Opknappen sportzaal Cü 't Skiltje is zinloos Wë f ':9Ém SP#RT Oosterend wint van Hauwert '65 )amesselectie wint /an WGW Tafeltennis in De Cocksdorp Bowlingbond Texel tweede bij stedenontmoeting Kaskoschuttingen worden gedoogd Overwinning ZDH in spannende wedstrijd Nachtegaal Veltkamp districtskampioen Cursus voor scheidsrechter Magere overwinning Mareis Sjoelkampioenschappen in de Twaalf Balcken Te laat open „Excelsior" geeft kerstconcert Windmolen Wassenborg acceptabel voor college Vrachtauto raakte klem ^]£^2_j]j_2£ggWBERJI984_ TEXELSE COURANTPAGINA 9 /oorlopig is geen geld beschikbaar /oor het stichten van een nieuwe iportaccommodatie in Oudeschild. iet zou echter een slechte zaak Jiijn als om die reden besloten zou vorden de bestaande gymnastiek zaal van dorpshuis 't Skiltje op te :nappen. Die zaal is namelijk te dein en te laag. -3 )ie ruimte moderniseren zou beteke- - ien dat goed geld naar kwaad geld ivordt gegooid. Het gemeentebestuur al inzake de toestand van 't Skiltje apport laten uitbrengen, maar er wordt al vanuit gegaan dat de zaal voor gymnastiekgebruik zal worden af gekeurd. Er zal in Oudeschild dus toch „iets" moeten gebeuren, tenzij beslo ten zou worden de schoolkinderen voor het volgen van de gymlessen iaar Den Burg te vervoeren. Wethou der Piet Zegers liet donderdagavond in de vergadering van de raadscommissie voor welzijnszaken blijken dat die aatste mogelijkheid helemaal niet is jitgesloten, al voelt men in Oudeschild uiteraard meer voor een nieuwe eigen zaal, die dan ook voor plaatselijke ver enigingsactiviteiten beschikbaar is. Het zou kunnen dat op grond van..een en ander toch nog eens wordt beke- ;en of er in Oudeschild echt geen vorm van nieuwe sportaccommodatie ;an worden gesticht. Voor dat laatste ileitte commissielied Daan Welboren. lij voelde in ieder geval niets voor epknappen van 't Skiltje. Desgevraagd iet de op de publieke tribune zittende Frans Schellinger weten dat het dorps- luisbestuur een brief over dit onder werp heeft geschreven aan B en W, iok met het advies om in ieder geval leen geld aan de zaal van 't Skiltje neer te besteden. Zegers vertelde dat je nieuw te bouwen sportaccommo- iatie in Oudeschild als „terugploeg- iroject" is aangemeld. Tine Krijnen in- ormeerde of de zaal gerealiseerd zou ;unnen worden in samenhang met de /erbouwing van de lagere school die nisschien nodig is in verband met de ip handen zijnde integratie van [leuter- en basisonderwijs. Zegers neende dat deze zaken los van elkaar noeten worden gezien. Of de kleuter- ichool en lagere school in Oudeschild traks onder één dak komen, moet log worden beslist. Kunstuitleen )aan Welboren bracht naar voren dat larticulieren de mogelijkheid moeten irijgen om gemeentelijke kunst te le- -len. De mogelijkheden daartoe zijn hans beperkt. Gemeentelijke kunst is illeen in openbare en daarmee te ver- jelijken gebouwen te zien. Zelfs in het jemini ziekenhuis in Den Helder han- jen enkele schilderijen die eigendom ijn van de gemeente Texel. Welboren vil dat de regeling wordt verruimd, zo- lat ieder in beginsel kunst kan lenen, oegezegd wordt dat de sectie kunst (aterdag speelde de damesselectie aalvoetbal een wedstrijd tegen A/GW uit Den Helder als voorberei- ling op het toernooi voor selecties lit Noordholland. De eerste vedstrijd tegen Watervogels werd (ansloos verloren maar tegen A/GW werd een knappe overwin- ling behaald. iet in groten getale aanwezige publiek lat, ondanks een summiere aankondi- |ing, naar de sporthal was gekomen ag een leuke wedstrijd waarin goed verd gevoetbald. De Texelse selectie ombineerde