V Hoofdingelanden vierden bestuurlijk afscheid „Respecteer de zondag bij viering 5 mei" Oproep van CDA-fractie sxvis-bouwplannen iet „urgent" genoeg? irdovende middelen istolen én voor Afrika leen bijdrage college oor zwarte theologen Laatste vergadering voor dijkgraaf Roeper Kerstconcert in Den Burg Open dag in atelier Oplossing kruiswoordpuzzel IIJ DAG 14 DECEMBER 1984 TEXELSE COURANT PAGINA 15 Iezwaar Landschapszorg Werkgroep Landschapszorg Texel jeft in het kader van de artikel 19 ocedure bezwaar gemaakt tegen de luwplannen van Texvis b.v. voor een ilingkwekerij-rokerij op het terrein aan IJsdijk bij de electriciteitscentrale. )ns is gebleken dat bij het gebou- jncomplex een (hoge) windmolen zal orden geplaatst, waarvoor een aparte ocedure zal worden gevolgd. Het is et duidelijk in hoeverre deze molen ior de exploitatie van het bedrijf iodzakelijk is. Omdat tegen de molen ter landschappelijke bezwaren zullen istaan, is het o.i. niet juist eerst de ïbouwen te doen realiseren. De gron- m waarop het bedrijf moet komen ibben, evenals de aanliggende gron- >n, de bestemming agrarisch gebied n landschappelijke, cultuurhistori- he en natuurlijke waarde en kunnen orden beschouwd als overgangsge- »d tussen de dorpsbebouwing van udeschild en de natuurreservaten roeije", „Snippen" en „Dijkmanshui- n". Wij missen overwegingen die istemmingwijziging rechtvaardigen, s hier al bebouwing zou moeten ko en, zou die toch op zijn minst land- happelijk aangepast moeten worden, at kan van dit bouwplan met zijn ko- isale afmetingen niet gezegd wor- m", aldus de werkgroep die tenslotte gt dat nergens uit is af te leiden dat urgentie van het bouwplan zodanig dat de artikel 19 procedure gerecht- lardigd is. de inbraak bij dokter Coutinho, aarover wij in de krant van dins- j.l. berichtten, is voor f700 edicijnen meegenomen. at merendeel van de weggehaalde sdikamenten betrof verdovende mid- ilen zoals cocaïne, morfine en me- adon. De daders konden binnen ko en door een slaapkamerraam en oesten in de apotheek een kastje lenbreken om bij genoemde medicij- in te komen, genoemde waarde van de medicij- >n is het bedrag dat de arts voor de idikamenten betaalt. De waarde is de illegale markt veel hoger. ït Mevrouw De Koning hulpcomité xel bedankt mede namens de afde- gen van Unicef en het Rode Kruis en die zich hebben ingespannen om Texelse collecte voor Eén voor Afri- tot een succes te maken. Reeds ird een bedrag van ƒ76.000,— aan landelijke actie overgemaakt. Een sciaal woord van dank is ook op zijn aats voor de Texelse scholen die zeer tief zijn geweest. Intussen heeft het imeentebestuur zich bereid verklaard opbrengst met 20% te verhogen uit it gemeentelijke fonds voor ontwik- lingshulp. Die bereidheid geldt ook lor nakomende giften. De rekening n het mevrouw De Koning Hulpco- ité blijft mede daarom open voor het iderhavige doel. Rekeningnummer bij Rabobank 3625.03.591. Het giro immer van de bank is 87548. Dan vermelden t.g.v. het Mevrouw De Jninghulpcomité Eén voor Afrika. Uit lam van de vele duizenden behoefti- n tenslotte dank aan alle gulle ge- rs. T.z.t. volgt nog een eindafreke- ng in de krant. voorzitster van het Mevrouw De ining Hulpcomité, T. Engelvaart-Nierop et college wil geen bijdrage uit st fonds ontwikkelingswerk be- 'hikbaar stellen voor een actie ter ndersteuning van zwarte theolo- sn in Zuid Afrika. Drie van deze leologen, die momenteel in Ne- irland studeren, hebben onlangs un positie in Texelse kerkdiensten Bgelicht. et voorstel tot ondersteuning met de ibruikelijke 20% was ambtelijk wel in een positief advies voorzien. Het sat erom dat de theologische oplei- ngen voor zwarten in Zuid-Afrika lid krijgen. De theologie speelt in dat nd een veel grotere rol dan bij ons, stuige het optreden van dominee eyers Naudé en bisschop Tutu. Het allege is echter toch van mening dat doel vrij eenzijdig is en daarmee aldoet het niet aan de in de betref- inde verordening vastgelegde norm: ntwikkelingswerk in de ruimste zin sn het woord wordt ondersteund. „Ik