es a zeven jongeren unnen aan de slag nquête agrarisch banenplan: Wanneer verkopen aan n iet-Texelaars? Gemeente start onderzoek naar haalbaarheid m !KZEGGEN WOU.: at kan niet! Bouwfondswoningen in Den Burg Vooronderzoek kost veertig mille Rioleringswerk voor Westerlaken Akkommodatie Windsurfclub Geslaagd Over de kop Opnieuw lezen en schrijven op televisie .WAT !KZEGGEN WOU..' Dolle boel Kerstmiddag Anbo Raadsvergadering )AG 7 DECEMBER 1984 TEXELSE COURANT PAGINA 7 ien agrarische bedrijven hebben regelmatig behoefte aan arbeidskracht en 63 bedrijven zouden soms wat extra op de boerderij kunnen gebruiken. De tijd waarin men i hulp nodig heeft varieert voor deze bedrijven van twee n tot zeven dagen per maand, waarbij zes bedrijven be- ite hebben aan part-time hulp gedurende het hele jaar. i gegevens zijn ontleend aan de enquête die is gehouden ide gemeente Texel en de agrarische standsorganisaties imenwerking met de agrarische bedrijfsverzorging. De ;lusie is dat zes a zeven jongeren een vaste baan kunnen ien in de agrarische sector. Dat is het minimale aantal ar- Isplaatsen waaraan behoefte is en waarvoor men ook wil ilen. aangenomen. Wel blijkt uit de enquête dat het gezin vaak volop meehelpt in het bedrijf. ngspunt van het gemeentelijke lelegenheidsplan en van de we- ier werkgelegenheid, Klaas Baren- was dat het onderzoek naar de rgen werkgelegenheid in de agra- sector zich moest richten op me banen in die zin dat niet van jeren gevraagd mag worden dat part-time krachten in dienst ne- voor pieken in de drukte. Dat ge- getuige de enquête-uitslag, toch De enquête was er op gericht te rzoeken hoe vaak en over welke de de extra mankracht nodig is. iventarisatie moest een totaal van de verborgen werkgelegen- opleveren. ,,Met die gegevens in we de behoeften van de ver inde bedrijven naast elkaar leg- n uitrekenen hoe we met organi- ische hulp van de Agrarische Be- verzorging zoveel mogelijk full- banen konden maken", aldus gelegenheidsambtenaar Dick van ,Vel, die de verwerking van de en- egegevens voor zijn rekening nam. Voorlichting 390 agrarische bedrijven op Texel een enquêteformulier in de bus vulden de vragenlijst in. 74 ërs gaven te kennen serieuze be- lelling te hebben voor het agra- banenplan en extra mankracht te hebben. Van deze 74 positie- lacties was helaas op 26 formulie- |een afzender vermeld en gemeen- standsorganisaties hopen dat de- agrariërs naar de voorlichtingsa- over het banenplan komen, zo- met hen alsnog gepraat kan wor- over het al dan niet benutten van krachten. voorlichtingsavond wordt '«nsdag 19 december gehouden otel De Pelikaan en begint om uur. Andere belangstellenden ook welkom. Te druk He enquête-uitslag blijkt dat de ste boeren extra personeel wensen !at ze het nu te druk hebben. Elf en vulden in meer vrije tijd te wil- in om die reden extra mankracht hebben. Anderen vonden dat ze genoeg aandacht konden beste- aan een bepaalde tak van het Ook het beter willen opvangen seizoendrukte en het minder willen ilen van gezinsleden speelden bij een rol. Op de vraag waarom niet eerder een extra kracht in had genomen wordt echter niet geantwoord dat gezinsleden wor- ingezet. Slechts twee ondervraag- vulden in dat de grootste drukte dt opgevangen door hulp van het Vier keer werd geantwoord dat ooikinderen voor dit werk werden ZERS - BUITEN VERANTWOORDELIJKHEID VAN DE REDAK Texelse Courant d.d. 27-1V84 laat heer Jaap Dekker in het open- -f verkondigen (bij de presentatie de nieuwe vakantiereisgids) dat ittijden bij de boot binnen afzien- tijd tot het verleden zullen beho- omdat dan de dubbeldekker volle- kan worden benut. Deze uitspraak )aast mij hogelijk omdat hij m.i. iwaar is. Wat zijn de feiten? De leidekker heeft een capaciteit van 100 200 p.a.e. (personenauto livalenten). Er wordt in uurdienst aren, dus de uurcapaciteit zal 200 zijn. De oude boten hebben elk capaciteit van 70 p.a.e. en kun- in pendeldienst varend, 3 