J ,-lavenhoofd onder handen Manege-obligaties grotendeels verkocht Hanny Roos zingt in Gereformeerde kerk Vijftig bomen in De Cocksdorp Zon, maan en hoog water Oudeschild mag fietscrossbaan aanleggen jMKZBmtiiïïr Bos- en duin-project Woonruimte Prem Mandir in bakkerij toegestaan Hannenkoor geeft aterdag jubileumconcert „Stienepikkers" vieren 11 -jarig bestaan NRC trok veel meer bezoekers :p jDAG 23 NOVEMBER 1984 PAGINA 9 iimen en slopen vindt tegelijkertijd plaats. Terwijl het havenhoofd wordt afgegraven en oude damwanden worden verwijoera, woraen op achtergrond de nieuwe damwanden alweer geplaatst met behulp van een trilkop. coor tijdens het jubileumconcert bij het tienjarig bestaan. De Stichting Overdekte Manege heeft 85 van de 100 obligaties f500 verkocht. De schuldbekentenissen aan toonder blijven vlot van de hand te gaan, zodat inmiddels ruim veertigduizend gulden van de benodigde f175.000— binnen is. Omdat tijdens de verkoop van de obligaties is ge bleken dat er mensen zijn die het initiatief financieel willen steunen (de obligaties zijn rentevrij) maar die het bedrag te hoog vinden, zal nu ook een serie van honderd gulden per stuk uitgegeven worden. Inmiddels is ook een vereniging opgericht die de stichtingsactiviteiten moreel en daadwerkelijk gaat ondersteunen. De complete manegeplannen, inclusief de stichtingsstatuten en een financiële opzet, zijn gebundeld en toegezonden aan alle raadsleden. Daarmee hoopt het bestuur de raadsleden voldoende geïnformeerd te hebben om hen tot een positieve beslissing te bewegen inzake het toekennen van subsidie tij dens de raadsvergadering van volgen de week dinsdag. De bestuursleden hebben goede hoop dat zij met de verkoop van schuldbe kentenissen boven de begrote f50.000,— uit kunnen komen. Dat zou betekenen dat er minder geld geleend hoeft te worden, wat weer ten goede kan komen van de tarieven die uitein delijk in rekening gebracht worden. De Texelse paardensportverenigingen hebben inmiddels adhesie betuigd aan het streven van de stichting. Ook met een aantal manegehouders is overleg geweest. Deze hebben toegezegd niet te boycotten: hun paarden mogen in de winter gebruikt worden in de ma nege. Deze ondernemers zien namelijk geen gevaar voor valse concurrentie, wat zij in de vorige manegeopzet wel zagen. Zoals bekend ziet de stichting de ruimte als dersteld ziet de stichting de ruimte als multifunctioneel. In de allereerste plaats kan er paardensport in bedreven worden, maar andere activiteiten als fietscross, veekeuringen, bijeen komsten al of niet met omroep, of het 'bieden van accommodatie aan toe risten die hun paard mee willen nemen op vakantie horen ook tot de mogelijkheden. Vriendenkring Nu wordt dus een vereniging opgericht waarvan gebruikers van de manege en kopers van een schuldbekentenis lid kunnen worden. Deze laatste categorie hoeft het eerste jaar geen contributie te betalen. Eens per jaar komt er dan een gezamenlijke vergade ring, waarin de vereniging de stichting kan adviseren. Om het bestuurlijke draagvlak nog wat verder te verbreden zou er twee keer per jaar een vergadering met de hou ders van meerdere schuldbekentenis sen, een soort „prioriteits aandeelhouders", gehouden kunnen worden over financiële en beleidsmati ge zaken. Niet alleen de paardensportverenigin gen betuigden hun adhesie, dat deden ook VVV en TVO. Teso steunt het ini- Burgemeester en