rco de Graaf Texel's erste rolstoelatleet 'ierde halve marathon De Waal Weinig klachten over werkwijze Dwiing: Paal 19 terug eerste plaats Zaalsport Texel 4 won toernooi Eilandcompetitie volleybal Kotex-gebouw klaar „WAT IK ZEGGEN WOU.." Reisbericht Burgerlijke stand AB0 cursus van start Winst voor dames Mareis MST programma Teleurstellende resultaten voor Tevoko teams Vernielingen Enquete over doeltreffendheid consultatiebureau ITJUAU JAWÜAkl m TEXELSE COURANT PAGINA 11 Ijdens de halve marathon van De fcal (23 februari) zal voor het eerst Texelse rolstoelatleet deelne- isn. De 21-jarige Arco de Graaf t Den Burg heeft zich ingeschre- en voor de 7% kilometer. Hij zal isedoen op een speciale „mara- lonrolstoel", door hemzelf om- :hreven als „speedy wheelie". De raaf liep bij een bromfietsongeluk 1983 een dwarslesie op, waar- Dor de onderste helft van zijn li- laam verlamd is. iór dat ongeluk trainde hij regelmatig hardloper. Arco, die toen in Ooster- id woonde, werd aangestoken door it enthousiasme van zijn toenmalige lerbuurman Joost Brouwer. Hij ging n keer mee naar de strandloop van Cocksdorp, liep de vier kilometer dat beviel goed, zodat hij meer ng lopen. eerste drie weken na zijn ongeluk Jacht hij door in het ziekenhuis. ben dacht ik: als ik de rest van mijn len in een rolstoel zou moeten blij- zitten, wil ik toch blijven sporten", die ziekenhuisperiode maakte hij nnis met een jongen die ook een varslesie had: „Als je zag wat die al- naal kon met zijn rolstoel. Ik dacht t ik dat nooit zou leren, maar inmid- Is kan ik zelf ook heel veel." veertien maanden na zijn zieken- isverblijf woonde Arco in het revali- tiecentrum „Heliomare' in Bever- ijk. Daar maakte hij kennis met ge- ndicaptensport. „Er was een stoelbasketbalclub. Daar werd ik Ïs mee naar toe genomen. Na een r kijken en een keer proberen ben lid geworden. Dat beviel met uitste- nd, maar op Texel is het natuurlijk it mogelijk om zo'n vereniging op te hten, daar zijn hier niet genoeg ge- ndicapten voor". Vandaar dat hij ial 19 won dinsdagavond met 5—0 n Hordifood. Kees Keijser was goed vorm en gooide dankzij een game ft 232 een serie van 738. Hierdoor is 19 teruggekeerd op de eerste aats. Piet Kok van Wikoko haalde )ed uit door twee games van 199 te loien; de nieuwkomer Marian van ihaik gooide bovendien een 150 ga- a, waardoor Wikoko won van LBZ et 3—2. Team 6 won van Black jauty met 3 2 dank zij een goede rie van Ben Penha van 688. bensdagavond moesten de dames n Kwartet genoegen nemen met 214 int van het Reisburo. De Luwe Bos- lek en Sommeltjes hebben de pun- srlijk verdeeld: 7—7. Dubbel El in tien punten binnenhalen van trandplevier 2. )k donderdagavond was het weer iannend. Paal 19 moest ondanks een lede serie van Wob Rienks van 747 in Strandplevier 1 acht punten af- aan. Henk Plaatsman gooide een ga- e van 232 en Bram de Ridder kon en serie van 662 opschrijven. Wimpy ad geen moeite om van Mrs. Camel winnen: 13—1. Donderdagochtend Jibben de koplopers de Stumpers hun Dsitie versterkt tegen de laatst ge- laatste Kids. Ze mochten alle 13 pun- n binnenslepen. T Fords behaalde Sn punt meer dan Klaver 4: het werd -6. CMC verdiende deze ochtend ;ht punten tegen de Goot. Karin Zijm leelde voor de eerste keer mee in WC en gooide een mooie serie van 8. land per 18 januari (resp. gespeelde edstrijden, winstpunten en pinfall): insdag: aal 19 11 40 23237 !Z 11 38 23181 am 6 11 37 22783 ordifood 11 19 21647 ack Beauty 