heb nog nooit zo te koop gezeten", zei Marius Roeper, na het nemen van een statieportret voor het Polderhuis. Het resultaat van dit poseren zal ongetwijfeld te zien zijn bij het afscheid van de dijkgraaf op 21 december. Diverse hoofdingelanden maakten dinsdagmiddag van de gelegenheid gebruik om dijkgraaf Marius Roeper te bedanken voor zijn werk voor het Waterschap. Die gelegenheid bood de begrotingsvergadering van het Wa terschap. De hoofdingelanden begrepen dat ze tijdens het „officiële" af scheid op 21 december de speeches zullen moeten delen met vele ande ren. Door de pluimen en dankbetuigingen over en weer werd de laatste vergadering van Roeper, tussen de besluiten door, al een klein afscheid. De dijkgraaf liet zich door het feestge druis niet van de wijs brengen. Hij dronk een borrel extra „omdat het toch de laatste keer was" en leidde rustig en onnavolgbaar de vergadering met voor elke spreker de gebruikelijke kwinkslag, een satirisch tikje op de vingers voor degenen die matig geïn formeerd met opmerkingen kwamen en pretoogjes bij een inval waar het al gemeen bestuur ook om kon lachen. Het woord feestgedruis in dit artikel zou misschien de indruk kunnen wek ken dat de hoofdingelanden opgelucht adem haalden bij deze laatste vergade ring onder voorzitterschap van Roeper. Dat is niet zo. Verschillende sprekers lieten blijken het jammer te vinden dat de dijkgraaf vertrekt maar men ging er niet om zitten jammeren. Het Water schap is een instantie dat veel waarde hecht aan vastgestelde regels en één van die regels is dat een dijkgraaf als hij 65 jaar wordt moet vertrekken. Correct Hoofdingeland Cees Boot had wel een aanmerking op de regels maar die werd met algemene instemming be groet. In de nieuwe Waterschapswet die er aan zit te komen is geen pensio neringsregeling opgenomen. Boot: „Dat is niet correct. Werknemers van het Waterschap krijgen wel pensioen en zeker een dijkgraaf die erg veel tijd in dit werk steekt en er eigen werk voor aan de kant moet zetten heeft recht op een dergelijke voorziening." Boot zei dat Roeper de eerste dijkgraaf was van één Texels Waterschap maar dat vond hij op zichzelf niet zo'n ver dienste. „U hebt er een eenheid van gemaakt en dat is veel moeilijker. Ze ker als we kijken naar de strubbelingen in het verleden om alle koppen in één zak te krijgen." Boot vertelde dat Roe per ook zijn best had gedaan om het Waterschap aan de vaste wal een „duidelijker gezicht" te geven. Mede daardoor kreeg Roeper een plaats in het dagelijks bestuur van Uitwaterende Sluizen. Volgens Boot zal Marius Roe- per de geschiedenis ingaan „als de dijkgraaf van de grote werken". Nachtrust De hoofdingeland noemde de dijkver zwaring en de bouw van diverse grote gemalen. Hij veronderstelde dat die grote werken de voorman van het Wa terschap wel eens slapeloze nachten hadden bezorgd, niet in de laatste plaats om te voorkomen dat Water schapsactiviteiten intern tot politieke discussies zouden leiden. „U hebt het Waterschap altijd kunnen vrijwaren van politieke sferen en daar ben ik erg blij om", aldus Boot, die vond dat de poli tiek niet altijd eendrachtig of rechtlijnig op de problemen afstapte. „In de poli tiek zeggen ze weieens wat anders dan ze eigenlijk willen." Hij bedankte Roeper voor zijn inzet en hoopte dat de hoofdingelanden en heemraden in de toekomst nog bij hem mogen aan kloppen als ze advies nodig hebben. Vrouwen Hoofdingeland Teun Huisman liet zich in dezelfde bewoordingen over de dijk graaf uit en zei de leider van het Wa terschap te zullen missen. Huisman repte over de bestuurlijke veranderingen die op til zijn en die de nodige aanpassing van de huidige structuur vereisen. In de Waterschaps wet wordt gesproken over algemene verkiezingen en Huisman dacht dat het moment dat een vrouw het mannen- bolwerk dat het Waterschap sinds jaar en dag is, zou bestormen niet zo ver meer is. Huisman: „Dan krijgen we een meer gemengd karakter en ik wil dat wel toejuichen, niet voor de gezel ligheid, het is ook nuttig." Marius Roeper