■r btex biedt oeiende [ierenshow Hulpactie voor Ethiopië met steun van gemeente 1 Steun VJARQM. ons FNV protesteert tegen verdwijnen MZW-project (Meerlingen nemen spel in studie ngo en spelletjes De Cocksdorp fietsboodschappers parkeren voorde deur! Onduidelijkheid over „geen bezwaar" verklaring voor ro:<afö„. K'. f'hiï A.Axnk MAwi JWkL J.;* v2$ 16 NOVEMBfcH ISW prijswinnende inzenders, Inse Daalder, bij de hoenders, die op de expositie het best vertegenwoordigd zijn. De haan in de kooi op rond kreeg een hoge waardering. itXtLüt LöUHANI svond vanaf 20.00 uur is de fijkse kleindierententoonstelling Kotex te bezichtigen. De kooi- net konijnen, kippen, duiven, a's en vogels staan deze keer esteld in de werkplaats van nvbedrijf Gieze aan de Marico- in Den Burg omdat hotel De leboom om bekende redenen beschikbaar was. te koop staande) gebouw blijkt dit doel heel geschikt te zijn. De -mensen hebben er een smaakol- ow kunnen inrichten, mede dank dames van de bloemschikcursus :entraal in de expositieruime fraaie mcomposities hebben opgesteld, evende element in datzelfde cen- wordt gevormd door een kip met uit het ei gekomen kuikens. Om Ie opening pasgeboren kuikens te nen hebben heeft voorzitter Joop kamt met de machine een partij ei- bebroed totdat ze bijna uitkwa- en vervolgens een broedse kip ucht die dit karwei heeft voltooid dus met weinig moeite een groot op de wereld heeft gezet, Kotex-show is gratis te bezichtigen, ïns de tentoonstelling is de be- «voning van het complex ingericht tonsumptieruimte. Bloei ix mag zich rekenen tot de bloei- Texelse verenigingen. Er zijn mo tel 80 leden en 20 jeugdleden, betrokkenheid van de jeugd wordt belangrijk gevonden. Kleindie- port heeft belangrijke opvoedkun- elementen. Het kweken van die die aan zo hoog mogelijke eisen ben vergt voortdurende zorg en ittendheid evenals het vermogen teleurstellingen te incasseren. Voor eren kan deze sport een prachtig levensvervulling betekenen, wat in bijzonder geldt voor mensen die werk hebben. Volgens voorzitter kamp is het te merken dat steeds ir mensen veel tijd aan hun dieren besteden. De kwaliteit neemt toe; het aantal dieren is echter wat afgenomen. Eigen ruimte Kotex hoopt op korte termijn een ei gen, uitneembare tentoonstellingsloods in gebruik te kunnen nemen. Dit ge bouw van 300 m2 zal elk jaar van 1 november tot 1 december staan op het terrein bij het clubgebouw van Ko tex in De Mars. Dat clubgebouw zelf (het exterieur is klaar; van binnen moet het nog worden afgewerkt) is voor tentoonstellingen te klein. De tentoonstellingsloods wacht nog op de laatste goedkeuringen van de gemeen te. De welstandscommissie is inmid dels akkoord gegaan. De loods zal door de Kotex-leden eigenhandig wor den gebouwd. Om de kosten te kun- De FNV, afdeling Texel, heeft een brief geschreven naar de raads commissie welzijnsbeleid en het college waarin verontrusting en verontwaardiging wordt uitgespro ken over het mogelijk verdwijnen van het Mensen Zonder Werk project. De vakbondsleden vinden, aldus de brief, dat een welzijnsvoorziening voor een groep mensen waar in hun per soonlijke leven toch al drastisch is in gegrepen in stand gehouden moet worden. ,,Als er geconstateerd wordt dat op de manier zoals het MZW nu functioneert, genoemde groep mensen niet wordt bereikt, zal men vanuit deze voorziening met andere mogelijkheden of onderwerpen moeten komen, in springend op de behoeften die juist bij deze mensen leven." toneelafdeling van de Vereniging oud-leerlingen van de landbouw- ool heeft het blijspel „Wat een kip- rift" in studie genomen. Het ver dat zich afspeelt in agrarische er is geschreven door H. Jongman. is in handen van Cees Koorn. stuk wordt opgevoerd op 26 janu- in De Waal en 2 februari in De nen dekken is een obligatielening van ƒ17.000,— onder de leden uitgeschre ven. Typerend voor de animo is dat deze lening in vier weken was volgestort. 