om. Grafkelder (1700) in IM.H. kerk blootgelegd Schadeberekening relatienotagebieden krijgt vervolg Geen borden zonder toestemming van provincie in het buitengebied laaiswi bakker bv. teaKïS=^:TOoAADenBUrg, LrTOCïl /WUTLs 6X11S lil /oei yUlTL^ ssssz«£L*m 15 dames- en 15 heren- Seiko Quartz horloges met kortingen van 100, 200 en 300 gulden firn™ TbveU f'ri U*t Lnrt Eierlandse plattelandsvrouwen bestaan 25 jaar Weer medicijnen gestolen DEK viert 60-jarig jubileum Vrijwilligerstekort bij Maaltijdenvoorziening Geen vervroegde toelating kleuters op Waalder school Blijspel in studie OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - Nr. 9948 DINSDAG 15 JANUARI 1985 TEXELSE^COURANT Dit waren alle voorwerpen die in de kelder werden gevonden. Deze week voor snelle beslissers: Onze verbouwings uitverkoop blijft interessant! Groeneplaats, tel. 2587 Redactie: Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, tel. (02220) 2741. Buiten werktijd: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266, - Vprcrhiint HincHa a telefoon ,02220, 274, na ,8.00 „ut 488, J V v 7 Senfné sSo,^«2; NMB «lleo.SSS. Het rapport van de directie Land bouw en Voedselvoorziening waar in is voorgerekend welke produk- tieschade ontstaat als beheersove reenkomsten worden gesloten na dat grasland tot relatienotagebied is aangewezen, krijgt in de loop van februari een vervolg. Er komen aanvullende cijfers naar aanleiding van vragen die zijn gerezen na het verschijnen van het door de plaat selijke standsorganisaties gepre senteerde rapport. Zoals bekend kwam in het rapport o.a. naar voren dat de produktieschade als gevolg van het uitstellen van de maai- datum op Texel groter is dan elders omdat het hier droger is waardoor het eerst, vroeg gemaaide gras, slecht ge mist kan worden. Mede hierdoor gaf de berekening een indrukwekkende schade per hectare te zien, die dan van overheidswege zou moeten wor den gecompenseerd. Directeur A. Grijns van Landbouw en Voedselvoorziening vertelde ons desge vraagd dat hiermee niet is erkend dat een dergelijke hoge vergoeding in alle gevallen ook reëel is. ,,We hebben ons gebaseerd op bepaalde uitgangspun ten, zoals de onmogelijkheid om voor het niet geoogste gras voer aan te ko pen als vervanging. We zullen nu ook berekenen hoe de kaarten liggen als dat voer wèl kan worden gekocht. Ook zullen we nagaan wat de effecten van de superheffing zijn in combinatie met het produktieverlies als gevolg van de beheersovereenkomsten. We wachten momenteel nog op de visie van het consulentschap voor de rundveehou derij. Er komen dus aanvullende cijfers op basis van aanvullende uitgangspunten." Waarmee het gerucht is ontkend dat de eerder geproduceerde cijfers fout Deze maand bestaat de afdeling De Cocksdorp-Eierland van de Nederland se bond'van Plattelandsvrouwen 25 jaar. Het zilveren jubileum wordt vrij dag 18 januari gevierd in Het Eierland- sche Huis in De Cocksdorp tijdens een gezellige feestavond die om 20.30 uur begint. De eigen leden verzorgen het programma in de vorm van een revue en na afloop is er muziek en gelegen heid tot dansen. Niet alleen de leden maar ook de oud-leden zijn op deze avond welkom. zijn. Grijns: ,,Op basis van de uit gangspunten in het rapport waren de cijfers juist. Ze zullen dan ook niet worden gecorrigeerd, maar aangevuld." De directeur Landbouw en Voedsel voorziening legt er de nadruk op dat het voor de boeren in de relatienotage bieden een vrijwillige zaak is. Wie geen beheersovereenkomst wil omdat de vergoeding hem niet hoog genoeg is, ziet er vanaf en gaat dan zonder beperkingen en zonder vergoeding zijn gang. In de nacht van vrijdag op