„In januari kijken we of het werk oplevert" Toneelgroep Acht Oktober speelt De Stormheks Nog geen ontslag voor Brandenburg izim Weinig belangstelling avond banenplan locksdorp kunst, op zo'n licht fietsje! Zaalvoetbal verloor nipt Geen coopertest Zon, maan en hoog water Cursus ziekenverzorging WST bekijkt alternatieven Van Asselt vraagt weer om harde afwijzing van structuurschema's 98VRIJDAG 21 DECEMBER 1984 TEXELSE COURANT PAGINA 11 )ocksdorp tr< de bal onopzettelijk met de hand raak te. De scheidsrechter kende geen ge nade en legde de bal op de stip. De doelman van Uitgeest kon zijn fout goedmaken en zorgde voor 1—1'. Met nog een half uur te spelen werd Cocksdorp met de rug tegen de muur gezet. Het was in deze periode doel man Roel Veldman die door enkele schitterende reddingen de ploeg voor éen grote achterstand behoedde. Uit geest bleef komen en besefte dat er misschien meer in zat. Enkele spelers van Uitgeest begonnen zich van min der nette middelen te bedienen waar van Hans Witte en de doelman het slachtoffer dreigden te worden. De scheidsrechter die de spanning in de wedstrijd goed aanvoelde en uitste kend floot, trad hier goed tegen op. Met nog twee minuten te spelen kreeg Uitgeest op de rand van het straf schopgebied een vrije trap wegens ge vaarlijk spel te nemen. De vrije schop leek niets op te leveren maar de aan voerder van Uitgeest zag toch nog kans de bal door de uit positie ge brachte muur te schieten en voor 2—1 te zorgen. De vreugde over deze tref fer van Uitgeest zie je op tv alleen nog in Europacup duels. Na de aftrap werd niet meer gescoord. Cocksdorp was vooral teleurgesteld omdat het deze competitie voor de derde keer in de laatste minuten een wedstrijd verloor. Programma: Vrijdag 28 december: 17.00 u. Tex.Boys 1-Cafeetje 17.30 u.Nissan-Viss.Bouw 18.05 u. Nissan 3-Citroën 18.45 u. Gamma 4-ZDH 2 19.25 u. Tex.Boys 4-Ver.Schilders 2 20.05 u. Casino-A O 2000 20.55 u. Mantje-Jelleboog 21.45 u. ZDH-Nissan 2 22.35 u. Nissan-Tex.Boys Zaaldienst: Oosterend Woensdag 2 januari: 17.15 u. NMS-Gamma 3 17.45 u. Tex.Boys 4-Paracentrum 18.15 u. ZDH-Gamma 4 (j) 18.45 u. ZDH 3-Topido 2 19.25 u. Topido-Watervogels (d) 20.15 u. Gamma 2-Tex.Boys (d) 20.54 u. RentenaarETex.Boys 2 (d) 22.21 u. Texel-ZDH 2 Zaaldienst: nissan Donderdag 3 januari: 17.15 u. Gamma-Viss.Bouw 17.45 u. Cafeetje-Gamma 2 18.15 u. Tex.LamsvIrNissan (d) 18.55 u. Tex.Boys 3-De Muy 19.35 u. Gempo-Jelleboog 2 20.15 u. Casino 3-Nissan 4 20.55 u. gamma 5-Nioz 21.35 u. Ver.Schilders-Oosteredn 6 22.15 u. Rab 2-Oosterend 7 Zaaldienst: texelse Boys Iedere zaterdagochtend haalt Scou ting Texel in Den Burg oud papier, lompen en oude schoenen op. De mensen worden verzocht deze spullen vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, zodat ze vlot kunnen worden ingela den. Komende zaterdag wordt het ou de papier etc. opgehaald in de volgen de straten: Molenstraat, Warmoesstraat, Gra venstraat, Zwaanstraat, Weststraat, Hollewal, Lijnbaan, Gasthuisstraat, Julianastraat. Vrijdag 4 januari: 17.00 u. Gamma 2-Tex.Boys (j) 17.30 u. ZDH 2-Texel (j) 18.05 u. Alkema-Mantje 2 18.45 u. Ver.Schilders 3-Zaanderwijk 19.25 u. Gamma-De Bonte Hen 20.15 u. Citroën-Oosterend 3 20.55 u. Sel 18/23 21.35 u. A O 2000-Jelleboog 22.25 u. Oosterend-Gamma 2 Zaaldienst: Nioz Zaterdag 5 januari: 17.30 u. Nissan 3-Gamma 3 18.10 u. Nioz 2-Ver.Schilders 2 18.50 u. A O 2000 2-Zegel Modes 19.30 u. Pakhuus-Topido 20.10 u. Tex.Boys 4-Texel 2 20.55 u. Oosterend 5-PH Zaaldienst: Alkema. De maandelijkse coopertesten (het me ten van „tussenstanden" in de per soonlijke prestaties) van de atletiekver