300 dieren De show, die vrijdagavond om zeven uur door wethouder Piet Zegers wordt geopend, is dus de laatste die in een andermans gebouw wordt gehouden. Er worden 300 dieren geshowd. De best vertegenwoordigde categorie is die van de kippen. Belangstelling voor het houden van hoenders is sterk toe genomen sinds het tentoonstellingsver bod dat in verband met de pseudo vo gelpest gold, werd opgeheven. De jury heeft inmiddels zijn werk ge daan. De prijs voor het fraaiste grote hoen ging naar een New Hampshire van Roel Terpstra. Tot fraaiste dwerg hoen werd een Wiandotte buff van A.J. Bakker uitgeroepen en de fraaiste duif was een oud-Hollandse tuimelaar van C. Bruin. Als fraaiste konijn werd een witte Vlaamse reus van G.P. PLaatsman aangewezen en het fraaiste konijn in de A-klasse (jonge dieren) ging naar een van de black and tan konijnen die door Inse Daalder waren ingezonden. Tot fraaiste vogel van de expositie werd uitgeroepen een mo- zambiquesijs van J. Veltkamp. Dat laatste zal menigeen verbazen omdat Veltkamp tot dusver altijd furore maak te met Japanse nachtegalen. Hij is nu echter overgestapt 'op zilveroor nachte galen, amatist spreeuwen en Philippijn- se glansspreeuwen. M. Heijmans won het bondskruis met een Norwich kanarie en een bondsme- daille ging naar J. Veltkamp voor zijn roodoor bul bul. Kotex-beker De supertrofee van de kleindie- rensportvereniging, de Kotex-maxi be ker (beschikbaar gesteld door de ge lijknamige fabrikant van maandver band) werd toegekend aan A. J. van der Star voor zijn Sibright dwerghoen ders en de Kotex mini beker ging naar Wil en Sieme Jan Rijk voor hun inzen ding van vijf jonge Duitse hangoren. A.J. van der Star was de inzender van de fraaiste collectie hoenders; C. Bruin van de fraaiste collecte sierduiven; va der en zoon Rijk van de fraaiste collec tie konijnen en J. Veltkamp van de fraaiste collectie vogels. Speciale prijzen werden toegekend aan jeugdige inzenders van dieren. Marisca Paagman had het fraaiste hoen (Gro ninger meeuw, zilver); Hettie van Lin- gen had de fraaiste duif (Nederland- sche schoonheidspostduif, tras), Linda Koolhof had het fraaiste konijn (Hol lander, beige) en Maarten Dijker de fraaiste vogel (Aurora Astrilde). Hervormde vrouwengroep De irsvlam houdt woensdag een Metjesmiddag in het gebouw 'st de N.H. kerk van De •ksdorp. o.a. een grabbelton, een geluks- "n en er is van alles te koop. Het «uw is van 14.00 tot 17.00 uur in. 's Avonds wordt voor jong en 'bingo gespeeld. Ook zijn er loten ^oop. Iedere zaterdagochtend haalt Scou ting Texel in Den Burg oud papier, lompen en oude schoenen op. De mensen worden verzocht deze spullen vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, zodat ze vlot kunnen worden ingela den. Komende zaterdag wordt het ou de papier etc. opgehaald in de volgen de straten: Duinreep, Zeebries, Vloedlijn, Golfslag, Vaargeul, Schoorwal, Noordwester. Marsplan Zaterdagmiddag om 2.00 uur haalt Scouting Texel oud papier op in het Marsplan. In het vervolg elke derde za terdag van de maand. Er zijn plannen in de maak om op Texel een inzamelingsactie te houden voor het hongerende Ethiopië. Deze plaatselijke actie zal kunnen rekenen op aanzienlijke steun van de ge meente. Krachtens de regeling die enkele jaren geleden werd ontworpen zal de gemeente uit het toen in het leven geroe pen fonds een bijdrage geven ter grootte van 20% van het bedrag dat door de bevolking wordt bijeengebracht. Dat betekent dat de regels die gelden voor de besteding van dit gemeentelij ke fonds ruim worden toegepast. Ei genlijk is dit geld bedoeld voor projec ten die ten behoeve van de derde we reld worden gevoerd los van landelijke actie, terwijl het in dit geval de bedoe ling is wel in te haken op de nationale actie ten bate van Ethiopië. Koek zét Het voorstel om door versoepeling van de regels gemeentesteun aan de Ethiopië-actie mogelijk te maken, kwam dinsdagavond van