antwoordde: „Onder neem eens een poging om d'r één te vinden Huisman, ik ben niet tegen." leun Huisman zei dat als het goed gaat met een Waterschap niemand zijn mond open doet. Verzuipen „Als een Waterschap werkt, dan merk je niets. Als een Waterschap niet werkt, dan verzuipen we allemaal", al dus Huisman, die met die opmerking voor grote hilariteit zorgde, Roeper moest de spreker later enigszins corri geren. „Als we niets doen verzuipen we echt niet meteen. Texel wordt eerst een indrukwekkend moeras en daarna verzuipen we." Toekomstig dijkgraaf Jac. Dijt zei altijd bewondering te hebben gehad voor de manier waarop Roeper het ambtelijk apparaat en het reilen en zeilen van het Waterschap leidde en hoe hij altijd trouw een duidelijke uiteenzetting aan de buitenwacht en het bestuur kon ge ven waarom het dagelijks bestuur be paalde beslissingen wilde nemen. Geduld Roeper bedankte voor de goede woor den en zei tot de aanwezige journa listen dat hij in het algemeen tevreden was over de verslaggeving van de ver gadering. „Maar we hebben ook ge duld met de pers gehad, ze moesten ook in onze materie groeien. Soms was ik stomverbaasd over een verslag omdat mijns inziens kleine zaken op de voorgrond worden geplaatst. Onte vreden ben ik echter niet over jullie." Roeper zei dat de taak van een dijk graaf tot in lengte van jaren, wat voor veranderingen ook zullen plaatsvinden, „een mooie en fijne opdracht is." „De pluimen aan mijn adres zijn echter ook voor jullie. Je doet niets alleen. Onze basis was goed, onze idealen waren goed en over het resultaat mogen we ook tevreden zijn." Secretaris Flisijn had vooruitlopend op de receptie een cadeau. Vanwege de verhandelingen van Roeper over „gootsteenvervuilers" kreeg de dijk graaf een nieuw soort gootsteenbakje dat het vuile water doorlaat maar de etensresten door middel van kleinste gaatjes vasthoudt. Roeper: „Dit is dus de kleine rioolzuiveringsinstallatie van het eiland." Mevrouw H. Cadée, dwarsfluit en Piet Kraijma, orgel, geven dinsdag een concert in de doopsgezinde kerk van Den Burg, aanvang 20.00 uur. Het programma luidt als volgt: Orgel: 1. a) „Laat ons de Heer lofzingen" L.J. Bergwerff; b) „Op u mijn Heiland blijf ik hopen", Folgert Zwaving. Fluit en orgel: 2. a) Courante, G.F. Handel; b) Alle gro, G. Ph. Telemann. Orgel: 3. a) „Heerlijk klink het lied der Eng'len", Chr. Haalboom; b) „Wachet auf, ruft uns die Stimme", J. G. Walther. Fluit en orgel: 4. Sonate in Bes, J.B. Loeillet. a. Largo; b. Allegro, c. Largo; d. Giga. Orgel: 5. a) „Allein Gott in der Höh sei Ehr', J. G. Walther; b) „In dulci Jubilo", J.S. Bach. Fluit en orgel: 6. a) Sarabande, H. Purcell; b) Bour- rée, W. Ba bell. Orgel: 7. Pastorale, J. Zwart. „De herdertjes lagen bij nachte"; „Vanuit den Hemel daalde ik neer." 8. Postludium. „Daar is uit 's werelds duistre wolken." Stefan en Nesrin During houden zater dag en zondag open huis in hun ate- lier(werkplaats) aan de Blazerstraat 4 in Oosterend. Publiek is op beide da gen tussen tien en vijf uur welkom om beide kunstenaars aan het werk te zien. Horizontaal: 1. marinus; 6. woerden; 11. orde; 12. ale. 13. nok. 14. ala; 16. aks; 18. sir; 19. drop; 20. sneb; 22. toer; 24 oase; 26. manie; 28. paard; 29. raaf; 30. knoop; 32. dans; 33. oog; 34. thea; 37. armee; 39. naad; 42. gnoom; 43. neder; 44. adat; 45. raam; 46. iets; 49. oslo; 51. elf; 54. tal; 55.' nto; 56. pen; 58. zee; 59. ane; 60 ele gant; 61; entente. Verticaal: 1. monster;, 2. ado; 3 rek; 4. naar; 5. stap; 6. waas; 7. esse; 8. das; 9. eli; 10. nerveus; 15. lopik; 17. knaap; 19. draf; 21. bord.; 23. erna; 25. ada; 27. enorm; 28. pogen; 31. oom; 34. trapeze; 35. ega; 36. anti; 37. aorta; 38. eerst; 39. nero; 40. ara; 41. dominee; 47. etna; 48. slot; 49. onze; 50. lont; 52. lel; 53. fee; 56. pan 57. ent. De CDA-fractie in de gemeenteraad kan er zich mee vereni gingen dat de 40-jarige bevrijding op zondag 5 mei wordt ge houden, maar zou graag zien dat de organisatie rekening houdt met het karakter van deze dag door de festiviteiten