xtra geld voor viering O-jarige bevrijding? EXTRA avo ^LBBT 'lil RAAD A< I SI EEN HANDICAP BET EKI EN T: AFGEKEURD! AVO-DOET ERVOLG VAN PAG. 1 wat écht nodig is Vaste data b*RF[)AG 16 NOVEMBER 1984 «BB TEXELSE COURANT W staan welwillend tegenover Jee om extra gemeentegeld j trekken voor de viering van O-jarige bevrijding in mei a.s. staat op de begroting voor joel slechts ƒ7000,—, zijnde het dat elke vijf jaar wordt uit- okken. De bijzondere evene- iten die men ter gelegenheid de 40-jarige bevrijding wil or: iseren rechtvaardigen een wat gemeentelijke steun. lemeester J.A. Engelvaart verklaar de rondvraag van de dinsdag- l id gehouden raadsvergadering dat college spoedig met nadere voor in zal komen, aan de hand van de nen die voor de viering zullen wor- ingediend. Zoals bekend heeft een pje burgers inmiddels het initiatief imen voor extra festiviteiten ter igenheid van de veertigste bevrij- I, waarbij wordt gedacht aan reeks activiteiten in de periode Canadezen Poster (VVD) sprak er zijn te- jenheid over uit dat de initiatiefne- willen trachten Canadezen of an- geallieerden bij de herdenking te ten. Hij vond het wenselijk het os op de begroting staande bedrag op te trekken, al zag hij in dat de lelijkheden beperkt zijn, vooral na ongste tegenvaller (zie artikel el- in deze krant) die de gemeente te verken heeft gekregen omdat een s bijdragen voor woningverbetering gemeenterekening moet worden omen. burgemeester vertelde dat de initia- iemers hun (nog zeer prille en voor vulling en wijziging vatbare) plan nen aan hem ter kennis hebben ge bracht en dat de gemeente er sympa thiek tegenover staat. Het is echter beslist niet de bedoeling de instanties die zich tot dusver met de organisatie van het bevrijdingsfeest bezig hielden, buiten spel te zetten. Met name de dorpshuisbesturen zijn onmisbaar en deze week zal met deze besturen, via de betreffende sectie van de Wel- zijnsstichting, contact met hen worden gelegd. Bongers-hek Gelein Jansen zei bezwaar te hebben tegen de dwang die de gemeente wil uitoefenen om het inmiddels veel besproken tuinhek van de heer Bon- gers in Eierland veranderd te krijgen zodat het aan de gemeentelijke welstandseisen voldoet. Wethouder Daan Schilling zei dat deze kwestie zeer zorgvuldig is behandeld. Het is aanvaardbaar als er 25 centimeter af gaat. De burgemeester zei dat Bongers in beroep kan gaan tegen de jongste gemeentelijke aanschrijving; hij kan dus nog een poging doen om het hek zoals het er nu staat, te behouden. Jan van Asselt meende dat deze aan gelegenheid een prestigekwestie is geworden. Stoplichten Twee raadsleden hadden wat aan te merken op het functioneren van de verkeerslichten op het kruispunt Akenbuurt-Pontweg. Joop van der Meer van de VVD vertelde dat voor verkeer dat het kruispunt via de Aken- buurt vanuit westelijke richting nadert, niet is te zien of de lichten branden als de zon erop schijnt, dus bij helder weer in de namiddag. Peter Bakker van de PSP had geconstateerd dat de :en (knip) kaart voor vier overtoch tegen gereduceerd tarief. Op dit ment heeft de gemeente nog 750 reksels liggen. Voor een belangrijk gaat het om mensen die nooit het vasteland gaan of mensen die s reizen, zoals personeelsleden van In december vorig jaar trok de f75.600,— uit voor het goedkope «kaartje. Er is op grote schaal ge- ikvan gemaakt. Nog steeds wor- dergelijke kaarten uitgegeven. Het loemde krediet is inmiddels met 10,- overschreden; verwacht wordt dit tekort tot ƒ6000,— zal uitlopen. ;n W vinden dat aanschaf van het idkope kaartje na 31 december a.s. meer mogelijk moet zijn. Tijdens discussie hierover maakten enkele dsleden bezwaar tegen deze vol ts hen voorbarige stap. Het zou im- is best kunnen dat de raad in de grotingsbehandeling besluit om ook or volgend jaar weer geld