Cjroen '^warLrJéxels het Sportraad gaat surfclub ïelpen in strijd voor dijkaccommodatie N/OZ-mo/en geplaatst db Vandalisme op de boot is Teso-probleem" Eerste prijs voor broodje schapenkaas nbraken opgelost Jaarvergadering Plattelandsvrouwen Jubileumsubsidies voortaan zelf aanvragen Mevrouw Van Ingen Schenau spreekt in „De Poort" nu 42,50 BARKER'S IJZERHANDEL 'N WINKEL VOL IDEEËN! dactie: Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, tel. (02220) 2741. iien werktijd: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266, sus Oosterhof, Westerweg 14, Den Burg, tel. (02220) 4988 en Niek van der ijden, Schilderweg 215, Oudeschild, tel. (02220) 5393. or advertenties, abonnementen, etc.: igeveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, pfoon (02220) 2741, na 18.00 uur 4881. pGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - Nr. 9950 DINSDAG 22 JANUARI 1985 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs f18,10 per kwartaal; los 80 cent Postgiro 652. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. Texelse Sportraad besloot gisteravond de surfclub te gaan helpen met it zo snel mogelijk verwezenlijken van een clubgebouw op de dijk bij jkmanshuizen. Er wordt een brief gestuurd naar het college met het rzoek de plannen van de surfclub nog eens te mogen toelichten. Het is bedoeling dat de Provinciale Sportraad ook aan dat gesprek deel- emt. Deze instantie onderzoekt momenteel de subsidiemogelijkheden provinciaal en rijksniveau en werpt ook een kritische blik op het plan n de Texelse surfers. rder zullen experts van de provincia- Sportraad zich buigen over de pla- logische haken en ogen van de ac- mmodatie. Zoals bekend is gemeen- ijk verzet gerezen tegen de grootte n het gebouw. lortraad-voorzitter André van der et formuleerde de bemoeienis van stichting zo: ,,We gaan een moei- e weg bewandelen via kanalen bui- oom om hopelijk terug te komen op plek waar de surfclub al is." Het stuur zag er geen heil in de surfclub adviseren een bouwaanvraag in te jnen nu de meningen over wat wel niet kan (mag) zo ver uit elkaar gen. steravond stelde het bestuur ook de oriteiten vast in de aanvragen van ortclubs om investeringssubsidie lor dit jaar. De surfaccommodatie, ningsmateriaal voor zwemclub TX i trainingsmateriaal voor de atletiek- ireniging, de bouw van een overdek- manege, een computer voor de eersportenvereniging, een sneeuw- :huiver voor ijsclub Oudeschild en irniewing van de sportvloer in dorps- De Wielewaal kregen van het ichtingsbestuur een eerste prioriteit, at lijstje zal worden doorgegeven aan Welzijnsstichting die de subsidie- invragen moet beoordelen en de ker- Het broodje ,,de Waddelaar", een oreade van de Almelose restaura- leur J.J. F. Boerkamp, bleek bij een wedstrijd van de Stichting Voorlichting Brood goed voor een eerste prijs. Hoofdbestanddeel van het broodje is een plak Texelse schapenkaas. „Je begint met een Waddenbol letje, dat is een zacht rond volko renbroodje. Daarop leg je een plak Texelse schapenkaas, vervolgens een mengsel van brandnetelkaas en komkommer en daaroverheen komt remouladesaus", aldus me vrouw Boerkamp. Zij vertelde dat man vroeger veel op Texel kwam en dat hij uit die tijd de schapenkaas kende. Voor de wedstrijd zocht hij een apart in grediënt en toen dacht hij aan schapenkaas. Die was na enig zoekwerk in de buurt te krijgen. De combinatie met de andere bestanddelen bleek erg goed te zijn. li politie heeft vorige week zeven ongens aangehouden die hebben ükend in de laatste maanden van at vorig jaar een groot aantal in- taken te hebben gepleegd. van de zeven jongens zijn