afvaar- ïper uur maken, wat een uurcapaci- pplevert van 3 x 70 p.a.e. 210 Deze uurcapaciteit van 210 p.a.e. tot nu toe elke zomer wachttij- tot maximaal 7 a 8 uur opgele- f. Nu gaan we de uurcapaciteit ver- In en dan zouden er ineens geen httijden meer zijn? Kom, kom, dat zelfs Jaap Dekker niet echt gelo- Of zou hij verwachten dat het sme door de exorbitante bootprij- nog veel verder terugloopt? Dan 13t hij misschien toch gelijk J. Baretta, De Koog Kosten Veertig agrariërs antwoordden dat ze geen extra personeel hadden aangeno men wegens de hoge loonkosten, me de omdat men soms slechts een deel van het jaar extra personeel nodig heeft en dat geeft veel „administratie ve rompslomp". Die administratie wordt de boeren die deelnemen aan het agrarische banen plan voor jongeren praktisch geheel uit handen genomen omdat de nieuwe krachten officieel in dienst zullen ko men bij de Agrarische Bedrijfsverzorging. Deze instantie fungeert als een soort uitzendbureau, maar voorwaarde is wel dat de krachten in vaste dienst komen bij de Bedrijfsverzorging die hen dan werk garandeert bij de Texelse boeren. De bedrijven die deelnemen aan het banenplan gaan een uurloon betalen dat komt te liggen tussen de ƒ12 en ƒ18,—Negenendertig bedrijven hebben geantwoord dat een dergelijk uurtarief geen bezwaar is. Negentien bedrijven vonden dat teveel waarbij soms wel werd opgemerkt dat ƒ12,— net haal baar is. Pieken De behoefte aan arbeidskracht ver schilt sterk per kwartaal. De helft van de „verborgen werkgelegenheid"wordt echter geboden door bedrijven die het hele jaar extra hulp kunnen gebruiken. Eén bedrijf heeft- het hele jaar behoefte aan een extra arbeidskracht gedurende zeven dagen per week, zodat één ar beider bij een vijfdaagse werkweek niet voldoende zou zijn. Zes bedrijven samen hebben het hele jaar werk voor 15 dagen per week, oftewel drie ar beidskrachten. Vanuit deze basis ont staat een meer grillig beeld van bedrij ven die voor een kortere periode of •een paar jaar extra hulp kunnen ge bruiken, danwel hard nodig hebben om de geplande productie te halen. Absolute piek is in de maand augustus met 48 mandagen werk per week wat omgerekend zou betekenen dat negen mensen full-time werk kunnen hebben in die maand. Dat is inclusief de al ge noemde constante vraag van de zes bedrijven. Vakantie In september is de totale vraag naar extra arbeidskracht echter veel minder: 28 mandagen per week, oftewel bijna zes krachten. In januari en februari blijft het bij de vraag naar genoemde drie arbeidskrachten en ook in de maanden mei en juni (na een piek in maart en april) zal de vraag flink onder het aanbod van de zes a zeven nieuwe arbeidskrachten blijven. Volgens Dick van der Wel is dat een organisatorisch probleem voor de Dienst Bedrijfsver zorging die al vele jaren met dit bijltje hakt. De maanden van geringe vraag zouden voor de banenplan-jongeren gebruikt moeten worden voor het op nemen van vakantie of het compense ren van overwerk-uren. „Gemiddeld komen we uit op de vraag van dertig mandagen per week en dat is voor zes mensen werk", aldus Van der Wel. Dat aantal is wat betreft de onderzochte vraag zeker niet optimistisch. Het gaat om bedrijven die te kennen hebben gegeven de opzet van het banenplan als serieuze mogelijkheid te zien.Niet meegerekend is de groep van 26 be drijven die op het ingevulde formulier geen afzender heeft vermeld. Anoniem De behoefte aan extra arbeidskrachten ligt bij deze „anonieme" groep gemid deld op acht mandagen per week, of tewel anderhalve vaste kracht, waarbij drie bedrijven het hele jaar behoefte hebben aan extra hulp en met z'n drieën één man full-time aan het werk zouden kunnen houden. Uitleg Het is voor de gemeente en de standsorganisaties nog de vraag of de ze bedrijven zich verder willen verdie pen in het banenplan en men hoopt dat in ieder geval de voorlichtingsa vond op 19 december wordt bezocht. Daar wordt uitleg gegeven over