11 16% 21811 Kkoko 11 14% 21383 'oensdag sizenburo 10 84% 20360 Ie Luwe Boekhoek 8 72 16557 trandplevier 2 10 67 19370 rageman 9 64% 18364 ubbel El 9 55 17835 ommeltjes 9 52% 17625 wrtet 10 52% 19535 onderdag: 19 fifnpy trandplevier 1 eKoogel raaf Spuiterij lelewaal 'ra. Camel atnes trio: lumpers :mc Fords e Goot lavervier lids besloot een individuele sport te gaan doen. Marathon Het lag voor de hand dat dat lange- afstandsrijden zou worden. „Ik ben een actiemens, ik heb in Heliomare bij voorbeeld ook aan boogschieten ge daan en dat ging wel goed, maar die sport trekt me toch niet echt." Wat de actie betreft was Arco in de basketbal club in goed gezelschap. Zo organi seerden leden van deze vereniging al eens een rolstoelrondje om het IJssel- meer, met de bedoeling de mogelijkhe den van gehandicaptensport bij een breed publiek onder de aandacht te brengen. „In Heliomare was op een gegeven moment een marathonstoel op proef. Die rolstoelen worden gemaakt door de firma Morriën uit Amsterdam, die nu ook de mijne aan het maken is. Volgende week krijg ik hem waar schijnlijk. Met die stoel van Heliomare, die toen op zicht was, ben ik heen en weer geweest van Wijk aan Zee naar Bergen, een afstand van totaal onge veer 9 kilometer. Afgezien van de te kleine stoel beviel dat prima." Die maat is belangrijk. Bij Arco's verlam ming komen soms „spasmen" voor, ongecontroleerde spiersamentrekkin- gen, waardoor hij bijvoorbeeld achter over gedrukt kan worden in zijn stoel. Bij een stoel waarin de benen op de goede manier ondersteund worden ge beurt dat niet. Een marathonstoel on derscheidt zich van een gewone rolstoel door de kleinere beugels aan de wielen. Dat heeft hetzelfde effect als een kleiner achtertandwiel bij een racefiets, je rijdt als het ware in een hogere versnelling, maar het is ook zwaarder. Bovendien staat een sportstoel op sportbanden, dezelfde smalle draadbanden die ook bij veel sportieve toerfietsen te vinden zijn. Snel Hoe snel is een rolstoelrijder? Arco heeft nog niet zoveel inzicht in zijn ei gen prestaties. Hij verwacht de 7 kilo meter in De Waal in ongeveer 35 mi nuten af te leggen. Getrainde rijders op topsportniveau gaan echter veel sneller: „De snelste marathontijd, over ruim 42 kilometer dus, is 1 uur en 58 minuten (lopers omstreeks 2.10 -red.) Een goede rolstoeler is dus sneller dan een hardloper. Toen ik in Heliomare zat heb ik eens geprobeerd een hardloper bij te houden maar dat lukte me net niet. Verder heb ik nog niet echt de gelegenheid gehad om te trainen, dus ik weet gewoon nog niet hoe snel ik kan gaan. Wel heb ik overigens wat met gewichten getraind, maar dat is vrij moeilijk voor me. Ik kan in een De recreatievereniging „Zaalsport Texel vier" organiseerde zaterdagavond j.l. een zaalvoetbaltoernooi voor veteranen en recreatieve voetballers. Het werd een geslaagde ontmoeting die zonder wanklanken verliep en waarbij geen enkele blessure te betreuren was. De scheidsrechters Piet Koopman, Theo Witte en Cor van Eendenburg zorgden voor prima leiding. De deelnemende teams waren NIOZ, Zanderwijk (De Koog), SV Texel- veteranen, Nissan, Verenigde Schil ders, Oosterend en twee teams van Zaalsport Texel Vier. De winnaars van de 2 poules waren NIOZ en Zaalsport Texel Vier 1. Deze speelden een spannende finale met leuk voetbal waarbij Zaalsport Texel Vier 1 met 2—1 NIOZ de baas bleef en dus het toernooi won. Derde werd De Koog; 4. Oosterend; 5. Texel Vier 2; 6. Verenigde Schilders; 7. Nissan; 8. SV Texel veteranen. Uitslagen 22 januari: Mannen: Grooten Slock-Teso 1 1 Versluis-de Branding 2—0 Westerlaken-Smash 0—2 Expert-DGM 2—0 Super-RSG 1—1 Paal 28-Kobeko 0-2 Bremakker-Molenkoog 2—0 Paal 9-Cors Polis 2—0 9 89% 19369 Autocentrale-Timmers bakk. 2-0 10 79 21375 PEN-40 Plus 0-2 10 69 20648 ZPC-Moerbeek 2-0 9 61% 19189 Wol en H.huis-Drankencentr. 