eniging worden deze maand niet afge nomen in verband met de organisatie van de winterbosloop en crossloop door de AVT. De zon komt 21 december op om 8.46 uur en gaat onder om 16.30 uur. 22 dec. N.M.; 30 dec. E.K. Springtij: 24 dec.; doodtij: 1 jan. 1985 Hoog water ter rede van Oudeschild: Vrijdag 21 december 7.24 en 19.57 Zaterdag 22 december 8.21 en 20.41 Zondag 23 december 9.14 en 21.25 Maandag 24 december 9.56 en 22.10 Dinsdag 25 december 10.08 en 22.47 Woensdag 26 december 10.33 en 23.11 Donderdag 27 december 11.01 en 23.40 Vrijdag 28 december 11.23 en Zaterdag 29 december 0.18 en 11.52 J Koos van der Knaap (links) en Anja ten Boer spelen De Stormheks. Jonderdag 27 december speelt de Alkmaarse toneelgroep Acht Okto ber het stuk De Stormheks in forpshuis d'Ouwe ULo. De voor telling begint om 15.00 uur en is geschikt voor kinderen vanaf 7 jaar ;n ook leuk voor volwassenen. De jntree is f3,50. \cht Oktober is enige jaren geleden fan start gegaan als een toneelgezel- ichap dat zich strikt richt op de regio iJoordholland en vooral voorstellingen irengt in dorpshuizen en café's. Zo- ners reist men altijd met een theater ent langs de kleine plaatsjes in Joordholland. )e Stormheks is geïnspireerd op doordhollandse sprookjes en legenden in is doorspekt met wonderbaarlijke lebeurtenissen. Het verhaal handelt over een dorp waar de mensen bang zijn voor onweer, inclusief de twee kin deren Aagje en Dianella. Die angst is ontstaan nadat de bliksem was in geslagen in de molen op de dijk en de dorpelingen beweren dat de Storm heks sinds die tijd in de molen woont. De molenaar is vlak na de bliksem inslag overleden. De Stormheks heeft ook gezorgd dat een groepje kinderen, dat in de molen speelde, nooit meer is teruggekeerd. De Stormheks gaat vooral bij onweer op zoek naar slach toffers en het verhaal krijgt een drama tische wending als de lege molen toch weer wordt bewoond. Acht Oktober heeft eerder kinder voorstellingen gebracht die veel succes hadden en ook door ouderen werden gewaardeerd. Het optreden is georga niseerd door de dorpscommissie van Den Burg en het Open Jeugdwerk. trad aan tegen de koploper Uitgeest, -o durpers, gesterkt door de op- laande lijn in de laatste wedstrij- len, traden de tegenstander onver- faard tegemoet. Het werd in de erste helft een gelijkopgaande itrijd waarbij het spel zich hoofd- akelijk op het middenveld ifspeelde. Jitgeest dat over een goed uitgebalan- :eerd elftal beschikt zag in deze perio- le geen kans doelrijpe kansen te creë- en. Dit kwam mede doordat de ach- erhoede van Cocksdorp de buitenspel- fal goed hanteerde. De enige kans 'oor Uitgeest kwam vijftien minuten foor de thee toen de snelle spits via len één/twee doorbrak en alleen voor loelman Roel Veldman verscheen. De- e wierp zich op de voeten van de •pits en voorkwam zo erger, inkele minuten later kreeg Cocksdorp Ie beste kans in de eerste helft toen lein Paul Siebinga op aangeven van nlaarten Boon op snelheid door kon |aan tijdens het omspelen van de kee- ler uit balans raakte en keihard op de it schoot. fenaf de aftrap van de tweede helft vas het al snel duidelijk dat Uitgeest net op een gelijkspel uit was. Al na inkele minuten ontstonden er voor het loei van Cocksdorp enkele gevaarlijke nomenten, dit gebeurde vooral als litgeest over links de corners kreeg, ia tien minuten spelen kreeg SVC een Tije schop mee. Deze werd door Hans Vitte in het strafschopgebied van Uit- eest verplaatst waar Henk van der itar de bal opving, zich vrij speelde n in de linkerbenedenhoek schoot, loewel het schot niet onhoudbaar iek dook de doelman van