Volgend jaar misschien ctie 'Boot Boos' bij Teso" i— „Het kon gewoon niet mooier" LOKALE OMROEP f'/VV-onderhandelaar Van Hengel tegen PvdA-ers: 1; Aad Kosto bij Lokale Omroep: „Texel bij uitstek geschikt voor experimentele omroep" Alle dagen feest op de J. Henry Dunant Onder invloed IlSDAG 20 NOVEMBER 1984 TEXELSE COURANT igen Teso zeggen wij heel duidelijk dat geen man gedwongen de irt uit mag. Vórig jaar hebben we in het land de actie 'Bus is' gehad. Als de situatie bij Teso niet verbetert konden we daar il eens een actie 'Boot Boos' krijgen". Klare taal van FNV- rferhandelaar bij Teso Rob van Hengel vrijdagavond tijdens een jeenkomst die bedoeld was om de aanwezige PvdA-bestuurders informeren over het wel en wee van Texel. De delegatie bestond ?i [kamerleden Aad Kosto en Henk Vos, de statenleden Jan van k, Arie Geuzenbroek en Willie Swildens-Rozendaal en uit diverse jen van het gewestelijk bestuur, waaronder voorzitster Marijke ngendijk. Het ging erom informatie te krijgen over problemen op «el, maar ook de ontspanning van het op een eiland verblijven erd niet vergeten, aldus Aad Kosto. Het gezelschap verbleef in alleen Teso kwam aan de or- ir werd ook gesproken over jt MZW-project, de relatienota- loblematiek, de jachthaven en de akale Omroep. Zaterdagochtend de groep gesplitst. Een deel naar de Lichtboeistudio om de opname van een Lokale mroep-uitzending mee te maken, jdens deze opname werd media- eskundige Aad Kosto geïnter- ewd. De rest van de groep ging sar d'Ouwe Ulo om daar het IZW-project te bekijken en verder /er het project geïnformeerd te orden. Bij deze vergadering wa- lei flinook de wethouders Piet Zegers ïeiKo i Klaas Barendregt aanwezig, /enals mensen die zijdelings of di- ikt bij het project betrokken zijn. werd besloten met een i/o&|usrit over het eiland waarbij on- irmeer de 'rotganzenhoeve' Zee- Dns-Jurg werd bezocht. 21,1 so kwam twee keer aan de orde. =n keer in verband met de fuikaan- issing en vervolgens in verband met daarmee samenhangende perso- selsproblematiek. Vooral dat laatste eek actueel, vrijdagmiddag was er ijkbaar nog een bespreking met de 30-directeur geweest. Voorzitter van ondernemersraad Leen de Veij ver- de wat de inzet was van de onder- indélingen: arbeidstijdverkorting in van gedwongen ontslagen. Rob Hengel vertelde dat het strijdpunt i3s of die arbeidstijdverkorting naar uur per week betaald zou moeten orden door het bedrijf of door de (Srknemers. (aifi Dirk Terpstra schetste ten behoeve van de gasten nog eens de historie van de inmiddels al negen jaar durende strijd voor een goedkope jaarkaart voor Texelaars en noemde andere aspecten die te maken hebben met Teso als openbaar vervoersinstelling, onder meer het opgeven van de halfuurs- dienst. Henk Vos ging daar op in: ,,Over die tarieven van Teso in verhou ding tot bijvoorbeeld de Westerschelde-veerdienst wordt al ja ren gesproken. Dat zal nu bij de be grotingsbehandeling ook weer aan de orde worden gesteld. Ik raad Texel overigens aan om samen met de ande re Waddeneilanden op één lijn te gaan zitten. Tot nog toe voelde Texel zich enigszins geïsoleerd als enige eiland met een niet-gesubsidieerde particulie re veerdienst, de minister is echter be zig om bijvoorbeeld de veerdiensten van Wagenborg ook te privatiseren". Deze vervoersmaatschappij, die de diensten op Ameland en Schiermonni koog onderhoudt, is een rijksbedrijf. Onlangs werden twee nieuwe boten met koplading besteld. Daardoor zou de dienst weer