27 sneeuwpoppen op het voetbalveld Havenwerk wacht op dooi Gecostumeerde ijspret itèv'A*" •-»ï. wsïBSHSi y*!fes Talentenjacht De Duveltjes Geheimzinnige diefstal Karate vergadert Historische werkgroepen komen bijeen Veel belangstelling voor arresleden Brand in rookkast DINSDAG 15 JANUARI 1985 TEXELSE COURANT PAGINA 5 Sneeuw genoeg op het SVO-veld voor het maken van vele sneeuwpoppen. De foto is gemaakt door Dirk Kuiter. De wedstrijd wie maakt de mooiste sneeuwpop? is zaterdag middag op het voetbalveld van SVO in Oosterend een succes ge worden. Op het veld waar anders lustig met de ba! wordt gestoeid verschenen 27 sneeuwpoppen of sneeuwfiguren die voor een groot deel volgens het traditionele re cept waren opgebouwd: men rolt een klein balletje sneeuw net zo lang door tot het een bal is waar zelfs de keeper van het Neder lands elftal moeite mee zou hebben. In de categorie deelnemers van 12 jaar en ouder sprak de fantasie een stevig woordje mee. Deze groep maakte niet alleen sneeuw poppen maar er verscheen ook een zeemeermin, een sfinx, een troeteldier en een pop die een sprekende gelijkenis vertoonde met een bekende Oosterender. Opvallend was ook dat niet één volwassene" meedeed aan de wedstrijd van de Oosterender mid denstand. Blijkbaar was men niet zo jong van geest om voor publiek met sneeuw te kliederen, iets waar de organisatie wel op gere kend had. De organisatie moest uitwijken naar het veld van SVO omdat er bij de muzieknis aan de Oran jestraat door de tijdelijke dooi bij na geen sneeuw meer lag. Voor deel van het SVO terrein was dat de warme chocolademelk in de kantine genuttigd kon worden. Bij de groep 4 tot en met 7 jaar werd de eerste prijs gewonnen door Mirjam Joustra en Anneke Hordijk, de tweede door Corina Hordijk en de derde prijs door Femke Mulder en Bernadine Kui ter. Bij de 8 tot 12-jarigen koos de jury de pop van Maaike van Dijk en Hester Whyte a/s de mooiste, gevolgd door een creatie van Sil vester van Dijk en Jasper Boks. De derde prijs ging naar Menno Timmer en Gideon Boogaard. In de categorie 12 jaar en ouder kre gen Martin Vlaming en Arno Koot de eerste prijs. De tweede prijs ging naar Arjan Mulder en Henk Messemaker en Robert Eldering zijn werkstuk was goed voor een derde prijs. De prijzen bestonden uit hand schoenen, sjaals en ijsmutsen. Die kwamen goed van pas na een middag wroeten in de koude ma terie. Over publieke belangstelling had de wedstrijd ook niet te kla gen. Veel oudere namen een kijkje op het sportveld. In of bij de meeste dorpen van Texel kan nu worden geschaatst, sinds giste ren ook in Den Burg. Mede door het tamelijk gunstige weer grijpen velen de gelegenheid om op de smalle ijzers te klimmen en de diverse ijsclubs doen hun best om zoveel mogelijk service te bieden. Een mooi voorbeeld is de ijs- club van De Koog, die over een fraaie, bij avond verlichte, baan beschikt in de vorm van de „verlengde Brink", het wa ter tussen het parkeerterrein aan de Ni- kadel en camping „De Luwe Boshoèk". Geruime tijd geleden werd de opper vlakte van dit water aanmerkelijk ver groot door inzet van vrijwilligers en daarvan plukt men nu de vruchten. Zondag werd op deze baan een wedstrijd gecostumeerd schaatsen ge houden, waaraan door tientallen oude ren en vooral jongeren werd deelgenomen. Bij de jeugd werd Ralf Keijser eerste bij de enkelingen; tweede werd Corné Keij ser en de derde plaats werd gedeeld door Marcel van Egmond en Roland Knol, Bij de paren werden de kinderen Bos („serveersters") eerste; tweede werden Moniek van Splunter en Astrid van der Vis („Rovertjes") en de derde plaats werd gedeeld door het duo Mi reille/Sanne Schoo („Clowntjes") en Floortje en Mareille Bakker („Konijntjes"). Bij de ouderen ging de eerste prijs en kelingen naar „Neptunus", de tweede prijs naar „Kruimeltje" en de derde prijs naar „Tropical festival". Bij de paren ging de eerste prijs naar „Pastoor en non"; de tweede prijs naar „Amerika nen" en de derde prijs naar „Clowns" Zodra de vorst voorbij is, zal wor den begonnen met het dempen van een gedeelte van de veerhaven van Den Helder als eerste fase van de aanpassingswerken aldaar. De voorbereidingen zijn reeds getrof fen. De zandpijp en de bakken lig