leid bijdrageregeling voor goedkoop bootkaartje Extra geld voor MZW en zomerrecreatiewerk Windsurfclub voelt zich in de steek gelaten 46END4 „Gemeente komt belofte niet na" PSP heeft weinig moeite met manege xels Belang pleit voor lagere grondprijzen urmatie-avond van etiekvereniging 'oging tot diefstal an benzine 13 vissers bij 't Horntje Molengat weer uit de vaart IDAG 27 NOVEMBER 1984 TEXELSE COURANT PAGINA 5 algemene beschouwing die Texels Belang woordvoerder Jan van As- vanmiddag in de raad voorlas begon met de stelling dat het stimule- van de werkgelegenheid hoofdzaak dient te zijn in het beleid van 5, Van Asselt deed een aantal voorstellen: onder meer wil hij bedrij naar het industrieterrein van Oudeschild lokken met lage grondprij- Voorwaarde is dan wel dat zij „Texelse" arbeidsplaatsen scheppen, opmerkelijk voorstel was het afschaffen van de bijdrageregeling om- het rijk daar waarschijnlijk toch niet aan meedoet. Met het geld dat irdoor vrijkomt (f85.000 kan dan weer een goedkope vier vaarten- irt voor Texelaars worden bekostigd. Sierbestrating en plantenbakken in Den Burg worden ongewenst geacht, noodzakelijk herstel van gewone stra ten en invalidentoegangen zijn belan grijker. Niet-specifieke overheidstaken kunnen volgens Texels Belang worden afgestoten terwijl de onderhandelingen met Jarino over het artikel 11 gebied in De Koog niet lang meer mogen du ren. De resterende subsidie voor ten nisvereniging Deuce moet over twee jaar worden uitgesmeerd. Uitbreiding van de toiletten bij het Ma ritiem Museum zou zo moeten gebeu ren dat hier een openbaar toilet komt dat door het museum wordt onder houden. Het beschikbaar te stellen be drag zou moeten worden verlaagd tot f10.000- De reservering voor energiebesparende maatregelen kan volgens Van Asselt afgevoerd worden, het daarvoor beno digde onderzoek is inmiddels al door de raad afgestemd. Van Asselt had twijfels over de opstel ling van de begroting: ,,U heeft een fors gat geslagen in de gemeentelijke reserves. Provinciale staten staan dat alleen toe als u aantoonbaar maakt de zaak in de komende jaren weer struc tureel te kunnen beheersen. Hoe wilt u dit bereiken?" andere opmerkelijke uitspraak van Texels Belang-man was dat de hting Overdekte Manege Texel wel der subsidie kan omdat het goed met de verkoop van schuldbeken- sen: „De gemeente kan haar geld dit moment beter in werkgelegen- isprojecten onderbrengen." voorbeeld voor dat laatste wordt aanleg van twee fietspaden ge- md: van Den Burg naar Den arn en langs de Bakkenweg. Over Hoornder fietspad wordt opge- ikt dat aanleg langs de Hoornder- onderzocht moet worden op erkosten en mogelijke subsidies, werkgelegenheid kan gestimuleerd (den door het laten functioneren de betreffende nota en de betref- de ambtenaar: „Laat beiden goed jn functioneren. De ambtenaar zou (rijven moeten benaderen en inte- seren voor vestiging op Texel." Deze ótenaar zou tevens de sector „al- natieve werkgelegenheid" onder zijn ede moeten nemen. Een andere mo- jkheid om meer werk te kweken Van Asselt in het promoten van Ise produkten. De werkgelegen- die de gemeente zelf biedt lag Asselt minder na aan het hart, hij (de voor bij elk vertrek van een btenaar „kritisch te heroverwegen" zijn werk opgevangen zou kunnen (den. Structuurschema Asselt pleitte zijn partij vrij van mid aan het invoeren van de status ionaal landschap en dergelijke: oor inname van onduidelijke stand- rten in de raad is het zover geko- Texels Belang is altijd zeer duide- geweest over dit onderwerp." Van elt wees nóg een