PEPERNOTEN EN NATTE NEUZEN OP DE HAVEN Accommodatie niet tijdig gereed? Texelse hulpaktie voor Ethiopië Sinterklaas aangekomen Bowlingstrijd gevarieerd Bazaar in Den Hoorn H0UREKE Kiosk opengebroken -iLf Teso-archief zoekt naar „Helderse" foto's Geen jazz en gym 5 en 12 december RODE KRUIS T VAKANTIES IETS VOOR U? T Windsurfers doen beroep op gemeenteraad Springwedstrijden in De Cocksdorp PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 20 NOVEMBER 199 Karin Zijm zette dinsdagavond haar vijfde baanrecord op haar naam. Na één week werd dit alweer van Margriet Mets afgenomen op baan 6 en veran derd in 18. Wikoko startte in Bowling De Koogel zeer ongelukkig tegen Paal 19. Ze kwa men maar met 1Z2 man uit. Het was voor het eerst dat Wim Koorn weer eens op de baan verscheen en een balletje gooide en ook nog regelmatig een strike maakte. Samen met Piet Kok konden ze toch nog één punt van Paal 19 afnemen. Peter Veldman ver beterde een eigen baanrekord. Hordifood en Black Beauty lieten deze week weinig aan elkaar geiegen lig gen, Hordifood begint iets beter te draaien, maar moest weer met verlies genoegen nemen. Dennis Beumkes van Black Beauty gooide een game van 200 punten. Loodg. Zijm en Team 6 startten met goede moed en bleven de eerste game in eikaars nabijheid. De 2de game kwam Team 6 goed op dreef en won deze royaal. Met de 3e en 4e game was Zijm op revanche belust en speel de Team 6 helemaal weg. Martin Koorn nam op baan 6 het baanrekord van de heren voor zijn rekening en ver anderde het rekord van 202 van Kees k*oü7pr in 227 punten. Moeder Woensdagavond bonden de Luwe Boshoek en de Sommeltjes de strijd tegen elkaar aan. De vrouwen van de Luwe Boshoek hadden hun handen vol aan hun tegenstanders, waarvan Jan- ny Hin een game van 153 en Tiny Plaatsman van 151 plaatsten. Strandplevier 2 kon deze week wat meer winstpunten binnenhalen door goed partij te geven tegen Dubbel L. Hanneke Veldman, moeder van het be kende bowlinggezin, scoorde een ga me van 191. Dubbel L moest met 5—9 genoegen nemen. Reizenboetiek en Kwartet hielden de strijd zeer spannend. Door het goede gooien van Tiny Kok en een game van 163 voor Winny Schraag ging Dubbel L ten onder met 6—8. Paal 19 kon donderdagavond de kop positie veroveren door sterk te gooien tegen een zeer matig spelend Strand plevier 1. Henk Plaatsman kon maar 2 puntjes binnenhalen. Korte metten Mrs. Camel maakte deze week korte metten met haar tegenstander De Wimpy. Anneke Visman had duidelijk zin om eens flink wat punten binnen te halen. Betty Schraag liet deze avond ook van zich horen door een game van 167 te gooien. Wimpy werd afgestraft met 9 5. De nederlaag van vorige week voor Graaf Spuiterij hebben ze deze week wat in evenwicht gebracht door de he ren van de Wielewaal het knap lastig te maken. Kees Graaf zette één game van 202 neer en ging de Wielewaal met 9—5 voorbij. De donderdagochtend van de huis vrouwen verliep zeer spannend. Er werden veel hoge games gegooid. Ti ne de Vries van The Kids gooide een mooie game van 127 en Sara Kamp deed dit voor Klaver 4 met 143. Winny Schraag uit het team de Goot zette weer een hoge game van 159 en de dames bleven goed gooien. Hun tegenstanders de T-Fords, waarvan Ria Drijver een game van 161 haalde, kon maar 4 punten winnen. CMC werd overtroefd door de Stum pers, waarvan Lucy Verhoog deze och tend de rij sloot met de hoogste game van 174. Uitslagen: Dinsdagavond: Paal 19-Wikako 4—1 Hordifood-Black Beauty 2—3 Loodg. Zijm-Team 6 4—1 Woensdagavond: Luwe Boshoek-Sommeltjes 6—8 Dubbel L-Strandplevier 5—9 Reizenboetiek-Kwartet 6—8 Donderdagochtend: The Kids-Klaver 4 4 9 T-Fords-de Goot 4 9 CMC-De Stumpers 3 10 Donderdagavond: Paal 19-Strandplevier 1 12—2 MRS. Camel-Wimpy 9—5 Graaf Spuit.