Zandsuppletie was in slotfase feilloos Alle betrokkenen moeten wensen op A-viertje zetten" Raad wil geen tweede onderzoek energiebesparing ]weede kamerlid Vos over MZW: Brgadering over ertigjarige bevrijding Tweede trekking Sint-aktie Slijterij Koöyman in „Mix-lnn"-groep Imme Dros sprak voor plattelandsvrouwen Halve marathon Den Oever NSDAG 20 NOVEMBER 1984 TEXELSE COURANT |e- -deel van het gezelschap dat in d'Ouwe ULO debateerde. V.l.n.r. Dirk Slik. Henk Bos, Arie Geuzebroek, Dirk Terpstra, Jan van Ark e did van het gewestelijk PvdA-bestuur. betrokkenen zouden hun wensen over de werklozenopvang eens ;een A-viertje (een standaard velletje papier) moeten zetten en dan om ■tafel gaan zitten om te vergelijken wat ze hebben opgeschreven. Vol- 5 mij liggen de standpunten helemaal niet zo ver uit elkaar en is het ^gelijk met de ploeg mensen die daar nu voor werkt een goede effec- e werklozenopvang te creëren". Aldus het PvdA-tweede kamerlid jnk Vos tijdens de discussie die zaterdagmorgen in d'Ouwe Ulo werd ifiouden over de opheffing van het MZW-project. Zijn analyse van de si- fetie vermocht overigens niet wethouder Piet Zegers op andere gedach- Jite brengen. Zegers bleef bij zijn eerder ingenomen standpunten: %t MZW-project sloeg gewoon niet aan, dan moet je niet doorgaan. |tuurlijk moet er iets voor in de plaats komen, daar wordt over gedacht gepraat, maar de respons die het project opriep was gewoon niet oot genoeg" deel van de PvdA-delegatie die afgelopen weekend Texel bezocht ite gast in het dorpshuis. De nd tevoren waren de leden al inge- over de manier waarop de af- iw van de rijkssubsidie de voorrang het project in de praktijk onmoge- maakt. Bovendien wil de gemeente in het ontstane financiële gat ngen, zodat het MZW-project op- even wordt. De begeleidingscom- sie van het project verwijt de ge- ;nte dat zonder voldoende overleg essentiële voorziening wordt opge- en. De door de gemeente georga- erde 'evaluatie-avond' sloeg niet Jan Brandenburg tijdens de dA-bijeenkomst vrijdagavond in gdherberg Panorama: ,,Het is lo- :h dat er niet meer dan 8 werklo- naar zo'n door het gemeente- stuur gehouden avond komen. Ze ;len zich daar gewoon te kijk gezet, hebben gekozen voor de benade- via een enquête die door het ar- dsbureau is verspreid. Daar zijn in- Idels 49 reacties op gekomen waa- duidelijk blijkt dat de werklozen iden dat er een welzijnsvoorziening hen moet blijven". Vos bleek daar bijster van onder de indruk te zijn, vroeg tenminste: Bij welke aantal- gaat u zich afvragen of het nog zin heeft?". Jan Brandenburg en Kramer brachten daar tegenin dat een andere opzet zeer wel spreekbaar achtten, maar dat zij iden dat er een voorziening voor rklozen zou moeten blijven bestaan. Presentielijst indenburg voegde aan zijn kritiek op igemeentelijke evaluatie-avond nog opmerking toe dat er een presentie- st rondgegaan zou zijn, iets dat door erklozen ook heel goed als bedrei gd zou kunnen zijn ervaren. Over il gebrek aan respons zei hij: ,,Wij ibben nooit van het college gehoord «veel mensen we zouden moeten reiken". Kramer wees op een ongunstig veneffect van de opheffing: ,,Het snenwerkingsverband met het jeugd- ■fk en de gemeente is daarmee ook itomatisch opgeheven. Dat betekent de nodige activiteiten op de tocht komen te staan. De jongeren zeg- ook dat de jeugdwerkruimte dan ier voor jongeren gebruikt moet bensdag (morgen) komt in het raad- (dus niet in de bibliotheek) de Hie dorps- en dorpshuiswerk van de ilzijnsstichting bijeen om te praten ir de viering van de veertigjarige be ding in mei a.s. De sectie vergadert st besloten apart, aanvang 19.30 en vervolgens (aanvang 