Uitgeest iver de bal en nam Cocksdorp met 1-1 de leiding. Uitgeest, na deze tref- er even aangeslagen, moest even la- er hard aan de noodrem trekken toen Andreas Monen in doorgebroken posi- ie door de laatste man van Uitgeest 'nderuit werd gehaald. Dit leverde de peler van Uitgeest een boeking op. let werd voor Uitgeest nu duidelijk bt ze tot de bodem van hun kunnen noesten om dit Cocksdorp af te toppen. Hoge ballen litgeest was hierna bijna alleen nog P de helft van Cocksdorp te vinden e bleef maar volharden met hoge bal- in voor het doel waar vooral Piet 'ouma goed raad mee wist. Het was immer voor Cocksdorp dat na 15 mï- uten spelen de linksbuiten van Uit mest de bal voortrok en een durper De informatieavond over het agrarische banenplan die woensdagavond in hotel De Pelikaan werd gehouden trok nog geen vijftien belangstellende agrariërs en zo er al werkzoekende jongeren waren lieten die zich niet horen. Werkverdeler S. Groot van de Agrarische Bedrijfsverzorging vertel de dat hij in de tweede week van januari de boeren die gezegd hebben iemand te kunnen gebruiken gaat bezoeken om te kijken of er ook wer kelijk banen inzitten. Tijdens de discussie werd duidelijk dat met name de bollenboeren sceptisch tegenover het plan staan. Groot vertel de namelijk dat de bedrijfsverzorging voor dit plan alleen uit wil gaan van jaarbetrekkingen, die natuurlijk wel over meer bedrijven verdeeld kunnen worden. De bollenboeren werken ech ter veel met piekperioden, waarin kortstondig veel mensen nodig zijn. Uit de praktijk aan de overkant, waar in Noordholland al ongeveer 100 jon geren in een dergelijk banenplan mee draaien, kon Groot beamen dat bollen boeren niet goed passen in deze op zet. Hij suggereerde eventueel combi natie met een veebedrijf dat in andere tijden van het jaar piekdrukte kent. Groot gaf aan dat het banenplan voor zijn organisatie ook leuke kanten heeft: „Als de jongeren 21 worden, worden ze te duur voor het banenplan. Dan geven wij ze nog een aanvullende opleiding en dan zijn ze geschikt om als bedrijfsverzorger verder te gaan. Minimum loon Uit de discussie kwam diverse malen naar voren dat het voor veel boeren te duur is om extra werkkracht in te hu ren en dat bovendien het werkelijk noodzakelijke werk toch wel gedaan werd. Groot vertelde dat in het banen plan de minimum jeugdloontarieven worden gehanteerd. Een zeventienjari ge kost de boer een tientje per uur en dat gaat omhoog tot 714,— per uur voor een twintigjarige. Boeren die lid zijn van zijn organisatie hoeven de 19% btw over dat loon niet te betalen. Wèl moet een reisvergoeding betaald worden als de hulpkracht meer dan vijf kilometer van het werk woont. Die vergoeding schommelt tussen de 72,50 en 76,— per dag. De werkgevers moeten jaarbetrekkin gen aangaan. Wel is er een proeftijd van twee maanden ingebouwd. Voor zitter Gerard Schraag merkte aan het eind van de avond op dat er te weinig voorlichting over diverse mogelijkhe den voor bedrijfshulp was. De discus sie zwenkte namelijk telkens naar an dere mogelijkheden dan het banen plan. Hij memoreerde dat 1985 het jaar van de jongeren is en dat de doelstel ling was 200.000 van de 300.000 wer kloze jongeren aan een baan te helpen in dat jaar. Hij dacht dat dit plan zeker één of twee arbeidsplaatsen zou ople veren en daar zou hij blij mee zijn. Hij hamerde er nog eens op dat boeren die bij de enquete hebben ingevuld wel iemand in het kader van het banenplan te kunnen ge bruiken en die hun naam niet op het formulier hebben gezet, zich alsnog bekendmaken, dan komt de heer Groot langs om over de mo gelijkheden te