Texelse dansgroep bij nationale top Meerderheid raadscommissie voor stopzetten MZW ERVOLG VAN PAG. 1 ST-problemen icaleren Krap verlies voor MST handbal Overtuigende winst voor SVC vrouwen Linkse fracties voor geleidelijke afbouw Kandidaat Salakay nam beroep aan Parkstraat-toernooi zeer geslaagd Cursus spreken in het openbaar Jer u dag 20 NOVEMBER 1984 TEXELSE COURANT PAGINA 5 ien 3l. 3f- van de school onderwerp van jrek tussen college en muziek- )ol. De genoemde mogelijkheden besproken maar, volgens me nu Cadée, hoorde men twee dagen de commissie niet verschillen- nogelijkheden mocht onderzoeken, collegevoornemen werd terug ge lid en de commissie kreeg te horen men geen vereniging of stichting :ht worden. De enige mogelijkheid het college toestaat is een nieuwe de van de Welzijnsstichting en dat jlgens de commissie „een heel stapje in de goede richting". Men ft dan stemrecht in de Wel- istichting. Dat een nieuwe status •de commissie in feite al beslist voordat de commissie daar zelf or de zoveelste maal) een advies ln! r mocht geven werd donderdag- id zeer moeizaam door Zegers ?3staijegeven. Alleen kritiek ropa; wankel ijk verweet hij Cadée en Vla- ,perf( ig dat ze niet met voorstellen waren romen hoe het wel moest. „Van jul- kant hoor ik niets. Het college krijgt m maar kritiek". Na tussenkomst Welboren werd duidelijk dat het cussiestuk over de toekomst van de 117iziekschool die naam eigenlijk niet belicht dragen: de commissie mag al- sectie worden. Vlaming: „Een ;tie is leuk maar niet onze oplossing problemen. Als de wethouder r. 36(j dat wij een sectie worden met uit- van<oreide bevoegdheden moet hij met /vort icrete voorstellen komen. Het is zijn een wij gaan het niet uitwerken". jen 901 Pijnlijk 9e'! or beide partijen het meest pijnlijke 3n 1 de onenigheid is de mening van de 1 i mmissie van toezicht dat de alarisadministratie uit het raadhuis ^e':et". Vlaming vond dat het 'twee iee! tten verhaal' (ambtenaren die wer- '^nvoor zowel stichting als gemeente) 3ea de huidige ontwikkelingen alleen aanS aar voor moeilijkheden zorgt. ,nti lat is de bottleneck. Die constructie st n voor ons niet maar daar is niet ■oe' er te praten". De vertegenwoordiger ef1, n de commissie van toezicht vertel- dat ongenoegen over de dubbel- nctie eerder was uitgesproken met tef: it college en dat men meende dat |r(' it administratieve werk daarna weer swoon door Culturele Zaken verricht ^)u worden. Enige tijd later bleek dat jet het geval te zijn. De wethouder T id volgens Vlaming besloten dat per- ineel van de afdeling niet meer chtstreeks werk mocht verrichten tor de Welzijnsstichting of de uziekschool. ethouder Zegers legde uit dat die slissing was genomen om het perso- el te beschermen tegen ruzies. „Het irk wordt nu verdeeld door het afde- gshoofd en zo hoort het eigenlijk al- te gaan. Niet iedereen moet die af- ling binnen kunnen stappen om te sggen hoe dit of dat moet". Vlaming blijken dat de commissie niet tevre- fen was over de huidige gang van za- in. Werk blijft liggen en dat is nog ien probleem als de commissie pre- ss wist waar ze aan toe was en wat nog wel van het gemeentepersoneel ivraagd mag worden. „Nu weten we Voor de commissie is de maat Wij willen dit werk door anderen iten doen. We zien geen geen nut neer in deze structuur. Als we sectie ïorden hebben we een ander etiket laar we blijven doormodderen zoals ie al twee jaar doen". Onzinnig Ine Krijnen-Bais concludeerde dat de lommissieleden gefrustreerd zijn door ile ontwikkelingen en Daan Welboren 'oeg waarom de commissie geen ver- migïng of stichting mag worden. Ze- iers zei dat de mogelijkheden van het allege om in te grijpen in het beheer an de school dan te beperkt zijn, ter- de gemeente wel subsidie geeft, '/elboren noemde die argumenten 'on innig'. „De gemeente heeft