bij Verkeersvoorzieningen veerhaven kosten miljoen gulden Wi cm K Kerstprogramma open jeugdwerk Middenstand ontdekt de computer Vreemd geld Bier gestolen Bezwaren tegen Grenswegplan ongegrond Schoorsteenbrand in Den Hoorn Dienstregeling bibliobus in de kerstperiode Concert bij kaarslicht Nieuw adres voor Sociaal Fonds Bouwnijverheid VRIJDAG 21 DECEMBER 1984 TEXELSE COURANT PAGINA 5 4 4- Noodponton Havenfuik Havenrestaurant/Teso kantoor Parkeerterrein Kantoor Rijkswaterstaat Parkeerterrein STAATSeOSBÊMEFR -•ttQïQT-- V4\'"V Stoplichten Fietspad nieuwe y-De Roef" Verkeerslichten Fietspad Een bedrag van ongeveer 2,5 miljoen gulden zal gemoeid zijn met de verkeersvoorzieningen die bij de veerhaven moeten worden getroffen in verband met de aanpassing van de aan- leginrichting voor de dubbeldekker. In de woensdagavond gehouden vergadering van de raadscommissie voor ruimte lijk en huisvestigingsbeleid werd het definitieve plan gepre senteerd door directeur Doppenberg van gemeentewerken en zijn medewerker Jan Frederici. Dit plan zal met de grootste spoed verder worden uitgewerkt en uitge voerd, zodat men in de pas blijft met de eveneens met hoge snelheid uit te voeren aanpassing van de aanleginrichtingen. Doppenberg vertelde dat het plan in bepaalde opzichten nogal gecompli ceerd is. Men heeft te maken met rijksgrond en gemeentegrond en als gevolg daarvan met bestekgrenzen, betaalgrenzen, beheersgrenzen en ont- werpgrenzen. Sinds enkele maanden is >een werkgroep actief waarin rijkswa terstaat, provinciale waterstaat en ge- meentewerken zijn vertegenwoordigd. Voorzitter van die werkgroep, bedoeld om tot praktisch samenwerken te ko men met vermijding van doublures en misverstanden, is directeur Doppen- burg. Het nu ter tafel liggende plan is ontwikkeld uit enkele voorontwerpen die bepaalde nadelen hadden. De jongste versie heeft de goedkeuring gehad van de inspecteur van de ver keersveiligheid en kan als definitief worden beschouwd. Het staat vast dat de kosten van uitvoering door de pro vincie worden gedragen. Frederici lichtte toe hoe het komende en gaan de bootverkeer wordt afgewikkeld (zie tekening met onderschrift). Wethouder Schilling vond het grootste pluspunt van dit plan dat het bestaande gevaar lijke kruispunt bij de haven verdwijnt en wordt vervangen door een over zichtelijk met verkeerslichten bewaakt kruispunt op een andere plaats. Joop van der Meer had graag een tun neltje ten behoeve van fietsers op dit kruispunt gezien, maar Frederici legde uit dat dit grote praktische problemen oplevert. Dirk Terpstra constateerde dat het van de boot komende verkeer veel groen licht tegenkomt en dus mag doorrijden terwijl het verkeer naar de boot grote kans loopt te moeten wachten. Wie te laat van huis is gegaan, kan zo de boot missen, wat tot zenuwtoestanden aanleiding kan geven. Geantwoord werd dat je het niet ieder naar de zin kan maken. Als de mensen eenmaal weten dat ze kans hebben om voor rood licht te moeten wachten, zullen ze snel leren dat ze eerder van huis moeten gaan. Verwacht wordt dat de aangepaste haven- en verkeersvoorzieningen in juni 1986 in gebruik kunnen worden geno men. Tijdens het plaatsen van de dub bele brug zal het er enigszins proviso risch toegaan. De auto's moeten dan via een noodponton worden geladen en gelost, waarschijnlijk gedurende een tot twee maanden. Doppenberg vertelde nog dat de kosten van havenaanpassing wat ho ger zullen uitvallen dan eerst werd ge dacht, vooral als gevolg van de situa tie in Den Helder. Gebleken is dat een deel van de haven aldaar gedempt zal moeten worden. Plattegrond van de wegen en verkeersvoor zieningen zoals deze zullen worden gereali