0-2 9 61% 18837 9 58 18662 Vrouwen: 10 43% •19744 Taxi Smidt-Hema 0-2 Ass.Bremer-Zwaan 2 2-0 7 Prov. 1-Zwaan 1 2-0 11 98 16220 Goënga-6 PK 1-1 11 88 15944 Bruining-NCM 1-1 11 80 15931 Drog. Mets-Antiekhuisje CM I O 11 71% 15931 Gar. Kikkert-Mantje 1-1 11 66 15676 Expert-Molenkoog 1-1 11 25% 14301 SVC-Grooten Slock 1-1 stoel moeilijk mijn evenwicht bewaren als ik met halters zit te zwaaien, maar liggend op bed gaat het vrij aardig." Vooralsnog zal Arco zonder begelei ding gaan trainen. „Ik ga gewoon lek ker aan de gang. Pas als ik een niveau bereik waarbij echte topsport in zicht zou kunnen komen, ga ik op zoek naar een trainer. Ik wil lekker door de Dennen en langs andere mooie plek ken gaan rijden. Mijn vorderingen kan ik meten op de wielerbaan, daar kan ik tijdproeven doen." Halve marathon De vierde halve marathon van De Waal wordt georganiseerd door het dorpshuisbestuur van de Wielewaal in samenwerking met de atletiekvereni ging. Deze laatste club heeft de wedstrijden voor licentiehouders onder haar hoede. Start en finish zijn ditmaal bij het dorpshuis. De organisatie hoopt hier mee te bereiken dat het geheel wat overzichtelijker wordt. De lopers die 4% kilometer af moeten leggen star ten om 14.00 uur, de 21, 15 en 7% ki lometer lopers starten om 14.10 uur. Naast de gebruikelijke prijzen komen ook de beste drie trimmers in de halve marathon voor een prijs in aanmer king. Iedere deelnemer krijgt boven dien een herinnering. Het inschrijfgeld voor trimmers tot 15 jaar bedraagt ƒ5,—, ouderen betalen twee gulden meer. Leden van de AV Texel kunnen zich opgeven bij Piet Bakelaar, anderen bij de start. De organisatoren hopen dit jaar meer dan 200 deelnemers in te kunnen schrijven. Inlichtingen zijn te krijgen bij Dirk Eelman (02220-2851). Arco de Graaf in een speedy wheelie'-stoel tijdens zijn verblijf in Heliomare Van de deelname van Arco zullen film opnames gemaakt worden. Die wor den gebruikt voor een voorlichtingsfilm ten behoeve van opleidingen in de me dische sector. De productie van de film is in handen van Heliomare en de Vrije Universiteit van Amsterdam. Het gebouw van de kleindiersportvere- niging Kotex in het Marsplan is na een half jaar werk van de leden klaar. Daarom houdt de vereniging 1 februari tussen 19.00 en 20.30 uur „open huis". Belangstellenden kunnen dan het resultaat van de verbouwings- en opknapbeurt bekijken. BRIEVEN VAN LEZERS- BUITEN VERANTWOORDELIJKHEID WLN DE RE PAKTE Op 21 januari was ik op Vlieland uitgeno digd om een informatiebijeenkomst bij te wonen betreffende Nationaal Park. Op de boot van Harlingen naar Vlieland ont moette ik de heer J.J. Hooft, directeur landinrichting. Grond- en Bosbeheer in de provincie Friesland van het ministerie van Landbouw en Visserij. Er ontwikkelde zich een gesprek, waaruit ik citeer. Hooft: „Zeg Stoll, de boeren op Texel zijn nu tch omgeturnd!" Stoll: „Hoe bedoelt u?" Hooft: „Wel, ze willen nu tóch een Nati onaal Landschap". Stoll: „Waar heeft u dét vandaan?" Hooft: „Dat stond in de Texelse Courant." Zb zie je maar! De