budget- acht en kan altijd ingrijpen. U moet aensen die zich vrijwillig inzetten voor D'n school vertrouwen geven". ierbrand Poster vroeg wat een ilfstandige muziekschool de gemeen- meer zou kosten. Zegers: „Veel eld. We betalen nu de ambtelijke be reiding van muziekschool en stich- ing en dat kost 7177.000,—. Als we lat niet meer doen en toch subsidie oor dit administratiewerk blijven ge en lopen er op de afdeling mensen find die niets te doen hebben. Maar ie moet je ook betalen". Wethouder Zegers concludeerde aan het eind van discussie dat een totale oplossing net veel dichterbij was gekomen. Wel- ooren was het niet met hem eens. „U lent partij in het conflict. Dit is één xobleem en er zijn er veel meer. Er ójn minstens twee visies op alle ovesties en het lijkt me een taak van k commissie om hoor en wederhoor toe te passen. De commissie staat nog tamelijk blanco tegenover de moeilijkheden". De wethouder zegde toe dat er binnenkort weer gepraat N worden over deze onderwerpen. Op de agenda stond ook de structuur wijziging van de Welzijnsstichting maar daarover werden wegens tijdgebrek nauwelijks verder mededelingen ge daan. Peter Bakker vond dat de ge meenteraad op 27 november nog niet over de voorstellen van het college kan beslissen. In die gemeenteraad moet namelijk een beslissing genomen wor den over het sociaal-cultureel plan en daarin worden de voornemens voor een nieuwe opzet van de Stichting ge noemd. De 'onderhandelingen' met de Stichting zijn echter nog lang niet af gerond en Bakker stelde voor deze voornemens maar uit het sociaal- cultureel plan te schrappen. „Dan worden al die bezwaarschriften inge trokken en kan er worden doorgepraat zonder dat de raad al een standpunt heeft ingenomen". Zegers antwoordde dat hij daar niets voor voelde. „Ik moet weten wat de raad van ons nieu we beleid vindt". Bakker zei daarop dat zijn partij van mening is dat orga nisatorisch veel veranderd mag worden maar dat dat niet geldt voor de inhoud van het werk, oftewel de grotere in vloed van het college op wat er wordt uitgevoerd. „We hebben veel invloed. We moeten ook ergens af kunnen blijven". Kort geding Zegers zei dat de collegevoorstellen op 27 november toch behandeld zullen worden in de raad. Daarvoor is al een drie partijen overleg gestart tussen vakbond en gemeente (verplicht vol gens de wet) maar ook deze onder handelingen zijn frustrerend begonnen. De vakbond meent dat de gemeente raad volgens de wet nog geen beslis sing over de structuurwijziging mag nemen omdat er geen goed overleg is geweest tussen personeel en gemeen te. Dat zogenaamde fusie-overleg hoort volgens de bond altijd vooraf te gaan aan een drie partijen overleg. De uitkomsten van die gesprekken worden dan voorgelegd aan de drie betrokken partijen. De werknemersorganisatie vraagt nu van het college haar voorne mens op papier te zetten wat betreft toekomstig personeelsbeleid. Naar ver luidt zou het college besloten hebben te gaan werken met een „pooling" systeem, wat er op neer kan komen dat werknemers uit verschillende sec toren elkaar vervanbgen bij ziekte e.d. Ook hierover is weer onrust ontstaan bij het personeel van de Stichting. De vakbond blijft vasthouden aan haar standpunt dat eerst het werkgevers-werknemers overleg moet plaatsvinden voordat de raad voorstellen voor overname van het personeel goedkeurt. De bond overweegt naar de rechter te stap pen en middels een kort geding te bereiken dat de gemeenteraad op 27 november niet mag oordelen over de collegeplannen en het besluit tot „pooling". Het dames MST handbal slaagde er weer niet in om de winstpunten binnen te halen, hoewel het weinig scheelde. Callantsoog was de tegenstander. Bei de ploegen waren aardig aan elkaar gewaagd. Het spel was aan beide kan ten gelijkmatig zonder al te veel op zienbarende acties. De