20.30 uur) lt een groep Texelaars die onlangs 'initiatief namen om een bijzondere rin9 op touw te zetten. Getracht zal "den een keus te maken uit de vele fcën die inmiddels zijn binnengeko- n en er zal een eerste aanzet wor- gegeven tot verdeling van de ta- De bijeenkomst zou aanvankelijk een andere datum worden gehou- maar nadien is gebleken dat een tot aantal .onmisbare" betrokkenen N verhinderd. worden, zodat de opvang van oudere werklozen gelijk niet meer kan. Boven dien gaf het samenwerkingsverband een soort meerwaarde aan onze activi teit. Gezamenlijk kunnen we meer dan de som van wat we alle drie apart presteren". Tijdens de bijeenkomst zaterdagmor gen droeg Theo van den Berg, voorzit ter van de begeleidingscommissie, een element aan dat hij had gemist in de gesprekken: ,,We zijn heel druk in de weer met het bedenken van werkerva ringsprojecten en dergelijke, maar we lopen om de vraag heen wat te doen met al die mensen die structureel werkloos zijn. We kunnen als gemeen te echt niets doen dat de werkloosheid op zal heffen, dat is tenslotte een pro bleem met internationale wortels. De opvang van werklozen is echter wel degelijk een gemeentelijk probleem, dus waarom heffen we dan het MZW- project op?" Praatpaal Zegers wees de verantwoordelijkheid voor een groot deel van de hand: ,,Het rijk subsidieerde voor 100% en dat wordt afgebouwd. Wij heffen het project niet op, wij willen het alleen niet in zijn huidige vorm overnemen. Een aantal taken van het MZW wor den door gemeentelike diensten over genomen en verder moeten we het nog bekijken". Brandenburg haalde daarop een uit spraak van het VVD-raadslid Gerbrand Poster aan: „Poster constateerde in de laatste commissie Welzijn zeer terecht dat door de opheffing de praatpaal Het opspuiten van het strand bij De Koog is klaar. Vrijdag rond het middaguur werd bij paal 18 de 3 miljoenste kubieke meter aangebracht. In tegenstelling tot de verwachtingen zijn de laatste loodjes van het project niet het zwaarst maar juist het lichtst geweest. De afgelopen weken voltrok het werk zich zonder storingen en met een hoge productie. De vertraging van ongeveer een maand heeft men echter niet ongedaan kunnen maken. De laag zand die op het laatste ge deelte moest worden aangebracht was veel minder dik dan ter hoogte van De Koog, waardoor men per dag wel 200 meter vorderde. Het meeste zand per strekkende meter srand werd gedepo neerd bij de Badweg: hier werd het strand twee tot vier meter hoger wat neerkomt op 700 m3 per meter strand oftewel 70 volle vrachtauto's. Tijdens deze bewerkelijke fase schoot men niet meer dan 80 meter per dag op. Na het leveren van de laatste kubieke meters (dat wordt achteraf door Rijks waterstaat gemeten) werd de zandlei- ding schoongespoeld en werd begon nen met het opruimen en afvoeren van het materieel. Totaal zullen daar ruim drie weken mee gemoeid zijn. voor werklozen verdwijnt. Aan die praatpaalfunctie heb ik nog steeds mijn handen vol, ook na de eerste subsidiekorting. Daar bereik ik toch nog steeds zo'n 60 a 70 mensen mee. Volgens mij is dat belangrijk, het cur suswerk en het vrijwilligerswerk is dan alleen maar mooi meegenomen". Zegers bleek niet te vermurwen: ,,Je kan je afvragen of je alleen voor die praatpaalfunctie het project in stand moet houden". De wethouder gaf een kleine toelichting over waarom volgens hem het MZW niet functioneerde: ,,Dat ligt voor een belangrijk deel aan de gebrekkige begeleiding door de begeleidingscommissie". Jan Kramer was dat met hem eens: „Volgens mij is daar veel te veel ge praat over hoe de subsidie voor het volgende jaar nu weer veilig gesteld zou moeten