,0p de wielerbaan zie k zelden kapitalisten" „We kunnen een groot deel van uw problemen oplossen Catharina Europees Zegeren naar Kampioenschap iethouder P/ET ZEGERS IN REPLIEK: wnmm&nw Spring wedstrijden in De Cocksdorp Wethouder zoekt opening in muziekschool-conflict r# erleende ouwvergunningen Boeren-yoghurt van Donatus Schrijven voor gevangenen Bezoek aan K.l. stieren TEXELSE COURANT KAUIIMA II )p het wielercircuit heb ik tot dusver geen kapitalisten ge- alleen bij de officiële opening toen het college er was." dus welzijnswethouder Piet Zegers die op deze wijze wilde istreren dat de investeringen die de gemeente de laatste en heeft gedaan zeer wel ten goede komen aan de laagst- taalden en dat het niet nodig is nieuwe investeringen nog eer op speciaal deze groep te richting. hecht, al is het jammer dat het bedrag van 1 miljoen gulden waarmee GS dergelijke projecten in de provincie wil steunen in eerste instantie is toegewe zen aan een zestal voorzieningen el ders. Mocht een van die plannen om een of andere reden niet doorgaan, dan komt de betreffende subsidie ten goede van de Texelse manege. Zegers voelde weinig voor het idee om de subsidie van ƒ19.000,— die bestemd is voor tennisclub Deuce uit te smeren over twee jaar. ,,We hebben dat geld nu, in 1986 misschien niet." Dringende nood Het college houdt vast aan het voor gestelde plan voor uitbreiding van de toiletten van het Maritiem Museum. ,,Het is bittere noodzaak, vooral tij dens de topdrukte die bijvoorbeeld in het museum ontstaat als daar per bus grote groepen bezoekers arriveren." Herhaaldelijk en met nadruk zei Zegers dat het besluit om met het MZW- project te stoppen niet in de eerste plaats is ingegeven door financiële overwegingen. Er is eenvoudig, na langdurige waarneming en het telkens bieden van een laatste kans, geconsta teerd dat deze voorziening bij de doel groep onvoldoende aanslaat. De be doeling is dat de ontmoetingsmogelijk heid die het MZW bood in stand wordt gehouden maar op veel goedko pere wijze. Wat de verzelfstandiging van de muziekschool betreft zei de wethouder dat hij deze instelling wel onder de paraplu van de Welzijnsstich- ting wil houden, echter in een positie die vergelijkbaar is met een zelfstandi ge sectie. Over de benoemingsproce dure voor directeuren van toekomstige basisscholen kon Zegers niets zeggen. Er moet nog een beleid worden uit gestippeld en dat zal in ieder geval ge beuren voordat de integratie van de scholen een feit is. Ook de bouwkun dige voorzieningen voor de toekomsti ge basisscholen zullen hopelijk op tijd klaar zijn. Wethouder Zegers: .Ruim drie kwart van de ■'.meentebegroting gaat door mijn handen was Zegers' reactie op de algeme- leschouwing van het Pakt waarin d gepleit voor het hanteren van „vierde criterium" bij het bepalen de prioriteit van toekomstige in- deringen. Dat hield in dat de voor- ir zou moeten worden gegeven aan ssteringen waar ook de laagstbe- Iden wat aan zouden hebben, ast de wielerbaan noemde Zegers k het geld dat is uitgetrokken voor a-veld van SV Texel, het clubhuis Kotex en de renovatie van de Bol- De wethouder vertelde verder dat college het opnemen van een irbereidingskrediet voor een over- it zwembad niet nodig vindt en dat in ervan uitgaat dat dit bad in De Dg moet komen. De overdekte ma- ge wordt voor het eiland erg belang- gevonden. Hoopgevend is dat ook provincie er erg veel waarde aan Het zal nog geruime tijd kunnen duren voordat Texel te maken krijgt met de gevolgen van de nieuwe wet Voorzie ningen Volksgezondheid. De wet had in juli j.l. al in werking moeten treden maar dat is uitgesteld en het komt er in de lopende kabinetsperiode mis schien niet meer van. In januari of fe- bruatie a.s. zal de gemeenteraad wel meer te horen krijgen over de gevol gen in de praktijk. Het spreekt vanzelf dat het