Zijn meeuwen trekvogels? W BET RAADHUIS Voor Nederland nieuwe loopkever gevangen op Texel EHVOLG VAN PAG. 1 (ctie tegen Teso I Mededelingen van B. en Ik - opsgezinde adventsavond Weer grote bijdrage voor Tesselhuus Britse journalisten bezochten Texel S DAG 11 DECEMBER 1984 TEXELSE COURANT kans groot is dat een vroegtijdig 'I ;kend gemaakte lijst weer helemaal oet worden gewijzig, dat zou onfat- I lenlijk zijn. De drie lokettisten die I ut voor het bekendmaken van de re- ganisatieplannen in dienst zijn geno- en zijn verplicht woonachtig in Den elder en het is twijfelachtig of er an- ir personeel onder die conditie bereid ,u zijn geweest deze functies over te j ;men. Deze nieuwe krachten zijn j ^rigens benoemd krachtens afspra- met de bond. Twee personen had een tijdelijk dienstverband met de raak dat zij in vaste dienst zouden irden genomen als er vacatures imen en de derde persoon is tijde- aangenomen en doet werk dat bin- een jaar is afgelopen. Niet waar sTeso-directeur vindt dat de bonden waarheid spreken als zij zeggen het «rstel te hebben gedaan voor ar- lidstijdverkorting tot 32 uur ter ver- ijding van de ontslagen. „Dat voor- el is niet van hen maar van mij geko- en. In mijn reorganisatieplan was ik echter al vanuit gegaan dat men el bereid zou zijn de prijs die zo'n ar- idstijdverkorting moet kosten, te be- rï»en. Door de opstelling van de bon- ;n wordt dat nu bevestigd." jogerheide ontkent dat reserveren jor de dubbeldekker de belangrijkste ajjJen is om vast te houden aan 12% 1 leveren of aan ontslag van 21 mede werkers. „De arbeidskosten zijn geme- n naar het overige Nederlandse be- ijfsleven te hoog waardoor exploita- van de veerdienst onnodig duur is. it zou eenvoudig zijn om die extra sten aan het publiek door te bereke- n maar dat zou ik misbruik vinden n de monopoliepositie die Teso in- emt. Het is waar dat Teso al eerder it personeelsbestand kan kunnen in- mpen. Onder druk van het perso- el is in overeenstemming met de ist van die tijd echter besloten het ital arbeidsplaatsen op peil te hou- i en naar vervangend werk te zoe- i. U kunt mij ten hoogste verwijten die jaren onvoldoende druk te heb- uitgeoefend. Het oordeel in welke he dit tot een andere situatie zou ibben geleid laat ik graag aan u ler", aldus Hoogerheide, vorige week een brief aan de vervoersbond. In s brief zet hij het Teso-standpunt in ■onderhandelingen uitvoerig uiteen i schetst ook gedetailleerd de door lm geboden afvloeiingsgereling. wel Teso als het personeel hechten veel waarde aan dat het publiek irrect en volledig wordt geïnformeerd ;er de standpunten en het verloop in de onderhandelingen. In de vol- ende krant zullen wij daarom zowel it standpunt van Teso als de op dit oment nog te schrijven reactie van bonden daarop integraal publiceren. «SÉS1 De kleine mantelmeeuw, van onze meeuwen nog de meest reislustige. Dinsdag 27 november, vijf over elf. Vanachter mijn bureau kijk ik naar buiten. Een duinlandschap. Het is na een zonnig begin vandaag al spoe dig een sombere herfstdag geworden. De lucht is dichtgetrokken. De ge le bossen helm buigen zich in de aanwakkerende wind naar de grond, vanachter het duin in de verte komt een groepje meeuwen aan. Tegen de wind in, vrij moeizaam vliegend en voortdurend van koers veranderend alsof ze tussen de windvlagen door laveren. Dan weer hoog, dan weer laag achter een duintje verdwijnend. Het is een tiental trekkende kok- - meeuwen. Waar komen ze vandaan? Waar gaan ze naartoe? Hoe lang zijn ze al onderweg? Toen ik vanmorgen naar mijn werk fietste vloog er een groepje zilvermeeuwen gelijk met me op. We gingen het stukje langs het Alloo precies even snel. Het waaide toen nog nauwelijks, dus ik schat dat de snelheid zo'n 20 tot 25 kilometer per uur was. Dat is niet erg snel dus, althans voor trekkende meeuwen die misschien wel ver weg moeten. mantelmeeuw. Qua grootte en vorm het evenbeeld van de zilvermeeuw, maar met heel donkergrijze rug en vleugels. Op een afstandje lijken ze bij na zwart. In