de technische werkwijze van de Coöpera tieve Agrarische Bedrijfsverzorging en kunnen allerlei vragen worden beant woord. Daarna hopen de standsorgani saties „zaken" te doen met de Texelse boeren die bereid zijn extra hulp via de Coöperatie in dienst te nemen. Voor de gemeente Texel is het werk dan af. Dick van der Wel: „Wij heb ben begeleiding gegeven bij het onder zoek en kunnen nu alleen maar hopen dat het werkelijk banen oplevert. De gemeente bemoeit zich verder niet meer met dit plan. Dat kunnen we met een gerust hart overlaten aan de agrariërs en hun organisaties". V» (K Mogen mensen van de vaste wal een Texelse woning kopen van het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten? Een vraag die het college kreeg voorgelegdterwijl de bouw van die woningen in volle gang is. Aanpassing Pontweg De gemeenteraad zal dinsdagavond gevraagd worden akkoord te gaan met de voorfinanciering van een onderzoek ten behoeve van de aan passing van de Pontweg bij het Teso-terrein in 't Horntje. De totale aanpassing zal ongeveer 4 miljoen kosten en zoals bekend is het de bedoeling dat dit betaald wordt krachtens de wet uitkering wegen. „De gemeente Texel komt niet voor deze kosten te staan", aldus het colle ge, maar wel zal de gemeente een technisch onderzoek moeten voorschieten. Dat onderzoek is noodzakelijk om tot een ontwerp en begroting te komen en met dit ontwerp in de hand kan men weer voor het totaalbedrag aan kloppen bij provincie en eventueel Rijkswaterstaat. Het onderzoek wordt uitgevoerd in nauw overleg met Rijks waterstaat. Er is haast nodig want zo als bekend, wil Rijkswaterstaat de fui ken aanpassen voor de zomer van 1986. Mogen woningen van het Bouw fonds die op van de gemeente ge kochte grond worden gebouwd ook worden verkocht aan mensen die niet op Texel werken, is een vraag die het college nog niet met een vast beleid wil beantwoorden. Naar aanleiding van de verkoop van een Bouwfondswoning in Noord-West aan een rijksambte naar in Den Helder tekende het Grondbedrijf bezwaar aan tegen een dergelijke gang van zaken. In het verkoopcontract van de ge meentegrond aan het Bouwfonds is namelijk de bepaling opgenomen dat de grond uitsluitend doorverkocht mag worden voor woningen die permanent bewoond worden door personen die hun belangrijkste inkomen op Texel verdienen of pensioengerechtigd zijn. Bij het niet nakomen van deze bepa ling kan de gemeente het Bouwfonds een boete opleggen van ƒ10.000,— per woning. Het Grondbedrijf heeft niet zoveel bezwaar tegen de verkoop van een woning aan de rijksambtenaar van 4e vaste wal (gehuwd met een ex- Texelse) maar formeel wordt in strijd De Fa. Westerlaken uit Den Burg gaat het rioleringswerk uitvoeren bij de Schorrenweg en de Stuifweg. Deze firma had het laagst ingeschre ven bij de onderhandse aanbesteding van de gemeente. Westerlaken gaat het werk uitvoeren voor ƒ78.400,—. De Vries en Van de Wiel BV had inge schreven voor ƒ81.200— en Texel BV uit De Waal voor ƒ83.000,—. Voorgevel Het clubgebouw dat de surfclub graag op de dijk wil plaatsen Margo Smit is in Utrecht geslaagd voor het diploma hairstyliste. Ze volg de haar opleiding aan de kappersdag school te Haarlem. Woensdagmorgen sloeg een 63-jarige Texelaar met zijn auto over de kop op de Nieuwlander- weg, ter hoogte van de Ruigendijk. De man reed richting De Cocksdorp en raakte in de berm, waarna de auto slipte en via een lantaarnpaal een knipperlichtinstallatie ramde en over de kop sloeg. De bestuurder kon met lichte verwondingen uitstappen. De auto was total loss. De gemeente zal onderzoeken of een gebouw van 120 m2 op de dijk bij Dijkmanshuizen ten behoeve van de Windsurfclub planologisch een haalbare kaart is.'Zoals bekend heeft de gemeente sterke twijfels over die haalbaarheid maar nu de provincie zich over het plan buigt is een gemeentelijk advies nodzakelijk. Struikelblok bij de planologische haal baarheid is de oppervlakte van het