oorzaak aan van nenkort eindigt de kennisma- gsperiode van de atletiekvereniging 1 Deelnemers en andere geinteres- fden in de atletieksport mogen nu i'issen lid van de vereniging te wor- of niet. Aan het bestuur zijn al ve- iragen gesteld en ongetwijfeld zul- velen adspirant-leden vragen heb- Daarom is er maandag 3 decem- een informatieavond in de kantine Texelse Boys, aanvang 20.30 uur. maakt het bestuur atleten die nog lid van een andere vereniging maar het lidmaatschap van de A.V. il willen aanvragen, erop attent re- mg te houden met de opzegter- M$estal is dat één maand. isdag 27 november gemeenteraad vergadert vanmiddag laf 14.00 uur over de gemeentebe- iting van volgend jaar. 's Avonds rdt de vergadering voortgezet om 30 uur. Vrouwenbond FNV heeft een dis- ssieavond rond het thema „Loon en fken, eerlijk delen", aanvang 20.00 !in de Buureton. bensdag 28 november maf 19.30 uur houdt de Wel- nsstichting een openbare bestuurs- rgadering in het raadhuis. 20.15 uur begint de ledenvergade- ig van het Groene Kruis in het Groe- Kruisgebouw, Witte Kruislaan 19. onderdag 29 november baptistengemeente heeft een ond in de Doopsgezinde kerk rond thema „Geloof". Aanvang 20.00 m 23-jarige Texelaar deed angifte bij politie dat de benzineklep van zijn 10 zondagnacht was vernield. Onbe- nden hadden de klep opengesloopt 11 te pogen benzine te stelen. Daarbij ifd lakschade aan de auto toege- fcht. De wagen stond in de balderstraat. de nu genomen regeringsbeslissing: het in 1977 bij de bespreking van het nog altijd niet rechtsgeldige bestem mingsplan buitengebied invoeren van een driedeling van het eiland op grond van landschappelijke en cultuurhistori sche waarden. Het soepel toepassen van de regels bij afgifte van bouwvergunningen ver heugde het raadslid, blijkbaar is hij te vreden met het functioneren van zijn partijgenoot Daan Schilling als wet houder ruimtelijke ordening. Over het hele college was Van Asselt trouwens niet ontevreden: „Wij prijzen het colle ge dat het basisprogramma '82-86 op vele punten heeft uitgevoerd." Later merkte hij op blij te zijn met de „overname" van het MZW-project en de versterking van de gemeentelijke greep op het welzijnsgebeuren: „On voorwaardelijk kunt u hierbij op onze steun rekenen." Ten aanzien van het MZW merkte hij verder op dat hij blij was dat de dingen die wel aansloegen voortgezet worden, met name noemde hij in dit verband de ontmoetingsfunc tie. Verzelfstandiging van de muziek school binnen de Welzijnsstichting vond hij een goede zaak. De sportviswedstrijd van zondag bracht 11 senioren en 2 jeugdleden naar 't Horntje. Eerste bij de jeugd werd Monique Verhagen (16 cm). In de seniorenafdeling werd eerste Marius Stevens (70 cm, 3vissen), 2e Paul Ver- hagen (26 cm, 1 vis), 3e Frans Bos (20 cm, 1 vis). Totaal gevangen bij de se nioren 7 vissen (148 cm). De volgende wedstrijd in deze serie is op 9 december, aanvang 8.30 uur, Ou deschild r.k. kerk. Op zondag 2 december houdt HSV De Snoek haar jaarlijkse sinterklaas wedstrijd aan de Afsluitdijk. Opgave mogelijk tot en met donderdag 29 no vember tot 21.00 uur bij P. Verhagen, tel. 02220-3986. Inschrijfgeld all-in (excl. aas) ongeveer f25,—. Vertrek zondag 2 december om 7.30 uur van het fanfaregebouw aan de Witte Kruislaan. Jan van Asselt: ....de ambtenaar en de nota werkgelegen heid moeten gaan functioneren VVV Van Asselt constateerde spanningen binnen de VVV, die volgens hem niet alleen veroorzaakt worden door het te ruglopende aantal toeristen maar ook door de te dure automatisering. De Texels