Texelse Courant wordt overal gelezen! J.D. Stoll, De Cocksdorp. Noemt u dat lézen? Geboren: Jaap Jeroon Alexander, zv. Adriaan C. P. J. Waverijn en Marianne Mok; Maaike, dv. Otto J. Goënga en Gararda V M. Leber; Janneke, dv. Sij- brand Schellinger en Jacqueline P. Wiersma; Marco, zv. Nicolaas J. Zoe telief en Theodora G. Veeger; Mariska, dv. Johannes J. Witte en Birgitta E. van Velzen; Melanie, dv. Pieter J. Kaan en Cornelia M. Smit; Anna Lisa, dv. Lex Albers en Marche C. J. Heijnen; Mark, zv. Jacob keijser en Wilhelmina H. Schoen; Jermaine, zv. Pieter J. Huisman en Loraine U. V. Oostveen; Jan, zv. Jan Dekker en Elizabeth Zwaan. Overleden: Cornelis R. Zutphen, oud 19 jaar. Ondertrouwd: Adriaan J. van der Slikke en Geertje C. Speets. Bij voldoende deelname start 5 februa ri een ABO cursus in dorpshuis De Wielewaal in De Waal. De ABO cursus wordt georganiseerd door de Stichting Texelse Sportraad. Docenten zijn de heer Jansen (sportgezondheidsleer) en de heer Zeelenberg (leiding geven). ABO staat voor Algemene Basis Oplei ding. Deze opleiding is niet gebonden aan een bepaalde tak van sport. De ABO is gericht op aspecten die in alle vormen van leiding geven in alle tak ken van sport voorkomen. De ABO vormt een noodzakelijke ondergrond voor elke trainer- of recreatiesportleider opleiding. De opleiding is dus vooral bedoel voor mensen die leiding of leiding willen ge ven in sport. De ABO is niet alleen een luistercursus, van de deelnemers wordt verwacht dat zij ook meedenken en meedoen. Zo moeten de cursisten tussen de lesavonden door een aantal praktijkopdrachten uitvoeren. Verder worden er onderwerpen behandeld als: Wat kan sport voor mensen beteke nen? Welke plaats neemt sport in het dagelijks leven in? Wat is gezondheid? Wat moet je niet eten vlak voordat je gaat sporten? De cursus bevat 12 we- kelijke lessen van 2% uur. De cursus wordt gegeven van 18.15 tot 20.45 suur in dorpshuis De Wielewaal. De eerste les is op dinsdag 5 februari. De kosten bedragen ƒ62,50 per persoon ƒ15,50 voor het cursusboek. De minimum leeftijd is 16 jaar. Belangstellenden kunnen zich, liefst zo spoedig moge lijk, op geven op het raadhuis, afd. sportzaken, telefoon 02220-3041, toestel 239. De basketballende dames van de Ma reis zijn dinsdag werkelijk over hun te genstanders, de Hoppers, heengelo pen. Na 25 minuten spelen was er al een aardige voorsprong door de Texel se dames gemaakt. Tussenstand 14—8. De Texelse inzet werd na de rust verdriedubbeld, wat resulteerde in een eindstand van 44—12. De doel punten werden gemaakt door A. Bezoet-de Bier 12, J. Witte 12, Marti na Burger 8, R. Vinke 6, J. Hoogen- bosch 4, K. Zegers 2. Zaterdag 26 januari 1985: Volleybal Ons Genoegen, Den Burg: 13.30 u. Tevoko 3-LOS (h) 13.30 u. Tevoko 3-Juvoc 2 (d) 13.30 u. Tevoko (j.jun.)-HCSC 15.00 u. Tevoko-HCSC 2 (m.asp). 15.00 u. Tevoko-JUoc 1 (j.asp.) 15.00 u. Tevoko 4-SWOV 2 (d) 15.00 u. Smash '68-HCSC 3 (d) Sporthal Joco, Den Helder: 15.00 u. Rapide 1-Tevoko 1 (h) Zondag 27 januari 1985: Handbal Ons Genoegen, Den Burg: 13.30 u. MST 1-Tonegido De Tevoko volleybalteams hebben de tweede helft van de competitie nog weinig sprekende resultaten weten te behalen. Het eerste he renteam won weliswaar van Wog- num maar kon daarmee de slechte indruk na het verlies in de be kerstrijd tegen Rapide (0—3) niet wegwissen. Daarnaast kan alleen het derde vrouwenteam bogen op een tweetal zeges, waarvan één te gen het vierde. Gemotiveerd