goed en had bijna de he- 5 wedstrijd een licht veldoverwicht. ioch was de spanning bij sommige oeisjes wat te veel want ze maakten f en toe kleine foutjes die ze bij hun lub nooit zouden maken. Het waren !an ook twee verdedigingsfouten die VGW op een 2—0 voorsprong brach- an. Een voorsprong die ze tot de wis- el konden behouden. Na de wissel lelde de beste speelster van het veld, licolien Keijser orde op zaken door .veemaal te scoren. De selectie putte teer moed en rook de overwinning ooral toen Corrinne Timmer zwaar iehinderd door een verdedigster be- waam inschoot en de Texelse selectie p voorsprong zette. De vreugde was chter van korte duur omdat een zwak igeschoten bal van richting werd ver eerd en zodoende keepster Angeli- |ue Beekhuis kansloos maakte, let was tenslotte weer Nicolien Keijser ie met een fantastisch schot de over winning veilig stelde. Een overwinning ie zeker verdiend was. Bij de selectie ebben desondanks nog niet alle peelsters aan de verwachting voldaan laar men hoopt dat het gemis aan er- ering een mede-oorzaak is. De enige ebutant van de selectie, de jeugdige lerma Broekman (voetballend in het weede van Texelse Boys) voldeed uit wekend en is zeker een belofte voor e toekomst. Om de speelsters nog sns goed uit te testen zal een volgen- 8 wedstrijd worden gespeeld tegen 8 junioren B-selectie jongens. van de welzijnssectie hierover om ad vies zal worden gevraagd. Wethouder Zegers zei dat bij het beschikbaar stel len van gemeentelijke kunst voor iede reen, wel bepaalde risico's voor lief ge nomen moeten worden. De kunste naars zouden wel eens minder blij kun nen zijn met verruiming van de uit leenregeling. Wie kunst kan lenen, zal minder geneigd zijn kunst te kopen. Gijs Oskam vond het de moeite waard om na te gaan of kan worden samen gewerkt met de gemeentelijke kunstuitleen van Den Helder. Ook daarover zal de sectie zich (in januari) a.s. buigen. Gollard-lrene Als het plan voor gezamenlijke nieuw bouw voor Irene en Gollard Rustoord om een of andere reden niet zou door gaan, dan mag het oude nieuwbouw- plan voor alleen de Gollard worden uit gevoerd. Bij informatie bij de provincie is dit gebleken, zo werd meegedeeld naar aanleiding van een vraag van Gerbrand Poster. Het is overigens niet te verwachten dat het gezamenlijke project mislukt. Er moeten wel veel praktische problemen worden opge lost. Zou om een of andere reden Onder leiding van de goed fluiten de scheidsrechter R.C. Admiraal ontstond op het terrein aan de Vliestraat zondag een boeiende wedstrijd. Vooral de eerste helft werd er aantrekkelijk gevoetbald, zeker aan Oosterend zijde. De Oosterenders namen dan ook een verdiende 2—0 voorsprong. De tweede helft werd er wat rommeli ger gevoetbald. SVO stelde zich wat verdedigender op en Hauwert probeerde met fanatiek voetbal dichtbij te komen zonder daarmee resultaat te boeken. Onmiddellijk na het eerste fluitsignaal van scheidsrechter Admiraal ontspon zich een boeiend duel. Al na tien mi nuten spelen hadden beide ploegen di verse goede kansen gehad. Een kopbal van Erwin Koning werd maar net door de Hauwert doelman gestopt en ook een hard schot van Jitze Beintema kon maar net worden gekeerd. Aan de andere kant ontstonden er ook gevaar lijke situaties voor het SVO doel. Voor al corners en vrije trappen veroorzaak ten nogal wat paniek in het straf schopgebied, maar de weer sterk spe lende Oosterend defensie wist steeds op tijd het gevaar te keren. Na ongeveer twintig minuten spelen nam Oosterend een voorsprong. De gemotiveerd spelende Gerard Legierse doorzag een beoordelingsfout