winstgevend kunnen worden. Smit-Kroes zegt daar in een notitie aan de tweede kamer het vol gende over: ,,Een sluitende exploitatie komt binnen bereik. Die biedt naar mijn mening dusdanige perspectieven voor een privatisering van de betrok ken bootdiensten dat ik besloten heb deze mogelijkheid nader uit te laten werken. Dit is geheel in overeenstem ming met het regeerakkoord en leidt er tevens toe dat op alle Waddeneilanden een identieke exploitatievorm wordt bereikt". Daarmee sluit Smit-Kroes dus aan bij het in de eerste nota Zoute Ve ren verwoorde streven om alle eilanden gelijk te gaan behandelen. Dirk Terpstra vond echter dat de zaken worden omgedraaid: ,,Dat streven naar een gelijke behandeling van alle eilan den wil niet zeggen dat de slechtste mogelijkheid dan maar voor iedereen ingevoerd moet worden". Wegen De invloed van de fuikaanpassing op de wegen die het 'veerverkeer' moeten verwerken bleef niet onbesproken. De minister wil de problemen rond de weg van Den Helder naar Alkmaar heel eenvoudig oplossen. Gijs Oskam: ,,Ze wil daar gewoon een secundaire weg van maken, dat wil zeggen dat hij onder de verantwoordelijkheid van de provincie zal komen te vallen. Daar mee is voor haar de zaak gewoon af, zonder dat het echte probleem is opgelost". Statenlid Geuzenbroek Hield een voor Texel wat positiever verhaal over de aanpassing van de Pontweg: ,,Die maakt kans op een heel grote bijdrage uit de Wet Uitkeringen Wegen". Voor de provincie was dat echter weer min der positief: ,,Dat verstoort ons priori teitenschema aanzienlijk. VVD- gedeputeerde Alma heeft van zijn par tijgenote te verstaan gekregen dat Texel en Den Helder zelf hun wegen problemen moeten oplossen, zonder rijksgeld". De heer Pfeiffer van Staatsbosbeheer legde aan de hand van drie kaarten nog weer eens uit hoe het nu zit met de relatienotagebieden. Uit zijn verhaal bleek duidelijk dat door het overleg van die gebieden steeds kleiner zijn geworden. ,,Uit het oogpunt van na tuurbescherming is de bodem van de ketel bereikt. Bijvoorbeeld Zeeburg is niet groot genoeg voor de opvang van de Rotganzen, daarom denken GS over een uitbreiding van het rotgan- zengebied in het noorden van het eiland". Statenlid Willy Swilders gaf een toe lichting op de bestuurlijke kant van de zaak. Zij kondigde onder meer aan dat de statencommissie die GS moet advi seren, een advies dat vrijwel zeker wordt overgenomen, nog een hoorzit ting zal houden op het eiland, waarbij alle belangen nog eens naar voren ge bracht kunnen worden. Zij benadrukte het vrijwillige karakter van beheersovereenkomsten Zij werd geconfronteerd met dezelfde vraag als de heer Pieterse van het mi nisterie van landbouw onlangs tijdens een door de standsorganisaties gehou den bijeenkomst: waarom is het op Texel niet voldoende om de regels van het bestemmingsplan te volgen? In te genstelling tot Pieterse wist zij deze vraag wel te beantwoorden: ,,Het is gewoon wettelijk niet mogelijk om via een bestemmingsplan in de structuur van een bedrijf in te grijpen. Een be heersovereenkomst doet dat wel en daar moet dus een aparte regeling voor gemaakt worden. Die beheers overeenkomsten zijn niet alleen in het belang van de natuurbeschermers, maar zeker ook in het belang van de boeren. Er zijn heel veel agrariërs die uit zichzelf al aan natuurbescherming doen door bijvoorbeeld nesten tijdens het maaien te markeren. Dat zijn dure maatregelen en door een beheersove- de Lichtboei meer telefoonlijnen aan, zodat