-Wielewaal 9—5 De Hervormde Zusterkring van Den Hoorn en de Prins Hendrikpol der houdt vrijdag een bazaar in „Ons Huis" ten bate van de restauratie van het Hoornder kerk je. De bazaar is open van 14.00 tot 22.00 uur. Er is verkoop van gebreide sokken, wanten, mutsen enz. Ook is er een grabbelton, sjoelen, rad van avontuur. Wanneer men nog iets kan missen, b.v. boeken of andere verkoopbare ar tikelen, dan kan men deze bezorgen bij A. Zwanenburg, tel. (02226) 272 of A. Westerlaken, tel. (02226) 431. Na een telefoontje worden de bazaarspul len desgewenst ook opgehaald. Je kan niet vroeg genoeg beginnen met het leggen van nuttige contacten. De geregelde bezoekers van Sinterklaasaankomsten op de haven waren het er allemaal over eens. De intocht van Sinterklaas afgelopen zaterdag was één van de koudste sinds lange tijd. De grijze eminentie van het pepernoot- en suikergoedgebeuren bleek daar echter niet onder te lijden. Wellicht dat zijn uitbundige beharing hem de voor snel denkwerk nodige isolatie verschafte, maar de hoogbejaarde bevorderaars van speelgoed winkeliers kende ook dit jaar weer vrijwel alle kindertjes bij naam. Vrijwel direct nadat klein Texel Sint op televisie Terschelling had zien aandoen moet de heilige van schoorsteen en roe over zijn gestapt op een schip dat veel weg had van de TX 49 „Avon tuur" van Boersen. Zo het dit schip was, was het echter volledig onher kenbaar gemaakt met grote borden waar de naam „Spanje" op te lezen viel. Het was jammer dat de verzamelde jeugd de stoomboot pas op het aller laatste moment zag aankomen, omdat een visser, die blijkbaar het klompje naast de kachel allang ontgroeid is, zijn kotter zo had afgemeerd dat het zicht op de havenmond ontnomen werd. Dat ongemak viel echter in het niet bij de wel zeer „waterkoude" wind, die ook het verblijf van Konink lijk Texels Fanfare op de podiumwagen onvergetelijk maakte. De dorpscommissie van Den Burg wachtte de goedheiligman op met de loopplank in de hand. Of het door de kou of door iets anders kwam, zal nie mand ooit weten, maar die loopplank werd met een helling van meer dan 50% op het dek van de „Spanje" neergelaten. Bovendien vertoonde het geheel een angstige balans, zodat Sin terklaasje Bonne Bonne Bonne het ri sico liep het jeugdige publiek, dat weer honderdkoppig was opgekomen, in gecatapulteerd te worden. Dat ge- beurde gelukkig niet en zonder hulp van zijn staf beklom de stokoude' ££- deautjesmagnaat de hindernis. Wel no teerde hij direct de namen van de in het zwart gestoken dorpscommissiele den in zijn grote boek. Wie weet zijn zij 6 december afgereisd naar Spanje voor een onvrijwillige vakantie. Langzaam Nadat Sint die wat betreft zijn bijna encyclopedische kennis van de eiland- jeugd wel in het raadhuis had kunnen werken, de verzamelde kinderen op de hem zo eigen hartelijke wijze persoon lijk begroette, werd de reis naar Den Burg aanvaard, waar zijn paard al bij Helios stond te wachten. De trouwe schimmel, zo verluidde het, was zelfstandig van Spanje naar Den Hel der gegaloppeerd en per Teso naar het eiland gekomen. De rondrit door Den Burg verliep lang zaam. Het langzaamste deel van de stoet, de majorettes van Margaretha Sinclair, liepen voorop en die bepaal den het tempo. Het bereden deel van de stoet wisselde daarom stukjes stilstaan met stukjes rijden af. De he ren van de dorpscommissie, ongetwij feld schuldbewust door de episode met de loopplank, gingen deemoedig naast de landauer lopen. Ondanks dit lage tempo kwamen de vriend van peuters en kleuters en zijn knechts'uit zonniger streken ruim op tijd in Azië aan, nadat de tocht onder meer langs de verzorgingstehuizen had gevoerd. De allerkleinsten hadden zich in de zaal al laten „opwarmen" door een poppenkastvoorstelling. Het weer zien of in een aantal gevallen de ken nismaking met de goedheilig man ver liep bijzonder leuk. Na een kortstondig bezoek vertrok de stoet naar de RSG voor de ontvangst met de wat oudere jeugd. Inmiddels was één van de wat wildere pieten in de omgeving van De Koog in de problemen geraakt. Hij hing aan een autoband boven het dreigende koude water van een sloot op recrea tieterrein 't Kerckeland. Eén van zijn collega's raakte bij een reddingspoging in hetzelfde moeilijke parket. Gelukkig kwam er net een bus schoolkinderen langs. Eén van de juffen redde het wanhopige