Commissie veroordeelt bezwaren tegen Texvis Werkloosheid weer boven 20% Geluidsmetingen met blaffende honden SAAI naar vasteland Razendsnelle vergadering Ziekenfonds Texel Vertraging brengt subsidie in gevaar Geslaagd RODE KRUIS VAKANTIES IETS VOOR Commissie heeft bezwaar tegen dierenpension PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 21 DECEMBER 19 Het bezwaar dat de Werkgroep Landschapszorg Texel heeft ingebracht tegen het Texvis-project nabij de electriciteitscen- trale bij Oudeschild, werd woensdagavond door de raads commissie voor ruimtelijk en huisvestingsbeleid gedeeltelijk niet ontvankelijk en overigens ongegrond verklaard. De klacht van de werkgroep over aan tasting van het landschap vond geen enkel begrip. Het feit dat straks ook een hoge windmolen op dit terrein wordt geplaatst was nu niet aan de or de omdat er een aparte procedure voor wordt gevoerd. De werkgroep, zo bleek uit de toelichting van Lieuwe Dijksen, zag wel degelijk samenhang tussen de molen en de andere onder delen van de palingkwekerij. Als de gebouwen er eenmaal staan, zal de molen niet meer worden geweigerd omdat dan van een zodanig belang sprake is dat het landschapsbelang daarbij in het niet valt. Verder was het hem niet duidelijk, het was in de stuk ken althans niet uitgelegd, waarom de palingkwekerij op juist dit terrein moet komen en niet bijvoorbeeld dich ter bij Oudeschild. Wethouder Schilling vertelde dat de gebouwen van Texvis landschappelijk worden ingepast door het aanplanten van een 20 meter brede windsingel en wees ook op het grote belang voor de plaatselijke werkgelegenheid alsmede op het feit dat deze omgeving krach tens het structuurplan al voor bedrijfs vestiging is aangewezen. Warm water Directeur dr. E.W. Lieuwes van Texvis kon overtuigend verklaren waarom juist de keus op dit terrein is gevallen: de directe nabijheid van de electriciteits- centrale is van groot belang voor de rentabiliteit van het project. Via de kortste weg kan het van de centrale afkomstige warme water worden aan gevoerd. Anders zouden lange leidin gen moeten worden aangelegd die tonnen extra zouden vergen. Dat het om een Urgent project gaat (zodat een artikel 19 procedure gerechtvaardigd is) staat ook buiten kijf, want als de eerste paal niet spoedig de grond in gaat loopt men een belangrijke EEG- subsidie mis. De mogelijk tijdrovende procedure die Landschapszorg nu heeft aangespannen brengt het Texvis- project dus in gevaar. Ook Lieuwes zei dat met het landschap rekening is ge houden. Het oorspronkelijk hoog ont worpen gebouw krijgt nu een goo- thoogte van niet meer dan 414 meter en wordt groen uitgevoerd. Een andere omstandigheid die tot snelle bouw noopt is dat men op een bepaald mo ment de voor opfok bestemde pootaal krijgt. Als die niet kan worden opge vangen mist men een heel seizoen. In oktober moet het Texvis bedrijf klaar zijn. „Wazig" Dirk Terpstra noemde het protest van Landschapzorg „wazig". Het kennelijke bezwaar tegen bedrijfsvestiging op de ze plaats vond hij niet steekhoudend. Op Texel loopt men al gauw de kans in de nabijheid van natuurterreinen te komen, maar in dit geval is het terrein bij de centrale, de haven en andere in dustriële zaken bij uitstek geschikt. Lieuwe Dijksen bleef van mening dat er samenhang is met de door de werk groep gevreesde molen. Sytske Dijksen voegde daaraan toe dat het college dat blijkbaar zelf ook zo ziet, want in de raadsvergadering van vorige week heeft de burgemeester nog gezegd: wie voor Texvis is, is ook voor de mo len die erbij hoort. Waarop werd geantwoord dat het niettemin om ver schillende