H95.000,- subsidie voor „Texvis" B.V. Nog geen toestemming PEN voor aansluiting molen NI0Z Bezwaarschrift Landschapszorg afgewezen Kerstdiner Voor het weekend VERVOLG VAN PAG.l Ouwe Sunderklaas ALS TEGEMOETKONING IN GRONDKOSTEN Lichte aanrijding Gezamenlijke kerstviering Den Hoorn Kerstviering plattelandsvrouwen Gladde band Kerstavond C.P.B. Kerstgroen halen Vreemd geld Bedrijvenstraat Marsplan gaat „Abbewaal" heten van 15 en 16 december 1984 Artsen Kerkdiensten Groene Kruis Tandartsen I Apotheek Gezinsverzorging Alcohol en drugs. Dierenartsen 1 Noodslachtingen Brand/ambulance Kustwacht Eierland Rijkspolitie PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 14 DECEMBER 1984 komt". De ondergang van het MZW- project werd gememoreerd in een groot ziekbed waaruit bleek dat het MZW was ingeruild voor het PAZ (Piet Zegers) die nu nergens last meer van had, maar de betrokken welzijnswer kers zijn overspannen. ,,Het MZW is gevallen. PAZ ligt te lallen." Kouwe kak Een kruiwagen met stront en enkele heren in een net pak gaven aan wat de Rotary voor hen in het jubileumjaar inhield: ,,25 jaar kouwe kak". Met vro lijke klanken en daar tussendoor een luide bel trok een beiaardier door de straten. Zijn tekst: ,,Theo Hoogerheide als beiaardier. Ik beheers zo wonder wel, Teso's klokkenspel". 's Middags in Den Burg speulden ruim 200 kinderen. Een grote wagen gaf een uitleg bij de wachtlijst voor de muziekschool „wegens intern gedool". De verantwoordelijke wethouder werd opgeroepen hier iets aan te doen. Kin deren verzochten om een nieuwe fietscrossbaan en jeugdige abonnees van deze krant missen een kinderru briek. „Mogen de kinderen ook een hoekje?" Twee schattige loopkevers zetten er de pas in en bij de jeugd werd ook een oplossing gegeven voor de poep op de stoep: hondeluiers. Hieronder volgen de uitslagen uit Den Burg. Meer Ouwe Sunderklaas in de volgende krant. Uitslagen In Den Burg werden bij de volwasse nen 90 deelnamenummers uitgereikt: 40 groepen, 31 paren en 19 enkelingen. Enkelingen: 1. Straatmuzikant van folklore; 2. Openbaar toilet zonder deur; 3. Klokkenspel van Theo Hoogerheide. Paren: 1. Twee kleintjes van Gert Coe- vert; 2. Idee voor Ouwe Sunderklaas; 3. Alcohol en SAAI toneel. Groepen: 1. Geen zaal te klein; 2. Prijzenslag met Frits Bom; 3. Gollard. Jeugd: enkelingen: 1. Zakloper, 2. Lucifer, 3. Cor Ellen. Paren: 1. Hondenbelasting, 2. Publie ke tribune; 3. De gare LBO. Groepen: 1. Folklore; 2. Cor Ellen; 3 Balletgroep. De gemeenteraad heeft dinsdagavond besloten de paling- mesterij en -rokerij Texvis b.v. van de grond te helpen door een belangrijke tegemoetkoming in de grondkosten. Die kosten worden voor het bedrijf gehalveerd door een subsidie van totaal f195.000 Dit bedrag wordt met rente over een periode van 15 jaar uitgesmeerd, wat een jaarlijkse belasting van de gemeentebegroting met f22.500— betekent. Die manouevre was nodig omdat de vestiging van Texvis op het 13.000 m2 grote terrein bij de elec- triciteitscentrale bij Oudeschild we gens de grondkosten niet door dreigde te gaan. De gemeente moest voor de grond f30— per m2 hebben, dus totaal f390.000,—. Tex vis vond dat onoverkomelijk, maar was wel bereid de helft te betalen. Dat was voor de gemeente be zwaarlijk, maar uiteindelijk werd voor de genoemde constructie ge kozen waarmee Texvis onmiddellijk akkoord is gegaan. Het risico voor de gemeente is klein. Men vangt de volle grondprijs en mocht het bedrijf er binnen 15 jaar mee ophouden, dan wordt de jaarlijkse subsidiebetaling gestaakt. Nog moet blijken of de provincie met dit systeem akkoord zal gaan. Belangrijk De gemeente acht vestiging van Texvis van enorm belang voor Texel. In de eerste fase zal het bedrijf ongeveer tien arbeidsplaatsen bieden, later nog aanzienlijk („tientallen") meer. Texvis zou zeker naar een andere vesti gingsplaats hebben uitgekeken als de gemeente geen financieel gebaar had gemaakt. Het voorstel om het terrein bij Ou- deschld voor f390.000,— aan Texvis te