unctiewaardering delicate zaak Kunstenaar zoekt grote expositieruimte \iendenkring brengt >r eenakters F. Eijgenraam en A£. Bakker promoveren bij En Passant Luifel Rijk mag niet Nieuw schip voor NIOZ? Drankrijder Vaste data Rollend materieel Vreemd geld 135DaG 23 NOVEMBER 1984 TEXELSE COURANT PAGINA 11 Maandagavond speelden de scha kers van En Passant de laatste in- haalronde van het eerste periode- toernooi. Joop Rommets en Jaap Dros eindigden beiden met een score van zes punten uit zeven par tijen bovenaan, op een half puntje gevolgd door Rinus Vittali, die zijn afgebroken partij tegen Frank van Lare zonder verder spelen remise gaf. De periodetitel gaat naar Rommets op grond van zijn overwinning op Dros in hun onderlinge partij. Verrassend goed voor de dag kwam Frank van Lare, die de vierde plaats voor zich opeiste. A. Terpstra sr. zag geen kans zich tegen Jaap Dros staan de te houden, waardoor zijn degrada tie naar de B-groep een feit werd. In het tweede periodetoernooi zal de hoofdgroep uit tien man bestaan. Frans Eijgenraam en A.C. Bakker vero verden de twee promotieplaatsen. De hoofdgroep wordt verder aangevuld met Peter Bergman, voormalig eerste team speler van de club. In de B-groep eindigden M. Witte, Wim Hoekman, Wim de Bruin en Nico van Heeringen pal achter het promo tieduo. Met name de hoge positie van Van Heeringen was enigszins verrassend. Chaotisch In de speelzaal in De Lindeboom werd na afloop van het toernooi stevig gediscussieerd over het chaotische verloop van het toernooi en van ver schillende kanten klonk de roep om voor het volgend seizoen een andere wedstrijdvorm te kiezen. Momenteel wordt gespeeld in een A- en B-groep die spelers van verschillende speelsterkte bevatten. Door de onregelmatige opkomst van veel schakers is het nauwelijks moge lijk volgens een vaste toernooitabel te spelen. Een wedstrijdvorm waarin alle spelers in één groep spelen en waar wekelijks de partijen worden vast gesteld zou deze problemen misschien kunnen oplossen. Uitslagen: Hoofdgroep: J. Dros-A. Terpstra 1 —0 J. Rommets-H. Broekema 1—0 P. Eelman-J. Rommets 0 1 M. Vittali-F. van Lare Z2 V2 B-groep: F. van Tatenhove-W. Pranger 1—0 A.C. Bakker-W. Albers 1-0 W. de Bruin-E. de Visser 1—0 W. Hoekman-R. Terpstra 1—0 M. Witte-A. Terpstra jr. 1—0 B. Heijnen-K. Bruining 1 —0 M. Bremer-N. van Heeringen 0 1 De heer H.P. Rijk uit De Koog mag de luifel van zijn winkel op de hoek Nikadel-Dorpsstraat nabij de Badweg niet doortrekken. Rijk wil de in de ruimte die dan gescheiden van de winkel zou ontstaan een ki osk voor de niet aan tijden gebon den verkoop van kranten en tijd schriften vestigen. Het college van B en W wil het door trekken van de luifel niet toestaan om verkeerstechnische redenen. Het voet pad langs de Nikadel is ter plaatse al smal en daar zou dan nog meer vanaf gaan. ,,De visuele waarneming van een smal pad leidt zoals algemeen be kend eerder tot het gebruik van de rij weg dan voetpad", aldus het advies. Om diezelfde reden is de strook „hoofdbebouwing" in het bestem mingsplan al kleiner dan de huidige bebouwing. Eén van de omvangrijke projecten van Hefti. Tien beschilderde delen van 2x2 meter zijn als een spiraal opgesteld onder de titel ..Inside outside". Dit was één der werken op de expositie die Hefti had in 1981 in Fodor in Amsterdam. van de reinigingsdienst minder waard omdat hij geen hoog gekwalificeerd werk doet? Of juist meer omdat hij een' onmisbare taak in het belang van de volksgezondheid vervult? Beumkes had geconstateerd