procedures gaat en de mo len nu dus niet aan de orde is. Lieu wes kwam de werkgroep tegemoet door mee te delen dat de Texvis ge bouwen niet van de molen afhankelijk zijn, zodat die molen „bespreekbaar" blijft. Schilderachtig Jan van Asselt had weinig goede woorden voor de opstelling van Land- schapsszorg. Dat het hier zou gaan om een overgangsgebied tussen Oude schild en de natuurreservaten Troelje en Dijkmanshuizen vond hij een schil derachtige en overtrokken voorstelling van zaken. In werkelijkheid is het een heel gewoon stuk land waarvan de omgeving reeds wordt beheerst door centrale, olietanks, haveninstallaties, e.d. Hij vond dat het hier gaat om een prachtig stuk werkgelegenheid dat al leen maar steun verdient. Terpstra en Jansen wezen erop dat de planologi sche afweging met betrekking tot dit terrein al is gemaakt. „Absoluut geen bezwaar". Dijksen zei dat Van Asselt „spastisch" doet over de werkgelegen heid en vond het merkwaardig dat die werkgelegenheid blijkbaar geen rol speelt als men meewerkt aan de dub beldekkerplannen van Teso. Hij zei dat er met de werkgroep te praten is als Texvis verklaart dat de palingkwekerij ook zonder de windmolen rendabel is. Liesbeth Erwich-Oosterhage uit De Koog is geslaagd voor de „Gerardus- cursus". Dat is een secretaresse opleiding, die gegeven wordt op Aruba en die te vergelijken is met Schroevers. Het diploma wordt hier erkend. [KIWI Vraag inlichtingen Dij het Nederlandse Rode Kruis, aid Welzijnszaken. tel 070- 463595 postbus 28120- 2502 KC s-Gravenhage De Theatergroep SAAI is woens dagmiddag naar Amsterdam ver trokken om 's avonds een voor stelling voor de hoofdstedelijke vestiging van de Jellinek-kliniek te geven. In het publiek zullen onder meer artsen, vertegenwoordigers van het consultatiebureau voor al cohol en drugs, theaterdirecteu ren, Hans van Willigenburg (KRO), Theun de Winter (o.a. Playboy) en een redacteur van het boulevardblad Weekend te vinden zijn. De groep zal de reis benutten om een aantal theaters te bezoeken. Met De Vest in Alkmaar is een optreden al zo goed als rond. Daar zal een promotievoorstelling voor Noord-Holland worden gege ven. Ook vrijwel zeker is een op treden in het Gemini-ziekenhuis in Den Helder, terwijl verder de mari ne belangstelling voorWat drink ik nou helemaal" heeft getoond. De groep reist in een tot camper omgebouwde touringcar die in bruikleen kon worden gekregen van Jan Brandenburg. Op de foto Thijs S te ff ens, Aris van Zeijlen, Aafke Geen se, Sjoerd Jan Visser en Ineke Reitsma vlak voor hun vertrek op de veerhaven. De dinsdagavond in De Witte Burcht gehouden jaarvergadering van verzekerdenvertegenwoordigers en medewerkers van het Zieken fonds Texel had een razendsnel verloop. D^ aanwezigen zouden binnen ee.i uur op straat hebben gestaan als ze geen gebruik had den gemaakt van de aangeboden consumptie. De belangrijkste zaken, zoals de vaststelling van de premie van de vrijwillige verzekering (waarover wij reeds schreven) en de vaststel ling van de premie van de aanvul lende verzekering en het verstrek kingenpakket, kregen hun beslag conform de voorstellen van het bestuur. In zijn jaaroverzicht maakte directeur Vrieswijk onder meer melding van de toetreding van het Ziekenfonds Texel tot de provinciale stichting gezamenlij ke ziekenfondsen Noordholland en de premieontwikkeling als gevolg van de zg. vereveneming. Texel hanteert geen eigen (lage) premie meer, maar confor meert zich met het (ook tamelijk voor delige) premieniveau van de noordelij ke provincies. Verder ging hij vrij uit voerig in op landelijke ontwikkelingen die zich