„Texvis" hoopt op start in oktober Gemeente moet praten met bezwaarden 1(1 M Reconstructie gebied rond R.K. Kerk Uanrijding Ruim zes mille voor inde brandweerwagen Vaste data Jaarvergadering vrouwengilde Vreemd geld TEXELSE COURANT (et bouwterrein bij de electriciteitscentrale bij Oudeschild is bedekt met een dikke laag sneeuw en lijkt er daardoor extra maagdelijk bij te liggen. Aan de rand van het terrein staat Irs. Ing. E.W. Lieuwes (34) uit Leusden, sinds 1 januari j.l. 'di- ecteur van de viskwekerij Texvis b.v. Hij is niet zo blij met die maagdelijkheid. Liever zag hij de bulldozers aan het werk want het zou heel voordelig zijn als Texvis in oktober a.s. ran start zou kunnen gaan. vert Lieuwes en de aandeelhouders an zijn besloten vennootschap zullen chter nog wat geduld moeten hebben n alvast aan de gedachte moeten rennen dat de bedrijvigheid van Tex- wat later een aanvang neemt. Vant niet alleen koning winter maakt et onmogelijk om aan het werk te aan, maar ook de Werkgroep Land- ihapszorg Texel die van mening is dat et Texvis-project het landschap aan- ast en daarom bezwaar heeft gemaakt i het kader van de artikel 19 procedu- 'i wat betekent dat de provincie het latste woord heeft. Hoe lang dat gaat uren is niet bekend en het is dus be- rijpelijk dat de mensen van Texvis ch heel onbehaaglijk voelen. Lieu- res: ,,Maar ik wil daar niet teveel ver zeggen. Ik heb er toch wel ver ouwen in dat de provincie van me- ing is dat een project als het onze in list deze hoek van Texel wèl toelaat- aar is. Kijk eens hoe dit terrein er bij- gt en wat er in de omgeving al staat, rote olietanks, de waterfabriek, de lectriciteitscentrale, de gebouwen op et industrieterrein van Oudeschild, de aven. Als dat gebouw van ons hier ndschappelijk niet kan, waar zou het an wèl kunnen op Texel?" Grote molen e bezwaren van Landschapszorg heb- m nit zozeer betrekking op het lechts ruim vier meter hoge) gebouw an Texvis maar meer op de windmo- m die erbij is gepland. Dat ding ordt totaal zo'n vijftig meter hoog en al dus ongetwijfeld in de wijde omge- ng zichtbaar zijn. Of die omgeving aarvan schade lijdt is een vraag waar een objectief antwoord op is te ge- Smaken verschillen. Volgens Lieu- s valt het allemaal best mee. Want Polenko molen van 300 kW waarop it bedrijf de keus heeft laten vallen De enige molen met Kema-keur") is «n plomp gevaarte, maar een mooi ank ding dat zeker niet onaangenaam het oog zal springen, in tegendeel, molen zal een aardig levend accent Drmen in deze omgeving. Veel stroom nodig het Texvis project ook denkbaar ander die molen? Lieuwes: Denk aar is alles, maar in ons geval is die lolen economisch buitengewoon aan- ekkelijk. In het Texvis bedrijf is de 'ictriciteit een heel belangrijke tenpost. Er is ongeveer een miljoen wattuur per jaar nodig, vooral voor permanent in werking zijnde pom- en. Voor de rentabiliteit van het be- tijf is het erg belangrijk als er een rel van onze electriciteitsbehoefte unnen dekken door die molen. Ook andere redenen zou het een ge- iste kans betekenen als we die mo- n niet zouden zetten. Dat ding kost ton maar we krijgen een EG- -•lemonstratiesubsidie van maar lieft 30%. Dat kun je gewoon niet laten lo pen. We moeten ook aan onze con currentiepositie denken. De PEN tarie ven horen tot de hoogste van het land. We zijn met het PEN overigens nog in bespreking over de manier waarop de molen in het bedrijf moet worden ingepast". Welwillend Lieuwes