Cjroen 'wartsJ~exels in het hart-, 'exelaars moeten goed jseffen wat ze willen" Vakantiereisgids schot in de roos H.M.v.L.-voorzitter mild over nationaal landschap „Voor Texel kan er wat inzitten" M.G. Pfeiffer over Nationaal Landschap Tussen dijk en duinenrij ze raad Brandstichting in leeg pand NU MET „VLEUGJE NOORDHOLLAND" BAKKERS IJZERHANDEL ICHT 15 SEPTEMBER 1887 - Nr. 9936 DINSDAG 27 NOVEMBER 1984 Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, tell (02220) 2741. rttijd: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266, lerhof, Westerweg 14, Den Burg, tel. (02220) 4988 en Niek van der Schilderweg 215, .Oudeschild, tel. (02220) 5393. ifienties, abonnementen, etc.: 8 De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, 02220) 2741, na 18.00 uur 4881 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs f17,40 per kwartaal; los 75 cent. Postgiro 652. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636. Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. ou verstandig zijn als de Texelse bevolking zich realiseert wat ze wil. Als de status nationaal landschap en dergelijke blijvend afgewezen kon het wel eens zijn dat de subsidiestromen een an- mt op gebogen worden. U hoort mij niet zeggen dat dat volgend beurt, maar de kans zit er in". Aldus de heer J.W.G. Pfeiffer, die .het departement van Landbouw in Noordholland het beleid voor lelijke gebieden coördineert. Pfeiffer benadrukt dat de aanduidin- itionaal landschap (heel Texel), nationaal park (de duinen) en grote tiappelijke eenheid (Texel zonder het duingebied) pas gehanteerd worden na overleg met de bewoners van de betreffende gebieden. zegt dit beleid niet te willen niet door. Deze aanduidingen als kapstok voor subsidieaan- de status wordt afgewezen ;'e kapstok weggehaald. Het is duidelijk hoe dat dan precies aktijk zal uitwerken." Het wei- an het beleid uit de „groene zou dus wel eens onvoorzien «gevolgen kunnen hebben (oorbeeld de tuinwallenregeling ibsidies voor fietspadenaanleg. :og niet zo dat Texel nu al offi- itionaal landschap, nationaal grote landschappelijke eenheid structuurschema's stellen slechts eiland voor deze titels in aan komt en dat de regering wil aanwijzing ook metterdaad log niet bekend hoeveel geld er wordt uitgetrokken om de van, het landschapsbeleid te be- 'oor de openluchtrecreatie moet 45 miljoen zijn uitgetrokken, zijn nog nergens prijskaartjes hangen en ook is er nog geen tenlijst. Pfeiffer: „De regering een opsomming gemaakt, er is ;en bereidheid om geld uit te tan de in de structuurschema's egde doelen." Waarmee weer is dat aan andere doelen ed van natuur en land- geen geld wordt uitgegeven, vat in de structuurschema's genoemd krijgt voorrang. ,,No pay, no cure" ixelse rdad is al diverse malen lerking gevallen dat degene die is vastlegt moet betalen voor sten die uit de regels voortko- Us de regelgevers willen dat een de nieuwbouw van een schuur aatregelen neemt om het ge- ndschappelijk in te passen, dan lie regelgever betalen. In ambte- gon heet deze redenering ,,no cure" (geen betaling, geen be ling). Dit principe heeft hier en igang gevonden, er is zelfs een in de wet op de ruimtelijke ng waarin omschreven wordt irgelijke vergoedingen geregeld worden. Hoe zit dat met de lurschema's, geldt bijvoorbeeld aanwijzing van Texel als natio- door Klaas Bonne nog steeds op Texel is ichop met zijn mannen ag ik aan een paardenspoor it verzakte pannen :ht hem op en vroeg om raad zou kunnen geven zwarte volk van Afrika niets heeft om te leven teft gewoon, zei Sinterklaas draagkracht en vermogen help je mee de levenskans 't volk daar te verhogen tul je zien, als hij straks weer dekker zit te eten ie echt geen last meer hebt een te ruim geweten Ki je hierbij als kado èalpen willen geven een goede kwaliteit ean nooit iets blijft kleven 15 geef ik ook aan hen teze actie startten talles wat geofferd is dit komt bij de zwarten. naai landschap ook de ,,no pay, no cure" gedachte? Pfeiffer: „Bij het uit spreken van dat principe wordt altijd een voorbehoud gemaakt. Meestal wordt dan gezegd dat er door de over heid geen onredelijke belemmeringen mogen worden aangebracht of zo, in ieder geval is het overal zo dat er ook regels zijn waarvoor de particulier zelf opdraait. Voor de structuurschema's is dat trouwens niet zo actueel, want daarbij is het meer zo dat wordt in gespeeld op subsidieregelingen maar bijvoorbeeld in het relatienotagebied speelt dit wel." Zwaarwegend Wat nu precies de aanwijzing in de In de leegstaande en grotendeels vernielde woning Zwaanstraat 4 werd in de nacht van zondag op maandag rond half een brand gesticht. Op de eerste verdieping was hout in de fik gestoken en de politie en om standers konden het vuur met emmers water blussen. De politie werd gealar meerd nadat wandelaars rook hadden zien opstijgen uit het dichtgespijkerde pand. groene nota's voor Texel betekent is nog niet te zeggen. Dat zal dus na overleg pas naar buiten komen. Een nationaal park is een gebied waar van de aantrekkelijke kanten (natuur, cultuurhistorie) worden in stand ge houden of versterkt. Het zal eigendom van de overheid zijn en opengesteld worden voor publiek. De landbouw is er uit verdwenen, hoewel kleine encla ves mogelijk blijven. Het in zo'n ge bied voorkomen van bijvoorbeeld cam pings is niet uitgesloten, wel zijn nati onale parken aangewezen als stiltege- bied. Het lijkt erop dat deze omschrij ving de Texelse situatie in het duinge bied weergeeft, zodat er in het toe komstige nationale park niet veel ge wijzigd zal hoeven te worden. Van be lang is 3at wijzigingen in een dergelijke gebied pas toegestaan worden als daar een zwaarwegend maatschappelijk be lang aan verbonden is. Een grote landschappelijke eenheid is een gebied dat een samenhangend ge heel vormt en dat vooral van betekenis is voor het natuur- en landschapsbe houd. In dergelijke gebieden wordt vooral aandacht besteed aan het be heer en de bescherming van het karak ter. Ook hier mag alleen ingegrepen worden als een zwaarwegend maat schappelijk belang dat noodzakelijk maakt. Een nationaal landschap is eigenlijk een grote landschappelijke eenheid waarin ook openluchtrecreatie en toe risme een plaats hebben gevonden. De meeste nationale landschappen omvat ten dan ook, zoals op Texel, grote landschappelijke eenheden. Hoe dit allemaal precies in zijn werk zal gaan op Texel zal dus in overleg vastgesteld moeten worden. Bij natio nale parken wordt eerst de status „na tionaal park in oprichting" toegekend, alvorens over te gaan tot het daadwer kelijk toekennen vén deze status. De 23-jarige Jeannet Vriezema, hoofd van de reserveringsdienst van de Texelse VVV overhandigde gisteren in paleis Het Loo in Apeldoorn een exemplaar van de Vakantie reisgids Texel aan ANVV—voorzitter jhr. mr. H.G. van Holten tot Echten en aan voorzit ter S. Mossel (geheel linksI van de ANVR. Jeannet was, zo heette het, zojuist uit de lucht komen vallen wat bleek uit het feit dat zij in para-pak was gehuld, de parachu te nog onder de arm. Ze gaf ook een fles „Kees Boontje" en een lamshammetje. De para-uitrusting moest onderstrepen dat Texel zich onder meer bezig houdt met het verkopen van „sportieve"' vakanties waarbij het verblijf wordt gecombineerd met para chutespringen of surfen. VVV-directeur Jaap Dekker hield een praatje waarin hij een en ander toelichte en afrekende met enige vooroordelen met betrekking tot Texel. Hij vertelde dat wachttijden bij de boot weinig voorkomen en dat binnen af zienbare tijd helemaal niet meer gewacht hoeft te worden omdat dan de dubbeldek ker volledig kan worden gebruikt. Ook werd gewezen op het feit dat Texel een van de De VVV Texel heeft reden om trots te zijn op de nieuwe uitvoering van de Vakantiereisgids, die gisteren tijdens een ANVV-presentatie in paleis Het Loo te Apeldoorn aan de pers werd getoond, samen met elf vergelijkbare gidsen van andere de len van het land. Het is een vlot, kleurig