'akt wil plannen betalen net subsidie manege Meer aandacht voor ontwikkeling van buitendorpen Tentoonstelling met India-hoek Kerst-wild voor bejaarden Giftige aardappelen gestolen Nachtelijke controle CDA wil snel beslissing over artikel 11 gebied TEXELSE COURANT [Progressief Akkoord Texel kan jrote lijnen de begroting die het lege van burgemeester en we dders voor 1985 indiende steu rt, Toch komen er vanavond eni- wijzigingsvoorstellen, die gro- deels betaald moeten worden 0rde subsidieaanvraag van de ohting Overdekte Manege Texel je wijzen. Het voor dat doel in begroting gereserveerde bedrag iruim dertigduizend gulden ut dan vrij om bijvoorbeeld be- lingkwijtschelding voor de soci- zwaksten in te voeren en om :MZW-project een gemeentelijke jsidie te geven van f10.000— zo- :het project „op een verant- orde wijze afgebouwd" kan ïden. Het Pakt heeft nog een ievaller in de begroting ontdekt: is bijna zestienduizend gulden [eserveerd voor het afbreken van ee „maycrete" woningen op het aenland in Den Burg. Deze hui- izijn echter ai afgebroken. tPakt komt vanavond met een irstel dat structureel is, dat wil zeg- i dat het elk jaar opnieuw op de gaven zal drukken. De progressieven iden dat de vuilnismannen van de neente een hogere vuilwerktoeslag eten hebben en dat kost in het be- itingsjaar f11.000,-. Dekking daar- jr moet komen uit het voordeel dat gemeente heeft door de overname ide derde leerkracht voor de Kom- ischool. Dat levert f40.000,— op. oen ander kwam naar voren in de middag tijdens de begrotingsverga- ring van de raad door fractievoorzit- Dirk Terpstra uitgesproken algeme- beschouwing. ostra begon zijn beschouwing met iconstateren dat zijn partij in het rieden voor diverse mogelijk nare ge- gen van situaties gewaarschuwd eft en dat er niet altijd naar zijn ar- menten werd geluisterd: „Wij willen npaar zaken aanhalen waarmee het misgelopen zoals wij dat voorspeld dden. Het gaat hierbij om het Lin- boomcomplex, de samenwerking ssen de RST en Jarino en het uit- irken door de RST van het artikel 11 bied in De Koog." Terpstra sprak de op uit dat de gemeente niet voor 3 hogere kosten zou komen te staan rerband met dit artikel 11 gebied, er de invoering van het goedkopere lütkaartje: „Vorig jaar sneerde de HD-woordvoerder dat Dros in een sar weken voor elkaar kreeg wat an- ïien in jaren niet lukte, nu blijkt ech- jwel dat het zo eenvoudig niet ligt", dus Terpstra, die daarbij opmerkte it de dekking voor het plan van Dros oor zijn fractie voor andere doelen as gevonden. Zonder ons over ons ok de waarschuwing dat de „politie- laardverschuiving" in de gemeente- adsverkiezingen averechts zou wer- 3i is uitgekomen. „Zaken die de soverheid voorstel onbespreekbaar aken leidt er toe dat er zonder ons <er ons wordt beslist. Dat zie je nu jde aanwijzing van Texel tot natio- ;al landschap." Terpstra sloot zijn in- iding op een voor een oppositieleider □merkelijke manier af: „Voorzitter, wij illen doorgaan met onze huidige ma- er van oppositie voeren. Dat houdt dat we uw college steunen als dat pzijn plaats is, waarschijnlijk kunt u at nog wel eens gebruiken", aldus de Skt-man die overigens ook indien no- iggemotiveerde tegenstand" ankondigde. Onderwijs èrpstra constateerde dat het college iet helemaal geslaagd was in zijn op- et een evenwichtig beleid te presente- ;n. Met name het openbaar onderwijs ondergewaardeerd. Het Pakt wil «aag een deugdelijke planning voor et plegen van onderhoud in deze actor. te partij wil de raad om een uitspraak ragen in een meningsverschil over de riteria waaraan uitgaven in het uciaal-culturele vlak moeten voldoen, i een commissie werd voorgesteld dat ieze uitgaven vooral ten goede zou ten komen aan brede lagen van de evolking, met name aan de minst teagkrachtigen. Het college nam deze anbeveling niet over. te manegesubsidie wil het Pakt niet oekennen omdat deze voorziening vol- ens deze partij niet voldoet aan het «erboven beschreven criterium voor sociaal culturele" uitgaven, let Pakt wil pas geld voor Texelpro- notie beschikbaar stellen als er een breed gedragen" promotiebeleid op afel ligt. „Dat is een goede gelegen- teid om aan te dringen op snel over ig tussen gemente, VVV, onderne mers en