worden en te weinig over hoe de opvang er uit zou moeten zien". Zegers verklaarde geen kritiek op de projectleider te hebben. Bij elkaar Op de suggestie van Vos om bij elkaar te gaan zitten hield Zegers duidelijk de boot af. Theo van den Berg verklaarde dat de begeleidingscommissie graag wilde overleggen, maar dat het ge meentebestuur de zaak had 'kortgeslo ten'. Zegers bleef zeggen dat het ge meentebestuur niet op de huidige voet door wilde blijven gaan. Mosselen De afgewezen aanvraag van Dirk Slik voor een mosselperceel in de Wadden zee hield de vergadering geruime tijd bezig. Slik heeft voor zijn experimente le mosselkwekerij een stuk Waddenzee nodig waarin hij zijn mosselzaad kan laten groeien. Die aanvraag is onlangs afgewezen, ondanks de duidelijke ver wachtingen die staatssecretaris A. Ploeg eerder dit jaar bij Slik. Dirk Slik omschreef dat tijdens de vergadering als volgt: „Toen ik hem gesproken had dacht ik dat die man het voor me zou kunnen klaren. Ik heb hele pakken pa pier gehad over mijn bedrijf, maar zo'n rotbrief heb ik nog nooit gehad". Uit die brief was gebleken dat de Zeeuwen Tussenstation In de nacht van zondag op maandag werd het tussenstaion „Zaandam" dat ten noorden van de Slufter op het strand heeft gestaan, in zee gebracht. Dat gebeurde door er met buldozers een dijk omheen te maken zodat een vijver werd gevormd waarin het ge vaarte kon drijven. Met behulp van een in zee liggend ankerponton met lier en een zwaar anker werd de „Zaandam" aan een lijn van 400 meter in zee getrokken. Gisteren werd de drijvende machine door de „Elizabeth" van Leo Visser naar De Cocksdorp ge trokken. Daar werden de spullen die te groot zijn om over de weg te worden afgevoerd (zoals ankers en pijpen) erop geladen alvorens het drijvende gemaal terugkeert naar zijn basis. De „Zaandam" zou zondagmiddag al van het strand worden gehaald maar als gevolg van de oostenwind was er toen te weinig water. Gisteren werd ook begonnen met het demonteren en opladen van de drij vende leiding (een deel van de verbin ding tussen de zandzuiger en de wal). Zaterdag waren duikers al bezig met het dichtmaken van de gaten in de 40 nog steeds voorrang hebben bij het toekennen van mosselgrond op grond van de deltaschadewet. Wethouder Klaas Barendregt vertelde dat de 'Zeeuwse lobby' in Den Haag even sterk is, maar dat de gemeente bezig is om daar tegenin te lobbyen. De Oosterschelde wordt door een half doorlatende dam afgesloten om de oester- en mosselcultuur in dat water mogelijk te houden, dus er wordt al het nodige geld gestoken in het in standhouden van deze Zeeuwse visse- rijtak. Bovendien is de mosselkwekerij vanouds ook al een vorm van visserij die vanaf de Waddeneilanden bedreven wordt. Henk Vos bleek zeer belangstel lend te zijn voor de problematiek van Slik, hij zegde toe in Den Haag te gaan uitzoeken hoe het precies in elkaar zat en zich flink voor de uitgifte van een perceel in te willen zetten, mits de gemeente de aan vraag van Slik van harte steunde, iets dat Barendregt toezegde. meter lange 'ladder' van de zandzuiger Sliedrecht 27 waardoor deze kon wor den leeggepompt waardoor de zand zuiger een extra drijfvermogen van 80 ton kreeg. Mensen van Hans Boom maakten het vaartuig zeeklaar. Als al les verder volgens plan is verlopen, is de zandzuiger vertrokken op het mo ment dat u deze krant in de bus krijgt. In mootjes De stalen zinker, het belangrijkste deel van de onderzeese verbinding tussen de wal en de' zandzuiger zal de ko mende dagen worden gesloopt. De 800 meter lange pijp zal in stukken van 80 meter worden gesneden, die wor den dichtgemaakt zodat ze over water kunnen worden versleept. De lengte van 80 meter is gekozen omdat deze nog juist in de sluizen past die moeten worden gepasseerd. Willem Bakker en zijn personeel zijn gisteren begonnen met het opruimen 5 x f100,— J. Vriezema, Noordwester 108, Den Burg; L. Bakker, Stenen plaats 1, Den Burg; P. J. Bakker, Jan Ayeweg 5, Den Hoorn; M. van Osch, Lieuwstraat 41, Den Burg; M. Witte- Zijm, Warmoesstraat 38, Den Burg. 3 x f250,— Van Empel, Houtweg 2, Den Burg; Witte, Schilderend 22, Den Burg; S. Zoodsma, Trompstraat 21, Oudeschild. 