seerd bij de veerhaven 't Horntje in verband met de aanpassing van de aanleginrichting voor de dubbeldeksveerboot. Het ontwerp is vervaardigd door de dienst gemeentewer ken en heeft inmiddels de goedkeuring van de .hogere" instanties gekregen zodat het a/s definitief kan worden beschouwd. Er zijn voor de wegen en verkeersvoorzie ningen bij 't Horntje al eerder plannen ge maakt, maar deze moesten worden herzien omdat er verkeerstechnische bezwaren aan kleefden of omdat de kosten van uitvoering te hoog zouden worden. Eén van de vorige ontwerpen voorzag in de aanleg van viaduc ten en er is ook een plan geweest waarin geen verkeerslichten waren opgenomen. Op de tekening ziet men de havenfuik met dub bele brug die aansluit op de dubbel uitge voerde afrit. Het verkeer van boven- en on derdek blijft na het verlaten van het schip gescheiden tot aan de stoplichten die er voor zorgen dat de stroom auto's van het bovendek eerst mag doorrijden, direct ge volgd door de auto's van het benedendek met a.s. vrachtauto's). Die stoplichten zijn gekoppeld met de „echte" verkeerslichten op het kruispunt die tot taak hebben de file „gedoseerd" het eiland op te laten en tus sentijds het verkeer dat op weg is naar de boot, doorgang te verlenen naar de rechter rijbaan die bij het opstelterrein uitkomt. Ook het verkeer dat naar Den Hoorn, 't Horntje of een van de parkeerterreinen of het havenrestaurant moet, kan hier afslaan. Het noodponton wordt gebruikt bij het la den en lossen van het schip in de winter 1985-86 als de havenfuik buiten gebruik is in verband met het plaatsen van de dubbele brug, een werk dat niet (zoals aanvankelijk de bedoeling was) in één dag kan worden uitgevoerd, maar waarschijnlijk enkele we ken zal vergen. Het uit de oorlog daterend ponton zal nadien blijven liggen om te kun nen laden en lossen voor het geval de fuik- brug defect zou raken. ^K.ondernemers-aktiviteitën^ Ook op Texel begint de computer een vertrouwde verschijning te vormen in tal van (kleinere) bedrijven. Na een vrij langdurige periode van kat uit de boom kijken blijkt de een na de ander zijn computerangst te overwinnen en zo'n apparaat aan te schaffen. Onlangs werden er vijf tegelijk op Texel geïnstalleerd: bij schoonmaakbedrijf Vinke, drukkerij Brüggeman, de Vere nigde Electro Monteurs, assurantiebu reau en hypothekeninformatiecentrum Dekker en hotel Dijkstra. Het ging om vijf identieke apparaten van het merk Wang, waarbij de software, dus de programmering onderling verschilt en is afgestemd op de aard van het be drijf en de wensen van de betrokken ondernemer. Die gezamenlijke aankoop van vijf apparaten leverde korting op, maar nog belangrijker is dat de onder nemers elkaar wegwijs kunnen maken in het gebruik van de computer en dat ze het onderhoud van de apparatuur voordelig hebben kunnen regelen door geen individueel onderhoudscontract af te sluiten maar een gebruikerspool hebben gesticht. Als nog meer onder nemers dezelfde apparatuur van dezelf de leverancier (Accom in Alkmaar) be trekken kan die samenwerking nog verder worden uitgebreid. Zoals ge- I: wat de software betreft zijn de computers verschillend uitgerust afge zien van een basispakket dat bij elk gelijk is. Brüggeman gebruikt het ding onder andere voor calculatie. Dijkstra benut de computer vooral als tekstver werker, de VEM en Vinke bedrijven er financieel-administratieve activiteiten mee en Dekker heeft er onder meer zijn hypothekeninformatie in onderge bracht, waardoor hij zijn publiek snel en volledig kan informeren. Voor alle gebruikers geldt dat zij veel beter dan voorheen kunnen bepalen hoe 'de eco nomische vlag in hun bedrijf erbij hangt en dat veel