Winkeliers verdubbelen bijdrage zomerprogramma Hotelier mocht zijn rijbewijs houden Folklore weer in het zadel Corine Grootelaar won tweede prijs in kapwedstrijd Rode Kruis-vakanties Asfalt van strand olie Schade bij aanrijding Marinebad gesloten Openbare dronkenschap Onder invloed Forse geldboetes voor drank achter het stuur Texelaars voor de balie r~ \m '4. PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 11 DECEMBER Veertig winkeliers uit Den Burg waren gisteravond bereid de bijdrage aan de Stichting Folklore Texel zodanig te verhogen dat de folklore volgende zomer een uitgebreid zomerprogramma kan presenteren. De meeste on dernemers verdubbelden hun jaarlijkse bijdrage tot f650— en dat resul teerde tijdens een vergadering van de winkeliersvereniging in „Azië" in een financiële toezegging van f21.000—. De 40 betrokkenen vormen twee derde van de groep die de folklore al steunde en folklorevoorzitter Cor Kossen concludeerde dat als de overige 20 hun bijdrage ook f?ink verho gen er 40 mille beschikbaar is voor het zomerprogramma; „Dat is precies het bedrag dat wij denken nodig te hebben voor een totaalprogramma dat flink toeristen trekt en klinkt als een klok", aldus Kossen. De vergadering in Azië was uitgeschre ven door het bestuur van de winke liersvereniging maar niet alleen de le den hadden een uitnodiging gehad. Ook horeca-exploitanten en niet-leden waren gevraagd. In de oproep stond dat de folklore weer op poten gezet moest worden. Nadat iedereen het voorstel van winkeliersverenigingvoor zitter Wim Leijdekkers om de folklore te vragen haar werk weer op te pak ken had ondersteund kreeg Cor Kos sen gelegenheid uit te leggen wat de folklore in 1985 van plan is. Kossen uitte echter eerst kritiek op de ondernemers. „Het is natuurlijk bela chelijk dat het zo moest gaan. Wij wa ren niet meer van plan om door te gaan maar de winkeliersvereniging heeft zich zo ingespannen om iedereen rond de tafel te krijgen dat het ook weer zonde is om het uitgedachte pro gramma in een la te laten liggen." Afgelopen jaar is duidelijk gebieken dat vooral het programma tussen twaalf en twee uur zeer mager is. De vrijwilligers gaan dan eten en de toe rist verlaat gedesillusioneerd Den Burg. Om de hele dag attracties te kunnen bieden is meer geld nodig. Kossen zei dat die attracties vooral van de vaste wal zullen komen. „Wij hebben echt geen tijd om onder de middag nog van alles op poten te zetten. We vra gen vooral groepen van de overkant De 17-jarige Corine Grootelaar uit Ou- deschild heeft gisteren de tweede prijs gewonnen van de jaarlijkse kap wedstrijd van de kappersschool Den Helder. Corine, die werkzaam is bij Sa lon Henri in Den Burg en de school in Den Helder een dag per week bezoekt in het kader van het leerlingenstelsel, had als opdracht een kapsel naar eigen fantasie in kerstsfeer te maken. Als model had ze Miranda Luiken uit De Waal meegenomen. Ook in 1985 zal het Rode Kruis vakan ties organiseren voor langdurig zieken en gehandicapten, dus voor diegenen die niet (meer) zelfstandig op vakantie kunnen. Selectie bij de aanmeldingen voor een Rode Kruis vakantie is nodig daar het aantal aanvragen groter is dan er plaatsen beschikbaar zijn. Het Rode Kruis biedt voor de vakantie de volgende voorzieningen: in de eerste plaats is er het varend vakantieschip J. Henry Dunant voor hen die bedlegerig zijn of permanent een rolstoel gebrui ken. Er is een scheepsarts aan boord en er zijn voldoende verpleegkundigen en helpers(sters). Dan is er voor Texel het tehuis De Valkenberg in Rheden. Dit tehuis is geheel voor rolstoelen aangepast en er zijn voldoende ver pleegkundigen en helpers(sters) om de nodige verzorging te geven. Bijdrage Het hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis kan niet langer de vakan- tietochten gratis aanbieden. Daarom zal aan de deelnemers een bijdrage van f190— worden gevraagd voor één vakantieweek. Zij, die menen in aan merking te kunnen komen voor een Rode Kruis vakantie, kunnen vanaf he den schriftelijk of telefonisch een aan meldingsformulier aanvragen bij me