f 5500, extra voor viering bevrijding „Waar blijven de motoren van Waalenburg?" ■reewr MEER ARMSLAG VOOR LOKALE OMROEP Trekker- en motorenclub wordt ongeduldig: Eerste winst voor dames Mareis FAMILIEBERICHTEN 5 TEXELSE COURANT VRIJDAG 30 NOVEMBER^ De gemeenteraad heeft dinsdag met algemene stemmen besloten het bedrag dat voor de viering van de 40-jarige bevrijding was uitge trokken, te verhogen tot 712.500,—. Op de ontwerpbegroting stond slechts f7000—, evenveel als voor de viering van vijf jaar geleden be schikbaar was. Algemeen werd het wenselijk en billijk gevonden om meer financiële ruimte te bieden zodat aan de viering ook wat meer kan worden gedaan. Russen Tine Krijnen van Texels Belang bleek in de veronderstelling te verkeren dat bij de viering Georgiërs als „bevrij ders" zullen worden betrokken en ze liet weten daar ernstige bezwaren te gen te hebben. Ze vertelde meerdere telefoontjes te hebben gehad van mensen die hierover ook ongerust wa ren, onder andere van ereburger J.A. van der Vlis uit Blaricum, schrijver van het boek „Tragedie op Texel". Die mensen vinden dat niet mag worden vergeten dat de opstand geen poging tot bevrijding was maar uitsluitend werd ingegeven door de wens om zichzelf te rehabiliteren. Dit is ten koste gegaan van meer dan duizend doden, waaronder 117 burgers. „De bevrijders waren de Canadezen en an dere geallieerden, niet de Russen", al dus Tine Krijnen, die een andere voor stelling van zaken „geschiedverval sing" noemde. Neutraal Gerbrand Poster had zich op de hoog te laten stellen door mensen van het voorlopige feestcomité en wist daar door dat het juist niet de bedoeling is om van het feest een „russencultus" te maken. Feit is dat in die periode vrijwel zeker Georgiërs naar het eiland zullen komen voor een bijzondere her denking op de begraafplaats en dat het comité er juist naar streeft om er ook Canadezen bij te betrekken, waar door de herdenking en de viering voor een veel grotere groep Texelaars ac ceptabel kan worden. Die plannen zijn overigens hog in zeer pril stadium. Het zijn niet meer dan „losse" ideëen waarvan de haalbaarheid nog helemaal niet is onderzocht. Het naar Texel uit nodigen van een Canadese delegatie kon wel eens een bijzonder kostbare aangelegenheid worden. De burgemeester vertelde dat de ideëen spontaan zijn geopperd door een groepje burgers, die graag een rol willen spelen in de organisatie van het één en ander. Men denkt aan een reeks kleine en grotere evementen in de periode van 4-20 mei. Dit initiatief heeft tot irritatie geleid bij de sectie dorpshuizen van de Welzijnsstichting, de instantie die zich tot dusver met de viering van bevrijding bezig hield en daar ook al bepaalde gedachten over had, al was daarover naar buiten nog niets bekend. De andere initiatiefne mers hebben echter geen moment de bedoeling gehad de bestaande organi saties te passeren en hebben inmiddels contact gehad met de sectie. Die ont moeting is echter niet tot ieders tevre denheid verlopen. De burgemeester zei dat men nog niet op één lijn zit, maar hoopte dat het streven erop gericht blijft dat men elkaar niet in de wielen rijdt, want ongenoegen rond herden king en bevrijdingsviering zou wel heel erg kwalijk zijn. Breed zien Peter Bakker vond dat mevrouw Krij nen niet zo bang moest zijn om ook de Georgiërs bij de herdenking te be trekken. Het mag waar zijn dat zij Texel niet hebben bevrijd, zij horen wel tot de slachtoffers van het fascisme en bovendien hebben de Russen die in de oorlog twintig miljoen doden te be treuren hadden, een belangrijk aandeel gehad in de strijd tegen Duitsland. Bakker vond dat je dergelijke zaken breed moet bekijken, maar Tine Krij nen merkte op dat het verschil van op vatting mogelijk is verklaard door het feit dat zij de oorlog had meegemaakt en Bakker niet. Het voorstel om 75500,— extra be schikbaar te stellen voor de viering kwam van Ate Rienstra van het