deze opsomming heb ik natuurlijk alleen maar gesproken over de volwassen vogels. Jonge dieren hebben overwegend een bruin veren kleed. Onze broedvogels zijn dus gro tendeels standvogels of ze trekken maar weinig en zijn derhalve het hele jaar op Texel te zien. Maar op die „re gel" is, zoals het hoort, één uitzonde ring. De kleine mantelmeeuw. Kleine mantels zien we hier 's winters bijna nooit. Ze verlaten grotendeels ons land, maar trekken ook weer niet echt ver. De meeste dieren schijnen niet verder te gaan dan de Belgische en Engelse kusten. Sommigen vliegen trouwens wel een redelijke afstand richting „zon". Er zijn namelijk terug meldingen bekend van in ons land ge ringde jongen uit Spanje, Portugal en de Atlantische kust van Marokko. Mis schien vliegen de exemplaren wel mee met soortgenoten uit Scandinavië. Dat zijn namelijk wel echte trekvogels. Niet die super-lange-afstandstrekkers zoals noordse sterns, maar het hoofdover- winteringsgebied strekt zich toch uit van de kusten van Spanje en Portugal tot ver langs de westkust van Afrika. Opvallend is overigens dat de kleine mantels van onze breedten in toene mende mate in de omgeving blijven overwinteren. Voor Nederland geldt dat nog niet, maar wel voor Engeland. Bij mid-wintertellingen werden daar al zo'n 20.000 dieren vastgesteld. Langza merhand begint zijn trekgedrag dus te lijken op dat van onze andere broeden de meeuwen. Uit Rusland De meeuwen die broeden in landen met koude, strenge en sneeuwrijke winters trekken dus wel. Die trek be gint al vroeg in het seizoen en gaat lang door. In de loop van juli komen er al honderden naar ons land afzakken. Dat valt niet op omdat juist in die tijd er toch al veel meeuwen op ons eiland zijn. De jongen van dat jaar beginnen dan ook net te vliegen zodat het hele maal niet zo duidelijk is dat er „vreem de" exemplaren zijn bijgekomen. Het zijn vooral de kokmeeuwen die dan al van heel ver komen. Een mooi bewijs daarvoor wordt geleverd door een jonge kokmeeuw die op 8 au gustus bij Oudeschild gevonden werd. „Via via" kreeg ik het ringetje. Een Russisch ringetje! De kokmeeuw bleek op 24 juli in Letland te zijn geringd. Het dier kon toen nog niet vliegen, maar 45 dagen later was hij dus toch al hier en had hij een afstand van bijna 1500 kilometer afgelegd. Voor niets ei genlijk, want hier is hij ziek of ver zwakt gestorven. Maar ja, zo selec teert de natuur nu eenmaal. Een beet je kokmeeuw moet een paar duizend kilometer kunnen vliegen. Russische vogelringen zijn natuurlijk leuk om te vinden. Echt bijzonder is het bij een soort als de kokmeeuw (en storm- meeuw) niet. Juist de vogels die rond de Oostzee en Botnische Golf broeden trekken heel gericht naar de gebieden rond de Noordzee. Het is opvallend dat kokmeeuwen die maar „iets" oostelijker broeden, bijvoorbeeld rond Moskou, hier niet meer komen. Die houden een zuidelijker route aan naar de Zwarte Zee en het oostelijk deel van de Middellandse Zee. Bij ons broedende kokmeeuwen trek ken soms nog wel eens vrij ver weg, tot in Noord-Afrika. Verreweg de meeste blijven echter in de buurt: in eigen land of in Zuid-Engeland en langs de Franse westkust. In Thieme's Vogeltrekatlas lezen we dat van de ruim 7100 terugmeldingen van als nestjong geringde dieren er meer dan 4600 uit Nedeland zelf komen en dus „maar" 2500 uit het buitenlanö. Kok- meeuwentrek gaat misschien wel het langst door van alle meeuwentrek. Bij invallende vorst in Noord-Duitsland bij voorbeeld verschijnen hier opnieuw groepjes „vreemde" meeuwen. Dat gaat zeker ook op voor de storm- meeuw. De meeste zilvermeeuwen zijn dan echter al op hun definitieve plaats van bestemming. Winterhard De zilvermeeuw is waarschijnlijk de meest winterharde meeuw in onze contreien en hij is dan ook het meest standvogel hier te lande. Bij ons zijn daarentegen wel diverse exemplaren gevonden die heel noordelijk werden geboren. In het uiterste noorden van Scandinavië bijvoorbeeld. Het is lo gisch dat zelfs deze grote „harde" meeuw het