Groen TwarL-jJéxeh in het hart tijdrageregeling op ippertje gered abobank MZW-sinterklaas gaf raadsleden ontslag r w }gro tin gsverga der in g tot na middernacht Goede opbrengst Hoornder bazaar nu 4,75 BAKKERS IJZERHANDEL Oo on** nj.RRWIB lere zondagmiddag. Aanvang 15.00 uur. Koe nam onfrisse duik Regenmeter 259,- jCHT 15 SEPTEMBER 1887 - Nr. 9937 r E X E LS E«s COURANT het omhoog trekken uit de put. Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, tel. (02220) 2741. werktijd: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266, losterhof, Westerweg 14, Den Burg, tel. (02220) 4988 en Niek van der Schilderweg 215, Dudeschild, tel. (02220) 5393. ivertenties, abonnementen, etc.: ■ld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, (02220) 2741, na 18.00 uur 4881. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs 717,40 per kwartaal; los 75 cent. Postgiro 652. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636. Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. foor alle informatie verzekeringen telefoon (02220) 4341 Na kantoortijd 4984 of 4389. Bootkaartje Het goedkope bootkaartje voor Texelaars komt niet terug. Het voorstel van Jan van Asselt om hiervoor ca. ƒ90.000— uit te trek ken, werd met negen tegen zes stemmen verworpen. Het goedko pe kaartje was destijds bedoeld om de rijksoverheid te stimuleren bij te dragen in de exploitatie van de veerdienst. Texel, zo betoogde destijds initiatiefnemer Cor Dros, zou dan overtuigend laten zien zélf iets over te hebben voor een be taalbaar tarief. De rijksoverheid heeft zich hier echter niets van aangetrokken. En het college, zo bleek uit antwoor den van Daan Schilling op vragen van Van Asselt, heeft het ook laten zitten. Er is geen enkele poging gedaan om provincie of rijk met dit argument te benaderen. Schilling liet blijken meer te zien in de strijd om lagere tarieven samen met de andere waddeneilanden die in een vergelijkbare situatie verke ren. Van Asselt wilde het goedkope Texelaarskaartje mogelijk maken door af te zien van een vergelijkbare uitgave voor energiebesparing, wat protest uit lokte van wethouder Barendregt. Het voorstel tot herinvoering van het Lees verder PAGINA 7 ilOET U VEEL IELASTING BETALEN 3VER DIT JAAR? lealiseer dan voor 31 december i.s. een aftrekpost door het af- luiten van een koopsompolis of lensioenvoorziening! maximale aftrek dit jaar ƒ15.922. lagere stortingen zijn mogelijk! belasting besparen NU en later MEER inkomen. bleef de gemeentebegroting 1985 dus ongewijzigd. Het was echter lang niet de enige poging tot be grotingswijziging die dinsdagavond in stemming werd gebracht. Er was een lange reeks. De behan deling daarvan vroeg nogal wat tijd zodat het een latertje werd. Pas te gen één uur 's nachts kon de be grotingsvergadering die om twee uur 's middags was begonnen wor den afgesloten. Alle raadsleden en wethouders werden dinsdagavond door een Sinterklaas en enkele zwarte Pie ten oneervol ontslagen. De goed heiligman en zijn knechts onder braken de maaitijd die de gemeen tebestuurders tijdens de pauze van de begrotingsvergadering in De Lindeboom nuttigden. Uit de uitla tingen van Sint bleek dat hij een diepe en innige band met het Men sen Zonder Werk project onder hield. De besluitvorming rond het collegevoorstel tot opheffing was aanleiding voor de actie, die overi gens niet mocht baten. Later op de avond werd besloten een aanvul lende subsidie die het project voor een jaar in stand zou kunnen hou den niet toe te kennen. Sinterklaas bleek en zak vol cadeaus mee te hebben genomen. Zo kreeg de burgemeester oorproppen, die hij elke tweede dinsdag van de maand zou moeten gebruiken. Dat is namelijk de vaste dag van de raadsvergadering. Secretaris Johan van Dijk werd be dacht met een ,,fluisterbuis" waarmee zijn rol in het college werd getypeerd. Wethouder Piet Zegers kreeg een paar enorme oren waarop aan de achter kant stond: ,,Pas op, nog nat" en Gerbrand Poster (VVD) bleek laatst in druk te hebben gemaakt met zijn op merkingen over de praatpaalfunctie van het MZW: hij kreeg een