ruststand was 5-5. Na de rust probeerde MST meer op de break out te spelen. Het spel werd er wat vlotter door. Toch wist MST er niet direkt gebruik van te maken. Na enige achterstand kwam MST weer gelijk: 8 8. Callantsoog werd erg ruw, stelde bij een paaar MST-mensen man dekking op en liet MST weinig kans over om tot een spel te komen. MST kreeg nog 2 penaltys, maar wist deze niet te benutten. Het werd op deze manier een rommelig laatste kwartietje. Jammer dat de scheidsrechter het niet nodig vond in te grijpen. Zo ging MST onvoldaan uit het veld. Eindstand 9-20. De vrouwen van SVC hebben za terdag in de forse kou, weer een prima wedstrijd gespeeld. Met een goede conditie, flink veel inzet en een wat zwakkere tegenstander werd met 5—0 van Dirkshorn gewonnen. Al na 5 minuten spelen wist Diana Ooyevaar over rechts door te breken en de bal in het doel van Dirkshorn te werken. Door steeds in de aanval te blijven werden er ook diverse hoek schoppen weggegeven. Uit zo'n hoek schop wist Annerie Broekman, na on geveer 20 minuten spelen, 2—0 te ma ken. Na de rust een identiek beeld. Opnieuw Diana Ooyevaar die doorbrak en wederom kon ze scoren. In de eindfase wist Cindey Brokken nog tweemaal te scoren. In de dertigste minuut uit een voorzet van Cobi Boon en in de 33ste minuut kwam er een pass vanaf het middenveld. Door goed door te lopen en op het juiste moment te schieten kon ze tussen de benen van de keepster door scoren. Een ver kleumde SVC-verdediging en een bijna onderkoelde SVC keepster, Carola Brokken, mochten dus vrolijk huis waarts keren. Ten aanschouwe van een groot pu bliek uit het gehele land trad zon dagmiddag de Texelse demonstra- tiegroep jazzdans onder leiding van Ina Platte voor het voetlicht. Dit gebeurde in sporthal De Varenbeuk in Heerlen. De dames waren daar op uitnodiging van het K.N.G.V. (Koninklijk Nederlands Gymnastiek Verbond) en maakten deel uit van de zesde landelijke Demogyjade. Demogyjade staat voor Demonstratie Gymnastiek en Jazzdans. Deze natio nale show wordt ieder jaar door het KNGV georganiseerd. Hiervoor worden tijdens regionale demonstratiedagen door het gehele land groepen geselecteerd. Voor de Demogyjade in Heerlen heeft de selectiecommissie van het KNGV tijdens elf regionale demonstratiedagen maar liefst uit 332 dansen kunnen kie zen. Van dit enorme aantal bleken er 28 goed genoeg om deel te nemen aan een landelijke demonstratie. Het is dus terecht om in dit verband te spre ken van de top van de Nederlandse amateurdans. Romantisch De Texelse groep werd uitgekozen tij dens een regionale demonstratie in Eg- mond aan Zee in maart van dit jaar. De romantische dans die de Texelaars brachten (op muziek van 10 CC) viel duidelijk op tussen de vele shownum mers. De dames hadden het zich niet gemakkelijk gemaakt. Door met een laag tempo te werken, zijn de synchro ne bewegingen van de dansers voor het publiek beter te controleren. Een foute beweging of misstap valt in een snelle dans veel minder op dan in een langzame. Maar ondanks dat was het duidelijk dat de dames niet voor niets naar het zuidelijkste puntje van het land gereisd waren en dat ze een goe de indruk hebben achtergelaten. Ondanks de grote ledenwisseling bin nen de groep, is het niet ondenkbaar dat de Texelse dames een zekere naam gemaakt hebben in de wereld van de jazzdans. Op de foto van Wilhelmus Barnard een beeld van het optreden in Heerlen. Donderdagavond sprak een meerderheid van de raadscommissie wel zijnsbeleid zich uit voor het zo snel mogelijk stopzetten van het Mensen Zonder Werk-projekt. Het college is van plan sommige activiteiten van het werklozenproject in de toekomst door anderen te laten uitvoeren en daar werden nogal wat kritische kanttekeningen bij geplaatst door een vertegenwoordiger van het MZW en commissieleden. Het CDA, de