plan. De Windsurfclub beweert dat men niet op de hoogte was van het feit dat het clubgebouw niet groter mag worden dan 50 m2, mede omdat met de gemeente wat betreft de plan nen voor de Oostkaap veel grotere ge bouwen in discussie zijn geweest. De Windsurfclub heeft, zoals bekend, hoop dat de provincie het plan goed keurt en mogelijk ook subsidie ver strekt. De provincie heeft echter ge vraagd of de gemeente haar mening wil geven over het plan. Bij een nor male procedure worden dergelijke plan nen altijd met een gemeentelijk advies doorgezonden naar de provincie. Die werkwijze is nu niet gehanteerd. De surfclub heeft het plan zelf ingediend bij gedeputeerde Van Gelder. De gemeente verwijt de surfclub dat ze zich niet aan afspraken heeft ge houden. terwijl de Windsurfclub zegt dat er geen afspraken waren over de vorm en grootte van het clubgebouw. „We kunnen constateren dat het plan niet volgens de gemaakte afspraken is opgesteld. Het plan is niet sober ge noeg en is te groot", aldus het colle ge. Toch wil men de mogelijkheid van dit plan nauwkeurig onderzoeken. Grote vraagtekens worden door het college ook geplaatst bij de financiële haalbaarheid. De gemeente heeft zich bereid verklaard een parkeerterrein aan de voet van de dijk aan te leggen. Vol gens het grondbedrijf is de schatting van de kosten echter veel te laag. „Het geraamde bedrag is volstrekt on voldoende. Er zal eerder vijf of tien keer zo veel nodig zijn", aldus het grondbedrijf. Het college voelt er mo menteel niet veel voor een openbaar toilet op of bij de dijk te bekostigen en ook is men niet van plan het asfalteren van de dijk ƒ8.000,— te betalen. Als de provincie niet subsidieert staat de Windsurfclub voor een kostenpost van minimaal ƒ130.000,—. Volgens de subsidieverordening zou men via de Welzijnsstichting ƒ12.500— kunnen krijgen. De kans dat aan de gemeente een investeringssubsidie gevraagd zal worden is dus bijzonder groot. gehandeld met de verkoopacte van de grond. „Er kan slechts medewerking aan een dergelijke verkoop worden ge geven als het Bouwfonds eerst vol doende pogingen in het werk heeft gesteld om 'echte' Texelse gegadigden te werven", aldus het advies van het Grondbedrijf. Wie beslist Aan het college wordt gevraagd aan te geven wanneer personen die niet- economisch aan Texel zijn gebonden in aanmerking mogen komen voor een premie-koopwoning, waarbij eventueel categorieën en het stadium van de bouw wordt aangegeven. Het Grond bedrijf merkt ook op dat dergelijke ver zoeken door het college afgehandeld zouden kunnen worden. Dat laatste is blijkbaar tegen het zere been van een andere gemeentelijke afdeling. „Aanvragen om een woonruimtever gunning betreffende het kopen van een woning kunnen wel door onze af deling worden beoordeeld", aldus Al gemene Zaken. Voorkeur De afdeling was echter niet'op de hoogte van de genoemde bepalingen in het verkoopcontract. Aan de rijk sambtenaar is al een woonruimtever- In Nederland zijn zo'n 400.000 mensen die niet of moeilijk lezen en schrijven kunnen. Daarmee bedoelen we niet de buitenlanders maar gewonen Nederlan ders zoals u en ik. Ook op Texel zijn dus mensen die niet of slecht kunnen lezen en schrijven. Voor deze mensen zijn lees- en schrijfcursussen. Ook op Texel is zo'n cursus, waaraan momen teel 25 mensen deelnemen. In januari kunnen nieuwe cursisten zich aanmelden. Hoe het op zo'n cursus toegaat is te zien op de tv, op zondag 9 december van 18.00 - 18.30 uur op Ned. I (woensdag 12 december van 13.30 - 14.00 uur is de herhaling) praten men sen die jarenlang verborgen gehouden hebben dat zij niet of heel weinig kunnen lezen en schrijven. Zij ver tellen hoe zij in de maatschappij en in hun gezin geleefd hebben met dit pro bleem. Hoe zij er tenslotte toe geko men zijn hun gevoel van schaamte te overwinnen en zelf naar een lees- en schrijfcursus te gaan. Mochten mensen naar aanleiding van deze uitzending vragen hebben of zich