Volgend jaar uitbreiding personeel en meer geld voor wegenonderhoud Texelaars minder betalen in '85 ziekenfondspremie Polder/asten met 4% omhoog m mim Psychologe in aanvullende verzekering ilandcompetitie volleybal De Texelse Courant tijdens de feestdagen ,,Laat eens wat van je zien" Marktcommissie opgericht RIJ DAG 14 DECEMBER 1984 TEXELSE COURANT PAGINA 7 polderlasten gaan volgend jaar met 4,35% omhoog. In de begroting van het Vteterschap Texel staat dat de verhoging van de lasten vooral nodig is voor uit breiding van het administratief personeel en structureel wegenonderhoud. Dïjk- M. Roeper noemde de begroting, in de vergadering van hoofdingelanden, dinsdagmiddag in het Polderhuis, bescheiden en sober maar aan een kleine lastenverhoging valt toch niet te ontkomen. „We hebben de tarieven twee jaar kunnen handhaven op het oude niveau maar we zullen nu echt iets meer moe ten vragen". De volle omslag voor „ongebouwd" wordt f120— per hectare. let secretariaat van het Waterschap vordt met één pesoneelslid uitgebreid, ferschillende hoofdingelanden gaven linsdagmiddag te kennen uitbreiding an personeel broodnodig te vinden. Jinsdag 18 december wordt de eerste onde en enkele wedstrijden van de vinnaarsronde van het eilandcompeti- ïe mixtoernooi gespeeld. Het mixtoer- looi wordt gespeeld als afvalcompeti- iie, na twee keer verlies is een team itgeschakeld. Een team mag bestaan lit drie vrouwen en drie mannen. De wedstrijden duren één keer 18 minu- en. Wissels zijn wel, time-outs niet oegestaan. Het totale mixtoernooi vordt gespeeld op drie avonden. De iolgende rondes worden gespeeld op linsdag 29 januari en zaterdag 13 pril. 'rogramma: feld A: .30 u. Cocky's-Timmers bakk. .50 u. CVI-VG Knudde .10 u. Westerlaken-Truffels .30 u. Versluis-Smash 2 9.50 u. Team 33-Grooten Slock i.10 u. Expert 2-Pedt i.30 u. Linnerrim-Cors Polis .50 u. Expert 1-Moederlien „10 u. Krimboom-Moerbeek (ervolg met winnaarsronde tot 23.00 B: 8.30 u. 8.50 u. 9.10 u. 9.30 u. 9.50 u. 0.10 u. !0.3O u. !0.5O u. .10 u. .30 u /ervolg feld C: 18.30 u. 18.50 u. 3.10 u. 3.30 u. 9.50 u. 110 u. 0.30 u i0.50 u 11.10 u. fervolg Uitslagen 11 decmeber: tonnen: K) PLus-Smash '/redelust-Westerlaken toal 9-Normaal Feso-Dros. Mag. Gr.Slock-Branding Wijngaarden-Paal 28 Iremakker-RSG :elman/SegrWol- en H.huis Vredevu-6 Provinciën 2 Cafeetje-M en Z RSG-Vertinalente Kapsalon-PEN Smash 1-Dejalust Autocentrale 1-Kogemool Autocentrale 2-Molenkoog Autocentrale 3-Taveerne Winke-Bremakker Zwaan 2-SVC met winnaarsronde Branding 1-Paal 28 Branding 2-RWS v.Wijngaarden-7 Provinciën 1 Leydekkers-RW 7 Norm 6-Fam. Witte P-Raal-Ass. Bremer 1 ZPC TXC 71-Segerink E. Spetters-Eelman S. De Zwaan-Ass. Bremer 2 met winnaarsronde. 2-0 2-0 0-2 1-1 1-1 2-0 1-1 2-0 Süper (niet opgek.)-Krim 2 punten in Hindering /rouwen: Prov. 2-Deja Vu Smash 2-6 PK (offieshop-Antiekhuisje Smash 3-NCM /W Audi-A O 2000 Segerink/EelmrCocky's letsina-Zwaan 2 Bremer-Hema iaveerne-Expert indeboom-Gar. Kikkert 'lokanto-SVC 'tolenkoog-Cafeetje 0-2 0-2 2-0 0-2 1-1 0-2 0-2 1-1 2-0 2-0 1-1 0-2 Wegens het als werkdag uitval len van dinsdag 25 en woensdag "i december zal de Texelse Cou rant op dinsdag 25 december niet verschijnen en zal de krant van donderdag 27 nu verschijnen op vrijdag 28 december. Wegens oud en nieuw vervalt de krant van dinsdag 1 januari. Vanaf donderdag 3 januari zal de Texelse Courant weer normaal verschijnen. I Abonnees en adverteerders vragen I wij vriendelijk hier rekening mee te I houden. De directie. Het huidige administratiepersoneel is overbelast. Daarnaast wordt geld uit getrokken voor een nieuw telefoon systeem in het Polderhuis. Nu werkt men met drie verschillende systemen. Die telefoonlijnen zijn overbezet en het werken met verschillende systemen kost veel tijd en is onpraktisch. Nog enigszins toekomstmuziek maar in 1986 zzeker aan