startte het eerste heren team tegen degradatiekandidaat Wog- num. Interim-coach Beintema wist de rust in het veld te handhaven en schiep daarmee de basis voor een goede partij volleybal. Hoewel de moeilijke service nog al eens mislukte kwam de Texelse ploeg aanvallend goed uit de verf. Dankzij goede pas sing wisten de spelverdelers flink te variëren, waar het Wognum blok wei nig raad mee wist. In de eerste set kon de Wognumse ploeg nog bijblijven (15—13), in de tweede set werden ze min of meer weggespeeld. Tevoko zak te dit maal niet terug en maakte het karwei gedecideerd af. Het tweede herenteam had geen ant woord op het moeilijke serveren van tegenstander SVN. De verdediging kreeg de pass nauwelijks goed bij het net, waardoor de Texelse aanval slechts incidenteel gevaarlijk kon wor den. Hard werkend pakten de Texe laars nog de tweede set maar slaag den er niet in om de gevaarlijke mid denaanvallers van de ploeg uit Winkel af te stoppen. Tevoko 2 kon bijblijken maar moest de punten via 14—16 en 13—15 aan SVN laten. Heren 3 ontmoette herfstkampioen Adelborsten. Tevoko kon weinig uit richten tegen de ploeg die gezien het spel terecht de ranglijst aanvoert. Wel bleek het nieuw ingevoerde penetratie systeem de capaciteiten van de spelers beter tot hun recht te doen komen, wat tegen minder sterke tegenstanders punten gaat opleveren. Adelborsten won nu met'0—3. Wisselvallig Dames 1 verloor verrassend van LOS '82. De ploeg speelde bij momenten uitstekend maar kon er geen lijn in krijgen. Het werd een van beide zijden wisselvallig gespeelde wedstrijd waarbij scheidsrechter Orelio weer een hoofd rol opeiste. De Texelse ploeg moest met één winstpunt genoegen nemen, hetzelfde resultaat wat knap werd be haald in een eerdere wedstrijd tegen koploper HCSC 2. Het tweede damesteam liep tegen een regelrecht 0—3 verlies tegen deze Hei deree ploeg. Aanvallend ging het nogal eens mis, enerzijds wegens minder geslaagde set-ups, anderzijds door een gebrek aan slagkracht. De eerste sets gingen nog krap verloren, daarna was de geringe motivatie geheel verdwenen. De adspiranten jongens speelden we derom mee in de tweede editie van het speelcentrum toernooi. De jongere garde deed zijn best maar moest ne derlagen accepteren tegen Dinto en VCO. De oudere ploeg behaalde een verdiend gelijkspel tegen PK '72: 1—1. De meisjes adspiranten speelden een competitiewedstrijd tegen Juvoc. De Texelse ploeg was nog niet bij de les en verloor na een slecht gespeelde wedstrijd met 3 0. De afgelopen dagen werden twee per sonenauto's prooi van vandalisme. Van een in de Beatrixlaan geparkeerde auto werd de spiegel vernield en de ruiten wissere omgebogen en van een in de Wagemakerstraat geparkeerde wagen werd de antenne omgebogen. verplichting. Zestien keer werd namelijk geantwoord dat het een morele verplich ting is uit verantwoordelijkheid voor het kind. Bij degenen die het niet als ver plichting ervaarden werd vaak geantwoord „dat het prettig is om te kunnen gaan." Magda Snoek en Tieneke Buning, studentes van de Maatschappelijke Gezondheidszorgopleiding in Amster dam hebben eind vorig jaar een en quete gehouden naar de noodzaak en doeltreffendheid van het consulta tiebureau in Den Burg. Reden voor dat onderzoek was het feit dat de wijkverpleegkundigen relatief veel tijd kwijt zijn aan het werk in het consultatiebureau. Beide studentes vroegen zich af of die tijd wel zinnig besteed werd. Onderzocht werd hoe