wethouders wil len de raad voorstellen ƒ15.000 uit te trekken voor het planten van ongeveer vijftig bomen in De Cocksdorp. Onder meer de dorps commissie en het actiecomité Eier- land hebben hier bij de gemeente op aangedrongen in verband met de aanstaande viering van het 150-jarig bestaan van de polder. Het planten van de bomen kan vol gens het ambtelijk voorstel .budgettair neutraal" verlopen. Dat wfl zeggen dat er geen extra geld voor hoeft te wor den uitgetrokken, hoewel dit plan niet op de begroting staat. In het fonds „stadsverfraaiing" en in het fonds „stadsuitleg" is voldoende ruimte te vinden om deze uitgave te kunnen doen. Argument voor deze niet geplande uit gave is dat De Cocksdorp op het ter rein van stadsverfraaiing een achter stand heeft ten opzichte van de ande re dorpen. Bovendien wordt het aan staande jubileum meegeteld als reden om de bomen te planten. Het is nog niet precies bekend wat voor bomen geplant zullen worden. Gekozen zal worden tussen lijsterbessen, prunus of een klein soort linde. Het lijkt uitgesloten dat alle bomen langs de Kikkertstraat geplaatst zullen worden. Volgens de afdeling gemeen tewerken lopen er zoveel leidingen on der het wegdek dat daar geen vijftig bomen geplaatst kunnen worden. De overigen zullen dan een plaats krijgen langs de andere straten. De zon komt 1 december op om 8.26 uur en gaat onder om 16.31 uur. Maan: 22 nov. N.M.; 30 nov. E.K. Springtij: 25 nov.; doodtij: 2 dec. Hoog water ter rede van Oudeschild: Vrijdag 23 november 8.49 en 20.58 Zaterdag 24 november 9.25 en 21.42 Zondag 25 november 10.05 en 22.23 Maandag 26 november 10.40 en 22.47 Dinsdag 27 november 10.43 en 23.04 Woensdag 28 november 10.43 en 23.40 Donderdag 29 november 11.08 en Vrijdag 30 november 0.40 en 12.07 Zaterdag 1 december 1.52 en 13.32 De stichting heeft tegenwoordig ook vignet, waarin op niet mis te verstane wijze de doelstelling wordt uitgebeeld. tiatief ook van harte onder het motto dat een dergelijke slechtweervoorzie- ning op een toeristisch eiland niet mag ontbreken, aldus het stichtingsbestuur. De dorpscommissie van Oude schild mag bij het huidige voetbal veld aan de Trompstraat en de De Wittstraat een fietscrossbaan ma ken, mits die voorziening voor de gemeente geen financiële conse quenties heeft. Dat stelt het colle ge voor aan de raad naar aanlei ding van een verzoek dat de dorps commissie indiende. Gevolg is wel dat competitievoetbal in Oude schild daarmee niet meer tot de mogelijkheden behoort, daarvoor wordt te veel van het veld afgehaald. Aanvankelijk stonden er drie locaties op de nominatie voor de aanleg van een crossbaan: het speelterrein nabij de Ruyterstraat, het terrein dat wordt ingesloten door de noordzijde van de Ruyterstraat, de Barentzstraat en het Bolwerk en een perceel grond in de nabijheid van de ijsbaan. Alle drie de locaties bleken echter niet aan de ei sen te voldoen. Het terrein bij het voetbalveld is wel geschikt, mits de omwonenden geen bezwaar hebben. De sloot langs het voetbalveld moet gedeeltelijk verlegd worden. Het waterschap heeft daar geen moeite mee, mits het huidige profiel wordt gehandhaafd. De dorps commissie wil ook deze klus in eigen beheer uitvoeren, evenals de aanleg van de baan. De windsingel langs het veld zal ingekapt moeten worden tot een breedte van zeven meter en het verbindingspaadje met de De Wittstraat zal geheel verdwijnen. Met de