eventuele externe teskundigen." Durf progressieven willen meewerken ran het opvangen van de „onevenre dig" grote afwenteling van het rijkste- ort op de gemeenten, hoewel hun tertij de huidige regering niet steunt: We kunnen niet anders." •ver de manier van bezuinigen denkt Dirk Terpstra: ....de raad wil niet naar onze argumenten luisteren het Pakt anders dan het college: „Wij zijn geen voorstander van het ponds- ponds bezuinigingen (overal een beetje vanaf -red.) dat is gebrek aan durf om te kiezen en zal op den duur tot ge volg hebben dat ook voorzieningen waaraan grote waarde wordt gehecht in geldelijke problemen komen." Het aanspreken van reserves zoals de saldi-reserve, oorspronkelijk een pro gressief voorstel, op de manier waarop het college dat nu voorstelt gaat de partij te ver: „Dat is een manier van potverteren die een volgend college in ernstige problemen kan brengen. Het is beter dit geld over een lange perio de te gebruiken zodat daarmee struc tureel beleid gemaakt kan worden." Terpstra pleitte ervoor in 1986 niet uit te gaan van de maximaal toegstane belastingverhogingen, omdat voor 1985 een overschot van f75.000,— wordt becijferd. Geen personeelsvermindering Het Pakt heeft uit collegenotulen op gemaakt dat er een soort vacaturestop bij de gemeente plaatsvindt. De partij vindt het onjuist te veronderstellen dat de gemeente hetzelfde werk met min der mensen kan doen. Terpstra ver klaarde wel een voorstander van auto matisering bij de gemeente te zijn, omdat dat de werkdruk op de mensen kan verlichten. Hij wijst daarbij op het steeds doorschuiven van hogere over heidstaken naar de gemeenten. Bovendien pleitte hij ervoor dat er een betere controle komt op de naleving van de regels die in gemeentelijke no ta's, bestemmingsplannen en dergelijke zijn neergelegd. Over het functiewaarderingsonderzoek was de Pakt-man kort: „Gebeurd is waarvoor wij vreesden, de lagere func -ties minder en de hogere functies meer geld." Terpstra herhaalde een al eerder door zijn partij geuite waarschuwing over het Teso-beleid: „Nu moeten de fui ken worden aangepast om Teso renda bel te laten werken. Wij zien het aan komen dat het aantal slaapplaatsen omhoog moet om een tweede dubbel dekker te laten renderen". Het college zou snel samen met de andere Waddeneilanden alles in het werk moeten stellen om goedkope veertarieven voor eilandbewoners te bewerkstelligen. Ook hier een waar schuwing: „Gezien de huidige opstel ling van de minister bestaat het grote gevaar dat de verschillende deelnemers aan dit overleg tegen elkaar worden uitgespeeld." In zijn beschouwing merkte Terpstra op dat het college waar mogelijk uit voering geeft aan de nota „werkgele genheid". Hij vroeg of het college er bij de burgers aandacht voor wilde vra gen dat het realiseren van een „be drijfsverzamelgebouw" tot de mogelijke heden behoort. Bovendien wees hij op de mogelijkheden die een rijksregeling als de „terugploegregeling" biedt, zo wel voor het aan de gang helpen van langdurig werklozen als voor het monumentenbeleid. Schooltandartsen Naast de positieve verwikkelingen rond de Kompasschool constateerde Terpstra ook een aantal negatieve ont wikkelingen. De versnippering van het basisonderwijs in De Koog baarde hem zorgen, terwijl ook de dreiging dat de schooltandarts zou verdwijnen serieus genomen dient te worden. De Pakt- man toonde met cijfers aan dat die dienst goed werk doet. Terpstra vroeg om een uiterste inspan ning van de gemeenteraad op welzijns- gebied. Met name het stichting van een dorpshuis in De Koog en een goe de sportzaal in Oudeschild is nodig, maar waarschijnlijk wegens geldgebrek niet te realiseren. De huidige structuur van de Wel- zijnsstichting was volgens het raadslid goed. De invloed van' het gemeente bestuur is gewaarborgd via de porte monnee. Terpstra was blij met de posi tieve ontwikkelingen rond een accom modatie voor de windsurfclub en een overdekt zwembad voor De Cocks- dorp, hoewel hij bij deze laatste voor- De SOS-wereldwinkel heeft in de kelder van het raadhuis weer haar jaarlijkse ten toonstelling ingericht met het gebruike lijke wereldwinkel-assortiment. Nieuw is een fototentoonstelling met klankbeeld- presentatie over India en