uit te fcken voor het goedkope personen- irtje? Wethouder Schilling zei dat college zich had ingedekt. De ereenkomst met Teso is per 31 de- mber a.s. opgezegd onder het voor houd dat de raad anders kan beslis- De gemeente zal nog twee keer advertentie in de krant zetten om insen die nog niet van het goedko- kaartje gebruik hebben gemaakt, roepen dat alsnog te doen. In- Jdels is de kaart door 8200 van de 00 in aanmerking komende Texelaars gehaald. Peter Bakker wees op de ogelijkheid om door te gaan met het tis verstrekken van uittreksels zon- bootreductie. Postweg college heeft de minister van ver- er en waterstaat gevraagd een snel heidsbeperking van 50 km toe te staan op het gedeelte Postweg in Zuid- Eierland en bij het vliegveld. Dit is ge beurd naar aanleiding van een vraag in een vorige vergadering van Gelein Jan sen. In de brieven aan de minister is echter de indruk gewekt dat het om een verzoek van de hele gemeenteraad gaat en dat vond Paul Kikkert niet juist. Wethouder Schilling: ,,We dach ten dat iedereen er achter stond." Waarop Kikkert verklaarde dat hij te genstander is van zo'n maatregel om dat er volgens hem andere mogelijkhe den zijn om de verkeerssituatie te ver- betren. Engelvaart gaf toe dat niet cor rect was gehandeld. In de brief aan de minister had niet moeten staan dat het een raadsbesluit was. Wielerbaan Alleen tijdens de uren dat de Wielervereniging Texel de wielerbaan bij het sportveldencomplex in gebruik heeft, is deze vereniging verantwoorde lijk voor de gang van zaken aldaar. Er kan dus niet worden voorkomen dat anderen (waaronder bromfietsers) van de baan gebruik maken op andere tij den, tenzij men de baan van een af rastering zou voorzien, wat veel te kostbaar is. Het misbruik van de baan door brom fietsers e.d. hoopt men tegen te gaan door het plaatsen van een bord, aldus kreeg Henk Beumkes te horen naar aanleiding van aanmerkingen op de gebruiksregeling die de gemeente met de wielervereniging heeft getroffen. Ate Rienstra veronderstelde dat de wielervereniging de baan (die per jaar voor ƒ2970,— wordt gehuurd op vier doordeweekse avonden en één zater dag in de maand) te duur vindt. Het was hem tenminste opgevallen dat de laatste tijd weer veel wielersport in de dennen wordt bedreven. Wethouder Zegers kon hem uit de droom helpen. Het seizoen van de wegwedstrijden is voorbij; er wordt nu meer aan fiets- crosses e.d. gedaan en dat kan niet op de baan. minderkansen op sociaal kontakt, werk, vervoer, vorming, wonen, studieenz. Vraag informatie, word lid: AVO-Nederland, antwoordnr. 201, 3800 VB Amersfoort. Tel. 033-63 5214. regeling van het linksaf-verkeer niet consequent is. Vanuit drie richtingen krijgen fietsers en auto's elk apart groen licht, maar komende uit de rich ting De Koog kregen automobilisten en fietsers die de Akenbuurt willen oprijden in de richting Den Burg tege lijk groen licht, met de kans dat de overstekende fietsers door de auto's worden aangereden. Bakker verzocht om het bordje ,,Let op overstekende fietsers". De wethouder onderschreef de bezwaren en beloofde er wat aan te zullen doen. Arbeidsplaats Dirk Terpstra van het Pakt herinnerde eraan dat het ministerie van Binnen landse Zaken bij het beschikbaar stel len van geld voor de gemeenten, reke ning heeft gehouden met arbeidstijd verkorting en het daardoor beschikbaar komen van nieuwe arbeidsplaatsen. Dat zou voor de gemeente Texel een arbeidsplaats opleveren en Terpstra in formeerde of het college die ar beidsplaats ook echt gaat scheppen. Uit de reactie van de burgemeester was op te maken dat er inderdaad een man of vrouw bijkomt; vóór de begro tingsbehandeling zal de raad er meer over te horen krijgen. Buo-begeleiding De begeleiding van kinderen die in Den Helder het buitengewoon onder wijs bezoeken, blijft