doïpscommissie zal een gebruiks- overeenkomst worden aangegaan op dezelfde voorwaarden als in Oosterend. Naar aanleiding van het bericht in de T.C. van 20 november over het bos- en duin-project het volgende. De werkers kunnen met behoud van uitkering en een extra vergoeding van f5,— per dag, betaalt via speciale sub sidie van de overheid en niet door Staatsbosbeheer zoals de heer Stoep- ker suggereert, in het bos aan het werk en wel in de drie volgende projecten: a. het verwijderen van de Amerikaan se vogelkers, de zg. bospest. b. het slopen van bunkers. c. het schonen van fietspaden. Dat is allemaal werk waar Staatsbos beheer geen mensen of geen geld voor heeft. Aan de aanwezige vrijwilli gers werd bij de voorbereiding van het werk geadviseerd bij het slopen van bunkers een stofbril te dragen, omdat cementstof slecht voor de ogen is. Ook had SBB voor hen niet de beno digde mokers, breekijzers en tangen beschikbaar die nodig zijn om een bunker met louter menskracht te slopen. Omdat werken met .motorzagen (in project a) voor leken te gevaarlijk is, werd de vrijwilligers geadviseerd een zogenaamde „ideaal spade" mee te nemen. Voor het werk aan de fietspa den zijn iderdaad enkele panschoppen aanwezig. Toen ik in dit overleg mijn verbazing uitsprak over het volkomen voorbijgaan aan de slijtage van kleing en schoeisel in dit werk, het aanschaf fen van gereedschap door de vrijwilli gers en zei dat ik vond dat deze men sen letterlijk en figuurlijk het bos in werden gestuurd, was één van de aan wezige SB B-vertegenwoordigers (niet dhr. Stoepker) het volkomen met me eens, maar dat durfde/mocht hij blijk baar niet zeggen. Wel werd verteld dat SBB geen geld had om deze noodza kelijke werkkleding aan te schaffen. Dat er nu maar drie mensen aan dit project meedoen, zodat alleen aan de fietspaden gewerkt kan worden (waar kleding en schoenen niet zo snel slij ten) doet volgens mij niets af aan de beschamende manier waarop we nu •situaties uit de jaren '30 gaan herha len. Dat deze mensen nu wel een reis kostenvergoeding krijgen en kunnen beschikken over een warme schaftkeet is het enige positieve in deze .werkverschaffing". Renske van IJsseldijk-Smith Den Burg In de voormalige bakkerij van Dros in Oudeschild mag van het college van B en W, mits de raad het voor stel goedkeurt, woonruimte ge maakt worden. Daarvoor is wel een artikel 19 procedure nodig om de bestemming van het pand te wijzigen. In een deel van de voormalige bedrijfs ruimte is sinds een paar jaar het medi tatiecentrum gevestigd. Een ander deel werd verhuurd als garageruimte of deed dienst als opslagruimte. In de garages moet nu een woonruim te komen die verbonden is aan het meditatiecentrum. Het is niet de be doeling de opzet van dit centrum te verbreden, momenteel is er gewoon behoefte aan de extra woonruimte en later bestaat dan de mogelijkheid om gasten verblijfsruimte te bieden. Hanny Roos-Schipper (alt) uit Den Hoorn en Peter Zwart (orgel) uit Den Burg treden zondagavond a.s. op in de Gereformeerde kerk in Den Burg in een bijzondere dienst aldaar, die om 19.00 uur begint. Voorgangers is drs. J. Donker uit Oosterend en het thema van de dienst is ,,'t Is een vreemdeling zeker". Hanny Roos en Peter Zwart gaven al eerder een succesvol concert: in de hervormde kerk van Den Hoorn op 28 augustus j.l. In de dienst van zondag worden bijbelse liederen gezongen vafl Dvorak, werken