Receptie doorspekt met serenades Eierlandse Plattelandsvrouwen vierden lilveren jubileum DEK in het muzikale zonnetje Sectie JfeJ wil klaarheid van WST-bestuur mrjKZEGGEN WOU. Broederlijk Klaverjasclub Den Burg Oud-leerlingen gaan leden werven PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 22 JANUARI 19 Het DEK bestuur luistert onder het vaandel naar de serenade van KTF. Wim van Sambeek van KTF (links) overhandigt een cadeaubon aan Jan Kiljan van DEK. De sectie jeugd- en jongerenwerk van de Welzijnsstichting Texel zal het algemeen bestuur van de stich ting een brief sturen waarin wordt gevraagd om duidelijkheid over een eventuele structuurwijziging van de stichting. De wethouder welzijn. Piet Zegers, heeft een der gelijke wijziging voorgesteld en dat heeft geleid tot een inmiddels al een jaar voortdurende discussie die uitblinkt door ingewikkeldheid en onduidelijkheid. Het sectiebestuur heeft zich al die tijd op het stand punt gesteld een wijziging niet no dig maar zeker bespreekbaar te vinden. Eén en ander kwam gisteravond naar voren tijdens de jaarlijkse openbare vergadering van de sectie. Bij een bespreking met de wethouder en het stichtings- en sectiebestuur was geble ken dat de wethouder een afwachten de houding aanneemt. Zegers wil eerst horen wat het WST bestuur wil. Jeugdwerker Jan Kramer, die bij de vergadering aanwezig was geweest: „Wij willen zo langzamerhand duide lijkheid, niet alleen om de discussie te kunnen voeren maar ook om voor de presentatie. Tijdens het officiële ge deelte dat aan de revue voorafging verwelkomde voorzitster Slot-Vonk naast de leden en hun echtgenoten vertegenwoordigers van gemeente, de welzijnsstichting, bestuursleden van de provinciale plattelandsvrouwenbond en een afvaardiging van de plattelands vrouwen afdeling Texel, die ter vermij ding van misverstand meestal als afde ling ,,Den Burg" wordt aangeduid. De voorzitster: ,,Er zijn zestig spieren no dig om nors te kijken en twintig om te glimlachen. Laten we vanavond alleen die twintig spieren gebruiken." Mevrouw Jo Jansen uit Wieringen van het provinciaal bestuur van de platte landsvrouwen ging in op de verande ring die de plattelandsvrouwenorgani satie in de afgelopen kwart eeuw heeft doorgemaakt: van een typisch agrari sche organisatie tot een vereniging met een veel bredere doelstelling. Dat blijkt ook uit de opbouw van het le denbestand: destijds bestond 80% van de leden uit „boerinnen" en tegen woordig bestaat 80% uit mensen die geen directe bindingen met de agrari sche sector hebben. Lag de nadruk van de doelstelling vroeger op de ver betering van de sociaal maatschappelijke situatie van de vrou wen op het platteland, tegenwoordig wordt eraan bijgedragen dat de vrouw meer zelfbewust is en zich slagvaardig opstelt in de maatschappij zodat zij méér doet dan alleen koffie zetten en kinderen opvoeden. Menige vrouw heeft hierdoor de inspiratie gekregen om een rol te spelen in de maatschap pij, waarbij als voorbeeld de onlangs gehuldigde provinciebestuurster me vrouw Visser-Jansen werd genoemd. Namens de afdeling „Den Burg" sprak mevrouw B. de Wit-van Egmond. Zij herinnerde eraan dat na de „afschei ding" de contacten altijd uitstekend zijn geweest. Als geschenk overhan digde ze een foto-album. Vervolgens werden de vrouwen die al vanaf de oprichting lid zijn van de afdeling De Cocksdorp-Eierland op het toneel ge roepen. Het waren er 19 en allemaal kregen ze een bloemetje opgespeld als waardering voor hun trouw. De voor zitster van destijds, mevrouw Meindertsma-Ybema kon helaas we gens ziekte niet van de partij zijn. Terecht werd dooi* de presentatrice van de revue gewezen op de fraaie versie ring van de anders nogal zakelijk ogen de (sport)zaal. Overal stonden fraaie boeketten, die waren gemaakt door de dames J. Witte-Blom en A. de Her tog. De benodigde bloemen hadden ze zelf gekweekt of in de natuur gezocht. betrokken personeelsleden duidelijk! te scheppen of ze nu in dienst zulle komen bij de gemeente of dat ze bi de Welzijnsstichting in dienst zullen blijven. Enquet Uit de vrijwilligersgroep die bij het Open Jeugdwerk is betrokken is he initiatief naar