ook de buitendorpen bereikt zouden kunnen worden. Dat werd niet toegestaan, zodat het niet verwonder lijk is dat de Lichtboei nauw met de Slot samenwerkt". Enthousiasme Kosto vertelde in zijn antwoord aan Arensman dat hét struikelblok voor de meeste lokale omroepen wordt ge vormd door de financiën. Hij consta teerde dat op Texel in ieder geval goedkoop gewerkt wordt omdat vrij willigers aan de omroep meewerken. Subsidiëring door de gemeente raadde hij af, als de omroep tenminste werke lijk onafhankelijke journalistiek zou wil len bedrijven. Tijdens het interview in de studio gaf hij een manier aan waarop de omroep financieel onafhankelijk zou kunnen blijven: In Brabant is een plaatselijke omroep die de medewerkers zelf be kostigen uit diverse bijbaantjes. Zij brengen bijvoorbeeld de krant rond en de opbrengsten daarvan storten ze in de omroepkas". Kosto vertelde er niet bij of die radiomedewerkers nog tijd overhouden om programma's te maken. Het was de PvdA-man opgevallen dat de medewerkers van de plaatselijke omroep met veel enthousiasme in de weer zijn en dat de kwaliteit van de spullen in de lichtboei-studio professio neel is. Bovendien kon hij aan de reac ties die her en der aan de muur han gen zien dat de luisteraars in ieder ge val positief zijn. jjr j Kop van jut urnen de Veij omschreef de positie van Tl e mensen die bij Teso werken als <a> olgt: ,,Wij zijn net de kop van jut. «I let is onbegijpelijk dat de minister 20 'ra ïljoen uittrekt voor een maatregel die :w oveel arbeidsplaatsen kost. Bovendien fiji weten de mensen die overblijven :eeds meer werk gaan doen, flexibili- ?ring noemen ze dat. Dan was het og zo dat zodra in de krant had 'J :estaan dat er zoveel mensen uitvlo ei ;en de raadsleden van VVD, CDA en !e? ':xels Belang bij de directie op de fè toep stonden om te vertellen dat Te la odan wel weer geld genoeg zou sdi ebben om zelf het goedkope boot- zal aartje te betalen". sM lie flexibiliteit zou onder meer inhou- tó ien dat het personeel 's zomers veel mi tou moeten werken om dan in de win- w- ter veel vrij te hebben. Dat kwam vol ta jens De Veij de veiligheid niet ten /ïijoede, te meer daar de werkdruk ook d Iwordt vergroot door het streven om s? Je schepen met een bemanning van ïe teste laten varen: twee in de machi- b «kamer, twee op dek en twee in de '5 mg. k8 ten Hengel analyseerde het beleid van i IeTeso-directie als volgt: ,,Er zijn ■vee geldpotten, de lonen en de tarie- ■en. Het is nu de bedoeling om die wee tegen elkaar uit te spelen. Wij ccepteren onder geen voorwaarde dat «t personeel zelf de rekening voor do ts afslanking van het bedrijf moet be- alert, maar evenmin willen we dat die skening via de tarieven eenzijdig aan -Texelse bevolking gepresenteerd '■ordt". De vakbondsman merkte daar- -ji nog op dat de vervoersmaatschap- *1 gefloreerd zou hebben als er een leidekker was geweest. De „Molen- )at" omschreef hij als 'prestige-object'. Overigens ging hij er met De Veij va- wit dat het schip er nu eenmaal is en kt het geen zin heeft de aanschaf "eer ter discussie te stellen. Wede Kamerlid Henk Vos roeg of ji ingelicht kon worden over het al of «et kloppen van de antwoorden die Minister Smit-kroes heeft gegeven op te kamervragen: ,,Als die antwoorden 'et kloppen kunnen we namelijk weer lieuwe vagen stellen". Gespreksleider Mark Fonds sloot deze kcussie met een opmerking over het tegeven van de halfuursdienst: ,,Dat s ongeveer hetzelfde als wanneer in -en Helder een Heso, Helders