voorlopig in han den van een betaalde kracht, aldus antwoordde wethouder Piet Zegers op een vraag van Tine Krijnen-Bays van Texels Belang. Zoals bekend hebben Gedeputeerde Staten uitgesproken dat de gemeente voor betaalde leiding moet zorgen, maar het ministerie ver goedt deze kosten niet. B en W zijn daarom tegen dit besluit van GS in be roep gegaan bij de Kroon en zolang er geen uitspraak is betaalt de gemeente de begeleidingskosten. Overigens vindt ook GS dat de kosten door het mi nisterie vergoed zouden moeten wor den en van die kant is daarop bij het ministerie aangedrongen. Aanvankelijk hadden burgemeester en wethouders de betaalde begeleiding willen afschaf fen toen bekend werd dat deze van rijkswege niet meer zou worden ver goed, maar de gemeenteraad stak daar een stokje voor op verzoek van de ouders. PEN-centrale weg? Joop van der Meer van de VVD had gehoord dat het PEN bezig is met een onderzoek nar de moge lijkheid om een electriciteitskabel naar de vaste wal te leggen; ken nelijk wordt overwogen de centrale op Texel op den duur op te heffen. Van der Meer zei dat dit zeer ern stige gevolgen zal hebben voor de werkgelegenheid op Texel en vroeg zich af wat er terecht komt van het Texvis-project dat is aangewezen op koelwater van de centrale. De burgemeester had de indruk dat het niet zo'n vaart zal lopen. Er wordt inderdaad uitgerekend wat de electrici- teitsvoorziening gaat kosten als een zeekabel wordt gelegd en dat heeft onrust gegeven. Maar is het ook een feit dat Texvis een overeenkomst met het PEN heeft gesloten die voorziet in levering van koelwater gedurende een vrij lange periode, zodat er op korte termijn in ieder geval niets aan de hand is. Engelvaart zei goede hoop te hebben dat uit de berekeningen en an dere overwegingen duidelijk zal worden dat de eigen centrale op Texel gehand haafd moet worden. Bruin water Gerbrand Poster beklaagde zich over de handelwijze van het PWN toen vo rige week het drinkwater op vrij grote schaal werd vervuild als gevolg van het schoonmaken van leidingen en een fout die daarbij werd gemaakt. Een moeder die het PWN ongerust belde omdat haar kind dit water had gedron ken werd nogal laconiek behandeld en op het verzoek om de mensen te in formeren of te waarschuwen met be hulp van een geluidswagen werd niet ingegaan. Poster wilde dat het ge meentebestuur het PWN verzoekt om in dergelijke gevallen voortaan anders te handelen. De burgemeester zegde dat toe, maar herinnerde eraan dat de gemeente geen verantwoordelijkheid draagt voor de drinkwatervoorziening en bij het PWN niets kan afdwingen. Donderdag 15 november In het raadhuis vergadert vanaf 19.30 uur de raadscommissie voor welzijns zaken. Gesproken wordt onder andere over een extra crediet voor leermidde len voor de IJska-school, de begroting van de Welzijnsstichting, wijziging van de struktuur van de. Welzijnsstichting en de verzelfstandiging van de Muziekschool. De Baptistengemeente Texel heeft in de Doopsgezinde kerk in Den Burg een openbare bijbelstudiebijeenkomst met als thema Geloof", aanvang 19.30 uur. In dorpshuis 't Skiltje wordt een verga dering gehouden over de verkeerspro blemen van 't Buurtje en direkte om geving; aanvang 20.00 uur. De Vereniging van ouders van gehan dicapten Texel heeft een bijeenkomst in de Schakel met informatie over de mytilschool in Bergen; aanvang 20.15 uur. Vrijdag 16 november In ,,De Schuilhut" in De Koog wordt vanaf 10.00 uur bazaar gehouden, ge organiseerd door de jonge Herv. zusterkring. Van 20.00 tot 22.00 uur kan de Kotex- tentoonstelling in de loods van Bouw bedrijf Gieze aan de Maricoweg in Den Burg worden bezocht; toegang gratis. Om 20.15 uur begint in jeugdherberg Panorama een discussiebijeenkomst over diverse Texelse problemen met deelname van landelijke