1 x f500,— W. Zoer, Heemskerckstraat 19, Oudeschild. De' prijzen zijn af te halen bij Van Heerwaarden supermarkt in de Weverstraat. 4EK5ndernemers-aktiviteitenJ Kooymans slijterij en wijntapperij te Den Burg is toegelaten tot de „Mix inn", een organisatie van zelfstandige slijters die aan een reeks voorwaarden voldoen op het gebied van grootte, jaaromzet en assortiment. Zo is vereist dat men een wijntapperij moet heb ben, dat de winkel minstens 90 m2 moet zijn (wat voor een slijterij erg groot is) en dat men tenminste 60 soorten whiskey, 25 soorten port (waaronder vintage en colheita), 50 soorten bier en meer dan 175 soorten wijn direct leverbaar moeten zijn. Daarnaast moeten presentatie en be nadering het vakmanschap en am bacht „voelbaar" maken. Men wil zich zo duidelijk mogelijk onderscheiden van slijterijen met een discountachtige prijsstelling die een beperkt assorti ment bieden en waar men niet teveel moet rekenen op service en vakman schap. De Mix Inn wil vakmanschap en service aan een groot assortiment en scherpe prijzen combineren. Veel bekende dranken worden onder eigen merk gebracht. De gemeenteraad heeft geweigerd ruim ƒ13.000,— uit te geven voor een onderzoek dat moet uitwijzen welke energiebesparende maatre gelen in het raadhuis en in het ge bouw van gemeentewerken kun nen worden genomen. Om meer dere redenen werd het voorstel van B en W met acht tegen zeven stemmen afgewezen zodat men nu genoodzaakt is energiebesparende voorzieningen te treffen op grond van gegevens die een onderzoek van vier jaar geleden heeft opgele verd, eventueel aangevuld met ad viezen die gratis kunnen worden verkregen bij de provincie en bij de leveranciers en installateurs van de voorzieningen. Het college vindt het energiebespa ringsrapport dat in 1980 door het ad viesbureau Verhaar Uniad werd uitge bracht verouderd. Destijds is met het rapport (kosten f17.650,—niets ge daan omdat overwogen werd een kap op het raadhuis te zetten en deze werkzaamheden gelijk met de energie besparende activiteiten uit te voeren. Het plan voor de kap is echter van de baan en nu wil het college in de ko mende twee jaar allerlei energiebespa rende voorzieningen (ten koste van an derhalve ton) gaan aanbrengen. Het rapport van 1980 is daarbij niet meer goed te gebruiken want, zo bleek bij overleg met Verhaar Uniad, het is to taal achterhaald. Er is thans heel an dere apparatuur op de markt die be langrijk meer besparingsmogelijkheden biedt dan vier jaar geleden. Er moest daarom een nieuw aanvullend rapport komen en dat zou inclusief btw f13.090,— kosten, na aftrek van de subsidie van 40% f7.800,—. Gratis advies? Henk Beumkes (Pakt) vroeg zich af op welke punten het nieuwe onderzoek gericht zal zijn en of er de garantie is dat de adviezen nu ook werkelijk wor den uitgevoerd. Volgens hem zou de gemeente de aanvullende informatie wel bij de provincie kunnen krijgen waar men sinds kort over specialisten op dat gebied beschikt. Joop van der Meer (VVD) wilde weten hoe groot de besparingen zijn die op grond van de nieuwe advisering kun nen worden bereikt en hij wilde ook weten wat er met