Een decennium vrij schilderen Energiekosten scholen lopen sterk uiteen Tien jaar Texelse „academie" Vandalisme van sporters op veerboot Cursus lokale radio Ruiten stuk De eerste schaatsers in Den Burg FAMILIEBERICHTEN i PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 15 JANUARI 1985 Texels Enige Echte Vrije Academie bestaat tien jaar. De Teeva is een los verband van Texelse beoefe naars der schilderkunst, een club die nagenoeg zonder regels bestaat. De technieken zijn vrij, de interpretaties zijn vrij, eigenlijk is de Teeva alleen maar een groep mensen die gezamenlijk een ruimte en modellen huurt. De voorloper van de Teeva had nog een leerdoel en docenten, de academie zelf heeft dat niet. Er zijn in de loop van de jaren dan ook nogal wat le den verdwenen omdat zij de kwali teiten misten om mee te komen. Het verloop was so wie so groot, in die tien jaar zijn er 55 leden ge weest terwijl de gemiddelde groepsgrootte schommelde tussen de vijf en tien. Het jubileum zal niet ongemerkt aan Texel voorbijgaan. Antoon Goes, die voorzitter zou zijn als de Teeva een bestuur had: ,,Van 4 tot 15 februari willen we een tentoonstelling houden die een overzicht van die tien jaar geeft. We zijn nu op zoek naar oud werk. Dat is erg verspreid, want vaak werden er portretten meegegeven aan de mensen die model zaten. Het werk komt te hangen in de raadhuiskelder." Als het lukt om een compleet over zicht samen te stel.len zal dat een bont geheel worden in meerdere betekenis sen. Hoewel de meeste avonden met een model werd gewerkt, zijn er veel verschillende dingen gedaan. In de modellen zelf zat ook de nodige varia tie: naakt, gekleed, stilzittend, een muziekinstrument bespelend, aange kleed als kerstengel. Een paar keer werd buiten gewerkt, dan werd bij voorbeeld een boerenstal vereeuwigd. Toon Goes herinnert zich nog levendig hoe hij achterin een stalbox een lig- De Teso-directie heeft een brief ge schreven aan de Texelse Sportraad waarin gewezen wordt op het toe nemend vandalisme van Texelse sporters op de boot. Dat gebeurt voor de tweede keer en Teso direc teur T. Hoogerheide dreigt de reis- subsidie (f7000,— aan sportclubs te verminderen als er geen einde komt aan de vernielzucht. Volgens Hoogerheide komt het her haaldelijk voor dat leden van vooral voetbalclubs zich misdragen op de boot. Dat gedrag bereikte een hoogte punt op 15 december tussen vier en vijf uur. ,,Het ging om een poging tot brandstichting, het moedwillig vernie len van twee pneumatische deuren en het betreden van levensgevaarlijke plaatsen". De daders zijn bij teso be kend. Het gaat om jonge leden van SV Oosterend, SV Texel en een voet balvereniging uit Den Helder. Begeleiding Aan de Sportraad wordt gevraagd con tact op te nemen met de betrokken sportverenigingen waarbij gewezen mag worden op de taak van de jeugd leiders. ,,Als de begeleiders zich goed van hun taak bewust zijn, behoeft het reizen per boot toch niet uit te mon den in dit vandalisme", aldus Hooger heide. De kosten van reparatie van ver nield materiaal worden steeds hoger en bij een eerste herhaling van dit vandalisme" ziet Teso zich genood zaakt de reparatiekosten in mindering te brengen op de reissubsidie aan sportclubs. Na het eerste Teso-protest besteedde de Sportraad in het inmddels opge doekte blad Spits veel aandacht aan vandalisme op de boot. Dat had aan vankelijk resultaat. Maandagavond zal het bestuur van de Sportraad zich in haar vergadering buigen over de vraag wat er nu moet gebeuren. Deze open bare bijeenkomst begint om 19.30 uur. Donderdag 24 januari start de loka le omroep Texel een cursus radio programma's maken. Bij deze cur sus zijn nog enkele plaatsen vrij. Deelname is gratis. De cursus omvat zes donderdagavon den waarin men o.a. informatie krijgt over techniek, presentatie, het maken van interviews, muziekkeuze en programma-opbouw, hoorspelen ma ken en sfeeropnamen. Ook zullen de cursisten kunnen oefenen in de studio. De cursus wordt gegeven in de studio van de