de orde, is de automa tisering van de administratie. Volgend jaar start het Waterschap met een on derzoek naar de mogelijkehden van computerautomatisering. Voor aan koop van apparatuur is een post Pro Memorie geraamd. Piekbelasting Het Waterschap komt voor meer hoger kosten te staan. Het normale onder houd aan de zeedijken zal volgend jaar toenemen maar ook de energiekosten van de electrische gemalen stijgen de pan uit. De grote gemalen zullen vol gend jaar van een speciale („Cosinus Phi") batterij worden voorzien die de piekbelasting van de electrische instal latie nivelleert, waardoor de stroom- kosten lager worden. Veel geld is voor al nodig voor wegenonderhoud. Het Waterschap wil volgend jaar f480.000,— benutten voor het aan brengen van dek- en slijtlagen op di verse wegen en is ook van plan de Oorsprongweg, tussen Hoofdweg en Eierlands kanaal te verbreden. De rijksplannen om de Wet Uitkering We gen te herzien zijn ernstig vertraagd. Per 1 januari had er een plan op tafel moeten liggen waaruit duidelijk had moeten worden wie welke wegen in de toekomst gaat beheren. Voor het Waterschap hangen dus allerlei wijzi gingen in de lucht maar duidelijkheid over de toekomst is er niet. ,,Dat stelt de waterschappen voor steeds ernsti ger problemen bij het bepalen van hun beleid", aldus de begroting, waarin ook wordt opgemerkt dat de onduide lijkheid over toekomstige verantwoor delijkheid van het wegenbeheer niet mag ontaarden in toenemend achter stallig onderhoud en daarom wordt de post onderhoud wegen structureel met f150.000,— verhoogd tot de genoemde f480.000,—. Een deel van de geplande werken is in voorgaande jaren niet uit gevoerd en dat levert een „meevaller" van twee ton op. Als het Waterschap zich strikt aan het huishoudboekje had gehouden was dat bedrag er niet ge weest en dat bracht dijkgraaf Roeper tot de opmerking dat de verhoging van de polderlasten in 1985 dan nog hoger zou zijn uitgavellen. Van 23 tot en met 27 december wordt in dorpshuis d'Ouwe ULO een expositie gehouden onder het motto „Laat eens wat van je zien (of horen)". De tentoonstelling is bedoeld voor iedereen die wil laten zien wat hij of zij kan of juist niet kan. De kerstexpositie wordt georganiseerd door het jeugdwerk, een instantie die in vroeger jaren rond de jaarwisseling altijd tentoonstellingen „onbespoten kunstenaars" bracht. De opzet van de ze expostie is echter veel ruimer. Uiter aard zijn mensen die tekeningen, schil derijen of andere kunstzinnige werken willen exposeren van harte welkom, waarbij de voorkeur wordt gegeven aan degenen die voor het eerst naar buiten treden. Het motto van de ten toonstelling nodigt echter ook mensen uit die niet zo kunstzinnig willen zijn en het in gewone zaken zoeken. Als iemand een lekkere taart kan bakken mag dat getoond en geproefd worden, zelfgemaakte kleding is welkom maar als iemand gekochte kleding wil tonen die hij of zij mooi vindt, is dat ook mogelijk. Dat geldt ook voor video opnamen, gemixt geluid op banden, het opvoeren van toneelstukjes of an der spektakel en degene die zichzelf tentoon wil stellen wordt ook niet ge weerd, om maar een paar mogelijkhe den te noemen. Als er veel aanmeldingen komen ver eist de tentoonstelling veel organisatie, vooral om alle deelnemers de tijd te kunnen geven voor live-presentaties. Opgave voor deze happening, zo spoe dig mogelijk bij het jeugdwerk telefoon 02220-4300. Twee hoofdingelanden, C. Boot en T. Huismans Tzn., hielden een algemene beschouwing over de begroting. Boot merkte op dat hij niet gelukkig was met verhoging van de polderlasten, vooral niet omdat de boeren door de superheffing al een financieel zware toekomst tegemoet gaan. Hij vond echter ook dat het Waterschap wel meer geld moet vragen om het gebo den werk verantwoord uit te kunnen voeren. Boot zei dat binnenkort ge praat moet