„Meer gemeentelijke aandacht nodig voor Texelse visserij" Subtiele uitvoering Texels Mannenkoor Algemene beschouwing van VVD Texel voor Afrika Inu al f82.165,03 Nieuwe plaat aangeboden AJ/O a? cv A hoofd ra me' Gerbrand Poster begon zijn beschou wing met een uitleg hoe het komt dat veel gemeenten in een benarde finan ciële positie zitten. Als eerste wees hij naar de rijksoverheid die fors bezuinigt. Poster ondrschreef de doelstellingen van deze rijksbezuinigingen maar over de manier waarop dat gebeurt was hij minder tevreden. Verschillende ministe ries zijn niet in staat de hun opgelegde kortingen door te voeren en schuiven het eigen in gebreke blijven door naar de begroting van het volgende jaar, waardoor gemeenten en provincies ook de dupe zijn. ,,De gemeenten mo gen dus de door het rijk niet gereali seerde bezuiningen later alsnog mede opbrengen. Men noemt dit afwentelen en het wordt tijd dat daar een einde aan komt." Een voorproefje van het doorschuiven van mislukte bezuinigin gen is de rijksmededeling dat de ge meente Texel in 1986 f450.000— min der krijgt uit het gemeentefonds. Stoppen Daarnaast betaalt de gemeente tien procent van de bijstandsuitkeringen wat volgend jaar een extra uitgave van f576.800,— vergt en ook de waardeda lingen en rentelasten van ongebruikte gemeentegrond leveren volgens de WD-er een extra last op van f166.172,—. Het in werking treden van de nieuwe financiële verhoudingswet heeft de gemeente ook niet meer rijks inkomsten opgeleverd. Klein gemeen ten zijn juist de dupe van die wet. Vanmiddag maakte Gerbrand Poster zich echter het meest druk over het onverwacht stopzetten van subsidiere gelingen, zoals de rijksuitkeringen wo ningverbetering. Poster gaf een ver handeling over de moeilijke financiële situatie om aan te geven dat gemeen telijk besturen in deze tijd geen sinecu re is. Hij gaf het college een compliment over het kundig verwerken van deze tegenvallers. ,,De WD-fractie heeft in het algemeen waardering hoe u het college de financiële problemen van deze begroting heeft opgelost", aldus Poster, die daarbij opmerkte dat die waardering ook te danken was aan het feit dat het college tegenwoordig nau wer overlegt met de raadsfracties over de problemen. ,,De vruchten van nau wer overleg met uw raadsfracties kunt u blijven plukken en daarom spreken we de hoop uit dat u doorgaat met dit overleg." Reuze vaag Toch plaatste de VVD-woordvoerder nog enkele kritische kanttekeningen bij de begroting. Het financieel plafond van de uitgaven is bepaald op de be- Hoornder dorpscommissie bood handtekeningen aan Jaap Lap en Ria Witte van de Hoornder dorpscommissie boden vanmorgen aan het college van B en W 277 handtekeningen van volwassen inwoners van Den Hoorn aan. De handtekeningen zijn het resultaat van een actie die er op gericht is het fietspad dat van Den Burg naar Den Hoorn aangelegd kan worden langs de Hoornderweg te krijgen. Zij wer den opgehaald door Willem Bak ker en Anton Witte bij mensen die reëel bij dit fietspad belang heb ben, dus niet in 't Horntje of in wijk H. In de huidige plannen is er een fietspad geprojecteerd langs de Westerweg. Lap zei bij het aanbieden te hopen dat dit gebaar voldoende gewicht in de schaal zou leggen om het college de raad te laten adviseren geld voor een fietspad naar Den Hoorn uit te laten trekken, zonder dat daar een tracé bij genoemd zou worden. Dat zou dan in goed overleg bepaald kunnen worden. ,,Wij zijn gemoedelijke Hoornders en we zullen de Stenenplaats on danks ons Stienepikkersbloed niet opbreken. We hopen dat dit ge baar voldoende kracht heeft." Bur gemeester J.A. Engelvaart zegde toe de handtekeningen vanmiddag onder de aandacht van de raad te brengen. PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 27 NOVEMBER<1 In het verslag van het vorige concert van het Mannenkoor merkten we op dat sommige liederen met teveel don der en geweld werden gebracht. Dat was nu absoluut niet zo, het koor blonk keer op keer uit in het zacht zin gen van gevoelige stukken. Daarbij moet opgemerkt worden dat de akoustiek van de hervormde kerk van Den Burg de stemmen