zater dag werd ingebroken in de auto van een arts in Den Burg. Uit de wagen werden medicijnen, waar onder ampullen morfine, weggehaald. In het afgelopen weekend werd ook ingebroken in de woning/huisapotheek van een andere arts in Den Burg, voor de tweede keer in korte tijd. Ook hier verdwenen diverse verdovende midde len. Bij het onderzoek van beide zaken is de technische recherche ingeschakeld. Het thans weer zelfstandig functio nerende muziekkorps ,,Door Eigen Kracht" uit Den Hoorn bestaat woensdag 23 januari 60 jaar. Zater dag 19 januari zal ter gelegenheid daarvan een receptie worden ge houden van 15.30 tot 18.00 uur in het dorpshuis De Waldhoorn. Le den, oud-leden en donateurs zijn daarbij welkom. Het eerste zelfstandige optreden van DEK is op 22 februari als het winter- concert wordt gegeven in De Wald hoorn. De uitvoering staat onder lei ding van Klaas Modder die inmiddels tot vaste dirigent van DEK is be noemd. Het korps telt momenteel 22 spelende leden terwijl nog een drietal leden in opleiding is. De aanwas is on der andere veroorzaakt omdat muzi kanten die jaren geleden afhaakten, zich na de scheiding van het KTF op nieuw hebben aangesloten. De eerste uitvoering zal nog niet avondvullend kunnen zijn. Na de pauze brengt to neelvereniging De Vriendenkring een éénakter. Sinds donderdag is een provinciale verordening van kracht die onder meer een regeling inhoudt voor op schriften, aankondigingen en af beelding in gebieden buiten de be bouwde kom. Het is de „Verorde ning opschriften en opslag Noord- Holland", waarvan de inhoud al ge ruime tijd bekend was zodat de ge meente Texel erop vooruit heeft kunnen lopen. In tegenstelling tot de oude provinciale Verordening Landschapsschoon Noord- Holland, waarin was bepaald dat bor den en dergelijke alleen verboden zijn langs wegen die daartoe eerst door de provincie waren aangewezen, verbiedt de nieuwe regeling de plaatsing van borden in het hele gebied buiten de bebouwde kom, ongeacht of de be treffende plek zichtbaar is vanaf de weg. Wie borden wil plaatsen heeft ontheffing van de provincie nodig en die ontheffing zal alleen worden gege ven als het bord aan bepaalde eisen voldoet wat kleur en omvang betreft terwijl het bord ook geen overwegend commerciële strekking mag hebben. Wagens Opschriften, aankondigingen of afbeel dingen mogen niet meer op huizen en andere onroerende goederen worden aangebracht of toegelaten (met uitzon dering van verkeersborden, straatna men e.d.) en ook niet op wagens, au to's e.d. die langere tijd in bermen of op erven zijn geplaatst. Aankondigin gen van tijdelijke aard, waaronder bordjes met „te koop" of „te huur" zijn wel toegestaan terwijl ook kleine permanente borden („aardappelen te koop" b.v.) ook geen probleem zijn. Voor diverse borden in het buitenge bied op Texel zijn al ontheffingen ver leend, maar er staan ook illegale bor den waarvan mag worden aangeno men dat er geen ontheffing voor zal worden gegeven zodat daar vroeg of laat tegen zal worden opgetreden. In dezelfde provincieverordening is ook bepaald dat het verboden is om zon der ontheffing (die ten hoogste tien jaar kan gelden) materialen, machines, strandhuisjes, caravans, oude auto's e.d. op erven of landerijen op te slaan. Het spreekt vanzelf dat dit verbod niet geldt als het om een tijdelijke situatie gaat, bijv. bij de uitvoering van grond en bouwwerken. In de verordening wordt ook geregeld dat kan worden opgetreden tegen mensen die er ver antwoordelijk voor zijn dat sterk ver waarloosde gebouwen het landschap ontsieren. De warme maaltijdenvoorziening voor bejaarden kampt met een vrij willigerstekort in Den Burg