het rapport van 1981 is gebeurd. Hij vreesde dat de toen uitgegeven ƒ17.650,— als weggegooid geld moet worden beschouwd. Vol gens hem zouden prima resultaten te bereiken zijn zonder duur aanvullend onderzoek, door het gewone gezonde verstand te gebruiken: de thermostaat wat lager zetten, e.d. Ook Van der Meer meende dat er mogelijkheden zijn voor het inwinnen van gratis advies. Jan van Asselt (Texels Belang) was ook tegen nieuw onderzoek. Hij vond besparing een kwestie van mentaliteit. Ook wilde hij weten of de 40% subsi die die B en W op de kosten van het onderzoek denkt te zullen ontvangen „hard" is. Tine Krijnen had ook be denkingen, evenals Ate Rienstra van het CDA. Laatstgenoemde meende dat de gemeente het best te rade kan gaan bij de leveranciers en uitvoerders van de energiebesparende voorzienin gen. Die weten heel goed wat er mo gelijk is en wat het aan besparing oplevert. Hij stelde voor direct over te gaan tot het vragen van offertes, com pleet met rendementsopgave. Drie procent meer Wethouder Klaas Barendregt legde uit dat het oude rapport adviezen gaf die tot een besparing van 12% zouden lei den. De techniek heeft inmiddels niet stilgestaan; als de nieuwste mogelijk heden worden toegepast zal ongeveer 15% kunnen worden bespaard. Dat scheelt 30.000 m3 aardgas per jaar, maar dan moeten wel de juiste maat regelen worden genomen en dat kan alleen op basis van deskundig onder zoek waarbij het oude rapport als basis wordt gebruikt. Het geld daarvoor is dus niet weggegooid. Volgens de wet houder is de rijkssubsidie van 40% voor het onderzoek „glashard". Baren dregt benadrukte dat de energievoor ziening en de besparingsmogelijkheden daarbij in gebouwen als die van de ge meente, een gecompliceerde aangele genheid is. De voorzieningen moeten een technisch karakter hebben. Met een beroep op de mentaliteit komt men er niet omdat zo veel verschillen de mensen in het raadhuis werken. Van hun goede wil alleen mag het energiebesparingsplan niet afhangen. Henk Beumkes wilde dat de gemeente het voorstel aanhoudt en eerst bij de provincie informeert of de benodigde adviezen ook daar gegeven kunnen worden. Barendregt zei dat het onze ker is dat de provincie over de tech niek beschikt die in dit geval nodig is. Het direct vragen van offertes met besparingsopgaaf bij de leveranciers werd door het college van de hand ge wezen. De burgemeester: „Je kunt niet om offerte vragen als je niet pre cies weet wat je wilt. Dat zou strijdig zijn met onze eigen nota aankoopbeleid." Het maakte geen indruk. Rienstra bleef vragen om directe offertes van leveranciers en wilde dit voorstel in stemming brengen. Dat was verder strekkend dan het collegevoorstel en moest daarom in stemming worden gebracht. Na enig heen en weet pra ten bleek dat niet zo praktisch te zijn in dit geval en werd toch gestemd over het collegevoorstel. Met het ge noemde gevolg. S van de 16 kilometer pijpleiding die nu nog op het strand ligt. Dat zal drie tot vier weken in beslag nemen. In over leg met Staatsbosbeheer is besloten de pijpen niet af te voeren maar ze op twee plaatsen op Texel op te slaan. Boskalis hoopt de volgende zandsup pletie ook te mogen uitvoeren en kan zich dan de kosten van het pijpenver- voer besparen. Als het werk aan een andere aannemer wordt gegund, kan deze de pijpen van Boskalis huren wat in elk geval aantrekkelijker is dan 'ei gen' pijpen naar Texel brengen. Zoals bekend heeft het CIBAS- onderzoek (waarvan de resultaten pas vorige week officieel bekend werden gemaakt) uitgewezen dat herhaalde zandsuppletie gecombineerd met strandhoofden de voordeligste manier is om de kustafslag van Texel