CDA. Deze had echter wel bezwaar tegen een feest op zondag (5 mei a.s. valt op zondag). De burgemeester merkte op dat de minister-president de vijfde mei nu eenmaal als nationale feestdag heeft aangewezen. Lokale omroep Ook de Lokale Omroep krijgt vol gend jaar wat meer financiële armslag. Op voorstel van Gerbrand Poster (VVD) besloot de raad het geraamde bedrag van 73500— te verdubbelen. Wethouder Piet Zegers en Daan Wei- boren van het Pakt vonden die extra steun op dit moment voorbarig. Voor zo'n beslissing is het vroeg genoeg op het moment dat de Lokale Omroep zendmachtiging krijgt. Poster had er echter op gewezen dat de omroep mo menteel al in financiële nood zit. Er is geld nodig in de huidige experimentele fase waarin regelmatig uitzendingen worden gemaakt, die bij een beperkte groep luisteraars komen. Motie Namens VVD, CDA en Texels Belang kwam Poster met een motie voor de minister van WVC waarin de bewinds man werd opgeroepen met spoed een zendmachtiging te verlenen aan de Lo kale Omroep Texel. Wethouder Zegers vond dat overbodig en zelfs onge wenst. Hij betoogde dat men bij het ministerie voldoende op de hoogte is en dat ook via andere wegen al druk wordt uitgeoefend waarbij de vooruit zichten niet ongunstig zijn. Een motie van de gemeenteraad wekt de indruk dat men om iets vraagt dat door B en W eigenlijk niet wordt gewild en dat zal de zaak geen goed doen. Met de kleinst mogelijke meerderheid werd de motie echter toch door de raad aange nomen. Tegen waren Welboren, Beumkes, Bakker, Terpstra, Zegers, Schilling en Barendregt. Tine Krijnen heeft bezwaar tegen het „herinrichten" van straten waarbij bloembakken, drempels en andere „poespas" wordt aangelegd. Ze voel de daarom weinig voor een begro tingspost van 725.000,— voor „plan herinrichting Den Burg." Ze meende dat die versieringen niet bijdragen aan een karakteristiek dorpsbeeld en onge rief opleveren voor slecht ter been zijn de mensen. Wethouder Klaas Baren dregt kon haar echter geruststellen. Het geld is bedoeld voor een plan tot herinrichting, niet voor de herinrichting zelf. De aard van het plan zal te zijner tijd ter discussie worden gesteld. Manege De Stichting Overdekte Manege Texel heeft haar belangen niet vergeefs be pleit, want zij krijgt een investerings subsidie van 731.250,—. Tegenstanders waren Welboren, Beumkes, Van As- selt, Kikkert, Krijnen en Terpstra, zodat met 9 tegen 6 stemmen werd besloten deze post op het investeringsplan te laten staan. Dirk Terpstra had voor gesteld de post af te voeren. Tine Krij nen was het daarmee eens, niet om dat ze tegen een manege is maar om dat ze de prioriteit van zo'n voorzie ning niet hoog genoeg vond en omdat ze vond dat dit initiatief een te klein Tijdens de schorsing na het voorlezen van de algemene beschouwingen stelden de raadsleden zich van de actualiteit op de hoogte. %1 name de uitlatingen van Maarten Roeper bleken later in de discussie meerdere malen aangehaald te worden. „draagvlak" heeft. De drie paar densportverenigingen die het meest betrokken zouden moeten zijn, zijn niet in de stichting vertegenwoordigd. Ze hebben er blijkbaar geen vertrou wen in. De verkoop van schuldbeken tenissen loopt bovendien goed, zodat die-gemeentelijke steun wel gemist kan worden. Peter Bakker had ook zwaar getild aan de afwezigheid van verenigingsverte genwoordigers in het bestuur van de stichting, maar hij had zojuist verno men dat hierin alsnog zal worden voorzien. Wethouder Zegers zei ervan overtuigd te zijn dat het manegeplan de steun heeft van de paardensportve renigingen en vond het niet zo belang rijk dat zij ook in het bestuur zijn ver tegenwoordigd. Belangrijk is ook dat land. Toen de gemeente deze loods kocht en verbouwde, lagen de moto ren in de weg. Het waterschap vond het goed dat een aantal onderdelen zoals drukketels en pompen als oud ij zer werden verkocht; de eigenlijke mo toren bleven liggen. Later