dat nogal wat amb tenaren ontevreden zijn Over het on derzoek en hij vroeg zich af of het ge meentebestuur er wel goed aan heeft gedaan daaraan te beginnen. Dat laatste kon eenvoudig worden beant woord: het onderzoek was van rijkswe ge verplicht. In de verdere discussie bleek dat de functiewaardering een min of meer permanente aangelegen heid is. Wanneer mensen verdwijnen of van functie veranderen ontstaat ver schuiving in de takenverdeling waar door telkens moet worden gecontro leerd of de waardering nog in orde is. In de toekomst zal het niet meer nodig zijn hiervoor steeds het genoemde bu reau in te schakelen; het kan met ei gen krachten gebeuren. Ook kwam naar voren dat bij het onderzoek in principe geen onderscheid is gemaakt tussen bureaufuncties een „buiten" functies. Het is althans een mis verstand als wordt gedacht dat alleen op grond daarvan al waarderingsver schillen zijn vastgesteld. Beleidsmakers worden hoger gewaardeerd dan uit voerders van beleid. Dat praktisch elke bureau-ambtenaar een beleidsmaker is, is echter een misverstand. lornder toneelvereniging De lenkring brengt vrijdag 30 no- en zaterdag 1 december vondvullende toneelavond éénakters. opvoering moet aantonen dat de staat is een breed toneelreper- e brengen en was eigenlijk geor- [lerd als 25-jarig jubileum van De lenkring. In Den Hoorn ontstond discussie over de vraag hoelang eniging bestaat en dat bleek na «zoek in de archieven nog geen te zijn. Dat was echter geen om het instuderen van de één- af te gelasten. „We maken er goed een leuk feest van", aldus Heerwaarden van De Vrien- ing. De stemming na de uitvoe- wordt beide avonden op peil ;ht met muziek van Coby en the [ais. Zaterdag 1 december wordt et eindbedrag bekend gemaakt Hoornder toneeldag die op 26 ierd gehouden en waarbij beken- (elaars o.a. liedjes zongen tegen tg. Het bedrag van deze actie besteed aan het opknappen van eelaccommodatie in dorpshuis bldhoorn. Lichtekooi ineelavonden gaan van start met ivoering van het stuk „De eerbie- lichtekooi" geschreven door Jean Sartre. De schrijver schetst in dit 1 al de rassendiscriminatie in het I ika van 1950. „De eerbiedige 1 tooi" gaat vooral over keuzes ngoed en kwaad die in deze op- iral een keuze tusen de sterksten ie zijn. De tweede éénakter is >n heel ander kaliber. „De lood- van Jo van de Ven is een story blïjspeltraditie, zoals ze regelma- allerlei toneelclubs op het ei- iforden opgevoerd. Een gespron- irwarmingsbuis bij een vrouw al- ïuis zorgt hier voor komische nden. Luguber is „Russische roulette" van Ben Heuer dat handelt over vrouwen die hun mannen met dit gevaarlijke spel hebben verloren. Ze nemen wraak en wagen zich ook aan de russische roulette. Volgens de Hoornder tone listen betreft het een thriller met hu moristische ondertoon. Ook in de laatste éénakter mag gelachen worden maar deze humor heeft een sociale ondertoon en dat is altijd het devies geweest van schrijver Herman Heijer- mans, waarvan de Vriendenkring „Het kamerschut" zal brengen. Bij de op voering van de vier stukken zijn alle le den van de toneelvereniging betrokken. Het Nederlands Instituut voor Onder zoek der Zee overweegt een nieuw schip te laten bouwen als opvolger van de 12 jaar oude „Aurelia". Het vaartuig, ingericht voor onderzoek op de Noordzee, zal aanmerkelijk groter worden dan de „Aurelia" (55 meter) waardoor het zeewaardiger is en dus onder slechtere weersomstandigheden op zee kan blijven. Op de „Aurelia" kan niet meer worden gewerkt als het harder waait