de klanten over het functione ren van het bureau denken. De werktijd die door verpleegkundigen in het consultatiebureau wordt gestopt va rieert van 25 tot 40 procent. De geën quêteerden die uiteraard met hun kroost het consultatiebureau bezoeken zijn af komstig uit alle Texelse dorpen. Er wer den 100 vragenlijsten ingevuld en op tachtig formulieren stond dat men over het algemeen tevreden was over de servi ce en werkwijze op het consultatiebureau. dertien Texelaars vonden die werkwijze redelijk en zes beoordeelden het consulta tiebureau als matig. De enkele negatieve opmerking die werd gemaakt ging over lange wachttijden of het preferen van de eigen huisarts voor advies boven het bu reau. Eén moeder vond „het weinig voorstellen." Op de vraag of de wijkverpleegkundigen voldoende tijd namen voor de klanten antwoordde 92% met ja, 4% had geen mening en de rest vond dat er te weinig tijd, dus aandacht, was. De opmerkingen bij deze vraag varieerden van „wijkver pleegkundige gebruikt te veel tijd" tot „dit is afhankelijk van de drukte." De waardering voor de vragen die wijkver pleegkundigen of artsen stellen was min der hoog. Bijna éénderde deel vond die vragen matig of slecht. Vragenlijst Volgens de onderzoekers zouden de ver pleegkundigen de vragenlijst moeten han teren als een richtlijn met meer ruimte voor een „open gesprek". Meestal is er voor een algemeen gesprek echter te weinig tijd en houdt men zich strikt aan de vragenlijst. Snoek en Buningh pleiten voor het meer geselecteerd afleggen van huisbezoeken voor meer gerichte gesprek ken met adviezen. Het consultatiebureau is sterk gericht op het onderzoek van arts of verpleegkundige want 95% zegt het bureau niet te bezoeken voor contact met andere moeders. Zes procent ver klaart het wel gezellig te vinden en één moeder verklaarde „niet goed te worden van dat gekibbel." Verplichting Belangrijker was de vraag of het consul tatiebureau als een verplichting wordt er varen. Dat is het niet en 65% antwoord de dan ook dat deze controle voor hen geen verplichting is, 31% vond dat wel maar dat betreft eigenlijk een ander soort Een derde van de geënqueteerden ervaart het consultatiebureau als steun in de op voeding maar een zelfde percentage geeft een tegenovergestelde mening. Een groot deel van de ondervraagden heeft vooral steun gehad aan de adviezen bij het eerste kind en anderen verklaren weer dat het consultatiebureau belangrijker is bij zuigelingen dan bij kleuters. De vraag of er zaken in het consultatiebureau veran derd moeten worden leverde een scala van ideeën op waarbij het lange wachten eruit spring. Ook foerd een voorkeur voor huisbezoeken uitgesproken en meer en betere informatie over voeding of alterna tieve voeding. Behoefte Snoek en Buningh komen tot de conclu sie dat het Texelse consultatiebureau in een duidelijke behoefte voorziet en dat het dus zinnig blijft dat die wijkverpleeg kundigen veel werktijd besteden aan het bureau. „Daardoor is de kans groter dat de mensen dit werk als een steun erva ren", aldus de studentes. Wat betreft de werkwijze wordt opgemerkt dat er be hoefte is aan huisbezoek en dat de „ou ders of verzorgers wat bewuster gemaakt kunnen worden wat betreft de verplich ting aan het consultatiebureau en de fre quentie van het bezoek. „Meer overleg over de volgende afspraken of het vaker of minder vaak komen moet toch bespreekbaar zijn."

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 11