hebben voorgedaan met be trekking tot ziekenfondsen en ziekte kosten. Pogingen om de kosten van de gezondheidszorg te stabiliseren (on der andere door het heften van een ei gen bijdrage bij verstrekking van medi cijnen) hebben tot dusver gefaald. Premieverschillen De passage over de premieverschillen in het land voor de vrijwillige verzeke ring, lokte later in de vergadering dis cussie uit. Texel hoort tot de gebieden waar de mensen naar verhouding wei nig gebruik maken van de diensten van de arts, specialist of andere ge- zondheisvoorzieningen. De premie kon daarom laag zijn. In stedelijke gebie den ligt het anders. Uit het verloop van de discussie bleek dat hieruit niet de conclusie mag worden getrokken dat Texelaars „gezonder" zijn dan ste delingen. Het is meer een mentaliteits kwestie. Mensen die in de buurt van dure gezondheidsvoorzieningen wonen (zoals academische ziekenhuizen) ma ken daar makkelijker gebruik van. Daarentegen zijn de kosten die worden gedeclareerd voor ziekenvervoer op Texel veel hoger, vooral als gevolg van de boot. Paul Smidt vertelde in de rondvraag dat alleen al het taxibedrijf Toon Smidt (en de ambulancedienst die in handen is van dezelfde onderneming) jaarlijks ƒ123.000,— aan bootkosten heeft. Ze ker 80% van dat bedrag komt voor re kening van het ziekenfonds Texel. Smidt vond het merkwaardig dat dit nooit tot protesten heeft geleid. Direc teur Vrieswijk vertelde dat het zieken fonds Economische Zaken heeft bena derd toen de Teso-tarieven meerdere keren per jaar meer dan trendmatig werden opgetrokken. Bij EZ vond me'ï dat echter geen probleem. Ook is Ter wel eens benaderd met het verzoek een gereduceerd tarief te berekenen, maar dat leidde niet tot resultaat. Ee bezoeker van de vergadering wees er op dat een gereduceerd tarief voor zii kenvervoer zou leiden tot hogere tarie ven voor de andere gebruikers van de boo^ en dat is ook niet zo wenselijk; Bij de bestuursverkiezing werden R.R Siebinga, Jac. de Boer, J.J. van Leefi wen en P. Jansen bij acclamatie her kozen. In de plaats van de niet her kiesbare C.M. van Karsen werd G.J. van de Meent benoemd. De dalende tendens die de werkloosheid in het hele land kenmerkt is op Texel niet of nauwelijks terug te vinden. Aan het eind van de maand no vember bedroeg het percentage werklozen 21%, waarmee Texel in Noord Holland weer de tweede plaats na Amsterdam inneemt. De hoofdstad heeft bijna één procent meer. Toch waren er twintig arbeidsplaatsen meer dan eind november 1983. Dit moet worden toegeschreven aan het overschakelen op de in deze periode arbeidsintensieve lelieteelt door de bollenbedrijven. Die lelieteelt levert in de maand no vember een korte hoge piek in de werkgelegenheid. Vorig jaar konden de bollenboeren in de maand november nog maar ongeveer 10 mensen extra gebruiken, dit jaar waren dat er 35. Dat is in ieder geval van korte duur, de meesten die in de lelies hebben ge werkt staan nu alweer ingeschreven. Eén en ander komt naar voren uit het maandelijke overzicht van de werkloos heid dat het gewestelijk arbeidsbureau verstrekt. De vergelijking met dezelfde peildatum vorig jaar levert ook iets positiefs op: er zijn 22 bouwvakkers minder werk loos dan toen. Toch is dit volgens het arbeidsbureau nog geen reden tot jui chen, diverse aannemers hebben na melijk al aangekondigd dat er ontsla gen aankomen. Als de werkgelegen heid op Texel structureel moet verbete ren zal dat volgens de heer A. Maas dam toch van de bouw moeten ko men. De bedrijfstakken die nu voor de landelijke opleving zorgen zijn op Texel niet vertegenwoordigd. Maasdam is momenteel