is overigens zeer tevreden over de welwillendheid die hij op Texel heeft ondervonden tot dusver. Van de gemeente heeft Texvis de grond gehad voor de halve prijs (want daar komt het op neer) en ook in andere opzich ten heeft het niet ontbroken aan»ad- vies en ander hulpbetoon, terwijl de werkgelegenheid die Texvis gaat bie den niet eens zo erg indrukwekkend is, zeker niet de eerste tijd. Bij de aan vang van de werkzaamheden verwacht Lieuwes niet meer dan twee tot drie krachten nodig te hebben (,,lk werk natuurlijk zelf ook hard mee") wat la ter kan oplopen tot vijf zes vaste krachten, in tijden van drukte aan te vullen met mensen in tijdelijke dienst. Bijzondere deskundigheid wordt van de mensen die verwacht, wel team geest en interesse. De deskundigheid moet vooral van de directeur komen. Evert Lieuwes bestudeerde het kweken van vis in het kader van zijn studie tro pische landbouw. In Israel deed hij er varing op met het kweken van karpers. Verder studeerde hij diergeneeskunde met bijzondere aandacht voor visziek- ten en studeerde anderhalf jaar in En geland, ook op het gebied van aqua- cultuur en visziekten. Hij was werk zaam bij de veevoeder (en visvoer) fa briek „Trouw" bij Putten en vervolgens bij het ingenieursbedrijf Centrilab in Soest (een bedrijf dat zich bezig houdt met het ontwerpen van zwembaden, waterbehandeling, etc.) waar hij pro jectleider waterbehandeling en aqua- cultuur was. In die functie kreeg hij met Texel te maken, onder andere door contacten met het NIOZ en werd hij door visser Ab Blom uit Oudeschild benaderd voor informatie in verband met zijn plannen voor een (kleine) palingkwekerij-rokerij. Zo ontstond het plan voor Texvis. Niet klein Al gauw bleek echter dat de zaken vrij grootschalig moesten worden opgezet om uitzicht te hebben op een behoor lijk bedrijfsresultaat. De banken wilden risicospreiding en er werden bij Texvis meerdere aandeelhouders betrokken. Ab Blom vond deze bedrijfsopzet niet leuk; hij kon onvoldoende eigen baas zijn. In goed overleg besloot hij zich terug te trekken en sindsdien heeft Blom niets meer met Texvis te maken. Hij heeft inmiddels eigen plannen ont wikkeld: een zeevisgroothandel met vishandel annex rokerij. Het bedrijfsge bouw dat hij daarvoor nodig heeft staat inmiddels op het industrieterrein. De Texvis plannen werden verder ont wikkeld door Centrilab en momenteel is het ingenieursbureau Haskoning uit Texvis-directeur E. W. Lieuwes: hoopvol afwachten. Nijmegen vergevorderd met de bestek omschrijving. Financieel is alles rond. Texvis zal in eerste instantie alleen pa ling kweken en deze via de groothan del afzetten. De marktsituatie is aan trekkelijk want Nederland kan lang niet in de eigen behoefte aan paling voor- De gemeente zal met inzet van al haar diplomatieke vaardig heid in aktie moeten komen om enkele problemen op te los sen, die de uitvoering belemmeren van de bouwplannen in het ,,rekonstruktie- en saneringsgebied" rond de R.K. Kerk. Die problemen kwamen naar voren uit bezwaarschriften die tegen de plannen zijn ingediend door mensen uit het betref fende gebied. Woensdagmiddag om half één ge- i»urde op de kruising Pontweg- (eesomlaan een lichte aanrijding. en 29-jarige Texelse vrouw reed met aar auto vanuit Den Burg de Pont- rag op en gaf daarbij geen voorrang an een auto die vanuit De Koog de ruising naderde. Laatstgenoemde au- owerd bestuurd door een 62-jarige exelaar. Zijn auto liep blikschade op aan de