Sl Tnb beroepsonderwijs rijgt restaurant J I Promotie met beeld en geluid Loterij 150 jaar Eierland komend weekend van start weede woning-status noet verdwijnen net uitbreiding i, maan en hoog water „WAJIKaGGENWOU." 40-jarige bevrijding? Videolux in de startblokken „WAT IK ZEGGEN WOU.." Dienstverlening Roosterwijzigingen gynmastiek buitendorpen Bijdrageregeling gebouw van het Beroepson- ,vijs aan de Emmalaan zal zeer lenkort worden uitgebreid met restaurant, waarin de leerlin- van de nieuwe opleiding kok ier praktijkles krijgen. restaurant van 85 m2 zal plaatsbie- aan ongeveer twintig klanten. Die iten zijn mensen van buiten de die zich hiervoor kunnen aan- i en dan een uitnodiging ont- gen om op een bepaalde dag te ien eten. Men neemt dan genoe- Jmet het menu van de dag, *Istal een maaltijd van vier gangen irvoor f7,50 tot f10,— moet worden ild. Ervaringen op andere scholen en uitgewezen dat hiervoor altijd lende belangstelling is, met name r ouders of anderen die zich bij 355" school betrokken voelen. restaurant wordt gebouwd tegen kop van de hoofdvleugel, naast de igang naar de burgemeester De ingEhal. Tegelijkertijd zal de Bande tekenzaal in deze vleugel den veranderd in een bedrijfskeu- Hier zullen de toekomstige koks fijne kneepjes van het vak onder de moeten krijgen terwijl het restau- voornamelijk voor de toekomstige lers is bedoeld. oepsonderwijs-directuer K.J. v.d. verwacht dat voor de consump- ledere zaterdagochtend haalt Scou- g Texel in Den Burg oud papier, mpen en oude schoenen op. De ïnsen worden verzocht deze spullen ór 10.00 uur aan de straat te zetten, idat ze vlot kunnen worden ingela- n. Komende zaterdag wordt het ou- papier etc. opgehaald in de volgen straten: smhardlaan, Lieuwstraat, Tjak- irstraat, Burdetstraat, Mr. raaistraat. Wilsterstraat, larelstraat. Cocksdorp en Eierland wordt in De Cocksdorp omgeving oud papier opgehaald Jor oudercommissie en leerlingen van o.l. school. Men wordt verzocht it papier uiterlijk 8.30 uur aan de iraat te zetten. 's Middags wordt in de rest van de older papier opgehaald door de Strij- osschool van 13.00 tot 15.00 uur. Zeijlstra mag zijn boerderij aan o Veenselangweg 10 en tweede »oning in beperkte mate uitbrei- ten voor het uitoefenen van zijn beroep, maar dan is het pand een tweede woning meer. De Maximale uitbreiding mag dan fim twintig vierkante meter zijn. iijlstra is psychotherapeut en wil de 'aktijkruimte bij zijn woning uitbrei- &n. Het betreft een tweede woning e Zeijlstra al enige tijd permanent be tont. Zeijlstra vraagt volgens dat nncipe om uitbreiding van tien pro- 9nt van de bestaande bebouwing en darmee wordt volgens het college ingegeven dat Zeijlstra de status "eede woning niet wil prijsgeven. Dit bevreemdt ons. Het voortbestaan de tweede woning verhoudt zich 'at tot de uitoefening van een vrij be- in de woning", ógenlijk ziet het college volgens de ei- an van het bestemmingsplan geen Jimte meer voor uitbreiding. lezon komt 1 december op om 8.26 en gaat onder om 16.31 uur. ilaan: 30 nov. E.K.; 8 dec. V.M. loodtij: 2 dec.; springtij: 10 dec. I water ter rede van Oudeschild: 30 november 0.40 en 12.07 g 1 december 1.52 en 13.32 fidag 2 december 3.03 en 14.56 andag 3 december 4.04 en 16.05 4 december 4.50 en 17.05 jensdag 5 december 5.39 en 18.00 nderdag 6 december 6.30 en 18.49 lag 7 december 7.22 en 19.35 irdag 8 december 8.09 en 20.20 Aan het strand is het ongeveer een eerder hoog water. tieve opleiding, die in augustus a.s. van start gaat, vrij veel belangstelling zal bestaan. Hij denkt dat er in eerste instantie 10 tot 12 leerlingen zullen zijn, maar als de opleiding eenmaal loopt zal dat aantal uitgroeien tot een volledige klas van 20 tot 24 leerlingen. De cursus geeft aansluiting op een middelbare opleiding. De school heeft al enkele jaren geijverd voor deze afde ling omdat er op het aan horecabedrij ven rijke Texel behoefte aan is. Het groene licht werd onlangs gegeven door staatssecretaris N. J. Ginjaar- Maas die een bezoek aan de school heeft gebracht. Oorlog kan