Textiel". Daar is bijna één heel zaaltje voor gereser veerd, waarin ook Indiastoffen, -kleding en snuisterijen uit dat land worden ver kocht. Op de foto zijn ongeveer op ware grootte een een stel van de tentoon gestelde boedhabeeldjes te zien. De stoffen, die handgeweven zijn, wor den van speciale coöperaties gekocht, zodat gewaarborgd is dat de op brengsten zo optimaal mogelijk ten goe de komen aan de wevers. Bij de ingang van de tentoonstelling wordt de aandacht gevraagd voor een ander probleem waar de wereldwinkel mee worstelt op het eiland zelf: de huidi ge behuizing aan de Burgwal moet in april verlaten worden en nu is het nodig dat, liefst op dezelfde gunstige condi ties, die aan de Burgwal gehanteerd worden, er nieuwe ruimte komt op een centraal punt in Den Burg. Texelaars die dat kunnen aanbieden, kunnen in ieder geval bij de tentoonstelling terecht. Daar is namelijk tijdens de openingsuren van het raadhuis altijd iemand aanwezig. Er is nog een onderdeel van de ten toonstelling, dat normaal niet in de win kel is te vinden: wandkleden. Die zijn speciaal voor de gelegenheid ingekocht omdat de huidige winkel te vochtig is voor dergelijke koopwaar. Alles wat in de raadhuiskelder wordt getoond is te koop. ziening wel pleitte voor een haalbaar heidsonderzoek zoals dat ook in Oosterend is uitgevoerd. Kwijtschelding Terpstra kwam terug op een plan dat hij al eerder lanceerde. De gemeente zou de mogelijkheid moeten scheppen om gemeentelijke belastingen bij de sociaal zwaksten kwijt te schelden. Daarvoor zou deze belasting met 2% verhoging „uit solidariteit" omhoog mogen gaan. De hiermee verbonden inkomstenderving is ongeveer f27.000,-. In het kader van de volksgezondheid pleitte het Pakt voor het onderzoeken van mogelijkheden als een kleine vuil- scheidingsinstallatie die op het nieuwe industrieterrein bij Oudeschild ge vestigd zou kunnen worden. Terpstra sloot zijn beschouwing af met het uitspreken van de hoop dat ge meentebestuur voldoende moed en creativiteit zal kunnen opbrengen om de problemen van de huidige tijd het hoofd te kunnen blijven bieden. Van de gemeentesecretaris zal gevraagd moeten worden of hij veel aandacht aan zijn managementstaken wil schen ken om de onvermijdelijke wijziging in de organisatie soepel te laten verlopen. Afgelopen zaterdag kwamen de Texel se jagers traditiegetrouw direct na de jacht in hotel De Pelikaan bij elkaar om een deel van het die dag geschoten wild beschikbaar te stellen aan de be woners van de Gollards stichting. Dit traditionele gebeuren werd dit jaar voor de vijfde keer georganisseerd door de KNJV afdeling Texel. Bij toer beurt wordt het wild geschonken aan de bewoners en verpleegden van Irene en het Verpleeghuis, St. Jan en de Gollards stichting. Na het uitleggen van het tableau werd door vier jacht- hoornblazers uit West Friesland het wild „doodgeblazen" waarna de ja gers, jachtopzieners, en drijvers nog geruime tijd gezellig bijeen bleven. Vrijdag werd van een dam aan de Oor- sprongweg een zak aardappelen gesto len. Deze aardappelen zijn bij con sumptie zeer giftig. Ze zijn tegen ziek te ontsmet met kwik door een Loon bedrijf en waren niet bedoeld voor consumptie. De Texelse artsen zijn in middels van de diefstal op de hoogte gesteld. In de nacht van zaterdag op zondag hield de politie een verkeerscontrole in en rond Den Burg. Drie Texelaars kre gen een proces verbaal wegens gladde en ondeugdelijke autobanden; er wer den elf bonnen wegens fout parkeren uitgedeeld en een 38-jarige Texelaar moest zijn auto laten staan na het af nemen van blaasproeven en een bloed proef. Twee Texelse automobilisten hadden hun rij- en kentekenbewijs niet bij zich. Ate Rienstra vroeg vanmiddag in de begrotingsvergadering van de ge meenteraad om meer aandacht van het college voor de buitendorpen. „De buitendorpen dreigen in een achterstadsituatie te raken die de leef baarheid duidelijk aantast", aldus Rienstra, die in de algemene beschou wing van het CDA niet diep inging op de oorzaak van deze achterstand, maar wel een uitgebreid pleidooi hield om alle Texelse buitendorpen in de toekomst leefbaar te houden. „Er zal in de dorpen veel moeten wor den gedaan aan verfraaiing van de kernen, het