achterzijde. De personenwagen an de vrouw had aan de voorkant Rnke plaatschade. De Commer brandweerwagen van De Cocksdorp is verkocht voor ƒ6200,— Jan F.J. Baas uit Zaltbommel. Deze «efhebber van oude wagens bood f4lOO,— meer dan de tweede inschrij- een Texelaar. Slechts twee men- deden een schriftelijk bod op de wagen. De Commer verdwijnt nog niet meteen Jtde brandweerkazerne in De Cocks- Momenteel wordt de laatste |jand gelegd aan de nieuwe wagen en brandweercommandant Van Wilsum jrarwacht dat deze eind januari naar 'exel komt. De officiële overdracht is waarschijnlijk pas dit voorjaar. De nieu- Jra Wagen moet eerst worden ingere- fleri (5000 km) en er moet flink mee worden geoefend. Daarna wordt de Jauwe aanwinst nog officieel gekeurd. oSdan is de wagen wettelijk °Perationeel. De aan de Molenstraat wonende familie W. Braam is tegenstander van de plannen omdat zij door de geplande huizen helemaal zal wor den ingesloten, waarbij alle privacy in de achtertuin verdwijnt. Braam zal echter zijn bezwaar intrekken als de gemeente het hele perceel met woning koopt, maar tot dus ver is inzake de prijs geen over eenstemming bereikt. In de woensdagavond gehouden hoor zitting ten overstaan van de raadscom missie voor ruimtelijk en huisvestings beleid zei Wil Braam: „Ik wil wel 2 tot 3% inleveren maar niet twee jaarsala rissen". Waaruit geconcludeerd kon worden dat de partijen elkaar nog lang niet hebben gevonden. De raadscom missie gaf het college echter opdracht om het toch te blijven proberen en wilde hangende deze pogingen niet uitspreken of het bezwaarschrift al dan niet gegrond moest worden verklaard. Fouten Tijdens de discussie bleek dat de ver houdingen tussen Braam en de ge meente enigszins was verstoord als ge volg van gemeentelijke fouten. Braam klaagde dat de termijn waarbinnen de burgers de stukken konden inzien door de gemeente niet in acht was geno men. In de krant stond dat alles vanaf 2 januari in het raadhuis ter inzage lag, maar toen Braam op dat tijdstip ging kijken was er niets te zien en kreeg hij het verzoek om op 7 januari terug te komen. Deze vormfout kan van belang zijn bij eventuele latere procedures. Een andere „slordigheid" die ergernis had gewekt was dat een foute datum voor de hoorzitting was genoemd: woensdag 19 december. Braam getoogde woensdagavond dat hij van de in de maak zijnde plannen op de hoogte gesteld had moeten worden toen hij de woning met tuin aan de Molenstraat in 1981 kocht. Ook had hij er moeite mee dat een artikel 19 procedure wordt gevoerd over zijn grond hoewel die nog steeds zijn ei gendom is. Voorzitter-wethouder Daan Schilling was het met dat laatste niet eens. Bij planologische procedures wordt geen rekening gehouden met de eigendomssituatie. Hier gaat er immers om te bepalen wat op een bepaald stuk grond kan worden toegestaan? Dat de uitvoering van plannen kan worden belemmerd omdat de grond niet is overgedaan, staat daar los van. Eigenaars, die bezwaren hebben kun nen immers protesteren in het kader van diezelfde artikel 19 procedure? Waarop Braam naar voren bracht dat je dan wel de Texelse Courant moet le zen, want alleen daarin maakt de ge meente de procedures bekend. Hij vond dat in zulke gevallen ook per soonlijk bericht naar de betrokkenen moet worden gestuurd. Ambtenaar Jim Ie Roux legde uit, waardoor het met de inzagegelegen heid en met de datering van de hoor zitting was misgegaan: bij de voorbe reiding van de plannen