voren gekomen om ee onderzoek te houden onder de mid' bare schooljeugd zodat inzicht verki gen kan worden in de wensen die t aanzien van 't Asiel in een brede gr leven. Bij die wensen zou aansluitin gezocht kunnen worden in het acti\ teitenprogramma. Daarmee zou het Asiel voor een bredere en dus grote groep jongeren kunnen functionerer De vorm van het onderzoek moet r vastgesteld worden, gedacht wordt aan een enquete. Dat de paardensportverenigingen bi kunnen samenwerken, is ook dit w< end weer gebleken. Waarom moet eerst sneeuw liggen om een festijn kunnen maken waar paardenliefheb bers (en dat zijn er veel) van kunne genieten? Die paardenliefhebbers in resseren zich niet voor onderlinge strubbelingen en gehakketak tusser verenigingen onderling. Nee, het ge hen om de paarden en om de hele tiviteit en niet om de vraag wie er i de mooiste paarden of tuigen heeft Beste verenigingen, doe wat water de wijn en organiser samen ook all andere activiteiten in 1985. Menig toerist zal er u dankbaar voor zijn. snippering is niet goed voor de kw; teit. Mijn complimenten gaan uit m Oosterend, waar de ringrijderij met resleden uitstekend was verzorgd. I het bijzonder dank aan Ger de Jon die spontaan warme wijn schonk, daarmee de feestvreugde verhoogd en de rijders in optimale stemming bracht. Zo kan het toch ook? Een paardenliefhebbei Anna Marie Reiding, Schilpbanck 41, Den Burg. P.S. Wie wil nagenieten van deze r dag kan bij mij de video komen bekijken. Met een goede score van 7489 pur werd het echtpaar F. Veeger eerste. Als tweede eindigde het koppel G. Speets en J. Witte met 7443 punte J. Bakker en C. Hoogenboom beta den 7138 punten en werden derde. Vierde werd het koppel J. Witte en Witte met 6998 punten. Het koppe Veeken en D. Witte werd vijfde me 6824 punten. Stand tweede periode: N. Koomen-W. Bakker 48720 J. Bakker-C. Hoogenboom 48234 G. Eelman-F. Bos 47890 R. de Ruwe-F. Hopman 46910 T. Huisman-L. Hoogenbosch 46753 Echtp. F. Veeger 46723 Echtp. P. v.Heerwaarden 46318 W. Koomen-G. Linneman 46182 H. Zijm-J. Koomen 46162 Echtp. J. Spaans 46101 Totaalstand: G. Eelman-F. Bos 105051 Echtp. J. Spaans 103074 N. Koomen-W. Bakker 102857 Echtp. F. Veeger 101987 G. Speets-J. Witte 101561 Echtp. P. v. Heerwaarden 100746 R. de Ruwe-F. Hopman 100589 H. Zijm-J. Koomen 100110 F. v.d. Gracht-P. Kooiman 99820 T.Huisman-L.Hoogenbosch 99731 Scène uit de Jubileumrevue. De oud-leeriingenvereniging van de landbouwschool gaat dit jaar po gingen doen om het ledental uit te breiden. Vroeger was het min of meer vanzelfsprekend dat jongens die van de landbouwschool kwa men, lid werden van deze vereni ging vooral dank zij de aandrang die het toenmalige hoofd C.P. Laan uitoefende. Tegenwoordig is de agrarische opleiding onderdeel van de scholengemeenschap voor be roepsonderwijs en getracht zal worden de leerlingen hier te bena deren via de leerkrachten. Dit was een van de punten die werden besproken op de jaarvergadering van de vereniging die vorige week in „Re becca" in De Waal werd gehouden. Op 2 februari maakt de vereniging een excursie naar Rutte Recycling bij Amsterdam, een bedrijf waar van ri- oolslib organische meststof voor de landbouw wordt gemaakt. De Noordhollandse ploegkampioen- schappen die vorig jaar op Texel zou den worden gehouden en toen we gens het slechte weer moesten wor den uitgesteld, worden in ieder geval dit jaar gehouden, ook op Texel. Bij de bestuursverkiezing werden voor zitter Nico Roeper en secretaris Dirk Roeper met vrijwel algemene stemmen herkozen. Verder werden de prijzen uit gereikt van de ploegwedstrijd aan Ard Saai, Niek Kuip en Jan Lap die resp. eerste, tweede en derde werden. De prijzen bestonden deze keer uit bekers. Na de pauze werd een dialezing gege ven door de heer J. Blom uit de Fle- vopolder, voormalig Nederlands ploeg- kampioen en die ook aan de wereld kampioenschappen in Nieuw Zeeland heeft meegedaan. Hij is bestuurslid van het Nederlands ploegcomité. Blom gaf tal van nuttige tips, waarmee voor al de wedstrijdploegers onder de leden hun voordeel konden doen. Als gevolg van de weersomstandigheden werd de vergadering vrij slecht bezocht. Er wa