college zijn best zal doen om uitstekende voorzieningen zoals de jeugdtandverzorging op Texel te behouden. De eigen Texelse indicatiecommissie voor bejaardenoorden functioneert pri ma, zo vertelde Zegers. In januari zal worden gepraat over uitbreiding van taken van deze commissie, waarbij er voor gezorgd zal worden dat men an dere instanties niet voor de voeten loopt. Vooral door het toenemende aantal uitkeringstrekkers heeft men het bij de gemeentelijke sociale dienst druk maar tot dusver is er menskracht voldoende, aldus een andere reactie van Zegers op de algemene beschouwingen. De wethouder deelde voorts mee dat de plannen voor de bouw van een nieuwe noodslachtplaats spoedig ter tafel zullen liggen. Over de werkvoor ziening bij De Bolder zei hij dat dit wel een bron van zorg is, maar dat men momenteel behoorlijk in het werk zit. Het college probeert de problemen bij de Welzijnsstichting tot oplossing te brengen. Op 13 december is er een commissievergadering waarin in beslo ten sfeer wordt gepraat. Het ziet er naar uit dat het zal lukken de zg. actu ele problemen met spoed uit de wereld te helpen maar de herstructurering is een zaak van langere adem en er zal in ieder geval geen haastige spoed" worden betracht. Het feit dat De Cocksdorp nogal ver is gelegen van de centrale voorzieningen van Texel, rechtvaardigt het dat hier een zwembad wordt gesticht. De ge meente werkt eraan mee onder voor waarde dat het bad de eerste tien jaar open wordt gehouden zonder dat dit de gemeente (subsidie)geld kost. De gemeenschap Eierland is met die voor waarde inmiddels akkoord gegaan. Verder zullen bepaalde kwaliteitseisen worden gesteld, waarover nog wordt gepraat. Marc van Rijsseiberghe controleert de temperatuur van het water dat er voor moet zorgen dat de 340 potten yoghurt op de wagen zeer langzaam afkoelen. Zegers zei verontwaardigd te zijn over de Pakt-uitlating dat het onderwijs op Texel er wat de gemeentelijke zorg be treft, bekaaid is afgekomen. Hij maak te duidelijk dat het tegenovergestelde de waarheid dichter benadert. ,,We bezuinigen helemaal niet op onderwijsvoorzieningen." Zaterdag worden in De Cocksdorp in het Eierlandsche Huis gymnastiek-springwedstrijden ge houden. Tussen 10.00 en 12.00 uur wordt er op kast/paard, trampoline en lange mag gesprongen. De or ganisatie verwacht ruim 200 kinderen. Gyvo De Koog vertrekt vanuit De Koog om 9.30 uur (Lubertischool), GVO Oosterend vertrekt om 9.30 uur bij De Bijenkorf en ZDH Den Hoorn vertrekt om 9.30 uur bij de Jan Drij- verschool. Gastheer bij de wedstrijden is sportvereniging De Cocksdorp. Een tiental vrijwilligers en een viertal sport leiders zullen de wedstrijden regelen. Mede dankzij de sponsoring van de Rabobank en het Paracentrum is de organisatie financieel mogelijk. irgemeester en wethouders hebben de volgende personen en instan- bouwvergunning verleend. F.P. Malschaert, Den Hoorn, voor ït verbouwen van een woning aan igerstraat 92a te Den Burg; St. orpsherstel Texel, Den Burg, voor het 'bouwen van een woning Her- istraat 14, Den Hoorn; Dir. Gemeen- werken, voor het plaatsen van een onumentale wierschuur met afdak m de Barendszstraat te Oudeschild; A. Blom, Oudeschild voor het ver- aatsen van een bedrijfsruimte aan de ihilderweg te Oudeschild; C. Koop- an. Peperstraat 14, Oosterend, voor (vernieuwen van een woonhuis; J. ouwer, Ankerstraat 17, Oosterend, *>r het veranderen van een achterge- van een woonhuis; W. Hoffmann, 'itsland, voor het gedeeltelijk vergro- van een zomerhuis aan de Califor- aweg 55 te De Koog; J. Brouwer, aamskerekstraat 17a, Oudeschild, flr het plaatsen van een boorsteen; G. Westerlaken, Beatrix- i, Den Burg, voor het plaatsen ineen houten garage; M.P. Kooger- 'ppel, Vliestraat 10, Oosterend, voor it plaatsen van een dakkapel; W.H. akker, Beatrixlaan 2, Den Burg, voor