worden gezien als een on beschaafde manier om bestaande machtsverhoudingen te veranderen. Als oorlog gewenst wordt, is het zaak dat vredelievende onderdanen geeste lijk worden voorbereid om zich onder een vlag te scharen en ten strijde te trekken. Als politieke en zelfs kerkelijke leiders de wapens zegenen, moeders en vriendinnen tranen wegpinken, lijkt een strijd rechtvaardig. Eenmaal aan het front, is voor de soldaat het poli tieke doel minder belangrijk. De wil er levend uit te komen staat vocrop. Om zich aan een oorlog te onttrekken, zo de wet dat toestaat, is veel persoonlij ke moed nodig. Onnoemelijk veel bur gers vinden, door ras, geloof of „zo maar" de dood. Velen, die uit per soonlijke wil en overtuiging tot geeste lijk of gewapend verzet overgingen, zonder de status van georganiseerde soldaat, hebben illegale acties met de dood moeten bekopen. Illegaal bete kent volgens het woordenboek, heel wrang, „onwettig". De in 1945 op Texel verblijvende Georgiërs vormden de schamele rest van enkele tiendui zenden. Hun opstand heeft niet direct tot onze bevrijding bijgedragen. Was het een „onwettige' vergissing? In alle ellende en leed van toen, is de hulp die Texelaars elkaar en aan de Geor giërs boden, de aanleiding geweest tot het ontstaan van vriendschappen, die over de in 1945 overeengekomen gren zen en machtsverhoudingen uitstijgen. Bracht 1945 vrede of bevrijding? Het voornemen, om 40 jaar na toen, Cana dezen en Georgiërs naar Texel te ha len, moet daarom niet worden gezien als een bevrijdingsviering, maar eerder als een teken van vriendschap, die bo ven politieke systemen uitgaat. Het noodlot van de oorlog, dat in 1945 over Texel kwam en voor zovelen pijn lijke herinneringen oproept, verdraagt geen militair vertoon. Daar horen ei genlijk geen uniformen bij, daar is het immers allemaal mee begonnen. Michel Binsbergen Den burg mers en daarbij zou volgens Videolux een reportage over Texel niet misstaan. „Maar zo ver zijn we nog niet." Vol gende maand rekenen beiden op de eerste opdracht uit de aannemerswereld. Uurtarief Videolux werkt met een uurtarief van f200,—, inclusief de mankracht. Dral en Smit zeggen echter niet met strikt vaste prijzen te willen werken omdat sommige opdrachten moeilijker dan wel makkelijker kunnen zijn dan het gemiddelde werk waarop het uurrtarief is gebaseerd. Voor inlichtingen en of fertes kan men terecht bij de telefoon nummers 02220-4452 of 5153. Videolux wil op Texel ook „kleinere" reportages maken zoals trouwreportages, jubilea, e.d. Het tarief is dan ongeveer f1200,—. Wie een reportage met „effecten" wil zoals kwartbeelden en andere Toppop- achtige variaties is volgens Dral en Smit bij hun firma aan het goede adres. „Daarvoor gaan we nog naar een studio aan de vaste wal maar die apparatuur hopen we volgend jaar zelf aan te schaffen." John Smit (links) en Peter DraI tussen een dee! van de Videolux apparatuur voor de reportagebus. Vorige maand hebben John Smit uit Den Helder en de Texelaar Peter Dral de Fa. Videolux Productions opgericht, een nog bescheiden onder neming die zich wil bezig houden met het maken van promotiereporta ges en documentaires voor ondernemingen en instellingen op video. #iEbndernemers-aktiviteiteri We noemen Videolux bescheiden om dat het bedrijf wordt gerund door twee personen. Wat betreft de aange schafte apparatuur wordt niet gewerkt met huis-, tuin- en keukenspullen. De recorders en camera van Videolux zijn van het (Sony) U-Matic systeem, semi professionele spullen met brede beeld band. Veel videoproduktiebedrijven werken met dit systeem, alleen de om roepen in Hilversum gebruiken nog een iets bredere band (BVU-Matic). Volgens Dral en Smit geeft dit systeem een veel betere beeldkwaliteit dan de drie bestaande systemen die voor mas- sagebruik zijn gemaakt. Uiteraard kan een U-Matic band worden over- gespoeld op een meer gangbaar systeem; Videolux is gevestigd op het adres Schoonoordsingel 16a maar richt zich niet alleen op Texel. De monitoren, re corders en andere randapparatuur staat