was op het laatste nippertje erg veel (wijzi- gings)werk verzet. De stukken lagen op de ochtend van de tweede januari inderdaad niet voor de greep, later op de dag wel. Braam werd naar 7 januari verwezen omdat dan de in dit geval meest deskundige ambtenaar Commijs terug zou zijn van kerstvakantie. Ter compensatie van de feitelijk te korte inzagetermijn wilde men Braam echter tegemoet komen door ook nog aan dacht te besteden aan bezwaren die na de termijn zouden binnenkomen. Geen antwoord Met mevrouw W. J. Peet-Witte (Mo lenstraat 56) is de gemeente ook nog niet klaar. Zij maakt bezwaar tegen de plannen rond de kerk, omdat ze de ptennen in strijd acht met haar eigendoms- en erfdienstbaarheidsrech- ten. Ook pleitte ze voor het behoud van „groene longen" in het dorp in de vorm van diverse tuinen, zoals de ha re. Bovendien twijfelde ze aan de noodzaak van zoveel woningbouw, wij zend op de leegstand in het land en de neiging van jongeren om langer thuis te blijven wonen alsmede de plannen voor woongroepen, o.a. voor bejaarden. Mevrouw Peet bracht in haar bezwaarschrift naar voren dat zij op 23 februari 1975 om vergunning had gevraagd voor de bouw van een bungalow op haar eigen grond. Ze had daar nooit antwoord op gehad. Er kwam ook geen reaktie toen zij dit verzoek op 4 december 1982 herhaal de, tevens met de vraag of het bestemmingsplan voor haar mogelijk heden zou bieden. Nu schreef ze dat haar verzoeken nog altijd gelden en dat zij haar bezwaren tegen de gemeentelijke bouwplannen voor het rekonstruktie- en saneringsge bied niet zou intrekken zolang haar verzoek niet heeft geleid tot vaststel ling en erkenning van haar „eerste recht" in deze. Verder maakte ze duidelijk dat uitvoe ring van de gemeentelijke bouwplan nen afbreuk doet aan het recht op doorgang via een ander erf naar de Hollewal via een breed draaihek. Recht breien zien; er wordt jaarlijks meer dan 4000 ton geïmporteerd. Paling groeit het snelst bij een watertemperatuur van ongeveer 25 graden. Met de afval warmte van de PEN centrale wordt die temperatuur makkelijk bereikt, als het erg koud is kan worden bij- gestookt. In minder dan een jaar tijd groeien de pootaaltjes, die elk ruim 20 gram wegen, op tot consumptierijpe palingen van ongeveer 150 gram. Tex vis heeft per jaar 20 tot 30 ton pootaal nodig, die opgroeit tot ca 250 ton consumptiepaling. De palingen worden door de groothandel levend afgeno men, wat betekent dat ze zwemmend in grote bakken met vrachtauto's wor den afgevoerd. Dat brengt in de Texel se situatie extra kosten met zich mee maar die worden door de eerderge noemde gunstige produktiefactoren hopelijk ruimschoots gecompenseerd. Waarbij bedacht moet worden dat pa ling een vrij kostbaar produkt is waar van de uiteindelijke prijs slechts voor een kleine percentage uit vervoers kosten bestaat. Nog geen rokerij Hoewel tot dusver steeds over Texvis is gesproken en geschreven als paling kwekerij en -rokerij, zal er voorlopig niet worden gerookt. Mogelijk wel in een latere fase wat ook geldt voor de kweek van andere vissoorten zoals zeebaars en tarbot. Waarschijnlijk zal al in een vrij vroeg stadium worden begonnen met het kweken van pekel- kreeftjes („Artemia") waarbij gebruik kan worden gemaakt van het warme, extra zoute water dat afkomstig is van de waterfabriek. Texvis gaat echter be hoedzaam van start. De eerste zorg is dat de palingkwekerij gesmeerd loopt, daarna wordt bekeken op welke terrei- nen