maar be schaafd stuk drukwerk geworden waaraan direct is te zien dat een vak bekwame ontwerper aan het werk is geweest. Er is voor een presentatie ge zorgd die modern en kloek genoemd mag worden zonder futuristische of extravagante grappen, dus afgestemd Voorzitter Maarten Roeper van de afdeling Texel van de Hol landse Maatschappij van Landbouw vindt dat het tijd is voor een meer genuanceerde houding tegenover het nationaal landschap. In de donderdag gehouden vergadering van de af deling wekte hij verbazing en bij sommigen ook verontwaar diging door uit te spreken dat de plaatselijke politiek zich zou moeten afvragen of het wel verstandig is om het natio naal landschap radicaal te blijven afwijzen. Het zou van een realistische visie getuigen als onder ogen wordt ge zien dat het nationaal landschap misschien interessante financiële perspectieven biedt, althans voor de recreatie. Uit het structuursche ma openluchtrecreatie had Roeper afgeleid dat de status nationaal landschap voorwaarde is om geld te krijgen voor recreatiebeleid. De boeren moeten er natuurlijk voor blijven strijden dat hun bedrijvig heid door de aanwijzing tot natio naal landschap niet wordt ge schaad maar de plaatselijke over heid moet ook aan andere belan gen op het eiland denken. „Een agrariër wil dat niet graag horen, maar het is wel reëel", aldus Roeper die zijn opmerkingen lanceerde in zijn openingstoespraak in het begin van de vergadering. Ook inzake de relatienota- problematiek vroeg hij om een realisti sche houding van de gemeenteraad. „Het is goed dat wij tot dusver een keihard „nee" hebben laten horen, want dat heeft geleid ot verandering van de oorspronkelijke plannen. Deze winter zullen de grenzen van de rela- tienotagebieden echter worden aange wezen. Dat is een feit dat de plaatselij ke politiek onder ogen moet zien, maar dat is tot dusver niet gebeurd. „Is de politiek van deze gemeenteraad niet teveel verstard?" Meedenken Deze oproep tot een andere benade ring van de overheidsplannen met be trekking tot natuur en landschap op Texel klonk ook door in Roepers terug blik op het bezoek van topambtenaar Pieters. De lezing die deze man 's avonds had gehouden, had hij niet zo geweldig gevonden, maar tijdens de rondrit 's middags waren bij de gesprekken „openingen" gebleken. Het zou profijtelijk kunnen zijn om daar in te stappen. De voorzitter had overigens ook kritiek. Zo betreurde hij het dat nog steeds niet duidelijk is in hoeverre er straks binnen de grenzen van de relatienotagebieden sprake is van beheersgebieden dan wel reserva ten. Dat is een belangrijk verschil. Re servaten zijn eigendom van de over heid en de beheersgebieden blijven ge woon in eigendom en gebruik bij de boeren die echter bij hun agrarische werkzaamheden rekening houden met natuurbelangen en daarvoor een ver goeding krijgen. Niet van de baan Vooral nadat onlangs door de minister werd besloten te stoppen met de proefgebieden Nationale Landschappen MAARTEN ROEPER „Reëel zijn.. in verband met geldgebrek, heerste de algemene opvatting dat de plannen voor nationale landschappen op Texel en in andere gebieden van het land van de baan waren. Roeper: „We dachten: de armoede zal ze wijs ma ken". Maar uit de recentelijk gepubli ceerde regeringsbeslissing blijkt dat de aanwijzing van nationale landschappen gewoon doorgaat, echter zonder dat het veel geld mag kosten. Het is nu vooral een aangelegenheid van open luchtrecreatie geworden en minder van landbouw. „Voor de totale Texelse ge meenschap kan er wat inzitten. Wij zullen in de discussie natuurlijk onze belangen wel voorop laten staan." Taboe De afgelopen jaren zijn in de plaatselij ke politiek en in de landbouw het nati onaal landschap en andere overheids regelingen die zijn gericht op natuur- en landschapsbescherming afgeschil derd als de ergste bedreiging die denk baar was. Politici die ook maar een beetje sympathie ieken te koesteren voor „het landschap" werden be schouwd als mensen die