van de Hauwert defensie en snelde ongehin derd over de rechterveugel richting Hauwert doel. De uitgekiende voorzet van Legierse kwam precies op maat te recht bij de goed meegelopen Erwin Koning die alleen voor Hauwert doel man Dijkman geen fout maakte. Hauwert wenste echter beslist niet in zo'n vroeg stadium te capituleren en vocht verbeten terug. De Oosterenders moesten in deze fase alle zeilen bijzet ten om een doelpunt te voorkomen. Vooral Doede de Vries, de Oosterend doelman, groeide naar grote hoogte. De Vries voorkwam met enkele flitsen de reacties de gelijkmaker. Net toen ie dereen zich leek neer te leggen bij een 1 0 ruststand was het SVO dat de voorsprong verder uitbouwde. Onge veer drie minuten voor het eindsignaal van de eerste helft schoot Gerard Le gierse zijn ploeg naar een 2—0 voorsprong. Aandringen Na rust een aandringend Hauwert. De bezoekers maakten nu gebruik van een toch wel behoorlijk windvoordeel en Oosterend moest veel verdedigender spelen dan in de eerste helft. Dit ging de Oosterenders overigens voortreffe lijk af. Op een paar foutjes na werden praktisch geen kansen weergegeven. Vrijdag 28 december is er weer een ta feltennistoernooi in het Eierlandsche Huis. 's Morgens vanaf 10.00 uur voor de basisscholen van Eierland en De Cocksdorp. 's Middags vanaf 14.00 uur beginnen de voorrondes voor de finale, leder speelt 's middags vijf partijen en 's avonds worden de finalepartijen gespeeld. De categoriën zijn: jongens 12-16 jaar; meisjes 12-16 jaar; jongens en heren 17-25 jaar; dames 17-25 jaar; dames 25 en ouder; heren 25 en ou der. De deelnamekosten zijn 71,50. Voor degenen die willen oefenen in het weekend zijn er twee tafels be schikbaar in het Eierlandsche Huis. moeten worden besloten alleen het Gollardplan uit te voeren dan kan de eveneens noodzakelijke vervanging of renovatie van Irene wel worden verge ten. De gemeente is in ieder geval van harte voorstander van het gecombi neerde bouwplan, al was het maar omdat het oude bejaardenhuis Irene voor andere leuke dingen" beschik baar komt. Tine Krijnen (bestuurslid Samen Eén) zei dat al wordt gewerkt aan de statuten voor de nieuwe stich ting die het gecombineerde verzor gingstehuis zal moeten exploiteren. Eén van de praktische problemen uit uitvoering van het gecombi neerde bouwplan is dat de bejaar den van de Gollard tijdelijk elders moeten worden ondergebracht. Er moet een noodgebouw komen of de bejaarden moeten naar een ho tel. In ieder geval kost het tonnen. Die kosten moeten volgens de ge bruikelijke regels in tien jaar wor den afgeschreven en in de pension- prijs verrekend. De mensen die de uitvoering van de plannen coördi neren, vinden dat bezwaarlijk en zullen er met gedeputeerde Korver over praten. Gebeurde dat wel dan was daar steeds weer Oosterend doelman De Vries. Oosterend moest het nu zuiver hebben van de counter en eigenlijk kreeg de thuisclub daardoor veruit de beste kan sen om te scoren. Gerard Legierse en Erwin Koning waren enkele keren dichtbij een doelpunt maar slordigheid in de afwerking en goed keeperswerk van doelman Dijkman voorkwam dat SVO verder uitliep. Een belangrijke overwinning voor de Oosterenders die met de inhaalwedstrijd a.s. zondag voor de boeg zich terug lijken te vech ten naar een hoge klassering op de ranglijst. Het dames- en herenteam van bowlingbond Texel heeft zondag een tweede plaats behaald tijdens de stedenontmoeting van de regio 5 (Noordholland). Deze wedstrijden worden in alle regio's in Nederland gehouden. De nummers één uit alle regio's plus de 18 teams met de hoogste pinfall plaatsen