heeft ie mand van de gemeente deze motoren op eigen houtje weggegeven aan de ij zerhandelaar en verzamelaar V.d. We tering in Boxtel. Die is er in geslaagd de ontbrekende onderdelen er voor het grootste deel weer bij te kopen en heeft nu één motor weer helemaal compleet. Hij heeft laten weten de spullen naar Texel te willen terugsturen als alle door hem gemaakte kosten worden vergoed. De gemeente voelt daar weinig voor, omdat het niet de gemeente maar het waterschap is ge weest dat heeft goedgevonden dat een aantal onderdelen het oude ijzer inging. De motoren zelf zijn er nog en de transportkosten daarvan wil men graag betalen. Als de motoren een maal op Texel zijn, zullen ze in ieder geval aan de oude trekker- en moto renclub worden overgedragen. Dat heeft het waterschap beloofd. Maar zover zal het nooit komen als de huidi ge eigenaar in Boxtel geen geld krijgt. Op de contactvergadering van de oude trekker- en motorenclub stelde Cor Dros voor een commissie in het leven te roepen die de partijen tot het berei ken van een akkoord moet stimuleren. Het ziet er niet naar uit dat de twee antieke motoren van het voormalige gemaal Waalenburg die door de gemeente ten onrechte zijn weggegeven, spoedig op Texel terug zullen zijn. De huidige eige naar blijkt er zakelijke opvattingen op na te houden. Hij wil zijn moto ren wel naar Texel terugsturen, maar dan moet er een behoorlijke som geld (bij het waterschap spreekt men van meer dan 712.000,— op tafel komen. Dit zou een vergoeding zijn van de kosten en moeite die hij zich heeft ge troost om de motoren weer com pleet te krijgen. De gemeente vindt echter dat het incompleet ra ken van de motoren niet de schuld is van de gemeente, zodat men er weinig voor voelt zoveel geld te betalen. Tijdens de contactavond die de oude trekker- en motorenclub vorige week had in Tubantia werd ongerustheid geuit over de gang van zaken. Op vra gen van Cor Dros antwoordde voorzit ter Jan Uitgeest dat waterschap en gemeente elkaar nog niet hebben ge vonden wat betreft de kosten die ge paard zullen gaan met het terughalen van de motoren. Uitgeest, die zelf in het bestuur van het waterschap zit, kreeg van de aanwezigen opdracht om aan te dringen op spoedige afhande ling van deze zaak. Van Dirk Roeper van „Akenbuurt" kwam de suggestie om de kosten voor rekening van de gemeente te laten komen bij wijze van investeringssubsidie voor de trekker en motorenclub. Men was het erover eens dat de trekker- en motorenclub zelf deze kosten niet kan betalen. Er zal van de club al veel inzet worden gevraagd als de motoren er eenmaal zijn en dan moeten worden opge bouwd en in bedrijf gesteld. Het betreft hier twee cilinder dieselmo toren van het Nederlandse merk Tho mas, daterende uit de twintiger jaren. Volgens de oude trekker- en motoren club zijn ze zeer zeldzaam; vrijwel ze ker is dat de motoren van dit type el ders in het land niet meer zijn te vin den. Toen het gemaal vijf jaar geleden werd gesloopt zorgde het waterschap ervoor dat de motoren in tact bleven omdat van verschillende kanten be langstelling was gebleken. In afwach ting van een definitieve beslissing wer den de motoren met de bijbehorende onderdelen (nog steeds eigendom van het waterschap) opgeslagen in de gro te loods van het PEN op het Wezen- Bij het waterschap vernamen we dat de kwestie onderwerp van gesprek zal zijn tijdens het binnenkort te houden periodiek overleg waterschap gemeente. de particuliere paardenverhuurbedrijven op Texel geen bezwaar hebben. Bo vendien is zo'n manege een belangrijke voorziening voor zowel Texelaars als toeristen. Windsurfclub Akkoord ging de raad met een voorbe reidingskrediet van 710.000,— voor voorzieningen ten behoeve van de windsurfaccommodatie bij Dijkmans huizen. Het geld is bestemd voor een parkeerterrein. Verdere voorzieningen komen later aan de orde. Een discussiepunt bij de begrotingsbe handeling bleek ook het