eigen spoorwegonderneming, zou worden gericht met treinen die alleen rijden er voldoende mensen staan te "Pchten". Aad Kosto (r) en Hans Oosterhof in de spreekcel van de Lichtboeistudio. Aad Kosto, mediaspecialist van de PvdA-tweede kamerfractie, vindt Texel uitstekend geschikt als experimenteergebied voor lokale omroep via de ether. Sterker nog, hij wil er in de kamer op aandringen dat de Stichting Lokale Omroep Texel een proefvergunning krijgt. Binnenkort overlegt hij met zijn collega's van CDA en VVD over een brief die de Stichting Lokale Omroep Texel („Slot") naar de kamer stuurde. Kosto deed zijn mededelingen tijdens een interview voor de Slot-microfoon zaterdagochtend. De avond tevoren had hij tijdens een politieke bijeen komst van zijn partij in jeugdherberg Panorama al verklaard een groot voor stander van lokale omroep te zijn, met name op het platteland. Momenteel is in Geneve een conferen tie aan de gang over de 'herindeling' van de ether. Het schijnt dat de PTT erg graag over proefgebieden wil be schikken om informatie te krijgen over lokale omroepen die met een zender werken. Als de programma's via een kabel wor den uitgezonden ligt het allemaal veel makkelijker, bovendien is daar al een kant en klare wetgeving voor. Voor plaatselijke radio via de ether moet de omroepwet nog gewijzigd worden. Kosto ziet dat niet voor eind '85 gerealiseerd. In de jeugdherberg brak Slot-voorzitter Piet Arensman een lans voor de plaat selijke omroep. Hij vertelde geschokt te zijn door de uitlatingen van VVD- raadslid Joop van der Meer, die on langs verklaarde grote twijfels te heb ben over de continuïteit en de kwali teit van de programma's van de om roep. Arensman: „Op het eiland is al sinds 1968 een ziekenomroep actief met elke avond een uitzending. Als dat geen continuïteit is? In 1975 vroeg PAGINA 9 reenkomst te sluiten valt er weer wat terug te verdienen". Swilders vertelde dat inzaker de gevol gen van natuurbeschermende beper king voor de landbouw en voor de 'Agri-business' een rapport gemaakt schijnt te zijn dat momenteel de ronde langs de diverse instanties doet. Overigens was het statenlid niet erg gelukkig met het optreden van de heer Pieterse: „Hij is hier geweest zonder met de provincie te overleggen, terwijl de afspraak gemaakt was dat rijk en provincie gezamenlijk naar buiten zou den treden als het over relatienota's gaat. Hij kon op diverse vragen geen antwoord geven en hij maakte geen onderscheid tussen het proefgebied nationaal landschap en het relatienota- gebied. Daarmee zijn we verder terug dan naar af: het onbegrip en het wan trouwen dat toch al niet gering is moeten we nu proberen via onze hoor zittingen weg te nemen". Duidelijkheid Na afloop van de vergadering lichtte het statenlid haar standpunt verder toe: „De grenzen van de relatienota- gebieden zorgen voor de broodnodige duidelijkheid. Daar zijn ook de boeren bij gebaat. Natuurlijk moet Staatsbos beheer niet buiten die grenzen dan toch weer grond aankopen, thans is alles nog mogelijk". In de zaal ontstond weinig discussie over de relatienota, dat liet het tijd schema overigens ook niet toe. Fridt Blanken zag het verzet op een eenvou dige manier weggenomen: „De over heid moet gewoon met de geldbuidel gaan rammelen, dan hoor je binnen de kortste keren niets meer". Jachthaven Walter Brommersma van de Wa tersport Vereniging Texel opende de rij sprekers met een uiteenzetting over de noodzaak van jachthavenuitbreiding. Zoals bekend