praatpaal; Voor alle raadsleden was er een brief van de Sinterklaas en Pieten b.v.", zetelend aan de Avenida del Blut in Madrid. In het schrijven werd hen ont slag aangezegd, wegens onbekwaam heid in handelen en denken." Boven dien interpreteerden de raadsleden en wethouders de cijfers onjuist, aldus de brief. De nieuwbakken werklozen" werden op hun rechten en plichten gewezen. Opvang was er voor hen niet meer: ,,Tot voor kort kon u nog terecht met vragen en problemen om trent uw werkloosheid bij het MZW project alhier. Juist door uw eigen on juist handelen is deze mogelijkheid u ontnomen." De brief eindigde met het uitspreken Ondanks de harde wind en slagregen waardoor het bezoek aan de bazaar vrijdag in Den Hoorn werd belemmerd mogen de zusterkringen van de PH Polder en Den Hoorn die deze bazaar organiseerden niet mopperen over het resultaat; ƒ4263,05 bruto. Deze bazaar was voor het restauratiefonds van de hervormde kerk. Er is een prijs blijven liggen: nr. 205 voor het kussen, af te halen bij A. Zwanenburg-Troost, tel. 02226-272. Regenmeter met houder totale hoogte 80 cm. Telefoon 02220-2346 N WINKEL VOL IDEEËN 1 gemeentelijke bijdrageregeling voor het oude land van il zal geen lang leven meer beschoren zijn. Dinsdagavond d door de raad met de kleinst mogelijke meerderheid it tegen zeven stemmen) besloten om voor het komende nog f110.000— uit te trekken, maar dat was geen weer- 8 van de werkelijke gevoelens. Het B en W-voorstel kwam amelijk door omdat er verdeeldheid was onder de tegen- iders, waardoor twee voorstellen van die kant geen meer- teid kregen. voorstel van Jan van Asselt je hele bijdrageregeling te appen werd met 10—5 verwor- Een minder verstrekkend stel van Ate Rienstra om in ts van ƒ110.000— slechts DO,- voor de bijdrageregeling «trekken werd ook verwor- met 12—3. Het oorspronkelij- ollegevoorstel was daarmee omatisch" aangenomen, tegen in van de meerderheid van de Het schrappen van de bijdrageregeling was mede aanlokkelijk omdat hierdoor in één keer meer dan een ton beschik baar kwam, waardoor de raad voor stellen voor extra uitgaven kon doen. Evenals vorig jaar was dat een harde regel bij de begrotingsbehandeling: wie extra uitgaven wilde doen, moest ook zeggen waar de dekkingsmiddelen vandaan moesten komen door andere posten te schrappen of bezuinigingen voor te stellen. Jan van Asselt was door de recente regeringsbeslissing om Texel tot natio naal landschap aan te wijzen gesterkt in zijn weerstand tegen de bijdragere geling. Het wordt steeds duidelijker dat de regering niet bereid is geld te geven voor landschapsbescherming, zodat de gemeente het leeuwendeel van die kosten betaalt. Het is altijd de bedoeling geweest dat gemeente, pro vincie en rijk in redelijke verhouding zouden meebetalen aan de bijdragere geling, maar de verhouding is steeds schever geworden. Tegenover de nu geraamde ƒ110.000,— van de gemeente staat slechts ƒ25.000,— van het rijk. Van Asselt zei na de meest recente be richten geen hoop meer te hebben dat dit anders wordt en wilde daarom van de hele regeling af. Terugdraaien Ate Rienstra daarentegen vond dat te ver gaan. Namens zijn fractie stelde hij voor de regeling bij te stellen volgens de oorpsronkelijke bedoeling: de bijdra ge van de gemeente even groot als die van het rijk. Dirk Terpstra van het Pakt was daar fel tegen: ,,Wij hechten gro te waarde aan de bijdrageregeling." Dat werd onderschreven door wethou der Daan Schilling: ,,We hebben ons nog niet neergelegd bij de jongste re geringsbeslissing om Texel tot natio naal landschap aan te wijzen. Wij vin den dat we het landschap op Texel heel goed zelf kunnen beschermen, onder andere met deze bijdragerege ling. Dat wapen moeten we niet zo maar uit handen geven." Het voorstel Rienstra vond hij onpraktisch. ƒ25.000,— is namelijk lang niet genoeg om te voldoen aan de aanvragen. Al in het begin van het jaar is het geld op en vanaf dat moment zouden dan aan bouwwerken geen eisen meer gesteld kunnen worden. ,,Je moet zo'n bijdrageregeling voor iedereen la ten gelden of je moet 'm helemaal schrappen". Verder