werk wordt bespaard waardoor met name de klei nere bedrijven hun boekhouding zelf kunnen doen en dus geen kracht hoe ven aan te nemen. Een zeer overtuigende demonstratie van de voordelen die een computer biedt, kan makelaar Hans Eelman ge ven. Hij schafte onlangs een IBM computer aan, gebruik makend van de service die daarbij wordt geboden door de Nederlandse Verenging van Makelaars. Daardoor dient de computer niet al leen voor de administratie, de boek houding en de opslag van alle gege vens van transacties met clliënten, e.d. maar er zit ook het door de makelaars vereniging geleverde programma in waardoor door een druk op de knop 41 banken, verzekeringsmaatschappijen en andere hypotheekleveranciers verge lijkende offertes kunnen geven waarbij ook duidelijk wordt welke geldgevers bereid zijn in het specifieke geval een hypotheek beschikbaar te stellen. Te gelijk kan worden voorgerekend op welke lasten de betreffende klant komt te zitten, wat de fiscale effecten zijn en hoe de situatie is bij andere rente percentages. Vroeger vergde dat lang durig rekenen, nu kunnen de gegevens in enkele seconden op het beelscherm worden gezet en desgewenst met de printer afgedrukt op papier zodat de klant het thuis nog eens rustig kan bekijken. Voor Eelman is het een vorm van ser vice die in een behoefte voorziet. Ie mand die een huis koopt, wil graag di rect weten of dat voor hem een haal bare kaart is. Belangrijk is dat de ma kelaarsvereniging het programma tel kens aanpast aan de wisselende gege vens wat betreft rente, fiscale moge lijkheden, aftrekbaarheid onderhoud, huurwaarde forfait e.d. De bediening van de apparatuur heeft voor geen der gebruikers grote problemen opgele verd. Hans Eelman: ,,Het is heel sim pel, zelfs ik kan het." Westduitse marken Belgische franken Franse franken Zweedse kronen Zwitserse franken Deense kronen Amerikaanse dollars Engelse ponden Oostenrijkse schilling Italiaanse lires Spaanse peseta's 100 100 100 100 100 7110,75 f 5,47 f 35,50 f 37,75 f 134,75 100= f 29,75 1= f 3,43 1= f 3,99 100= f 15,87 10.000= f 17,40 100= f 1,93 Maandag ontdekte de eigenaar van een supermarkt uit Den Burg dat er uit het magazijn twee kratten bier waren gestolen. De diefstal moet het afgelopen week end zijn gepleegd. De daders kwamen binnen door een deurslot te forceren. Het weekend daarvoor waren ook twee kratten bier uit het magazijn gestolen en toen was er een nieuw slot op de deur gezet. Snelle beslissing GS: Gedeputeerde Staten hebben het be zwaar van de Werkgroep Landschaps- zorg tegen de bouw van zomerhuizen in het Grenswegplan ongegrond ver klaard. De afhandeling van deze zaak is buitengewoon snel verlopen. Maan dag j.l. kwam de kwestie in Haarlem aan de orde en woensdag werd de beslissing al aan de gemeente kenbaar gemaakt. Het is mogelijk dat Landschapszorg nog verdere aktie onderneemt tegen dit plan, maar daar kan geen opschor tende werking vanuit gaan, tenzij men erin zou slagen een zg. voorlopige voorziening te krijgen van de Raad van State, wat niet erg waarschijnlijk is. Het Open Jeugdwerk organiseert in de laatste week van dit jaar een aantal activiteiten voor de jeugd vanaf 12 jaar. Dat gebeurt in dorps huis d'Ouwe ULO. Maandagmiddag wordt een expressie workshop gehouden waar jongeren in de slag kunnen met video, toneel en spelletjes. De werkstukken van die middag kunnen eventueel getoond worden in de expositie ,,Laat eens wat van je zien", die woensdag, donderdag en vrijdag wordt gehouden. Maandagavond is iedereen welkom voor een stemmige kerstavond met spelletjes, muziek, voordracht van ge dichten, etc. Disco Dinsdagmiddag, eerste kerstdag, wordt van 13.30 tot 17.30 uur disco