bezig met een enquete on der het Texelse bedrijfsleven over hun toekomstverwachtingen op het gebied van de werkgelegenheid. Opvallend is dat de voorzichtig positie ve tendens ten opzichte van vorig jaar uitsluitend voor mannen opgaat. Er zijn dertig mannen minder werkloos en dus tien vrouwen meer. Datzelfde beeld geeft de vergelijking met oktober '84 te zien. Eind november waren 18 mannen minder werkloos maar 31 vrouwen meer. Die stijging werd vooral veroorzaakt door de sectoren handel en horeca. Dat achterstellen van vrouwen niet no dig is illustreerde Maasdam met een anecdote. Eén van de medewerkers van het arbeidsbureau kreeg een tele foontje van een bollenboer op het mo ment dat hij met een meisje over werk zat te praten. Hij stelde de boer voor het meisje in dienst te nemen maar daar had de man bezwaar tegen. Hij sprak blijkbaar nogal luid want het meisje hoorde hem zeggen dat vrou wen toch last van hun rug krijgen. Ze riep daarop dat ze een sterke rug, een overal en laarzen had, waarop de boer zei dat ze dan wel kon komen. Naar verluidt is het geen teleurstelling geworden. Wethouder Daan Schilling van Ruimtelijke ordening heeft toege zegd dat de gemeente in de buurt van de Slufterweg geluidsmetingen zal houden om te bepalen in hoe verre de vestiging van een honden pension in deze omgeving toelaat baar is. Gehoopt wordt dat de re sultaten zullen uitwijzen dat het met de overlast van blaffende hon den nogal zal meevallen en dat de buurtbewoners die tegen het pen sion hebben geprotesteerd, hun bezwaarschrift zullen intrekken. In de woensdagavond gehouden ver gadering van de raadscommissie voor ruimtelijk en huisvestingsbeleid kregen de indieners van bezwaren gelegenheid toelichting te geven. De heer Hooij- schuur van de firma De Muy noemde het geplande pension van mevrouw M. Huisman een „hobbyactivitteit" waarvan de recreatieondernemers in de buurt schade zullen ondervinden. Hij vond het merkwaardig dat dat het col lege bereid is de agrarische bestem ming van het betreffende terrein zo maar te wijzigen. In andere gevallen, zo wist hij uit persoonlijke ervaring, verliep dat veel moeizamer. Ook Dick van Heerwaarden, die in de ze omgeving een huis hSeft gekocht, vreesde voor lawaaioverlast. Bedrijfsschade De agrariër Van der Sar was bang voor bedrijfsschade voor het geval honden uitbreken of plotseling samen gaan blaffen waardoor onder het vee paniek ontstaat met als gevolg verwerpen. De meerderheid van de raadscommis sie bleek ook zwaar te tillen aan de mogelijke geluidshinder. Gelein Jansen merkte onder meer op dat in eerste in stantie sprake was van ongeveer vijf honden die maximaal in het pension zouden kunnen verblijven; nu blijken het er twaalf te zijn, het is dus een echt bedrijf. Jansen kreeg een bevesti gend antwoord op zijn vraag of de hier te verkrijgen rechten zullen overgaan op volgende eigenaars van het perceel. In tegenstelling tot Jansen had Dirk Terpstra van het Pakt in de gemeente raad gestemd vóór het voorbereidings- besluit dat aan deze artikel 19 proce dure vooraf ging. Hij had echter ook bedenkingen, o.a. omdat in Den Burg de ervaringen met het hondenpension aldaar niet zo best zijn. De geluidsme tingen die daar zijn gedaan, zeiden hem niet zoveel. „Wat is aanvaard baar? Het geluid van blaffende honden draagt zeer ver. Ik zou het ook verve lend vinden als zoiets bij mij in de buurt zou komen." Wezensvreemd De meest fundamentele bezwaren bracht Jan van Asselt van Texels Be lang naar voren. Hij bestempelde het hondenpension in deze agrarische om geving als een „wezensvreemd ele ment" en, ongeacht het