op een zeker niveau te houden en in ieder geval af te zien van feestelijkheden op het moment dat er kerkdiensten zijn. Ate Rienstra van het CDA deed deze oproep in de raadsvergadering van dinsdag, naar aanleiding van het ver zoek van de Nederlandse vereniging tot bevordering van de zondagsrust en zondagsheiliging om op 5 mei in het geheel van festiviteiten af te zien en de viering te houden op maandag 6 mei. Van regeringswege is bepaald dat de zondag mag worden gebruikt, ech ter met de mogelijkheid dat de ge meenten daarvan afwijken. Rienstra vond dat laatste echter niet nodig als men zich bij de viering op zondag maar enige beperkingen wil opleggen. De burgemeester zei blij te zijn met dit standpunt en beloofde het verzoek te zullen doorgeven aan de mensen die met de organisatie van de bevrijdings herdenking zijn belast. De problemen die waren gerezen rond de vraag welke instanties zich met de organisatie zouden moeten bezig hou den, zijn inmiddels uit de wereld. Tij dens een vergadering die vorige week in d'Ouwe ULO werd gehouden werd bepaald dat de sectie dorps- en dorps- huiswerk de viering op 5 mei zal orga niseren zoals ook in het verleden ge beurde terwijl de groep particulieren zich zal belasten met het regelen van de evenementen op andere dagen van de herdenkingsperiode (tussen 4 en 20 mei). Voor zover er kosten worden ge maakt hebben zowel de sectie als de particulieren recht op bijdragen uit het (verhoogde) gemeentelijke krediet dat in de begrotingsvergadering werd vast gesteld ter bekostiging van de viering. Beide groeperingen moeten binnenkort hun plannen met kostenopgaaf bij B en W indienen. Burgemeester Engel vaart merkte dinsdag op dat mensen die om principiële redenen niet kunnen deelnemen aan het feest op 5 mei een alternatief hebben in de vorm van de evenementen op de andere dagen. Dat zijn overigens geen echte feesten, maar activiteiten die in het teken staan van ontmoeting, bezinning en educatie waarbij ook getracht zal worden de scholen te betrekken. Kerncentrales Pakt en PSP deden een vergeefse po ging om de gemeente verontrusting te laten uitspreken over de mogelijke uit breiding van het aantal kerncentrales in Nederland. De raad van Wieringen had per motie een dergelijke uitspraak gedaan en onder meer de Waddenge meenten verzocht de motie te steu nen. Dirk Terpstra en Peter Bakker vonden dat de Texelse raad alle reden heeft om de motie te steunen al is het dan een kwestie van landspolitieke aard. De Brede Maatschappelijke Dis cussie die ten koste van vele miljoenen is gehouden, heeft uitgewezen dat de meerderheid van de bevolking geen uitbreiding van het aantal kerncentrales wil, maar het ziet er naar uit dat de regering zich daar niets van zal aan trekken. Texel is meer dan veel andere gebieden betrokken bij het vraagstuk want een kerncentrale is onder andere gepland in de Wieringermeer en dat is hemelsbreed niet ver weg. Als er iets mis gaat met zo'n centrale ligt Texel in de gevarenzone. Tine Krijnen van Texels Belang vond het niet consequent om actie te voe ren alleen als het gevaar dicht bij het bed komt. Een belangrijk deel van de stroom die Nederland thans importeert is afkomstig van kerncentrales in onder meer Frankrijk. Terpstra zei dat hij ook tegen kerncentrales elders is. In dit ge val is de gemeente Texel meer dan an ders betrokken en is er reden om te protesteren, temeer daar de organen die de gezamenlijke gemeenten verte genwoordigen (zoals de vereniging van Nederlandse Gemeenten) geen actie voeren terwijl de burgerij „lijfelijk én fi nancieel" met de gevolgen te maken krijgt. Bij stemming bleek dat zes van de vijftien aanwezige raadsleden de motie Wieringen wilden ondersteunen. De voorstemmers waren de leden van de Pakt- en de PSP-fractie en Riet Huitema en Gelein Jansen van het CDA. Proces De stadsdeelraad Noord uit Amster dam had Texel (als „kernwapenvrije gemeente") verzocht als mede-eiser op te treden in het door de stichting „Verbiedt de kruisrakketten" te voeren proces tegen de Staat der