praten. Het Groene Kruis Texel organiseert de cursus ziekenverzorging thuis. Hierin komen o.a. de volgende onderwerpen aan de orde: praktsiche wenken voor: bed opmaken, wassen, tillen, enz., ge bruik van materialen bij de verzorging. De cursus gaat van start maandag 7 januari a.s. en zal uit drie vier bijeen komsten bestaan. Deze bijeenkomsten worden wekelijks gehouden op maan dagavond van 19.45 tot 22.00 uur in het Groene Kruis gebouw, Witte Kruis- laan 19 te Den Burg. De cursus wordt begeleid door de wijkverpleegkundi gen. Voor leden van de kruisvereniging is deze cursus gratis. Voor inlichtingen over en opgave voor de cursus kunt u de kruisvereniging bellen: telefoon 02220-3241, dagelijks tussen half 5 en half 6. Het bestuur van de Welzijnsstich- ting heeft woensdagavond beslo ten nog geen ontslagprocedure te starten voor haar werknemer Jan Brandenburg, functionaris van het Mensen Zonder Werk-project. Een meerderheid van het bestuur vond dat met de personeelscommissie van de stichting gepraat moet wor den over alternatieven zodat Bran denburg mogelijkheid in dienst van de stichting kan blijven. Dit tot verdriet van wethouder Piet Ze- gers die het bestuur enkele malen na drukkelijk verzocht de ontslagprocedu re te starten omdat de raad heeft besloten dat het MZW begin volgend jaar moet stoppen. „Als dat onder zoek van jullie lang gaat duren, draait de stichting straks zelf voor de wacht geldkosten op", aldus de wethouder die blijkbaar geen heil zag in alternatie ven voor ontslag. „We hebben zelf ook al veel mogelijkheden bekeken en bovendien heeft de raad beslist dat nog een jaar doordraaien van het MZW geen zin heeft." Het bestuur vond dat echter twee ver schillende zaken. De raad heeft op voorstel van het college besloten het MZW te stoppen. Het ontslag van Brandenburg is een aangelegenheid van de stichting, die desgewenst mo gelijkheden kan zoeken om hem in dienst te houden. „We zijn werkgevers en willen het beste voor ons perso neel. Daarom praten we eerst met on ze werknemers over alternatieven voor ontslag", aldus Fridt Blanken. Een af vaardiging van de personeelscommissie mocht in de vergadering haar zegje doen omdat in de CAO welzijn is be paald dat werkgever en werknemers moeten overleggen voordat een ont slagprocedure wordt gestart. Na wat gekrakeel verklaarde de personeels commissie de discussie niet „als reëel overleg" te beschouwen. Het dagelijks bestuur adviseerde ook tot ontslagaanvraag over te gaan maar had in haar advies toch een paar an dere mogelijkheden genoemd waarbij gedacht werd aan beheerder van d'Ou we ULO omdat de huidige beheerder wegens gezondheidsredenen minder moet werken of mogelijk helemaal stopt, inplaats van het samenwerkings verband jeugdwerk-MZW een samen werkingsverband MZW-dorpshuis, waarbij d'Ouwe ULO meer een club- en buurthuis zou moeten worden, zo dat Brandenburg zich niet alleen bezig houdt met het beheren van het ge bouw maar ook activiteiten in het pand organiseert, of de begeleiding van werkervaringsprojecten in het dorpshuis. Snelheid Over deze alternatieven werd nauwe lijks gesproken en daarom kwam het personeel tot de conclusie dat het geen echt overleg was. Lex Kaper: „We zijn uitgenodigd om wat te zeg gen maar er wordt niet op onze voor stellen ingegaan. Jullie willen gewoon iemand ontslaan. Dat besluit staat blijkbaar allang vast. Zeg dat dan me teen." Brandenburg noemde de discus sie „democratie van de snelheid. Re delijk overleg is niet meer mogelijk. We zitten er bij zodat één avond besteed kan worden aan twee vliegen in één klap: personeelsoverleg en met een