it plaatsen van een garage; W. fertz, Diek 10, Den Hoorn, voor het groten van een recreatieserre; St. ajaardenzorg Texel, Den Burg, voor at bouwen van 14 bejaardenwoningen Den Burg-Noordwest. fden-belanghebbenden kunnen te- an deze beschikkingen ingevolge de •t Administratieve Rechtspraak Over- adsbeschikkingen een bezwaarschrift dienen. Nadere informatie is te ver- ïgen bij de gemeentesecretarie, afde- 'g R.O.V., kamer 205. Wat twee weken geleden in de raadscommissie welzijn nog voor een emotionele discussie zorgde werd woensdagavond tijdens de bestuurs vergadering van de Welzijnsstichting met verve afgehandeld: de proble men tussen de commissie van toezicht van de muziekschool en het col lege. Dat er nu duidelijker en zakelijker gepraat werd was voor een be langrijk deel te danken aan wethouder Piet Zegers die de kritiek van de commissie even over zijn kant liet gaan en toen vertelde dat hij graag met de commissie wilde praten om zo snel mogelijk uit de malaise te komen. ,,lk denk dat we voor een groot deel uw wensen en problemen kunnen oplossen. Alle voorstellen om uw commissie zelfstandiger te ma ken en meer bevoegdheden te geven wil ik graag horen. Als ik zo op de discussie terugkijk, denk ik dat we er samen best uitkomen", aldus Zegers. eens duidelijk met elkaar over spreken". Zoals bekend is die eigen administratie het heetste hangijzer in de discussie. De commissie is niet gelukkig dat dit werk op de afdeling culturele zaken gebeurt omdat het steeds weer con flicten oplevert. ,,De afdeling bepaalt wat wij op een vergadering moeten bespreken en alles van de muziekschool aangaat loopt via de afdeling", aldus commissievoorzitter Vlaming, die moest constateren dat het personeel bij problemen echter bij de commissie aanklopt. Vlaming ver weet het college ook dat de bescher ming van de afdeling culturele zaken ,,heel ver gaat" maar dat niemand zich bekommert om de bescherming van het muziekschoolpersoneel. Zegers ging niet in op die kritiek. ,,Dat heeft weinig zin. Ik denk dat we moeten kij ken wat jullie in de toekomst willen in het belang van de muziekschool. Daar wil ik me op richten." Vlaming sputter de wat tegen bij de uitnodiging tot een gesprek en poogde een discussie te ontketenen over de vraag of de commissie toch niet beter een vereni ging of artikel 61 commissie kan wor den. Kees Hoogerheide kapte die po ging af. ,,Je hebt net gehoord dat zelfs een eigen personeelsadministratie bespreekbaar is. Ga daar nu over pra ten en leg de andere commissiewen- sen op tafel". Bestuurslid Fridt Blanken vond dat de wethouder met deze opmerking duide lijk aangaf dat hij tot concrete afspra ken wil komen en hij gaf aan de voor zitter van de commissie van toezicht het advies om deze uitgestoken hand vast te grijpen. „Maak een plan en stap naar Zegers." Even daarvoor had Zegers nog eens duidelijk gemaakt dat er alleen te pra ten valt over een sectie van de Wel zijnsstichting als nieuwe status voor de commissie van toezicht, in de politieke wandelgangen al de commissie zonder toezicht op de muziekschool genoemd. Net als in de raadscommissie legde Ze gers uit dat het college niets voelt voor een nieuwe stichting of een vere niging als beheersinstantie van de mu ziekschool. Dat werd pas 14 dagen ge leden duidelijk maar blijkbaar had de commissie zich bij dat standpunt neer gelegd. Woensdagavond werd een beetje concreet gepraat over de be voegdheden van een nieuwe welzijns- sectie en Zegers zette de deur open door te vertellen dat men precies mag aangeven hoe deze sectie grip krijgt op het reilen en zeilen van de school. „Als sectie zou u verregaande be voegdheden kunnen krijgen over het personeel en over het beleid van de school. Ook zou het mogelijk kunnen zijn dat de administratie onder rechtstreeks beheer van de sectie komt. Eigenlijk