vrouw A. Swennen-Hogerwaard, Dool hof 7, Oudeschild, tel. 02220-2123. Dit formulier dient door de aanvrager te worden ingevuld eventueel met as sistentie van familieleden, wijkver pleegkundigen of huisarts. Het invullen van dit formulier betekent niet dat de aanvrager verzekerd is van een vakan tieplaats. Er zijn zoals gezegd veel meer aanmeldingen dan plaatsen, daarom zal een selectie moeten plaats vinden. De aanmeldingsformulieren moeten vóór 14 januari 1985 ingediend zijn, daar Texel dit keer voor een vroe ge boottocht is ingedeeld. Alternatief Er zijn ook nog andere mogelijkheden voor vakantie voor gehandicapten en langdurig zieken. Voor informatie hier over kan men zich wenden tot het Groene Kruis, telefoon 02220-3241 op werkdagen tussen 16.30 en 17.30 uur. die het publiek dan kunnen vermaken." Daarnaast wil de stichting alle folklo- reachtige activiteiten op de Groene- plaats concentreren. De Weverstraat, Parkstraat en Binnenburg worden dan benut voor een kramenmarkt die niet folkloristisch hoeft te zijn. Onderne mers krijgen van de stichting een kraam en gaan in het centrum eigen of desgewenst speciale produkten ver kopen. Kossen: „Dat moet gewoon een gezellige markt worden met niet teveel eettoestanden maar wel met Texelse kunstenaars, goochelaars, clowns en straatmuzikanten." Winke liers die hun zaak net buiten het cen trumrondje hebben kunnen ook een plaatsje krijgen op die markt als ze hun bijdrage aan de folklore maar be talen. De kraam is dan gratis. Daarmee wordt tegemoet gekomen aan de klacht van sommige winkeliers dat ze wel willen betalen aan de fol klore maar dat ze geen voordeel heb ben omdat de toeristen niet langs hun zaak wandelen. Kossen zei dat de ge meente het folkloreplan positief heeft ontvangen al zal er over details nog worden gepraat. Dat gebeurt door een speciale commissie van winkeliers en horeca-exploitanten die de organisatie op de folklorewoensdagen weer mo gen overdragen aan medewerkers van de stichting. Belachelijk De folklore had altijd 20 mille te beste den aan het programma. Dat bedrag was dan inclusief subsidies en op brengsten van eigen loterijen e.d. Dat is dus nog geen 3 mille per woensdag en Kossen noemde dat „belachelijk weinig'". „Een intocht van Sinterklaas kost meer. Wij kunnen geen gevarieerd programma bieden voor dat geld. We willen 40 mille hebben." De Hema en AH hadden ieder f1000,— toegezegd en dat was reden om aan te kondigen dat de folklore in 1986 met een gedif ferentieerd tarief wil gaan werken. Gro te bedrijven gaan dan meer betalen dan kleine. „We wachten de ervarin gen met de nieuwe VVV— bijdrageregeling nog even af maar wij gaan eenzelfde systeem hanteren", al dus Kossen. Toen de folklorevoorzitter had voorge rekend dat ondernemers in De Koog f750,— betalen om zeven keer op de Braderie van de Koog Promotion te kunnen staan konden de aanwezige ondernemers de vraag om verdubbe ling van de folklorebijdrage eigenlijk niet meer weigeren. „In De Koog zijn al toeristen. Daar geven ze de gast ge woon iets extra's. Wij moeten ze naar Den Burg lokken en dat is veel moeilij ker. U mag daar best iets voor over hebben", aldus Kossen die aanvulde dat de ondernemers- en kunste- naarsmarkt van Den Burg beslist niet op de braderie van De Koog mag lij ken. „We moeten er méér van maken." Wanbetalers De folklorestichting had echter ook in gecalculeerd dat niet alle ondernemers snelle betalers zijn. De ervaring heeft geleerd dat een kwart van de 60 fol- klorebijdragen „na veel zeuren vaak pas in september binnenkomt" en daar heeft de stichting geen zin meer in. Degene die gisteravond verklaarde zijn bijdrage te willen verhogen moest di rect een formulier tekenen waarop het nieuwe bedrag ingevuld moest wor den. Dat leverde de genoemde f21.000,- op. De 20 niet aanwezige vaste contribu anten zullen hun bijdrage ook verho-v gen, zo was de verwachting en daar naast zullen de winkeliersvereniging en de folklore pogen nieuwe leden te werven. Er zijn 95 bedrijven in Den Burg die min of meer direct van een grote toeristenstroom naar dit dorp profiteren