ren niet meer dan 17 leden. doorgaan was niet meer te realiseren, dus werd het door eikaars kracht." Medema sprak de hoop uit dat DEK nu weer op eigen kracht een goede muzikale periode tegemoet gaat. Toekomst Klaas Modder overhandigde ook een cadeaubon voor bladmuziek en vertel de dat hij lange tijd had geaarzeld toen hem werd gevraagd DEK muzi kaal te leiden. „Nu zie ik er echt wel wat in. Ik merk dat Den Hoorn zijn schouders onder DEK zet en dat stemt me hoopvol". Tot hilariteit van het pu bliek vergiste de dirigent zich een keer toen hij KTF een goede toekomst toe wenste. Modder: „Die wens ik ook het allerbeste,maar DEK hoop ik weer te zien bij het 75-jarig jubileum." De laatste spreker was Jaap Lap van de dorpscommissie die zijn bewondering uitsprak voor het doorzettingsvermo gen van de vereniging. „Alle dorps feesten zijn schamel zonder DEK. Ik ben blij dat jullie de moed er in hou den". Hij overhandigde een envelop met inhoud. Voorzitter Jan Kiljan dankte alle spelers en zei van de ene verrassing in de andere te zijn geval len. Hij had van KTF en Excelsior wel afvaardigingen verwacht maar geen se renades. „Ik ben er echt onderstebo ven van." Het jubilerende DEK zal het 60-jarig bestaan muzikaal vieren met een concert op 22 februari. van het fanfarevak bijbrengen en nu denk ik weieens dat hij veel moed had. We waren toch een volk van boeren, slotenmakers en bossiesman- nen", aldus Henk Kiljan. Dunste lippen De leden met de dunste lippen kregen de kleinste instrumenten van de diri gent en het duurde even voordat men geluid uit het koper wist te halen. Na een paar avonden repeteren werden echter enkele wijsjes met verve ge bracht. Het rammelde muzikaal nog wel maar daar tilde de dirigent niet meteen zwaar aan. Volgens Kiljan zei hij: „Daar hebben die boertjes van Den Hoorn toch geen erg in". De oprichter besloot zijn toespraak met de wens dat DEK het lang mag volhou den „tot eer van de volksgenoot schappen van Den Hoorn." Hij over handigde een envelop met inhoud. Kotters Vervolgens speelde Excelsior enkele nummers, waarna voorzitter Theo Me dema het woord nam. Die kon zich herinneren dat DEK er bij het 50-jarig bestaan slecht voorstond. „De kotterlui waren toen in de proble men omdat hun schepen te weinig pk's hadden. Jullie kampten met het zelfde euvel. Het op eigen kracht Het 60-jarig bestaan van de Hoornder fanfare Door Eigen Kracht werd za terdag gevierd met een druk bezochte receptie die doorspekt was met muziek. Die vrolijke klanken waren niet afkomstig van DEK zelf maar van de twee zusterverenigingen Excelsior en KTF. Vooral het laatste op treden maakte indruk, natuurlijk vooral omdat KTF en DEK abrupt uit el kaar zijn gegaan na een goede samenwerking van vele jaren. Wethouder Daan Schilling interpreteerde de serenade van KTF aan DEK zo: „Een se renade breng je aan iemand die je lief hebt. Dit was een serenade uit het hart. Ik vind dat een heel goede geste van KTF." Erkentelijk Wethouder Schilling sprak namens de gemeente en zei erkentelijk te zijn voor het instandhouden van „een goed stuk verenigingsleven" door hef bestuur van DEK. „Wat is er nu feestelijker dan leuke muziek die wordt gemaakt door dorpsgenoten. Dat moet je in stand houden." Schilling was zelf ook een blauwe maandag lid van DEK geweest. Hij had les gehad van voor zitter Jan Kiljan. „ledereen was vroe ger lid dus ik kon niet achterblijven. Het korps heeft aan mij echter niet veel gehad want ik mis een goed maatgevoel. Ik liep altijd uit de pas, daar konden de exersities van dirigent- showmaster Couverti weinig aan ver anderen". Schilling memoreerde dat Jan Kiljan 58 jaar lid is van DEK en dat hij „vele muzikale discipelen onder zich heeft gehad." De wethouder KTF kwam niet alleen met fanfaremu ziek, ook de drumband en de majoret tecorpsen van KTF en DEK waren pre sent. Dorpshuis De Waldhoorn was net groot genoeg voor dit gezelschap. Na het spelen van enkele marsen feli citeerde KTF-voorzitter Wim van Sam beek de Hoornder fanfare met het ju bileum. „We weten allemaal dat we moeilijke tijden achter ons hebben maar daar moeten we vandaag maar niet bij stilstaan." In de Helderse