Gelein Jan sen van het CDA. Hij wees erop dat al enkele jaren niets met de gemeentelij ke pot voor ontwikkelingshulp is ge daan. Aangezien er elk jaar 75000,— in wordt gestort, beschikt men nu over totaal 720.800,—. Het betoog van Jan sen kwam er op neer dat het te gek is om dit geld onaangeroerd te laten nu de nood in het Afrikaanse land zo hoog is gestegen. „Daar zitten 35 mil joen mensen in nood waarvan er ze ven miljoen direct door de dood wor den bedreigd. De koek is daar op; wij hebben nog koek zat." Jansen vertelde dat hij het Mevrouw De Koninghulpco mité heeft gevraagd een plaatselijke actie op touw te zetten, eventueel ge richt op een bepaald project in het be- ZEGERS ZAL SUBTIEL INFORMEREN Bij de Gollardsstichting en het ge meentebestuur is onduidelijkheid en ongerustheid over de afgegeven verklaring van geen bezwaar door de provincie voor de bouw van een nieuw bejaardenhuis in de plaats van Huize Irene en het C.E. Gol- lards Rustoord. Die verklaring op zich roept geen twijfels op maar met de afgifte is meteen een eer dere verklaring van geen bezwaar voor de bouw van het nieuwe Gol- lardscomplex ingetrokken. Het gemeentebstuur is uiteraard blij met de snelle medewerking van GS aan de nieuwste plannen maar men noemt het „opmerkelijk" dat de eerde re verklaring voor het oude plan me teen van tafel is verdwenen. Eerder was door Gedeputeerde Korver mon deling toegezegd dat als de samenwer king tussen Irene en Gollards uiteinde lijk op een mislukkig zou uitdraaien of als het bouwen van één groot nieuw bejaardenoord toch niet te realiseren is, de Gollardsstichting de al eerder toegekende verklaring voor het eerste bouwplan en de daarbij behorende ho ge prioriteit zou behouden. Dat blijkt echter niet uit de brief die de provincie bij de afgifte van de ver klaring van geen bezwaar stuurde. Daarin wordt met geen woord gerept over oude toezeggingen als de nieuwste plannen mochten mislukken. Wel wordt er op geattendeerd dat voor het nieuwe bouwplan nog een prioritiet moet worden vastgesteld door de provincie, waarbij eerst de subsidiebedragen voor de gezond heidssector in 1985 bekend moeten zijn. Volgens het gemeentebestuur kan het nog geruime tijd duren voordat het zover is. Dit jaar werden bouwplannen voor 1984 pas in september goedge keurd. Het stichtingsbestuur van de Gollards heeft inmiddels om ophelde ring gevraagd bij de provincie en het college zal hetzelfde doen maar meer bescheiden. Wethouder Piet Zegers heeft de opdracht gekregen „subtiel" te informeren bij de provincie. treffende gebied en hij stelde voor om in de vergadering van de raadscom missie voor welzijnszaken gemeentelij ke financiële steun aan de orde te stellen. De voorzitster van het mevrouw De Koning-comité is mevrouw T. Engelvaart-Nierop. De burgemeester kon daarom weten dat het verzoek om actie te voeren, goed is gevallen. B en W zijn in ieder geval bereid de regels die gelden bij het aanspreken van „de pot" soepel te interpreteren. Als een plaatselijke actie een ton zou opbren gen legt de gemeente er een vijfde deel van dat bedrag bij en dat bete kent dat de pot in één keer leeg is. De raad had geen bezwaren tegen de ze voornemens. Tine Krijnen van Texels Belang vond wel dat de plaatse lijke actie gericht moet zijn op een overzichtelijk, herkenbaar project waar bij de besteding kan worden gecontro leerd. Er moeten waarborgen zijn dat het geld zijn doel bereikt. Jansen deed zijn voorstellen naar aan leiding van informatie over zg. projeci- adoptatie, die door de Novib aan de gemeente was gestuurd. Het gaat om activiteiten die door gemeenten in sa- mehwerking met de Novib voor de derde wereld kunnen worden ont plooid. Het college had de raad voor gesteld een en ander voor kennisge ving aan te nemen. Jansen zag er echter een basis in om het besteding van het geld dat de gemeente heeft gereserveerd, iets voor Ethiopiëd te doen. Welzijnsstichting