ontslagaanvraag." Bestuurslid Kees Hoogerheide omschreef dit gedeelte van de vergadering als touwtrekkerij van het personeel en vroeg of er begin volgend jaar snel de conclusie getrok ken kan worden dat uitstel van ontslag niet mogelijk is. Zegers waarschuwde ook voor „treuzelen". „Dan gaat het de stichting veel geld kosten. Het rijk zal in 1986 ook niet meer subsidiëren. Waarom volgen jullie het raadsbesluit niet?" Met vijf tegen drie stemmen werd besloten met het personeel te overleggen over het ontslag en te wachten met de aanvraag. Arob-bezwaar Nauw verbonden met dit besluit was het besluit om een Arob-bezwaar in te dienen tegen de gemeenteraadsbeslis sing om het project te beëindigen. Dat laatste is niet verwoord in het sociaal cultureel plan en de stichting heeft dus geen bezwaar kunnen maken te gen het collegevoornemen. „Dat het MZW zo abrupt moest stoppen werd bekend na de ter visie legging. Er zijn procedurefouten gemaakt en daar kun nen we niet mee akkoord gaan", aldus enkele bestuursleden. Fridt Blanken zag naast de genoemde alternatieven voor Brandenburg ook nog mogelijkhe den voor het MZW in een andere vorm. Recent overleg met topambte naren van WVC had volgens hem uit gewezen dat dit ministerie graag de toegezegde 61 mille had willen uitkeren volgend jaar. Door de ambtenaren werd het advies gegeven 1985 te ge bruiken voor omvorming van het pro ject zodat het zich meer zou richten op scholings-werkprojecten. Dat zijn zaken waar het ministerie veel meer geld in wil steken, zoals onlangs bij een groot restaurant-project in Den Helder is gebleken. Gijs Oskam bracht naar voren dat WVC in het verleden alleen positief heeft geoordeeld over het bos- en duinproject en in de toe komst wel iets voelt voor een admi nistratiewinkel. Wethouder Zegers zei ook met de WVC ambtenaren gespro ken te hebben maar hij had minder positieve geluiden vernomen. „Boven dien heeft het college toegezegd het MZW op een andere manier voort te zetten." Volgens Jan van Asselt van Texels Be lang bestaat er momenteel op Texel verwarring inzake de houding van het gemeentebestuur tegenover het natuur- en landschapsbeleid van het rijk zoals dat is neergelegd in de be kende structuurschema's, waartegen de raad in december 1982 voor het laatst in het geweer kwam. Dat ge beurde toen door het aannemen van een motie die duidelijk maakte dat Texel niets van de structuurschema's moest hebben. Van Asselt vindt het nodig dat alle fracties nog eens laten weten hoe zij nu over de zaak denken. Onze fractie denkt nog steeds als voorheen en dat blijft zo". Van Asselt had de buitengewone ver gadering van de Hollandse maatschap pij van Landbouw bijgewoond, waarin vergeefs werd getracht voorzitter Maarten Roeper zijn landschapsvrien delijke uitspraken te laten intrekken. De boeren hebben daar een motie aangenomen waarin onder andere is uitgesproken dat de gezamenlijke orga nisaties weer over het landschapsbe leid moeten praten met b. en w. Als de organisaties het initiatief nog niet hebben genomen, moet het college die ontmoeting zelf maar organiseren, vond Van Asselt. Wethouder Schilling had gehoord dat de agrarische organisaties en bloem bollencultuur op 8 januari overleg he- ben. Daarna zal het college wel wor den benaderd, zo verwachtte hij. „Wij zijn altijd bereid de organisaties te ont vangen". Gelein Jansen schaarde zich achter de wens van Van Asselt. "closed forever" met veeroog graveerplaatjes voor dames en here oorknopjes, vanaf- vanar-y bolletjes 0 3 Weverstraat 34, Den Burg telefoon (02220) 2912

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 11