gehou den voor alle leeftijden en tweede kerstdag is er een kerstmaaltijd voor Dinsdagavond rond tien uur moest de brandweer uitrukken wegens een schoorsteenbrandje in het ap partementencomplex Diek 27 in Den Hoorn. ^|ln de woonkamer hadden vlammen uit de schoorsteen het zolderhout doen ontvlammen. De brandweer kon het vuur snel blussen. Bewoner C. Witte was de vlammen zelf ook met water te lijf gegaan. De brandweer vermoedt dat de stenen schoorsteen die aan gesloten is op een houten kachel een lek rookkanaal had. De verklaring dat het vuur de stenen wand zodanig ver hit heeft dat het plafond is gaan bran den is veel minder waarschijnlijk. Dinsdagmiddag om twee uur kwam de brandweer in actie om een grote bin nenbrand in het pand Oosterweg 17 te voorkomen. De oorzaak van de brand was dezelfde als die in de Verlorenkost 3, vrijdagnacht. Een houtkachel stond te dicht bij een schrootjeswand en bo vendien was het rookkanaal van de ka chel van blik, materiaal, dat veel warmte afgeeft en waartegen de aan gebrachte dunne asbestwand niet was bestand. De brandweer kon hier met een beetje water en het verwijderen van de brandende delen hout het vuur doven. In de week tussen Kerst en Nieuwjaar (24 december t/m 1 januari) zullen de bibliobussen van de Provinciale Biblio theekcentrale Noord-Holland niet rij den. De gebruikers zullen voor deze periode extra boeken en andere infor matiematerialen kunnen lenen. jongeren. De gasten gaan om 18.00 aan tafel en moeten zich voor dit diner vooraf opgeven (tel. 02220-4300). Woensdagavond is het café van het jeugdwerk voor iedereen geopend. Donderdag treedt de toneelgroep Acht Oktober op (zie artikel elders in deze krant) en vrijdagmiddag wordt een kin derdisco gehouden voor jongeren va naf 10 jaar. Tijdens de discomiddag wordt een disco koning of -koningin gekozen. De toegang is gratis. Dinsdagmiddag 1 januari houdt het Open Jeugdwerk een nieuwjaarsrecep tie vanaf 13.30 uur. Tijdens deze re ceptie zal een huiskamerorkest voor sfeervolle achtergrondmuziek zorgen. Hanny Roos (alt) en Peter Zwart (or gel) geven op 27 december een con cert bij kaarslicht in de N.H. kerk van Den Hoorn, aanvang 20.15 uur. Toe gang gratis. Programma: Zang en orgel: Drie Könige; Simeon; Christkind uit Weihnachtslieder, P. Cornelius. Orgel: Stille nacht; Pastorale; Postludium: Daar is uit 's werelds duist're wolken uit Kerstsuite, Jan Zwart. Zang en Orgel: Schlafe, mein Leibster uit Weihnachts- oratorium J.S. Bach; O Thou, hat tel lest good tiding to Zion, uit Messiah, G.F. Handel. Orgel: Noëll (midden in de winternacht), Dandrieu Zang en orgel: Entre Ie boeuf et l'ane gris, volkslied, bew. W. Pijper; I wonder, as I wander, a capella gezongen; Uff'm Berge, volkslied, bew. F. de Nobel. Orgel: Toccata in G, Th. Duboi Zang en orgel: Maria durch eind Dornwald ging, volkslied, bew. Peter Zwart; Minuit Chretien, A. Adam; Mary had a baby, negro spiritual, bew. F. de Nobel. Bij de uitgang is er collecte ter bestrij ding van de kosten en t.b.v. het restauratiefonds. Werklozen die ingeschreven staan bij de bedrijfsvereniging Sociaal Fonds Bouwnijverheid moeten hun werkbriefjes ingaande volgend jaar inleveren in dorpshuis d'Ouwe ULO, elke donderdag van 16.00 tot 17.00 uur. Bouwvakkers die werkloos worden kunnen zich niet meer aanmelden bij Piet Tromp. Nieuwe meldingsadressen zijn Hamke Veenbaas, Thijsselaan 99 Den Burg (tel. 02220-3073) elke maan dagmorgen tussen 10.00 en 11.00 uur en Renske van IJsseldijk, Vloedlijn 3, Den Burg (tel. 02220-3397) elke maan dagavond na 19.00 uur. Melden kan ook na het maken van een telefoni sche afspraak.

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 5