onderzoek te zijn dat B en W willen laten uitvoeren met betrekking tot de vuilstortplaats. Hangende de ontwikkeling van betere huisvuilverwerking in regionaal ver band, zal Texel nog een tijd gebruik moeten maken van de huidige vuilstortplaats. Door ontgassing kan het volume van de thans gestorte laag vuil worden verkleind, zodat er nog een laag bovenop kan. Op de moge lijkheden daartoe is het 745.000,— kostende onderzoek gericht en tevens op de gevolgen voor de waterkwaliteit in de omgeving. Dure onderzoeken De huidige gemeenteraad blijkt argwa nend te staan tegenover onderzoeken door deskundigen, die het college wil laten instellen alvorens bepaalde plan nen uit te voeren. Het college vindt degelijk onderzoek nodig omdat men liever geen kostbare werkzaamheden begint op basis van „natte vinger" werk. Dinsdag was bezwaar te horen tegen het voorgenomen onderzoek naar de meest rationele wijze van on derhoud van gemeentegebouwen. Ge- lein Jansen liet mede namens de an dere leden van de CDA-fractie weten dat hij tegen was. Hij dacht dat de ei gen mensen best zelf kunnen uitma ken volgens welk systeem gebouwen onderhouden moeten worden. Baren dregt antwoordde dat het onderzoek voornamelijk door eigen mensen wordt uitgevoerd maar dat ook externe men sen moeten worden ingeschakeld. Vol gens hem maakte het begrotingstech nisch niet zo veel uit of men met ei gen dan wel andere mensen werkt. Ook de eigen inspanningen moeten worden doorberekend. Uit de discussie bleek dat de kosten (720.000,-) zeer ruim zijn geraamd; als er geld overblijft wordt dat teruggestort. De raad ging akkoord met de stemmen van Jansen, Rienstra, Huitema en Poster tegen. MZW Met negen tegen zes stemmen ging de raad akkoord met het van het MZW-project, echter wel ori der de uitdrukkelijke voorwaarde® 51 andere „fatsoenlijke" opvang voor werklozen komt. Het voorstel vanl en PSP om in 1985 nog met hetM door te gaan en 710.000,— uitte® ken voor de „afbouw" werd met® zelfde stemmenverhouding van hand gewezen. Voorstanders waren Pakt- en PSP-fractie en bovendien Jansen en Rienstra van het CDA Krijnen had van iemand gehoord de naam „Mensen Zonder Werk project" één van de oorzaken vanrtf" geringe animo geweest kan zijn. Wi hierheen komt heeft het gevoel een. etiket opgeplakt te krijgen. Bij het ij ^os ken van een nieuwe opvang en de; ang sentatie daarvan zal daar rekeningn nfiei gehouden moeten worden. Verschil hts de raadsleden betuigden hun deerri ruikt over het stoppen van het MZW- project. Petar Bakker signaleerde kit kte kodillentranen. Hij vond dat men ai door het beschikbaar stellen vangt ig, t voor een behoorlijke opvang duideli kon maken dat men werkelijk ietsvi de werklozen wil doen. Wethouder gers liet weten dat zal worden ge® een opvanggelegenheid te biedend „budgettair neutraal" is, dus zond» dat er extra geld voor uitgetrokken hoeft te worden. Mocht er toch nodig zijn, dan is dat bespreekbaar, Voortzetten van het project om het <s „rustig" te kunnen afbouwen wees met klem af. Er moeten direct anders'bur wegen worden gezocht, maar hij hè- osh loofde dat dit zorgvuldig zal gebeus en dat de welzijnscommissie op de hoogte zal worden gehouden van® activiteit in deze. jiild Boet fcuke ly's, len SS 01 arml vo Bi indf 3uw Bim ibeh njve koe chr ider K jtJ is :-ln Het dames basketbalteam van delste reis heeft de eerste winst behaa'd. Meteen in het begin waren de Ma al beter dan de Koggen. De verded sf ging zat goed dicht en de gatenS De Koggen lieten vallen werdeng) Spi benut. De eerste helft eindigde dsn 95 ook met een 14—6 voorsprong. In as\ begin van de tweede helft kwamend Koggen iets terug. Mareis hield® jr nuwen in bedwang en ging doo*n4, punten scoren. De eindstand was 29—15. De punten werden gescwi door:, R. Zijm 2 punten, R. Vinke c 8punten, J. Witte 4 punten, J. H« genbosch 2 punten en M. Burger' punten. Weinig nemen en veel geven, Altijd hartelijk en