Lichtboei. Meer informatie is te verkrijgen bij Margreet Berndsen, Lieuwstraat 23, Den Burg, tel. 02220-4896. Via dit telefoonnummer kan men zich ook opgeven. Wie na de zes lesavonden plezier heeft in radio maken kan zich mogelijk voegen in het vrijwilligersteam van de lokale omroep. gende koe schilderde. Op een gegeven moment stond het dier op om van melk- op groene vla" produktie over te schakelen. Het dier mikte keurig op het hoekje waar Toon en nog een lid zaten, vluchten kon niet meer Docenten De Teeva is voortgekomen uit een schildercursus, georganiseerd door het vormingswerk voor jonge volwasse nen. Het project stond onder leiding van Lex Kaper en zou ophouden te bestaan. De deelnemers waren daar niet gelukkig mee en daarom ging de groep op eigen kracht door, eerst een tijdje onder de naam „onbespoten kunstenaars". Dat werd door sommi gen echt serieus genomen, die bikten het roet uit de schoorsteenpijp van hun haard en maakten daarmee hun eigen „roetwater"verf. Tien jaar terug deed de naam Teeva officieel intrede. Dat gebeurde niet zonder slag of stoot. Er was nogal wat discussie over die naam, maar op een gegeven moment verscheen hij in de krant en dat beslechtte het pleit. Wel was er een concessie gedaan, in het oorspronkelijke plan zou het Teeeva zijn geworden. Helemaal origineel was dat overigens niet, er bestond toen al een fietsersbond met de naam Eerste Enige Echte Nederlandse Wielrijders Bond. Het „eerste" viel er bij de Teeva af. De club begon het eerste jaar met twee docenten: Niek Welboren en Paul Höhner. Welboren was al snel weg, maar Höhner, die al geruime tijd van Texel af is, onderhoudt via het water verfconcours nog steeds banden met de Teeva. In het tweede jaar werd Le- nie van 't Noordende docente, daarna werkten de leden op eigen kracht. Dat eerste jaar werd er vrij „academisch" gewerkt. Net zoals dat op de kunsta cademies gaat werden de aquarellen opgezet in sepia, nadat een snelle pot loodschets was gemaakt. Later werd meer met kleur geëxperimenteerd, er was bijvoorbeeld een periode waarin uitsluitend de kleuren blauw en rood naast elkaar werden gezet. Zerkzicht In het begin kwam de academie bijeen in het gebouwtje waar nu de Jeroen- groep zit aan de Bernhardlaan. We gens het uitzicht op de aanpalende dodenakker herdoopten de Teeva-leden dit lokaal in „café Zerkzicht". In dat begin was het de bedoeling dat het le- Enkele Teeva-leden aan het werk. denbestand voor ongeveer veertig pro cent uit vakmensen zou bestaan onder het motto „als we met elkaar werken leren we daarvan". In de afgelopen tien jaar hebben meerdere academisch gevormde kunstenaars deelgenomen. Bovendien komt een redelijk groot deel van exposerende kunstenaars voort uit Teeva-kringen, waarmee niet gezegd wil zijn dat zij op de Teeva het vak leerden: Lenie van 't Noordende, Nel Koom-Kikkert, Johan Reydon, Jan Bruin, Henk Arendsen, Antoon Goes, Maas de Hoog, de al genoemde Paul Höhner en anderen. De financiën van de academie zijn op een eenvoudige maar doeltreffende manier georganiseerd. Destijds stelde Willem van 't Noordende het zoge naamde blikje in, een nivea-blik waar iedere deelnemer elke clubavond een vast bedrag in doet. Daarvan worden de zaalhuur en de drankjes van het model betaald. De houder van het blikje is de penningmeester in de meest letterlijke zin van het woord. Moeilijk heeft die het niet, de Teeva wordt niet gehinderd door subsidie, zelfs niet bij het waterverfconcours waar in het verleden wel eens garan tiesubsidies voor zijn gevraagd maar dat hoeft tegenwoordig niet meer. Vrouwenhuis In de dagen dat het vrouwenhuis functioneerde onderhield de academie een warme band met deze emancipa toire instelling. Het vrouwenhuis zat in de ruimte waar voor de verbouwing van de Ouwe Ulo 't Asiel gevestigd was en kwam bijeen op dezelfde avond als de Teeva. Dat betekent dat de schilders waren afgesloten van het koffie-apparaat, dat stond namelijk in 't Asiel. De vrouwen moesten kiezen uit twee kwaden: Teeva-mannen