Belang-man laakte de aan- en verkoop van de voormalige Vivo: „Een zeer ongelukkige beslissing die indruist tegen het eerder bekend gemaakt voornemen het bedrijf naar een nieuw pand aan de Elemert te verplaatsen." Hij drong aan op het snel afwerken van het rioleringsplan omdat de rijkso verheid de subsidies daarvoor aan het terugbrengen is. Ook noemde hij reali sering van een overdekt zwembad als belangrijk, daar wilde hij een voorbe reidingskrediet voor opvoeren. De plaats waar dat bad zou moeten ko men was voorlopig minder belangrijk. Hij wilde een dure tak uit het gemeen telijke takenpakket wegsnoeien: „Pri vatisering van het openbaar toilet moet onderzocht worden, de huidige vorm van exploitatie kost de gemeente te veel." Er waren meer gemeentelijke zaken die volgens Van Asselt veran derd zouden kunnen worden. De varia bele werktijden in het raadhuis zouden moeten worden afgeschaft. „Daardoor ontstaat weer regelmaat en kan er vol doende informatie gehaald worden In de plantsoenen zou het maaionder- houd teruggedrongen kunnen worden door het zaaien van meerjarige bloe men in de gazons. Gemeentelijk groen en onroerend goed zou afgestoten moeten worden, evenals niet in exploi tatie genomen gronden. Peter Bakker van de PSP vroeg vanmiddag in zijn algemene beschou wing extra geld vrij te maken voor het Mensen Zonder Werk-project, het zomerrecreatiewerk, het jeugdwerk en een vuilwerk-toeslag voor ge- meentepersoneel. Die voorstellen gaan niet ten koste van de plannen voor een overdekte manege. De extra uitgaven, in totaal ruim 30 mille, zullen volgens de PSP betaald kunnen worden uit het rekeningoverschot van de gemeente (zaken die in het verleden zijn begroot maar niet zijn uitgevoerd of minder hebben gekost dan was begroot). Verder deed Bak ker het voorstel om jaarlijks f500.000- uit de saldireserve te gebruiken voor éénmalige investeringen. „Het opknappen van gemeentelijke gebou wen kan zo worden gefinancierd en ook is het dan mogelijk het monu mentenbeleid in redelijkheid uit te voeren", aldus Bakker. Bakker begon zijn algemene beschou wing met de mededeling dat Neder lands meest bekende wethouder, Wi- baut, vijftig jaar terug al had gezegd dat uitvoering van taken voor een groot deel in gemeentelijke handen moest blijven. Dat is niet gebeurd. Veel overheidsgeld komt naar de ge meente via fondsen en doeluitkeringen en dat heeft gemeenten afhankelijk ge maakt van het rijk. „Nu ontstaat dus de situatie dat het rijk haar a-sociale beleid aan de gemeenten opdringt", al dus Bakker die ook weinig mogelijkhe den zag om in deze structuur als ge meente iets te doen voor de minder- draagkrachtigen. „Elk initiatief wordt door de rijksoverheid direct getorpe deerd. De ruimte die na alle kortingen nog overblijft om voor de plaatselijke bevolking iets te doen is zeer beperkt." De PSP gaf het college het advies om in de toekomst niet blindelings de kor- tingsvoorstellen van het rijk op te vol gen. Het gemeentebestuur moet zelf keuzes maken wat wel en niet blijft bestaan. „We moeten ons niet ver schuilen achter prioriteiten van de regering." Geen geld De PSP had graag de wens van een sportzaal in Oudscbild willen honore ren maar is met het college tot de conclusie gekomen dat het geld daar voor ontbreekt. Gevraagd wordt voor 1986 structurele ruimte in de begroting te maken zodat het dorpshuis in De Koog en de Oudeschilder sportzaal er wel kunnen komen. Ook is het volgens de PSP niet moge lijk alle kosten van het MZW-project in de toekomst te dragen maar om er met de eerste rijkskorting