zijn er plannen om het huidige kleidepot bij de jachthaven te trekken. Brommersma wees op de ver veelvoudiging van het aantal oassan- ten in de rijkshaven, waar het aantal toeristische overnachtingen tussen 1980 en 1984 steeg van 6.000 naar 40.000. De aantallen jachten die van de jachthaven gebruik maken hebben de grenzen van het aanvaardbare al lang overschreden. Zo liggen de sche pen in het seizoen soms 15 dik, tot aan het dok van Boom. „Ik moet er niet aan denken wat er zou gebeuren als aan boord van één van die sche pen een gasfles zou ontploffen, dat zou een heel bijzonder soort Chinees vuurwerk te zien geven", aldus het bestuurslid van de watersportvereniging. Bovendien is de belasting voor het mi lieu 'onhoudbaar', al de toiletten die door deze passanten gebruikt worden lozen rechtstreeks in de haven. De visserij is ook niet bepaald blij met de jachten. Vooral op vrijdag, als de kotters binnenkomen, is het hinderlijk als er jachten voor de kade liggen. Brommersma wees erop dat de kade ruimte toch al beperkt is: „De vissers willen zelfs uit eigen zak drie ton beta len om de kade te verlengen". De plannen voor een jachthavenuit breiding zijn in een vergevorderd sta dium: „Texel is er klaar voor, alleen het geld en de medewerking van het rijk ontbreken nog". Op een vraag van Kosto antwoordde Brommersma dat met de plannen on geveer drie miljoen gulden gemoeid zal zijn. Een suggestie van Gijs Oskam om de plannen gelijktijdig met de verbre ding van de havenmond uit te voeren gaf Brommersma minder kans, omdat de werkzaamheden aan de toegang van de haven al zijn begonnen en om dat de jachthaven aanbesteed moet worden, zodat nog niet bekend is wel ke aannemer dat werk gaat uitvoeren. Kosto deed de suggestie om er een te- rugploegproject voor aan te vragen. Dat zijn projecten waarbij geprobeerd wordt wat uitkeringsgeld weer 'terug te ploegen' in de maatschappij. Socia le Zaken heeft honderd miljoen uitge trokken voor dergelijke regelingen in de bouw. Tijdens een rondzwerving door het Gollards Rustoord in Den Burg bleek dat we voor dit artikel niet veel onderzoek hoefden te plegen. Alle ouderen die vorige week op uitnodiging van TESO op het water vertoefden en zo Midden- Nederland doorkruisten, zijn vast en zeker eensluidend in hun oor deel: dit was een reis om nooit te vergeten. Het was alle dagen feest. Het had geen zin om nog meer ou deren te vragen hoe zij de reis op de Henry Dunant hadden ervaren. We hadden hetzelfde antwoord ge kregen. De heer C. A. Kaczor uit de Gollards raadde ons aan niet verder te zoeken naar antwoorden op onze vragen: „Wat moet ik er over zeggen. Het kon gewoon niet mooier. Dit maak je nooit meer mee". Kaczor vertelt dat alle 74 Texelaars die mee waren, van harte instemden met het sturen van een danktelegram naar het Rode Kruis. „Ik heb zelf aan boord de helpers en de bemanning nog bedankt. Dat moest gewoon". Met pretoogjes vertelt Kaczor ook dat het 's avonds helemaal een dolle boel was. Er werd gefeest en gedanst aan boord van de Henry Dunant en daarbij werd niet op de klok gelet. „Op een gegeven moment was het kwart over twaalf. Je had nergens erg in. Het was zo gezellig". 