aantal hon den, een bedreiging van de rustwaar- van ook de recreatiebedrijvigheid te lij den kan hebben. Joop van der Meer van de VVD tilde er minder zwaar aan. Hij dacht dat is te voorzien in waarborgen tegen over last en dat eventuele bedrijfsschade bij agrariërs in de omgeving door de ver zekering wordt gedekt. Er ontspon zich een pittige discussie waaraan ook de eigenaresse van het toekomstige pension, mevrouw Huis man, deelnam. Zij wees erop dat het aantal honden dat maximaal in het pension kan verblijven afhangt van de geboden ruimte, volgens strenger voorschriften. Bovendien biedt de wet geluidshinder waarborgen. Ze bestreed dat de omgeving thans erg rustig is, daarbij wijzend op het recreatieverkeer en de luchtvaartactiviteit. Ook wees ze erop dat akoestische muren worden gebouwd om het geluid af te scher men en ze verweet de buurtbewoners dat die daar niet eerst kennis van had den genomen alvorens te protesteren. Hooijschuur vond dat mevrouw Huis man zelf de buren wel op de hoogte had kunnen stellen. Wethouder Schilling vertelde dat het met geluidsoverlast in de praktijk vaak meevalt. Hij herinnerde aan het motor crossterrein waar de buurt veel be zwaar tegen had, totdat bij een proef bleek dat het weinig voorstelde en de mensen trokken toen hun bezwaar schrift in. Beperkingen Ambtenaar Jim Ie Roux bevestigde dat de omvang van het hondenpension in de toekomst bescheiden kan worden gehouden door planologische voor schriften waardoor de bouwmogelijk heden niet verder kunnen worden uit gebreid en daarmee ook niet het aan tal honden. Van Asselt: „Ik houd niet van beper kingen. Je laat een hondenpension toe, of je doet het niet. In dit geval moet het niet gebeuren." Zowel de indieners van de bezwaren als de commissieleden gingen 'akkoord met het nemen van geluidsproeven ter plaatse. Dat betekent dat hiervoor een stel blaffende honden zullen moeten aéntreden. Het feit dat deze proef in de stille wintertijd worden gehouden is niet bezwaarlijk omdat het achter grondgeluid dat er in de zomer is, reeds eerder is bepaald. De club Texelkoers speelt elke dagmiddag koersbal van 13.30 tot 15.30 uur voor mensen die al lange zijn. Nieuwe leden zijn welkom van 15.30 tot 17.30 uur. Gespeeld word De Buureton aan de Molenstraat Den Burg. De Texelse AA-groep (Anonieme coholisten) komt elke dinsdagavond^ van 20.00 tot 22.00 uur bijeen in Schakel bij de Hervormde kerk in Burg. leder met alcoholproblemen! vrijblijvend welkom voor een of dere gespreksbijeenkomsten. De dam- en schaakclub En Pa: komt elke maandagavond, aanvang 20.00 uur bijeen in hotel De Lindeboom. Hulp zoeken bij de Dienst Ambuli Geestelijke Gezondheidszorg in D( Helder is dag en nacht mogelijk lefoon 02230-15805 of 17044. Bovf dien op donderdag van 14.00 tot uur bij het bureau van de maatsch pelijk werker in d'Ouwe ULO in Burg, telefoon 02220-4185. Elke woensdag van 14.00 tot 17.00 en van 19.00 tot 21.00 uur wordt e het gebouw naast de Hervormde in De Cocksdorp'verkoping van werken gehouden. Postzegelvereniging „de Postzegel beurs" heeft iedere tweede dondi dagavond van de maand een ruil; in De Witte Burcht om 20.00 uur. Het CDA-vrouwenberaad komt elte eerste woensdag van de maand behalve in december bijeen bij mevrouw T. Witte, Bernhardlaan 81 Den Burg. De bijeenkomsten om 9.30 uur. Als antwoord op de vele fijne E kaarten, die ik mocht ontvan j gen, wens ik alle patiënten K langs deze weg een gezegend Ij kerstfeest. En al het goede voor het ko- mend jaar. Mevr. J. M. Westenberg Natuurgeneeskundige - Psychotherapeute

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 2