uitbreiding van activiteit zakelijk aantrekkelijk is. Er zijn in ieder geval veel mogelijkheden waarbij zelfs het kweken van zeepieren niet is uitgeslo ten. Elke nieuwe activiteit zal weer nieuwe werkgelegenheid met zich meebrengen. Elke bedrijfsactiviteit zal op zichzelf een zekere omvang moeten hebben om een gunstige verhouding tussen kosten en opbrengst mogelijk te maken. De palingkwekerij waarmee we in eerste instantie te maken heb ben is dan ook geen kinderachtige aangelegenheid, al is de jaarproduktie van rond 30 ton maar een klein deel van de totale Nederlandse palingconsumptie. Warmtewisselaar Die palingen zullen straks rondzwem men in grote bakken die in de kwekerij zijn opgesteld en die via een warmte wisselaar op temperatuur worden ge houden door koelwater dat uit de cen trale komt. Die warmtewisselaar is een van de kostbaarste onderdelen van de kwekerij. De electrische energie die het bedrijf nodig heeft is niet voor verwar ming maar vooral voor de pompen. Per uur moet 3500 m3 water worden rondgepompt. Het water waarin de palingen opgroeien wordt maar weinig ververst. Wel zorgt een gecompliceer de zuiveringsinstallatie ervoor dat de afvalprodukten uit het water biologisch worden gezuiverd, ongeveer zoals dat ook gaat in een rioolzuiveringsinstalla tie. De kwekerij zal dan ook geen afval in het milieu brengen. Om te groeien hebben palingen na tuurlijk niet alleen zuurstofrijk warm water nodig maar ook voedsel. Dat voer is een mengsel dat voor het grootste deel uit vismeel bestaat („Misschien kunnen we dat op den duur ook zelf maken" zegt Lieuwes) en verder uit granen, vitaminen en olie. Het spreekt vanzelf dat paling die onder deze gecontroleerde omstandig heden opgroeit geen kwik of andere schadelijke stoffen zal bevatten. Ook belangrijk is dat men een zeer constante kwaliteit kan leveren en ga ranties kan geven wat betreft de „vet heid" (bij „wilde" paling kan dat zeer sterk uiteenlopen), de stevigheid van het vlees, e.d. Het kweken van paling is enigszins sei zoengebonden. Er kan wel op elk mo ment mee worden begonnen maar in de wintermaanden wordt er geen pootaal aangevoerd. Als Texvis in ok tober niet van start kan gaan kan dus geen gebruik worden gemaakt van de dan nog volop beschikbare pootaal en moet worden gewacht tot het voorjaar. Lieuwes: „Dat zou jammer zijn." Wethouder Schilling constateerde dat de gemeente ook met mevrouw Peet (die op de hoorzitting niet aanwezig was) om de tafel zal moeten. „We hebben steken laten vallen en zullen dat op een of andere manier moeten rechtbreien". De meeste commissiele den onderschreven dat, maar Jan van Asselt betwijfelde of de gemeente in dit geval iets goed kan maken. Want de gemeente heeft de grond nodig en mevrouw Peet heeft kennelijk heel an dere plannen met die grond. Hij vond dat de gemeente voor mevrouw Peet een aantrekkelijk alternatief moest bedenken. De betreffende grond heeft een grote oppervlakte. De gemeente kan er niet omheen, zonder de finan ciële uitvoerbaarheid van de plannen in de waagschaal te stellen. Ook in dit geval besloot de commissie geen oor deel uit te spreken over het al dan niet gegrond zijn van het bezwaarschrift mar gaf het college opdracht om te gaan praten. Daarvoor is maximaal twee maanden tijd. In de toelichting bij het bestem mingsplan had de gemeente gesteld dat „groene ruimten" in de vorm van waardevolle tuinen zoveel mogelijk ge handhaafd moeten worden. Mevrouw Peet had