toelaten om koffie te zetten of dit ooit vrouwelijke handwerk zelf verrichten om de toen- dertijd hoofdzakelijk uit mannen bestaande academie van dienst te zijn. Tot dat laatste werd besloten en op die manier ontstond die'band. Warm, omdat dat de toestand was waarin de koffie over het algemeen het artistieke volkje bereikte. Op een kwade maandagavond werd het mannelijk naaktmodel dat toen po seerde onwel. De man was al „naar de markt" geweest en vertelde dat koffie voor de duivel was, dus elke pauze nam hij een pilsje. Het is niet bekend of het van de drank kwam, maar omtreeks 23.00 uur, de man ging net weer in zijn pose op twee tafels liggen, kreeg hij acute braakneigingen. Het model, een in brede kring bekende Texelaar, sprong van zijn plek, rende de lange gang van het voormalige schoolgebouw door om de wc te be reiken die zich tegenover de ingang van 't Asiel bevond. Net voor hij daar kon binnengaan ging de asieldeur open en kwamen de vrouwen naar buiten, gesticht door een lezing over de tweede emancipatiegolf of iets der gelijks. Het blote model trok zich daar niets van aan, deed de wc-deur open en vergat die in zijn ellende weer dicht te doen. Hij zal wel niet erg op een lustobject hebben geleken in deze de plorabele toestand. De vrouwen waren ziedend, een der gelijke vertoning paste blijkbaar niet in hun wereldbeeld. Vanaf dat moment was de verhouding aanmerkelijk be koeld. Antoon Goes: „Dat werd pas weer wat beter toen hun projector stuk ging en we die voor hen konden maken", maar uit de blik in zijn ogen bij het maken van deze opmerking moeten we vermoeden dat deze analy se niet geheel van sexistische trekjes verschoond is. Het inmiddels uit ande re delen van het gebouw toegestroom de volk is een verdere vertoning De energiekosten van de verschillende openbare lagere scho len op Texel lopen sterk uiteen en staan lang niet altijd in verhouding tot de grootte van het gebouw. Kritische opmer kingen hierover waren te horen in de donderdag gehouden vergadering van de raadscommissie voor welzijnsbeleid naar aanleiding van de door de gemeenteraad vast te stellen kostenbedragen ingevolge de lager onderwijs-wet. Uit een bijgevoegd overzicht bleek onder meer dat de kosten van ver lichting, verwarming en schoon houden bij de Thijsseschool in Den Burg bijna f60.000,— hebben belo pen, bij de school van Midden- Eierland ruim f11.000,—bij de school in Den Hoorn bijna f40.000,—, bij de school in De Koog bijna f31.000,—, bij de school in Oosterend ruim ƒ19.000,— en bij de school in Oudeschild f27.600,—. De commissieleden vonden dat vooral de Thijsseschool er nogal uitsprong. Mevrouw Tine Krijnen-Bays had in de ze school een kijkje genomen waarbij de oorzaak van de hoge energiekosten haar duidelijk waren geworden: voor de ramen van de lokalen staan bomen waardoor het nodig is de hele dag het licht aan te hebben, terwijl door het missen van zonnewarmte ook de cv hoger moet staan. Raadsel Voorzitter wethouder Zegers vond deze „verklaring" niet bevredigend. Hij merkte op dat het in alle scholen ge bruikelijk is om voortdurend de verlich ting ingeschakeld te hebben, ook als er geen bomen voor de ramen staan. Zijn onderwijscollega Albert Hoven liet vanaf de publieke tribune weten dat hij niet voortdurend bij kunstlicht laat werken maar hij raadde aan de cv- ketels eens te inspecteren. Zegers zei met het schoolhoofd over het energie gebruik te zullen praten. Hij zocht het in de bouwkundige toestand van het Thijsseschool, een gebouw dat destijds als „semi-permanent" is neer gezet. De meeste commissieleden had den het gevoel dat aan het energiege bruik in de Thijsseschool iets te doen moet zijn. Administrateur G.A. Oskam wees op de faciliteiten die tegenwoor dig worden geboden om tot energie besparing in openbare gebouwen te komen. Integratie Een ander „scholenonderwerp" waaro ver de commissie zich boog, betrof de bouwkundige voorzieningen die bij verschillende scholen nodig zijn om deze geschikt te maken voor kleuter- opvang