daar, ruim boven de pool cirkel, niet uithoudt in de winter. En zo is het patroon van de trek van veel soorten toch weer even iets anders. Nog niet vertelde ik over soorten die hier niet broeden, maar wel doortrek ken of overwinteren. Dwergmeeuw en grote mantelmeeuw kunnen we tot de ze categorie rekenen. Of over de drie- teenmeeuw die hier bij of na zware stormen met duizenden voorbij kan vliegen. Heel veel gegevens van in Ne derland geringde of teruggevonden vo gels zijn te vinden in eerder genoemde trekvogelatlas. Duidelijk gemaakt op talrijke kaartjes. Niet alleen van meeu wen maar van in totaal 181 soorten. Het is heel interessant om zo'n boek eens aandachtig door te nemen. Ondertussen is het misschien voor ve len nog leuker om naar buiten te gaan en naar trek te kijken. Nu, in decem ber, is daar natuurlijk niet veel meer van te zien. Maar zoals gezegd als de vorst nog eens goed invalt kqmen tal rijke soorten toch weer voorbij. Meeu wen trekken over het hele eiland, maar met aflandige wind toch meestal over de zeereep of zee. De grotere soorten ogenschijnlijk traag, kalm roeiend met hun lange vleugels, de kleinere kok meeuwen meer geagiteerd en sternachtig. Adriaan Dijksen luiting gemeentehuis en emeentelijke diensten. periode 24 december tot en met januari 1985 zijn het gemeentehuis, kantoren van gemeentelijke ensten, enz. gesloten. Voor specifie- dienstverlening wordt tijdig een lenstellings- of bereikbaarheidsrege- ig bekend gemaakt. Dit laatste is loral van belang voor de vuilophaal- enst, de vuilstortplaats, ontstoppin- in, etc., de sociale dienst en de bur- irlijke stad (uitsluitend voor aangiften iboorten en overlijden). Deze infor- e atie wordt nu reeds verstrekt opdat u 'erlei zaken nog tijdig kunt afwikke- Van belang hierbij is ook dat an- ;re overheidsinstellingen, denk aan ispoorten, rijbewijzen, in die periode niet of beperkt opengesteld zijn. Jnodig kunt u telefonisch informeren een afspraak maken voor speciale Jeleinden. oedkoop personenabonnement l'iSO. ials u in deze krant hebt kunnen le- n heeft de gemeenteraad besloten or 1985 geen gemeentelijke bijdrage schikbaar te stellen voor een goed- ipe overtocht voor Texelaars. De spe cie uittreksels uit het persoonsre- ster die ter verkrijging van dat kaartje jife bewijs destijds gratis werden ver- Bekt zijn na 31 december a.s. voor st doel niet meer geldig. Een aantal p m deze uittreksels is nog niet afge- 'aid. Tegen betaling van ƒ1,75 kun- p deze, voor zover dat in maart of Ier niet is gebeurd, alsnog worden •tkregen. Houdt u er rekening mee de uittreksels hun geldigheid hou- voor andere Teso-kaarten tot een na de datum van afgifte. federatie van Doopsgezinde zuster ogen houdt vrijdag vanaf 19.30 uur adventsavond voor leden en be- ^stellenden in de Doopsgezinde van Den Burg. 's Zomers en 's winters, je ziet altijd meeuwen op Texel en niet zo'n klein beetje ook. Trekken ze eigenlijk wel weg? Aan het antwoord: „Ja en nee" heeft u natuurlijk niets, maar er zit nogal wat verschil in de trek bij meeu wen. Niet alleen omdat er diverse ver schillende soorten zijn, maar ook om dat de dieren uit noordelijker streken zich anders gedragen dan die bij ons. In het algemeen kunnen we zeggen dat onze broedvogels niet of weinig trekken. Ze worden dus stand- of zwerfvogels genoemd. Noordelijke meeuwen vertonen veel meer een uit gesproken trekgedrag. Misschien moe ten we even het geheugen opfrissen wat betreft de verschillende soorten hier broedende meeuwen. In volgorde van talrijkheid zijn dat de kokmeeuw, de zilvermeeuw, de stormmeeuw en de kleine mantelmeeuw. De kokmeeuw is waarschijnlijk het meest bekend. Niet alleen op Texel, maar in het hele land. Hij is ook het minst aan de kust Opnieuw heeft een nationale in stelling positief gereageerd op het verzoek van de Stichting Texelva- kantie Gehandicapten om een bij drage voor de aankoop en inrich ting van het „Tesselhuus", het va kantiehuis voor gehandicapten dat waarschijnlijk al in het komende voorjaar zal