daarnaar verwezen als argu ment om haar tuin in tact te laten. In de commissievergadering leidde dat tot een door Gelein Jansen aange zwengelde discussie met de centrale vraagbeschouwt de gemeente werke lijk alle tuinen in Den Burg als groene longen die bewaard moeten worden? Wethouder Schilling leek eerst een be vestigend antwoord op die vraag te geven door heel nostalgisch te mijme ren over die mooie ouderwetse tuinen met fruitbomen, maar later werd dui delijk dat het behoud van zulke kleine re tuinen niet zozeer wordt nagestreefd en dat meer wordt gedoeld op tuinen zoals de notaristuin, de tuin van de dames Dijt en de Wezentuin. Tegen de gemeentelijke plannen voor het rekonstruktiegebied waren ook be zwaren binnengekomen van het r.k. kerkbestuur en mevrouw De Graaf- Dogger. Aan de wensen van laatstge noemde is inmiddels tegemoet geko men, zodat het bezwaar is ingetrokken en ook met het kerkbestuur denkt men tot overeenstemming te komen. Donderdag 17 januari De werkgroepen historisch onderzoek en foto/video/film van de Historische Vereniging Texel komen bijeen om 20.00 uur. De IJsclub Oudeschild organiseert voor haar leden vanaf 18.30 uur ge- costumeerd schaatsen met speciale attractie. Vrijdag 18 januari De Plattelandsvrouwen van de afdeling De Cocksdorp-Eierland vieren in het Eierlandsche Huis hun zilveren bestaandsjubileum. Op de ijsbaan van Oudeschild worden vanaf 19.30 uur hardrijwedstrijden gehouden. Zaterdag 19 januari Op de Rogsloot bij De Cocksdorp wor den langebaanwedstrijden gehouden, aanvang 12.00 uur. Inschrijven tussen 11.00 en 11.45 uur. Atletiekvereniging en Wielervereniging houden in de Dennen bij de Biesbos- weg een boscross, aanvang 13.30 uur. Op „Het Vlak" bij Den Hoorn begin nen tussen half twee en twee uur lan gebaanwedstrijden voor leden van ijs- club De Geul. Toneelvereniging Sint Jan voert in „De Wielewaal" in De Waal twee ee- nacters op; 20.00 uur. Zondag 20 januari Op de Rogsloot worden schaats wedstrijden voor de jeugd gehouden. Inschrijven tussen 11.00 en 11.45 uur. Start om 12.00 uur. Maandag 21 januari De Sportraad heeft in het raadhuis een openbare vergadering, aanvang 19.30 uur. Dinsdag 22 januari In De Buureton wordt een bingo middag voor ouderen gehouden; aan vang 14.00 uur. Psychologe. Spreekuur volgens af spraak: op woensdag van 14.00 - 17.00 uur, tel. (02220) 4887, het Groene Kruisgebouw, kamer A1, Witte Kruis- laan 19, Den Burg. Mevrouw drs. R. Postma. Tevens bereikbaar: tel. (02223) 234, Kotterstraat 24, Oosterend. De jaarvergadering van het R.K. Vrou wengilde wordt woensdag gehouden om 20.15 uur in de Witte Burcht. De agenda vermeldt o.a. jaarverslag, fi nancieel verslag, verslag reiscommissie, bestuursverkiezing en bingo. Introdu- cees zijn welkom. Zij betalen ƒ5,— en tree. Een ieder wordt verzocht pen en papier mee te nemen. Voor leden, oud-leden en genodigden houdt muziekkorps DEK receptie in De Waldhoorn ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan, van 15.30 tot 18.00 uur. Toneelvereniging Nieuw Leven brengt in dorpshuis ,,'t Skiltje" drie éénacters, aanvang 20.00 uur. Westduitse marken Belgische franken Franse franken Zweedse kronen Zwitserse franken Deense kronen Amerikaanse dollars Engelse ponden Oostenrijkse schilling Italiaanse lires Spaanse peseta's 100 100 100 100 100 100 1 1 100 10.000 100 ƒ110,75 5,50 35,50 37,75 ƒ132,25 29,75 3,55 3,88 15,85 17,30 1,94

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 7