van Medelssohn en negro spirituals gezongen. Hanny Roos-Schipper studeerde aan het Rotterdams Conservatorium. Haar opleiding vervolgde zij bij Jo Bolle- kamp en Aleid Schokking. Ze zong vanaf 1960 in vrijwel alle bekende ora toria de alt-partijen (solo) en gaf veel liederenconcerten. Ze had veelbeloven de leerlingen die inmiddels op hun ge bied geen onbekenden meer zijn. Van 1978 tot en met 1981 werkte zij in Hong Kong waar ze zangles gaf en zelf zong ze bij alle bekende koren als soliste. Ze speelde in musicals en En gelse toneelstukken en er werden di verse radio-opnamen gemaakt. Vanaf 1981 werkte zij in Den Helder waar ze diverse koren dirigeerde o.a. het Ko ninklijk Helders mannenkoor. Ook nu zij in Den Hoorn woont, gaat het zin gende leven verder (o.a. 22/8 concert Hoornder kerkje met Peter Zwart; 6/10 Hanny Roos-Schipper Magnificat -Bach, te. Oud-Beijerland). Sinds kort dirigeert ze een nieuwe mu ziekgroep: de Rose Harmony Singers. Peter Zwart is op Texel al veel langer bekend. Hij studeerde aan het Utrechts Conservatorium orgel, kerk en schoolmuziek. Momenteel studeert hij improvisatie en compositie in Haarlem. werkzaamheden aan het zuide- e havenhoofd van Oudeschild jn in volle gang. De havenmond straks 7% meter breder zijn mdat de dijkglooing aan de bin- enkant van de mond zal worden ervangen door een loodrechte imwand, terwijl een deel van de opsteiger, die tevens dienst doet s remmingwerk, zal verdwijnen, et binnenlopen van de haven zal aardoor voor de grotere kotters ■^nmerkelijk minder moeilijk en ikant worden. lat betekent wel dat het hele haven- oofd ondersteboven wordt gehaald; jor een leek lijkt de huidige situatie een chaos. Er wordt gebouwd en esloopt tegelijk. De nieuwe dam- indplaten zijn aanmerkelijk langer n de oude verderop in de haven; ze ■ken namelijk Wh meter beneden AP (de oude acht meter) waardoor havenmond dieper kan worden uit- jaggerd zonder gevaar voor het on- ermijnen van de wanden. Ook de irankering van de damwand wordt beter: door middel van 17 meter inge stangen die bijna helemaal door iet havenhoofd heengaan. Zware misthoorn lm het werk te kunnen uitvoeren noest het enige gebouw op het ha- lenhoofd, de misthoorn, verdwijnen, let geval is met een kraan in zijn let Texels Christelijk Mannenkoor leeft zaterdagavond een jubileum- oncert in de Nederlands Hervorm- e kerk van Den Burg. Dat concert ihet derde en laatste onderdeel an de viering van het 15-jarig jubi- ium. Zaterdag wordt medewer king verleend door de sopraan Jo- «sé Jonkers en organist Piet Kray- De aanvang is 20.00 uur. let mannenkoor brengt in het concert ider andere liederen die voorkomen de tweede elpee van het koor, een aat die binnenkort op de markt omt. De opname van de langspeel- laat was het eerste onderdeel van de bileumviering, gevolgd door een klin- mde feestavond voor de leden in ho- Tatenhove. mannenkoor ging op 9 september van start met 25 leden. Momen- iel heeft men 63 zangers en deze roep verleent regelmatig medewerking an kerkdiensten, de traditionele kerst geheel opgelicht en op het havenplein gezet. Daar is de misthoorn met een voorlopige kabel aangesloten en kan dus blijven werken. Dit verplaatsen verliep aanzienlijk moeizamer dan men zich had voorgesteld. Men dacht dat het gebouwtje niet zwaarder was dan ongeveer tien ton en dus kon worden opgetild met de kraan waarmee on langs ook de damwandplaten