beter tot zijn recht laat komen dan die van de ka tholieke kerk. Opvallend was de uitvoering van het Leger des Heils-strijdlied „Voorwaarts Christenstrijders" dat in een fraaie be werking van dirigent Ab Kuik iets van zijn militante sfeer was kwijtgeraakt. Dat kwam het lied bepaald ten goede. Devoot waren „Ruwe stormen mogen woeden" in de bewerking van K.J. Mulder, „Prijst Jehova hoog verhe ven" van P.A. Zwijssig en „O jesu, amor mi", van A. Giessen. Zacht en mooi was ook „Ritter's Abschied" van J. Kinkel. Het „Ave Verum Corpus" van W.A. Mozart werd ook mooi ge zongen maar even leek het erop dat een heel hoge tenorpartij iets te hoog gegrepen was. Dat is dan ook de enig mogelijke aanmerking op dit concert. Drie van de tenoren hadden voor dit lied overigens al een uitstekende in druk gewekt met hun zang in het prachtige „King all glorious" van G.M. Vail en Ch. Wesley in de bewerking van L. Smeets. Dit lied stond in sterke tegenstelling tot het zeer zacht gezon gen „Steal away" van J. van Haerin- gen in een berwerking van B. Renden, een lied dat terecht een flink applaus oogstte. Vermeldenswaard is de solo van orga nist Piet Kraijma. Hij speelde het an dante uit één van de orgelconcerten van G.F. Handel op zijn eigen wijze: vriendelijk, zonder de behoefte met zijn techniek te pronken. Oud Holland De afsluiting van het concert was „Oud Holland", een liedjescompilatie van dirigent Ab Kuik met een, zoals hij het zelf noemde, „licht frivool" karak ter. Dit lied kwam er uitstekend uit en werd bovendien goed verstaanbaar gezongen. Het publiek vroeg om een toegift en dat werd „Blessed Assurande". De plaat is gestoken in een fraaie hoes met foto's van B. Lap. Hij is volgende week te koop op de markt en nu is hij al te krijgen op de volgende verkoopadressen: Den Burg: Fa. Z. Graaf, Hogerstraat 9; Fa. G. Bakker, Groeneplaats 6 en D. Roeper, Weverstraat 96. Oudeschild: F. de Jong, Loodssingel 34. Den Hoorn: H. van Neerden, Stolp- weg 5 De Cocksdorp: J. Daalder, Kik- kertstraat 17. De Waal: N. Luiken, Bomendiek 4 Oosterend: D. van Tatenhove, Verlo ren kost 7 De Koog: L. Eelman, Boodtlaan 10 De Dennen: B. Lap. Rozendijk. Piet Krayma en Ab Kuik, aan weerskanten van het orgel, tonen de net aan hen uitgereikte platen voor het front van het koor. Rechts naast Kuik voorzitter Theo Medema. j De actie Eén voor Afrika leverde op Texel gisteren f82.165,03 op. Daarvan werd f46.861,05 langs de deur opgehaald. Veel mensen i maakten gebruik van de mogelijk- heid om het geld bij de Rabobank of het postkantoor te storten. Het j onderwerp leefde bij de mensen. Mevrouw T. Engelvaart-Nirop van het organiserende comité:Wij spraken een meisje dat een dag tang praktisch geen brood zon- der beleg had gegeten om te weten hoe dat voelt. Voor het uit- gespaarde eten kreeg ze van haar moeder dan weer.geld dat ze aan zak nse ons gaf.Het geld dat de op Texel oplevert wordt op kening van het Mevrouw De Koning-hulpcomité gestort, fondsen van de gemeente 20% worden bijgepast. In dit zit momenteel bijna f21.000, Getracht wordt om met het Te« se geld een speciaal project te steunen in het Sahel-gebied, dat goed zichtbaar is te maken waar het geld blijft. In verhouiik'1 met het Nederlandse gemiddeld j to scoort Texel goed. Per de landelijke bevolking werd vier gulden gegeven, per van Texel bijna zeven gulden. Overigens kunnen deze cijfers n ant veranderen omdat er nog geld onderweg is. In de nacht van vrijdag op za» e> dag moest de politie na middï !'e nacht drie maal een rijverbod* delen aan automobilisten dien teveel drank op achter het st» zaten. In twee gevallen was een bloedf! noodzakelijk nadat het blaaspijpjaj gaf dat het promillage van 0.8 va overschreden. Een 23-jarige Texsi werd om kwart voor twee op del zendijk aangehouden, anderhalf! ter moest een inwoner uit Zeist! auto laten staan en om half driej een 21-jarige Texelaar geverbaliseT omdat hij met teveel alcohol inlq bloed een auto bestuurde. Wat Tom Courtenay en Albert Fd in deze film van Peter Yates laten is onbetwist hoge-schoolwerk. Ff portretteert met een geweldige^ en een stentot-stem, zo'n antiek