Cou rant had Van Sambeek gelezen dat DEK-voorzitter Kiljan de toekomst van zijn korps „niet zo rooskleurig" zag. „Toen schrok ik toch even want wij wensen natuurlijk ook dat DEK blijft bestaan. De volgende dag las ik in de zelfde krant echter dat het met die sombere toekomstverwachting geluk kig toch wel meeviel". Een andere uit lating in de pers over de fusiebespre kingen in het verleden en de DEK- conclusie dat dit korps geheel ten on der zou gaan in KTF had Van Sam beek meer geraakt. „Dat vond ik jam mer. Ik denk dat jullie toch niet goed begrepen hebben zoals het toen ge gaan is maar ik vind niet dat we daar vandaag verder op in moeten gaan." Na het uitreiken van een cadeaubon waarvoor DEK bladmuziek kan kopen, speelde KTF „Lang zullen ze leven." sprak de hoop uit dat DEK en Den Hoorn het samen zouden redden en hij riep het dorp op de fanfare in de toekomst zoveel mogelijk te steunen. Tevreden Voorzitter Jan Kiljan gaf een beknopt overzicht van 60 jaar DEK-muziek waarbij o.a. gebruik is gemaakt van de diensten van de dirigenten Bousma, Kuik, Heertjes, Mulder en Wassink. DEK staat nu onder leiding van Klaas Modder en ook voor de drumband heeft men leiding gevonden. „Onze grootste wens is een goede leider voor de majoretten. Als dat lukt zijn we he lemaal tevreden", aldus Kiljan. Eén van de oprichters van DEK, Henk Kiljan, was ook present. Hij vertelde op humoristische wijze over de eerste repetities. Het dorp bracht in 1925 900,— bij elkaar en daarvan werden de eerste instrumenten gekocht. „De heer Smit zou ons de eerste kneepjes en bij andere activiteiten kan altijd worden gerekend. Tijdens de maaltijd boden de dames N. Saal-Zwaag, L. van 't Noordende-Louwman, M. Paagman-Witte en G. Langeveld- Keijser (de oud-voorzitsters van de eerste 22 jaar) het zittende bestuur een fraai geborduurd kleed voor de bestuurstafel aan. Een geschenk van de gezamenlijke leden was een recep- tieboek dat door Riet Huitema-Vos werd overhandigd aan de huidige voorzitster mevrouw Slot-Vonk. Er werden nog meer geschenken uitge wisseld. Het bestuur kreeg een fraai geborduurd schilderijtje, vervaardigd door mevrouw Janneke Zijlstra en het bestuur op zijn beurt had voor alle le den (dus bijna 120) zakdoekétuitjes ge maakt met daarop geborduurd hef em bleem van de plattelandsvrouwen en het opschrift „25 jaar plattelandsvrouwen." 's Avonds werd in de grote zaal van het Eierlandsche Huis door de leden een revue opgevoerd. Het was een af wisselende vertoning van sketches en liedjes ingestudeerd onder leiding van Immie Zuidema en Bouwk Monen. Laatstgenoemde zorgde ook voor de Ooit bestond op Texel slechts één afdeling van de Nederland se Bond van PlattelandsvrouwenVrij vee! leden van die ver eniging zaten in Eierland en De Cocksdorp, wat betekende dat die telkens een flinke reis moesten maken naar de bij eenkomsten in Den Burg. De Eierlandse vrouwen kwamen veelal met de taxi van Berendsmaar dat hield op toen Ba- rends zijn bedrijf beëindigde. Het was toen nog allerminst vanzelfsprekend dat vrouwen een rijbewijs hadden en het werd dus nogal bezwaarlijk om meelevend lid te blijven. De een na de ander hield het dus voor gezienwat tot ongerust heid leidde bij het provinciale bestuur van de plattelands- vrouwenbond. Er werd geïnformeerd en gepraat en het besluit werd genomen om Eierland een eigen plattelands vrouwenafdeling te geven. Deze afdeling De Cocksdorp- Eierland werd een zeer bloeiende vereniging. Vrijdag was het 25 jaar geleden dat de „afscheiding" van „Den Burg" een feit werd en dat zilveren jubileum is uitgebreid gevierd. Geheel naar hun aard maakten de vrouwen er geen confectiefeest van, met uitgenodigde artiesten en muziek maar ze verzorg den alles zelf. De viering startte vrijdagavond om 18.00 uur met een broodmaaltijd in het Eierlandsche Huis, waarbij 98 van de 117 leden aanwezig waren. Die cijfers zijn illustratief voor de levenskracht van de vereniging. Genoemd ledental is enorm hoog als men het geringe in wonertal van Eierland in aanmerking neemt. Op de aanwezigheid van drie kwart van het ledental op de avonden

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 2