werden gelost. Deze kraan trok echter vergeefs want het misthoorngebouwtje bleek helemaal vol beton te zitten en woog maar liefst 28 ton. Er moest toen een andere kraan komen om het karwei te klaren. Het is niet duidelijk waarom de uit de jaren twintig daterende mist- De Hoornder carnavalsvereniging De Stienepikkers heeft onlangs besloten bijzonder luister bij te zetten aan het 11-jarig bestaan. Bij het aanstaande carnaval is dus wat meer feestgedruis te verwachten, onder andere in de vorm van een extra feestavond op za terdag. Het wordt tevens een poging om de leeftijdsgroep van 30 tot 50 jaar bij het feest te betrekken. Tot dusver was de Hoornder carnavalsvereniging vooral een aangelegenheid van jeugd en bejaarden. nachtdienst en zingt ook vaak in be jaardenhuizen. Eens per jaar treedt het koor met zes anderen op in het ge west Noordholland. Texelaars die ook in koorverband willen zingen zijn van harte welkom. De be langrijkste eis die wordt gesteld is dat men van de mannelijke kunne moet zijn. Het koor repeteert elke vrijdaga vond van 19.30 tot 21.30 uur in het muziekcentrum in Oosterend. Hieron der volgt het programma van zaterda gavond. De liederen die José Jonkers ten gehore zal brengen zijn nog niet bekend. Mannenkoor: Het nieuwe begint, W. ,Hardenbol/J. v. Haeringen Opening door de voorzitter Mannenkoor: Voorwaarts christenstrijders bew. A. Kuik Ruwe stormen mogen woeden, bew. KI. J. Mulder. Prijst Jehova hoog verheven, P.A. Zwijssig Alles heeft hij welgedaan, W. Harden- bol/J. v. Haeringen hoorn zo overdreven zwaar is uitge voerd. Het ding wordt straks op de oude plek teruggezet en zal dan waar schijnlijk een nieuwe bakstenen mantel krijgen. De kop van het havenhoofd zal wor den gevormd door een kuip met een doorsnee van elf meter, gemaakt van damwandplaten die in een cirkel in de bodem worden gslagen. Deze constructie, naar een idee van Bert Weijdt, is zeer sterk en er hoeft geen verankering te worden toegepast. Op de plaats waar de damwand van de havenmond op deze constructie aan sluit, komt een speciaal vervaardigd stuk damwand van T-profiel. Het ziet er naar uit dat 1984 voor het Natuurrecreatiecentrum een topjaar wordt. Het aantal bezoe kers zal liggen in de buurt van de 140.000; dat is 6.000 meer dan vorig jaar. Opmerkelijk is dat het bezoekersaantal in het begin van het jaar achterbleef. In de loop.van de zomer was echter sprake van snel herstel, mogelijk mede als gevolg van het aanhoudend koude weer in de eerste helft van het topsei- zoen. De vrees dat het verhoogde ta rief (thans f4,— voor een volwassene) tot blijvend lagere bezoekersaantallen zou leiden, is in ieder geval niet be waarheid geworden. Ook het Maritiem Museum in Oudeschild en het Agrari sche Museum in De Waal hebben be ter gedraaid. Het Maritiem Museum zag het bezoekersaantal met 4000 stij gen. De belangstelling voor de Oud heidskamer in Den Burg en het Scheepvaartmuseum in Den Hoorn bleef ongeveer gelijk. Steal a way, bew. B. Renden Eens zal op de grote morgen, A. Pronk Orgelsolo MannenKoor: Halleluja, G.F. Handel O Jesu amor mi, A. Giessen King all glorious, G.M. Vail, Ch. Wesley, bew. L. Smeet Mannenkoor en sopraan: Glorie Halleluja, bew. J. Nauta Mannenkoor: Ave verum corpus, W.A. Mozart Ritte's abschied, J. Kinkel. Sluiting door de voorzitter Mannenkoor: Oud Holland, Ab Kuik

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 9