opgesteld in een reportagebus, een rij dende studio waarmee Dral en Smit denken overal in het land opdrachten te kunnen uitvoeren. „De markt voor Het komende weekend wordt een begin gemaakt met de verkoping van loten van de grote loterij die wordt gehouden in verband met het 150-jarig bestaan van de polder Eierland. Dat feest wordt 20, 21 en 22 juni a.s. gevierd en de loterij moet een groot deel van de daar voor benodigde geldmiddelen op tafel brengen. Er worden 2500 loten aangeboden die per stuk f25,— kosten. De hoofdprijs is een 15-daagse reis voor twee perso nen naar Roemenië ter waarde van on geveer f3000,—. Verder zijn een tv, vi deo, fietsen en een hondertal kleinere prijzen te winnen. De loten zijn voor iedereen te koop, maar het organise rende comité verwacht ze vooral onder de inwoners van De Cocksdorp en Ei erland te kunnen slijten. Die zullen dan ook huis aan huis worden be zocht, maar ook in de andere dorpen zullen loten worden aangeboden. Reünie De organisatie van het feest is in volle gang. Eén van de evenementen is de reünie van oud-Eierlanders die op 20 juni wordt gehouden. De reünisten krijgen in de tent die op het sportveld zal worden gezet een lunch en een feestavond aangeboden. Meer dan duizend mensen worden ervoor uitge nodigd, thans woonachtig op de meest uiteenlopende plaatsen, tot in Nieuw-Zeeland toe. Nu al zijn er van die „verre" oud-Eierlanders reacties binnengekomen. Een familie die in 1952 naar Canada emigreerde zal met totaal tien personen naar Texel komen om het feest mee te maken. De plannen voor de viering van het 15-jarig bestaan van de polder blijken ook bij andereh in goede aarde te val len. Al in een vroeg stadium was er een aardige reactie van de inmiddels overleden kleinzoon van notaris J.L. Kikkert (de oprichter van de vuurtoren waaraan de Kikkertstraat zijn naam dankt). Kort voor zijn dood betuigde hij zijn sympathie door aan het bestuur een gift over te maken. JNTWOOBOElUKHElO «W OE REOAKTIE Afgelopen week werden wij opge schrikt door het bericht dat onze moe der, resp. schoonmoeder, plotseling in een zeer slechte toestand verkeerde in het Geminiziekenhuis. Het was 's avonds 10 uur dus een normale boot verbinding was er niet meer. Na geza menlijk overleg en de hulp van dokter Barnard werd de hulp ingeroepen van onze mariniers. De mannen van de Joost Dorleijnkazerne hebben ons op een handige, vlotte en zeker ook op een beleefde en correcte wijze naar Den Helder verscheept. Kosten zijn hier niet aan verbonden en een kleine vergoeding wijzen zij beleefd doch re soluut van de hand. Ook een tele foontje naar adjudant N. Coot kon daar geen verandering in brengen, om dat zij er vanuit gaan dat het korps mariniers óók een dienstverlenend be drijf is dat dag en nacht voor de be volking paraat staat. Daarom langs de ze weg een bedankje aan die mensen die ons hebben overgezet en een hen die zoiets mogelijk kunnen maken. Maar ons is gebleken dat er toch nog veel Texelaars zijn die van deze nood- verbinding niet weten of er in noodge vallen niet aan denken. Mannen, nog maals hartelijk dank. Fam. Van Sambeek, Den Burg. Smit noemt ook de mogelijkheid dat een kapsalon een reportage over ver schillende geknipte modellen laat zien in de etalage na sluitingstijd. Een voor beeld dat volgens beide videofanaten toepasbaar is in vele bedrijven. In de verdere toekomst rekenen Smit en Dral er op dat wat betreft de Texelse markt steeds meer toeristische bedrijven via een kabelsysteem televisieprogramma's zullen aanbieden aan de gasten. Nu gebeurt dat nog alleen elders in de bungalows van Sporthuis Centrum. Een hotel kan dan met'een videoinstal latie speelfilms aanbieden in alle ka- 44 Drie leuke fantasieringen Q Per stuk I MARTIN TBOMPIJUWELIEO Weverstraat 34 h m Den Burg, v y tel. 2912. video is nog vrij beperkt. Er zijn slechts enkele bedrijven in Nederland die zich bezig houden met promotie via beeld en geluid en vaak wordt een personeelslid van een bedrijf er op uit gestuurd om met een gehuurde video set een filmpje te maken