zich voor de landelijke finale. Door de behaalde score mag de bow lingbond Texel zich haast verzekeren van een finaleplaats. Het damesteam bestond uit Karin Zijm, Mieke Flens, Anneke Visman, Anneriet Keijzer en Loes Zutphen. Kees Keijzer, Ben Pen- ha, Klaas Veldman, Ton Witte en Peter Veldman vormden het herenteam. De dames moesten duidelijk nog op gang komen tijdens de eerste game. Hun to taalscore werd 790. Anneke Visman kwam met 185 goed uit de verf. De tweede game werd totaal 866, met goede scores van Karin Zijm (174), Mieke Flens (194) en Anneriet Keijzer (196). Na baanwisseling waren de da mes weer even de kluts kwijt. Karin Zijm met 189 hield goed stand. De be langrijke vierde game ging duidelijk weer beter. Alleen Mieke Flens bleef even hangen, maar werd goed opge vangen door de andere dames. Karin Zijm 184, Anneke Visman 151, Anne riet Keijzer 170 en Loes Zutphen 178. Hun totaalscore over vier games werd 3251. Hoge ogen Bij de heren werd goed begonnen door Kees Keijzer (195) en Ben Penha (182). Totaal eerste game 846. Door goede games van Klaas Veldman (200) en Ton Witte (182) werd het totaal van de tweede game 854. De heren be gonnen duidelijk hun draai te krijgen in de derde game. De score van 896 werd behaald door hoge games van Ben Penha (210), Klaas Veldman (182) en Peter Veldman (196). Ook de heren beseften dat er iets gebeuren moest om een hoge klassering te behalen. Hun vierde game werd dan ook de beste. De score werd 934 door een 177 game van Kees Keijzer. Ben Penha voor een prima 210 game. Klaas Veld man 178, Ton Witte 199 en Peter Veld man 170. De totaalscore van de heren werd 3530. De scores van dames en heren samen werd 6781, hetgeen een team gemiddelde betekent van 170, waar door ze tien pins meer behaalden dan de Bowlingbond Hoorn, de ploeg die derde werd. Winnaar van deze steden- ontmoting van de regio 5 was Volen- dam. Er werd deelgenomen door vijf tien teams. De schuttingen die achter de wo ningen Schoudieck 53, 57, 59 en 61 zijn neergezet zullen worden ge doogd tot een hoogte van 1.50 me ter. Officieel zou voor de erfaf- scheidingen een bouwvergunning moeten worden aangevraagd maar omdat ze er al stonden neemt de provincie dergelijke aanvragen niet in behandeling. De gemeente staat dan voor de keus om de bouwsels af te laten breken of ze te gedogen. Het college wil nu aan de raad voorleggen dat deze schuttin- Nadat ZDH 2 in een leuke partij voetbal met 0—6 verloren had van koploper SRC 7 moest ZDH op een zeer goed bespeelbaar veld aantre den tegen Winkel. Het eerste zou wèl winnen. De ploeg van trainer Vonk kwam flit send uit de startblokken en al na één minuut kopte Bram Brouwer rakelings naast. Drie minuten later had ZDH wel succes, toen Ton Arnout de bal goed kreeg aangespeeld en met een hard schot in de rechter benedenhoek scoorde. Het was of ZDH daarna stil viel en Winkel kon dan ook het mid denveld in bezit nemen. Keer op keer konden zij combineren tot aan het strafschopgebied van ZDH maar daar faalde de spits in de afwerking. Bo vendien verrichtte keeper Rob Vonk een aantal goede reddingen. Bij een van de schaarse aanvallen van ZDH kreeg Bram Brouwer uit een voorzet van de opnieuw gevaarlijke spits Piet Smits de bal aangespeeld, de keeper van Winkel wist de eerste inzet nog te keren maar op de tweede pogng van Bram Brouwer had de kee per geen antwoord: 2—0. Winkel bleef goed combineren op het middenveld en na 27 minuten had de ploeg succes door een opvolgende rij verdedigings fouten in de achterhoede van ZDH: 2-1. Vervolgens gaf het spel een wisselend beeld te zien, waarbij