worden geopend. Deze keer kwam het Nationaal Revalida tie Fonds over de brug met een bij drage van ƒ35.000,—. De Rotary-organisatie heeft het Tessel huus inmiddels aangewezen als „dis trictsproject", wat inhoudt dat het voor financiële steun zal worden voor gedragen bij 55 Rotaryclubs van het district 158 (Noordholland) en dat te vens een beroep zal worden gedaan op de andere Nederlandse Rotary clubs. Gehoopt wordt dat hierdoor en kele tonnen beschikbaar zullen komen, voor een deel in de vorm van renteloze leningen, wat betekent dat het geld voor de totale investering (rond 6 ton) bijeen zal zijn. Krachtens de koopacte zal de te verbouwen bungalow aan de Ruijslaan in De Koog uiterlijk 1 januari a.s. moeten worden afgenomen op straffe van de gebruikelijke boete. Ter financiering van de aankoop zal in eerste instantie een geldlening worden aangegaan die hopelijk kort daarop met de nog te verwachten bijdragen zal worden afgelost. Het ziet er naar uit dat er genoeg geld zal binnenko men om een exploitatie met uiterst ge ringe kapitaalslasten mogelijk te maken. Het Tesselhuus zal niet alleen het hele jaar beschikbaar zijn voor zwaar ge handicapten die daar gratis of tegen geringe vergoeding vakantie kunnen houden, maar ook voor vergaderingen, uitwisselingen en andere ontmoetingen van organisaties op het gebied van ge handicaptenzorg. Reeds is de afspraak gemaakt dat de Europese organisatie voor jongere gehandicapten de perio dieke bijeenkomst volgend jaar in het Tesselhuus zal houden. gebonden. Op Texel maakt dat trou wens niets uit, een echt binnenland hebben we niet. De kokmeeuw is een kleine meeuw met in de broedtijd een chocoladebruine kop. Nu, in herfst en winter, is de kop bijna helemaal wit. Alleen achter het oog bevindt zich nog een donker vlekje. Aan het einde van de winter al begint bij de eerste vogels de „zwarte" kop weer terug te komen. Niet omdat zijn kopveren dan zoals in de herfst weer ruien maar omdat dan de witte veerrandjes afgesleten raken. De verder donkere veertjes worden dan weer helemaal zichtbaar. Vroeger werd deze soort ook wel zwartkop- of kap- meeuw genoemd. Nu mag dat niet meer. Een zwartkopmeeuw is zelfs een totaal andere soort (lijkt veel op de kokmeeuw maar leeft zuidelijker). Dan hebben we de zilvermeeuw. Broedvo- gel in de duinen. Groot, met een zil verkleurige rug en vleugels en met een forse gele snavel met rode vlek. Veel kleiner is de daarop gelijkende storm meeuw. De snavel van deze soort is naar verhouding veel slanker en mist de rode vlek. Bovendien oogt de soort veel vriendelijker met een meer rond kopprofiel en donkere ogen. Tenslotte hebben we als schaarse broedvogel op Texel nog de kleine De Engelse journalisten en VVV-directeur Jaap Dekker (uiterst links) voor ze aan hun rijtoer naar paal 9 beginnen. Op een natuurterrein van Staatsbosbeheer is op 18 juni van dit jaar een loopkevertje gevangen dat nog niet eerder in Nederland gevonden is. Het is.de soort Platyderus rufocollis, ca 7 mm groot en voorkomend in open en droge terreinen op zandige of kalkstenen bodem in landen rond de Middellandse Zee, in Ierland en Engeland. De soort is nooit eerder gevangen in Nederland, terwijl toch al vanaf eind vorige eeuw omvangrijke kevercollec ties zijn opgebouwd door veel entomo logen. Het diertje werd verzameld door de Loopkever Werkgroep Texel, bestaande uit Martien Baars en Tineke Kiltz-Wuis uit De Koog en Hannie van Noort-Kooman uit Den Burg. De werk groep is dit jaar begonnen met een in ventarisatie van de loopkever-soorten op Texel en graaft daarvoor op allerlei natuurterreintjes vangpotten in. De met formaline gevulde potten worden elke 2 3 3 weken gecontroleerd en om dat men op elke plek gedurende een heel jaar „monstert" krijgt men ook een goede indruk van de talrijkheid van elke soort. Deze intensieve vang- techniek is voorzover de werkgroep weet niet eerder op Texel toegepast. Omdat nog maar een klein deel van de vangsten van 1984 verwerkt is, kwam de ontdekking van de nieuwe