de leefbaar heid en werkgelegenheid op Texel om zeep wilden brengen. Het leek daarom dat voorzitter Maarten Roeper zijn hoofd op het hakblok legde toen hij donderdagavond pleitte voor een meer genuanceerde benadering en de plaat selijke politiek zelfs de tip gaf om an ders te gaan denken. De eerste reac ties uit de zaal waren niet mis. Martin Eelman wilde weten of Roeper namens het bestuur had gesproken of dat het slechts een persoonlijke opvatting was. Roeper zei dat het een eigen visie was, maar later werd duidelijk dat de andere bestuursleden daar niet zoveel moeite mee hadden. Willem Reuvers van „Dorpszicht" was echter duidelijk kwaad. „Ik sta perplex. Ik weet niet wat ik hiervan moet denken. Onbegrijpelijk!" Frustratie Reuvers vertelde later dat hij geen be zwaar heeft tegen een welwillend standpunt van de boerenorganisaties jegens de aanwijzing van relatienotage bieden, in tegendeel. Maar hij vindt dat die ommezwaai rijkelijk laat is ge komen. „Te laat voor hun eigen kop". Reuvers wil zijn boerderij „Dorpszicht" met het bijbehorende land graag over doen aan CRM, wat de mogelijkheid opent dat hij een nieuw hypermodern agrarisch bedrijf begint in Zuidelijk Fle voland. Hij doet al 17 jaar pogingen in die richting. „Volgens hem was het bijna gelukt toen op Texel het verzet tegen de regeringsplannen massaal werd, het geruchtmakende strontspuit- incident zich voltrok en het nationaal landschap inzet werd van de verkiezing met als gevolg een gemeentebestuur dat tot op de dag van vandaag het verzet tegen de „groene" maatregelen hoog in het vaandel heeft staan. Voor de beslissende instanties zou dat aanleiding zijn geweest om voorlopig te wachten met de aankoop van „Dorpszicht" en daar is de familie Reuvers nogal gefrustreerd van gewor den. De onzekerheid voor hen duurt voort. Dat minder negatief oordelen over het nationaal landschap geen doodzonde meer is, bleek in het verdere verloop van de vergadering. Voorzitter Maarten Roeper werd bij de bestuursverkiezing met vrijwel algemene stemmen herkozen. rustigste waddeneilanden is. Ook de andere VVV's hadden hun best ge daan om de presentatie van „hun" reisgids een origineel tintje te geven. Er was een heidekonidngin, een Marieke van Nimwe- gen, en „wit wief", een boerenpaar in oude dracht, e.d. en de meesten hadden een lo kale lekkernij of ander geschenk meegeno men. Niet alleen de topmensen van VVV en reiswereld werden hiermee verblijd maar ook de tientallen journalisten die op de 'pre sentatie waren afgekomen. op de „gewone" toeristen waar Texel het van moet hebben. De extra kwali teit en vooral de veelzijdigheid die Texel pretendeert te bieden komt goed uit de verf. Temidden van de andere reisgidsen bleek de Texelse gids in gunstige zin af te steken. De tekst in de gids is redelijk: kort en zakelijk, maar voldoende om de belangstelling te wekken. Experiment Wie op de gebruikelijke manier naar Texel gaat om een vakantie door te brengen, passeert een flink stuk van Noordholland waarin ook bezienswaar digheden zijn. In het voorbijgaan kan daar tegen naar verhouding weinig kosten en moeite ook kennis van wor den genomen. De nieuwe vakantiereis gids biedt een fiets- of autoarrange ment van resp 7 en 6 dagen aan waar bij „een vleugje Noordholland'' is inbe grepen. De deelnemers brengen drie nachten op Texel door en de overige nachten in Schoorl, Hoorn en Medem- blik, waarbij ze bekende attracties kun nen bezoeken als het Zuiderzeestrand, het Buitenmuseum in Enkhuizen-, de Broeker veiling en het duinreservaat in Schoorl. Verwacht mag worden dat niet alle Texelse ondernemers enthousi ast zullen zijn over deze aanpak maar het vleugje Noordholland zou best Lees verder pagina 3 AEG stofzuiger type Compact de luxe, 1000 watt, 3 jaar garantie op nu 249- Holland Electro stofzuiger, type 1700, 700 watt, 3 jaar garantie op motor. ICQ nu lui/, i Telefoon 02220 2346 'N WINKEL VOL IDE EEN! J

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 1