verkopen, gekoppeld aan het voorstel om jaarlijks f22.500,— subsidie te ge ven, was op het laatste moment op de agenda van de vergadering toege voegd omdat met het bedrijf nog maar net overeenstemming was bereikt. Twee weken eerder was de raad in besloten vergadering al op de hoogte gesteld van het collegevoornemen om Texvis wat de grondkosten betreft te gemoet te komen. Toen werd nog ge dacht aan een gehalveerde grondprijs met een terugkoopregeling. De nu ge kozen oplossing is echter veiliger voor de gemeente, zoals wethouder Klaas Barendregt uitlegde. Precendent? Vrijwel de gehele gemeenteraad ging met het voorstel akkoord maar wel leefde de vrees voor precedentwer king. Hebben andere bedrijven die zich op Texel vestigen ook recht op subsi die ter grootte van de helft van de grondkosten? Gerbrand Poster (VVD) vond dat een Texelaar die een bedrijf sticht op dezelfde tegemoetkoming zou moeten kunnen rekenen en vond in ieder geval dat de wethouder een beleid ter zake op papier zou moeten zetten, vaste regels derhalve die voor iedereen gelden. Joop van der Meer wilde het beding opgenomen zien dat het project van Texvis gebonden is aan de grond. De financiële tegemoetko ming mag alleen gelden voor deze pa lingkwekerij op dit terrein. Bezwaar Jan van Asselt (Texels Belang) was enthousiast. Hij stelde vast dat het de eerste keer in de huidige „re geerperiode" is dat het lukt om een bedrijf met aanzienlijke werk gelegenheid naar Texel te halen en hij liet namens zijn fractie weten hier van harte achter te staan. „We hopen dat er geen bezwaren tegen dit plan worden gemaakt." Die laatste hoop vervloog onmiddellijk want burgemeester J.A. Engelvaart liet weten dat daags tevoren „tot Het Nederlands Instituut voor Onderzoek der Zee mag de geplande windmolen voorlopig niet op het net aansluiten van het Provinciaal Elec- triciteitsbedrijf Noordholland. Bij het PEN wil men eerst een onderzoek afronden naar de invloed die de molen zal hebben op het electriciteitsnet van Texel. Dat onderzoek zal het komende voorjaar worden afgesloten. Het NIOZ heeft echter haast met de goedkeuring omdat dit jaar nog sub sidie kan worden verkregen die volgend jaar niet meer verleend wordt. De bouw kan formeel gesproken doorgaan, een bezwaarschrift van de werkgroep Landschapszorg is inmiddels door het college ongegrond verklaard. E. van Abs, beheerder van het NIOZ, deelde mee dat volgende week met de bouwwerkzaamheden begonnen kan worden en dat de molen in de tweede helft van januari geplaatst kan zijn. Als de molen dit jaar gekocht wordt is er een rijkssubsidie van 5% op te krijgen. Volgend jaar vervalt die mogelijkheid. Bovendien is het uit rendementsover wegingen beter om de voorjaarsstor- men „mee te pakken." Voor beide kerstdagen kunt u voor een zeer redelijke prijs uw kerstdiner reserveren in Havenrestaurant Texel. Keuze uit drie menu's, van f47,50, f57,50 en f67,50. Voor de kinderen is een speciaal menu van f22,50. Bel voor tafelreservering uw gastheer Jan C. Stolk, 02226-310. HAVENRESTAURANT TEXEL het restaurant waar altijd alles vers is Volgens Van Abs zal het net geen overlast ondervinden van het aan- en uitschakelen van de windmolen. Hij wijst op de pompen die destijds in het RIVO waren opgesteld: „Daar stonden meer pompen met een stroomverbruik van 75 kilowatt. Die hebben nooit klachten opgeleverd. Die ene windmo len levert 75 kW, in principe is dat hetzelfde." De „directeur opwekking" van het PEN, J. H. Prevos, wil dat eerst uitgezocht zien. Het argument van de pompen is nieuw voor hem, maar hij wijst erop dat de Traanroeier, de electriciteitsopwekkende molen in Oudeschild, met zijn capaciteit van 50 kW soms al ongewenste verschijnselen oproept. Hij zegt dat het net op Texel relatief erg klein is en daardoor gevoe liger voor grote pieken in de belasting. Het net aan de overkant beslaat in fei te heel Europa. Prevos benadrukte dat het PEN energiebeperkende maatrege len probeert te bevorderen en dat meegewerkt wordt aan diverse