stel. Sint en de pieten arriveerden in het RSG-gebouw, nog steeds begeleid door de heren van de dorpscommissie, wier wangen inmiddels van diep door voelde schaamte een karmozijnrood hadden aangenomen dat niet onder deed voor het rood van Sint's tabberd. De hier verzamelde jeugd en jongeren waren al zeker een kwartier in een toestand van uitzinnige extase gehou den door twee clowns uit Den Helder. Het is maar goed dat er niet net een gemeenteambtenaar met een decibel meter langskwam, want dan zou de aankomst van de populairste monsig- neur volgend jaar ongetwijfeld aan de regels van een hinderwetvergunning zijn gebonden. Hopelijk treedt burge meester Jo Engelvaart, die Sint offi cieel welkom heette, niet tegen deze situatie op. Het einde van dit bezoek werd geken merkt door een wonderbaarlijke verme nigvuldiging, die Sint Nicolaas in staat stelde vervolgens diverse buitendorpen tegelijkertijd te bezoeken. Voor de zoveelste keer is ingebroken in de kiosk bij het Turfveld in de Dennen,I Zondag werd ontdekt dat een ruit was. stukgeslagen en dat snoepgoed en frisdrank was weggehaald. De Dokter Wagem aker in de haven van Den Helder, één van de weinige „He/derse" boten* foto's waarover Teso beschikt. De foto moet zijn gemaakt rond 1950. Pieten in de problemen op het Kerckeland. Het archief van Teso is vooral de laatste jaren uitgebreid met veel oude foto's van de schepen die in de loop der jaren de dienst hebben onderhou den onder allerlei omstandigheden. Graag zou men in het bezit komen van foto's van Teso-schepen in de Helder se haven. Wie kiekjes, foto's of an sichtkaarten heeft, wordt verzocht contact op te nemen met Teso- employé Dirk Kuiter (tel. 02223-876) die sedert enkele jaren is belast met het bijhouden, ordenen en uitbreiden In verband met Sint Nicolaas en Ouwe Sunderklaas hebben de afdelingen gymnastiek en jazzgym van de Meersportenvereniging op 5 en 12 de cember geen les. van het Teso fotoarchief. Foto's die eigenaars liever niet afstaan kunnen worden gereproduceerd zodat men de originele foto onbeschadigd terugkrijgt. BI 'IS Vraag inlichtingen bij het Nederlandse Rode Kruis, aid Welzitnszaken. tel 070- 469595 1 postbus 28120- 2502 KC S-Gravenhagè Maandag wordt op Texel een grote huis aan huis-collecte gehouden om geld bijeen te brengen voor de hongersnood in Afrika. Deze col lecte wordt georganiseerd door het Mevrouw De Koning hulp comité in samenwerking met de Texelse afdeling van het Rode Kruis en de plaatselijke afdeling van Unicef. Momenteel wordt over leg met de NOVIB gepleegd om te bereiken dat de Texelse op brengst gebruikt kan worden voor één speciaal projekt. De Texelse collecte valt samen met de landelijke hulpaktie via gironummer 555 maar het Mevrouw De Koning hulpcomitee doet een beroep op de Texelaars om geld te geven aan de plaatselijke collecte omdat dit meer oplevert. De gemeente Texel is namelijk in principe bereid het totaalbedrag van de Texelse collecte met twintig procent te verhogen. Als het geld wordt overgemaakt aan de Landelijke aktie loopt men de „20% premie" van de gemeente mis. De aanhoudende droogte in Afrika veroorzaakt problemen van een onvoor stelbare omvang. Niet minder dan 22 landen met een totale bevolking van 250 miljoen Afrikanen dreigen erdoor in grote moeilijkheden te komen. Ethiopië is dagelijks in het nieuws, omdat er dagelijks honderden, wellicht zelfs duizenden van de honger omkomen. Maar ook de bevolking van Mo zambique, Tsjaad en Mauretanië is in grote nood. Degenen, die geld willen geven aan de collecte worden verzocht hun ga ven maandagavond tijdig in een enveloppe te doen, zodat de collecte vlot kan verlopen. Kas en bankcheques zijn ook welkom. Degenen die maanda gavond niet thuis zijn kunnen hun bijdragen overmaken op de volgende bank of gironummers: Mevr. De Koning hulpcomité: Rabobank 36.25.03.591 Giro 25.10.397; Ro de Kruis: Rabobank 36.25.12.760; Unicef Texel: Rabobank 36.25.41.493. Zij die per giro willen storten op de rekening van het Mevr. De Koning- Hulpcomité of het Unicef-comité