en het werd gisteravond „a- sociaal" genoemd dat deze mensen geen cent beschikbaar willen stellen voor het folkloreprogramma. Misschien dat het aanbod van een kraam in het centrum hen over de streep trekt. „Ze betalen dan niet alleen maar kunnen op de acht folklorewoensdagen ook nog wat verdienen." Verkleedpartij Kossen ging ook in op de kritiek op de 'stichtingsactiviteiten, die echter nooit op een folklorevergadering wordt geuit. „Sommige ondernemers vinden het maar een rare verkleedpartij en dat is het misschien ook wel. Maar daar gaat het niet om. De toerist vindt het leuk en men komt naar Den Burg. Het maakt mij niet zoveel uit wat er ge beurt, als er maar iets gebeurt." Peter Agter bracht naar voren dat op woensdagmiddag geen vrachtwagens meer door het centrum kunnen als daar markt wordt gehouden. Hij vond dat de regels voor vrachtvervoer dan meteen zodanig gewijzigd moeten worden dat er na 12 uur nooit meer vrachtverkeer in Weverstraat en Bin nenburg mag komen. De folklore heeft dat al diverse keren aan de gemeente gevraagd, zonder resultaat. Gister avond werd door het bestuur van de winkeliersvereniging toegezegd dat eenzelfde verzoek gedaan zal worden bij het college. Aad van Heerwaarden merkte op dat de winkeliers van die straten zich dan ook aan nieuwe regels moeten hou den. „Ik zie nu vooral auto's van colle ga's door de drukte manouevreren." Roelie Bakker en Rita Huizinga hielden een pleidooi voor zoveel mogelijk fol kloristische kledij, ook op de winkel- markt. Kossen was het met beiden eens maar de meeste ondernemers willen niet. Gisteravond bleken er tien bereid zichzelf of de werknemers op straat in een ouderwets pak te steken. Dat waren voornamelijk mensen die dat altijd al doen. De suggestie om onder consequente folkloristische win keliers een gratis bijdrage aan de fol klore te verloten vond ook geen weerklank. Cor Kossen maakte ook globaal het programma bekend dat de folklore op de Groeneplaats wil brengen. Men start op 3 juli met de dag van het schaap, 10 juli een hobby- en verzame laarsdag, 17 juli dag van folkloristische feesten, 24 juli dag van de muziek met dit keer geen draaiorgels maar straat muzikanten en waarschijnlijk een wate rorgel, 31 juli dag van het paard, 7 au gustus dag van de dans, 14 augustus dag van oude ambachten en 21 au gustus weer een dag van het schaap mogelijk gecombineerd met de jaarlijk se rammenkeuring. Het folklorepro gramma wordt afgesloten met nachte lijk vuurwerk. De asfaltmolen in Oudeschild was vorige week landelijk nieuws. Donderdagmorgen werd in de molen voor het eerst asfalt geproduceerd waarin aangespoel de ruwe olie was verwerkt. Het betrof een proef van Rijkswa terstaat en de Fa. Daalder, die verwachten op deze manier aan gespoelde olie milieutechnisch verantwoord te kunnen verwer ken. De verhouding asfalt-ruwe olie is 0,8 - 0,2 en voor het ver werken van het nieuwe product was een kleine technische aan passing van de molen noodzake lijk. Olie en asfalt worden sa mengevoegd onder een tempera tuur van 160 graden. Laboratori umproeven hebben aangetoond dat de olie niet zal 'lekken' uit het asfalt. Of dat in de praktijk ook niet gebeurt moet nu blij ken. Daarom werd donderdag twee ton olie met zandresten in de molen verwerkt en buitendi^s1 gestort bij het havenhoofd van: Oudeschild. Rijkswaterstaat ver wacht dat het olie en zand i mengsel verwerkt kan worden» gietasfalt, zandasfalt en steenas fait, producten die men uitste kend kan gebruiken bij onder houd van de zeewering. Daarbij if wordt niet alleen gedacht aan olie die op het strand aanspoel!, ook olieresten op zandbanken in K de Waddenzee komen voor ver werking in aanmerking. Als de proef lukt kan Rijkswaterstaat goedkoop grote hoeveelheden aangespoelde olie verwerken. 