dan kracht vijf. De bouw plannen zijn echter nog zeer pril. Het voornemen moest echter nu al ken baar worden gemaakt om tijdig een claim te kunnen leggen op gelden die door het ministerie van onderwijs be schikbaar worden gesteld. In de nacht van maandag op dinsdag moest een Texelaar zijn auto acht uur laten staan omdat hij met teveel drank op achter het stuur zat. De 36-jarige automobilist werd aangehouden in de Kogerstraat en moest twee blaasproe- ven en een bloedproef ondergaan. raadhuis worden de gemoe- al geruime tijd bezig gehou- loor het functieonderzoek dat leeft plaatsgevonden en voor de resultaten ervan. Op 'oorschrift heeft het gemeen- ituur moeten inventariseren taken er in het raadhuis zijn hoeverre de uitvoerders daar- le juiste rang bekleden met aaraan verbonden salaris. inderzoek is nu klaar en de resul- ervan, in de vorm van een lijvig irt, liggen bij de raadsleden op ta- öorlopig ter vertrouwelijke kennis- fig. Uit het rapport blijkt dat een il correcties moet worden doorge- Sommige ambtenaren worden ig gewaardeerd, andere te hoog. in rang omhoog moet, gaat straks verdienen, wie omlaag moet blijft jtzelfde salarisniveau maar totdat 'treffende man of vrouw opstapt, pvolger in dezelfde rang en func- ïjgt dan een lager salaris. Voor ittende personeel hebben de ge- n in financieel opzicht dus niets itekenen, maar de resultaten van inderzoek zijn toch onderwerp van ionele gesprekken omdat zo'n :iewaardering nu eenmaal een de- izaak is waarbij snel de indruk aat dat over het functioneren van sen een oordeel wordt gegeven, ind die te horen krijgt dat hij ei- jk te veel verdient voor het werk lij doet, voelt zich al gauw onbe- lelijk is geneigd afwijzend te tegenover het onderzoek en de Jij gehanteerde criteria, afgelopen vergadering van de icommissie voor algemeen en or atorisch beleid konden de ■leden aan de hand van het hen rekte rapport van het Centraal Ad- lureau voor organisatie, documen- registratuur en personeelsbeheer IP) van de Vereniging van Neder- se Gemeenten de resultaten van onderzoek toegelicht krijgen. Amb- lar Marie de Hoog vertelde daarbij inventarisatie van de taken in raadhuis door de betreffende men- zelf en hun chefs is gebeurd. Het iau ADRP zorgde voor de „we- mede aan de hand van vraag- irekken met de mensen. Daarbij '>i onderscheid gemaakt in vier lifdgroepen: twee categorieën lagere óepsopleidingen, middelbare be- psopleiding en hogere beroepsoplei- Bij het bepalen van de waarde de functie werd nagegaan in hoe- er sprake was van handelingsvrij- i, keuzemogelijkheden in de werksi- üe, het aantal mensen wat leiding 8t worden gegeven en de contac- reet anderen. Door het toekennen 'punten ontstond zo een beeld van waarde van de functie en het daar- óehorende salaris. alle commissieleden waren onver- (d blij met het onderzoek. Henk "rekes wees erop dat „waardering" betrekkelijk begrip is. Is een man Vrijdag 23 november Van 10.00 tot 22.00 uur is de ten toonstelling van „Op Eigen Wieken" in de Witte Burcht gratis te bezichtigen. In „Ons Huis" in Den Hoorn is van 14.00 tot 22.00 uur bazaar. In Calluna bij De Koog vergadert de Windsurfclub Texel. In de aula van de Rijksscholengemeen schap herhaalt theatergroep SAAI het stuk „Wat drink ik nou helemaal"; 20.00 uur. Zaterdag 24 november Het Texels Christelijk Mannenkoor geeft in de Hervormde kerk in Den Burg zijn jubileumconcert, aanvang 20.00 uur. De tentoonstelling van „Op Eigen Wieken" is van 10.00 tot 22.00 uur gratis te bezichtigen in De Witte Burcht