meteen een punt achter te zetten gaat de paci fisten te ver. „Een goede opvang van baanlozen blijft van het grootste be lang", aldus Bakker die het college voorstelde volgend jaar nog wel ge bruik te maken van de rijkssubsidies. De gemeente moet daar dan tien mille bijleggen zodat het project volgend jaar kan „afbouwen". „Dan kan in overleg gekeken worden welke elemen ten behouden moeten blijven. Met de tien mille van de gemeente kan er zelfs nog een bescheiden activiteiten programma voor werkzoekenden wor den gestart.," Inpasbaar De PSP heeft, zoals gezegd, weinig moeite met een subsidie voor een overdekte manege. „Wij staan achter deze wens maar wel moet de manege landschappelijk inpasbaar worden ge maakt en moet de georganiseerde paardensport vertegenwoordigd zijn in het stichtingsbestuur." Als deze ver zoeken gehonoreerd worden stemt de PSP voor de manege. Bakker voelde er weinig voor in te stemmen met 50 mille promotiegeld als het bedrijfsleven volgend jaar niet gaat bijdragen. „De gemeenschap geeft al veel geld aan promotie zoals de musea, de exploita tie van het strand en het zomerrecrea tiewerk. Voor een uitgebreider promo tiebeleid zullen meerdere directbelang- hebbenden, zoals ondernemers, moe ten bijspringen." De PSP wil het zo merrecreatiewerk echter f4500,— meer geven dan is begroot. Dat geld moet gebruikt worden voor begeleiding van het mobiel team waarbij Bakker van middag opmerkte dat op plaatsen Vrijdagavond lieten de leden van de Windsurfclub Texel er geen twijfel over bestaan. Ze voelen zich op z'n zachtst gezegd in de steek gelaten door het gemeentebestuur. Tijdens de najaarsvergadering van de vereni ging uitten verschillende leden hun ongenoegen over het politieke steekspel met als inzet een clubaccommodatie op de dijk bij Dijkmans huizen. Voorzitter Gerrit Spanhaak: „Eerst verschuilde het college zich achter het waterschap en nu zoekt het gemeentebestuur dekking achter de provincie. Ik vraag me af wanneer het college nu eens daadwerkelijk steun geeft aan het vorig jaar gedane raadsvoorstel." Dat raadsvoorstel uit 1983 betrof een wijziging van het sociaal-cultureel plan. De gemeenteraad verklaarde een be zwaarschrift van de Windsurfclub ge grond en sprak daarmee uit dat er een actief beleid gevoerd moest worden om een accommodatie aan de Wad denzee te verwezenlijken. Nadat de werkgroep Oostkaap tot de conclusie was gekomen dat een surfcentrum op die plaats heel veel geld zou kosten onderhandelde de Windsurfclub verder met het Wateschap over een clubge bouw bij Dijkmanshuizen. Op 12 no vember van dit jaar waren die onder handelingen rond. Het Waterschap deelde mee dat men alle medewerking wilde verlenen aan de realisering van een clubgebouw op de dijk maar daar bij moet wel een parkeerplaats met toiletten komen aan de binnenzijde van de dijk en 200 m2 van het dijkpla- teau moet worden geasfalteerd. Het clubgebouw mag dan van 1 april tot 1 november op de dijk staan. Onbekend Veertien dagen voor die bekendmaking had het bestuur van de surfclub echter een gesprek met wethouder Schilling en daar werd duidelijk gemaakt dat het clubgebouw, volgens de eisen van het bestemmingsplan buitengebied, niet groter mocht zijn dan 50 m2. De club wil een kantine met berging van 120 m2. De oppervlakte-eis was de vereniging niet bekend. Tijdens de gesprekken in de werkgroep Oostkaap waren bouwplannen van 200 m2 besproken en de gemeente ambtenaren hebben toen, volgens het bestuur van de windsurfclub, nooit meegedeeld dat 50 m2 het absolute maximum is. „Als we dat