gen klaar. Gedempt wordt het ha vengedeelte tussen de fuik en de kade waar zich de veerstoepen be vinden. Deze terreinwinst is nodig om de afrit van de toekomstige dubbele aanleginrichting te kunnen maken. Aanvankelijk zou deze weg als een soort brug worden uitgevoerd, dus op palen in het water, maar Teso meende dat een gewone weg over land gunsti ger is en (in strenge winters met krui end ijs) ook veiliger. Het dempen zal met spoed gebeuren zodat het zand zoveel mogelijk is ingeklonken als hier de verdere werkzaamheden worden uitgevoerd. Noodbrug Het staat thans vast dat het vervangen van de enkeldeks brug door een dub beldeks exemplaar een veel tijdroven der operatie wordt dan eerst werd ge dacht. Het zal één tot twee maanden vergen en in die tijd zullen de veerbo ten moeten aan- en afmeren aan noodpontons, zowel in Den Helder als op Texel. Rijkswaterstaat is deze nood voorziening momenteel technisch aan het uitwerken. Als blijkt dat op deze wijze de veerdienst ongestoord en on vertraagd kan functioneren, is er geen bezwaar tegen dat deze voorziening ook bij grote (seizoendrukte) wordt ge bruikt. Mocht echter blijken dat het toch een kwestie van moeizaam impro viseren wordt, dan zullen organisatie en tijdschema zodanig worden aange past dat de dubbele brug vóór het sei zoen klaar is. Definitieve beslissingen zullen over ongeveer een maand geno men worden. Overigens zijn er wat de technische uitvoering van de aanpassingswerken betreft weinig beslissingen meer te ne men. Men is het eens zowel wat be treft de Helderse als de Texelse kant en de plannen kunnen nu dus in detail worden uitgewerkt en besteksklaar ge maakt. Voor „invalidenvraagstuk" is echter geen definitieve oplossing. Teso voelt het meest voor een lift, maar daar zitten wel technische haken en ogen aan. Alle betrokkenen (verenigd in een werkgroep) zijn echter van me ning dat in ieder geval iets ten behoe ve van invaliden en andere slecht ter been zijnde passagiers moet worden gedaan. Bezwaren Wat de actie tegen de bouwvergun ning voor de fuikhaven op Texel be treft kan worden gemeld dat de Werk groep Landschapszorg er geen genoe gen mee heeft genomen dat haar be zwaar ongegrond is verklaard en in be roep is gegaan bij de Raad van State. De werkgroep heeft getracht een spoedbehandeling te krijgen (voorlopi ge voorziening) omdat de werkzaam heden anders al half klaar zijn als de uitspraak komt, maar dat is van de hand gewezen. De behandeling van het beroep kan ongeveer een jaar duren. Van de honderden andere mensen die bezwaar hebben gemaakt (merendeels door het inzenden van een standaard- bezwaar dat door de PSP Texel was verstrekt) en die te horen hebben ge kregen dat hun beroep niet ontvanke lijk was, zijn er drie in beroep gegaan bij de Raad van State. Toren In het kader van de artikel 19 procedu re die Teso voert om op het haventer rein van 't Horntje een verkeerstoren te mogen bouwen (deze wordt hoger dan volgens het bestemmingsplan is toe gestaan) heeft niemand bezwaar ge maakt. Gedeputeerde Staten hebben echter toch nog geen verklaring van geen bezwaar afgegeven want ze wil len eerst het uitgewerkte bestem mingsplan zien. Dit plan is bij de ge meente met spoed in de maak. Het ziet er niet naar uit dat hier grote ver tragingen zullen optreden. Teso wil echter graag zo snel mogelijk de ver gunningen in huis hebben om de werkzaamheden (die men voor een be langrijk deel in eigen beheer wil uit voeren) over een zo lang mogelijke pe riode te kunnen uitsmeren. Het bezwaar dat D66 van Den Helder had gemaakt tegen de fuikaanpassing is waarschijnlijk van de baan. De Hel derse beroepsschriftencommissie heeft B en W geadviseerd het beroep onge grond te verklaren. Als B en W dit ad vies opvolgen zal D66, naar het zich laar aanzien, geen verdere actie ondernemen. - -~r- In de haven van Den Helder liggen de zandleidingen en bakken klaar. Zodra de dooi invalt wordt met het werk begonnen. Op de v grond het te dempen havengedeelte. Op de achtergrond de juist richting Texel vetrokken Molengat". (Foto: Dirk Kuiter) De deelnemers aan het gecostumeerde schaatsen poseerden na afloop voor de fotograaf. Dinsdag 15 januari De Vrouwenbond FNV heeft in De Buureton een creatieve avond met me dewerking van mevrouw Wieten. Te vens gelegenheid om eigen werkstuk ken te tonen, ongeacht de toegepaste techniek. Aanvang 20.00 uur. Woensdag 16 januari In De Schakel heeft de afdeling Karate van de Meersportenvereniging een ver gadering. 