in het kader van de integratie. Tine Krijnen vond de geboden verbou wingsmogelijkheden veel te beperkt om gestalte te kunnen geven aan de onderwijstaken zoals die officieel wor den gesteld. Voorzitter Zegers zei dit gevoel te delen, maar wees erop dat de verbouwingen bekostigd moeten worden met de van rijkswege beschik baar gestelde extra middelen en die zijn beperkt. Op vragen van Peter Bakker zei Zegers dat fondsen waarover bijzonder neutra le kleuterscholen beschikken na de in tegratie aan onderwijsdoeleinden moe ten worden besteed, voor zover dat geld van de overheid afkomstig is. Geld dat zelf is vergaard, bijv. door het inzamelen van oud papier, mag vrij worden besteed. Gerbrand Poster drong erop aan de adviezen van de di verse medezeggenschapsraden bij de integratie serieus te nemen. Zegers be loofde dit. „We gaan praten over de bouwkundige voorzieningen en alle medezeggenschapsraden mogen hun zegje doen. Voor zover men blijft bin nen de normen die door het ministerie per circulaire bekend zijn gemaakt, zal zeker met die wensen rekening worden gehouden." Tijdnood De zaak komt in maart in de gemeen teraad en de minister zal de plannen voor 1 juni beoordelen. Dan zouden er maar twee maanden overblijven om de diverse verbouwingen uit te voeren. Dat kan in de praktijk nog problemen geven. Hoe moet dat met het onder wijs als de school wordt verbouwd? Zegers tilde er niet zo zwaar aan. Wij zende op Midden-Eierland zei hij dat een verbouwing heel snel kan worden uitgevoerd. Niet iedereen was gerust. Ook vanaf de publieke tribune klonken geluiden die wezen op onzekerheid en de nei ging om de kat uit de boom te willen kijken alvorens met bouwen te begin nen. Op nogal kritische wijze kwam de rol van de inspectrice hierbij ook ter sprake. Zegers herinnerde er echter aan dat de inspectrice zich zal moeten houden aan de rijksvoorschriften. Hij waarschuwde tegen vertragingen. „Als we te laat zijn komen alle kosten voor de gemeente. We gaan het heus zorg vuldig doen. Over een paar weken roe pen we de medezeggenschapsraden bijeen en komen de tekeningen op tafel." De Koog Terloops kwam ook de „schoolstrijd" in De Koog nog even ter sprake. Want kleuterschool Het Mierennest heeft om huisvesting gevraagd voor de door haar te stichten bijzonder neutrale ba sisschool. Zegers vertelde dat de ge meente binnenkort in De Koog zal pei len hoe het zit met de animo voor zo wel deze basisschool als voor de ook tot basisschool uit te breiden Luberti- school. Zegers: „Dan blijkt wel wat er moet gebeuren." Meegedeeld werd dat de stichting kat holiek onderwijs uitstel heeft gevraagd van de wettelijke plicht om de hele toekomstige basisschool in één ge bouw onder te brengen. Zegers had er weinig hoop op dat dit verzoek wordt ingewilligd. „Geen schijn van kans." bespaard gebleven door de tegenwoor digheid van geest die één van de Teeva-leden ten toon spreidde. Hij zocht de broek van het zieke model op en ging hem achterna. Verder is het eigenlijk altijd rustig als er met naaktmodellen gewerkt wordt. Dat is ook logisch, er zouden snel geen mensen meer bereid zijn te pose ren als dergelijke toestanden aan de orde van de dag zijn. Vergoeding De vergoeding die modellen krijgen is nogal uiteenlopend. Soms worden al leen de drankjes betaald, er was een naaktmodel dat tevreden was als zij na afloop een zak boerenkool en een rookworst kreeg. Ook hier schemert de vrijheid van de Teeva door. Tijdens de verkoping die jaren geleden in De Lindeboom werd gehouden om financiën los te krijgen voor de ver bouwing van het dorpshuis werden portretbonnen verkocht. Mensen die bijdroegen konden door de Teeva hun portret lateen schilderen. Het is dan ook niet verwonderlijk dat de club na de verbouwing weer in het dorpshuis is terug te vinden en daar wordt nog steeds gewerkt. In het vijfde jaar dat de academie bestond werd voor het eerst een wa terverfconcours gehouden. Deze nevenactiviteit is zeer succesvol geble ken, het aantal deelnemers groeit bijna elk