Bij de Welzijnsstichting is de laatste tijd veel kommer en kwel op perso neelsgebied, mede naar aanleiding van de plannen van het college om de stichting om te vormen tot een orgaan dat meer specifiek op welzijnsaangele- genheden is gericht en zich minder bezig houdt met beheer van gebou wen en als werkgever. De emoties zijn hoog opgelaaid en gaan samen met conflicten in de persoonlijke sfeer, waardoor een buitenstaander er geen touw meer aan kan vastknopen. Als gevolg van de ruzie heeft onder meer de sectie dorps- en dorpshuiswerk zijn vertegenwoordiger in het bestuur van de Welzijnsstichting teruggetrokken. Er zal pas een nieuwe vertegenwoordiger komen als de personeelsproblemen zijn opgelost. Naar aanleiding van laatstge noemde mededeling vertelde Daan Welboren van het Pakt dat hij bijna dagelijks met de misère van de Wel zijnsstichting wordt geconfronteerd, meestal door emotionele informatie die hij krijgt van betrokkenen. „Ik zie door de vele bomen het welzijnsbos niet meer", aldus Welboren. „Ik wil nu we ten wat er precies allemaal aan de hand is op een nuchtere wijze, zodat ik afstand kan nemen van de gevoe lens die hier meespelen." Wethouder Piet Zegers beloofde te zullen trachten in de commissievergadring van don derdag alles op een rijtje te zetten. Hij gaf toe dat de zaken naar buiten on duidelijk overkomen en dreigden te escaleren. Volgens hem was dat hele maal niet nodig. „Het is een gevolg van misverstand en achterdocht. Wij zijn steeds duidelijk geweest wat onze voornemens met de Welzijnsstichting betreft maar men zoekt er van alles achter. We hebben echt geen stiekeme plannetjes. We willen alleen maar dat de Welzijnsstichting niet meer als ge bouwenbeheerder en werkgever functi oneert. De stichting zou veel nuttiger kunnen zijn als ze dat afstoten." Geen protest Dirk Terpstra van het Pakt deed een poging om de gemeenteraad een pro test te laten uitspreken tegen het be vriezen van het minimumloon, het ver lagen van het uitkeringspercentage van de WWV en tegen het kostwinnersbe ginsel in de WWV. Hij kreeg echter al leen zijn fractiegenoten en de PSP mee, zodat het voorstel met 11 tegen 4 stemmen werd verworpen. De oproep om als raad te protesteren was gekomen van de Texelse FNV- afdeling. B en W voelden echter niets voor zo'n protest omdat namens de gemeenten de Vereniging van Neder landse Gemeenten zich al met deze zaak bezig houden, evenals de vereni ging van directeuren van sociale diensten (Divosa). Riet Huitema van het CDA kon het be zwaar van de FNV-afdeling wel onder schrijven maar vond dat de gemeente raad hier geen taak heeft, wél de poli tieke partijen. Dat zou volgens haar bovendien veel effectiever zijn. Dirk Terpstra zei dat de gemeente wel degelijk rechtstreeks te maken krijgt met mensen die als gevolg van de ge noemde regeringsmaatregelen in de problemen komen. Er komen steeds meer uitkerings- en bijstandstrekkers die grote werkdruk veroorzaken bij de sociale dienst. In dit geval kan de raad dus best ageren. Wethouder Zegers zag er niets in. „Zo'n protestbrief van ons komt op een grote stapel terecht en heeft geen nut", zo meende hij, wijzend op de veel effectievere rol die de politieke partijen kunnen spelen. Terpstra zei dat die actie voornamelijk komt van linkse partijen en daar trekt deze regering zich niets van aan. Veel meer indruk zou het volgens hem ma ken als de gemeenteraad als geheel protesteert. Blijkens de uitslag van de stemming vond hij echter geen gehoor. gedichten van Hans Oosterhof illustraties Arend Nijkamp 64 P°ë - gebonden f8, in de boekhandel. GIRO 625.000 ak m r"T im minderkansenopzowelsociaal-kontakt.als m#(J B j( j|— werk.vervoer, recreatie.vorming.wonen. "*"7^ "^["1 Jij school, studie, toegang tot gebouwen enz. Wdt Bcht nOdiQ is a\lf\ AVO-Nederland.antwoordnummer201. 3800VB Amersfoort. Telefoon033-635214.

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 5