willen opgeven voor de cursus die start in januari, dan kunnen zij contact opnemen met Siem Zijm, telefoon (02225) 741 of Mijkje Uittenbogaard, telefoon (02220) 4203. LN VERANTWOOROELLMHEC «N OE 't Was maandagavond in „Sint Jan" Een echte dolle boel Daar liepen zwarte pietjes rond En elk wist daar zijn doel Voorzichtig op de deur geklopt Dan roep je, ja kom binnen En weet dan echt niet wat je ziet Want zwarte piet stapt binnen Met in z'n handen een bakje fruit De blijdschap straalt z'n smoeltje uit Ik wist niks te beginnen Hij lachte maar, ik zei dank u wel Jij pietje van Sint Jeroen Zo kunnen we zien dat ook de jeugd Nog heel veel goed kan doen. Namens de bewoners. Mevrouw Buisman-Woestenburg gunning afgegeven door de afdeling volgens het principe dat al lange tijd wordt gehanteerd bij de aanvraag om vergunningen. „We hebben met het Bouwfonds de afspraak gemaakt dat Texelaars de voorkeur dienen te heb ben, maar dat anderen die wel voor een woonruimtevergunning in aanmer king komen een woning kunnen ko pen. Het lijkt ons niet terecht om die mensen een jaar te laten wachten op de beslissing of zij wel of niet een wo ning kunnen kopen", aldus het advies. In gevallen.van twijfels, getoetst aan de afspraak met het Bouwfonds, wor den aanvragen van mensen van de vaste wal voorgelegd aan de wethouder. Het college is van mening dat het ver koopcontract van de grond helemaal afgestemd moet zijn °P de eisen in de woonruimteverordening, waarbij uite raard niet in strijd mag worden gehan deld met rijksregels voor premiekoop. Het college gaat akkoord met de werk wijze van Algemene Zaken in dit con crete geval en stelt voor het verkoop contract van de grond voor de woning van de rijksambtenaar uit Den Helder te wijzigen. De afdeling Den Burg van de Algeme ne Bond van Ouderen heeft donderdag 20 december in „De Buureton" aan de Molenstraat een ''kerstmiddag met broodmaaltijd, aanvang 16.30 uur. Het programma bestaat uit muziek en zang. De toegangsprijs is ƒ5,— per persoon. Ook de ouderen die (nog) geen lid zijn van de Anbo zijn welkom. Toegangskaarten voor deze middag kunnen maandag 10 december in „De Buureton" worden afgehaald van 14.30 tot 16.30 uur. De gemeenteraad vergadert dinsdag 11 december. De agenda luidt als volgt: 1. Vaststelling besluitenlijst vergadering 13 november 1984. 2. A. ingekomen stukken; B. medede lingen; C. beantwoording vragen. 3. Benoeming bestuursleden Stichting Texels Museum. 4. Benoeming bestuursleden Recrea tiestichting Texel. 5. Goedkeuring statuten Stichting Ver pleging en Verzorging Samen Eén. 6. Vaststelling kasgeldbesluit en diver se rekening-courant overeenkomsten. 7. Voorbereidingskrediet t.b.v. aanpas sing Pontweg. 8. Vaststelling algemene inspraakveror dening voor stads- en dorpsvernieuwing 9. Bijdragen voor gemeentelijke monu mentenbeleid en verbetering van parti culiere woningen. 10. Subsidieverordening dorpsvernieuwing. 11. Monumentenverordening. 12. Voorbereidingsbesluiten: a. bouw plan van de fa. gebr, Boersen, terrein Van Neckstraat/ Laagwaalderweg te Oudeschild; b. bouwplan Meubelhuis Texel (Oosterhof) aan de Parkstraat te Den Burg. 13. Aanvraag ex. artikel 50 van de Kleuteronderwijswet t.b.v. kleuter school in De Cocksdorp. 14. Invoering B3-reglement voor de schoolbegeleidingsdiensten. 15. Herziening rijksvergoeding exploita tiekosten per lokaal en per kleuter voor het kleuteronderwijs over 1983. 16. Nadere vaststelling voorschot ex ploitatievergoeding kleuteronderwijs over 1984. 17. Omzetting van de algemeen bijzon dere nutskleuterschool te Den Burg tot openbare kleuterschool. 18. Extra krediet leermiddelen t.b.v. Redmer IJskaschool te De Waal. 19. Wijziging subsidieverordening spe cifiek welzijn. 20. Overzicht onvoorziene uitgaven. 21. Vaststelling be en 6e begrotingswij ziging 1985. 22. Verdaging beslissing op beroep schrift van de heer C.C. Schweitzer.

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 7