VVD en Texels Belang adviseerden tenslotte het project met een betaalde be roepskracht op te heffen maar men verwacht van het college „wel con crete plannen hoe het op een andere manier verder moet". Partijgenote Riet Huitema zei tot wethouder Piet Zegers dat ze die de uitvoering van die collegelannen nauwlettend in de gaten zou houden. „Er moet wel iets blijven voor werklozen. Daar houden we u aan". Het Pakt en de PSP waren niet geluk kig met het snel verdwijnen van het project. Daan Welboren zei dat het niet mogelijk is bepaalde onderdelen zonder overleg aan andere organisaties over te doen. „Daar heb je even tijd voor nodig anders komt er niets van terecht". Welboren stelde voor dat vol gend jaar nog gebruik gemaakt wordt van de 70 mille rijkssubsidie en dat de gemeente daar 713.000,— bij doet. Voor de wachtgeldregeling van de pro jectleider, die ontslagen moet worden, is al 712.500,— gereserveerd. Welbo ren: „Voor dat bedrag en met een ver minderd gebruik van het dorpshuis, dus minder huur, kun je volgend jaar concrete plannen maken hoe je be paalde delen van het project voort kunt zetten. Je moet de mensen die zich al jaren voor dit werk inzetten in overleg met de gemeente de gelegen heid geven te zoeken naar een andere vorm". Peter Bakker van de PSP liet eenzelfde geluid horen. „Dat rijksgeld is volgend jaar nog beschikbaar. Waa rom zullen we het niet gebruiken?" Bakker merkte op det het verdwijnen van het project de gemeente volgend jaar toch al een extra financiële tegen valler oplevert omdat per jaar 711.000,— huur wordt betaald voor het dorpshuis. „In feite heeft het MZW de gemeente gesubsidieerd met 65 mille door een forse huur te betalen vor het dorpshuis. Er is wel eens de indruk ge wekt dat het andersom is". Geen uitstel Wethouder Zegers voelde e niets voor om het MZW nog tot eind 1985 in stand te houden. Nu wil het college er een punt achter zetten per 1 maart en dus heeft men nog drie maanden de tijd om onderdelen van het project over te hevelen naar andere instellin gen. „Dat lukt makkelijk", aldus Zegers. De voorzitter van de begeleidings- commmissie van het MZW, Theo van den Berg, was uitgenodigd om de dis cussie rond het project van de 'andere kant' toe te lichten. Van den Berg ver telde dat de gemeente nooit een cent heeft uitgegeven voor het project, uit gezonderd vorig jaar toen het reserve- potje van 712.500,— aangewend moest worden voor nieuwe apparatuur in de vrijwilligersdrukkerij. De begeleidings commissie heeft dit jaar zelf aan de bel getrokken met de mededeling dat er gepraat moest worden over voor tzetting omdat men door rijkskortingen bijna geen geld meer had voor activi teiten. Van den Berg had de indruk dat de gemeenteraad in het algemeen echter altijd had getwijfeld aan het bestaansrecht van het MZW. „Als ik de krantekoppen van de laatste jaren over ons werk bekijk da spreekt daar vooral twijfel van raadsleden uit. Daar kwam verandering in toen de wethou der tijdens de evaluatie-avond meedee- elde dat de overheid zich voor 200% dient in te zetten voor mensen zonder werk. Ik heb tijdens een gesprek over de evaluatie met de wethouder gezegd dat we een andere vorm moesten zoe ken. Dat het college daarop meteen besloot de boel stil te leggen was niet aan de begeleidingscommissie of aan mij meegedeeld. We werden via de krant op de hoogte gesteld". Getalscriteria Van den Berg noemde dat een 'zwak optreden' en wethouder Zegers trok het boetekleed aan. „We hadden u in derdaad op de hoogte moeten stellen van het besluit. Dat was de bedoeling maar dat is misgelopen". Projectleider Brandenburg had voor het besluit wel een vertrouwelijk advies gekregen waarin werd aangedrongen op stoppen van het MZW. „Die wist dus wel welke kant het opging", aldus de wethouder. Van den Berg had zich er ook aan geërgerd