in Den Burg. Zondag 25 november De sportvissersclub Texel houdt bij 't Horntje een wedstrijd van 8.30 tot 10.00 uur. De tentoonstelling van de vogelvereni ging „Op Eiegn Wieken" is van 10.00 tot 17.00 uur gratis te bezichtigen in De Witte Burcht (laatste gelegenheid). Dinsdag 27 november De gemeenteraad houdt de begro tingsvergadering, aanvang 14.00 uur in het raadhuis, vervolg om 19.30 uur. De vrouwenbond FNV heeft in De Buureton een avond over „Loon en werk, eerlijk delen"; 20.00 uur. Psychologe. Spreekuur volgens a - spraak: op woensdag van 14.00 - 17.00 uur, tel. (02220) 4887, het Groene Kruisgebouw, kamer A1, Witte Kruis- laan 19, Den Burg. Mevrouw drs. R. Postma. Tevens bereikbaar: tel. (02223) 234, Kotterstraat 24, Oosterend. Spreekuren college van B en W: Burgemeester Engelvaart en wethou der Zegers maandag van 10.00 tot 11.00 uur; wethouder Schilling woens dag van 8.30 tot 9.30 uur en wethou der Barendregt vrijdag van 10.00 tot 11.00 uur. De kunstenaar Richard Hefti (48) de toeschouwers soms bijzondere, ver- uit Amsterdam is op zoek naar een ruimte op Texel waar hij gedurende enkele maanden zijn werk kan ex- rassende sensaties teweeg brengen. Hefti is momenteel op Texel aan het werk. Tot eind december heeft hij aan poseren. Het moet een grote ruim- de Vuurtorenweg een huisje gehuurd, te zijn want Hefti maakt kunstwer- Hij besloot daartoe nadat hij de afgelo- ken die zeer omvangrijk zijn. Daar- pen ZOmer met Texel had kennisge- bij worden de meest uiteenlopen- maakt als omgeving die hem zeer in de technieken en materialen toege- spireert. „De mens voelt zich hier nog past. Men kan Hefti geen beeld- ondergeschikt aan de natuur. Je wordt houwer, schilder of fotograaf noe- steeds geconfronteerd met jezelf", zegt men want hij is het allemaal tege- hij. Heel graag wil hij (het liefst voor lijk en werkt ook met mechanie- weinig of geen geld omdat hij over ken, video, films, teksten en zelfs weinig middelen beschikt) ergens in geluid. een grote ruimte op het eiland expose ren. Omdat met het opbouwen van de Zijn opmerkelijke structuren waar de /„projecten" ook tijd is gemoeid heeft bezoekers als het waren zelf deel van hij deze ruimte in de loop van volgend uitmaken, werden onder meer geëxpo- jaar ongeveer drie maanden nodig. De seerd in Fodor in Amsterdam en Boy- plaats op het eiland is niet belangrijk, mans in Rotterdam. Hefti maakt ook Hefti heeft het oog wel eens laten val- kleinere dingen. Een tentoonstelling |en op de leegstaande gebouwen van daarvan zal in ieder geval worden ge- het voormalige bedrijf De Wit op het houden gedurende twee weken in au- industrieterrein van Oudeschild, maar gustus in de kelder van het raadhuis. het is twijfelachtig of hij daarover kan Deze BB-ruimte met zijn dikke beton- beschikken. Voor andere tips houdt hij nen muren en stalen luiken acht hij zjch dus aanbevolen. Hefti woont in buitengewoon geschikt voor het soort een huisje van de familie Stark, Vuur- van actuele kunst dat hij vervaardigt. torenweg 54 te De_ Cocksdorp. Na de- Hefti spreekt overigens niet van kunst- cember is hij bereikbaar op zijn woon- werken maar van „projecten", die bij adres: Bankastraat 20 in Amsterdam. Een aantal Texelaars zal woensdag de ze vuilniswagen door Den Burg zien rijden. Dat is een gevolg van de dis cussie over het rollend materiaal die onlangs in de raadscommissie voor fi nancieel, economisch en technisch be leid werd gehouden. Toen werd name lijk na veel vijven en zessen ingestemd met de aanschaf van een