Texe- ars. De groep varieert in leeftijd van (tot 16 jaar. De meeste inbraken *erden niet door de hele groep ge- P'eegd. Meestal ging men met z'n "eeën of drieën op dievenpad. Men 'as op de hoogte van eikaars activitei ten. De ingerekende broep was niet af- omstig van één school. "middels hebben de jongens toegege- verantwoordelijk te zijn voor twee "braken in Paal 9 (augustus), de kiosk fln Koopman (november), de voorma- Se landbouwschool (12 en 20 oktober barbij o.a. een homecomputer werd Meegenomen), kiosk zwembad (20 au- Sustus) en sporthal Ons Genoegen (17 oktober, 19 november en 2 januari), ton groot deel van de gestolen waar ton worden teruggevonden met uit zondering van het ontvreemde snoepgoed. mispot mag verdelen. Vandaag worden de standplaatsen aan de kermisexploi tanten verpacht. Dreigement „Waarom pakt Teso de vernielers niet meteen in de kraag. Dan kunnen ze de schade betalen", was de reactie van Jannie Koning-Kisteman op de brief van Teso-directeur Theo Hoogerheide over het vandalisme op de Teso- schepen. Vandalisme dat vooral door jonge sporters gepleegd zou worden. Hoogerheide dreigde in de brief de subsidie op sportreizen te verlagen als sporters vaker de vandaal zouden uit hangen. Het bestuur was niet onder de indruk van het dreigement. Voorzit ter André van der Vliet noemde het schrijven „hard en ongenuanceerd". „We zijn dan wel betrokken bij die reiskorting aan sportverenigingen maar dat betekent niet dat wij dit probleem moeten oplossen. Nu is het een lid van een sportvereniging en morgen reist die jongen met het kerkkoor. Het zijn passagiers van Teso en het is een probleem van Teso. Dat zoeken ze zelf maar uit." Van der Vliet stelde voor de brief van Hoogerheide door te sturen naar de betrokken sportverenigingen met een kort briefje van de Sportraad waarom men een afschrift krijgt. Hoo gerheide had de Sportraad namelijk verzocht dit vandalisme onder aan dacht van de clubs te brengen. „Meer moeten we er echt niet aan doen", al dus Van der Vliet. Trendmatig Het dreigement dat de reissubsidie in getrokken zou worden als de verniel zucht door de leiding van de sport- teams niet aan banden zou worden gelegd noemde men jammer omdat de goeden dan onder de kwaden lijden, maar ook werd gezegd dat Teso zich zelf niet te hard op de borst moest kloppen met die subsidie. „Vroeger werd 100 procent van het kaartje ver goed. De subsidie is echter niet geste gen toen de prijs van het bootkaartje omhoog ging." Nu betaalt Teso 1,75 van het bootkaartje dat een jeugdlid nodig heeft om een wedstrijd te be zoeken. De totale subsidie is 7 mille en die wordt gedeeld door het aantal overtochten in clubverband. Dat waren vorig jaar 4341 overtochten. „Als we de prijs van het bootkaartje bekijken zou de subsidie eigenlijk ook fors omhoog moeten. Nu komt dit be drag me voor als een doekje voor het bloeden. Mijn eerste reactie was dan ook dat Teso het geld maar moest houden als men er wakker van ligt", aldus Van der Vliet. Kars van Karsen had een meer humoristische oplossing: „Toen de jeugd zich wel keurig ge droeg werd'er door Teso ook geen meer dan trendmatige korting op het bootkaartje in rekening gebracht." Naast de brief aan de sportclubs kon Woensdag 23 januari hebben de leden van de Plattelandsvrouwen afdeling Texel hun jaarvergadering in de kantine van de LTS. Wegens het slechte weer is het onmogelijk geweest ieder lid een 'praatbrief' te bezorgen. Aftredend als bestuurslid is mevrouw E. de Wit-van Egmond. Kandidate is mevrouw R. Visser-de Bloois. Aan deze avond werken mee Musica Texla met een licht muzikaal program ma. Tevens is er