kunnen dat doen door storting op de gi rorekening nr. 87548 t.n.v. de Rabobank te Den Burg, onder vermelding van de toevoeging: ten gunste van rek.nr. 03.591 t.n.v. het Mevr. De Koning-Hulpcomité dan wel van rek.nr. 41.493 t.n.v. de Unicef-afdeling". Zij, die bereid zijn voor deze aktie te collecteren kunnen zich, behalve bij de plaatselijke besturen van de bovengenoemde organisaties, melden bij mevr. F. Vlaming-Eekma, bureau Culturele zaken van het Raadhuis, liefst 's morgens, tel. (02220) 3041. De Windsurfclub Texel heeft van het waterschap toestem ming gekregen om op het dijkplateau bij Dijkmanshuizen elk jaar van 1 april tot 1 november een verenigingsaccommoda tie te hebben, maar de problemen om zo'n gebouw daar ook werkelijk tot stand te brengen zijn allerminst uit de wereld. Het mankeert momenteel aan zowel ruimtelijke als financiële medewerking. Het waterschap heeft als voorwaarde gesteld dat de accommodatie deel moet uitmaken van een „totaalplan". Er moet een parkeerplaats met sanitai re voorzieningen komen aan de bin nenkant van de dijk en een deel van het dijkplateau moet worden geasfal teerd. Het waterschap heeft daarvoor geen geld en op de gemeentebegro ting is slechts ƒ10.000,— uitgetrokken als voorbereidingskrediet, wat lang niet toereikend is. Procedures Verder is duidelijk geworden dat de planologische procedures zoveel tijd zullen vergen dat alleen al om die re den de accommodatie er waarschijnlijk niet voor de komende zomer kan zijn. Een tegenvaller is ook dat de gemeen te geen hoge prioriteit meer toekent aan de surfaccommodatie, hoewel de raad in februari vorig jaar door het ge grond verklaren van een bezwaarschrift nog liet blijken dat voor het stichten van de surfaccommodatie een actief beleid gevoerd moet worden. Mede op grond daarvan heeft het bestuur zich ingespannen om het waterschap zover te krijgen dat van die kant medewer king wordt verkregen. Het bestuur heeft nu een beroep op de gemeenteraad gedaan om al les te doen om de zaak toch voor de komende zomer rond te krijgen: snel beginnen met de procedures en het uittrekken van geld om het „totaalplan" te kunnen uitvoeren. Het bestuur vindt het reëel dat de ge meente de openbare toiletten voor haar rekening neemt. De club is bereid als tegenprestatie voor het schoonhou den van die toiletten te zorgen. Mocht het gezien de tijdnood allemaal niet lukken, dan wil men geld voor een tij delijk onderkomen. De kar die tot dus ver als zodanig dienst deed, is niet meer bruikbaar. Het bestuur wijst erop dat de 125 ac tieve leden van de club recht hebben op een behoorlijke sportaccommoda tie, zoals dat ook het geval is bij ande re verenigingen die in grootte vergelijk baar zijn. De accommodatieproblemen vormen een der belangrijkste agendapunten van de najaarsvergadering van de windsurfclub op vrijdag a.s. in Calluna bij De Koca, aanvang 20.00 uur. Zaterdag 1 december worden in D Cocksdorp atletiek-springwedstrij- den gehouden. Voor de lagere schooljeugd van de diverse Texelse gymnastiekverenigingen zijn er wedstrijden op de lange mat, tram poline en paard met trampoline. Tijdens de trainingen worden de groepjes gevormd en wordt de (keuze) oefenstof geleerd. Een jury zal de waarderingen geven voor de groepsoe- feningen. Uiteindelijk behaalt de vere niging een gemiddelde puntenscore. Voor de drie beste verenigingen is er een beker en voor alle deelnemers een vaantje. Het moet een sportief gebeu ren worden, waarbij de groepsprestatie centraal staat. De clubs moeten vol gens de organisatie proberen dezelfde onderdelen uit te voeren en gelijk ge kleed gaan. Ook moet er een goed tempo/ritme in de oefeningen zitten. De organisatie verwacht zo'n 250 deel nemers. Het geheel zal tussen 10.00 en 12.30 uur plaatsvinden in het Eier- landsche Huis. Aan het einde van de wedstrijd (rond 12.30 uur) zullen alle deelnemers nog éénmaal aantreden voor de behaalde resultaten. Het vervoer van en naar De Cocksdorp wordt door de verenigingen zelf geregeld.

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 2