warm. Als de mensheid zoals zij was, Was de wereld niet zo arm. Geheel onverwachts overleed tot ons groot ver driet mijn innig geliefde vrouw, onze lieve moe der, groot- en overgrootmoeder Petronella de Waard, echtgenote van A. Huizinga, op de leeftijd van 76 jaar. Arie Huizinga Duwie Daalder-Huizinga Piet Daalder Annie Schagen-Huizinga Pieter Jan Schagen klein- en achterkleinkinderen Texel, 28 november 1984, Warmoesstraat 72, Den Burg. Een rouwdienst zal worden gehouden op maan dag 3 december om 13.30 uur in de Gerefor meerde kerk te Den Burg, waarna de begrafenis op de Algemene begraafplaats zal plaatsvinden. Gelegenheid tot condoleren zaterdag 1 decem ber van 19.00 - 20.00 uur in rusthuis „St. Jan" en na de begrafenis in „De Poort" bij de Gere formeerde kerk. Wij zijn erg blij, dat wij Erwin weer in ons midden hebben. Voor de enorme belangstelling en verleende hulp, die wij ondervonden, willen wij bij deze iedereen hartelijk dank zeggen. Mart, Elly, Erwin en Robert Nouwen Enige en algemene kennisgeving Hiermede geven wij u kennis dat, na voorzien te zijn van het H. Sacrament der zieken, is overle den onze moeder en grootmoeder Emma Hedwig Pawlik weduwe van C. Kersemaker op de leeftijd van 94 jaar. R. Müller-Pawlik Texel, 28 november 1984 R.K. Rusthuis St. Jan Beatrixlaan 45, Den Burg. De H. Eucharistieviering zal worden gehouden op zaterdag 1 december om 10.00 uur in rust huis St. Jan, waarna de begrafenis op het R.K. kerkhof zal plaatsvinden. Correspondentie-adres: Niederbergdorferstr. 7 Tutsing, O. Bayern. De overweldigende blijken van belangstelling en medeleven die wij, in welke vorm ook, mochten on dervinden na het overlijden van mijn geliefde vrouw en zorgzame moeder CHRISTINA MARIA JOHANNA WITTE-THIJSSEN en mijn lieve dochter en zuster ANNA MARIA WITTE zijn ons tot grote steun en bemoediging geweest. Het is ons niet mogelijk een ieder persoonlijk te be danken. Daarom willen wij langs deze weg onze ge waardeerde dank tot uiting brengen. H. S. Witte Marian Rotterdam, november 1984. Hiermee geven wij u kennis, dat toch nog onver wacht van ons is heengegaan onze lieve zuster en tante Grietje Wuis, weduwe van Jacob Koorn Dzn., op de leeftijd van 81 jaar. Fam. Wuis Fam. Van der Slikke Texel, 28 november 1984, Hollewal 2, Den Burg. Een rouwdienst zal worden gehouden op zater dag 1 december om 13.30 uur in het Verpleeg huis, waarna de begrafenis zal plaatsvinden op de Algemene begraafplaats te Den Burg. Gelegenheid tot condoleren na de begrafenis in het Verpleeghuis. Correspondentie-adres: Schilderend 57, Den Burg. Graag zou ik allen willen danken voor de liefde haar gegeven tijde.ns haar laatste moeilijke levensjaar en de vele blijken van medeleven na het overlijden van onze lieve moeder H. TH. P. LUYSTERBURG-MEYS. Texel, november 1984. Namens de familie: Ank Luysterburg Voor de vele blijken van belangstelling ondervonden tijdens de ziekte en na het overlijden van mijn lieve man, onze vader en opa HENDRIKUS VAN DER MEER, zeggen wij u hartelijk dank. A. v.d. Meer-Barhorst kinderen en kleinkinderen. Texel, november 1984. Om aan uw adver tenties de vereist» zorg te kunnen be- steden is het nood zakelijk dat wij de tekst met de even tuele illustraties zo vroeg mogelijk in ons bezit hebben De uiterste tijden zijn: woensdag 10.K jjj uur voor de krant va' y vrijdag en vrijdag 12.00 uur voor de krant van dinsdag. Te In plaats van kaartjes. p, Robert en Sylvia Te«C geven kennis van boorte van een dochter Kim. 21 novett Geboren 1984. Klimpstraat 43, 1795 AL De Cocksdorp Henry Kuijper en Maria Patricia Barreto trouwen op vrijdag 7 cember a.s. om 15.00f in het raadhuis te 08 Burg, Texel. Wij nodigen u uit om avonds vanaf 20.00 uurd ze dag met óns te vieren Restaurant „Bella Visd Kikkertstraat 30, Cocksdorp, Texel. Ons toekomstig adres Ploosterstraat 13, De Cocksdorp, Texel.

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 2