over zijn be drijf", aldus Peter Dral. Volgens beide firmanten komen steeds meer, grote en kleine, bedrijven tot de ontdekking van de mogelijkheden van bedrijfspro- motie of voorlichting met video legio zijn. Makelaars Beide heren zeggen met diverse cur sussen van Sony genoeg vakkennis te hebben opgedaan maar toch gaat men bescheiden van start. „We richten ons eerst op een markt die al aan het wen nen is aan voorlichting met video en dat zijn de makelaars." Een makelaar die in zijn zaak een band laat zien van de huizen die hij te koop heeft, waar bij ook een beeld wordt gegeven van de ruimten in de panden, hoeft minder vaak met zijn klanten langs de te ver kopen objecten te rijden en kan, vol gens Dral en Smit, in korte tijd laten zien wat hij aanbiedt. Diverse fabrieken sturen al vakinforma tie naar hun afnemers op video. Zo bestaat er al enige tijd een bakkers journaal en een kappers-journaal. Reisbureaus Wat Texel en de kust van Noordhol land betreft wil Videolux zich in eerste instantie richten op toeristische pro motie. „Videoreportages van Texel en enkele hotels bij Duitse reisbureaus of op beurzen is zo'n mogelijkheid", zegt John Smit die het met het vorige week op de TVO-vergadering geuibe idee eens is dat een korte informatieve reportage over Texel, weergegeven via een beeldscherm op de boot, een uit stekende vervanging zou zijn van het welkomstbandje van vorig jaar „Het kost iets meer maar je brengt op een prettige manier nuttige informatie over. Mensen die het willen zien gaan ge woon zitten kijken. Daar hoeven ande ren niet veel last van te hebben." Leden van gymverenigingen uit de bui tendorpen moeten rekening houden met de volgende roosterwijzigingen. Voor ZDH, SVC, Gyvo en GVO is de kerstvakantie van 24 december tot en met 4 januari. Ondanks het Sint Nico- laasfeest op 5 december zullen er bijna geen lessen uitvallen. Dat gebeurt wel een week later met Ouwe Sunderklaas: GVO, 12 dec.: alle meisjes van de woensdag nu van 13.30-14.30 uur. Da mes van 14.30 -15.30 uur. ZDH 12 dec.: meisjes voortgezet on derwijs en dames vrij. GVO 13 dec.: Alle lessen op de nor male tijden. Bij Gyvo en SVC vallen er uitgezon derd de kerstvakantie geen lessen uit. Bij gymvereniging Oudeschild schuiven de lessen van 5 december naar 6 de cember. De jongens van klas 5 en 6 trainen van 19.00 tot 20.00 uur, het damesvolleybal van 20.00 tot 21.00 uur en volleybaltraining van 21.00 tot 22.00 uur. Op 12 december vervallen alle gymlessen in Oudeschild. goedkope kaartje kreeg slechts de steun van Van Asselt, Kikkert, Krijnen, Poster, Jansen en Schilling. Zwembad Meerdere raadsleden willen spoed zet ten achter de plannen om op Texel een overdekt zwembad van de grond te krijgen. Dat leidde tot het voorstel om een voorbereidingskrediet op de begroting te zetten, dat echter alleen werd gesteund door Van Asselt, Kik kert, Krijnen en Poster. Het college vond het niet nodig. Het is nog steeds de bedoeling om het openbare over dekte zwembad als onderdeel van de artikel 11 plannen in De Koog uit te voeren en het is de bedoeling dat hier over op zo kort mogelijke termijn ze kerheid wordt verkregen. Het voorstel van Texels Belang om geld uit te trekken voor een fietspad lans de Bakkenweg haalde het wel: met acht tegen zeven stemmen. Het gemeentelijke aandeel in de totale kosten zou ƒ10.000,— bedragen en dat geld zal worden vrijgemaakt door af te zien van de in de begroting opgeno men „studie inzake rationeel weg beheer." Toilet Door Texels Belang werd ook het voorstel in stemming gebracht om af te zien van de uitbreiding van toiletten in het Maritiem Museum in Oudeschild en in plaats daarvan een openbaar toi let in de buurt te bouwen, dat dan door het personeel van het museum zou moeten wordem beheerd en schoongehouden. Wethouder Piet Ze- gers zag parktische bezwaren. Van dat beheer komt weinig terecht omdat het museum niet het hele jaar geopend en bemand is. Het voorstel werd met 3—12 verworpen. Ook de pogingen om meer dan een ton vrij te krijgen door af te zien van