en Den Hoorn. Het gaat hier om mensen die met hun eigen auto tegen een kilometervergoeding van 40 cent maaltijden van de keuken van Hui ze Irene naar de aangesloten be jaarden willen brengen. Dat zou vijf keer per week moeten ge beuren. Daarbij wordt gestreefd naar een schema waarin de vrijwilligers om de week of zelfs met een tussenperio de van twee of drie weken een week lang zouden rijden. Om half twaalf worden de maaltijden uitgegeven, zo dat ze om half één allemaal bezorgd kunnen zijn. Bejaardenwerker Nico Nagtegaal heeft op allerlei manieren geprobeerd aan vrijwilligers te komen. „Dat blijkt niet makkelijk te zijn. Het is opvallend dat we alleen bejaarden en huisvrouwen voor dit werk krijgen. WAO-ers en werklozen hebben zich nog nooit opgegeven ondanks onze pogingen via het MZW deze groep er bij te betrekken." Belangstellenden kunnen elke ochtend tijdens werkda gen contact opnemen met Nagtegaal in de Buureton (02220-2696). Hardnekkige pogingen van het ge meentebestuur om gedaan te krij gen dat reeds dit schooljaar kleu ters kunnen worden toegelaten tot de Redmer IJskaschool in De Waal zijn defintief mislukt. De Raad van State heeft het beroep afgewezen met als argument dat zich binnen een straal van drie kilometer een soortgelijke school van dezelfde richting (de Thijsseschool in Den Burg) bevindt. Voor de Waalder school hoeft deze beslissing niet de nekslag te zijn, want de provincie is wel akkoord gegaan met het spreidingsplan voor basisscho len, waarin ook de Waalder school is betrokken. Men heeft derhalve de ze kerheid dat men tenminste tot 1 au gustus 1988 als basisschool kan draai en. Wil men langer voortbestaan dan zal het leerlingenaantal drastisch om hoog moeten. Thans zijn er 21, wat te weinig is. Stimulerend voor het leerlingental zou het zijn geweest als men dit schooljaar al kleuters had mogen opnemen krach tens de verruimingswet. Deze kleuters is De Waal nu „kwijt" en het is zeer de vraag of zij terug zullen keren nu ze eenmaal op een andere basisschool zitten. De Strijbosschool in Midden-Eierland heeft wèl vergunning gekregen om eerder met kleuters van start te gaan. Het aantal leerlingen dat deze school thans bezoekt heeft de verwachtingen overtroffen. Toneelvereniging 't Amateurtje heeft het blijspel „Beloofd is beloofd' van J. Hemmink-Kamp in studie genomen. De regie is in handen van Jeroen Nau- ta. „Beloofd is beloofd" wordt in De Wielewaal gespeeld op 2 en 8 maart. Rienk Gaasbeek bezig in de juist uitgegraven grafkelder. Rechts de nis. In de Nederlands Hervormde kerk in Den Burg is een grafkelder blootgelegd die daar rond het jaar 1700 is gemaakt in opdracht van Jan Hasselaar, baljuw van Texel. In deze kelder werd Jan Hasselaar zelf begraven, evenals acht naaste familieleden. De mensen van de Hervormde kerk ontdekten de kelder op aanwijzingen uit een oud archiefstuk. „Een kelder op Texel op de burg in de kerck bij de Toorendeur daar het wapen van de dubbele Arent op staat", aldus werd in dit oude stuk de plaats in de kerk omschre ven waar de kelder zich bevindt. De in de vloer van de kerk liggen de hardstenen plaat waarop het wapen met een dubbele arend voorkomt, was snel gevonden en Rienk Gaasbeek en Nan Huisman gingen aan het graven. Op nauwe lijks een halve meter diepte stuit ten zij op de gewelfde kelder die 3.22 lang bleek te zijn, 1.72 meter breed en 1.70 meter hoog. lies een grafkelder lieten bouwen. Het moet een soort statussymbool zijn ge weest. Telkens als een directe na bestaande overleed, werd de kelder opengemaakt. Rond de eeuwwisseling gebeurde dat voor het eerst toen Hes- selaars zoon Pieter overleed. De tweede die in