5' Men gaat dan uit van een klein- ie schalige verspreide aanpak met ks verwerking in asfaltmolens vlak bij de plaatsen waar het olie/zand mengsel wordt aange troffen. Op de foto het storten van het speciale asfalt aan de dijkvoet, onder toeziend oog va t deskundigen en pers. Vrij veel plaatschade ontstond bij een aanrijding die zich vrijdag voordeed op het kruispunt Beatrixlaan-Hollewal. Een 30-jarige Texelse automobilist reed in noordelijke richting op de Beatrix- laan en wilde links afslaan, de Holle- wal op. Op dat moment werd hij links inge haald door een 55-jarige Texelaar, waardoor een aanrijding ontstond. In de kerstvakantie, van 17 december tot 7 januari, zal het overdekte marine- bad in Den Helder gesloten zijn. Vrijdagochtend tegen twaalf uurh de de politie een Texelaar op die a dronken ophield in Den Hoorn. We gens openbare dronkenschap werd proces verbaal tegen hem opgemai In de nacht van zondag op maand werd om half twee op de Pontweg een 55-jarige automobilist aangeho den die teveel drank had gebruikt, moest zich aan blaas- en bloedproi onderwerpen en kreeg een rijverbo van acht uur. „U hebt een lotje uit de loterij getrokken en dan moet u nu niet moeilijk gaan doen over geld. Dat u mag blijven autorijden is toch ook heel veel waard", zei politierechter Mr. G.A. Jansen op de Haar maandagmorgen in Alkmaar tegen een 41-jarige hoteleigenaar die op 9 maart door de poli tie was geverbaliseerd omdat hij met teveel alcohol in zijn bloed een au to bestuurde. De hotelier mocht van de rechter, omdat het eerste keer was, zijn rijbewijs houden, maar Mr. Jansen op de Haar liet duidelijk blij ken dat dat een uitzondering was. „Hier hebt u geluk mee", aldus de politierechter. De Alkmaarse rechtbank had ge constateerd dat de verdachte wat be treft drankdelicten nog nooit met justi tie in aanraking was geweest. Dat door de bloedproef op 9 maart was gebleken dat de hotelier een promilla ge van 1,33 in het bloed had noemde de politierechter voor een eerste keer „zeer fors". „Het is bijna drie keer zo veel als wettelijk is toegestaan. Kruipt u wel meer met zoveel drank op ach ter het stuur?" De Texelaar antwoord de dat dit promillage voor hem ook uitzonderlijk was en het rijden met drank op een uitzondering. „Dat is me nog nooit gebeurd. Het liep die avond gewoon uit de hand. We hadden wat te vieren en ik was met m'n vrouw lekker uit eten gegaan. We bleven nog wat natafelen en dronken nog het een en ander. Normaal laat ik de auto dan staan maar u weet hoe dat gaat." In het proces verbaal stond dat de Texelaar op de Pontweg werd aange houden omdat hij nogal slingerend reed. Dat werd door de hoteleigenaar ontkend. „Ik reed heel langzaam en dat viel de politie juist op." Het maak te Mr. Jansen op de Haar en de offi cier van justitie, Mr. Bujino, niets uit. „Mensen met veel drank op rijden veel te snel of veel te langzaam". De Texelaar betoogde dat hij voor zijn werk een rijbewijs nodig heeft., Het hotel ligt niet in een dorp en voor boodschappen wordt vaak even de au to gepakt. Ook vertelde de hotelier dat hij vaak gasten van de boot haalde. De officier vroeg of zijn vrouw dit werk niet kon overnemen, of eventueel pesoneel. De hotelier zei dat dat zou kunnen maar zijn vrouw heeft ook de zorg over een gezin. „Ze kan niet altijd voor mij inspringen." De officier zei in zijn requisitoir dat hij zich had geërgerd aan de opmerking „u weet hoe dat gaat". Mr. Bujino: „Ik weet niet hoe dat gaat en al zou ik het wel weten dan heb ik daar nog geen boodschap aan. Andere wegge bruikers hebben ook geen boodschap aan uw achtergronden. Als het mis gaat worden ze geconfronteerd met een dronken automobilist. Daar gaat het om." Blaren Omdat het de „eerste geconstateerde keer" was dat de Texelaar met teveel alcohol op achter het stuur zat, wilde de officier de hand over het hart strij ken. Hij vroeg om zes maanden voor waardelijke ontzegging van de rijbe voegdheid met een proeftijd van twee jaar. Daar stond een forse geldboete tegenover. „U hebt uw billen gebrand en mag van mij op de blaren zitten", aldus de officier, die een geldboete eiste van 72000,—. De verdachte kon de rechter geen inlichtingen over zijn inkomen uersrheffen Ik uuoat nlot hoeveel ik nu precies verdien maar ik vind de boete erg hoog", waarop de rechter te kennen gaf dat er toch op een of andere manier een fikse straf opgelegd moest