windmolenprojecten. Woensdagmiddag deed zich op het parkeerplaatsje bij supermarkt Goënga in Oudeschild een lichte aanrijding voor. Een personenauto, bestuurd door een 42-jarige Texelse vrouw, reed ach teruit het parkeerplaatsje af terwijl een vrachtwagen, bestuurd door een 46-jarige Texelaar, achteruit de parkeer ruimte opreed om de winkel te bevoor raden. De vrouw dacht dat de vracht wagen wel zou stoppen en de chauf feur van de vrachtwagen dacht blijk baar hetzelfde. De personenwagen liep schade op aan het linkerspatbord. Van Abs ziet een oplossing die beide partijen zou kunnen bevredigen: „Bij het PEN zijn ze bezig met die studie, het zou een mooie oplossing zijn als wij onze molen aansluiten en dan kun nen de deskundigen allerlei metingen verrichten. Prevos is het niet helemaal met hem eens: „We hebben nogal wat aanvragen van Texel en dan kan ik het niet maken om eerst een nogal re cente aanvraag goed te keuren terwijl ik de anderen al een hele tijd heb afgehouden." Evenals vorig jaar vindt in Den Hoorn weer een gezamenlijke kerstviering plaats van de bejaardensoos, de her vormde zusterkring en de bejaarden- bond. De viering begint woensdag 19 december om 15.45 uur in dorpshuis De Waldhoorn. Op het programma staan een broodmaaltijd, zang door mensen uit Den Hoorn en Oudeschild en zang door de kinderen van de zon dagsschool. Belangstellenden kunnen zich opgeven bij A. Lap (02226-206) of M. Kiljan (02226-476) of T. Kok (02226-362). De leden van de Plattelandsvrouwen afdeling Den Burg hebben op maan dag 17 december in de kantine van de LTS hun jaarlijkse kerstviering. De avond zal worden verzorgd door me vrouw v.d. Sluijs-Bijl met haar pro gramma „Een lege nis in de kerst nacht". Het belooft een sfeervolle avond te worden. De aanvang is 20.00 uur. In de nacht van dinsdag op woensdag hield de politie twee 23-jarige Texelaars aan die mankementen hadden aan hun auto's. Eén jongen reed rond met een lekke uitlaat en de andere wagen had een gladde band. onze grote teleurstelling" een be zwaarschrift was binnengekomen en wel van de Werkgroep Land schapszorg Texel. De werkgroep is tegen de grote wind molen die deel uitmaakt van het pro ject en die in een deel van de energie behoefte moet voorzien. Die windmo len kan niet worden gemist en bezwa ren ertegen zullen tijdrovende procedu res veroorzaken. De burgemeester: „Ontzettend jammer." Alles of niets Peter Bakker van de PSP bleek de be zwaren tegen de windmolen te onder schrijven. Hij maakte nadrukkelijk voorbehoud wat dit onderdeel van het project betreft. Wethouder Schilling en de burgemeester wezen er echter op dat zij ervan uitgaat dat raadsleden die nu akkoord gaan met de voorstellen om Texvis naar Texel te halen, straks niet tegen de windmolen kunnen zijn want die molen hoort erbij. „Je ac cepteert alles of niets." Bakker trok hieruit de consequentie en stemde te gen de grondverkoop en de subsidie verstrekking. Bakker legde uit dat hij principieel tegenstander is van particu liere windmolens voor zover die geen deel uitmaken van de centrale energie voorziening. Bedrijven die zo'n molen plaatsen hebben daar zelf wel profijt van maar tasten de rentabiliteit van de gewone electriciteitsbedrijven aan, waardoor lasten ontstaan die op de burgerij worden afgewenteld. Bakker zei alleen voorstander te zijn van elec- triciteitopwekkende windmolens als de ze door het gewone electriciteitsbedrijf zelf worden geëxploiteerd en dus on derdeel zijn van de totale energievoor ziening. Aparte particuliere molens bie den geen voordeel dat opweegt tegen het landshapsbederf dat zij met name op Texel veroorzaken. Dit is ook het standpunt van de werkgroep Land schapszorg. Bakker was wel akkoord gegaan met het voorbereidingsbesluit ten gunste van Texvis, maar dat verde digde hij door erop te wijzen dat toen nog geen bijzonderheden bekend wa kreen over de windmolen. Die molen wordt echter vijftig meter hoog. Bakker liet blijken nogal met het geval in zijn maag te zitten, want