energiebesparende maatregelen in het raadhuis en het ge bouw van gemeentewerken mislukte want het kreeg alleen de steun van Van Asselt, Kikkert, Krijnen en Poster. Achteraf was dat voor de initiatiefne mers niet zo'n ramp omdat het goed kope Texelaarskaartje ook niet door ging, was deze dekking niet nodig. Dirk Terpsra wilde ƒ50.000— schrap pen die voor „promotie" op de begro-» ting is gezet, in afwachting van over leg inzake de financiering van promo- tieactivititen. Dat idee werd alleen gesteund door Pakt en PSP en werd dus met 11 tegen vier stemmen van de hand gewezen. Ook het Pakt-voorstel tot invoering van een „vierde criteri um" bij het selecteren van investerin gen haalde het lang niet. Dit criterium komt erop neer dat voorkeur wordt ge geven aan investeringen die erop ge richt zijn belangrijke voorzieningen ook voor de laagstbetaalden toegankelijk te maken of te houden. Naast Pakt en PSP steunde ook Joop van der Meer van de VVD dit voorstel, hoewel zijn partijgenoot wethouder Klaas Baren- dregt zei dit een „niet reëele" en „on logische" benadering te vinden. Vuilwerktoeslag De mannen van de reinigingsdienst krijgen volgend jaar een extraatje als compensatie voor het vuile en zware karakter van het werk dat zij doen. Op voorstel van Pakt en PSP werd hier met 12 tegen drie stem men (alleen de wethouders waren tegen) 11.000 voor uitgetrokken ten koste van de post onvoorzien. Pakt en PSP redeneerden dat er vol doende ruimte voor deze uitgaaf is omdat de gemeente niet langer ƒ40.000,— hoeft uit te trekken voor de derde leerkracht van de Kompas- school. Tine Krijnen van Texels Belang wilde op een heel andere manier optreden tegen het zware en vuile werk van de vuilnismannen. Zij achtte dit slepen met zakken uit de tijd en vond dat de vuilnis voortaan moet worden opge haald door middel van containers die mechanisch worden geladen, zoals ook in andere gemeenten gebeurt. Wethouder Barendregt beloofde dit idee te zullen „meenemen" door het in een commissievergadering ter dis cussie te stellen. Op dat moment kon er nog over worden beslist. Tine Krij nen leek daar weinig vertrouwen in te hebben, want ze had het voorstel al eerder gedaan maar er was niets ge beurd. „U neemt van alles mee, maar legt het nergens neer", zei ze. Kwijtschelding Mensen die het echt niet kunnen beta len kunnen kwijtschelding krijgen van bepaalde plaatselijke belastingen. Een beslissing daarover wordt genomen door de inspecteur van de belastingen en de gemeente heeft er dus geen be moeienis mee; wel heeft men uiteraard met verminderde inkomsten te maken als de inspecteur dergelijke verzoeken inwilligt. De gemeente snijdt dus in eigen vlees als zij „reclame" maakt voor deze kwijtscheldingsmogelijkheid. De nijging om die regeling nadrukkelijk onder ie ders aandacht te brengen is mogelijk daarom niet zo groot, al krijgt elke be trokkene die ernaar informeert wel alle inlichtingen. Pakt en PSP stelden voor dat de gemeente in deze een „actief" beleid voert, dus duidelijk en bij herha ling op deze mogelijkheid wijst via de krant e.d. De financiële gevolgen van die publiciteit zijn niet te ramen. Ge noemde partijen stelden voor eventue le verminderde belastinginkomsten te compenseren uit de post onvoorzien. Het voorstel tot actief kwijtscheldings- beleid kreeg de steun van PSP, Pakt en de CDA-raadsleden Jansen, Rienstra en Huitema en werd dus met acht tegen zeven stemmen verworpen. Zomerrecreatiewerk Het zomerrecreatiewerk krijgt wat meer geld om handen. Een voor stel van Peter Bakker van de PSP om voor het mobiel team ƒ4500 extra uit te trekken, werd met acht tegen zeven stemmen aangenomen. De voorstanders waren Bakker, i Poster, Rienstra, Huitema, Van der Meer, Schilling en Barendregt. Tegen stemmer Welboren motiveerde zijn te genstand door erop te wijzen dat het zomerrecreatiewerk ook de volgens hem minder noodzakelijke activiteiten op het strand en in het zwembad („waar men zich evengoed wel ver maakt") zou kunnen schrappen.

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 7