jaar. Dat eerste weekend werd ge kampeerd op Loodsmansduin. Er zijn nog steeds mensen die het jammer vinden dat dit is opgegeven, maar de huidige locatie in jeugdherberg Panora ma voldoet ook uitstekend. Theater Tijdens één van de concoursen vond het enige optreden plaats dat er ooit is geweest van het Texelse Artiesten Theater. Over de oprichting van het TAT werd veel gepraat. Johan Reydon zou de bekende Franse schilder uit het begin van deze eeuw, Toulouse Lau- trec, uitbeelden, Toon Goes met in standhouding van baard en snor moest een travestiedanseres worden en Paul Höhner een handelaar in verf. Er werd veel over het TAT gesproken maar tot oprichting is het (gelukkig?) nooit gekomen. Toen er echter een keer over werd gepraat tijdens een concours hoorde een deelnemer die in Amsterdam deel van een theater uit maakt ervan en ergens achter een tuinwal op de Hogeberg moet toen een spontane theaterproduktie plaats gevonden hebben. De Amsterdammer zag er blijkbaar wat in, hij ging door met spelen, tot verbijstering van enke le voorbijgangers. Over het TAT wordt niet meer gespro ken maar er zijn meer tradities die ver dwenen. Toon Goes zet met te waar deren openhartigheid de verdwenen en de "wel gerealiseerde plannen naast el kaar: „We hadden dus het TAT dat er nooit is gekomen, we schilderen te genwoordig nooit meer op de laatste bijeenkomst voor kerst een kerstengel, we werken afgezien van het concours nooit meer buiten, de plannen voor een grafisch atelier zijn nooit bewaar heid geworden, evenals het kopen van een eigen gebouw, het houden van een lang weekend op Terschelling, het maken van een busreis naar Parijs en het bundelen van alle Texelse kunste naars. Wat wel is gelukt is het houden van een diavoorstelling in het City Theater. De plechtige nieuw jaarstoespraken zijn ook verdwenen en dat begroot me nog steeds." Levend Ondanks al deze plannen die in de la zijn verdwenen is de Teeva nog steeds levend bij de betrokkenen. Dat blijkt als uw verslaggever vraagt of voor dit jubileumverhaal niet wat oud-leden ac te de presence zouden willen geven tij dens een clubavond. Er zitten twaalf mensen en dat is het dubbele aantal van wat normaal aanwezig is. Het wordt een vruchtbare avond, niet al leen vanuit journalistiek oogpunt maar ook artistiek. Bij het maken van de af spraken van dit verhaal hoorde ook dat de verslaggever gelijk model kon zitten en dat gebeurde ook. Mensen die werk willen inleveren voor de jubileumtentoonstelling kunnen contact opnemen met Toon Goes (02220-4403) of met Jolet Leenhouts (02220-5221). De eigenaar van Chinees restaurant „Azië" uit Den Burg meldde de politie dat twee ruiten van de bovenverdie ping van zijn bedrijf waren ingegooid met sneeuwballen. De schade beloopt enkele honderden guldens. De vier jongens die op de foto staan waren waarschijnlijk de eersten die in Den Burg schaatsten. Eén van hen probeer de donderdag het ijs op de sloot die onder de brug in het Paalwerk doorloopt. Dat bleek niet zo goed te zijn. Toen hij even de weg op ging om over te steken kwam een vriendje van hem op het idee dat het op de bevroren sneeuw mis schien ook wel zou lukken. Dat bleek te gaan, zoals te zien is. Een extra attractie was natuurlijk de brug, er zullen niet veel schaatsers zijn die er op kunnen bogen regelmatig dergelijke hellin gen te nemen. Overigens is het volgens experts vrij onverstandig om op een wegdek te gaan schaatsen. Vooral bij een klinker weg kunnen er stukken steen bo ven de ijslaag uitsteken en dat is slecht voor de schaatsen. ■i XV Het was af en toe nodig om 7 steun bij alkaar te zoeken. Onze beste zwager en oom E. D. Westdorp, is van ons heengegaan op de leeftijd van 87 jaar. De Cocksdorp: J. Moens-den Braven Waalenburg: D. den Braven G. den Braven-Kikkert neven en nichten Texel, 10 januari 1985. GEBOREN: Melanie zusje van Marieke dochter van Piet Jan en Nelie Kaan Texel, 14 januari 1985, Naalrand 13, 1797 AM Den Hoorn.

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 2