soort als een grote verrassing. De determinatie werd verricht door het Biologisch Sta tion Wijster van de Landbouwhoge school Wageningen en bevestigd door het Rijksinstituut voor Natuurbeheer te Arnhem. Volgens dit instituut, waar al le kevervangsten van amateurs en beroeps-entomologen in de computer opgeslagen worden, is het de meest opzienbarende loopkever-vangst van de afgelopen 20 jaar. Het kevertje is waar schijnlijk van dezelfde ondersoort als de exemplaren die in Engeland gevon den zijn, en ongevleugeld. Dat kan be tekenen dat zich op het betreffende terrein al een oude populatie van deze soort bevindt. Omdat enkele jaren ge leden op een ander SBB-terrein een nieuwe wants voor Nederland werd ontdekt, die verder alleen van Enge land bekend is, begint het vermoeden te rijzen dat Texel een tijd lang meer met Engeland verbonden was dan met de rest van Nederland. Volgens opga ve van de Texels amateur-archeoloog Govert van Noort ontwikkelden zich na de laatste ijstijd ten zuiden en oosten van Texel uitgestrekte moerasgebieden terwijl de Hogeberg via een brede zandwal verbonden was met Norfolk. De hypothese kan dan opgeworpen worden dat vanuit Zuid-Engeland, dat niet door ijs bedekt was, zich allerlei dier- en plantensoorten weer naar het noorden verbreid hebben en dat droogteminnende soorten via de land- Platyderus ruficollis brug Texel hebben kunnen bereiken voordat de stijgende zeespiegel de zandwal onder deed lopen. De Loopkever Werkgroep Texel wil in de komende jaren trachten enthousi astelingen op andere waddeneilanden, zowel in Nedeland als daar buiten, te vinden om ook daar inventarisaties op touw te zetten, zodat in de toekomst een gedegener beeld van de versprei ding van allerlei keversoorten over het waddengebied ontstaat dan nu voor handen is. De groep bestaat ongeveer een jaar. Martien Baars is als bioloog gepromoveerd op loopkevers. In een atlas die over dit onderwerp is uitge geven vertoont Texel een afwijkend pa troon. Dat kan wellicht verklaard wor den door het feit dat het vangen met formalinepotten in de rest van Neder land eerder en op grotere schaal werd toegepast dan op Texel. Hier is de werkgroep er mee begonnen, voor heen monsterden entomologen door een terrein af te zoeken, onder pollen en stenen te kijken en dergelijke. Een groep van een kleine twin tig journalisten uit Engeland bezocht dit weekend op uitno diging van het Nationaal Bu reau voor Toerisme en North Sea Ferries het eiland. Het me rendeel van de reporters is werkzaam bij auto- en motor bladen maar er waren ook dag bladverslaggevers bij. Het schijnt dat zelfs televisiemen sen deel van de groep uit maakten. Het is de bedoeling de heren voor een vervolg be zoek nog eens naar Texel te halen. Het nu gevolgde pro gramma was kort, maar het le verde zeer positieve reacties op. De journalisten arriveerden zater dag omstreeks het middaguur op Texel waarna een rondrit en een bezoek aan het Maritiem Museum op het programma stonden. Voor al dat laatste beviel erg goed, er zijn nu al bij het VVV verzoeken om meer informatie en fotomateri aal binnengekomen. Met name de rondleiding door Cor Ellen viel bij de bezoekers in de smaak. Het volgende programma onderdeel bleek een hoogtepunt te zijn. De met veel Texelse pro- dukten klaargemaakt maaltijd in het havenrestaurant werd bijzon der geroemd door het hele gezelschap. Zondagochtend werd met de Blij de Rijders een rondrit door bos en duin gemaakt, die eindigde bij paal 9. Ook dit onderdeel werd gewaardeerd. Het NBT en North Sea Ferries organiseren elk jaar een dergelijk weekend, dat altijd één bestemming heeft in verband met de beperkte tijd die beschik baar is. De VVV Texel wil probe ren de journalisten nog eens terug te krijgen voor een langer bezoek, zodat echt een grondig beeld van Texel kan worden gegeven. Op de foto is het gezelschap te zien bij het oude museum op het Ger- ritslanderdijkje, vlak voor de rit met de paarden begon.

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 5