vond Schilling dat het pleit wat betreft het nationaal landschap nog niet is beslecht. De re gering heeft Texel dan wel aangewe zen, maar de parlementaire behande ling moet nog komen. Intussen kun nen pogingen worden gedaan om het tij te keren. Van Asselt was minder op timistisch. ,,Het ,,geen geld - geen ei- sen"beginsel gaat niet meer op. Je kunt het wel vergeten.". Van Asselt twijfelde er zelfs aan of de ƒ25.000,— die de gemeente het komende jaar van het rijk denkt te ontvangen, ooit zal komen. Zijn voorstel om de hele bijdra geregeling te schrappen kreeg echter alleen de steun van Paul Kikkert, Tine Krijnen, Gerbrand Poster en Joop van der Meer. Het tussenvoorstel van Rienstra werd alleen door de CDA- fractie gesteund. van de hoop dat de ontslagen ge meentebestuurders, nu zij hun tijd niet meer konden aanwenden voor ontoe laatbare praktijken ,,als thans gebruike lijk" nu eindelijk eens de onbeant woorde brieven en plannen voor werk grondig zouden bestuderen. In een P.S. wordt nog opgemerkt dat Sint en de Pieten geen geld meer be schikbaar kunnen stellen maar dat zij in het verleden al bijzonder veel tijd en moeite aan het project hebben gegeven. Op de achterkant van de brief werd een beschrijving gegeven van het le ven in de WW met en zonder MZW. Burgemeester, wethouders en raadsle den reageerden positief op de actie. ,,Een leuke stunt." ienstra-aanhangers onder die derheid vonden totaal schrappen Ie post te radicaal, terwijl de Van lt-aanhangers het tussenvoorstel Ie gemeentelijke steun aan de bij- iregeling drastisch terug te bren- le slap en onpraktisch vonden, fan Asselt en zijn geestverwanten g hadden besloten met Rienstra te gaan, zou de bijdrageregeling te ook om zeep zijn gebracht met slechts ƒ25.000,— ontstaat onmogelijke toestand. Er zouden its enkele bouwplannen mee ïund kunnen worden, zodat voor rerige bouwplannen in 1985 het es „geen geld - geen eisen" zou ten gelden, wat tot een verwarren- n oneerlijke situatie zou leiden, genomen mag worden dat de te- itanders van de huidige bijdragere- ig zich dit geen tweede keer zullen ioverkomen. Bovendien was uit erkingen van wethouder Daan Hing op te maken dat ook binnen college twijfel begint te groeien de zin van de bijdrageregeling, raad reageerde beteuterd toen zitter Engelvaar constateerde dat iet verwerken van de tegen- stellen van Van Asselt en Rienstra collegevoorstel als aangenomen st worden beschouwd. Hoewel dat ens de stemregels niet nodig was, I dit collegevoorstel toen ook maar emming gebracht, met het ge ilde resultaat. 8888SS8S3SSSS3SSS8SSSSSSSS De maand december extra geopend isssssssssssasssssssssssss. Woensdagmiddag rond vijf uur werd een koe van Hoeve Madura aan de Postweg iets te nieuwsgie rig. Het beest stond in de stal achter een stuk draad terwijl vlak daarnaast een gierke/der werd leeggepompt. Op een onbewaakt ogenblik negeerde de koe de af rastering en viel na enkele stappen vrijheid in de gierkelder die nog half vol was. Het dier ging kopje onder maar brak gelukkig niets. Eigenaar, H. Barendregt, zag geen kans zijn koe weer omhoog te til len en riep de hulp in van de brandweer. De rampenwagen was snel ter plaatse en met behulp van enkele riemen en de vorkhefinrich- ting van een tractor, plus de nodi ge sturende mankracht werd het dier tien minuten later glimmend van de iert weer op het droge ge zet. Het omhoog trekken moest snel gebeuren want dat was voor het dier een pijnlijke geschiedenis. Ondanks het feit dat de brand weer nog nooit een dergelijke klus had uitgevoerd werd het karwei met voortvarendheid geklaard. ,,We hebben dit altijd nog eens willen oefenen. Gelukkig ging het goed. Ik ben bang dat we zo'n beest dooddrukken maar we heb ben de geleerde theorie meteen goed in praktijk gebracht", aldus brandweercommandant Van Wil- sum. Als extra service van de brandweer werd de koe ook nog even schoongespoten. Op de foto Soldeerpistool 100 watt, 1 jaar garantie Bosch schaafmachine 600 watt, schaaf breedte 82 mm, schaaf- diepte 0-2 mm.

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 1