nieuwe vuil niswagen. Deze wagen was op proef een dag op het eiland. Het DAF FAG 2305 DMTD 400 onderstel is voorzien van een door Ravo Nederland BV ge maakte opbouw die luistert naar de naam Europress LP 901. Het bijzonde re van het onderstel is dat er een tan- demas onder zit waarvan de voorste wielen meesturen, zoals op de foto is te zien. Daardoor wringen de wielen niet, zodat de klinkers niet uit de straat worden getrokken, iets dat bij een klassieke tandemas we! zou ge beuren. De „oude" vuilniswagens heb ben dan ook maar één achteras. Daar door kan de nieuwe wagen ongeveer 12 ton meenemen en dat is beduidend meer dan de oude wagens konden. Bovendien is de opbouw van deze wa gen zo gemaakt dat er ook qua volu me meer in kan. Dat komt omdat de hydraulische cilinder die de schuif waarmee het vuil naar buiten wordt gedrukt bedient niet tussen de wagen en de laadruimte maar boven de kabi- ne is geplaatst. Daardoor kan in plaats van 15 nu 20 kuub worden meegeno men. Deze opbouw is volgens de fa brikant zo sterk gemaakt dat hij een complete auto kan „opeten". Volgende week mag de firma Geesink, die ook de huidige wagens leverde, haar wa gen komen laten zien. Ook daar zal mee worden proefgedraaid, zodat een goed beredeneerde keuze gemaakt kan worden. De aanschaf van een nieuwe vuilniswagen betekent een investering van ongeveer 2 V2 ton. Iedere woensdagavond houdt de Volksdansvereniging Texel een volksdansavond in De Wielwaal in De Waal, aanvang 20.15 uur. Nieuwe le den zijn welkom. Informatie via tele foon 02220-3565. Maatschappelijk werker Frank van Lare houdt spreekuur in d'Ouwe ULO maandags, dinsdags, woensdags en vrijdags van 8.30 - 9.30 uur en don derdags van 18.30 - 19.30 uur. Iedere eerste dinsdag van de maand kunnen leden van de diabetesvereni ging spuiten en testmateriaal kopen bij de zusters J. B. Mannessen en J. Hol, Schoorwal 45, Den Burg (tel. 02220-3242) tussen 16.00 en 19.00 uur. Bewijs van lidmaatschap meebrengen. De dam- en schaakclub En Passant komt elke maandagavond, aanvang 20.00 uur bijeen in hotel De Lindeboom. Hulp zoeken bij de Dienst Ambulante Geestelijke Gezondheidszorg in Den Helder is dag en nacht mogelijk via te lefoon 02230-15805 of 17044. Boven dien op donderdag van 14.00 tot 15.00 uur bij het bureau van de maatschap pelijk werker in d'Ouwe ULO in Den Burg, telefoon 02220-4185. Elke woensdag van 14.00 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 21.00 uur wordt in het gebouw naast de Hervormde kerk in De Cocksdorp verkoping van hand werken gehouden. Postzegelvereniging „de Postzegel- beurs" heeft iedere tweede donder dagavond van de maand een ruilavond in De Witte Burcht om 20.00 uur. Westduitse marken 100 7110,50 Belgische franken 100 f 5,45 Franse franken 100 f 35,50 Zweedse kronen 100 f 37,50 Zwitsërse franken 100 7134,50 Deense kronen 100 7 29,50 Amerikaanse dollars 1 7 3,32 Engelse ponden 1 7 4,06 Oostenrijkse schilling 100 7 15,82 Italiaanse lires 10.000 7 17,10 Spaanse peseta's 100 7 1,89 Iedere zaterdagochtend haalt Scou ting Texel in Den Burg oud papier, lompen en oude schoenen op. De mensen worden verzocht deze spullen vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, zodat ze vlot kunnen worden ingela den. Komende zaterdag wordt het ou de papier etc. opgehaald in de volgen de straten: Wilhelminalaan, Thijsselaan, Drij verstraat, Binsbergenstraat, Brou werstraat. De Waal Te De Waal wordt oud papier op gehaald om 14.00 uur.

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 11