing is „De plaats van het „Sjema" in het Joodse gebedenboek." Het woord Sjema is het eerste van de kernuitspraak: Hoor Israël, de Heer is God, de Heer is één." Drs. Huyser is als gereformeerd predi kant verbonden aan de Tuindorpsge meente bij Utrecht. De avond begint om 20.00 uur in het zaaltje bij de Doopsgezinde kerk. ledereen is welkom.

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 13