dat uit een pre sentielijst van de evaluatie-avond was opgemaakt dat er maar acht uitke ringsgerechtigden aanwezig waren. „We hadden met elkaar afgesproken dat er geen getalscriterium zou zijn. De wethouder had beloofd dat hij uit sluitend zou kijken naar de tendens of uitkomsten van de discussie". Zegers antwoordde dat de geringe opkomst van de doelgroep op deze avond niet doorslaggevend was geweest. „Het was een aspect dat achteraf meetelde. Wij hadden onze twijfels toen deze zo mer een mager activiteitenplan op tafel kwam. Er was geen geld en eigenlijk kon er heel weing starten. Toen heb ben we gezegd nu moeten we goed afwegen of we hier mee doorgaan". Reserves Tine Krijnen van Texels Belang ver baasde zich over de opmerking dat de gemeenteraad niet zo positief tegen over het project had gestaan. „Er is wel met reservers over het project ge praat maar dat waren niet zulke twij fels dat we ons daardoor lieten lei den". De begeleidingscommissie heeft vorige week een enquête gehouden onder de doelgroep en daarvan werd donderdagavond de voorlopige uitslag bekend gemaakt. Van de 680 verzon den formulieren waren er 49 terug gestuurd en het merendeel was voor voiortzetting van het MZW. Door 48 uitkeringsgerechtigden werd ingevuld dat er voor werklozen speciale wel- zijnsvorzieningen moeten zijn. Van den Berg: „Er is wel animo. Honderden mensen hebben de afgelopen jaren De Gereformeerde kerk van Den Burg krijgt het komende voorjaar een nieuwe predikant. De 34-jarige kandidaat Ted Salakay uit Kampen heeft het op hem uitgebrachte be roep aangenomen. De bevestiging en intrede zal waarschijnlijk in maart geschieden. Hij had weinig bedenktijd nodig, want tijdens twee bezoeken, die hij aan Texel bracht om daar „op proef" te preken, heeft hij van eiland en ge meente een bijzonder gunstige indruk gekregen. „Toen ik op de preekstoel stond, dacht ik onmiddellijk: het zit wel goed. Ik was onder de indruk van de sfeer van tolerantie; dat was iets bevrijdends voor mij", aldus Salakay, die al meer dan een jaar had gepro beerd om ergens aan de slag te ko men. Ondanks het vrij grote aantal va catures lukte dat dus pas nu. Salakay wil niet oordelen over de aard van de kennelijke weerstanden die in andere plaatsen hebben gespeeld en vindt het prettig dat hij op Texel in ieder geval met open armen wordt ontvangen. „Een voorrecht." Salakay, geboren in Malang op West- Java kwam in 1950 met zijn ouders naar Nederland, waar hij opgroeide in Geleen en achtereenvolgens een Her vormde, Gereformeerde en Katholieke school bezocht. Op 19 augustus stu deerde hij af in Kampen, zijn huidige woonplaats. Hij treedt in de voetspo ren van zijn vader, want die is ge meentevoorganger. Ted Salakay is ge huwd („Met een echte Friese!") en heeft een dochter van zes en een zoon van vier. Zijn werkinstelling omschrijft de nieuwe gereformeerde predikant als volgt: „Ik wil samen met mijn vrouw mijn werk zo goed mogelijk doen en me daarbij openstellen voor iedereen". De foto toont Ted Salakay met zijn twee kinderen. profijt gehad van dit werk maar we moeten een andere vorm zoeken". Drukkerij Die andere vorm is in grote lijnen door het college op papier gezet en over die voorstellen werd geruime tijd gepraat. Cursussen voor werklozen kunnen door het de sectie voor vormings en ontwikkelingswerk worden georgani seerd en daarvoor kan subsidie worden aangevraagd door bij het ministerie van sociale zaken. Op die manier kan de doelroep gratis cursussen volgen. De commissieleden hadden geen moeite met deze oplossing. Meer dis cussie ontstond over de vraag hoe de vrijwilligersdrukkerij voor verenigingen moet doorgaan. Daar zal een ruimte voor moeten komen en een begeleider. Zegers zag geen problemen: „Er heb ben zich al gegadigden voor deze drukkerij bij mij gemeld". Theo van den Berg kwam