tegen te gaan. Het meest urgent is nu het strandgedeelte tussen de vuurtoren en de Slufter, waar het zand van de eerste suppletie nu helemaal is Goede contacten De mensen van Boskalis Oosterwijk b.v. zeggen de afgelopen maanden op Texel bijzonder prettig te hebben ge werkt. Er was sprake van goed sa menspel en uitstekende medewerking op meerder terreinen. Projectleider Ge- dink: „Het was voor ons erg makkelijk dat de plaatselijke mensen van Rijks waterstaat al eens eerder met dit bijltje hadden gehakt zodat we bij het over leg op gelijk niveau zaten". Met waar dering wordt ook gesproken over de soepele inzet van plaatselijke bedrijven en personen die door Boskalis in de arm werden genomen: de duikclub, Hans Boom, Willem Bakker, de heer Postma van de vuurtoren, Louw Witte („Duvelstoejager voor moeilijke klus sen") en Van Maldegem. Laatstge noemde verzorgt transportwerk. De gasolie die nodig was voor het tus senstation „Zaandam" en het mate rieel op het strand, werd geleverd door Rab uit Oudeschild: meer dan 80.000 liter per week! Hotel Prins Hendrik had het er ook druk mee want 25 tot 30 man van Boskalis heeft daar maanden lang verblijf genoten, om maar niet te spreken van Teso dat de vele vrachtau to's met materieel moest vervoeren. Van de miljoenen die minister Neelie Smit voor Texel heeft uitgetrokken is dus een flink deel op het eiland ach tergebleven. Volgende zandsuppleties worden dan ook door menigeen met genoegen tegemoet gezien. Voor de Plattelandsvrouwen van De Cocksdorp-Eierland hield oud- Texelse Imme Dros gisteravond een boekbespreking. Het werd een avond waarop de tachtig aanwezi ge vrouwen met voldoening terugzien. Imme Dros wist boeiend te vertellen over het schrijven van verhalen en boeken. Ze legde uit hoe belangrijk het is dat een boek duidelijk is, met goed taalgebruik. „Een boek is als een huis, je moet je erin thuisvoelen", aldus Im me Dros die haar carriere als schrijfster begon met korte verhalen. De eerste poging een boek te schrijven werd een mislukking. Ze verscheurde het ma nuscript. Later lukte het wel. „De zo mer van dat jaar" speelt op Texel en werd opgebouwd uit verhalen die eer der in het Utrechts Nieuwsblad en het Vrije Volk verschenen. Het boek werd bekroond met de Zilveren Griffel. Im me Dros is thans bezig met een ro man. Diverse dames maakten gebruik van de gelegenheid tot vragen stellen na de pauze. Al met al kan gesproken worden van een geslaagde avond, vooral dank zij de vlotte verteltrant van de schrijfster en het goede contact dat zij had met haar gehoor. Meegedeeld werd dat de leden van de vereniging elke dinsdag kunnen zwem men in het overdekte verwarmde bad van Tubantia, steeds van 2.30 tot 3.30 uur en voor f5,— per persoon. Een tiental leden heeft zich hiervoor opge geven. Op 29 november worden geza menlijk wenskaarten gemaakt, onder leiding van mevrouw Bakker-de Grave. Ook staat een reisje naar Rotterdam op het programma met bezoeken aan Termeulen, de Euromast en vliegveld Zestienhoven waar de lunch' wordt ge bruikt. Wie mee wil, moet zich met spoed opgeven bij mevrouw Hooger- heide, tel. 02228-577. Aanstaande zondag zullen weer veel lange afstandlopers de traditie in ere houden om in Den Oever de halve marathon te lopen. Veel Texelaars zul len weer van de partij zijn. Vertrokken wordt met de boot van 9.05 uur. De start is omstreeks 11.00 uur. Andere af standen zijn 4 en 8 kilometer. Om het vervoer te kunnen combineren, (bij veel deelname misschien zelfs een bus) wordt iedere deelnemer verzocht zich snel op te geven bij Piet Bakelaar, telefoon (02220) 3843.

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 7