PvdA- prominenten. Zaterdag 17 november De Kotex-tentoonstelling in de loods van Bouwbedrijf Gieze aan de Marico weg in Den Burg is gratis te bezoeken van 10.00 tot 22.00 uur. Sint Nicolaas arriveert om 13.40 uur in de haven van Oudeschild; om 15.45 uur wordt hij officieel verwelkomd in de aula van de Rijksscholen gemeenschap. Gospelgroep The Messengers geeft in de Gereformeerde kerk in Den Burg een jubileumconcert, aanvang 19.30 uur. De Waalder toneelvereniging 't Ama teurtje herhaalt in ,,De Wielewaal" het blijspel ,,De grote versierder", aanvang 20.00 uur. De toneelgroep van SVC brengt in het Eierlandsche Huis het stuk ,,Er loopt een streepje door"; 20.00 uur. Zondag 18 november De Atletiekvereniging Texel houdt een open wedstrijdmiddag op het Texelse Boys-terrein, aanvang 13.30 uur. Deel name gratis voor ieder. Deelnemers moeten om 13.00 uur aanwezig zijn om ingedeeld te worden. Van 11.00 tot 17.00 uur kan in de loods van Bouwbedrijf Gieze aan de Maricoweg in Den Burg de Kotex- tentoonstelling gratis worden bezocht. Maandag 19 november De raadscommissie voor algemeen en organisatorisch beleid komt in het raadhuis in openbare vergadering bij een, aanvang 19.30 uur. Gesproken wordt onder meer over de nieuwe ont- heffingsregels voor het sluitingsuur, de rapportage over de functiewaardering voor gemeentepersoneel. In het zaaltje bij de Doopsgezinde kerk in Den Burg wordt een Leerhuisbijeen komst gehouden. Drs. H. J. Huyser houdt een lezing over ,,De plaats van het Sjema in het Joodse gebeden boek", aanvang 20.00 uur. Vaig Verteer Neóeriand volksdansavond in De Wielwaal in De Waal, aanvang 20.15 uur. Nieuwe le den zijn welkom. Informatie via tele foon 02220-3565. Maatschappelijk werker Frank van Lare houdt spreekuur in d'Ouwe ULO maandags, dinsdags, woensdags en vrijdags van 8.30 - 9.30 uur en don derdags van 18.30 - 19.30 uur. Spreekuur raadsfracties: Iedere don derdag voorafgaand aan de week waa rin de raadsvergadering wordt gehou den hebben de raadsfracties van CDA, PSP, Pakt en VVD spreekuur in het raadhuis, van 19.30 tot ca. 20.15 uur. leder kan daar terecht met vragen, aan- en opmerkingen, in het bijzonder over kwesties die in de raadsvergade ring aan de orde zullen komen. Texels Belang houdt dit fractiespreekuur op de maandagavond voorafgaand aan de raadsvergadering. De WAO groep komt elke woens dag van 10.00 tot 12.00 uur bijeen in dienstencentrum De Buureton (oude St. Jan) aan de Molenstraat in Den Burg. Trombosedienst. Iedere woensdag ochtend bestaat na afspraak van 9.00 tot 10.30 uur in het Groene Kruisge- bouw in Den Burg (ingang tandartsen praktijk) gelegenheid om bloed te laten prikken. Telefoon 02220-4887 (b.g.g. Geminiziekenhuis Den Helder 02230-11414). Wie niet op dit tijdstip kan komen, moet contact opnemen met het laboratorium van het Gemini ziekenhuis in Den Helder, telefoon 02230-11414, toestel 232 of 299. Men dient trombosedienstgegevens en ver zekeringspapieren (ziekenfondskaart) bij zich te hebben. Milieuklachten (over b.v. stank of la waai, bodemverontreiniging, e.d.) kun nen dag en nacht worden ingediend via telefoonnummer 023-310200. De privacy van de indieners wordt gega randeerd en elke klager krijgt antwoord. Het Natuurrecreatiecentrum is geo pend van maandag tot en met zater dag van 9.00 tot 17.00 uur. Entreeprijs ƒ4,— voor volwassenen en ƒ2,50 voor kinderen. De speel-o-theek is elke woensdag middag van 14.00 tot 16.00 uur en elke vrijdagmiddag van 15.00 tot 17.00 uur geopend in de voorspeelzaal van het dorpshuis aan de Wilhelminalaan. De Openbare Bibltiotheek aan de Drijverstaat in Den Burg is (behoudens feestdagen en andere bijzondere gele genheden) geopend op de volgende tijden: Maandag 10.00 tot 12.00 uur; dinsdag 14.30 tot 17.00 uur en 19.00 tot 21.00 uur; woensdag 14.30 tot 