de werk gelegenheid van het Texvisproject is ook belangrijk. Hij meende echter dat tegenover de nieuwe werkgelegenheid van Texvis wel eens verlies van ar beidsplaatsen bij het PEN zou kunnen staan, zeker als nog meer van deze De Christelijke Plattelandsvrouwen houden hun kerstavond op 17 decem ber vanaf 19.45 uur in „De Poort" achter de gereformeerde kerk. Deze avond is er een kerstliturgie, afgewis seld door declamaties en zang. Gasten zijn welkom. Staatsbosbeheer stelt de Texelaars weer in staat gratis kerstgroen te ha len. Bij de Kraaienlaan zijn een stel sparren geveld, de takken zijn gratis mee te nemen. De Kraaienlaan is te bereiken door de Gerritslanderdijk helemaal af te rijden, dan de Monnikenweg op en de eerste weg links is dan de Kraaienlaan. Westduitse marken Belgische franken Franse franken Zweedse kronen Zwitserse franken Deense kronen Amerikaanse dollars Engelse ponden Oostenrijkse schilling Italiaanse lires Spaanse peseta's 100 100 100 100 100 100 1 1 100 10.000 100 particuliere molens bij bedrijven wor den geplaatst. Niet concurreren Eerder had Bakker gewaarschuwd dat de rechtsgelijkheid niet in het gedrang mag komen nu de gemeente heeft besloten Texvis financieel tegemoet te komen. In soortgelijke andere gevallen moet die mogelijkheid er ook zijn, maar wel onder stringente voorwaar den. Dergelijke bedrijven moeten nieuw zijn voor Texel. Als een soortge lijk bedrijf al op Texel bestaat, zou er sprake zijn van oneerlijke concurrentie en discriminatie als een nieuwkomer op dergelijke wijze zou worden gesteund. Bakker vond ook dat de ge meente een eerste recht van terug koop zou moeten hebben wat de grond van Texvis betreft, Dat laatste bepleitte ook Dirk Terpstra van het Pakt. Wat gebeurt er met de subsidie als het project na twee of drie jaar niet blijkt te lopen? Heeft een op volger daar dan recht op? De wethouder hield de boot af door niets toe te zeggen inzake een hard beleid inzake financiële steun voor nieuwkomende bedrijven. Nu al bepa len dat ieder dezelfde rechten heeft, kan de financiële positie van de ge meente in gevaar brengen. De wet houder beloofde er in ieder geval op terug te komen en liet weten dat er re den voor Texel is om iets extra's te doen als het gaan om het aantrekken van bedrijven, ter compensatie van de excentrische ligging van het eiland. „Je moet wel iets doen voordat je nee zegt." Hij zei dat het niet eenvoudig is vaste regels te maken omdat de om standigheden bij elke bedrijfsvestiging anders kunnen zijn: de concurrentie van andere vestigingsplaatsen bijvoor beeld. Het is denkbaar dat financiële tegemoetkoming helemaal niet nodig is als het gaat om een bedrijf dat op Texel de meest ideale vestigingsvoor waarden aantreft. Uit de opmerkingen van Barendregt was op te maken dat deze wel grenzen wil leggen, maar toch flinke onderhandelingsruimte wil houden om zich te kunnen richten naar de specifieke omstandigheden van elke aanvraag. Volledige rechtsge lijkheid zag hij in ieder geval in de praktijk niet zitten. Barendregt deelde verder mee dat de subsidie projectge bonden is; het geld mag nergens an ders voor worden besteed. Voor de gemeente is het belangrijk dat zij vol gens de nu gekozen constructie de volle grondprijs vangt en niet langer subsidie hoeft te betalen als Texvis fal liet zou gaan of om een andere reden zou stoppen. 7110,50 7 5,47 7 35,50 f 38,00 7134,75 7 29,75 7 3,42 7 4,05 7 15,85 7 17,30 7 1,92 In het Marsplan is ruimte opgenomen voor een bedrijventerreintje. Bij de ge meente is inmiddels een reactie bin nengekomen van een bedrijf dat be langstelling heeft voor vestiging op die locatie. Daarom is nu een voorstel ge daan om de eventueel aan te leggen straat van de baan Abbewaal" te voorzien. Het college van B en W is het met deze naamgeving eens, de raad moet het besluit nog wel vaststellen. Net a/s de andere namen in het Marsplan is Abbewaal" de oude naam van een stuk land. De Abbewaal zou min of meer evenwijdig aan de Waalderstraat lopen, op