een schot van Bram Brouwer door de keeper van Winkel goed gestopt werd. In de tweede helft kwam ZDH opnieuw goed uit de startblokken. Al na zeven minuten wist Dennis Vonk een voorzet van Bram Brouwer in te koppen: 3—1. ZDH leek op rozen te zitten en trainer Vonk wisselde Enno Drijver voor Peter Bakker. Daardoor ging Marcel Witte rechtsachter spelen en Peter Bakker links op het middenveld. ZDH ging door en de ene aanval na de andere rolde op het Winkel doel af. Na 14 mi nuten nam Bram Brouwer opnieuw een vrije trap, waarbij Dennis Vonk wederom keurig inkopte: de keeper van Winkel kon de bal echter net over tikken. Drie minuten later werd een goede aanval van ZDH afgewerkt door Ton Arnout met een vliegend schot dat net naast ging. Zoals zo vaak gebeurt wanneer een ploeg fanatiek aanvalt wist Winkel te scoren uit een goed opgezette counter over de rechterkant. De voorzet op maat werd door de spits onberispelijk ingeschoten: 3 2. Dit was voor Win kel het sein om alles op de aanval te gooien en zij probeerden alles om de gelijkmaker te scoren. Vooral op het middenveld werden bikkelharde duels uitgevochten, waarbij zich van ZDH zijde Wilco Bakker, Bram Brouwer en Piet Smits niet onbetuigd lieten. Keeper Rob Vonk redde nog een keer juist voor de aanstormende rechtsbui ten van Winkel, die- hem daarbij bles seerde. Hij kon echter verder spelen en langzaam maar zeker vocht ZDH zich onder de druk van Winkel uit. Een schot van Bram Brouwer scheerde de gen gedoogd zouden moeten worden, omdat ze gezien de constructie en de materiaalkeuze vanaf enige afstand niet visueel storend werken. Er is al een gedoogregeling voor schuttingen op zijdelingse perceelgren zen, die worden tot een hoogte van 1.50 meter door de vingers gezien. Nu gaat het echter om schuttingen die erf en straat scheiden. De betreffende wo ningen liggen zowel met hun voordeur als met hun achtererf aan een straat. Het college wil voor dergelijke gevallen nu dus ook een gedoogregeling instel len met dezelfde bovengrens. Dat houdt in dat de regeling ook in andere gevallen van kracht zou zijn. Daarbij moet wel op de welstand gelet worden. Een zilveroornachtegaal van Joop Velt kamp werd dit weekend in de open klasse van de districtskampioenschap pen in Medemblik kampioen. Deze vo gel zal ook uitkomen in de landelijke kampioenschappen, die van 5 tot 12 januari in Breda worden gehouden. Van 19 januari tot 2 februari zijn de wereldkampioenschappen in Zutphen, waarvoor al 13.000 dieren zijn inge schreven. Naar Breda zullen zeker 8.000 gevederde vrienden worden afgevaardigd. In januari start een cursus veldvoetbal- scheidsrechter. De cursus bestaat uit negen avonden en wordt besloten met een examenavond. De minimum leef tijd is 16 jaar. De cursus is gratis, maar wel wordt van de cursist verwacht dat hij of zij later als scheidsrechter aan de competitie zal gaan deelnemen. Plaats van de cursus en avond staan niet vast. Dat wordt bepaald in onderling overleg. Voor inlichtingen of opgave P. van der Gracht, Kikkerstraat 59, De Cocksdorp, tel. 02222-293. Basketbalteam de Mareis speelden za terdag tegen JBC/N'haven in de Sportlaan in Den Helder. De Mareis, nog moe van Ouwe Sunderklaas, speelden een slechte wedstrijd. Het re sultaat van de eerste helft was 13—4 in het voordeel van de Mareis. On danks het slechte spel kwam de Ma reis in de tweede helft wel aardig tot scoren. De eindstand werd 29—11. De Mareis staat nog steeds ongeslagen aan de kop. Taveerne De Twaalf Balcken zal zater dag weer het toneel zijn van de Texel se sjoelkampioenschappen, die die jaar in tegenstelling