willen we dat laatste niet graag maar het is voor ons ook niet onaanvaardbaar. Daar moeten we Pop en sport Het bestuur van de Welzijnsstichting was in meerderheid tegen zomerse popconcerten in sporthal Ons Genoe gen. De stichting heeft een verzoek gehad van twee organisatoren uit Vries die deze zomer Normaal en BZN in de hal willen laten optreden. De sectie sport, recreatie en lichamelijke opvoe ding staat op non-actief en dus was het voorstel voorzien van een advies van de ambtenaar sportzaken. Deze had de organisatoren een aantal voor waarden gesteld waardoor een pop concert in de sportaccommodatie or dentelijk zou kunnen verlopen. Vanaf de publieke tribune werd meegedeeld dat dergelijke verzoeken van de sectie jeugd- en jongerenwerk waren gestrand omdat duidelijk was gesteld dat roken en drinken in de hal streng verboden is. Dat mag dan alleen in de kantine. Ook drankverkoop in de sport zaal zelf was toen niet mogelijk. Een aantal van die voorwaardem stonden niet in het ontwerpcontract voor de nu aangevraagde concerten en daaruit concludeerde het bestuur dat het aan vankelijk strenge beleid blijkbaar aan de kant was gezet. Bestuurslid Jo van Beek verklaarde tegen te zijn en werd gevolgd door vier collega's. „We heb ben hemel en aarde bewogen om Ko tex in de sporthal te krijgen. Dat kon absoluut niet en nu zou Normaal daar opeens kunnen spelen. Ik vind niet dat we dat kunnen maken". Andere bestuursleden verklaarden een sporthal geen geschikte ruimte te vinden voor het houden van popconcerten. Het bestuur ging unaniem akkoord met het aanbrengen van een nieuwe dakbedekking op de sporthal. Dat kost bijna 30 mille met tien jaar garantie. In 1980 rekende de Welzijnsstichting nog op een ton aan kosten en mede door die kosten was deze klus blijven lig gen. Nu kan niet langer gewacht wor den want de bitumenlaag wordt bros ser en vertoond plooien. Gemeentwer- ken beoordeelde de offerte van Bovo bv uit Wormerveer als zeer deugdelijk en de prijs als redelijk. Eondernemers-aktiviteitenl De werkgemeenschap Sint Dona tus uit Den Hoorn heeft haar as sortiment biologisch dynamische produkten uitgebreid met het op de markt brengen van stamyoghurt wat wordt gepresenteerd onder de naam „Texelse boeren-yoghurt". De uitbreiding van het assoriment zui- velprodukten en de forse uitbreiding van de produktie op de boerderij kwam onverwacht. Vorige week vroeg een b.drcoöperatie om yoghurt omdat een zuivelfabriek in verband met de superheffing opeens niet meer in staat was yoghurt te leveren. „We moesten onze eerste yoghurt dan wel binnen een week kunnen leveren en dat is ge lukt", aldus Marc van Rijsselberge van Donatus. Dinsdag werden de eerste 600 potten van een halve liter naar de coöperatie gebracht. Die haastige spoed gaat niet ten koste van het produkt want er werd op Donatus al enkele jaren met de gedachte gespeeld yoghurt op de markt te brengen en het proces van yoghurt maken was al experimenteel beproefd en verder uitgedacht. Dona tus laat de yoghurt in de pot rijpen, nadat de melk is gepasteuriseerd en geënt is met melkzuurbacterie (yog hurt cultuur). De yoghurt wordt dan twee tot drie uur „bebroed" en dat gebeurt door de potten te spoelen met warm water waarna wordt gespoeld met koud water voor de geleidelijke af koeling. Een „bottleneck" in het pro- duktieproces is het vullen van de pot ten en het enten. Dat moet zeer snel gebeuren. Promotie De stamyoghurt is iets anders van smaak van de roeryoghurt uit de be kende grote kartonnen verpakkingen. De smaak lijkt op die van bio-garde en als de pot wordt opengedraaid is de De maandelijkse schrijfavond van Am nesty International wordt dinsdag ge houden in de openbare bibliotheek van 20.00 tot 21.00 uur. Er zijn voorbeeld brieven in het Engels en Nederlands aanwezig. De gevangenen waarvoor wordt geschreven