hadden ge weten hadden we nooit maanden met het waterschap rond de tafel gezeten. Het heeft geen zin om je als vereni ging voor zo'n klein gebouw in de schulden te steken. Aan vijftig vierkan te meter hebben we niets." De ge meente wil dat op de dijk alleen een kantine komt en dat de rest van de geplande accommodatie, materialen- berging, toiletten en kleedkamers, bin nendijks komen. „Dat is niet in over eenstemming met de eerder gemaakte afspraken", aldus Spanhaak. Informeel Het gemeentebestuur heeft het plan van 120 m2 dus afgewezen maar de vereniging heeft nog een ander ijzer in het vuur. Via een informeel contact met gedeputeerde Van Gelder werd bekend dat de provincie een flinke pot subsidie heeft voor realisering van 50 surfcentra in de provincie Noordhol land, om precies te zijn 6 miljoen. Van Gelder was zeer geïnteresseerd in de plannen van de surfclub en nodigde de club uit deze in te dienen bij de provincie met daarbij een subsidie aanvraag. Deze week wordt een uitspraak van de provincie verwacht en als die positief is, is wethouder Schil ling bereid een artikel 19 procedure voor het bouwplan te starten. Wanneer de provincie echter nega tief reageert op de subsidieaan vraag valt er van de gemeente ook geen steun te verwachten voor het ingediende bouwplan. Gemeentelijke steun „Het college heeft dus zelf geen uit spraak gedaan en wacht het provincia le standpunt af. Dat is nu de omge keerde vorm van regeren", aldus Span haak die aanvulde dat ambtenaren van de provincie niet blij waren geweest met het informele contact met Van Gelder. „Ze vonden het geen ramp maar wel werd duidelijk gezegd dat ons plan met gemeentelijke steun doorgestuurd had moeten worden, maar'die gemeentelijke steun hadden we van de wethouder dus in ieder ge val niet gekregen." Enkele leden kon den de kritiek van de provinciale amb tenaar niet onderschrijven. „We mo gen blij zijn dat we Van Gelder tegen het lijf zijn gelopen, anders hadden we nu niets om op te hopen". Gerrit Spanhaak zei te hopen dat de ge meenteraad (vanavond) het college op de vingers zal tikken. „De raad heeft ons in het verleden ook niet in de steek gelaten en verschillende partijen begrijpen dat een surfaccommodatie ook van groot belang is voor de op vang van toeristen." Financiering Het college heeft, zoals bekend, wel tien mille beschikbaar voor de aanleg van een parkeerplaats. Als het demon tabele gebouw van 120 m2 er toch komt kost dat 99 mille. Er wordt niet alleen gehoopt op de genoemde pro vinciesubsidie maar ook op f12.500,— investeringssubsidie van de gemeente en eenzelfde bedrag van de Wel zijnsstichting. Men rekent er op dat de club van 125 leden voor minimaal 50 mille moet zorgen en er is een leden commissie bezig om acties voor te be reiden die geld moeten opleveren. De surfclub wil het demontabele gebouw eigenlijk opslaan beneden aan de dijk maar wethouder Schilling heeft mee gedeeld dat dat niet mag. Als de ac commodatie over het eiland vervoerd moet worden kost dat ongeveer 7 mil le, omdat er grote hefkranen en vrachtwagens gehuurd moeten worden. Acties Verschillende leden vroegen vrijdaga vond in Calluna om duidelijke acties als de provincie het plan afwijst „Dan doet de gemeente ook niets en zullen we snel protestacties vobr moeten be reiden" aldus Marc van Rijsselberghe. Ook werd voorgesteld om een officiële bouwaanvraag in te dienen en in ho ger beroep te gaan als de gemeente die aanvraag afwijst. „Dat wordt een eindeloos gezeur maar dan hebben we die eindeloze discussies in ieder geval wel zwart op