theaterleeuw die inmiddels is g«i horen tot de uitgestorven mens# T ten, zo'n baas die meent de wed -1( de mensheid tot zijn beschikking? hebben en zijn toernees maakt hijzelf het middelpunt van het ld is. Zelfs de bommen van Hitler if sluitend op hem en zijn voorstelfl gericht, zo meent hij. Maar hij id slijtage te vertonen. Moet hij var? op als Hamlet of als King Lear'Ö kig is daar zijn dresser, zijn verzeg een verbijsterende rol van Tom Co nay. Deze is door de jaren heen bi de lijfeigene geworden van Sir, zo» de grote kunstenaar zich laat no&fl kent zijn teksten, speelt zijn rechter' hand en zijn psychiater. Sir kan W zijn vrouw missen dan deze mo$ de en broederende dresser, die kig lijkt zolang er voorstellingen a er in kleedkamers geleefd wordt. D buiten is hij eenzaam en de trag$ ve. Dat wordt hem zelf pas duideli wanneer Sir zijn einde voelt naders en eerlijke bekentenissen begint te doen. The Dresser is het relaas uit det» wereld van ver voor'hét tv-tijdper*. het boeiende verhaal van acteurs' binnen en buiten het theater to neelspelen en het verschil verged tussen hun rol en hun leven. Zo$ op het doek gezet zoals het behoof door acteurs met een grote A. O0" derdag in Filmganger, 20.00 uur. De gemeente zal in de toekomst de ontwikkeling van de Texelse visserij veel meer moeten steunen dan tot dusver het geval is. De vissers zijn be reid drie ton bij te dragen voor verlenging van de havenkade in Oude schild en dat moet voor het college aanleiding zijn om met Rijkswa terstaat te gaan praten over dit aanbod. „Dat is het minste wat de ge meente kan doen om deze zaak te activeren. U moet het voortouw ne men", zei Gerbrand Poster vanmiddag in zijn algemene beschouwing bij aanvang van de begrotingsvergadering van de gemeenteraad. Ook plaatste de VVD-er kritische kanttekeningen bij het plan om een fietspad langs de Westerweg aan te leggen. Poster liet blijken een fietspad langs de Hoornderweg, waar de schooljeugd uit Den Hoorn veel meer van pro fiteert, belangrijk te vinden. Het college kreeg het advies om kritisch te bekijken of het pad toch niet langs de Hoornderweg kan komen. Het Texels Mannenkoor herdacht zaterdagavond haar 15-jarig bestaan met een concert dat klonk als een klok. Tijdens het concert kregen dirigent Ab Kuik en orga nist Piet Kraijma uit handen van voorzitter Theo Medema de eerste exemplaren van de tweede lp van het koor uitgereikt. Het program ma van het concert kwam overeen met dat van de plaat. Een bijzon dere bijdrage leverde zaterdaga vond José Jonkers, die ook het tweede lustrumconcert van het koor opluisterde. Haar optreden vormde ongetwijfeld een hoogtepunt van de avond, vooral het samen met het koor gezongen Glory Hallelujah" in een mooie be werking van J. Nauta klonk prachtig. Jonkers zong schijnbaar moeiteloos. Haar vakkundigheid bleek toen ze tij dens het eerste lied even moest ku chen op een verkeerd moment, ze her stelde zich direct en het kwalijke kuch je deed geen afbreuk aan haar optre den. Dat lied was „Gott lebet noch! Seele, was versagt du doch?" van Bach. Zeer licht zingend maakte de sopraan bepaald indruk op het publiek. Het tweede lied, „Hark, the echoing air" van Purcell werd met meer kracht gebracht, maar ook dit was erg mooi. Het tweede optreden van de sopraan begon met een ontroerende uitvoering van „Solvejus Lied" van E. Grieg dat overigens te vroeg werd afgebroken omdat iemand uit het publiek begon te klappen voor het lied was afgelo pen. De sopraan sloot haar optreden af met het eerder genoemde „Glory Hallelujah". Dit was de tweede achter eenvolgende keer dat bij een optreden van het Mannenkoor een vrouwlijke soliste ten tonele werd gevoerd. Het is te hopen dat deze tendens zich door zet, het zorgt voor een variatie in het programma die de kwaliteit beslist ten goede komt. Gerbrand Poster - VVD „fietspad langs Hoornderweg" grotingscijfers van dit jaar min twee procent. „De begroting van 1985 is geraamd op de begroting van dit jaar en dat is reuze vaag". Poster vond dat de jaarcijfers (wat er werkelijk is uitge geven) van 1983 dit jaar bekend had den moeten zijn. De