zitten vast in Marok ko, Oeganda en Afghanistan. Ook is het mogelijk een voorbeeldbrief mee naar huis te nemen en daar te schrij ven. Voor meer informatie over de schrijfavond of andere activiteiten van Amnesty International kan men terecht bij Jenneke Wassink, Vloedlijn 31, tel. 02220-4109. massa vaster dan die van roeryoghurt. De boeren-yoghurt is donderdag op de Texelse verkoopadressen afgeleverd en gaat ƒ1,75 per halve liter kosten. Voor bio-garde in plastic verpakking, dus zonder statiegeld wordt gemiddeld ƒ1,80 betaald. Donatus gaat met de introductie van de yoghurt ook een iets ander beeldmerk voeren. Geleide lijk zullen alle verpakkingen meer de nadruk leggen op het feit dat de Do natus produkten van Texel komen. De naam Donatus is kleiner gedrukt op de etiketten en de kreet Texelse Boeren- Yoghurt krijgt met een zeer forse letter de nadruk. Dit alles vanuit de filosofie dat met produkten van Texel gerichte Texelpromotie gevoerd kan worden en dat de naam Texel al een goede indruk maakt bij de gemiddelde consument. Aan de leden van de K.l. Vereni ging Texel wordt de gelegenheid geboden om dinsdag 11 december de stieren te gaan bezichtigen die staan bij K.l. vereniging Ceres te Stompetoren. Daar staan ongever 40 stieren waarvan een 25-tal geza menlijk bezit zijn van „Texel" en Ceres". De laatste drie jaar worden de stieren van deze verenigingen gezamenlijk aangekocht door een commissie waar in „Texel" is vertegenwoordigd. De aangekochte stieren gaan naar Stom petoren waar al het opgevangen sper ma wordt ingevroren en in vloeibare stikstof, wat een temperatuur heeft van 196 graden onder nul, wordt be waard. In eerste instantie worden dan een 800-tal koeien van een proefstier geinsemineerd en daarvan worden dan de fokresultaten afgewacht. De stier is dan wachtstier wat bekent dat hij niet meer gebruikt wordt voor inseminaties en dat in de wachtperiode een diep- vriesvoorraad wordt aangelegd van 40.000 doseringen per stier. Dochters Wanneer de dochters van een stier be oordeeld kunnen worden op produktie en exterieurvererving en het valt posi tief uit dan kan hij gepromoveerd wor den tot fokstier en wordt meer sperma van hem ingevroren. Valt de vererving tegen dan gaat de stier naar de slager en wordt de diepvriesvoorraad opge ruimd, wat negen van de tien keren het geval is, want alleen de allerbeste stieren zijn interessant voor de fokkerij. Het plan is om op 11 december 's morgens met de boot van 9.05 uur met eigen auto's over te gaan. Leden van de K.l. vereniging die belangstel ling hebben kunnen zich tot en met 9 december opgeven bij J. van Tunen, tel. 02220-2090, die het vervoer onder ling zal regelen. De Texelse poweliftster Catharina Zegeren neemt dit weekend deel aan de Europese kampioenschappen powerliften voor vrouwen in Metz (Frankrijk). De Texelse heeft hoge verwachtingen van dit kam pioenschap en verwacht in ieder geval bij de beste drie te eindigen. Op alle onderdelen die bij zo'n kampioenschap aan bod komen is het offi ciële Europese record 392,5 kilo. Catharina Zegeren tilde onlangs (de ge wichten in de diverse onderdelen dus bij elkaar opgeteld) 420 kilo. De meeste concurrentie wordt verwacht uit Engeland en enkele Scandina vische landen. Elf landen doen aan het kampioenschap mee en de Neder landse deelneemsters zulen dit jaar waarschijnlijk voor het laatst zelf hun reis en verblijfkosten moeten betalen. De Koninklijke Nederlandse Krachtsportbond heeft momenteel het voorstel in behandeling dat dergelij ke kosten ook bij dameskampioenschappen worden vergoed, momenteel gebeurt dat alleen bij de heren. Catharina Zegeren heeft dit najaar flink getraind en na het Europees kam pioenschap gunt ze zichzelf een weekje rust. Ze blijft in Frankrijk voor een korte vakantie.

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 11