19.00 uur. De raadscommissie voor ruimtelijk en huisvestingsbeleid heeft in het raad huis een openbare vergadering, aan vang 19.30 uur. De agenda vermeldt onder meer een hoorzitting in verband met de geplande bouw van zomerhui zen door Ennia (Aegon) op het voor malige kerkhof aan de Vogelmient in De Koog, hoorzitting met betrekking tot de bouwplannen in het sanerings- gebied bij het voormalige Sint Jan, enkele voorbereidingsbesluiten en het bestemmingsplan Oosterend-noord. De vereniging van oud-leerlingen van de landbouwschool heeft jaarvergade ring in „Rebecca" in De Waal; 20.00 uur. Donderdag 17 januari De werkgroepen historisch onderzoek en foto-video-film van de Historische Vereniging Texel heeft om 20.00 uur een bijeenkomst in de Sint Jozefschool. In dorpshuis De Waldhoorn start zater dag om 19.30 uur een talentenjacht. Inschrijven (evt. bellen) kan die dag tussen 16.00 en 17.00 uur in het dorpshuis. Het entreegeld is f2— voor nietEleden. Playback is niet toe gestaan. Wel mogen dans, muziek, voordracht, goochelen, toneel, acroba tiek, etc. door groepen tot max. vier personen. Voor de jeugd is er muziek na. Zaterdag werd bij de politie, aangifte gedaan van diefstal van een plastic tas, waarin zich een portemonnee met f600— en twee horloges bevonden. Deze artikelen behoorden toe aan le den van een zaalvoetbalteam en de tas was (juist om diefstal te voorkomen) meegenomen naar de sportzaal om er oog op te kunnen houden. Bij het ver laten van de zaal vergat men aanvan kelijk de tas maar toen men deze even later wilde ophalen, bleek hij te zijn verdwenen. De politie hoopt dit geval met behulp van eventuele getuigen tot oplossing te brengen. Woensdag a.s. om 19.00 uur komt de MST afdeling karate in vergadering bij een in De Schakel in Den Burg. Het betreft een belangrijke bespreking waarbij ook videofilms worden ver toond. De karate-afdeling is onlangs weer met de trainingen begonnen. Nieuwe leden kunnen te allen tijde aan de cursus beginnen. Informatie wordt gegeven via telefoon 02220-5207. Donderdag a.s. om 20.00 uur zal in de Jozefschool een bijeenkomst worden gehouden van de werkgroepen histo risch onderzoek en foto, film, video van de historische vereniging Texel. De bedoelingen en wensen van de indivi duele leden zullen worden geïnventari seerd en er wordt aandacht besteed aan de volgende onderwerpen: voltooi ing van een literatuurlijst over Texel, een uittreksel van de levensgeschiede nis van Frederik Janszn van der Vis (1942-1925), de deelname aan de expo sities t.g.v. 150 jaar Eierland en 40 jaar bevrijding. De Vrienden van het Paard en de Blij de Rijders hebben zondag weer een arresleefestijn georganiseerd. Het ging ditmaal om een rit door de dennen. Er was bijzonder veel publiek op de rit af gekomen, dat ondanks de koude wind geduldig bleef wachten tot de sleden langs zouden komen. Bij de rijders zelf ontstond enige onduidelijkheid over de route, zodat een viertal eerst een klei ner rondje draaide dan de grote groep, maar later werd weer aansluiting ge vonden. Halverwege de rit was er war me wijn voor de deelnemers, terwijl aan het einde warme chocolademelk werd geschonken. In beide gevallen was de patattent bij de trimbaan de pleisterplaats. Als het weer het toelaat zullen C: arresleden volgende week zondag weer i,; de Dennen te zien Donderdagavond rond elf uur moest de brandweer in actie ko men na een brandmelding bij sla gerij Kossen in de Warmoesstraat in Den Burg. In de rookkast van de slagerij ontstond vuur, mogelijk omdat een worst op het vuur was gevallen en in brand vloog. De brandweer was zeer snel ter plaat se en moest de met rook gevulde sla gerij met persluchtmaskers betreden. De vuurhaard was snel geblust waarbij de partij worsten als verloren moet worden beschouwd. De brandweer werd gealarmeerd door buren die op allerlei plaatsen uit de slagerij rook zagen komen.

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 5