VVD kan zich ook vinden in de criteria die zijn op gesteld voor het uitgeven van investe ringssubsidies, zoals de voorwaarde dat die uitgave eenmalig moet zijn zonder kapitaalslasten over meerdere jaren. Het criterium dat voorrang moet worden verleend aan werk waarvoor ook rijks- of provinciesubsidie wordt ontvangen vond Poster uitstekend maar op die uitkeringen van boven moet men zich niet blind staren. „De ze subsidies worden soms sneller inge trokken als ze verstrekt zijn. Het colle ge weet dat inmiddels ook". Vakanturestop Het collegevoorstel om in 1986 het be grotingstekort op te vangen met be lastingverhoging stemde de WD- fractie niet gelukkig. „Het is nog te vroeg om dit idee te lanceren en het lijkt ons beter om de lagere inkomsten op te vangen met lagere uitgaven. „Een gemeentelijke vakaturestop lijkt ons in dit verband onontkoombaar", aldus de VVD-er. Dat betekent dat vertrekkend gemeentepersoneel niet wordt vervangen door nieuwe krachten. Poster herhaalde geen voorstander te zijn van een onderzoek voor een vaste planning in het wegenbeheer en on derhoud van gemeentewoningen. Die onderzoeken kosten samen f45.000,— en dat is precies het bedrag dat de ge meente wil uitgeven voor werkgelegen- heidsmaatregelen maar wat niet op de begroting van volgend jaar is ge plaatst. „Waarom kiest een college dat ondersteuning van de werkgelegenheid zo hoog in het vaandel heeft nu voor dergelijke onderzoeken". Ook zei de VVD-er moeite te hebben met de 120 mille die is gereserveerd voor energie besparende maatregelen in het raadhuis. Riolering Poster vroeg of het college op korte termijn de problemen binnen de Wel- zijnsstichting oplost, waarbij hij op merkte voor een zelfstandige muziek school te zijn. „Het gemeentebestuur kan ook bij een zelfstandige school altijd ingrijpen bij ongewenste ontwikkelingen. Wij heb ben toch budgetrecht?" Dat het Men sen Zonder Werk-project moet verdwij nen onderschreef Poster maar er moet wel een andere „fatsoenlijke opvang" voor werklozen komen. Verder werd het college geprezen vanwege de inzet voor de Waalder school en de verwe zenlijking van andere basisscholen op Texel. Geen waardering was er voor de plannen tot herinrichting van de Ste nenplaats/Hogerstraat. „De actieve ondernemers daar willen op eigen kosten hun omgeving wat leefbaarder maken maar het college heeft hen niet bepaald ondernemersvriendelijk behan deld. „U toont een vrij starre hou ding", aldus Poster. Tegen de bewo ners van Stenenplaats en Hogerstraat was gezegd dat herinrichting nog niet mogelijk is vanwege rioleringswerk zaamheden. Volgens Poster was het niet de eerste keer dat dit argument op tafel kwam om particuliere plannen tegen te houden. „Er kan toch wel verandering gebracht worden in het uitvoeringsschema van het rioleringswerk?" Promotiepremie Poster ondersteunde de collegemening dat Texelpromotie moet worden uitge voerd door de VVV en de kosten van deze promotie moeten betaald worden door gemeente en bedrijfsleven. „Er moet een behoorlijke financiële ver houding zijn en dat dient volgens ons tot uitdrukking te komen in een stimu leringspremie van de gemeente", ofte wel de ondernemersbijdrage wordt met een vast percentage verhoogd door de gemeente. De koffie met koek wordt tijdens de raadsvergaderingen altijd rondgebracht door enkele mensen van de huishou delijke dienst van de gemeente. Het lijkt Poster efficiënter om dat systeem af te schaffen. Beter is het volgens hem halverwege de vergadering een korte pauze in te lassen waarin raadsleden en publiek koffie kunnen drinken in de hal. Dat vraagt minder personeel en de vergaderingen worden niet meer verstoord. Ook vroeg hij het college te overwe gen of commissievergaderingen niet beter in een commerciële instelling ge houden kunnen worden. De verwar ming in het raadhuis kan 's avonds dan lager gezet en medewerkers van de huishoudelijke dienst hoeven dan niet te werken. „Wij willen over deze voorstellen graag uw mening horen", aldus Poster. Dames van het Mevrouw De Koning-hulpcomité bezig met het tellen van de

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 2