17.00 uur; donderdag gesloten; vrijdag Psychologe. Spreekuur volgens af spraak: op woensdag van 14.00 - 17.00 uur, tel. (02220) 4887, het Groene Kruisgebouw, kamer A1, Witte Kruis- laan 19, Den Burg. Mevrouw drs. R. Postma. Tevens bereikbaar: tel. (02223) 234, Kotterstraat 24, Oosterend. Spreekuren college van B en W: Burgemeester Engelvaart en wethou der Zegers maandag van 10.00 tot 11.00 uur; wethouder Schilling woens dag van 8.30 tot 9.30 uur en wethou der Barendregt vrijdag van 10.00 tot 11.00 uur. Iedere woensdagavond houdt de Volksdansvereniging Texel een mam 14.30 tot 17.00 uur en 19.00 tot 21.00 uur. Begeleidingsgroep borstamputatie Den Helder en omstreken. Wie be langstelling heeft voor individuele of groepsgesprekken kan contact opne men met de kruisvereniging Den Hel der, Antwoordnummer 10, 1780 AM Den Helder, telefoon 02230-14375. Iedere eerste dinsdag van de maand kunnen leden van de diabetesvereni ging spuiten en testmateriaal kopen bij de zusters J. B. Mannessen en J. Hol, Schoorwal 45, Den Burg (tel. 02220-3242) tussen 16.00 en 19.00 uur. Bewijs van lidmaatschap meebrengen. In dringende gevallen kan telefonisch een afspraak gemaakt worden. De club Texelkoers speelt elke dins dagmiddag koersbal van 13.30 tot 15.30 uur voor mensen die al langer lid zijn. Nieuwe leden zijn welkom van 15.30 tot 17.30 uur. Gespeeld wordt in De Buureton aan de Molenstraat in Den Burg. De Texelse AA-groep (Anonieme Al coholisten) komt elke dinsdagavond van 20.00 tot 22.00 uur bijeen in De Schakel bij de Hervormde kerk in Den Burg. leder met alcoholproblemen is vrijblijvend welkom voor een of meer dere gespreksbijeenkomsten. De dam- en schaakclub En Passant komt elke maandagavond, aanvang 20.00 uur bijeen in hotel De Lindeboom. Hulp zoeken bij de Dienst Ambulante Geestelijke Gezondheidszorg in Den Helder is dag en nacht mogelijk via te lefoon 02230-15805 of 17044. Boven dien op donderdag van 14.00 tot 15.00 uur bij het bureau van de maatschap pelijk werker in d'Ouwe ULO in Den Burg, telefoon 02220-4185. Elke woensdag van 14.00 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 21.00 uur wordt in het gebouw naast de Hervormde kerk in De Cocksdorp verkoping van hand werken gehouden. Postzegelvereniging ,,de Postzegel- beurs" heeft iedere tweede donder dagavond van de maand een ruilavond in De Witte Burcht om 20.00 uur. Het CDA-vrouwenberaad komt elke eerste woensdag van de maand behalve in december bijeen bij mevrouw T. Witte, Bernhardlaan 82, Den Burg. De bijeenkomsten beginnen om 9.30 uur. Zwemmen in warm (32 graden Celsius) water is elke maandagmiddag van 14.00 tot 17.00 uur mogelijk in het overdekte bad van appartementenhotel Tubantia aan de Pontweg. Kosten 8,— per bezoek. Horizontaal: 1. pittig van smaak 7. gekwetst 12. meisjesnaam 13. putemmer 14. vreemde munt 16. deel van de dag 17. spil 18. leidsman 19. bijwoord 20. deel van de dag 21. zangnoot 22. deel van de dag 24. afbeelding 26. noorse goden 28. projectiel 29. edelsteen 31. soort anker 34. drank 35. kaartspel 38. dierengeluid 39. rondhout 40. werk 42. hevige storm 43. lengtemaat 44. soort premie 45. gewicht 46. uitroep 48. plaats in Zeeland 51. plaats bij Rotterdam 52. gemene vent Verticaal: 1. jongensnaam 2. het romeinse rijk (lat. afk.) 3. zeegod 4. ter herinnering 5. goed gekookt 6. beschonken 7. wederhelft 8. maanstand 9. spoedig 10. goud (frans) 11. patroon 15. herinneringsbriefje 17. behoeftige 23. verdieping 24. stuk hout 25. grafmonument 27. vieze lucht 30. heerlijkheid van een baron 31. kikkervisje 32. venster 33. normaal 35. gekonfijte schil 36. rijstbrandewijn 37. plaats in Noord-Afrika 41. vogel 42. eiland in de Oost-zee 46. vreemde munt 47. vogelprodukt 49. en omgekeerd 50. jongensnaam

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 9