worden. „Ik vind dat u uit hoofde van uw beroep over een rijbewijs moet beschikken, maar als het weer gebeurt kunt u de auto me teen zes maanden laten staan." De ge vraagde geldboete vond Mr. Jansen op de Haar ook aan de hoge kant. Hij hield zich aan de justitiële richtlijnen en vonniste een boete van 71250,— en zes maanden voorwaardelijke rijontzegging. Vergeten Een 21-jarige Texelaar was op 16 febru ari op de Thijsselaan in zijn auto aan gehouden met een promillage alcohol van 0,96. De officier had hem een schikkingsbedrag van 7500,— aangebo den maar dat was niet betaald. De jongen verklaarde maandagmorgen dat hij was „vergeten" de boete te beta len. De officier was verbijsterd. „Ik kan me niet voorstellen dat men ver geet een boete van vijfhonderd gulden te betalen. Uit die opmerking spreekt minachting en daarom lijkt het me be ter nu het zittingstarief te eisen. Een schikkingsbedrag hoeft van mij niet meer." Mr. Bujino vroeg een boete van 7750- De raadsman van de verdachte, mr. J.K. Feikema, zei dat de jongen niet alleen vergeten was zijn boete te beta len. „Hij kon het bedrag niet betalen. Voor eerdere boetes heeft hij al een af betalingsregeling. Hij heeft het geld momenteel niet", aldus Feikema die ook vertelde dat de gezinssituatie voor de verdachte nogal moeilijk was. „Er zijn thuis problemen en mijn cliënt heeft geen werk. Hij is bezig met het halen van een chauffeursdiploma en hoopt dan aan de slag te komen. Ik wil vanwege financiële problemen om clementie vragen." Dat kreeg de Texe laar niet. De politierechter vonniste de gevraag de geldboete en ook het verzoek van de verdachte om in plaats van een boete vrijwilligerswerk te doen werd niet ingewilligd. De rechtbank gaat soms over tot het opleggen van vrij willigerswerk (dienstverlening) maar dat gebeurt alleen als de officier een gevangenisstraf vraagt. „Toen het schikkingsbedrag in de vorm van een giro in de bus rolde, had u om uitstel van betaling kunnen vra gen. Dan was de rechtbank daar op ingegaan. Nu bent u te laat en dat kost u 7250,— extra." Voorzichtig Vrijdagmorgen werden voor de Helder- se politierechter Mr. J. J. Udo de Haes twee Texelaars bij verstek veroordeeld wegens het autorijden onder invloed. Een inwoner uit Den Burg was „voor zichtig naar huis gereden" met een promillage van 1,68 alcohol in het bloed. Het was de eerste keer ze voor een dergelijk feit werd aai houden. Officier van justitie mr. V Jansen vroeg een geldboete van 7900— en zes maanden niet auto den. De rechter vonniste conform eis. In het geval van een inwoner uit; Koog, die met een promillage rondgereden, vonniste de rechter zwaarder dan de eis van de officia De verdachte was al diverse keren drankovertredingen betrokken getf Twee keer had hij een bloedproef! weigerd en één keer was hij metd op doorgereden na een aanrijding was in de dagvaarding van vrijdag het geval. De Texelaar was tegen3 geparkeerde auto gereden en wast gedoofde lichten doorgereden. De tie kon hem een half uur later thus aanhouden en toen verklaarde deb man dat hij in het café enige pilsjes had gedronken maar dat hij bij the komst ook drie flesjes bier had tigd. Zijn vrouw bevestigde dat laat Geval Mr. W. Jansen begreep de truc justitie op deze manier niet meer pi cies kan vaststellen hoeveel de ver dachte op had toen hij in de auto reed, maar dat maakte hem weinig „Deze meneer is een potentieel op de weg. Als hij er thuis een slok bovenop doet, doe ik er een schep! bovenop." Jansen vroeg een gelooo van 71000,— en negen maanden cn zegging van de rijbevoegdheid. Poü rechter Udo de Haes zei dat het p" millage van 1,74 niet wettig en ofl gend bewezen kon worden omdat' man thuis bier had gedronken. „W kunnen alleen vaststellen dat hij® heeft gedronken om een auto te nen besturen. Ik plaats toch nog* extra stok achter de deur om derge gedrag te voorkomen." Hij vonnis® een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee weken met'een proeftijd twee jaar, 71000,— boete en negen maanden ontzegging van de rijbevoegdheid.

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 2