gelegenheid tot het betalen van de jaarcontributie. De Wel fare is aanwezig met een stand. De aanvang is 20.00 uur. De zaal is open vanaf 19.30 uur. het bestuur wel akkoord gaan met net voorstel dat hun personeel, dat werk zaam is bij diverse sportverenigingen, nog eens wijst op de verantwoordelijk heid van jeugdleiders. „Die verant woordelijkheid houdt niet op bij het sportterrein." Schiermonnikoog Of de sportuitwisseling met de andere waddeneilanden op Schiermonnikoog een groots gebeuren zal worden is nog de vraag. De uitwisseling is gepland op 8 juni maar dan wordt ook het ca tamaranrondje om Texel gevaren. Di verse clubs hebben gevraag om een andere datum. Gepoogd zal worden de uitwisseling op 1 juni te laten plaats vinden. Vier clubs hebben zich voor dit evenement opgegeven. Sporthal Ons Genoegen bestaat in september tien jaar en de Sportraad wil op bescheiden schaal feestelijk aandacht aan dit feit schenken. Er wordt gezocht naar attracties die infor matief dan wel leuk zijn maar niet te veel kosten omdat er voor dit jubileum geen geld is gereserveerd. Gedacht wordt aan het in het zonnetje zetten van sporten die doorgaans niet zoveel aandacht krijgen, zoals badminton en koersbal. Jannie Koning-Kisteman vond het een prachtige gelegenheid om dan ook de beheerders van de sporthal te huldi gen. „Het is daar altijd zo fantastisch schoon. Daar neem ik m'n petje voor af. Zeker als je kijkt wat voor bende het vaak in sporthallen aan de vaste wal is." Hier hangt de twintig meter lange mast boven de fundering, vlak voor hij geplaatst wordt. De gondel die boven op de mast komt is één meter hoog. De wiekdiameter is 16 meter, zo dat de wieken tot net boven de versmalling in de mast reiken. Boven de platte kant van de mast zoals hij hier te zien is steekt de rotor dus nog 8'A meter uit. Mensen van Bouwma Wind Energie BV uit Heerhugowaard zijn gisteren begonnen met het plaatsen van de NlOZ-windmolen bij de veerhaven van 't Horntje. Als de werkzaamheden volgens planning zijn verlopen is de molen vanmiddag afgebouwd. Gisteren werd de mast geplaatst. Dit twintig meter lange gevaarte is met een kraan van Peter van Muyen uit Schagen op de betonnen funde ringsplaat gezet. De molen staat op een betonnen plaat van vijf bij vijf me- tei\ die een meter dik is en die op zijn beurt weer rust op vier heipalen. Deze constructie is gemaakt door de firma Drijver. In het beton zijn 44 roestvrij stalen tapeinden gegoten. Daarop zijn eerst moeren gedraaid, op die moeren rust de bodemflens van de mast die vervolgens weer met moeren is op gesloten. Vier van de onderste moeren werden voor plaatsing waterpas met elkaar gesteld, zodat de mast daar zui ver verticaal op kwam te staan. Deze vier bevestigingspunten werden na plaatsen eerst goed vastgezet, waarna de andere onderste moeren tegen de flens aangedraaid konden worden. Als laatste stap in deze fase werden de veertig overgebleven bovenste moeren vastgezet. De molen staat dus met zijn voet een centimeter of tien boven de grond, een constructie die de duur zaamheid bevordert. De mast zelf is een ronde gelaste, hoogwaardig roest vrij stalen constructie die erg sterk moet zijn. De turbine is met een trap binnen in de mast te bereiken. Aan de voet is de doorsnee een meter of twee, op een hoogte van ongeveer tien meter versmalt de mast. Vlak on der deze „verjonging" zit een statief waaraan de windmeter is bevestigd. Rotor De rotor bestaat uit drie bladen van polyester met glasvezelversterking. Aan het einde van de bladen zit een rem- klep. Als de molen te veel toeren gaat maken zorgt de middelpuntvliedende kracht er voor