worden over privatisering van Waterschapstaken en dacht dat het waterpeil in diverse polders om hoog zou kunnen. Dat vereist een wij ziging van het 25 jaar geleden vast gestelde peilbesluit. „De boeren vra gen nogal eens om verhoging van het waterpeil om het zoet water langer vast te kunnen houden. Ook uit milieu-technisch oogpunt is dit vaak toe te juichen", aldus Boot. Het leek dijkgraaf Roeper zinnig uitge breid over privatisering van taken te praten en ook schuwde hij een discus sie over wijziging van het peilbesluit niet, zij het met enige reserves. „Pra ten kan altijd, maar het huidige peil is vastgesteld tegen een achtergrond van goed cultureel-technisch beheer." De hoofdingelanden en heemraden gingen unaniem akkoord met de begroting. Ook had men geen problemen met ge deeltelijke aanpassing van het peil besluit in De Naai (tussen Rommelpot en Mokweg). Op verzoek van de daar werkende agrariërs wordt het waterpeil in winter en zomer tien centimeter hoger. Natte boel Hoofdingeland G. Schraag merkte op dat het natte najaar voor afwate ringsproblemen had gezorgd. Het had bij boeren verwondering gewekt dat het gemaal De Schans wegens auto- matiseringswerk maar over één pomp kon beschikken. Roeper beaamde dat dat „vervelend" was maar het weer kan men niet voorspellen. „Het was in veel polders een supernatte boel en die vele regen had ons ook in au gustus parten kunnen spelen." De dijk graaf wilde er geen drama van maken. „Je moet bij extreme regenval eens kijken wat we na een etmaal pompen hebben bereikt. Het kan niet meteen goed." Manco bij afvoer van het he melwater was ook dat het zeepeil toe vallig gelijkertijd een aantal keren ex treem hoog was. Toen kon er niet gepompt worden. Door de nattigheid was de jaarlijkse keuring van sloten en grotere water gangen ook gedeeltelijk in het water gevallen. Sommige boeren konden door de modder niet hun land op om Hoofdingelanden (staand), heemraden (zittend), dijkgraaf en hoofden van dienst (staand uiterst rechts) met elkaar op de foto ter gelegen heid van het afscheid van Marius Roeper. Deze heren gingen dinsdagmiddag akkoord met de begroting van het Waterschap voor volgend jaar. riet te maaien en in een aantal geval len was tijdelijk uitstel van de keur ver leend. Het Waterschap kon moeilijk anders want men had de eigen „keur" in oktober ook niet klaar. Hoofdinge land Mantje vond dat jammer. „Dat is nu de tweede keer en we kunnen de ingelanden tot niets verplichten als we zelf onze zaakjes niet op orde hebben". Pech Het dagelijks bestuur trok het boete kleed aan waarbij wel werd opgemerkt dat men twee jaar pech had. „We zul len volgend jaar meteen in september de meeste aandacht aan dit werk moeten geven." KI. Eelman deed de suggestie de kranen van het Water schap met brede ballonbanden uit te rusten zodat men gemakkelijker op nat land kan komen. G. Schraag vond dat er algemene duidelijke richtlijnen moe ten komen voor degenen die de sloten schouwen. „Nu deden we, naar ge lang de omstandigheden, maar wat. We moeten duidelijke afspraken ma ken. Dan weten de ingelanden ook precies waar ze aan toe zijn." Hoofdingeland C.H. Mantje ergerde zich aan de vele modder op de we gen. „Niemand doet hier iets aan en het is levensgevaarlijk". Dijkgraaf Roe per antwoordde dat het Waterschap al een advertentie had geplaats om te wijzen op de gevaren van een glad wegdek door modder maar men wil nu in samenwerking met de gemeente ac tie ondernemen. Motoren T. Huisman vroeg wat het standpunt van het bestuur is inzake het verzoek om de motoren van het voormalige gemaal Waalenburg, met extra kosten, terug te halen. Huisman vond dat het Waterschap geen geld voor de moto ren uit moest trekken. Dijkgraaf Roe per liet blijken dezelfde mening te heb ben en zei dat volgende week met de gemeente wordt gepraat over de kosten. „Ons streven