Nederlan den, waarin de rechtmatigheid van de plaatsing van de rakketten wordt bestreden. Dirk Terpstra sprak er zijn teleurstelling over uit dat de brief te laat bij de raad was gekomen om er nog tijdig op te kunnen reageren, maar liet toch blijken dat hij voorstan der was van het aanspannen van het proces. Het zou best kunnen dat de plaatsing van deze vernietigingswapens zelfs strijdig is met het oorlogsrecht. De burgemeester stelde vast dat Terpstra een politieke wilsverklaring af legde en van de raad verder niets ver langde. Het college is geen voorstan der van deelname, aan dergelijke acties omdat het een landspolitieke aangele genheid is. Muziektheater B en W voelen weinig voor een in het park, in de Mars of aan het Achterom te bouwen kantoorbarak ten behoeve van R. Siebert, B. Haak en R. Valken burg die daarin een muziektheater, vrouweninformatiecentrum en oefen ruimte voor toneel- en muziekgroepen willen vestigen. Eerst moet worden getracht dergelijke activiteiten onder te brengen in bestaande gebouwen, zoals dorpshuis d'Ouwe ULO of misschien een school gebouw dat vrijkomt als de integratie van kleuter- en lager onderwijs een feit is. Dirk Terptra en Peter Bakker vroegen welwillende aandacht voor het plan. Laatstgenoemde wilde weten welke kleuterscholen na de integratie be schikbaar komen. Wethouder Zegers kon daar nog niets over zeggen en zag op dit moment geen mogelijkheid voor een eigen onderdak van het drietal. Terpstra wilde dat in commissiever band wordt gepraat over een tijdelijk onderkomen maar daar voelde Zegers niets voor. Er is niets zo permanent als iets tijdelijks, zo is maar al te vaak ge bleken. Als een tijdelijk gebouw er eenmaal staat krijg je de gebruikers er niet makkelijk meer uit. Hij vond dat eerst maar eens gekeken moet worden of in d'Ouwe ULO nog ruimte is. Pra ten in commissieverband leek hem pas zinvol als er conrete plannen zijn waar bij men dus een bepaald gebouw op het oog heeft. De burgemeester zei dat gestreefd moet worden naar opti maal gebruik van bestaande gemeen schapsaccommodatie voordat men nieuwe aparte gebouwen gaat toela ten. Terpstra drong aan op een beslis sing ruimschoots voor het zomerseizoen. In het bestuur van de Stichting Texels Museum werden de heren J.A. Engel vaart (met algemene stemmen), B. van der Beek (met 13 stemmen) en H.P. Wuis (met 9 stemmen) herkozen. Con form de aanbeveling werden in het bestuur van de Recreatiestichting de heren N.C. Barendregt (met 14 stem men), P. Kikkert (met 1 2 stemmen), R. Manuels (met 15 stemmen) en C.N. de Wit (met 10 stemmen) herkozen. De raad ging akkoord met wijziging van de statuten van Stichting Samen Eén. Een van de veranderingen is dat het bestuur niet meer wordt benoemd door de gemeenteraad maar zelf voor opvolging zorgt. Gerbrand Poster was daar niet zo blij mee, maar het college liet weten dat hét beleid is dat de ge meente zich niet bemoeit met instan ties waar zij niets mee te maken heeft en geen verantwoordelijkheid voor draagt. Een stichting als Samen Eén is in voldoende mate aan allerlei wettelij ke bepalingen gebonden. Dat laatste werd bevestigd door Tine Krijnen, zelf bestuurslid van Samen Eén. „Er is ge noeg overheidscontrole." Pontweg Het voorbereidingsbesluit om het mo gelijk te maken dat een stuk van de Pontweg bij 't Horntje wordt veranderd in verband met de bouw van de dub beldeksfuik kreeg om bekende redenen geen steun van het Pakt. Beumkes drukte zijn weerstand op zijn eigen wijze uit: „De catastrofe die hiervan het gevolg is, is reeds zichtbaar: 21 gezinshoofden brodeloos zonder nood zaak op straat. Daar willen wij geen verantwoordelijkheid voor aanvaarden." Barendregt lichtte toe dat aan de weg- aanpassing geen kosten voor Texel zijn verbonden. Alle kosten worden van rijkswege vergoed. In het betreffende pre-advies stond een drukfout: heerhaven inplaats van veerhaven. Peter Bakker vond dit teke nend voor de situatie. „Het wordt geen haven voor het gewone volk."

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 15