dat deze kleppen dwars op de draairichting gaan staan, zodat de vaart eruit gaat. De krachten van de rotor worden via een as, twee flexi bele koppelingen en een tandwielkast overgebracht op de asynchroon gene rator, die een vermogen van 75 kW heeft., De „gondel" wordt automa tisch zo gedraaid dat de wieken in de wind komen te staan. Dat draaien gaat uit veiligheidsoverwegingen langzaam. Onlangs is een andere regeling van kracht geworden voor de toeken ning van jubileumsubsidios aan sociaal-culturele verenigingen en instellingen. De betreffende vereni ging moet zo'n subsidie zélf aan vragen, derden kunnen dat dus niet meer doen. Jubileumsubsidies kunnen ter gelegen heid van de viering van elk 10-jarig ju^ bileum aan een vereniging/instelling toegekend worden. De subsidies belo pen voor een vereniging/instelling met een ledental van: minder dan 50 leden een bedrag van ^100,— 51 t/m 100 leden een bedrag van f150,— 101 t/m 200 leden een be drag van f200,— boven 200 leden een bedrag van f250,—. Als ter gelegenheid van een 10-jarig, een 20-jarig of een 70-jarig jubileum in het verleden geen subsidie is toege kend, kan dat alsnog gebeuren bij een 12 Vz, 25 of 75-jarig jubileum. Op de donderdagachtenden 24 januari, 14 februari en 7 maart verzorgt me vrouw J. van Ingen Schenau- Langeveld uit Soest bijeenkomsten, georganiseerd door Paula Brouwer- Terpstra. Mevrouw Van Ingen Schenau (geboren op Texel) brengt haar praat jes onder het gezamenlijke motto: „Wat doen we met 1985" waarbij zij ingaat op haar plaats als vrouw gezien vanuit de Bijbel. Op 24 januari spreekt zij over de vraag „Wat is de zin van ons leven in 1985". Op 14 februari over „Wat is onze plaats als vrouw in 1985?" en op 7 maart over „opvoe den, hoe doen we dat in 1985". De bijeenkomsten worden gehouden in „De Poort" achter de Gereformeerde kerk in Den Burg; de aanvang is tel kens 10.00 uur en er wordt gezorgd voor koffie. De molen is van diverse veiligheden voorzien. Als ergens een fout optreedt wordt de rotor ook weer automatisch uit de wind gedraaid. Dat gebeurt bij voorbeeld als de generator door een storing geen stroom levert, als de fase of de frequentie van de geleverde stroom niet kloppen of als er opeens een terugval van meer dan 30% in het voltage wordt gemeten. Er kunnen ook mechanische redenen zijn om de molen te stoppen. Als er ongeoorloofde trillingen optreden treedt een veiligheid in werking en dat gebeurt ook als de kabel die door de toren naar beneden loopt om de stroom af te voeren te veel verdraaid zou worden. Verder kan oververhitting van belangrijke onderdelen een reden zijn waarom de molen automatisch wordt stilgezet. Al deze veiligheden bedienen een rem die op de rotoras werkt. Mocht die rem zelf stuk gaan dan kunnen de remkleppen de rotor binnen één omwenteling stilzetten en ook dan wordt het geheel uit de wind gedraaid. Eén van de moeilijkste pun ten in de constructie is de bevestiging van de rotorbladen aan de hoofdas. Bouwma heeft hiervoor een gepaten teerd systeem ontwikkeld dat bestand moet zijn tegen de enorme krachten die hier optreden. Montage Bij de montage van het turbinegedeel te werd eerst de gondel met daarin de generator op de mast gehesen. Vervol gens zijn op de grond de rotorbladen aan de hoofdas bevestigd waarna dit geheel aan de gondel is vastgemaakt. 1-persoons elektrische onderdeken, met 2 standenschakelaar, 1 jaar garantie, met Kema keur, Telefoon 02220-2346 De mast zakte moeiteloos op zijn plaats geen enkel tapeind „liep aan". De derde moer van links Is één van de vier stelmoeren.

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 1