tot vorige jaren om 13.30 uur zullen beginnen. Belangstel lenden kunnen zich ,,aan de zaal" op geven. De hoofdprijs is ook dit jaar weer een sjoelbak. In de nacht van vrijdag op zaterdag constateerde de politie dat een café in Den Burg om 2.40 uur nog open was en dat zich in het bedrijf meer dan twintig klanten bevonden. Er werd proces verbaal opgemaakt. lat en vlak daarop die minuten voor tijd, werd Piet Smits in de diepte aan gespeeld door Dennis Vonk. De vrije verdediger van Winkel kon hem nog net neerleggen buiten het strafschop gebied. Het bleek echter uitstel van executie want de toegekende vrije trap werd door Henk de Ruyter onhoud baar ingeknald. Daarmee was de eindstand bereikt: 4—2. Traditiegetrouw geeft de muziekvereniging Excelsior op tweede kerstdag een concert in de Hervormde kerk van Oosterend, aanvang 12.00 uur. Muzikale medewerking wordt verder gegeven door P. Krayma (orgel), de dames L. Radema-Bakker en J. Cadee- Coenen (fluit) alsmede ds. C. de Jong en Saskia Eelman (zang). De toegang tot het concert is gratis. Bij de uitgang wordt gecollecteerd voor de actie „Eén voor Afrika". Het concert omvat het volgende programma: Excelsior: Trumpet tune, Purcel. Opening Excelsior: Gezang 138 (uit Liedboek voor de kerken), arr. J. Nicolai. Orgel en fluiten: Cantabile en Alia bre ve. (uit sonate voor 2 fluiten en orgel), g.PH. Teleman. Excelsior: Away in manger, Jan de Haan. Orgel: a. Was Gott tut, das ist wohl- getan; b. Wachet auf, ruft uns die Stimme, J.G. Walther. Zang: Gloire Dieu et paix sor terre, Rimaud. Excelsior: Christmas fantasy, Jan de Haan. Orgel en fluiten: Lento en Allegro (uit sonate voor 2 fluiten en orgel), G.PH. Teleman. Excelsior: Ik kniel aan Uwe kribbe neer, Jacob de Haan. Orgel: Offertoire, L. Boëlmann. Zang: Entre Ie boeuf et l'ane gris, Rabsch. Excelsior: Gezang 139 (uit Liedboek voor de kerken), arr. J. Nicolai. Slotwoord. Excelsior: Once in Royal Davids city, W. Hautvast. De windmolen die de heer F.J. Wassenborg bij zijn huis aan de Randweg wil zetten is voor het college acceptabel. Daarmee wordt voldaan aan een verzoek dat in 1981 al werd gedaan, maar dat tot nog toe niet in behandeling werd genomen omdat het windmolenbe- leid nog vaste vorm moest krijgen. Wassenborg diende zijn verzoek op nieuw in en volgens het college is de tijd nu rijp om dergelijke zaken in be handeling te nemen. Daarbij wordt ge kozen voor een individuele benadering, elke aanvraag zal dus apart bekeken worden. Wassenborg heeft een sterk argument voor het plaatsen van een molen. Hij is namelijk niet op het electriciteitsnet aangesloten en is daarom afhankelijk van dure stroom die met een aggre gaat opgewekt wordt. Hoewel de molen in de buurt van een natuurgebied wordt geplaatst is hij voor het college toch acceptabel om dat hij niet zo groot is: de totale hoog te is 20.70 meter. Dat zit in tussen de oorspronkelijke norm van 20 meter in het oude land en 23.50 meter in de polders. De verwachting is dat er ge luidstechnisch weinig problemen zullen zijn, maar bij het indienen van de bou- waanvraag zal wel een geluidsrapport moeten worden overlegd. Een uit Spanje afkomstige chauffeur die naar Texel was gekomen om in Eierland aardappelen te laden, raakte als gevolg van onbekendheid ter plaat se in Oosterend verzeild. Dar kwam hij klem te zitten toen hij met zijn omvangrijke vrachtwagen de bocht Peperstraat-Bijenkorfweg te ruim nam. Na enig manoeuvreren wist hij vrij te komen, maar er was toen wel schade ontstaan aan de daklijst van een woning.

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 9