in het geweer. „De drukkerij is onder strikte voorwaarden gefinancieerd door het Koningin Julia na Fonds en deze instantie zal moeten beslissen wat er nu met de apparatuur gaat gebeuren". De MZW- vertegenwoordiger vertelde ook dat particulieren niet zomaar met een der gelijke drukkerij kunnen beginnen. Ze moeten aan de vestigingseisen van de grafische industrie voldoen en als het particulier initiatief is, is het meteen een commerciële instelling. „Ik ken de grafici op Texel en er is niemand zon der werk die aan dergelijke eisen vol doet". Het bestuur van het samenwer kingsverband jeugdwerk-MZW had aan de raadscommissie een brief gestuurd over de consequenties van stopzetting maar hier werd niet direkt op inge gaan. Wat nog voortgezet kan of moet worden is in eerste instantie een zaak van het college, oordeelde de meerder heid. B. en W. zullen moeten aange ven hoe dat precies moet. Praatpaal Gerbrand Poster vond het vooral jam mer dat uit de brief was gebleken dat de uitkeringsgerechtigden straks „een praatpaal" ontberen. „Een vertrouwde plek waar ze met elkaar kunnen praten over problemen, toestanden rond de uitkering, eventuele plannen die ze hebben is er straks niet meer. Dat vind ik echt triest, maar daar zal wel geen oplossing voor zijn". Zegers beaamde dat. Een welles-nietes discussie ont stond tussen de wethouder en Peter Bakker over de vraag of Zegers op de evaluatie-avond had toegezegd dat er geld voor een bedrijfsverzamelgebouw een ruimte waar kleine bedrijfjes kun nen starten) op de begroting zou staan. Bakker: „U hebt het bedrag, 45 mille, zelfs nog genoemd en iedereen vond dit een prachtig initiatief van het college. Een paar dagen later las ik in de begroting dat het er wel in stond maar bij de dingen die volgend jaar niet uitgevoerd worden". Zegers ont kende dat hij tijdens de evaluatie avond een dergelijke uitspraak had ge daan. „Dat is een ambtenaar ge weest". Welboren zei te hopen dat zijn fractie met hem van mening zou zijn dat het MZW-project nog een jaar zou moeten doordraaien. „Ik hoop niet dat ik valse hoop wek. Het zal ook bij ons een moeilijke discussie worden". Afgelopen zaterdag werd in de sporthal het jaarlijkse Parkstraat toernooi gehouden. Het toernooi had een sportief verloop met als terechte winnaar Gamma 2. Gamma 2 won nooit met grote cijfers maar wist steeds een paar minuten voor tijd de winnende treffer te sco ren. In de finale tegen ZDH zelfs 34 seconden voor het eindsignaal. Het team de Stuuk van Ameland was met 5 man gekomen; de overige 4 "spelers mochten niet van het bestuur wegens veldvoetbalverplichtingen op Ameland. Het team werd aangevuld met 2 Texelse spelers en bereikte de vierde plaats. Pech was het geblesseerd raken van Frank de Grave en Edu Veenstra. Gamma 2 kwam dus in het bezit van de fraaie wisselbeker en voor ieder team was er een kundig handbeschil derd wandbord. Deze borden waren gemaakt door Tineke Jimmink uit Bargen. Uitslag: 1. Gamma 2; 2. ZDH; 3. Casi no; 4. De Stuuk; 5. Texelse Boys; 6. Gamma 5; 7. Snackbar Parkstraat; 8. Texelse Courant. De cursus spreken in het openbaar start op donderdagavond. De lessen worden gegeven in de voormalige Landbouwschool aan de Beatrixlaan en de aanvang is 20.00 uur. De lessen worden gegeven door de heer J. W. Hidskes, docent aan de R.S.G. Moch ten er nog mensen zijn die deze cur sus willen volgen, dan kunnen ze don derdagavond komen. Voor de overige cursussen, georgani seerd door het Agrarisch Cursus Comi té is nog te weinig belangstelling. Het gaat om de cursussen: schapenbeoor deling, boekhouden, het snoeien van bomen en heesters en onderhoud sier- tuinen. Indien hier nog geïnteresseer den voor zijn, kunnen ze zich opgeven voor 1 december a.s. bij J. Koolhof, tel. (02220) 2780.

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 5