is om tot een gezamenlijke oplossing te komen en we zullen u daar uitgebreid over infor meren." J. Uitgeest sprak de hoop uit dat dit overleg tot een goed einde komt. „Het lijkt misschien niets, een paar van die oude motoren, maar over 25 jaar zal iedereen ons dankbaar zijn dat we ze hebben behouden." Zwarte piet J. Duin vroeg waarom het Waterschap niet kan instemmen met een perma nente accommodatie voor de wind- surfclub op de dijk bij Dijkmanshuizen. Nu wil het Waterschap een gebouw toestaan van arpil tot oktober. Hij maakte een vergelijking met de pavil joens aan de westkust. „Die gebou wen stonden er ook niet permanent en moesten later allemaal weg." Duin vond uit oogpunt van wildgroei één permanent gebouw ook beter. Roeper antwoordde dat de wet op het dijkbe- heer een permanent gebouw in de weg staat. „Vanwege een goed en vei lig dijkbeheer kunnen we echt niet ver der gaan dan we nu hebben toege zegd." Dat het Waterschap in deze vaak de zwarte piet krijgt toegespeeld vond de dijkgraaf niet juist. „We doen wat mogelijk is binnen onze mogelijkheden." Op de voordracht voor de functie van heemraad in de plaats van J.S. Dijt werd op de eerste plaats H. Flens ge kozen en op de tweede plaats G. Schraag. De 22-jarige P.J. Prins is genoemd tot medewerker technische dfenst in de plaats van G. Q. Bruynzeel, die afgelo pen zomer in de VUT ging. Prins werd gekozen uit 72 sollicitanten en Roeper merkte op dat het waterschap bewust had gekozen voor een jongere kracht, mede gezien de hoge jeugdwerkloosheid. Ongeval De ziekenfondspremie voor 1985 blijft gehandhaafd op een bedrag van f144,40 per maand. Een toeslag van f15,60 per maand die in 1984 betaald moest worden vervalt echter. Deze toeslag diende om de tekorten van '82 en '83 aan te zuiveren. Ook de premie van de aanvullende verzekering blijft gelijk: f9— per maand. In het verstrekkingspakket van de aanvul lende verzekering zijn wat wijzigingen, waarvan de voornaamste wel is dat de hulp van psychologe Roelie Postma in het vervolg in ieder geval gedeeltelijk vergoed kan worden. Eén en ander komt volgende week dinsdag ter sprake tijdens de algemene vergadering van „verzekerdenvertegen woordigers en medewerkers" in de Witte Burcht in Den Burg, aanvang 20.00 uur. Het instituut „verzekerdenvertegen woordiger" is de uitwerking van de democratisering in het ziekenfonds. Officieel moet een verzekerdenraad per dorp een aantal verzekerdenvertegen woordigers kiezen die dan in de alge mene vergadering bij elkaar komen. Uit hun midden kan weer een aantal verzekerdenvertegenwoordigers in het algemeen bestuur zitting nemen. Voor heel Texel zouden 32 van die ver tegenwoordigers moeten functioneren, dat zijn er echter 17. Daarvan is weer ongeveer de helft actief met het be zoeken van algemene vergaderingen. Het blijkt in de praktijk zo goed als on mogelijk te zijn om het volledige aantal te bereiken. De verzekerdenvertegen woordigers die in het algemeen bestuur zitten bezetten acht van de vijftien plaatsen, waarvan twee dage lijks bestuur-plaatsen. Het dagelijks bestuur bestaat uit vier zetels. De nu voorgestelde veranderingen in het verstrekkingenpakket zijn al besproken en goedgekeurd door het algemeen bestuur. Psychologe Vorig jaar vestigde Roelie Postma zich als psychologe op Texel. Daarop volg de een verzoek van de huisartsen aan het ziekenfonds of haar hulpverlening in het pakket van de aanvullende ver zekering opgenomen zou kunnen wor den. De aanvullende verzekering is dat deel van het ziekenfonds waarin plaat selijk beleid kan worden doorgevoerd. Het ziekenfonds beschikte in eerste in stantie afwijzend en wilde onderzoeken of de Regionale Instelling voor Ambu lante Geestelijke Gezondheidszorg zich op Texel zou kunnen vestigen. Mensen die psychologische hulp nodig hadden moesten namelijk altijd naar Den Hel der. Dat was