het stuk grond tussen Paal- werck en Waa/derweg. Hij zou vlak bij de vluchtheuvel op het Paa/werck uitkomen. Uitsluitend voor spoedgevallen Van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur E Dokter R. R. Siebinga, Kikkertstraat 12, De Cocksdorp, H telefoon (02222) 234. Bij geen gehoor (02220) 2323. Aanvragen visites s.v.p. tussen 9.00 en 10.00 uur. Zaterdag en zondag apotheek 1 geopend en spreekuur van 12.00-12.30 uur en van 17.00-17.30 uur, zonder afspraak. Van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmiddag 13.00 uur Zuster Marja Keijser, De Houtmanstraat 55, Oudeschild, tel. (02220) 4132. Telefonisch bereikbaar zaterdag en zondag van 13.00-14.00 en 18.30- 19.30 uur. Uitleen van verplegings- artikelen en informatie: E Maandag t/m vrijdag 16.30 - 17.30 uur. Lidmaatschapskaart meebrengen. Voor zeer spoedeisende tandheelkundige hulp kan men zaterdag en zondag om 18.00 uur E precies terecht in het tandheelkundig centrum in het Groene Kruisgebouw, Witte Kruislaan 19. Weverstraat 95, telefoon (02220) 2112. Open van maandag t/m vrijdag van 8.30-18.00 uur. Zaterdag van 11.00-12.30 uur en van 15.00-17.00 uur. Zondag van 11.00-12.30 uur en van 16.00-17.00 uur. Buiten die tijd alleen voor spoed eisende gevallen. Spreekuur: elke werkdag van 9.00-10.00 uur en van 14.00 tot 15.00 uur, Julianastraat 3a, Den Burg, telefoon (02220) 4152. Dit weekend kan tussen 17.00 en 19.00 uur gebeld worden met mevr. B. Dijkstra, telefoon (02223) 832. Consultatiebureau voor alcohol en drugs, Molwerk 31/45, 't Horntje. Spreekuur volgens afspraak: telefoon (02226) 413. Zelfhulpgroep voor partners van verslaafden: overdag (02226) 413 of 593, vragen naar Lies of Carla; 's avonds (02223) 821 (Lies) Alleen voor spoedgevallen telefoon (02220) 2527. Voor noodslachtingen bellen op werkdagen (02220) 2182 E (slachtplaats); na werktijden en in 2 het weekend (02220) 3541 via E TEM-centrale. Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen: 02220- 2066. Bij geen gehoor 02230- 22222. Voor niet spoedeisend ambulancevervoer: 02230-12888, E bij geen gehoor 02230-22222. Zondag 16 december 1984 HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 9.30 uur ds. De Roest Den Hoorn 9.30 uur ds. De Jong 19.00 uur ds. Verbeek en Pastor Kolkman. Interk. zangdienst m.m.v. Texels Chr. Mannenkoor. De Koog 9.30 uur dhr. Pantekoek dienst in De Waal De Waal 11.00 uur dhr. Pantekoek Oosterend 9.30 uur ds. Kattenberg Oudeschild 19.00 uur ds. De Jong De Cocksdorp 11 uur ds. De Jong GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 10.00 uur ds. R. J. Blaauw, Wolvega 17.00 uur ds. R. J. Blaauw Oosterend 10.00 u. drs. J. Donker 19.00 uur drs. J. Donker uitzending De Lichtboei GEREFORMEERDE GEMEENTE in Kerkgebouw Schoolstraat Oosterend 10.00 uur Dienst 16.00 uur Dienst GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk Kogerstr. Den Burg 16.15 uur Dienst DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 10 uur ds. Knipscheer uitzending De Lichtboei. BAPTISTENGEMEENTE in de Doopsgez. kerk, Kogerstraat Den Burg 19.15 uur Evangelist De Vries uit Den Helder. ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg: zaterdag 19.30 uur Dameskoor zondag: 10.45 uur, The Singers of the Lord. Kindernevendienst De Cocksdorp: zondag 9.30 uur JEHOVAH'S GETUIGEN Koninkrijkszaal, Schilderend 19. 10.30 - 11.20 uur Openbare lezing, 11.20-12.30 uur Wachttorenstudie. BAHA'I Weverstraat 106, Den Burg Iedere zondag bestuderen van en lezen uit de Baha'i Heilige Ge schriften, van 20.00-22.00 uur. Voor meldingen van schepen of zwemmers in nood: Kustwacht Eierland, tel. (02222) 270. Het politiebureau te Den Burg van de groep Texel van de Rijkspolitie is van maandag t/m vrijdag geopend van 8.00 tot 18.00 uur en zaterdag en zondag van 9.00 tot 17.00 uur. Het bureau te De Koog is dinsdag en donderdag van 16.00 tot 18.00 uur geopend. Telefonisch te bereiken, dag en nacht, via tel. (02220) 2644.

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 2