wit", aldus Paul van Heerwaarden, die aanvulde dat het college binnen twee maanden moet beslissen over een bouwaanvraag. Jaap van Vooren vroeg of er deze zo mer misschien een tijdelijke accommo datie voor de vereniging kan komen nu de SRV wagen van de club naar de sloop gaat. Spanhaak: „Wij vinden dat de gemeente daar dan maar voor moet zorgen. Er surfen daar ook toe risten en we blijven niet aanmodderen. We praten al zes jaar en het wordt tijd voor een antwoord op onze verlangens." Peter Bakker - PSP gemeente wordt belast met asociaal rijksbeleid" waar de toerist zichzelf kan vermaken (strand, zwembad, e.d.) geen taak ligt voor het zomerrecreatiewerk. „Dit draagt dan weer bij tot vermindering van de werkdruk." Bakker zei geen moeite te hebben met het restje subsi die voor tennisvereniging Deuce en vond dat de jeugdleiders alsnog vrij gesteld moeten worden van de leiding van het bouwdorp en bouwkamp. De raad kan dat ondersteunen door een bezwaarschrift van de sectie jeugd- en jongerenwerk gegrond te verklaren en f4900,— vrij te maken voor het aan trekken van een speciale bouwdorpleider. TegenvaM ers De extra subsidie voor het jeugdwerk en het zomerrecreatiewerk kan volgens Bakker bekostigd worden door de op brengst van de lagere lening die de Welzijnsstichting onlangs heeft af gesloten voor de sporthal. De ge noemde subsidieverhogingen kunnen dan ook structureel zijn. De subsidie voor het MZW moet betaald worden uit het rekeningsoverschot en een vuil werk toeslag moet blijvend in de be groting van 1986 worden opgenomen. De PSP wil hier 11 mille voor uittrek ken. Het restant van het rekenings overschot kan gebruikt worden om te genvallers in 1986 op te vangen. Bak ker gaf vanmiddag toe dat deze constructie geen echte oplossing is voor de financiële problemen van de gemeente. Er moet nog vier ton wor den bezuinigd en de PSP wil graag jaarlijks twee ton voor nieuwe investe ringen. Dat bracht Bakker tot de op merking dat de gemeenteraad moet gaan kiezen tussen de verschillende uitgaven. De PSP-er herhaalde zijn argument om de structuurwijziging van de Wel zijnsstichting grotendeels af te wijzen. „Dat het college het bestuur van de Welzijnsstichting wil ontlasten ten aan zien van het personeelsbeleid en het beheer van gebouwen, zodat het bestuur zich kan wijden aan haar ei genlijke taken, heeft onze instemming. Maar, laat die eigenlijke taak dan ook bij de Welzijnsstichting. Wij willen niet dat het college de uitvoering van het welzijnswerk naar zich toetrekt." Bakker gaf een voorbeeld dat al eerder ter sprake is gekomen. „Bijvoorbeeld jongeren zoeken een weg naar een volwaardige plaats in de samenleving door te experimenteren met de regels die de samenleving stelt. Zij hebben het recht dit op een eigen, onafhanke lijke manier te doen. Onze taak is dit proces te begeleiden. Het jeugdbeleid en het werk van de jeugdbegeleiders moet van deze onafhankelijkheid uit gaan, want ook de overheid is een in stituut dat regels stelt", aldus Bakker die vreesde voor tegengestelde belan gen van gemeente en jeugdwerk. Ver der vroeg het PSP raadslid de tijd te nemen voor herstructurering van de stichting en overname van het perso neel. „Dit is gewoon iets wat tijd no dig heeft." Maandag is de Molengat weer uit de vaart genomen. Ditmaal zal de tweede diesel die gedemonteerd was, weer in elkaar worden gezet. Vrijdagmorgen om 9.00 uur hervat het schip de dienst weer. Begin volgende week wordt de Texelstroom terugverwacht van de dokbeurt.

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 5