dan ook een reden voor de artsen om te vragen of de psycho loge niet in het verstrekkingenpakket kon worden opgenomen. Het RIAGG vestigde zich inderdaad op het eiland. Twee sociaal verpleegkundi gen houden iedere week spreekuur in Den Burg. De artsen bleven echter bij hun verzoek om de diensten van de psychologe in de verzekering op te ne- Op 30 augustus vond er in het maga zijn een bedrijfsongeval plaats waar de hoofdingelanden, vooral door de satiri sche uitleg van Roeper, hartelijk om konden lachen. Een omhoog staande giek van een vrachtwagen met kraan was „door een te lage deur" gereden, oftewel de gevel van het magazijn kwam gedeeltelijk naar beneden. De verzekering dekte de schade niet en de nieuwe deur die was aangebracht was hoger dan de oude. „Dat betekent na tuurlijk niet dat ze nu wel met de giek omhoog het magazijn in kunnen ra cen", aldus Roeper. De marktkooplieden, verenigd in de Centrale Vereniging voor de Ambulante Handel, afdeling Den Helder, hebben een marktcommis sie in het leven geroepen die na mens hen kan overleggen met de gemeente. De commissie bestaat bijna geheel uit kooplui die hier een jaarplaats hebben. Inmiddels is het eerste gesprek met ambtenaar Dik van de Wel geweest. Daarin is onder meer naar voren ge bracht dat de marktkooplui er geen moeite mee hebben als de plaats van S. Bosma overgaat op zijn zoon, maar dan moet de standplaats ook op naam van die zoon worden gezet. De com missie vindt dat vergunningen altijd al leen maar afgegeven mogen worden aan degeen die de plaats ook werkelijk bezet. Bovendien wordt in de brief duidelijk stelling genomen tegen de mogelijk heid van het verhandelen van stand plaatsvergunningen: „Als een vergun ninghouder zijn standplaats opzegt, moet deze plaats aan de hand van de wachtlijst weer opgevuld worden, langdurig meelopende kooplui zouden anders nooit een kans krijgen op een vaste standplaats." De commissie bestaat uit de heren J. Houtzager, J. Kok, T. Knol, K. Muur- ling, J.P. Pirovano, S. Bosma en J.D. Kouwenberg. In de brief vertelde de commissie geen bezwaar te hebben te gen brache-uitbreiding op de markt. men. A.C.P.J. Waverijn, huisarts te Den Burg: „Een psychologe is toch weer een stap verder dan een sociaal verpleegkundige, hoe goed die mensen overigens ook voor hun taak berekend zijn." De vergoeding voor de diensten van mevrouw Postma bedraagt f50,— per consult van een uur, met een maxi mum van 10 consults per jaar. Tevens zal de cliënt een eigen bijdrage ge vraagd, worden. De hoogte van dat be drag is nog niet precies bekend, m^ar volgens Waverijn zal het ongeveer vijf gulden per consult bedragen. Brilleglazen De gedeeltelijke vergoeding van brilleg lazen uit de aanvullende verzekering komt te vervallen. Voor een deel is dit nu opgenomen in de hoofdverzekering, voor een ander deel, met name voor de meest gangbare glazen, wordt hele maal geen vergoeding meer gegeven. De testmiddelen voor diabetici worden sinds enige tijd ook uit de hoofdverze kering vergoed. Voor tandheelkundige prothesen kan in het vervolg de helft van de eigen bij drage uit de aanvullende verzekering vergoed worden. Dat geldt ook voor „partiële" en „frameprothesen". De vergadering zal zich dinsdag ook bui gen over de jaarrekening van 1983 en het jaaroverzicht. Iedere zaterdagochtend haalt Scou ting Texel in Den Burg oud papier, lompen en oude schoenen op. De mensen worden verzocht deze spullen vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, zodat ze vlot kunnen worden ingela den. Komende zaterdag wordt het ou de papier etc. opgehaald in de volgen de straten: Schilderend, Keesomlaan, Emma- laan, Haffelderweg, Ada van Hol landstraat, Pieter van Cuykstraat, Elemert. Marsplan Zaterdagmiddag om 2.00 uur halt Scouting Texel oud papier op in het Marsplan.

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 7