74 ouderen uit Huize Irene, Sint Jan, het Verpleeghuis en het Gollards Rustoord vertrokken maandagmorgen met bussen richting IJmuiden. Daar lag de Henry Dunant en men kreeg aan boord meteen koffie en later de eerste maaltijd. Mevrouw J. Barhorst- Stolk zegt dat ze niet had verwacht op een zo groot schip vervoerd te wor den. „Het is een knots van een boot en alles wat je nodig hebt, was er". Het voor de eerste keer losgooien van de tros was voor velen een belevenis en het varen was voor de meesten, die nooit een grote boottocht hadden gemaakt, een waar genoegen. Me vrouw Barhorst: „Het was veel mooier dan met de bus. Dan gaat alles zo snel en je vliegt overal doorheen. Door de grote ramen aan boord kon je alles rustig bekijken". Verschillende ouderen die we spraken hadden hetzelfde erva ren en hadden zich ook verbaasd over de drukte in de verschilleVide kanalen en rivieren. „Het zijn net autowegen". De Henry Dunant meerde maandag avond af in het dorpje Houten (vlakbij Utrecht) en daar werd de eerste feestavond gepresenteerd door een af deling van het Rode Kruis. Er was een zanggroep en een surprise voor de ou deren. De Texelaars waagden zich in samenzang aan het Houtense volkslied met de strofe „waar de geur van mest en hooi en van zure wei, door je hele kleding dringt en je hoofd erbij". Ook dinsdagavond in Arnhem was er een show van de plaatselijke Rode Kruis-afdeling en hier waagden diverse gasten zich op de dansvloer, 's Mid dags had een deel gewinkeld in deze stad aan de Rijn. Bezoek Reizigers die familie of kennissen in deze contreien hebben, kregen dikwijls bezoek. Dat bezoek kon echter niet te lang blijven, want woensdag was de bestemming Gorinchem. Ondanks het mistige weer was er genoeg te zien aan de wal en op het water en velen verkozen een plekje aan het raam bo ven een potje kaarten of dammen. Zowel in Gorinchem als donderdag in Dordrecht was een klinkende feesta vond georganiseerd maar de grote uit smijter werd de reizigers vrijdagavond aangeboden in IJmuiden. Daar stond de KTF-Boerenkapel onder leiding van Jan Wieten te wachten om aan boord een muzikaal festijn te verzorgen. Vechten De 47 helpers, waaronder veel Texe laars, vonden het net zo geslaagd als de ouderen zelf, want wederom bleek dat de Boerenkapel bij uitstek geschikt is voor een feestavond. De drummer van de band, Wil Huizinga, had bo vendien het Texelse nieuws van die week, honderd Texelse Couranten, meegenomen en daar werd volgens zijn zeggen „om gevochten". De pauze in het optreden van de Boe renkapel werd door dit cadeau een langdurige leespauze. Mevrouw Bar horst: „De meesten wilden eerst 't krantje lezen maar daarna werd er toch lekker meegezongen met de liedjes van de kapel". Die liedjes varieerden van „Over 25 jaar" tot „Op de sluizen van IJmuiden". Cabaret De laatste avond was echt het door zakken en dat bracht enkele helpsters tot de opvoering van een cabaret-act. Zaterdagmiddag arriveerden de Texe laars weer op hun eiland. Mevrouw Barhorst: „We waren net te laat voor het middageten, maar ze hadden ge lukkig op ons gewacht. We konden meteen aanvallen". Als we een andere bejaarde vragen hoe hij de reis heeft ervaren, wordt er gelachen. „We zijn flink verwend. Het was prachtig". Ook wordt ons ge vraagd te vermelden dat het eten van uitstekende kwaliteit was. De helpers aan boord waren altijd goed geluimd. „Het was één grote Texelse familie. Ik heb ook veel nieuwe kennissen opge daan uit de andere rusthuizen. Dat is toch hartstikke leuk?". De politie hield in de nacht van zon dag op maandag in Spang een 22-jarige Texelse automobilist aan die onder invloed bleek te verkeren. Na het afnemen van blaasproeven en bloedproef werd hem een rijverbod van acht uur opgelegd.

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 9