bouwen van woningen, uitbreiding van de parkeerterreinen en het realiseren van goede, algeme ne voorzieningen." Het CDA denkt daarbij in de eerste plaats aan een sportzaal in Oudeschild, uitbreiding van het dorpshuis in osterend en een dorpshuis voor De Koog. Den Burg heeft als centrum van het eiland relatief veel centrale voorzienin gen, het winkelbestand is fors en er zijn in Texelse grootste dorp diverse standsvernieuwingsprojecten tot stand gekomen. „Dat is allemaal mooi voor Den Burg natuurlijk, maar er is een zuigkracht naar dit dorp ontstaan wat mag blijken uit de nog steeds grote vraag naar woningen in of bij Den Burg. Dit gaat ten koste van andere dorpen met minder voorzieningen." Rienstra vroeg of het college ook vindt dat de gemeente meer aandacht moet schenken aan de problemen in de bui tendorpen. De CDA-er noemde leefba re dorpen ook van belang voor toe ristisch Texel. „Ze zijn net zo belang rijk als een mooi schoon strand en een herkenbaar Texels landschap". Ook vindt het CDA dat de inzet van buiten dorpers, die veel tijd en energie steken in het behoud van hun dorp, beloond moeten worden. In de commissie financieel, econo misch en technisch beleid was onlangs gesproken over de vraag hoe groot het draagvlak moet zijn voor centrale voor zieningen, oftewel hoeveel mensen maken bijvoorbeeld gebruik van een sportzaal. Het college wil een mini mumnorm hanteren en Rienstra kon het gemeentebestuur daarin steunen maar vond wel dat de normen voor Den Burg niet hetzelfde moeten zijn als die van de buitendorpen. „Die norm laten we ook los bij het instand houden van kleine scholen. Dat kost het rijk extra geld. We moeten conse quent zijn en voor kleine dorpen ook wat extra over hebben"» Meer belasting Ate Rienstra vertelde dat het CDA geen moeite had met het voorstel cm een deel van de algemene reserve te gebruiken voor nieuwe investeringen maar wel werd gewaarschuwd dat dit niet elk jaar kan. Over een voorstel om de belasting in 1986 te verhogen sprak het CDA zich vanmiddag nog niet uit. Rienstra schetste de voors en tegens. „Om tot een verantwoorde keuze te komen zullen we moeten afwegen of de burger meer gebaat is bij extra voorzieningen met belastingverhoging of geen voorzieningen zodat de burger dat geld naar eigen keuze kan beste den". De belastingvoorstellen zijn voor de fractie in ieder geval bespreekbaar want het CDA vindt dat de gemeente lijke investeringen moeten doorgaan. „Stilstand is ook hier achteruitgang." Een andere CDA-mening is dat er met minder geld meer gedaan moet wor den. Bezuinigingen zijn volgens deze partij mogelijk door een grotere effi ciency van het gemeentelijke apparaat Ate Rienstra - CDA ,,meer aandacht voor buitendorpen" met eventueel het afstoten van ge meentelijke taken. „Om dat laatste te realiseren zal niet eenvoudig zijn. De betrokken afdelingen moeten dan snij den in eigen vlees en dat brengt pijn met zich mee." Acties Veel aandacht schonk het CDA van middag aan ruimtelijke ordening vraagstukken. Nu bekend is geworden dat de regering Texel nationaal land schap wil maken moet er volgens deze partij iets gebeuren. Eerdere inspraak heeft blijkbaar niet geholpen en aan het college werd gevraagd wat voor actie men nu denkt te ondernemen waarbij de suggestie werd gedaan de tweede kamer uitgebreid in te lichten. Rienstra drong aan op uitbreiding van de accommodatie op het vliegveld, zo als een nieuwe stalling voor vliegtui gen, onderhoudsgebouwen, oefen ruimten voor para's en een nieuw kan toor voor het Paracentrum. „We drin gen aan op een grondige bestudering van de mogelijkheden ter plaatse maar de jaarlijkse tekorten moeten wel zo veel mogelijk beperkt blijven." De frac tiewoordvoerder vroeg hoe het was af gelopen met de discussies over de nachtvluchten van helicopters en hoe het experiment met deze vluchten is verlopen. Ook werd gevraagd hoe groot de kans is dat er volgend jaar een zandsuppletie wordt uitgevoerd op het noordelijkste gedeelte van het Noordzeestrand. Het college wil forse bedragen uittrek ken voor het gemeentelijk monumen- tenbehoud en de CDA fractie is het in grote lijnen eens met de uitgangspun ten van dat beleid maar wel werd ge vraagd om een duidelijk financieel