de kelder werd bijge zet was Jan Hasselaar zelf en de der de was zijn dochter Frederieck. Nadat op 23 juli 1706 Pieter Bontemantel (oudste zoon van de dochter van Jan Hasselaar) was bijgezet, vermaakte Ja- historische waarde hebben, onder de best mogelijke omstandigheden kun nen worden bewaard. Er zijn totaal 804 archiefstukken die betrekking hebben op het reilen en zeilen van de kerk in de loop der eeuwen, zowel op geeste lijk als materieel gebied: aflaatbrieven, stukken die betrekking hebben op de heffing van kerkelijke belastingen, overzichten van inkomsten en uitga ven, etc. Het oudste stuk dateert van 1456, dus ruim voor de kerkhervorming. Mogelijk zijn er mensen die in de vijfti ger jaren aan de restauratie van de kerk hebben meegewerkt en iets we ten van de nu gevonden en de andere grafkelders. Zij worden verzocht con tact op te nemen met R. Gaasbeek, telefoon 02220-3052. Teleurstellend was dat de hele kelder ruimte was volgestort met grond, waarschijnlijk is dat gebeurd bij de restauratie van de kerk in de vijftiger jaren. De grond werd verwijderd waar bij het hele kelderinterieur vrij kwam. Van de stoffelijke overschotten werd, afgezien van wat verteerde botresten en een kastanjebruine haardos, niets teruggevonden. Wel werden hengsels en resten eikenhout van de doodkisten aangetroffen en verder wat stukjes lei, scherven van tegels en pijpenkoppen. Laatstgenoemde artikelen kunnen er bij het volstorten van de kelder in te recht gekomen zijn. In de kelderruimte stonden de doodkisten oorspronkelijk in twee lagen opgesteld, staande op ij zeren stangen. Nis In de kelder werd in een der hoeken een nis gevonden waarvan de beteke nis nog onduidelijk is. De nu gevonden grafkelder is niet de enige in de kerk, er moeten er nog twee zijn. Het was gebruikelijk dat vooraanstaande fami- Overtredingen kunnen worden gestraft met een hechtenis van hoogstens twee maanden of een boete van ƒ500,— tot ƒ5000— afhankelijk van de overtreding van welk verbod. Groene borden Zoals gezegd, de gemeente Texel is op de regeling reeds vooruit gelopen. De bekende frames met groene borden vallen onder een collectieve provinciale vergunning. De gemeente past de re gels voor deze borden minder streng toe dan in het verleden. Ook verwijzin gen naar bedrijven worden in sommige gevallen toegestaan als dit op zakelijke wijze gebeurt, dus zonder reclame. Voor de bebouwde kommen bestaat wel een gemeentelijke regeling maar deze is voorlopig in de ijskast gezet en zal daar voorlopig in blijven omdat wat bordjes in de dorpen betreft er geen sprake is van ernstige „wildgroei." coba Bontemantel een bedrag van ƒ100,— aan de kerk onder de conditie dat de kelder vijftig jaar lang niet meer geopend mocht worden „na de begra- fenisse van Johanna Hasselaar." Het is niet duidelijk of deze Johanna dezelfde is die op dat moment al in de kelder was begraven of dat een ander familie lid is bedoeld dat toen nog in leven was. De laatste die in zodanige ver houding met Jan Hasselaar stond dat zij het recht had om in de kelder be graven te worden. Archief Het archiefstuk waaruit het een en an der blijkt maakt deel uit van het om vangrijke archief van de Hervormde gemeente Den Burg. Dit archief was nogal chaotisch en werd 14 jaar gele den naar het centrale kerkelijke archief van de Hervormde kerk gestuurd om te worden geordend. Sinds kort is het weer op Texel en zal veilig worden op geborgen in een speciale kluis die mo menteel in de kerk wordt gemaakt. Deze brandvrije ruimte zal worden voorzien van klimaatregeling waardoor de stukken die ongetwijfeld grote

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 1