overzicht voor de komende jaren. Uitzonderingen Vanmiddag werd wederom aandacht gevraagd voor een standpunt dat het CDA al eerder te berde heeft gebracht. De bestemming van stolpen, verouder de bedrijfsgebouwen e.d. hoeft niet automatisch agrarisch te blijven. „Het vasthouden aan deze bestemming is niet altijd een vanzelfsprekende zaak. Soms is een andere bedrijfsmatige aanpak voor behoud van stolp en/of schuur aan te bevelen boven een halstarrig beleid, zoals dat is vastge legd in het bestemmingsplan buitengebied." Wel werd gezegd dat het CDA zich uiteraard kan vinden in de uit gangspunten van het bestem mingsplan. Gelukkig heeft het college besloten dat recreatieve gebouwen die onder het overgangsrecht vielen uitge breid mogen worden en ook wordt te genwoordig de voorkeur gegeven aan kwaliteitsverbetering bóven sanering. Het CDA is het eens met deze visie en vroeg hoe de provincie op dit beleid zal reageren. In eerste instantie was de hogere overheid niet gelukkig met de ze aanpak. De christen-democraten vroegen om overleg over deze zaken in_ samenwerking met de agrarische standsorganisaties. Ook werd gevraagd naar de ontwikkelingen van het ver keerscirculatieplan. Dat plan was enige tijd flink in discussie maar tegenwoor dig hoort de raad niets meer. Artikel 11 geheel Er heerst ook stilte rond het artikel 11 gebied in De Koog en dat noemt het CDA „verontrustend". „De kosten van de aangekochte grond drukken jaarlijks op de gemeentebegroting. Hoe hoog zijn die kosten en welke plichten heeft de gemeente precies aan de RST? Is Jarino bereid om binnenkort met de realisatie van enkele onderdelen uit het plan te beginnen en als dat niet het geval is, welke claims kan Jarino op het plan leggen en hoe lang kan dat doorgaan?" waren enkele vragen die het college vanavond mag beantwoor den. Het CDA hoopt dat er volgend jaar spijkers met koppen geslagen kun nen worden. „College, laat 1985 het jaar zijn van de besluitvorming over dit Het CDA voelt er niets voor om vol gend jaar geld uit te trekken voor een onderzoek naar planning van rationeel wegenbeheer. Eerst moet het college met het waterschap overleggen om tot een gezamenlijke aanpak van wegen- onderhoud te komen voordat met een studie wordt gestart. De christelijke fractie sprak tevredenheid uit over het feit dat de aanpassing van de fuiken en verbreding van de havenmond van Oudeschild versneld uitgevoerd kunnen worden. Gevraagd werd of de ge meentelijke werkgelegenheidsambte- naar aan 20 uur per week voldoende heeft om het gemeentelijke werkgele genheidsbeleid uit te voren. Het CDA had vernomen dat de financiële positie van de VVV zorgelijk is en gevraagd werd om opheldering. „Deze voor het eiland onmisbare schakel moet toch op een financieel gezonde basis kun nen draaien". Kortingen Oplossingen voor de conflicten tussen gemeente en Welzijnsstichting zijn vol gens het CDA niet eenvoudig. Beide partijen hebben tot nu toe gefaald en de suggestie om een onafhankelijke commissie in te stellen lijkt het CDA een goed idee. De algemene beschou wing werd besloten met een groot aantal vragen. De benoemingsprocedu re van directeuren van de nieuwe ba sisscholen is de raad nog onduidelijk en het CDA vroeg om opheldering. Ook werd gevraagd of de bouwkundi ge voorzieningen voor de basisscholen op tijd klaar zullen zijn en of de ge meente daar extra geld aan moet spenderen. Vraagtekens werden ook geplaatst bij de invoering van de wet voorzieningen volksgezondheid. Het CDA vroeg of schoolonderzoeken en de „schooltandvoorziening" nu in de knel komen. Benieuwd was de fractie naar de resultaten van de indicatie commissie voor ouderen en of deze commissie nog meer taken krijgt. De recent aangekondigde kortingen op de uitkeringen komen op de nek van de ambtenaren van de sociale dienst te recht en dat betekent veel extra werk. „Kan men deze verzwaring van taken aan en blijft er nog-tijd over voor goe de opvang van mensen die het finan cieel verre van rooskleurig hebben". Verder vroeg Rienstra naar de kansen van een zendmachtiging voor de lokale omroep, de plannen voor een nieuwe noodslachtpiaats en de orderportefeuil le van De Bolder.

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 7